kabelkrant UW TENNISBRIL Verdwenen Soest EEN SUPERTAART/ 'Thema's Conciliair Proces horen op de kerkelijke agenda thuis' Kerk en politiek Soest willen gesprek voortzetten mét bedrijfsleven C.Y. 'De Narre Knollen' zoekt versterking SOESTER COURANT PAGINA 10 Goed bezochte Kerkendag in en om Open Hof Politici overheersen in forumdiscussie Kerkendag Meisje gewond BIJ ZON OF BEWOLKT WEER U KENT TOCH UW OPGEGOOIDE SERVEERBAL DIE PRECIES IN DE ZON TERECHT KOMT, OF DIE HOGE LOB VAN DE OVERKANT? OOK BIJ HET GEWONE SPEL, WOR DEN DE CONTRASTEN HELDERDER. UW TENNISBRIL IS ZO GECON STRUEERD, DAT DEZE NIET KAN AF VALLEN (KOORDJE NIET NODIG). EEN TENNISBRIL; OOK WANNEER U NORMAAL GEEN BRIL DRAAGT OF BIJ HET SPELEN CONTACTLENZEN IN- HEBT. KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Museum Oud Soest Het Conciliair Proces - de beweging voor Gerechtigheid, Vrede en Heel heid van de Schepping in de kerken - is zaterdag voor wat Soest betreft voorlo pig afgesloten met een geslaagde Ker kendag. Enkele honderden Soesters, die zich op een of andere wijze betrok ken voelen bij deze thema's, maakten de manifestatie mee. Ze kregen behal ve een informatiemarkt en een discus sie tussen vertegenwoordigers van de kerken en de politiek ook een uitste kend stukje cabaret voorgeschoteld. De bijeenkomst werd afgesloten met een gezamenlijke viering. In zijn openingswoord wees ds. Hans Greive, voorzitter van de Raad van Ker ken in Soest, erop dat de drie thema's na drie jaar nog niet al te sterk in de kerken zijn verankerd. "De bedoeling was na de bezinning support te geven aan aller lei groepen die, soms al veel eerder dan de kerken, met deze thema's bezig wa ren. We hopen op een bondgenoot schap tussen alle mensen in dit dorp om hun verantwoordelijkheid te nemen, met doorbreking van alle hokjes." Volgens Greive liegen de thema's er be paald niet om en zullen de kerken moe ten wennen aan het idee dat ze kunnen meebeslissen door het uitoefenen van druk of zelfs het voeren van acties. Dat gaat overigens uit boven partijpolitiek en kerkelijke folklore. "Het is de taak van de geloofsgemeenschap kanalen te graven en open te houden buiten de kerk, naar de samenleving. De kerk be hoort daarvoor een belangeloze inte resse te hebben; ze moet niet op zieltjes jagen maar is aan God verplicht zich voor de mensen in te zetten." 'Geen vroom bla-bla' Onder verwijzing naar de "geloofsbrie ven", waarin de verschillende kerken en parochies hun ideeën en voornemens omtrent het vervolg van het Conciliair Proces hebben neergelegd, wees Greive zijn gehoor erop dat christenen er recht op hebben daarop te worden aange sproken. "Het gaat niet om vrijblijvend vroom bla-bla. De thema's van het Con ciliair Proces moeten voortdurend op de kerkelijke agenda's terechtkomen. Dan kunnen de kerken ook het recht claimen de politiek te bevragen." Het motto voor de Kerkendag zou volgens Greive dan ook moeten luiden: "Uitge daagd is de mens op zijn best." Tevoren hadden de bezoekers al een kijkje kunnen nemen bij de informatie markt op het plein voor de Open Hof. Een fors aantal Soester werk- en actie groepen, al dan niet opererend op ker kelijk terrrein, gaf daar acte de présen- ce. Mede door het fraaie weer en de "aangeklede" kraampjes vormde de markt een bont en kleurrijk geheel. Voor de gezamenlijke lunch werd in de kerkzaal onder leiding van dr. Bas de Gaay Fortman - naast senator van Groen Links ook deputaat eucumene van de gereformeerde kerken en lid van de landelijke stuurgroep Conciliair Pro ces - een forumdiscussie gehouden, waaraan behalve door vertegenwoordi gers van de drie grote kerken ook werd deelgenomen door de representanten van alle zeven politieke partijen in Soest Politici in discussie Niet iedereen was over het verloop en de uitkomst daarvan even tevreden, omdat de kerken er niet al te zeer aan te pas kwamen en de discussie nu en dan Respect voor het milieu - in de termen van het Conciliair Proces: eerbied voor de schepping - hoe geef je dat in Soest concreet gestalte? Eigenlijk was dat de centrale vraag tijdens de forum discussie tussen vertegenwoordigers van de kerken en de politiek, die zater dag in de Open Hof plaatsvond in het kader van de Kerkendag. "Kijken naar de politiek-op-termijn," had gespreksleider Bas de Gaay Fort man de deelnemers voorgehouden, "en er geen verkiezingsforum van ma ken." Dat het gesprek toch die richting opging en de vertegenwoordigers van de kerken er maar nauwelijks aan te pas kwamen zal wel te maken hebben gehad met het feit dat ze numeriek al sterk in de minderheid waren. De poli tiek was in het gesprek wel erg nadruk kelijk present. In zijn uitvoerige inleiding zette De Gaay Fortman de thema's van het Con ciliair Proces - Gerechtigheid, Vrede, Milieu - in een algemeen kader. Verwij zend naar de onverklaarde ondergang van de Hohocam-indianen als gevolg van een milieu- en natuurcrisis, die ver gelijkingen oproept met de situatie waarin de wereld nu verkeert, maakte hij duidelijk dat er ook sprake is van een geloofscrisis. "Het individuele materia lisme is heel sterk; we denken alleen nog in (economische) cijfers; de poli tiek kijkt niet naar de langere termijn en sociaal-culturele verbanden brokkelen af. Het beroep op de moraliteit - nor men en waarden, waardoor de samenle ving in het spoor blijft - wordt steeds ge ringer." In de discussie over plaatselijke thema's bogen de Soester politici zich eerst kort over het thema Gerechtigheid (de Vre de werd om des tijds wille overgesla gen). Kees Boerkoel (PvdA) beet het spits af en pleitte voor betaalbare huren voor iedereen: wat hem betreft werd de verhouding koop/huur (nu 60/40) in de komende jaren omgedraaid. Hij had geen enkele moeite met het idee dat de moslims in Soest grond zouden aanko pen voor een moskee. Wiebe Meilof (GPV) was het daarmee eens, al had hij een totaal andere invulling van het be grip gerechtigheid, evenals Kees Ver- heus (CDA), die zich wat de huren be treft beperkte tot de opmerking dat ie der recht heeft op passende woonruim te. Jan Visser (PS) maakte duidelijk dat de moslims uitgerekend een moskee willen opeen plaats waar dat planologisch niet kan: tussen de flats aan de Weegbree straat. "Alternatieven zijn veel duurder en ze hebben 't geld niet. Wie is bereid hen tegemoet te komen?" De Gaay Fortman probeerde die vraag door te spelen naar de kerken, maar J. Heerkens (r.k.) maakte duidelijk dat, als het om geld ging, de gemeente Soest hierin toch verantwoordelijkheid droeg. Adriaan Pothuizen (D66) vond dat moskeeën evenveel recht op steun hadden als kerken en omgekeerd. Onmogelijke taak "Deze problemen komen nooit op de agenda van de kerkeraad," stelde J. Ba- de (geref.) vast. "Politiek is voor de kerk eigenlijk een onmogelijke taak; hooguit kan ze de leden daarvoor toerusten. Dat is een kwestie van mentaliteitsverande ring." D.v.d. Pol (herv.) stelde overigens vast dat de kerk teveel naar binnen ge richt is geweest. Praten over de huisves ting van vluchtelingen in Zonnegloren was volgens hem zinloos zo lang de ge wone opvang in Soest nog niet soepel loopt. "Voor echte begeleiding is er geen geld." Al snel voerde De Gaay Fortman het gesprek in de richting van de milieu thema's. De groei van verkeer en indus trie moet resoluut gestopt worden, vond Harry Witte (GGS) De politiek zou de moed moeten hebben dat omomwon- den te zeggen. "Dan kost 't maar stem men." Pothuizen stelde vast dat kerken en politiek op dit vlak parallel denken. We zijn aan het eind van de mogelijkhe den." Volgens hem was er ook in de po litiek al sprake van een kentering. Hij pleitte voor een structuurvisie op lange re termijn, waarin plannen voor "wo nen" en "werken" doordacht worden vastgelegd. Ook Bert Krijger (VVD) vond het een goede zaak dat het "groeidenken" aan het afnemen is. Hij vond overigens dat er in Soest nog mogelijkheden zijn voor een "beheerste groei" van de industrie. "We moeten dat niet bewust stagneren." Mei lof waarschuwde ervoor dat het probleem groter is dan Soest of Neder land: "Anders worden we een arm land en verliezen we invloed. We moeten on szelf niet uitschakelen." Wat hem betreft mag er in Soest nieuw industrieterrein komen: "Het forensenverkeer is een zware belasting van het milieu." Kleine bedrijven konden ook in de woning bouw worden geïntegreerd. Verheus was het ermee eens "dat we in Soest niet op een eiland leven". Fikse discussie Visser miste het bedrijfsleven bij het ge sprek. "De politiek kiest voor consoli datie, maar de Soester Zakenkring wil meer industrie naar Soest halen. Dat kan nog een fikse discussie worden." Voor nieuwe bedrijven is er volgens hem nog voldoende "oud" industrieter rein. Op aangeven van De Gaay Fort man verklaarde ook Boerkoel zich voor een ontmoeting tussen kerken, politiek en bedrijfsleven, als daar ook de werk nemers bij betrokken zouden worden. "Hoe groter draagvlak, hoe eerder je bereikt wat je wil." Hij vond dat Visser het voortouw maar moest nemen om zo'n ontmoeting tot stand te brengen. "Daar heb ik geen enkele moeite mee," aldus Visser. Op zijn beurt wees Visser op toekomsti ge mogelijkheden voor industrie en huisvesting in Soesterberg, als de vlieg basis wordt opgeheven en de Amerika nen naar huis kunnen. Pothuizen wilde daarop niet meteen ja zeggen. Volgens Het forum telde, niet tot aller tevreden heid, uitsluitend mannen. Foto: Goos van der Wilt. hem zou een tors deel van de basis moe ten worden teruggegeven aan de na tuur. Ook de discussie over het Soester Na tuurbad vlamde weer op. Boerkoel stel;de dat CDA en VVD de verkoop hadden doorgedrukt; Krijger verweet hem dat ook de PvdA daar voor was en pas later met aanvullende voorwaarden was gekomen. Harry Witte vond de hele gang van zaken een stukje "ongerech tigheid", omdat er in het nieuwe bad aan de Dalweg alleen duur gezwommen kan worden, wat Verheus weer te ver ging omdat nu ook ouderen kunnen zwemmen en het bad iedere dag te ge bruiken is. "Als het nieuwe bad een maal open is zullen we zien dat het een stuk gerechtigheid is geweest," voor spelde hij. Meilof protesteerde nog tegen het ge mak waarmee de vliegbasis werd "weg gedacht". "Alsof er geen zondeval is ge weest. Nederland is nog niet veilig, zo lang er bijvoorbeeld nog gevaarlijke idioten in Libië zitten." Boerkoel vond dat Zonnegloren t.z.t. voor een deel als conferentiecentrum en voor een ander deel als opvangcentrum voor vluchte lingen gebruikt zou moeten worden. Randverschijnsel Aan het slot van de discussie mochten de vertegenwoordigers van de kerken nog even hun licht laten schijnen over enkele van de stellingen (o.a. dat het Conciliair Proces wel moet leiden tot een politieke stellingname van de ker ken en dat de kerken slechts vrijblijvend solidair zijn met actiegroepen). Heer kens beaamde de stellingen grotendeels en voelde wel voor een verdergaande gedachtenwisselingmet de politiek. Ba- de constateerde dat de kerken steeds meer een randverschijnsel werden ("ook in deze discussie"); hij zag in de geloofsbrieven aanknopingspunten om van de vrijblijvendheid af te komen. Van den Pol hoopte dat de Kerkendag een begin zou zijn en was blij met de toezegging van de politiek om verder in gesprek met de kerken te gaan. De Gaay Fortman sloot daarop de dis cussie en stelde vast dat de problemen van Soest op de agenda van de politiek, de kerken en het bedrijfsleven terecht was gekomen. Hij pleitte voor een goe de voorbereiding van het komende ge sprek. Ds. Greive, voorzitter van de Raad van Kerken, constateerde ter afsluiting dat de verschillende deelnemers veel meer gemeenschappelijk hadden dan ze had den gedacht. "De kerken zijn wel eens teleurgesteld in de houding van de poli tici, die ervan blijk geven weinig waar dering te hebben voor wat kerkmensen motiveert. We hebben elkaar gewoon hard nodig." De Raad ^an Kerken zal, aldus Greive, graag meedoen aan het vervqlg van deze ontmoeting. veel weg had van een verkiezingsforum, waarin de politici vooral met elkaar in discussie gingen. Mede door tijdgebrek moest de behandeling van de tevoren opgegeven stellingen grotendeels ach terwege blijven en bleven de thema's Vrede en Gerechtigheid nogal onder belicht. Het cabaret maakte, na de lunch, veel goed. Voor de meeste bezoekers was het optreden van Lonneke Weusten, Ellie Hellebrand, Jaap van der Windt, Rick Mast en Bas Weusten weinig min der dan een openbaring. Met ijzersterke teksten en op hoog muzikaal niveau brachten ze een uiterst boeiend pro gramma, waarin de kerken en hun om gaan met de thema's van het Conciliair Proces flink op de korrel werden geno men. De Kerkendag werd besloten met een viering, waarin ds. Greive en pastor Houben voorgingen. Het lijkt niet uit gesloten dat de manifestatie, mogelijk Een 16-jarig meisje uit Soest is vorige week gewond geraakt toen ze op de Stadhouderslaan werd geraakt door het openslaande portier van een auto. De bestuurder had die zojuist geparkeerd en zijn passagiere, een vrouw uit Hilver sum, zwaaide onverhoeds de autodeur open. Het meisje werd met rugklachten overgebracht naar Zonnegloren. Inbraak supermarkt Een onbekende dader is vorige week binnengedrongen in een supermarkt aan de Parallelweg. Hij verschafte zich toegang via het dak, waar hij enkele glasplaten verwijderde. Er kon niet worden vastgesteld dat hij iets had mee genomen. in iets andere vorm, nog eens wordt her haald. In elk geval zullen in de meeste kerken en parochies de thema's van het Conciliair Proces blijvend aandacht krijgen. speciaal optiek winkelkring van weedestraat - soest tel. 17120 Nieuwbestuur wil carnavalsfeest nieuwe dimensie geven Op 29 mei 1990 is tijdens de ledenver gadering van C.V. "De Narre Knol len" een nieuwe Bestuur gekozen. Een bestuur dat grote plannen heeft met de Soester carnavalsvereniging. In het be stuur hebben Henk te Pas (voorzitter). Gert van de Broek (secretaris), Wil Meyer (penningmeester) en bestuurs leden Wim Schut en Sjaak de Vries zit ting genomen. "Wie denkt dat lid zijn van de Narre Knollen alleen lol maken betekent, komt er bedrogen uit", waarschuwt voorzitter Henk te Pas. Maar wie hard wil werken voor een ge zellige club is van harte welkom. Carnaval in Soest staat al jaren op een hoog peil. Voorzitter Henk te Pas: "Het afgelopen jaar zijn wij bijzonder verrast door de toeloop van de vele bezoekers. Dit was al te merken op het afgelopen Prinsenbal en het kleintje Carnaval, waar vele honderden mensen op af kwamen. Dat Soest een goede voe dingsbodem heeft voor een fantastische carnavalstoekomst, daar zijn wij als be stuur van overtuigd. Het is alleen een nadeel, voor een vereniging als de onze, dat Soest geen echte kern heeft. Anders kon de horeca nog meer inspelen op het carnavalsgebeuren. Het nieuwe bestuur wil nu trachtten de Het laatste nieuws staat in de Soester Courant plaatselijke horeca meer bij het carna val te betrekken. Voor sponsors, leden, en ere-leden zal zondag 24 juni een in formeel samenzijn zijn in café restau rant Bos en Duin. Daar kunnen de men sen kennismaken met het nieuwe be stuur, en krijgen zij een drankje en een hapje aangeboden. Ook vishandel "'t Hoekje" zal zich als sponsor deze mid dag met zijn overbekende nieuwe ha ring presenteren. "De sponsors van het carnaval zijn van grote betekenis voor het carnavalsge beuren in Soest. Deze sponsors zijn me deverantwoordelijk voor de grandioze carnavalsmiddag van de bejaarden, en de kinderen en wij zijn, dat spreekt van zelf, bijzonder blij met onze sponsors", aldus voorzitter Te Pas. Ook heeft het Bestuur zich ten doel ge steld om met name de optocht, zater dags voor het carnaval meer te gaan promoten. De eerste aanzet tot dit ge heel zal het verhogen van het prijzen geld zijn. Jeugd "Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", Met deze slogan hoopt het Be stuur een extra dimensie toe te kunnen voegen aan C.V. "De Narre Knollen'. Het nieuwe Bestuur heeft een plan ont wikkeld voor een aspiranten afdeling binnen de vereniging. Deze jeugdafde ling zal toegankelijk zijn voor meisjes en jongens van 17 jaar tot 21 jaar. Met deze aspirantenafdeling hopen de Narre Knollen een vlottere doorstroming te krijgen naar de Raad van Elf. "Deze jongeren zullen daarom ook de andere kant van het carnaval leren ken nen. Mensen die denken dat de carna valsvereniging alleen bestaat uit lol ma ken, komen dan ook vaak bedrogen uit", waarschuwt Henk te Pas. "Na de ledenvergadering in mei, is het Bestuur wekelijks actief met vergaderen. Eind augustus begin september komen Be stuur en Toekomstige Raad van Elf bij elkaar voor het samenstellen van de di verse commissies. Zo is er ondermeer een: Act-commissie, Bejaardencarna val, Kindercarnaval, en een Wagen- bouw commissie. Ook hierbij kunnen wij de aspiranten-afdeling uitstekend inpassen. Daarom is carnaval zoals deze door onze vereniging wordt gepresen teerd, veel geven zonder daar beslist iets voor terug te willen ontvangen. Wij we ten dat veel mensen er zo over denken, en anderen er zo over zouden moeten denken. Het is een leuke, maar tijdro vende hobby," vindt Henk te Pas. De vereniging onderhoudt ook veel contacten met andere carnavalsvereni gingen uit de omtrek. Doordat met car naval veel van de leden van de Raad van Elf, Prins en Adjudanten en Bestuur, en daarbij niet te vergeten de echtgenotes gevergd wordt, zijn de uittredens naar deze verenigingen toe, ook een welko me afwisseling. Deze verenigingen zul len ook aanwezig zijn op het Prinsenbal 10 november in Bos en Duin, alsmede op het Kleintje Carnaval op 19 januari 1991. "En natuurlijk kan ik niet om on ze dansgarde heen! Deze meisje zijn we kelijks onder bekwame leiding van Claire Steusel aan het oefenen voor een nieuwe dans, in een nieuwe seizoen. Ook verdienen de moeders van de dansmariekes een pluim, want zij zijn het die de dansmariekes voorzien van hun outfit", vertelt Narre Knollen- voorzitter Te Pas. De dansmariekes zijn het visiteplaatje van de Carnavalsver eniging, vindt hij. Zij gaan vóór al er scholenbezoek, op het programma staat of aan carnavalsverenigingen bejaar dentehuizen, etc. "Ook een woord van dank aan onze Eemlander Blaaskapel die ons zo fan tastisch begeleiden, is op zijn plaats", zegt Henk te Pas, die bovendien wil be nadrukken dat er veel mensen zijn die zich altijd op de achtergrond bevinden, en zich altijd en overal voor inspannen. "Buiten het carnavalsseizoen om staat deze vereniging in het teken van de saamhorigheid, zo komen we om de vier weken bij elkaar voor meer dan een gezellige avond, en is er over enkele we ken weer een zomerfeest, dan wel een fietstocht." Het mag duidelijk zijn, mensen die van gezelligheid houden, of mensen die creatief zijn, die zijn, bij De Narre Knol len aan het juiste adres. Mensen die in de vereniging geïnteres seerd zijn (deze hoeven niet alléén tus sen tussen de 17 en 21 jaar te zijn) kun nen contact op nemen met de secretaris Gert van de Broek, tel. 13216 of de voorzitter Henk te Pas, tel. 11321. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Een voetbalelftal, dat kunnen we gerust aannemen, en een paar Soesters hebben we zelf ook wel herkend. Maar zijn er nog leden van dit elftal die kunnen vertellen welke ver eniging het was, welk elftal, wie er in zaten en wanneer het was? Zoals steeds zijn antwoorden welkom bij de redactie van de Soester Courant, onder het motto "Verdwenen Soest", Postbus 57, 3760 AB Soest. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben gezich ten herkennen worden uitgenodigd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Vakant de zijn ten zo zien: vi De Goi keus ui stuk to| Snaar het ver carrière te wete paraa Allema met ee. tie gaal Alvast i treffelijk Panas De NV- tisch, h Panasc Complf Incl. 2 j

Soester Courant | 1990 | | pagina 10