OPRUIMING r cnwJv/" óduntmakenj od ibelen r U cVTRa voordeel halvee MANTELS) Nu JACKS sterk BLAZERS J afgeprijsd! UUR I >11 IS STABEL Nederlands aandeel in de strijd tegen Napoleon -20%KOttflN£ Blouses en HALVE .m%row®6 Stedenband $oe§t*Eorie UUR 05155,3,09 taal IREAUS .STEN OELEN NU Bol&cn Deux pieces japonnen Pantalons Bermuda s Combinaties Big shiït T-shirt enHMXfcp®jS 2o KOKïNG 20,30 en 40%KOKWG .15661®® GRAT\S pmwughh v. kenburg De Gedenknaald te Soestdijk jrant SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Bromfietser gewond Janina Szozda leerde toch niet fietsen CITROEN AX KUIJER - SOEST Poging tot inbraak fotoservice u\eur©^m K. PAGINA 20 WOENSDAG 20 JUN11990 f 187,- f 69,- f187.- f 39.- f 59.- f149,- f 129,- f 59,- f187,- K. Nederlandse pro- Ise handleidingen 12155-10115 12154-12301 SOESTER COURANT PAGINA 21 uitvoering essen estaande uit ïjes en ombouw 5,- (bedbreedte aar in 140 en i van 7.00 - 9.00 u. (door drs. J. W. Schneider) ven hebben! Het beeld klopt niet: het pasgevormde Nederlandse leger had een belangrijk aandeel in de slagen van Quatre-Bras en Waterloo, op resp. 16 en 18 juni 1815. In die slagen werden ca. 15.000 man van de geallieerde legers gedood of gewond. Van de 19.169 officieren, on derofficieren en manschappen van het Nederlandse leger, die aan de gevech ten deelnamen, sneuvelden er niet min der dan 4.147. Ter vergelijking: in de vijf meidagen van 1940 bedroeg het to taal van de personeelsverliezen van land- en zeemacht (de luchtmacht was I toen nog geen zelfstandig krijgsmacht deel) bijna 2.200. !fJgn wat de bevelhebbers betreft klopt het beeld dat men van hen heeft, ook niet. Dat is het beeld van figuren die ver achter de linies over hun stafkaarten ge bogen staan, zoals dezer dagen in een populair artikeltje over Waterloo nog te lezen was. Nee, de bevelhebbers waren te velde aanwezig, duidelijk te onder scheiden door kokardes, epauletten of andere tekenen van hun rang of waar digheid, maar daarom ook mikpunt voor de vijandelijke schutters! Trouwens, alle eenheden waren opval lend uitgedost - elk met eigen kleuren en vaandels - om herkenbaar te zijn voor vriend en vijand. (Pas in de loop -van de Eerste Wereldoorlog werden j veldgrijs en camouflage de kenmerken l van de legers, behalve van de eigenzin nige Fransen!) Zo was de Prins van Oranje, de oudste zoon van Koning Willem I, die als opperbevelhebber van de Nederlandse troepen optrad, teza men met zijn generaals op het slagveld aanwezig en werd hij in de slag bij Wa- tprloo gewond, terwijl zijn paard onder hem weggeschoten werd. ^Eerbetoon aan het Nederland se leger en zijn opperbevelheb ber •Onmiddellijk na de strijd verzochten de 'floen nog uit één kamer bestaande Sta gen-Generaal de Koning aan de Prins Van Oranje een geschenk te mogen aan bieden en wel in de vorm van het oude domein Soestdijk, dat in 1813 staatsei gendom gebleven was. Nadat de Ko ning advies van de Raad van State had ingewonnen, werd het besluit in de wet i van 8 juli 1815 bekrachtigd (dat is bin nen drie weken na Waterloo!) Koning Willem wilde aan "de Neder landse armee" in de persoon van haar Opperbevelhebber een duurzaam blijk van hoogachting en erkentelijkheid ver lenen. Daarom werd in een van de arti kelen van die wet bepaald dat mede op kosten van het Land in het domein van Soestdijk een gedenkzuil zou worden opgericht, "ter bijzondere verering van de moed in de hardnekkige verdediging der positie bij Les Quartre Bras zo luis terrijk ten toon gespreid". Twee dagen later werd het Koninklijk Neder lands Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schone Kunsten (thans Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen) uitgenodigd een ontwerp in te dienen. Tezamen met de aangewezen regerings functionaris werd de plaats van het mo nument bepaald door de situatie ter plekke in ogenschouw te nemen. De keuze viel aanvankelijk op de kruising van de Postweg (nu de Amsterdamse straatweg) met de Grote- of Konings laan, recht tegenover het Paleis. Het Instituut schreef een prijsvraag uit (intussen werd al een ontwerp van de bekende architect J.D. Zocher ontvan gen, dat echter niet voldeed). Er kwa men 32 ontwerpen bij de jury binnen. De jury was in eerste instantie van me ning dat geen der ontwerpen voldeed. Een van de eisen was de duurzamheid van het te gebruiken materiaal. Uitein delijk werd een ontwerp gekozen, mits wijzigingen zouden worden aange bracht. In dit ontwerp, afkomstig van Abraham van der Hart (1747-1820), stadsbouwmeester van Amsterdam, kwamen allerlei elementen voor die met de strakke soberheid van de antieke vorm van een gedenknaald niét in over eenstemming werden geacht. Precies een jaar na de slag bij Waterloo werd het plan met de voorgestelde wijzigingen bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. De maker werd verzocht een gewijzigd ont werp in te dienen. Oorspronkelijke ontwerpen en uiteindelijk plan Het zou te ver voeren hier alle details te vermelden van de oorspronkelijke ont werpen. Geen van deze ontwerpen is tenslotte uitgevoerd. De gedenkzuil of naald zou op de hoe ken vier leeuwen als wachters ontvan gen. Dan zou aan de voorzijde van de zuil een vrouwenbeeld, voorstellende de onsterfelijkeheid, worden geplaatst. Aan beide zijden zou onder de beelden een ronde marmeren plaat, in de vorm van een bolle spiegel, met toepasselijke inscriptie worden geplaatst. Op de beide andere zijden zouden zo genaamde bas-reliëfs (beeldhouwwerk in een plat vlak) worden aangebracht met afbeeldingen van de beide veldsla gen. Boven elk der bas-reliëfs zou een urn of lijkbus, als eerbetoon aan de ge sneuvelden, worden geplaatst, met daaraan een lauwerkrans en de afbeel ding van de versierselen van de Militai re Willemsorde (die op 30 april 1815 was ingesteld). In een eenvoudiger versie van dit ont werp werden leeuwen en standbeelden weggelaten; blijven zouden de buste van de Prins en de urnen, met o.a. af beeldingen van vaandels en krijgstro- feeën, evenals de inscripties en bas-re liëfs. IN het slot van zijn ontwerp herinnerde de maker aan de uitvinding van de obe lisk, die uit Egypte via Griekenland naar Rome is overgebracht. (Zo strek ten de proporties van de obelisk op het Sint-Pietersplein te Rome tot voor beeld van het te ontwerpen monu ment.) Obelisken zijn gedenktekens, geen grafzuilen of grafstenen, zoals de piramiden of mausolea. In zijn nieuwe ontwerp, ook weer in twee versies, kwamen weer leeuwen, resp. bas-reliëfs voor. Beide zouden in het definitieve ontwerp verdwijnen. Bij K.B. van 16 augustus 1816 werd dit goedgekeurd. De architect Jan de Greef (1784-1834) kreeg.de opdracht in sa menwerking met Van der Hart een be stek te schrijven en werd belast met de directie van de bouw van het monu ment. Discussie over de plaats Behalve over de vaststelling van het ontwerp vond ook een discussie plaats over de grootte en over de juiste plaats. De minister van Waterstaat en Publieke Werken - het was inmiddels april 1817 - vond dat de voorstelde plaats (het kruispunt van de wegen voor het Paleis niet voldeed en meende dat de obelisk beter tot zijn recht zou komen op een nabijgelegen verhoging van het land schap. Hij dacht aan wat toen de Soes- terberg, thans bekend als de lazarusberg (•20.8 m) te Soest, op 1125 m afstand van het Paleis gelegen. Het Instituut reageerde afwijzend: pa leis en monument vormden in het oor spronkelijke ontwerp een architecto- Vaak worden gezapigheid en traagheid als kenmerkende eigenschappen van het Nederlandse volk in de jaren 1813 tot 1815 genoemd: het volk liet alle enerveren de gebeurtenissen over zich heen komen en was zelf nauwelijks in beweging te brengen. Op buitenlandse spotprenten ziet men de Hollander, uitgebeeld met zijn gouwenaar, die geniet van vrede en vrijheid, die anderen voor hem verwor- Foto: Goos van der Wilt. Een van de vrij schaarse echte "mo numenten" in en om Soest is de naald, het gedenkteken aan de Stad houderslaan, op de grens met Baarn. Veel Soesters passeren het curieuze bouwsel regelmatig zonder er veel aandacht aan te besteden. Deze maand is het 175 jaar geleden dat de Slag bij Waterloo plaatsvond, die de aanleiding vormde voor de oprichting van de Naald. Drs. J.W. Schneider, reserve-legerpredikant, woonachtig te Hilversum en zeer geïnteresseerd in de historie, schreef ter gelegenheid daarvan een "terug blik" in twee afleveringen. Dit is het tweede en laatste artikel; het eerste stond in de Soester Courant van 13 juni j.1. nisch geheel. De Koning stemde in met de minister. Men achtte het raadzaam de Prins zelf de uiteindelijke beslissing over plaats en uitvoering van het monu ment te laten nemen: het monument werd immers te zijner ere opgericht. De Prins stelde voor de obelisk te plaatsen aan he einde van de Koningslaan, recht tegenover de Paleis. De bouw Nadat het ontwerp zijn definitieve vorm had ontvangen, werd een nieuw bestek geschreven en het werk aanbesteed. In het najaar van 1818 werd met de bouw begonnen. De Greef werd inmiddels opgevolgd door de architect Zeger Reyers (1790-1857), stadsbouwmees ter van 's-Gravenhage. Het monument was gereed in mei 1820. Abraham van der Hart, de ontwerper, heeft de vol tooiing niet mogen meemaken, want hij was op 3 februari van dat jaar overle den. Het monument Het monument staat op een weinig op vallend punt, ter zijde van een tamelijk onbelangrijke weg, wel geheel anders dan het Gedenkteken 1813, dat in 1866 verrees op het Plein 1813 in Den Haag. Toch kan het een belangrijk monument genoemd worden. Het is dat allereerst als het eerste nationale gedenkteken van het Koninkrijk, dat in 1815 is uitge roepen. Het herinnert aan twee belang rijke gebeurtenissen. Waren de beide slagen niet door de geallieerden maar door Napolein gewonnen, dan zou - zo als op de inscriptie terecht gesteld is - de onafhankelijkheid van Nederland on der het Huis van Oranje hoogstwaar schijnlijk niet behouden zijn. Napoleon had nog bij de vredesonderhandelingen in 1814 in ieder geval alle gebieden be zuiden Maas en Waal voor Frankrijk willen behouden! Als bouwwerk vervolgens is het een ty perend en fraai voorbeeld van het sobe re klassicisme uit het begin van de 19de eeuw. Het heeft juist door de versobe ring van het oorspronkelijke ontwerp alleen maar gewonnen. De naald heeft een hoogte van ca. 25 m. De basis wordt gevormd door een talud in de vorm van een zeer stompe afge knotte kegel, gemaakt van hardsteen platen. Het talud is aan de zijde van de Koningslaan voorzien van een trap met zes treden. Op het talud staat een kubus op een ba sement van twee treden, gemaakt van Bentheimer zandsteen. In iedere zijde van de kubus is een wit-marmeren cir kelvormige schijf geplaatst. In het mar mer is een inscriptie aangebracht. Oor spronkelijk was gedacht aan inscripties in het Nederlands, Duits, Engels en La tijn of Russisch. Gekozen werd tenslot te voor Nederland, de moedertaal, het Latijn, de universele taal der geleerden, het Engels, de taal van de belangrijkste bondgenoot, en het Frans, taal van de overwonnenen maar ook - op dat tijd stip - tweede rijkstaal. De teksten zijn niet geheel gelijk van inhoud; zo wordt in de Engelse en Latijnse tekst ook van de instemming van de Koning gespro ken. De Engelse vertaling werd terecht "van een meesterhand" afkomstig geacht. Zij is van Lord Grenville. De in scripties zijn van bladgoud voorzien. De ronde spiegel is omringd door een slang die zijn eigen staart in de bek houdt, het bekende zinnebeeld der eeu wigheid, eveneens in het marmer uitge hakt. Op de kubus staat de eigenlijke naald op een kleine verhoging, eveneens ge maakt van Bentheimer zandsteen. Aan alle zijden is op ongeveer de halve hoogte een zespuntige ster aangebracht (deze dient louter als versiering en heeft Op de Weegbreestraat raakte vorige week een 19-jarige bromfietser uit Soest door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Hij viel daarbij tegen een lichtmast. Met letsel aan zijn been werd hij naar Zonneglo ren gebracht. geen. zinnebeeldige betekenis), met daaronder het jaartal MDCCCXV (1815). De sterren en de letters van de jaartallen zijn als reliëfs uitgespaard. Vlak onder de top bevindt zich aan alle vier zijden de kroon der overwinning of lauwerkrans, en suggestie van de jury (van een door de architect voorgestelde afbeelding van de Militaire Willemsor de is afgezien). De kransen bestaan uit twee losse stukken zandsteen, die met bronzen schroeven op de naald zijn be vestigd. Al deze ornamenten zijn ver guld. Daar ook in vroeger tijden vandalisme voorkwam en het monument was be klad en beschreven, werd later besloten een sloot te graven en nog weer later een houten hek te plaatsen, dat omstreeks het midden van de vorige eeuw werd vervangen door een smeedijzeren hek, met spijlen in de vorm van spiesen en lansen. De kanonnen Tot voor kort werd de Gedenknaald ge flankeerd door twee kanonnen. Oor spronkelijk waren dit kanonnen die tij dens de Tiendaagse Veldtocht in 1831 - geleid door de Prins in de rang van veld maarschalk als opperbevelhebber van het veldleger - op de Belgen waren ver overd. Vóór het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog werden zij wegens hun historische waarde overgebracht naar het kasteel Doorwerth en vandaar naar het Leger- en Wapenmuseum "Gene raal Hoefer" te Leiden (dat thans te Delft is gevestigd). Het schijnt niet vast te staan - misschien ten gevolge van al deze verplaatsingen - om welke kanon nen het gaat. Ter vervanging zijn er na de oorlog twee kanonnen uit 1883 ge plaatst, die in 1963 werden gerestau reerd. Ze zijn nu verwijderd omdat het monument grondige herstelwerkzaam heden onderging, waarbij een nieuwe restauratie onmogelijk bleek. Inmid dels zijn er wel twee stukken geplaatst, echter van de Tweede Wereldoorlog. Het monument vertoont zelf gelukkig geen ernstige constructieve tekortko mingen. Alleen de top van de obelisk helt enigszins over. Om de indeling van bezienswaardigheden van Michelin te gebruiken: voor wie geïnteresseerd is in geschiedenis en architectuur, is het mo nument de reis waard, voor wie belang stelt in een van beide, verdient het een omweg en tenslotte is de Gedenknaald voor de toevallige voorbijganger een merkwaardig bouwwerk! (NB: Gegevens voor dit artikel zijn voornamelijk ontleend aan' Bouwhis torische documentatie en waardebe paling. Baarn/Soest Gedenknaald. Rapport Rijksgebouwendienst - Bu- reap Rijksbouwmeester - Adviesgroep Monumenten in Rijksbezit, januari 1987, dat door genoemde dienst aan schrijver dezes welwillend ter beschik king werd gesteld. Het is niet in de han del.) Maandagmorgen 18 juni, om 10.00 uur precies, zou de terugreis aanvangen. Na een week van bezoeken aan de vele mooie plekjes van Soest zou de Poolse bus weer oostwaarts rijden. Maar het werd toch nog later... Janina Szozda uit Kedzierzyn-Kozle ging fietsen op een degelijke Hollandse fiets, een Batavus of zoiets. Maar een stoeprand komt in Soest veel vaker voor dan in Kozle. Dus boem, en daar lag ze, gillend van de pijn. Omringd door Tolken' werd ze naar Zonneglo ren gebracht voor onderzoek. Na een uur mocht ze, stevig in het verband, naar de Poolse bus die nog wachtte bij de brandweergarage. De terugreis kon worden aangevangen. Het fietsongelukje was het enige pro bleem tijdens een vlekkeloos verlopen week voor de 42 gasten uit Kozle. Na de hartelijke ontvangst door burgemeester De Widt, maandag 11 juni, is men da gelijks op pad geweest. Dinsdag werd bakkerij Van Brummelen bij de Oude Kerk bezocht (en dronk men koffie van de bakker), probeerde men een reuzen- pannekoek weg te werken bij De Smic- kel, ging men kijken bij paleis Soestdijk, werd een tochtje naar Spakenburg ge maakt en sloot men de dag af met koffie en cake bij De Knollentuin. Bob Sluis, de eigenaar van De Knollentuin, had de toerleiding (de Stichting Jumelage Soest-Kozle) gevraagd een bezoek in het programma op te nemen. Hij had al vaker gastvrijheid gehad in Kozle en wilde ook Soester gastvrijheid tonen. De Poolse gasten waardeerden het be zoek aan De Knollentuin bijzonder. Woensdag werd al vroeg de bustocht Veilig en zuinig, compact en toch ruim. Overtuig U en maak een proefrit. Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 Bewoners van een woning aan de Hei deweg troffen 's ochtends sporen aan op hun achterdeur die aangaven dat ie mand had geprobeerd met een schroe- vedraaier of ander scherp voorwerp het slot te forceren. De inbraak was niet ge lukt. Bij een tankstation aan de Amersfoort - sestraat in Soesterberg lukte een in braak zondagavond wel. Inbrekers gooiden een betontegel door de ruiten en gingen er met een hoeveelheid siga retten en lege cassettedoosjes vandoor. De politie heeft een onderzoek naar de daders ingezet. K0DAC0L0R GOLD KODAK STRETCH KAMERA Voordeelpak voor 12 panoramische toto's 2x24 opnamen KODAK KODAK STRANDBAL FRIZBEE Dit zomerpakket nu Wem Van Oosten soest-zuio w T Soeslerbergsestroat 57 SOESTDIJK fntnSPrVICP Van Weedeslraat 147 TUlUbttl VIC.C Ö2155.25942 aangevangen naar Aalsmeer, waar een bloemenmassa de veiling doorging. Daarna kon men 'pootje baaien' in Scheveningen en heel Nederland in een oogopslag zien: Madurodam. Donder dag zou een echte lange Soester dag worden. Een uitgebreid bezoek (met proeven) aan de kaasboerderij De Stae- lenhoef aan de Birkstraat, lunchen in het clubhuis van de Hopman Massel- mangroep aan de Sparrenlaan en dan een stevige wandeling door de Soester duinen. De volhouders konden daarna uren rondlopen in het Vliegtuigmu seum in Soesterberg. Om 17.00 uur was men weer thuis bij de gastgezinnen, omdat men om 21.30 uur werd verwacht op de grootse feest avond. Polen en gastgezinnen, meer dan 120 'deelnemers' aan de feest avond. In Bos en Duin gingen de deu ren van de grote zaal ook open. Muziek van de Eemlander Blaaskapel (PVO). Dansen, polonaise, meezingen. Ook werd het Poolse lied 'Stolat' ingestu deerd - dat men zingt als men een dronk op elkaar uitbrengt - en ook dat laatste werd (met mate) gedaan. Vrijdag bezocht men Amsterdam en de Zaanse Schans. Ook dat hoort op een programma als je naar Nederland komt. Evenals zondagmiddag een rus tige tocht naar Utrecht, met 15 volhou ders die de Dom ook beklommen. De stemming onder de Poolse gasten werd wat bedrukt. Het naderend afscheid maakte dat het lachen minder werd. Op naar de maandagmorgen. Hier en daar wat traantjes. Een week vreemde mensen in huis betekent na die week dat ze niet vreemd meer zijn. Weten de Po len meer van hoe je in Soest kunt leven en weten wij meer hoe men in Polen leeft, denkt en doet. Het bestuur van de Stichting Jumelage Soest-Kozle kijkt met genoegen terug op de afgelopen week. Het was organi satorisch een voorproefje voor de Pool se Week in september a.s. Dan komen nog meer gasten uit Kozle, waaronder koks en een grote dansgroep. Ook die moeten ondergebracht worden bij Soester gastgezinnen. Maar we krijgen er ervaring in. Laten we eerst eens wachten op de berichten over de terug reis van deze laatste groep. B.K. illem Van Oosten bij inlevering N/Ott© SOEST-ZUID Soesterbergsestraat 57 02155-13109 SOESTDIJK: Van Weedeslraat 147 02155-25942 "De Witte Burcht" aan de Soester Engweg 2/4 bestaat uit een witgepleisterd hoofdgebouw uit 1913 in een exotische, eclectische stijl. In 1937 werd een verdie ping aangebracht. Een zeldzaam buitenhuis met rechts daarvan gelegen koetshuis/ koetsierswoning. Ter rechterzijde van het kasteeltje bevindt zich een arkeltorentje met zinken spits uitlopend in een fioelvormige windvaan. Aan de achterzijde een octagonale huiskapel bekroond door een achtzijdige koepoellantaarn. De spitsbogige bovenlichten van de vensters in de kapel hebben een glas-in-lood vulling met voorstellingen van de kardinale deugden: wijsheid, deugden: Wijsheid, Deugdzaamheid en Weldadigheid. In het interieur zwart-witte plavuizen vloeren, een trap met gesneden houten leu ning met motieven van tabaksbladeren en een Javaanse jonge vrouw. Ingegeven door de negotie van de v.m. eigenaars/bewoners. Op last van de latere eigenaar Pas van ambachtsheerlijkheid Groot Oosterlant zijn de tegeltableaus versierd met voorstellingen en de tekst: Luctor et Emergo. Sammy Davis junior stierf niet aan zijn wijsheid, niet aan zijn deugd, noch zijn welzijn, maar (o, noodlot) uitgesproken aan een brok in zijn keel. J.V.

Soester Courant | 1990 | | pagina 21