klaar. nieuws ïliiia ^18.95 el ook t zijn... lllll >SCHADE MOEDERS GAAN VOOR VADERS NAAR. Quatre-Bras en Waterloo De liefste man die honderd keer per jaar tegen je zegt: "RUIM NU EINDELIJK EENS JE ROTZOOI OP" geef je zondag gewoon zo'n handig opbergsysteem voor zijn CD's 14,95 Spaanse dansgroep in Griftland College NIEUWE IBELLA NAAM. ling. eld. Soest 5 - 2 17 19 nlands bier (GILDE TWEEWIElERg De Gedenknaald te Soestdijk (1) Fractieberaad Progressief Soest Vernieling en diefstal in woning Acht nieuwe fietsroutes van VW En natuurlijk heeft De Gouden Snaar ook dit jaar weer heel voordelig vaderdagcd's: Ga voor vader naar De Gouden Snaar m inm UUCIV ha m n IVHMA mmmmm PAGINA 8 WOENSDAG 13 JUNI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 of je handtekening, of wat an een leuk kleurtje vering je eigen striping er jouw auto! Er is al een »ing eigen logo jnplank - katalysator en hoofdsteunen ling van 6 maanden kkelijk om vooreen •n de zeer complete rit, veel auto voor 'n Dlkswagen Groep. financieringsmaatschappij. WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 g., Vrijdagavond Koopavond tATIS. I de voorraad strekt. schadeherstel ook echt zijn, breng dan uw schtstreeks naar ons. ïanschap, veiligheid en jzen. rigarantie. >eschikbaar. >N 02155 - 2 11 02 Een van de vrij schaarse echte "mo numenten" in en om Soest is de Naald, het gedenkteken aan de Stad houderslaan, op de grens met Baarn. Veel Soesters passeren het curieuze bouwsel regelmatig zonder er veel aandacht aan te besteden. Deze maand is het 175 jaar geleden dat de Slag bij Waterloo plaatsvond, die de aanleiding vormde voor de oprichting van de Naald. Drs. J.W. Schneider, remonstrants predikant te Hilversum en zeer geïnteresseerd in de historie, schreef ter gelegen heid daarvan een "terugblik" in twee aflevereningen. De eerste wordt de ze week gepubliceerd, de tweede in de Soester Courant van 20 juni. Daarin wordt o.a. ingegaan op de bouwkundige aspecten van het ge denkteken. VAN DE g-"""- NIJVERE FIETSENMAKERS BEUKENLAAN 54 - SOEST - TEL. 24940 VERKOOP NIEUWE EN GEBRUIKTE FIETSEN ONDERDELEN ACCESSOIRES REPARATIE SPECIALIST IN ONDERHOUD door drs. J. W. Schneider) Progressief Soest houdt op maandag 18 juni a.s. openbaar fractieberaad in de dépendance achter het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Van half acht tot acht uur kan iedereen die dat wil politie ke zaken te berde brengen die de moeite waard zijn. Vanaf acht uur bespreekt PS met zijn achterban de raadsagenda van deze maand. Deze bijeenkomsten ge schieden voortaan onder leiding van fractievoorzitter Leidje Tomassen. Bij een diefstal in een woning aan de Smitsweg werd 's avonds tussen zes en acht uur aanzienlijke schade aangericht. Er werd een tweetal koperen kruizen gestolen. Er werd een kluisje vernield, maar men was er niet in geslaagd het kleinood open te krijgen en er was niets uit weg. Ook werd een aantal boeken vernield. De Gooise heide, maar ook de bossen van De Treek bij Amersfoort, de wei den rond het Naardermeer en de tot de horizon reikende Eempolder zijn op genomen in de acht fietsroutes die de VVV Gooi en Vechtstreek in een aller smakelijkste verpakking heeft uitgege ven. De voorpagina wordt gesierd door een natuurimperssie van Humphrey Bennett, een steeds meer op de voor grond tredende illustrator van natuu- ruitgaven. Korte beschrijvingen van wat de fietser onderweg tegenkomt onderbreken de route-aanduidingen van alle toers, die in lengte variëren van 32 tot 70 kilome ters. Voor het kaartmateriaal is gebruik gemaakt van de Wandel- en Fietskaart Gooi en Vechtstreek, een gezamenlijk projekt van natuurbeheer- en recreatie organisaties in deze regio. Op die ma nier kan de fietser makkelijk de kaart gegevens op een plattegrond met een verfijnde schaal terugvinden. Er is een groot aantal startpunten. Be halve de VW-kantoren in Bussum, Hilversum, Naarden, Muiden en Weesp ook die in Baarn, Amersfoort en Loos- drecht. Daarnaast bestaat de mogelijk heid routes te beginnen in Laren, Soest- duinen en Woudenberg. De routes wor den bijvoorbeeld gebruikt bij de fietsar- rangementen die de VW Gooi en Vechtstreek in de kader van "Lekker weg in eigen land" heeft samengesteld. De fietsroutes kosten per stuk f 1,50 en zijn vanaf de tweede week van juni ver krijgbaar bij de VW-kantoren, de ANWB, rijwielzaken en boekhandels. De routes in het kort: 1. Gooise heide, 32 km. start in Hilver sum, Laren, Bussum. 2. Rond het Naardermeer, 36.5 km. start in Bussum, Naarden, Muiden en Weesp. 3. Vecht en Plassen, 38 km. start in Hil versum, Bussum, Loosdrecht en Weesp. Deze route bevat enige alter natieven, waardoor het mogelijk is de toer tweemaal op verschillende wijze te rijden. 4. Naar het Sticht, 34 km. start in Hil versum, Baarn, Soestduinen. 5. Langs stad en dorpen, 50 km. start in Hilversum, Bsuum, Naarden, Huizen en Laren. Een herziening van de His torische Fietstocht 't Gooi, die eer tijds is samengesteld door de Junior Kamer Het Gooi. 6. Vuursche en Eempolder, 38 km. start in Hilversum, Baarn en Laren. 7. Van Omroep-naar Keistad en terug, 55 km. start in Hilversum en Amers foort. 8. Vuursche, de Treek, Amersfoort, 45 en 25 kms. start in Hilversum, Wou denberg en Amersfoort. Met toer 7 te combineren tot een lange tocht van 90 km. Er zijn echter ook aanduidin gen opgenomen hoe de tocht eventu eel af te breken en per trein huis waarts te keren. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Aan het einde van de Koningslaan, de laan die loodrecht op het paleis Soestdijk staat, verrijst de Gedenknaald van Quatre-Bras. Aan de vier zijden is in vier talen, aan de voorzijde in het Nederlands en verder in het Engels, Frans en Latijn, een in scriptie aangebracht. De Nederlandse tekst luidt: Ter Eere van Willem Frederik George Lodewijk Prins van Oranje Die Aan het hoofd der Nederlandsche Legerbenden Door zijn moed en beleid Op den 16 juni 1815 Aan den viersprong Boven Brussel Het eerst den aanval der Franschen Wederstond De overwinning bij Waterloo behaald Voorbereidde En Neerlands onafhankelijkheid Behield Het dankbare vaderland Het is ons eerste nationale gedenkteken, opgericht op voorstel van de Staten-Gene- raal, ter ere van de Prins van Oranje, de latere Koning Willem II, en ter ere van de Prins van Oranje, de latere Koning Willem II, en ter nagedachtenis van de gesneu velden van het Nederlandse leger bij de beide veldslagen. Hondervijfenzeventig jaar na de krijgsgebeurtenissen van Quatre-Bras ("de vier sprong boven Brussel", van het noorden uit gezien, waarvan het opschrift spreekt) en Waterloo is het passend daaraan een terugblik te wijden. Deze veldslagen hebben drieëerlei betekenis, die ten dele tot in onze dagen geldig blijft. Militaire betekenis Allereerst zijn de slagen van Quatre-Bras en Waterloo natuurlijk van militaire bete kenis geweest. Met deze slagen kwam een definitief einde aan de militaire expansie van Frankrijk. Het Franse streven naar uitbreiding van grondgebied, in het verlan gen naar de Rijn als grens en de beheersing van de monding der grote rivieren, dus de Nederlandse rivierendelta, was niet met Napoleon of de Franse Revolutie be gonnen. Tijdens het koningschap van Lodewijk XIV ([1643-1715) werden o.a. grote delen van de Zuidelijke Nederlanden ingepalmd. Zijn grote tegenspeler was stadhouder Prins Willem III 1650-1704). Met de Franse Revolutie werd de kaart van Europa bijna geheel gewijzigd. Zo werden de Zuidelijke Nederlanden nu geheel ingelijfd bij Frankrijk. Het Noorden werd een aan Frankrijk onderworpen satellietstaat, de Ba taafse Republiek, enige jaren later het Koninkrijk Holland, waar Koning Lodewijk Napoleon in 1810 moest zwichten voor zijn broeder. Nadat al eerder verschillende delen van het grondgebied van de oude Republiek waren afgestaan, werd in dat jaar ook het Koninkrijk Holland ingelijfd. In 1813 kwam het herstel van de onafhankelijkheid. Napoleon deed in 1814 afstand van de Franse troon. Met behoud van zijn keizerstitel verkreeg hij de souvereiniteit over het eiland Elba. Maar op 1 maart 1815 landde hij in Frankrijk en trok in een wa re triomftocht naar Parijs. De geallieerden sloten een coalitie om het gevaar van een nieuwe overheersing te keren. In ons land had Willem I, die bij het herstel van onze onafhankelijkheid de titel van Soeverein Vorst had aanvaard, zich - kort na Napoleons terugkeer - op 16 maart 1815 tot koning uitgeroepen en de vereniging met de Zuidelijke Nederlanden ge proclameerd. Hij greep daarbij vooruit op de definitieve beslissing der grote mo gendheden. Koning Willem I begreep dat Napoleons hoofdmacht zich naar de Nederlanden zou richten. En inderdaad: het Franse Noorderleger rukte op de in de richting van het jonge Koninkrijk. Napoleon hoopte de legers der geallieerde afzonderlijk te kunnen verslaan. De legers van Oostenrijk en Rusland rukten op in de richting van Oost- Frankrijk. Napoleon zag de grootste dreiging komen van het Pruisische en het En gels-Nederlandse leger. Bij Ligny wist hij op 16 juni 1815 de Pruisen terug te drin gen. Op dezelfde dag onderscheidde zich een vooruitgeschoven deel van het leger van Wellington, een deel dat voornamelijk uit Nassause en Nederlandse troepen be stond onder bevel van de oudste zoon van Koning Willem I, de Prins van Oranje, door de hardnekkige verdediging van zijn positie bij Quatre-Bras. Op dit strategi sche punt werd op een kritiek ogenblik standgehouden. Zou Napoleons maarschalk Ney daar een doorbraak tot stand hebben gebracht, dan zou Napoleon Wellingtons hoofdmacht hebben kunnen aanvallen, voordat de Pruisische troepen zich hadden gehergroepeerd. Wel wist Napoleon via een omtrekkende beweging op te rukken tot bij Waterloo. Daar viel de beslissende slag op 18 juni 1815. Tegen de avond kwamen de Pruisen aan de strijd deelnemen en daarmee was Napoleons nederlaag bezegeld. De Prins van Oranje werd bij deze slag gewond. Dat het Nederlandse leger, zoals gezegd op een kritiek ogenblik, voor zijn taak berekend was, strekte het jonge Koninkrijk en zijn koning tot eer. Politieke betekenis Hiermee is tevens de politieke betekenis van deze veldslagen aangegeven. Het ko ninkrijk der Verenigde Nederlanden werd een rol als schildwacht toegedacht in het nieuwe Europa.dat tijdens het Wener Congres tot stand kwam,. Het Wener Congres 1814- 1815)"heeft altijd veel kritiek ondervonden. Richtsnoer voor de politieke beslissingen was het zgn. legitimatiebeginsel. Dit beginsel hield in dat de legitieme rechten van de vorsten zoveel mogelijk hersteld werden. Het stre ven was het herstel van een Europees evenwicht, dat zowel door Lodewijk XIV als door de Franse revolutionairen en Napoleon zo ernstig was verstoord. Verder zocht men waarborgen voor de handhaving van de veiligheid in Europa en de interne sta biliteit van de staten. In dat streven wilde men Frankrijk niet vernederen. Wel moest Frankijk o.a. een niet onaanzienlijk gebied aan het nieuwe Koninkrijk der Neder landen afstaan (helaas niet de Nederlandstalige gebieden) en bleven de noordelijke en oostelijk grensgebieden tot 1818 bezet. Het Wener Congres gaf aanleiding tot veel kritiek omdat het beginsel der nationali teitdus niet gold. Zo bleef een aantal kwesties onopgelost, zoals de Duitse en de Ita liaanse eenheid, maar het Europese evenwicht bleef gehandhaafd tot het noodlotti ge schot van Serajewo (Serajevo) op 28 juni 1914, bijna een eeuw na Waterloo. In het kader van de ons gegunde ruimte kunnen wij helaas niet ingaan op de gevolgen daarvan en op de in onze dagen herlevende gedachte van een Donau-federatie. Nationale betekenis Het opschrift van de Gedenknaald voor Quatre-Bras zegt het duidelijk: de veldsla gen van Quatre-Bras en Waterloo leidden tot het behoud van de in 1813 herstelde onafhankelijkheid van Nederland. De viering van de 18e juni als nationale feestdag verslapte in de loop der jaren, al werd nog lang gevlagd vanaf gemeentehuizen en andere openbare gebouwen. Daar om is het goed dit jaar nog eens de nationale betekenisvan beide veldslagen in herin nering te brengen, in het bijzonder omdat het Huis van Oranje toen opnieuw bewe zen heeft "lijf en goed" te willen inzetten voor de vrijheid van de Nederlanden. Dit geldt voor het huidige Nederland, het geldt in ruimere zin voor heel de Neder landen, de Nederlandse natie, de gemeenschap van de Nederlandse taal èn cultuur, die immers wijder is dan de staatkundige eenheid van het huidige Nederland. Dank zij de overwinning te Waterloo zou het Verenigd Koninkrijk zijn helaas korte be staan aanvangen. In de periode 1815-1830 legde Koning Willem I door zijn taalbe sluiten de grondslagen voor de handhaving en het herstel van de rechten der Neder- landstaligen. In die jaren werden mannen gevormd die al in de jaren 1830-1839 ijverden voorde rechten van de moedertaal in het nieuwe België. De Vlaamse Beweging zou langer dan een eeuw nodig hebben om het punt te bereiken waarop de rechten van de Ne derlandse taal stonden ten tijde van het Verenigd Koninkrijk. Zij vervulde aldus, ook ten behoeven van nederland, de aloude barrelrefuncite van de Zuidelijke Ne- derlande tegen de Franse expansie. Luxemburg herdenkt dit jaar, o.a. door de uitgifte van de serie postzegels, het con gres van Wenen, waar het vroegere hertogdom Luxemburg werd verheven tot groothertogdom met Willem I als groothertog (het bleef tot de dood van Koning- Groothertog Willem III in personele unie met Nederland verbonden). In België vindt een herdenking van Waterloo op zeer grote schaal plaats, groot in aantallen evenementen en in de omvang van één daarvan, een reconstructie van de slag waar aan tweeduizend figuranten deelnemen. Er komt een speciale Waterloo-postzegel. In Nederland waren daarvoor in aanmerking komende organisaties niet te bewegen tot het wijden van aandacht aan deze belangrijke historische gebeurtenis. Ter herin nering aan de Slag bij Waterloo brengt 's Rijks Munt te Utrecht vijf zilveren pennin gen uit, ontworpen door vijf kunstnaars uit de landen die destijds bij de slag betrok ken waren. Overigens is van officiële zijde - voor zover bekend - niets te verwachten. UIT ONZE VEELZEGGENDE KOLLEKTIE brillen onder elkaar.. speciaal optiek g799lk ben de zonnebril extra, die altijd in de auto ligt.99 99En wij zijn veilig bij zon in elk seizoen.99 winkelkring van weedestraat - soest tel. 17120 Het Acryl-Rack, heel praktisch voor 36 CD-tjes voor 37,50. En de speciale aanbieding: het luxe Laserline systeem, het tehuis voor 24 CD's nu 59,- Swing and Easy Jazz verzamel CD met o.a. Toots Tielemans, Mei Tormé, Michel Legrand 25, Rosenberg Trio Seresta, voor de liefhebbers van muziek in de stijl van de Hot Club de France G 95 Dvorak symphonie nr. 9 OJi Schubert symphonie nr. 8 (unvollendete) Berliner Philharmoniker o.l.v. H v. Karajan 1 Q 95 Mozart Hoornconcerten Pieter Goudeijaan met het Amadeus Ensemble John Stanley Zes concerten door de Parley of Instruments, aanrader voor de Handel-liefhebber, nummer 1 in de klassieke top 10 20" Hits of the Sixties Verzamel CD's met alle grote artiesten uit de zestiger jaren 95 Steenhoffstraat 13"-15, Soest, tel 02155 12132 De bekende Spaanse dansgroep Se- villanas uit Madrid treedt op maandag 25 juni 's avonds om 20.00 uur op in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg. De groep verzorgt een avondvullende voorstelling en brengt onder andere de volgende dansen voor het voetlicht: de Tango, de Sevillanas Con Abanico, de Rumbas, de Fadangos de Huelva, de Bulerias en de Rumba Teques. De Sevillanas treden regelmatig op voor de Spaanse televisie en onlangs hadden ze nog een toemee in de Ver enigde Staten, waar onder meer een voorstelling gegeven werd voor de pre sident. De dansgroep heeft een zeer hoog niveau, draagt mooie kleding en brengt op een sprankelende wijze een wervelende show. De organisatie van de avond is in han den van de Soester WV. Vanaf heden kan men voor f 2,50 toegangskaarten kopen bij de VW. Houders van een C.J.P. en van de Pas 65 betalen f 2,- per Pis# Burgemeester J. de Widt zal de avond openen. De Spaanse dansgroep is op uitnodiging van de Lionsclub De Bilt/ Bilthoven in ons land. Vrijdag 22 juni treden ze dan ook op in Bilthoven. De opbrengst van de avond gaat naar het project 'Koeien voor India'. Dit al les in het kader van 'World in Harmo- ny\ een liefdadigheidsinstelling onder leiding van Prinses Irene van Grieken land, met als doel voedseloverschotten en melkvee te leiden naar gebieden waar men dringend behoefte hieraan heeft en daardoor de mensen kan hel pen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 9