't HART lademaker lUFFEUR I WERKERS ERHOUD keimeisje isqpecialist Savornin Lohmanschool vindt situatie door kapot stoplicht levensgevaarlijk Gemeente moet voorbeeld geven in alcoholmatigingsbeleid Soest laat zich door RNE geen zes ton door de neus boren Silver Star Video CD! Soest 50 jaar geleden PAGINA 4 VOENSDAG 13 JUNI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 A K K E R I J «pster 'Het stoplicht ligt plat, maar wij willen niet plat' rraagt uw landachfc voor ASSURANTIËN "Een verzekering afsluiten. Of niet "Bel ons voor een vrijblijvend advies! npp^3==J tjrlüMrC Geslaagden Bonje om winstuitkering en reserves MET VADERDAG ZIT U GOED BIJ VOORKEUR VIDEOTHEEK SILVER STAR CD SILVER STAR VIDEO A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Valpartij door schrik 14 juni 1940 De goede partij door Lien Plugge middelgrote broodbakkerij, die rodukten levert aan supermark- n en ziekenhuizen. van onze expeditie zijn wij op uit het opladen, vervoeren en inrijbewijs is een vereiste. De sle nst te werken. vraag naar de bedrijfsleider ericht worden aan B.V. Bak- 5 Soest. en onderhoudt ca. 3800 fop het gebied van woning- tcten. /erdeeld over 3 afdelingen: ratie en Technische Dienst. Ie huidige functionaris bij de eling en verwerking van het contacten met huurders in leden t.b.v. de chef van de idien noodzakelijk. jnde) of vergelijkbaar qua 'udssysteem; rken; 3t dagelijks onderhouds- sn. lat de kandidaat: )uwvereniging; >ver: )d; persoonlijke ontwikkeling ie (schaal 8 met een max. de chef NGO dhr. K. Druijff ie eisen dan nodigt de sol- i, binnen 10 dagen. Uiter- tiebrief, gericht aan de di- ■atie. ien ook vrouwen reageren kaasspeciaalzaak te (geen vak-werk), prima salaris. (tot 18.00 uur). "er vraagt >r week. rïfstraat 53 - Soest 55-21433 b.g.g. 11944 lij't op bed, lit met lagroom en ijs. dbeien ke prijs 3 per grote doos. 13 SOEST. 2155 - 2 37 15 tWcMv*«t fostgoed assutonfiên I Hinderwetaanvragen I Bij de afdeling milieubeheer van de ge- I meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka- 1 mer 017, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de ver zoeken met bijlagen van: a. A.W. de Bree, Kerkpad n.z. 35 voor het oprichten van een wasserette op het perceel Van Weedestraat 52; b. A.P. van Doorn, Wieksloterweg w.z. 21 voor het oprichten van een bos bouwbedrijf op het perceel Wiekslo terweg w.a. 21. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. U gelieve daartoe desgewenst vóór 5 juli 1990 een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van diegene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Ontwerp- hindenvetverguniiingen Bij de afdeling milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 uur tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en voor b. c. d en e. bij de dependance Publiekszaken aan het Dorpsplein Soesterberg, tijdens de openingstijden ter inzage het ontwerp van de beschik king op de verzoeken van: a. Fa. Lastech, Walnootlaan 14, Bilt- hoven, voor het oprichten van een metaalbewerkingsbedrijf op het per ceel Soesterbergsestraat 6a (negatie ve beslissing op aanvraag); b. Scarmail Lithoservice B.V., Amers- foortsestraat 11b voor het oprichten van een lithografisch bedrijf op het perceel Amersfoortsestraat 11b, Soesterberg; c. GaragebedrijfJ. van Ekris, Radema- kerstraat 31, Soesterberg voor het oprichten van een garagebedrijf met tankstation op het perceel Radema- kerstraat 31, Soesterberg, voor het oprichten van een groothandel in bouwstoffen en de fabrikage van kalkmortel op het perceel Postweg 43 (achterzijde) Soesterberg; d. Revo kalkmortelcentrale. Postweg 43 (achterzijde), Soesterberg. e. J. de Ridder B.V., Veldm. MOntgo- meryweg 61, Soesterberg, voor het oprichten van een aannemersbedrijf cultuurtechnische werken op het perceel Veldm. Montgomerywegól, Soesterberg. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 28 ju ni 1990. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een ledereen heeft wel één of meerdere verzekeringen. De vraag is of u wel goed bent verzekerd, en vooral tegen welke kosten en condities1 Daarin bestaan nog steeds grote verschillen per verzekerings maatschappij. Het spreekt vanzelf dat een juist advies en goede begeleiding u geld zullen besparen. Wij zullen u daar graag bij adviseren A.A. van Breukelen B.V.: Assurantieadviseurs .on Breukelen B.V is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar eivaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën Om objectief te adviseren bemiddelen wij tussen 1 40 gerenommeerde verzekermgs- maatschappgen adviseurs in..\ AA var e™*eten ev BEL: 02155 - 17962/23789 Leraren en leden van de ouderraad van de Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg vinden de situatie on aanvaardbaar. De leeringen van de school komen door het kapotte stop licht op het kruispunt van de Birk- straat en de Soesterbergsestraat iedere dag in een levensgevaarlijke situatie terecht. "Zelfs voor de klaarovers is het een hachelijke zaak om de weg op te springen en te proberen de hardrij- dende automobilisten tot staan te brengen," aldus de voorzitster van de ouderraad, mevrouw T. Eerkens. Al een aantal malen hebben zij bij de ge meente aangeklopt. Maar de gemeen te denkt er zelfs over om het stoplicht helemaal niet te repareren of te ver vangen, omdat volgens hen de ver keersstroom nu beter verloopt dan voorheen. Ongeveer zestig procent van de leerlin gen van de Savornin Lohmanschool maakt gebruik van het kruispunt Birk- straat - Soesterbergsestraat, de hoek bij de firma Hooijer en Karelse, om naar de school on de Driehneksweo te r,oor. Dat was nooit een probleem, maar door de defecte stoplichten is de aanrijsnel- heid van de auto's veel hoger geworden. Bovendien is de verkeersstroom daar door bijna constant en door het ontbre ken van stille momenten is er voor over- zetmoeders een gevaarlijke situatie ont staan: zij moeten nu tussen het af en aan rijdende verkeer springen om voor de kinderen een oversteekplaats te creë ren. Het risico van een aanrijding tussen de fietsende kinderen en het snelle ver keer is ook verhoogd, vinden de leden van de ouderraad. "Er moet iets aan ge daan worden. Ons motto is, 'Het stop licht ligt plat, maar wij willen niet plat'. De situatie is levensgevaarlijk." Oud stoplicht Volgens de heer P. Kroeze van de afde ling Stadsbeheer zal de gemeente voor lopig niets aan de situatie doen. "Het is een oud stoplicht en het geld voor repa ratie of vervanging is er gewoon niet. Bovendien verloopt de doorstroom nu beter. Wij zijn met de politie gaan kij ken en zijn van mening dat de situatie daar allerminst levensgevaarlijk is," al dus de heer P. Kroeze. De atdehng is wel aan het nadenken wat er op dat punt voor verkeersmaatregelen genomen moeten worden. "Wij denken dan eer der aan maatregelen bij de Eikenlaan en bijvoorbeeld een verkeersgeleider bij het kruispunt Birkstraat - Soester bergsestraat, waardoor de kinderen ge faseerd over kunnen steken. De ver keersintensiteit is op dat deel van de ou de route door Soest, die loopt vanaf de Birkstraat tot aan het Paleis, het laagst en we denken er dus sterk aan om daar helemaal geen stoplicht meer te plaat sen," aldus de gemeenteambtenaar. In ieder geval is er dit jaar geen geld be schikbaar voor maatregelen. De Savornin Lohmanschool is er niet gerust op: "Het lijkt wel of er eerst een ongeluk moet gebeuren voor de ge meente iets aan de gevaarlijke situatie doet," vindt de voorzitster van de ou derraad. De ouderraad heeft in ieder geval besloten dat wanneer er iets ern stigs door het defecte stoplicht gebeurt, de gemeente hiervoor verantwoordelijk te stellen. Van Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 - 1 71 20 bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het vergroten van een loods, Birk straat 112; (artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet) gebruik gedeelte pand Amersfoort sestraat 7 als wasstraat; (artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke ordening) het plaatsen van een erfafscheiding, Insingerstraat 15; (artikel 18a van de Wet op de Ruim telijke Ordening) het uitbreiden van een keuken, In singerstraat 39-53. (artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 14 juni 1990 eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, Lan ge Brinkweg 77, ter inzage. Ontwerp-bestemmingsplan klein Engendaal De burgemeester van de gemeente Soest maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan "Klein Engendaal" regelende de be stemming van gronden gelegen in Soest, en begrensd door de Den Bliek laan, de spoorlijn Utrecht-Baarn, de Nieuweweg en de Eigendomweg, de Valeriaanstraat en de Weegbreestraat, met ingang van 14 juni 1990 gedurende een maand in het kantoor van Milieu en Stadsbeheer, afdeling Ruimtelijke Or dening en Bouwzaken (geopend iedere werkdag van 9.00 - 12.00 uur), het ge meentelijk informatie-centrum (gedu rende de gebruikelijke openingstijden), alsmede in de plaatselijke bibliotheken, voor een ieder ter inzage ligt. Geduren de de termijn van ter visie legging kan een ieder schriftelijk bij de gemeente raad bezwaren tegen dit ontwerp indie nen. Extra vergadering commissie ruimntelijke ordening c.a. Woensdag 13 juni om 17.00 uur is er een extra vergadering van de commissie ruimtelijke ordening c.a. De vergade ring wordt gehouden in het gemeente huis. Gesproken zal worden over het STO- GA-rapport, dat handelt over de toe komstige ruimtelijke ontwikkeling van Eemland. I Informaties. Info-centrum. I STEENHOFFSTRAAT 9a. i I Telefoon 02155-22555. i Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel 93665 (24 uurs-service). Stuurgroep zoekt nog vertegenwoordiger uit de sport Om een geloofwaardig alcohoImatF -de Stuurgroep is-nog geen vertegen- gingsbeleid te voeren is het van belang woordiger van de sport aanwezig. De dat de gemeente een voorbeeldfunctie vervult voor de burgers. Alle partijen waren het in de commissie Algemene Bestuurszaken afgelopen maandag avond eens met de aanpak die de Stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid Soest voor ogen heeft. In het najaar zal er een lokaal tintje worden gegeven aan een landelijke actie die met name gericht is op jongeren. De Stuurgroep denkt voor de aanpak van het werk plan ongeveer 13.000 gulden nodig te hebben. Een bedrag dat de commissie leden er graag voor op tafel legden. De Stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid heeft een werkplan opgesteld voor de komende twee jaar voor de gemeente Soest. Daarin wordt onder andere aan gegeven welke stappen gevolgd moeten worden en aan welke punten primair de aandacht moet worden gegeven. In de eerste plaats moet ruime aandacht ge schonken worden aan de voorbeeld functie van de gemeente. Openbare re cepties bijvoorbeeld, zouden volgens de Stuurgroep alcoholvrij moeten plaatsvinden. Wil Stekelenburg (PvdA) vroeg zich af hoe dat nou moest met het bijna traditionele borreltje na de raads vergadering en bij de feestelijke ope ning van het gemeentehuis. Burge meester de Widt liet weten dat ze nog niet wisten wat er geschonken zou wor den, maar vond dat de verantwoorde lijkheid hierin bij de raadsleden zelf lag. In de tweede plaats vindt de Stuurgroep dat een dergelijk plan alleen kans van slagen heeft wanneer er voor zo'n be leid een breed maatschappelijk draag vlak aanwezig is. Daarvoor is goede voorlichting nodig. Vooral aan jonge ren zou men de nodige aandacht moe ten geven. Het gedrag van jongeren kan volgens de Stuurgroep van invloed zijn op het gedrag van ouderen. De activi teiten zullen zich richten op jongeren van de basis- en middelbare school, sportverenigingen en buurthuizen. In WD en Progressief Soest hoopten dat er snel een kandidaat gevonden zou worden. De PvdA meende dat voetbal vereniging Hees een kandidaat heeft. Het laatste aandachtsveld van de Stuur groep is de groep ouderen. Langzaam maar zeker begint meer duidelijkheid te ontstaan over alcoholproblemen bij ou deren. Vooralsnog zal de activiteit ech ter bestaan uit het verzamelen van meer informatie over deze problemen. Wan neer men een compleet beeld heeft, kan er aan concretere activiteiten voor deze doelgroep gestalte worden gegeven. Aan de MAVO Soest slaagden de vol gende kandidaten uit Soest voor het diploma: Hilda Verheij, Yvonne Bakkum, Mi- chel Balk, Suzanne Bieshaar, Paula de Bruin, Alice van de Bunt, Lee Lah Cheung, Edith Hagen, Martijn Heem stra, Selwin Jagernath, Dennis Kamp horst, Hüseyin Kaya, Caroline van Klingeren, Daan Kriele, Olaf Kroon, Ralph Milliard, Heidi de Munnik, Jo- landa van Opijnen, Marco Out, Bianca Post, Erwin van Schaffelaar, Graham Senior, Jeroen Spruit, Bianca Terlouw, Nathalie Terlouw, Niels van Toren, Mariska Vreekamp, Rob de Vries, Walter van Wijngaarden, Martijn Wit te, Nicoline de Zoete. Aan de s.g. De Koppel in Amersfoort slaagden de volgende kandidaten uit Soest voor het LTO-diploma: Consumptieve techniek: Nicole Nieu- wenhuis, Monique Bart, Mathieu Eng- berink. Electrotechniek: Jefrem van Leer, Er- win Tuinbeek. Mechanische techniek: Ismet Inci, Ab- dir Tuncay, Jeroen Wayenberg, Wou ter Bargerbos. Motorvoertuigentechniek: Jack Bie- Aan het Eemland-college in Amers foort slaagden de volgende kandida ten uit Soest en Soesterberg voor het eindexamen: Havo: Bianca Adema, Anissa van Bemmel, Sandy van den Bogert, Chris- tian Bosboom, Anne-Marie van den Brink, Edwin Feldbrugge, Pia Kroon, Judith van de Mast, Erica Roest, Letty Roest, Paul Roest, Horac Sebek, Nata- scha Toxopeus, Ingeborg Uyland, Christiaan de Vos. VWO: Maarten Bouwhuis, Maarten van der Donk, John Engberink, Bas van der Geer, Dick Moonen, Christine Roest, Pascal Reuters, Luciano Sirigu, Monse Strengers. Aan de DASGA (Dag/Avondscho lengemeenschap) in Zeist slaagden de volgende kandidaten uit Soest en Soesterberg voor het diploma of certi ficaat: W.F. de Boer - Van der Aar, D.A. Ken ter - Baumann, G.H. Haring - Hogen- hout, H. Muysert, A. van Nunnike - Ras, I. Lamoré. COMPUTER FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Autoruit vernield Een 31-jarige bewoonster van de Park laan deed aangifte van vernieling van de ruit van haar auto. Het bleek dat ie mand een rotje onder de ruitenwisser had gelegd en aangestoken. Dit "grap je" van een onbekende heeft grote scha de aan de auto toegebracht. Het Soester College van Burgemeester en Wethouders heeft de gemeentera den van Amersfoort en Baarn een brief-op-poten gestuurd over de jaar rekening 1989 van het Regionaal Nutsbedrijf Eemland, waarin de drie gemeenten samenwerken. Inzet is een bedrag van ruim zes ton, dat Soest te goed heeft. De jaarrekening, die is opgesteld door de raad van commissarissen van het RNE, staat volgens Soest haaks op de eerder gemaakte afspraken, die bij de oprichting in 1988 zijn vastgelegd. Soest wil vasthouden aan de afspraak dat de afschrijving van de zgn. good will-uitkering geschiedt op basis van annuïteiten in plaats van lineair, omdat dat laatste voorlopig tot hogere lasten leidt. Soest is er ook op tegen dat er meer wordt gereserveerd dan destijds werd vastgesteld. Het RNE voert nu be dragen op voor een reserve bijzondere doeleinden en een dividend-reserve. "Wij zijn van mening dat een dergelijke omvang van de reserves onnodig is. De gemeenten dienen zoveel mogelijk hun invloed te behouden op de bestemming van de extra winst. De gekozen rechts vorm is nooit bedoeld geweest om deze aan de burgers toekomende middelen in het bedrijf te houden," aldus B. W. van Soest. Het College heeft becijferd dat de ge wraakte winstderving en reservering voor Soest neerkomt op een bedrag van f 608.200,-. Amersfoort loopt een be drag van bijna 1,4 miljoen mis en Baarn wordt f 365.000,- door de neus ge boord. Soest wil van de beide andere gemeen tebesturen voor de aandeelhoudersver gadering van 20 juni horen wat zij ervan vinden. Lukt dat niet op tijd, dan moet die bijeenkomst maar worden uitge steld, aldus de brief van het Soester Col lege. De grootste collectie compact discs in Soest en omstreken en in iedere prijsklasse! VADERDAGTIP: Serie Wereldsterren, w.o. Fleetwood Mac, behind the mask Kenny Rogers, Dolly Parton, John Lee Hooker Sheena Easton, John Denver *Supertramp of een van onze overige 5000 CD's! Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155 -1 23 40 Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155 -1 23 40 MEER DAN 260 M2 KIJK- EN LUISTERPLEZIER. SILVER STAR DOET MEER...! HEEFT MEER...! adviseurs in... hypotheken vastgoed assurantiën SOEST Albert Cuyplaan Geheel gemoderniseerd 3-kamer ap partement op de 4e etage. Dit appar tement is v.v. een moderne witte keu ken met inbouwapp.. De toilet en badkamer zijn v v. nieuw en modern sani tair. De wanden zijn v.v. granol. De plafonds in de woonkamer, hal, keuken zijn verlaagd en v v. indirecte verlichting. Gevraagde koopsom f 87.500,- A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in. hypotheken, vastgoed en assurantiën. Om objectief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen B.V. tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40. 3762 DG Soest 02155- 17962/23789 te trap, slaapkamer, bergkamer en c.v-ruimle. Bij de ver- :e materialen gebruikt o.a. leisteenvloer, spachtel-putz wan- in is v.v. een hete-luchtoven, vaatwasmachine, kookplaat Ikast, dubbele spoelbakken. De woonkamer geelt toegang as. Deze woning is uitermate geschikt voor "kantoor aan Gevraagde koopsom: 319.000,- SOEST Honingbij Halfvrijstaand herenhuis met garage, c.v.-combiketel en verzorgd aangelegde diepe vnje tuin. Ind: entree, toilet, woonkamer, moderne keuken met inb. app. De begane grond is geheel v.v, marmeren vloertegels. Verd.' 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, douche, toilet. Zolder met vaste trap, slaapkamer en bergruimte. Gehele huis voorzien van isolatiebeglazing. 'Gevraagde koopsom f 315.000,- S0EST Van Goyenlaan Geheel gemoderniseerd 2-kamer (v/h 4) appartement met moderne witte keu ken en houten vloer in de woonkamer. Modern en met lichte kleuren ingericht. Gevraagde koopsom f 92.500,- SCEST Van Goyenlaan Geheel vernieuwd 2-kamer (v/h 4) appartement met grote garage. Keuken v.v. plavuizenvloer. Elektrische open haard, betimmerde wanden. Vernieuwde bad kamer en toilet Gevraagde koopsom incl. grote garage f 105.000,- Soest, Acacialaan. In uitstekende staat van onderhoud verkerende hoekwoning met garage, carport op ca. 500 m2f 268.000,- Soest, Hulststraat. Hoekwoning in rustige en karakteristieke buurt met zonnige tuin f98.000,- Schuur opengebroken en beklad Uit een schuurtje op het terrein van zie kenhuis Zonnegloren werden vorige week bij een inbraak een radio en een aantal trekkersleutels gestolen. De in brekers hadden bovendien met de in de schuur aanwezige spuitbussen teksten op de muur gespoten. Een 18-jarige Soester die op het fiets pad van de Beukenlaan reed, schrok toen hij bij het afslaan naar links ont dekte dat een andere fietster vlak naast hem was. Hij maakte een vreemde ma- nouvre en kwam zo hard op de weg te recht dat hij een been brak en een bot- scheur in zijn arm opliep. De vrouw, een 32-jarige Amersfoortse, was niet bij de valpartij betrokken. Cafébezoeker betaalt met gestolen cheques Een cafébezoeker die probeerde zijn borrels af te rekenen met diverse che ques die op naam stonden van even zo veel verschillende personen wekte arg waan bij de eigenaar van het drinkgelag aan de Rademakerstraat in Soester berg. De cafébaas vertrouwde het zaak je niet en waarschuwde de politie, zeker toen in het toilet ook een rijbewijs werd aangetroffen. De eigenaar bleek juist gehandeld te hebben: de man was een oude bekende van de Zeister politie, die hem verdacht van een aantal misdrij ven. De cheques bleken gestolen te zijn in Zeist. De man, een 42-jarige Zeister, had geprobeerd zich te ontdoen van zijn rijbewijs om ontdekking van zijn werke lijke naam te voorkomen. Cornelia was nu dertig jaar oud en nog altijd niet getrouwd. Ze had allang ge trouwd kunnen zijn, maar geen van de drie of vier mannen die haar tot vrouw hadden willen hebben, hadden aan haar voorstellingen van een echtgenoot beantwoord. "Als ik nog eens trouw", ze ze altijd, "wil ik het beter krijgen dan nu." Ze had als secretaresse een aardig inkomen. De eenvoudige, maar van goede huize zijnde mannen die werk van haar hadden gemaakt, verdienden niet veel meer dan zij. Nee, zij droomde van de goede partij. Haar man moest haar iets kunnen aanbieden. En voor alles wilde ze veel reizen. Die eenvoudige mannen trouwden met andere meisjes en werden gelukkig. Cornelia, die met de jaren tenslotte haar kansen niet verhoogde, voelde op eens een andere onrust. Misschien had ze toch Piet of Theo moeten nemen, want de goede partij bleef een droom. Op een goeden dag scheen de droom echter toch in vervulling te gaan. Dit keer ontbrak er echter weer iets aan, na melijk schoonheid. Meneer Tomalek, die haar een keer op straat had aange sproken en een afspraak had willen maken, was klein. Cornelia was tamelijk lang. Ze stak meer dan een hoofd boven meneer Tomalek uit. Zeker, ze vond het vervelend, dat de menschen zich omdraaiden, als ze met Tomalek voorbij kwam, maar daar hij overigens een elegante, sympathieke en vermogend man was, stapte ze daar over heen. Met 22 jaar had ze 't misschien niet gedaan, maar nu, kort voor de eindrace? Meneer Tomalek belde haar dikwijls op, stuurde haar bloemen, ging met haar naar den schouwburg en voorname restaurants. Hij gaf veel geld uit. Hij im poneerde haar. Meneer Tomalek was een bereisd, interessant man. Op zeke ren dag vertelde hij, dat hij weduwnaar was. Vindt u 't erg?" Verlegen knikte ze nee. Hij keek nadenkend voor zich uit en sprak verder: "Ik wil weer trou wen, juffrouw Cornelia. Ik heb een vrouw noodig. Ook mijn beroep maakt dat noodzakelijk. Ik reis veel en mijn vrouw moet mij gezelschap houden". Cornelia's adem stokte bijna, toen hij van de verre landen, waar hij geweest was, vertelde. Zou zij, van alle meisjes en vrouwen het geluk hebben zijn uit verkorene te zijn? Ze huiverde plotseling toen hij haar vroeg of ze zijn vrouw wilde worden. De goede partij dacht ze, de goede partijZe moest een oogen- blik haar oogen dicht doen. "Vindt u 't niet erg, dat ik een hoofd grooter ben?" vroeg ze toen verlegen. "Integendeel", lacht hij, "ik heb lang naar een groote vrouw gezocht. In mijn beroep moet ik op het uiterlijk letten. En we zouden minder succes hebben, als u kleiner was dan ik." "Ik begrijp u niet he lemaal", zei Cornelia een beetje onrustig. "Omdat ik u nog niet gezegd heb wat mijn beroep is. Ik ben komiek, juffrouw Cornelia, ik heb een naam als ko miek. Mijn vrouw heeft tot aan haar dood met mij samengewerkt. Ze was net zoo root als u. De menschen lachten al, als we op het tooneel kwamen. Ik had nu wel 'n assistente kunnen nemen, maar dan zou ik er nooit zeker van zijn dat ze bij me bleef. Maar als men getrouwd is..." Cornelia kon niet anders, ze snikte zacht. "Lieve help" riep hij verschrikt uit, "waarom huilt u?" "Ik dacht dat u van me hield", snikte ze. Hij lachte verle gen. "Natuurlijk, natuurlijk. We zullen best met elkander kunnen opschieten. En u hoeft niet bang te zijn, dat u het niet kunt. U hoeft niet veel te kunnen. Ik zal 't u wel leeren. De hoofdzaak doe ik immers!" Cornelia droogde haar tranen. Ze was uit haar droom ontwaakt. Ze wist plot seling dat meneer Tomalek niet van haar hield, maar haar slechts als werktuig wilde gebruiken. Hij had een vermogen gespaard, hij kon haar veel aanbie den, ze zou veel landen zien, maar nooit het ware geluk kennen. Nu wist ze het. Toen ze thuis kwam huilde ze om de verzuimde gelegenheden in haar le ven. Van nu af aan zocht ze niet meer naar de "de goede partij" en kort daarop verloofde ze zich met iemand, die haar al een heelen tijd het hof gemaakt had. Hij paste heel goed bij haar, ook wat zijn figuur betrof. Alleen was hij niet ver mogend. Maar dat kon haar opeens niets meer schelen. Hij hield van haar. Ze had ingezien, dat dat belangrijker was dan geld. Een paar jaar later zag ze toe vallig in een café den komiek met een vrouw, die een hoofd boven hem uit stak. Men moest al lachen, voordat ze de mond hadden opengedaan. Ook Cornelia lachte, ofschoon ze eerst nogal aangedaan was. Haar man zat naast haar. Hij klapte enthousiast. "Uitstekend!" zei hij. Toen ze dien avond naar huis gingen, was ze nadenkend gestemd. Ze dacht aan de reizen, die ze niet gemaakt had, het geld, dat ze geweigerd had, maar toen ze naar haar kind keek, lachte ze en vergat al het andere. Ze nam het in haar armen en voelde wat geluk was.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5