M®mOTm®mtaal g>® 45.- [69.- Bronzen eerbetoon aan Simon Carmiggelt door Soester kunstenaar Jan Hazelaar 19/5 14.75 16.75 M. Open Huis/banenmarkt bij Smurfit Mercurius Sanitair Krant niet ontvangen? Gemotiveerde mannen en vrouwen gevraagd Bronzen tijdperk leeft voort op kunstcentrum aan de Bosstraat Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Spelencarrousel voor kinderen SOEST-ZUID 2015 'HAD JE NIET MOETEN DOEN Mm PAGINA 16 WOENSDAG 13 JUNI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 17 ALLEEN BIJ DE AKTIEVERPAKKING 'illem Van Oosten fotoservice Soesteitwfgsest/jal 57 Winkelcentrum Soest-ZukJ 02155-13109 |Vm Weedestraat 147 Soestdijk 02155-259421 ompleet pakket toe oor moeiteloos reini gingsmiddel, was- auitlans, 10 m hoge- en wandconsole. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Il-Js Telefoon (02155) -1 3014 Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Smurfit Mercurius verpakking houdt zaterdag 16 juni vanaf 10.30 uur "Open Huis". De doelstelling hiervan is duidelijk. Door de moderniseringen in het bedrijf te laten zien, hoopt men nieuwe medewerkers te interesseren om in deze organisatie te komen werken. Smurfit Mercurius kampt namelijk al jaren met een imago, dat er binnen dit bedrijf veel zwaar en eentoning werk moet worden verricht. Maar dit is een reeds lang achterhaald gegeven, vinden de werknemers. Al jaren wordt er geïnvesteerd in verbe tering van het produktieapparaat. Vele miljoenen zijn in de loop der jaren geïn vesteerd om verbeteringen door te voe ren. Daardoor is veel handmatige ar beid vervangen door geautomatiseerde machines, zoals geautomatiseerde in- en aflegmachines. En dat niet alleen., Verschillende geavanceerde druk- en stansmachines zijn kort geleden aange kocht en nu volop in bedrijf. Ook dit jaar loopt de bestelling voor een vouw/ lijmmachine die aansluit op de laatste ontwikkeling op het gebied van de pro- duktie van verpakkingen. Vrouwen Deze en vele andere investeringen die op stapel staan maken dat het goed werken is binnen dit bedrijf. Daarom ook durft Smurfit Mercurius Verpak king de stap aan om speciaal vrouwen te werven voor de funktie toekomstig ma chine-operator. Dit mag best als een unicum binnen dit bedrijf gezien wor den. Niet het feit dat er vrouwen werken in de produktie afdelingen, dan wel dat zij speciaal geworven en opgeleid wor den voor de funktie in de 2-ploegen- dienSC Binnen Smurfit Mercurius acht men de tijd rijp om de emancipatie verder ge stalte te geven, niet alleen de noodzaak het personeelsbestand uit te breiden in verband met de nieuwe investeringen. Ook de techniek maakt het mogelijk dat vrouwen nu voor van oudsher mannen- funkties worden ingezet. Volgens de personeelschef van het be- drif, de heer W. Verharen zal het best de nodige gewenning vragen, "maar, men is bereid daarvoor alle registers open te trekken. De dames zullen vanaf het be gin worden opgeleid in de praktijk en daarnaast kent de golfkartonbranche een eigen opleidingsinstituut. Voorwaarde voor succes is wel dat de dames gemotiveerd zijn deze uitdaging aan te gaan en uiteraard gevoel voor techniek moeten hebben, maar dat is een eis die ook al aan de heren werd ge steld", aldus de heer Verharen. Het voorgaande betekende niet dat er geen mannen mogen reageren, ook zij zijn nog steeds welkom. Wat dit betreft hanteert Smurfit Mercurius geen voor keursbeleid. Dit is ook niet nodig want voor goed gemotiveerde mensen is er volop plaats. Medewerkers gevraagd Gelet op de nieuwe investeringen die op stapel staan, kunnen zo al 10 nieuwe medewerkers direkt worden geplaatst. Voor deze nieuwe medewerkers heeft Smurfit Mercurius het nodige te bieden. Niet alleen produktie-technisch loopt dit bedrijf voorop. Er wordt al gewerkt met een 36-urige werkweek, ingeroos terd volgens een systeem van 4 dagen werken per week. Al ruim 50 jaar behoort Smurfit Mercu rius Verpakking tot de grote bedrijven in deze regio. Ook binnen de golfkar tonbranche wordt dit bedrijf tot ae grote ondernemingen gerekend en neemt het een vooraanstaande plaats in. De laat ste jaren is Smurfit Mercurius deel gaan uitmaken van het wereldwijd opereren de Smurfit concern. Een van de grootste organisaties op dit gebied in de wereld. Dit gegeven alsme de het feit dat golfkartonnen verpak kingen milieuvriendelijk zijn, geven dit bedrijf een sterke positie voor de toe komst. Smurfit Mercurius rekent er dan ook op vele nieuwe medewerkers aan haar ge- lederen toe te kunnen voegen die mee kunnen groeien in de verdere ontwikke lingen. Wie belangstelling heeft is van harte welkom op 16 juni. Het Open Huisc.q. banenmarkt vindt plaats van 10.30 - 15.00 uur aan de Koningsweg 26. Welkom in Hotel, Café U/af \A/iffo Ul lic Restaurant en Motel flCL VVIUC 11111J in voor: UW BRUILOFT Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. 4 Lokvogel, kun je mij in deze prehistorische vogelbuurt de weg wijzen naar de Kraaienlaan, ergens vlakbij het Eksterhofje? Schiet op, ik weet van niks! J. V. Stichting Welzijnswerk Soest komt ook deze week weer met de Spelencarrousel in de buurt. Dinsdag: 16.00-19.30 uur op grasveld achter Honsbergen. Donderdag: 16.00 - 17.30 uur op gras veld bij Nachtegaalweg/Vinkenweg. Vrijdag: 15.30 - 17.00 uur op het gras veld bij de Vermeerlaan. Deze week zal er een ganzebordenspel gemaakt worden, dat over een paar we ken gespeeld zal gaan worden. De vol gende week kunnen alle kinderen een pannekoek komen bakken. Op de hoek van Soesterbergsestraat en Heideweg gelegen landhuis (log cabin) "De Bunt" uit 1920 onder een rieten samengesteld dak. Van grote architectuurhis torische waarde vanwege bouwtype en bouwstijl (cottage-stijl), beide vrij uniek, vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering en vanwege de construc tie. De oorspronkelijke situering is nog onaangetast. Volledig symmetrische ingangspartij in rechtergevel: houten paneeldeur met glas-in-lood ramen en zijlich ten onder een door gesneden schoren gedragen houten luifel. Aan weerskanten van de steekkap, in het schilddak, tweezijdige dakkapellen op de hoekkepen. Er hangt een spannende stilte in de bronsgieterij van kunstcentrum De Hazelaar aan de Bosstraat. De gieters, drie in getal, maken hun veiligheids- pakken met water drijfnat en treffen de laatste voorbereidingen. Nog even en dan zal het kolkende brons in de vormen gegoten worden. Aan de Bos straat is eigenaar Jan Hazelaar al maanden bezig aan een opdracht naar een ontwerp van beeldhouwer Wim Kuyl voor de gemeente Rheden. Op 15 juni zal daar een bronzen beeld wor den onthuld van Simon Carmiggelt en zijn vrouw Tiny, die tot Carmiggelt's dood samen in de Gelderse gemeente woonden. Jan Hazelaar is kunstenaar. Zijn kunst centrum De Hazelaar aan de Bosstraat is een bekend adres voor kunstenaars uit Soest en omgeving. Er is een groot handel in allerhande basismaterialen voor diverse kunstvormen, een studie centrum waar hij professionele kunste naars in spé de achtergronden van zijn vak leert en natuurlijk de bronsgieterij. De initiatiefnemer van de beeldentuin, die vanaf mei 1991 aan de Bosstraat te bezoeken zal zijn, is al vanaf 1964 bezig met kunst. Van huis uit beeldhouwer ging hij zich na verloop van tijd bezig houden met een kunstvorm die veel nauwkeurigheid, concentratie en uit houdingsvermogen vraagt: het brons- gieten. Een bronzen beeld ademt een speciale sfeer. Een sfeer van vroeger, een eeu wenoude kunstvorm die past in een mo derne tijd. Een bronzen beeld blijft, hoe modern ook vormgegeven, door de keuze van het materiaal iets klassieks houden. Voor het beeld er uiteindelijk staat om door het publiek bewonderd te worden, heeft de kunstenaar er veel uren, dagen en soms zelfs weken of maanden werk ingestoken. Wie staat er eigenlijk stil bij die enorme hoeveelheid werk, zweet en concentratie die één beeld vraagt? De stadia voor het uitein delijke gieten blijven meestal aan het oog van het publiek onttrokken. Toch heeft een bronzen beeld een broertje van klei, van gips, van rubber en één van was. De uitnodiging De uitnodiging om bij het bronsgieten van Carmiggelt aanwezig te zijn was snel aanvaard. Wie zou zich de kans zoiets bijzonders mee te maken laten ontgaan. "Maar," zegt Jan Hazelaar, "je moet er wel een uur of twee voor uit trekken". Al gauw blijkt waarom. Ha zelaar houdt niet van half werk en voor we gaan kijken naar het uiteindelijke bronsgieten geeft hij een kort college. Om duidelijk te maken wat er aan voor afgaat en wat we straks gaan doen. Dat blijkt geen overbodige moeite. De ver schillende stadia voor het gieten zijn zo wel boeiend als onverwacht. Het cursuslokaal is ruim en evenals de rest van het grote pand aan de Bosstraat overwegend wit. De grote ramen laten veel licht door wat het wit nog eens ac centueert. In de hoek aan de andere kant van het lokaal staat een prachtig beeldhouwwerk van zijn vriendin Alie, een vrouw met in steen vereeuwigde waaierende rokken houdt toezicht op de les. Op de vensterbanken staan een aantal bronzen werken. Aan de muur en tegen de werkbank een aantal teke ningen van de verschillende fasen die vooraf gaan aan bronsgieten. Holle hoofden met verschillende gekleurde lagen erom en erin en pijlen naar de be naming die erbij hoort. Volslagen on duidelijk nog, wat er op de tekeningen gebeurt. We nemen plaats aan een grote tafel in het midden van het ruime lo kaal. De les begint. Het resultaat Een paar uur later, zelfde lokatie. In de werkplaats staan drie grote stenen blok ken. Gereedschap, een paar beitels en een hamer, liggen klaar. Er breken spannende momenten aan nu de vor men worden uitgehakt. Zou er werke lijk inzitten wat er in moet zitten? Hét Hogedrukreiniger '0. Een complete set. huis, boot, tuin, 3n... Reinigt met 20 x dan de tuinslang, 35% minder water. gingssystemen door Arie "Maak het niet te gek", sprak Arie's vader destijds als er in de directe om geving van Vaderdag naar zijn ver langlijstje werd geïnformeerd. Vaderdag, hij vond het allamaal maar flauwekul. Een opmerkelijk standpunt voor een neringdoende middenstan der. Het gegeven dat artikelen uit een kruidenierswinkel op vaderdag zelden scoren zal daar ongetwijfeld iets mee te maken hebben gehad. "Had je niet moeten doen", luidde het vervolg als hij die derde zondag van ju ni intens gelukkig de oude Bokma of een kistje Elisabeth Bas in ontvangst genomen had. In "jongens, jongens toch", lag bij het afscheid al zijn warmte en dankbaar heid opgesloten. Arie heeft, zolang zijn vader leefde, altijd in de veronderstelling verkeert dat, ondanks alle geopperde bezwaren vooraf, de aflevering van ieder Vader- daggeschénk jaarlijks als een schot in de roos kon worden genoteerd. Een schijnbaar misverstand. Weliswaar was de heer Bokma geen lang leven beschoren, de relatie met Elisabeth Bas was er een van geheel andere aard. Subtieler. Na zijn dood ontdekten Arie en zijn broers een voorraad Elisabethjes waarmee de etalage van iedere heden daagse sigarenwinkel aardig zou kun nen worden gevuld. Bij nader onder zoek bleek dat in ieder doosje of kistje Basjes één sigaar ontbrak. Daarvoor in de plaats een stukje papier, waarop in degelijk schoonschrift de naam van de gever geschreven stond. Vaders van toen. Mensen van weinig woorden, soms zelfs schijnbaar emo tieloos. Ze waren grootgebracht in een tijd dat hun ouders geen kinderen na men, ze "slechts" kregen. In een tijd dat het begrip welvaart slechts in woordenboeken bestond, werd er door generaties vaders zes da gen in de week gesappeld om op de laatste werkdag een karig weekloon thuis te kunnen brengen. Arie, heel zijn leven al een bevoor recht mens, heeft met zijn broers on geveer alles aan zijn ouders te danken. Ze hadden de zeldzame instelling niet van, maar voor de kinderen te willen leven en hadden naast wederzijdse trouw ook de levenslange afspraak ge maakt dat kinderen het later anders, beter zouden krijgen dan zij. Daarin Cum Laude geslaagd, zij het met de aantekening achteraf, dat zij daarbij niet voor de voeten werden ge lopen door agogen, maar zelf uit maakten wat in hun opvatting diende te geschieden om aan ouderlijke voor nemens gestalte te geven. De hogere beroepsopleiding van een pastoor, huisarts, onderwijzer en docenten schoot daarbij incidenteel wel eens te hulp, in principe was ouders wil wet en werden boontjes niet mede door der den gedopt. Arie's kinderzieltje heeft er, voor zover hij in staat is daarover te oorde len, niet echt onder geleden. De war me sfeer thuis tijdens zon- en feestda gen was de balsem die bij de discipline hoorde. "Waar werk is is ook honing", luidde dan ook de verklaring bij een bezoek aan de Cinea9 kermis, circus of Snip en Snap. Vaderdag, allemaal flauwekul, wordt ook dezer dagen weer beluisterd. Mag Arie het er niet mee eens zijn? Toegegeven, het is allemaal anders dan vroeger, de essentie bleef dezelf de. Vaders van vandaag benutten hun vrije zondag niet meer om in crapauds dutjes te doen teneinde bij te slapen van werkweken van meer dan tachtig uur. De 36-urige werkweek stelt va ders van vandaag in de gelegenheid met hun opgroeiende jongens en mei den leuke dingen te ondernemen. Het zijn de vaders, die in tegenstelling tot vorige generaties, niet ouder lijken te worden, ondanks sores op allerlei ter rein niet zullen blijven steken in de tijd. Vaders, die met hun handen en hersens tot alles komen, nooit de juiste richting zullen kwijtraken. Vaders die Vaderdag alleen flauwekul vinden, desondanks zondag 17 juni a.s. heel warm van binnen zijn wan neer ze in alle oprechtheid verklaren: "Had je niet moeten doen ARIE WANDELAAR Het principe Feit is dat 1500 voor Christus bronsgie ten een stuk eenvoudiger ging dan van daag de dag. In die tijd werden de voor werpen die men uit brons wilde verkrij gen eerst uit was gemodelleerd. Om het wasmodel werd klei gekneed en de kl ei- vorm werd gebakken waardoor de was eruit smolt. Voila, men kon het brons erin gieten, laten harden, de klei weg hakken en daar was dan bijvoorbeeld een bronzen beitel. De tijd heeft ook hier niet stilgestaan. "Het principe is ongeveer gelijk geble ven, maar om mooie gedetailleerde vor men te krijgen zijn wel wat meer stap pen nodig," vertelt Jan Hazelaar. "Het is heel belangrijk datje begint met ma teriaal dat je lekker ligt, bijvoorbeeld klei. Je boetseert een model uit klei zo als je het later in brons wilt hebben. De ze eerste stap is heel belangrijk, hierin wordt de uiteindelijke vorm bepaald en daar doe je soms weken over voor het naar je zin is." Om de kleivorm word een dunne gipsen mal gemaakt, in twee aan sluitende delen. De binnenkant wordt ingesmeerd met een lossingsmiddel, zoiets als boter voor een bakvorm om de taart niet te laten plakken, en in de mallen wordt een massief gipsen exem plaar van het hoofd van klei gegoten. "Een model wat heel blijft, dat is het be langrijkste voordeel ten opzichte van de breekbare klei," verduidelijkt Hazelaar deze op het eerste gezicht vrij nutteloos lijkende stap. Maar nutteloos of zonder reden blijkt geen enkele stap. Nu wordt er een twee de gipsen mal gemaakt, met behulp van een laagje klei ertussen, ongeveer een centimeter van de massief gipsen kop. In de opening tussen de twee gipsen mallen wordt vervolgens vloeibaar rub ber gegoten. Er liggen nu een gipsen hoofd, twee gipsen mallen en twee flexi bele rubber mallen op tafel. Hoopvol kijk ik op: dit zijn de uiteindelijke vor men voor het gieten? "We zijn een eind op weg," verzekert Jan Hazelaar, maar legt uit dat we eerst nog twee vuurvaste mallen zullen moeten krijgen die het ge smolten brons met een temperatuur van 1100 graden celcius in toom kunnen houden. Die vuurvaste vorm wordt verkregen door eerst een dun en hol wasmodel in rubber te gieten. Wat uit de mallen te voorschijn komt kan zo een plaatsje krijgen in het beeldenmuseum van Ma dame Tussaud, maar wanneer het beeld in Rheden pronkt is het wassen beeld al De bril, de kin, de rimpels in zijn voor hoofd en natuurlijk die kuif: onmisken baar Carmiggelt. Foto: Goos van der Wilt. Het gieten. Langzaam manoeuvreren twee gieters op aan wijzing van een derde de smeltkroes met brons in de juiste posi- tie. Foto: Goos van der Wilt. 3^U lb -6-jA weer weggesmolten. In en om de was sen mal wordt nu een koude vuurvaste substantie gegoten, er worden aan voerkanalen voor het brons gemaakt en ontluchtingskanalen, die later allemaal weer verwijderd moeten worden. De twee vuurvaste vormen worden in de juiste verhouding gehouden door een aantal haken. De was wordt er nu zorg vuldig uitgesmolten. "Resten was in de vorm kunnen desastreuse gevolgen hebben, zoals zelfs een ontploffing," vertelt Jan Hazelaar. De vuurvaste vorm hoeft nu alleen nog te worden ge bakken. De vorm is na - het boetseren daar gelaten - ruim een week werk ge reed om gegoten te worden. Het gieten Na deze les lopen we naar de gieterij, waar de voorbereidingen voor het gie ten van het hoofd van Simon Carmig gelt al ver gevorderd zijn. Het lawaai van het hoog oplaaiende vuur maakt dat we elkaar nauwelijks kunnen ver staan. De mannen die het werk gaan verrichten maken hun veiligheidspak- ken nat. "De hitte zal straks overweldi gend zijn," legt één van hen uit. In de hoek van de gieterij kolkt het brons. Een vuurrode massa sputtert in een gra fieten smeltkroes. De hitte van het ge smolten brons maakt het grafiet trans parant waardoor de draaiende bewe gingen van de gloeiend hete massa goed zichtbaar zijn. In een andere hoek staat de jas van Carmiggelt, liggen zijn han den en zijn benen, in glad, bijna goud kleurig brons. "Wat er straks uit de vor men komt, ziet er heel anders uit!" waarschuwt Jan Hazelaar. De fotograaf en verslaggeefster nemen plaats op een hoge werkbank. Veiligheidskleding is ook voor ons noodzakelijk. "Ik hoop dat je apparatuur het zo houdt," grapt één van de gieters tegen de fotograaf. Voor ons staan drie tonnen, waaruit aanvoerkanalen uitsteken. Het wordt doodstil in de gieterij. Twee mannen ta kelen de kroes met de rode kolkende massa op, een derde geeft aanwijzingen. Niemand zegt watje hoort alleen "een stapje naar rechts, klein stukje naar links" van de 'gids'. De hitte is inder daad overweldigend, de gespannen stil te indrukwekkend. Zweet druppelt langs onze gezichten als langzaam de grafieten smeltkroes in de juiste positie wordt gebracht. Op het "Oké" van de aanwijzer laten ze de bak overhellen en stroomt de massa in de vorm. Lang zaam neemt de hitte weer af. We vegen het zweet van ons voorhoofd en zijn sa men met de gieters en Jan Hazelaar dol blij en opgelucht dat alles goed is verlo pen. Een spannend moment. Zou er in zit ten wat er in hoort te zitten Brokje voor brokje valt het brosse steen van het bron zen hOOfd. p0j0; (Joos va„ jjg,,. Wj|f. stenen omhulsel is nog gloeiend heet. We nemen plaats op veilige afstand en kijken gespannen toe terwijl Jan Haze laar met hamer en beitel het materiaal begint te bewerken. Grote stukken brosse steen vallen er af. Het is zwaar werk, niet in de laatste plaats door de t'ereiste concentratie. Je moet wel we en waar je met de hapjer en beitel op slaat. Regelmatig blaast Hazelaar even uit, veegt het zweet van zijn voorhoofd. Langzaam maar zeker worden de vor men onthuld. Opeens steken er twee oren uit de steenmassa en na enige tijd worcit de karakteristieke kuif van Car miggelt zichtbaar. Buizen en slangen omgeven het hoofd. Bruin en donker roestachtig, onder een wirwar van bui zen is daar dan na ongeveer een half uur voorzichtig beitelen het gezicht van Carmiggelt. De laatste steenresten wor den nu uit en van het bronzen kunst werk gespoten met een hoge drukspuit. Jan Hazelaar staat veilig om het hoekje, hij weet dat de harde straal van de hoge drukspuit soms net zo hard terugkaatst van het kunstwerk als hij er tegenaan komt. We volgen snel zijn voorbeeld. Nu zijn de trekken helemaal herken baar. De bril, de rimpels in zijn voor hoofd, de kuif: onmiskenbaar Carmig gelt. Ihoezen. Voor voorwerpen portemonnee, kleuren. in/12% poly- 16/48-54/56. met elektro- ichts- en links en torque con- a garantie en

Soester Courant | 1990 | | pagina 17