intie. Zaterdag 23 juni demonstreert Schoemaker de Philips keukenmachine en de ijsmachine 89- d mm t m Directeur De Zoete verlaat 'zijn' Frejo 'OOPJl Ik pik dit niet meer. COMPUTER FORMULIEREN 'Even wennen' in de vernieuwde bibliotheek Overhees Sportkopij Viering Basisgroep Philips kompakte ijsmachine HR 2296 V Voor alle zekerheidtechnische dienst tel. 02155-10344* Drukbezochte receptie bij afscheid eigenaar /directeur Frejo Nieuwe uitgave van Kairos in Soest Albert Schweitzer: 'Over mijn jeugd' Werkgroep emancipatie en ouder worden Meer dan 10.000 kinderen lezen voor de Kinderjury Kinderen kiezen het mooiste boek BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN Walkman gestolen Gouden Griffel voor Els Pelgrom, Gouden Penseel voor Dick Bruna Vernielingen Informatiemarkt hondepoep DE VEILIGE MANIER OM CONTACTLENZEN TE DRAGEN PAGINA 18 n de Dierenbescherming in haar .'gen o.a. de legbatterijen door worden van de Dierenbescher- or f 28,- per jaar. Ik ontvang hier- pcr jaar het klcurenblad Dier op uw accept-giro. tanciële bi nog over tnr. 395141 ning. Den Hi Legbatterij" mste aankruis 'le'makeliópgïrë- óppen en opsturen in een open r postzegel (mag wel) aan de rming, Antwoordnummer 2105. mHaag. IENBESCHERMING Meer verstand van verzekeren heb je zo te pakken. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 De verbouwing in het filiaal Overhees heeft wat lang geduurd, maar dat is dan ook wel de moeite waard geweest. Het is een oogstrelende bibliotheek geworden. Bij de herinrichting is gewerkt met een geheel nieuwe opstelling van de boe ken, gebaseerd op het idee van de twee ledige bibliotheek. Dit wil zeggen dat dat zowel de volwassenen - als dejeugd- collectie is opgesplitst in twee delen. Het eerste gedeelte is het zogenaamde "marktgedeelte" in het hart van de bi bliotheek. Hier treft men groepen van boeken en andere materialen aan over onderwerpen waar altijd de meeste vraag naar is. Zo is er om een voorbeeld te noemen een groep Oorlog en verzet. Hierbij staan niet allen oorlogsromans, maar ook informatieve boeken, video films en documentatiemappen over dit onderwerp. Nog een voorbeeld, nu voor de jeugd: de groep Dierenverhalen/huisdieren bestaat uit leesboeken zoals 'Snuf de hond' en Claudia op de manege', maar in diezelfde kast staan ook de informa tieve boekjes zoals 'Hoe verzorg ik mijn cavia' en tijdschriften als 'Paard en po ny'. Zo ook diaseries over diersoorten. De volgende groepen zijn de vinden in het marktgedeelte Volwassenen: A Reis en zeeverhalen B Oorlog en verzet C Misdaad en spanning D Romantische verhalen E Gezondheid Sportverslagen en -berichten ui terlijk maandagochtend inleveren aan onze redaktie, Van Weede- straat 227. Indien tijdig ingeleverd volgt op name in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de voorkeur. Redaktie Soester Courant Jeugd: 1 Dierenverhalen/huisdieren 2 Makkelijk lezen 3 Avontuur en spanning 4 Natuur en milieu 5 Sport en hobby's Hier kan men naar hartelust snuffelen en Verrassende boeken of andere mate rialen tegenkomen. In het zogenaamde "tweede bereik" staat de rest van de collectie op de traditionele wijze opge steld voor de meer gerichte zoeker. Hoewel deze nieuwe opstelling gebrui kersvriendelijker beoogt te zijn, zal het toch even wennen zijn. Natuurlijk kan men met vragen altijd bij het biblio theekpersoneel terecht. De verbouwing van het filiaal heeft ook nog een mooie nieuwe ruimte opgele verd waarin binnenkort de Artotheek Soest gevestigd zal zijn. Wie toch een bezoekje brengt aan de bibliotheek moet zeker eens een kijkje nemen in de ze Artotheek. Wie weet, treft men net dat stukje kunstwerk aan wat thuis aan de muur goed zou staan. Men kan direct lid worden van de Artotheek en het kunstwerk lenen. A.s zondag 24 juni komt de Basisgroep Baarn/Soest weer bijeen in de aula van het Griftland College aan de Noorder- weg, 's morgens om 10.30 uur. Het the ma van de viering is: "Van Piggelmee en Prediker". De plaatselijke Basisgroep is verbonden met ca. 60 andere groepen binnen de Basisbeweging Nederland en omvat ongeveer 45 mensen, ten dele met een kerkelijke achtergrond. De gemeen schap kent geen ambten, de leden ma ken zelf de maandelijkse vieringen en zijn betrokken bij allerlei activiteiten. Eén daarvan is de Ideële Winkel waar produkten worden verkocht uit de al ternatieve handel in de arme landen. Puttend uit het joods-christelijk erf goed wil de Basisgroep verbindingen leggen tussen bijbelse inhouden en de (politieke) actualiteit van vandaag, ver weg en dichtbij. 't Is simpel om u te verzekeren van een goed advies. Gewoon even uw Victoria- Vesta adviseur bellen. Hij helpt u altijd aan een passende polis. Zijn verstand van verze keren staat er borg voor. Maak er gebruik van. In uw eigen belang. En praat u liever thuis met uw Victoria-Vesta adviseur? Maak dan gerust afspraak. VICTORIA-VESTA»# J.A.W. Iluurdeman, tel.: 02155 - 12625 Pr. Bernhardlaan 8A, Soest G. van der Heiden, tel.: 02155 - 10139 Chrisfinalaan 7, Soest meer verstand van verzekeren WOENSDAG 20 JUNI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 19 Wie echt een praktische keukenmachine wil,kiest een electronische keukenmachine van Philips. Daar kan je mee aan de slag, want deze HR 2881 is niet alleen erg makkelijk, u krijgt 'm standaard met sikkelmes, kneedhaak en slagroomklopper/ cakebeslagmaker. Die u achter in uw apparaat kunt bergen. Over de extra roestvrijstalen snij-, rasp- en frietschijven hebbem we 't dan nog niet gehad. En die han dige opbergdoos die u er bij krijgt. Om het feest helemaal compleet te maken: onze keukenmachine is uitstekend getest. Lik je daar je vingers niet bij af? Werkt met behulp van een koel element dat in de diepvriezer gekoeld wordt. Eenvoudig op te bergen en schoon te maken. j Veil i fcfUH r\ucr scliocmnkcr j van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 Bij de Soester uitgeverij Kairos is on langs een bijzonder boekwerkje ver schenen: "Over mijn jeugd", van de be kende Zwitserse zendeling/arts Albert Schweitzer. Het is Schweitzers mooiste en meest persoonlijke boek, dat lange tijd niet in Nederland verkrijgbaar was. Het verscheen in 1952 voor het eerst bij Tjeenk Willink in Haarlem. Uitgever Aijen F. de Groot van Kairos heeft in deze nieuwe editie de tekst ge heel opnieuw vertaald, van aantekenin gen voorzien en aangevuld niet biogra fische en bibliografische gegevens. Het is daardoor een kostelijk boekje gewor den. Er zijn maar betrekkelijk weinig teksten die de tand des tijds doorstaan, maar Schweitzers kleine meesterwerk blijft een boeiend geschrift. Het is veel méér dan een autobiografisch relaas en daar door nu nog altijd van evenveel beteke nis als in 1924, het jaar waarin het oor spronkelijk werd geschreven. In "Over mijn jeugd" vertelt Schweitzer hoe hij opgroeide in de Elzas en hoe door wat hij in zijn jeugd beleefde het fundament werd gelegd voor zijn latere levenswerk. Dat gebeurt met veel hu mor en zelfkritiek, waarbij zijn bespie gelingen werden uitgediept tot diep gaand levensinzicht. In het laatste hoofdstuk gaat Schweitzer daar nog Albert Schweitzer Over mijn jeugd uieper op in. Zijn visie en levenshou ding getuigen van waarden die sterk in spireren en ook voor onze tijd van be lang zijn. Albert Schweitzer, 'Over mijn jeugd', ISBN 90 70338 25 4, f24,95, 112 blz. In Soest verkrijgbaar bij boekhandel Van de Ven, Zuidpronienade, en De Bereklauw, Steenholfstraat. In de gemeente Soest is de stuurgroep emancipatiebeleid aktief. Deze groep is verantwoordleijk voor het maken van deel-notities met het ;oel om tot een emancipatie-beleid in de gemeente te komen. Er zijn al een aantal deelnotities verschenen, o.a. Vrouw en Politiek, Emancipatie en gemeentelijk perso neelsbeleid, Onderwijs, Ruimtelijke Ordening, wonen en sociale veiligheid. Voor het opstellen van deze deelnotities worden werkgroepen geformeerd. In september 1990 gaat er een nieuwe werkgroep van start; de werkgroep Emancipatie en ouder worden. Deze werkgroep gaat bekijken welke knel punten zich op het gebied van ouderen met betrekking tot vrouwenemancipa tie voordoen en hoe deze knelpunten worden opgelost. Hierbij komen bij voorbeeld onderwerpen als de positie van de oudere (vrouw), zelfredzaam heid en dergelijke aan ae orde. Wie geïnteresseerd is in vrouweneman cipatie en het leuk vindt om mee te den ken over kansen, mogelijkheden en rechten van vrouwen (en mannen), is van harte welkom bij de werkgroep Emancipatie en ouder worden. Het is niet noodzakelijk aangesloten te zijn bij een (plaatselijke) ouderenorga- nisatie; alle belangstellenden zijn wel kom. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij de afdeling Welzijn van de gemeen te, tel. 93519 (ma. vr. 9-17 uur). •i brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155-1 86 26 Op vrijdag 15 juni jl. nam directeur F. de Zoete afscheid van het bedrijf dat hij zelf vanaf de grond af heeft opge bouwd. De Frejo Groep krijgt een nieuwe directeur, maar het personeel liet hun voormalig werkgever niet on opgemerkt vertrekken. Afgelopen vrijdagmiddag was er een gezellige receptie georganiseerd, waar onder het genot van een hapje en een drankje het personeel en de zakelijke relaties afscheid konden nemen van hun directeur. Officieel had F. de Zoete op 15 mei afstand gedaan van zijn func tie. Op de drukbezochte receptie kreeg hij van het personeel en de directie een prachtig gouden horloge met inscriptie aangeboden. Van de personeelsvereni ging, waarvan F. de Zoete erelid was, kwam een oorkonde. In 1962 begon de heer F. de Zoete een eenmanszaak in Soest. Nu is de Frejo Groep uitgegroeid tot een holding met vestigingen in Soest en Emmen en heeft een personeelsbestand van 70 mensen. Het bedrijf houdt zich bezig met plaat verwerking, constructie, verlichtingsar- m^turen en metalen plafonds. Ook bie den zij een uitgebreid assortiment kunststofproducten voor de motoren branche. Door opvolgingsproblemen is het bedrijf recentelijk verkocht aan de Nationale Investeringsbank te Den Haag. De heer A.F.J. Buchwaldt zal de heer F. de Zoete opvolgen als directeur. De komende jaren hoopt het bedrijf sterk te kunnen expanderen en het pro ductenpakket uit te breiden. Het bedrijf denkt in de toekomst plaats te hebben voor een aantal nieuwe medewerkers. Volgens de afdeling personeelszaken is het echter heel moeilijk om goede kan didaten te vinden, "terwijl wij toch heel graag met ze in contact zouden willen komen". Uit de zwemtas van een bezoeker van Zonnegloren werd afgelopen zondag een walkman gestolen. De eigenaar, een man uit Soest, deed hiervan aangif te bij de politie. Op voordracht van onafhankelijke ju ry's heeft het bestuur van de Stichting CPNB de Gouden Griffel 1990 voor het best geschreven kinderboek toege kend aan Els Pelgrom voor haar boek 'De Eikelvreters' (Em. Querido's Uit geverij). Het Gouden Penseel voor het best geïllustreerde kinderboek is toege kend aan Dick Bruna voor zijn illustra ties in het boek 'Boris Beer' (Uitgeve rij Van Goor). De jury's kenden twee Zilveren Pense len toe en, in de diverse leeftijdscatego rieën, acht Zilveren Griffels; daarnaast werd aan zeventien titels een eervolle vermelding verleend, de Vlag en Wim pel. De uitreiking van de Griffels en Pense len zal plaatsvinden aan de vooravond van de Kinderboekenweek op dinsdag 9 october. Griffels worden toegekend aan de best geschreven kinder- of jeugdboeken. Penselen worden toegekend aan de bes te illustraties in kinder- of jeugdboeken. Met een Gouden Griffel of Penseel kan alleen oorspronkelijk Nederlands werk worden bekroond; voor Zilveren Grif fels en Penselen komen ook vertaalde boeken in aanmerking. De Gouden Griffel wordt vanaf 1954 jaarlijks uitgereikt, aanvankelijk onder de naam 'Kinderboek van het Jaar'; het Gouden Penseel is in 1973 voor het eerst uitgeloofd. Els Pelgrom (1934) is de eerste auteur die de Gouden Griffel driemaal heeft gewonnen. In 1978 ontving zij deze prijs voor 'De kinderen van het Achtste Woud' en in 1985 voor 'Kleine Sofie en Lange Wapper'. Momenteel woont Els Pelgrom in het zuiden van Spanje, waar het verhaal van De politie kreeg vorige week meldingen binnen van drie scholen, waar vernie lingen waren gepleegd. Bij de Achtbaan aan de Van Hamelstraat werd een ruit ingegooid; bij de Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan werden twee buitenlampen kapot gemaakt en bij de Bron aan de Sweelinckstraat werd een lichtkoepel vernield, een schadepost van zo'n 500 gulden. "De eikelvreters' zich afspeelt. Boeken van haar zijn vertaald in het Engels, Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Deens en Zweeds. De winnaar van het Gouden Penseel, Dick Bruna 1927), maakte in 1952 zijn eerste prentenboek 'De appel' en in 1955 verschenen de eerste Nijntjes- boeken, die inmiddels wereldwijd be kendheid genieten. Van 1952 tot 1975 werkte hij in vaste dienst bij Uitgeverij Bruna, waarna hij voor zichzelf begon. In het totaal illustreerde hij meer dan 70 prentenboeken. Zowel in Nederland als daarbuiten zijn er vanaf 1962 veelvul dig tentoonstellingen van zijn werk georganiseerd. In 1989 werd hij geno mineerd voor de Publieksprijs voor het Nederlandse Boek en onlangs werd hem de D.A. Thiemeprijs toegekend. Met 'Boris Beer' introduceert Dick Bruna een nieuwe hoofdpersoon zijn oeuvre. Op woensdag 27 juni a.s. zal in de Open Hof (Veenbesstraat) een informatie markt worden gehouden over de be strijding van de overlast door honde poep. In de vorm van een vrije "inloop" kan men zich 's middags tussen 16.00 en 18.00 uur en 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur op tekeningen met toelichting verdiepen in de voorgestelde maatrege len. Tevens is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Zo worden gebieden aangewezen die verboden worden voor honden en zgn. uitlaatterreinen en -routes. Ter over brugging van grotere afstanden zullen op enkele plaatsen uitlaat-zandstroken worden aangelegd. Wanneer men voorstellen heeft die tot verandering en of verbetering van het plan zullen leiden, kan men gebruik maken van een inspraakformulier. De ze kunnen dezelfde middag of avond ingeleverd worden. Later inleveren tot uiterlijk 9 juli a.s. bij het gemeentelijke informatiecentrum of toezenden naar de gemeente Soest is ook mogelijk. Bij de "stands" is men ook welkom voor het verkrijgen van informatie over het houden van huisdieren. De Nederlandse Kinderjury is ook in het derde jaar een groot succes geble ken. Meer dan 10.000 kinderen vul den hun favoriete vijf boeken uit 1989 in. De kinderen zijn via school, biblio theek en boekhandel uitgenodigd boe ken te lezen en te jureren. Op 14 juni a.s. om 17.40 uur wordt in een VARA-televisie-uitzending bekend gemaakt welke drie auteurs de Prijs van de Nederlandse Kinderjury winnen. Deze prijs, bestaande uit een oorkonde, wordt de auteurs in de uitzending over handigd. In de drie leeftijdscategorieën hebben de volgende boeken de meeste punten verzameld; in alfabetische volgorde: Categorie 6 t/ra 9 jaar Annet van Battum - de laatste 12 spo ken (Zwijsen). Paul Biegel - Beer in het verkeer (Hol land). Burny Bos en Hans de Beer - Tetkees zoekt een baby (De vier windstreken). Rindert Kromhout - Hens up (Zwij sen). Max Velthuijs - kikker is verliefd (Leo- pold). Categorie 10 t/m 12 jaar Mieke van Hooft - de tasjesdief (Hol land). Trude de Jong - je bent geweldig! (De Harmonie). Marjan Luif en Casper Verbrugge - Me vrouw Ten Kate (Van Goor). Johanna Prins - ik ben Jessie (Holland). Ellen Tijsinger - Nikolaj (Lemniscaat). STICHTING NEDERLANDSE KINDERJURY Categorie 13 t/m 16 jaar Thea Beekman - het gulden vlies van Thule (Lemniscaat). Evert Hartman - de droom in de woes tijn (Lemniscaat). Jan Terlouw - de kunstrijder (Lemniscaat). Ellen Tijsinger - Nikolaj (Lemniscaat). Gijs Wanders - spoorloos verdwenen (Lemniscaat). De prijs van ae Nederlandse Kinderjury is een jaarlijkse prijs die wordt beheerd door de Stichting Nederlandse Kinder jury. Deze stichting is in 1988 opgericht op initiatief van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) en de VARA. De Stichting Nederlandse Kin derjury wordt gesteund door de Stich ting Lezen. Voor nadere bijzonderheden over de vijftien titels en de auteurs kan men te recht bij de betreffende uitgeverijen. Ineens valt hun oog op 't Zachte Contactlens Plan Hoe mooi sommige brillen ook zijn, ze zitten vaak flink in de weg. Tijdens het sporten bijvoorbeeld. Veel brildragers hebben weieens aan lenzen gedacht, maar vinden de stap misschien te groot. En dan... ontdekken ze 't Zachte Con tactlens Plan. Een ideale manier om snel en ongemerkt zachte lenzen te dragen. Hoe dat plan werkt? Simpel. Wij ver vangen je lenzen elk halfjaar door een paar nieuwe. Wat dat kost? Je betaalt per halfjaar een vast bedrag. Dus geen plotselinge, onverwachte uitgaven. Meer weten over 't Zachte Contact lens Plan? Kom snel langs voor informa tie en vrijblijvend passen. Ook jij zult enthousiast zijn!

Soester Courant | 1990 | | pagina 19