Vei l nieuws shows! n^e> A-^injH Meningen van lezers m EN- GERS Leerlingen nemen afscheid van s.g. Eemland ICHOENEN ^fpano- 45.A i ^oor;ie toto's i ta^"sbee9 Als een moeder Status symbool 'De Lindenhof' De geschiedenis heeft zich min of meer herhaald Motorrijders in ziekenhuis Agenten de sloot in Hoe kom je er? 1 55 88 Dolfijnen en zwarte zwaardwal vissen geven sfmtmulaire show ENEN? Wandelen op de zeebodem in gloednieuw Filmtheater Overal iets te beleven ers. Bernhard 79 jaar OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING Inbraakpogingen Fietster (12) gewond Geslaagden Inbraak Lindenhof Diefstal uit Inbraak Infocentrum Diefstal woning Vrouw loopt door glazen deur jeugdherberg Vernieling aan auto Bromfiets twee keer gestolen 25-JARIG DOLFINARIUM IN HARDERWIJK: EL 13473 PAGINA 15 jr Jmem va" 0°f^e,psSf.^ kodacolop 1SM 'illem Van Oosten ^fotoservice SOEST-ZUID: Soesferbergsestraot 57 02155-13109 SOESTDIJK: Van Weedestroo» 147 02155-25942 De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak tie met de Inhoud Instemt. Ik heb haar mijn 'Uithuilmoeder' genoemd, omdat ze zo goed luisteren kon. In de woestijn van kleine ver drietjes, was zij de verfrissende bron. Er zijn er niet veel, die dat zijn beschoren, om een andermans klaaglied aan te horen. Ze was jong, ze was oud, met een hart van goud, met wijsheid, gerijpt door de jaren. Nu moet ik haar missen, maar zal in mijn hart, een mooie herinnering bewaren. Will. Er is nu een plek voor Super A. Heijn Waar men 't een beetje mee eens schijnt te zijn. Maar Iaat asjeblieft aan de overkant Als rustpunt het statige dierbare pand De Lindenhof door mij zo vurig bepleit Mooi Soest, we zijn al genoeg van je kwijt! N. Rademaker-Duyts Hoewel ik zeer gemengdbloedig ben, heb ik nooit een andere nationaliteit ge had dan de Nederlandse en die bevalt mij nog prima ook. Onze lagere school in Indië was, naar de huidige maatsta ven gemeten, een zwarte school. Zin gen was toen nog een vak dat op het les rooster stond. Wij leerden uitsluitend Hollandse liedjes en galmden uit volle borst: "Ik heb u lief mijn Nederland" en "Wie Neerlands bloed door d'adren vloeit van vreemde smetten vrij...! Pas vele, vele jaren later heb ik mij laten vertellen, hoe verwerpelijk het was, dat wij zulke liederen moesten zingen en hoeveel er vroeger verkeerd gedaan is. Dat zal best wel, steeds maar ik voel mij daar nog in het minst niet op aangespro ken. Nu waren wij op die school bijna alle maal half-(of minder)bloed Nederlan ders, maar wij hebben op die openbare zwarte school nooit iemand, dus zeker ook geen zwarte bisschop, op bezoek gehad, die wij in oud Hollandse kleder dracht, oud Hollandse liedjes toe moes ten zingen. Vreemd dat Turkse en Marokkaanse kinderen, die zelfs niet eens nieuwe Ne derlanders zijn, dat nu wél moesten, omdat de bisschop waar wie de school vernoemd is op bezoek kwam. Het verschil met al die jaren geleden is, denk ik, dat er nu niet op nationaliteit of geloof is gelet, maar alleen op huidskleur. Toch zullen de kinderen nu, net als wij vroeger in de koloniale tijd, met veel plezier gezongen hebben. Al leen werden wij niet gebruikt ter meer dere glorie van de school! E.G. Timmer-Geerlings Een 24-jarige motorrijder uit Baarn verloor bij een inhaalmanoeuvre op de Stadhouderslaan de macht over het stuur en kwam, samen met zijn mede passagier, een 22-jarige Baarnaar, ten val. Beide mannen werden met verwon dingen aan hoofd en benen naar zieken huis Maarschalksbos vervoerd. De be- stuufdër' Vaïï de iriotor bleek te veel ge dronken te hebben. Twee agenten van het Baarnse politie korps moesten een zoekactie met een nat pak bekopen. Een man uit Eemnes die door de politie van Baarn werd ge zocht voor mishandeling werd aange troffen op de Ir. Menkolaan. De 31-jari- ge Eemnesser koos echter het hazepad, dat in dit geval dwars door de sloot het slangebosje inliep. Er zat voor de twee agenten niets anders op dan hem ach terna te duiken en hem daar in te reke- zendsnelle uitval doet of de Dra- kenvis recht de zaal inzwemt, zie je de toeschouwers onwillekeurig achteruit veren in hun stoel. Al met al is het zien van deze film een in drukwekkende ervaring die je niet gauw vergeet! Roggenrif Op dit moment wordt nog met man en macht gewerkt aan de bouw van een voor Europa abso luut unieke attractie: het Roggen- rif. Naar verwachting zullen in de maand mei de poorten van deze nieuwste aanwinst van het park ge opend worden. In een groot bassin zwemmen dan een honderdtal rog gen. En hoewel deze dieren familie zijn van de haaien, zijn ze echt on gevaarlijk. Staand aan de rand van het bassin mag u ze aanraken, aaien Het Dolfinarium ligt centraal in Nederland en is dus gemakkelijk te berei ken. Wie met de auto komt, gaat naar Harderwijk en volgt de route die vanaf alle grote invalswegen duidelijk met borden wordt aangegeven. Het openbaar vervoer brengt u ook tot vlakbij het Dolfinarium. In de zomer maanden is er bovendien de 'Boulevard-Expresse', die u brengt tot voor de poorten van het Dolfinarium. De Nederlandse Spoorwegen hebben bo vendien het Dolfinarium sinds vele jaren opgenomen in hun populaire Dagtochtenprogramma (NS-Dagtocht nr. 39). Het Dolfinarium in Harderwijk is dagelijks open tot en met 4 november 1990. U bent er welkom vanaf 10 uur 's morgens tot 18 uur (de kassa is vanaf 16 uur gesloten). ROLSTOEL-VRIENDELIJK! Alle attracties in dit populaire recreatiepark zijn gemakkelijk toegankelijk en begaanbaar voor rolstoelgebruikers, zodat ook mensen die slecht ter been zijn, kunnen genieten van een vrolijk dagje Dolfinarium! en op bepaalde tijden zelfs voeren. Ook opvangcentrum Het Dolfinarium heeft niet alleen een rekreatieve functie, maar ook een wetenschappelijke en verzor gende. Al sinds vele jaren functio neert het Dolfinarium als opvang centrum voor zieke of gewonde dolfijnachtigen, zoals bijvoorbeeld bruinvissen, die stranden op de kust van de Noordzee. Dank zij de jarenlange ervaring en het eigen onderzoek kunnen de aangespoelde dieren hier met steeds betere resultaten behandeld worden. In de loop van dit jubi leumjaar wordt ook een nieuw op vangcentrum geopend, waar de be zoeker kan zien wat er allemaal komt kijken bij deze bijzondere vorm van Rode Kruis-hulp. PAGINA 14 andag- ngsgeopend WOENSDAG 27 JUNI 1990 SOESTER COURANT woensdag- uurtje over? ter Courant De bekendste van alle attrakties in het Dolfinarium is toch wel de dol fijnenshow in de reusachtige koe pel die al van veraf zichtbaar is. Ook wie vaker in het Dolfinarium geweest is, zal nu weer volop ge boeid zijn, want de show is totaal vernieuwd, onder meer door het optreden van drie zwarte zwaard- walvissen. De show is geregisseerd door de ervaren Amerikaanse trai ner Bruce Stephens. Er is de hele winter hard gewerkt door mens en dier. En het resultaat mag er zijn: samen met de dolfijnen geven de zwarte zwaardwalvissen een letter lijk en figuurlijk spetterende voor stelling. De enorme sprongen van met name de dolfijnen maken deel uit van het natuurlijk gedrag van de sympathieke oceaanbewoners. Ze zijn niet alleen prachtig om te zien, maar ook erg intelligent. Daardoor leren ze snel en voeren ze de op drachten van hun trainer uit met een weergaloze perfectie. Maar ook Siva, Oban en Bandar, de zwarte zwaardwalvissen, die eind 1987 naar Harderwijk kwamen, blijken intrigerende en speelse artiesten. Je kunt gewoon zien dat ze veel ple zier hebben in hun show. zwarte zwaardwalvissen worden in het Onderwater Panorama een aan tal malen per dag zogenaamde trai ningsvoorstellingen gegeven. Op speelse en ongedwongen wijze ge ven de trainers zelf uitleg over deze fascinerende dieren. En... vragen staat vrij. In de nieuwe videozaal bij het On derwater Panorama worden korte videofilms vertoond met bijzonde re opnamen van het Dolfinarium. U ziet bijvoorbeeld unieke beelden van de geboorte van een dolfijn en van de onthutsende situatie in Alaska na de olieramp in 1989. Twee momenten uit de show in de grote Koepel. Een show die elke keer weer verrast en de toeschouwers ver vult met bewondering voor wat de dieren hier presteren. NIEUW IN HET DOLFINARIUM Wie van dieren houdt en van de zee kent natuurlijk het beroemde Dolfina rium in Harderwijk. Dit jaar viert het Dolfinarium zijn 25-jarig jubileum, en dus is er ter gelegenheid daarvan nog meer te beleven. Wervelende shows, een gloednieuw filmtheater met een spannende driedimensionale onderwa terfilm en binnenkort het Roggenrif een sensationele nieuwe attractie waar de bezoeker échte roggen mag aaien en voeren en nog veel meer. Kortom, het Dolfinarium viert feest, en dat is goed te merken! Trainingsvoorstellingen en videozaal Voor de bezoeker, die graag iets meer wil weten over de verzorging en training van de dolfijnen en de Op het uitgestrekte terrein van het Dolfinarium is zóveel te zien datje soms moeite hebt met kiezen. Een bezoek aan dit park staat dan ook garant voor een dag lang plezier en variatie. Want naast de befaamde dolfijnenshow waar het allemaal mee begon, is er veel meer avon tuur en spanning te beleven in het Dolfinarium. Zo is er het natuurge trouw aangelegde Wad waar de zeehonden wonen. Hier kunt u van heel dichtbij kennismaken met Grijze en 'gewone' zeehonden, die enkele malen per dag gevoerd wor den. Dat is vooral zo leuk omdat er pas een jonge zeehond is geboren, die hier nu al vrolijk zijn rondjes zwemt. En natuurlijk is de schitte rende driedimensionale film 'Sea Dream', een belevenis op zich. Verder kunt u, als u even wilt uit blazen. smakelijk eten en drinken in het sfeervolle restaurant 'De Tuimelaar'. Vrolijke zeeleewen en walrussen Omdat er verschillende shows van veel soorten zeedieren zijn, gebeurt er altijd wel ergens iets interes sants. Heel bijzonder zijn bijvoor beeld de shows van de zeeleeuwen De Californische Zeeleeuwen en de zeldzame Steller Zeeleeuwen geven boeiende en geestige voor stellingen en ook de Walrussen vermaken het publiek in hun eigen 'Nova Zembla' theater waar ze de enige Walrussenshow ter wereld geven. Het is leuk om ie zien hoe veel contact de trainers met hun dieren hebben. Je ontdekt dat de speelse shows het resultaat zijn van lang en intensief trainen met deze grote dieren. De zeeleeuwen kun nen een gewicht van maar liefst 750 kilo bereiken, en dat is de grootste 'Steller', Bart, dan ook wel aan te zien. Met z'n doordringende keel geluid en imposante gestalte trekt hij onmiddellijk de aandacht in het ruime bassin waar hij met zijn uit gebreide familie woont. Nog groter zijn de Walrussen, die in hun eigen 'Nova Zembla'-theater het publiek vermaken tijdens de enige Walrus senshow ter wereld. Een volwassen mannetje kan wel 1800 kilo wegen en een vrouwtje ongeveer 1300 kilo. Het zijn vriendelijke dieren die in hun vrolijke theatervoorstel ling zelf duidelijk ook veel plezier hebben. Bart. de grote Steller-Zeeleeuw, laat zich door een vrolijk publiek in zijn domein bewonderen. Als u het leven onder de zeespiegel wel eens van heel dichtbij wilt ver kennen, moet u beslist de unieke voorstelling bezoeken in het nieu we filmtheater van het Dolfina rium. Want in de schitterende driedimensionale filpi 'Sea Dream' ondergaat u de sensatie van een wandeling op de zeebodem lussen de koraalriffen waar haaien, rog gen, zeeduivels, octopussen en an dere zeebewoners om u heen zwemmen. Deze unieke ervaring is mogelijk door een speciaal projec tie-systeem dat in ons land alleen hier wordt toegepast. Speciale driedimensionale bril Bij de ingang van het theater ont vangt u een speciale Polaroid/3D bril die in combinatie met de ste reoscopische filmprojectie een schitterend en bijzonder levens echt resultaat oplevert. De oor spronkelijke kleuren en verhoudin- .gen van de film blijven helemaal intact. Dat was tot nu toe bij driedi mensionale films niet gelukt. De film laat op een heel indringen de manier de wonderlijke wereld zien van het leven op de zeebodem. Alles wordt zó levensecht overge bracht, dat je er als kijker helemaal in wordt opgenomen. Prachtige ko raalbewoners bekoren het publiek met hun bonte kleurenpracht. Maar wanneer bijvoorbeeld de roofzuchtige Barracuda een ra- Z.K.H. Prins Bernhard wordt vrijdag 29 juni 79 jaar. igen tel. 14152 iedestraat 227 Dinsdagavond 19 juni jl. vond de op een na laatste diploma uitreiking plaats van de Scholengemeenschap "Eem- land" te Soest. Na een jaar van allerlei moeilijkheden t.a.v. het opheffen van de school per 1 augustus a.s. met de daaraan verbon den protestacties van ouders, personeel en leerlingen, is het uiteindelijk, on danks al deze spanningen, toch gelukt om een zeer goed resultaat te bereiken met onze vierde klassers. Slechts een zeer klein percentage leerlingen moest helaas worden afgewezen. Werd in vorige jaren "De Open Hof' gebruikt voor de feestelijke uitreiking van de diploma's, dit jaar vond alles in eigen school plaats en het moet gezegd, dat 't daardoor toch allemaal wat war mer en gezelliger was. Terwijl de bewoner in het ziekenhuis verbleef heeft een onbekende dader ge probeerd in te breken in een woning aan de Burgemeester Grothestraat. Zowel een raam als een deur werden onder handen genomen, maar beide bleken inbraakbestendig. De dader is dus niet binnen geweest en er wordt niets ver mist. Bij een aanrijding op de kruising Van der Weijdenstraat/Obrechtstraat raak te maandag j.1. een 12-jarig meisje ge wond. Ze fietste naar links, terwijl van rechts een auto naderde, bestuurd door een 21-jarige Soesterse. Het meisje viel en moest met een gekneusde schouder naar Zonnegloren worden gebracht. Tevens werden er nog prijzen uitgereikt van de Maatschappij tot Nut van Alge meen, aan leerlingen die zich op een of andere manier onderscheiden hadden tijdens hun schoolloopbaan. Daarbij ging het niet in de eerste plaats om leer prestaties, maar meer om inzet, sociaal gedrag en verantwoordelijkheids ge voel van de klas. Hopelijk is voor de kandidaten die dit jaar geslaagd zijn het diploma een goe de start voor hun verdere loopbaan. De school gaat dus nog door tot 1 au gustus 1991 en wel met de tweede en de vierde klassers en door de daardoor ontstane ruimte voor extra begeleiding, hopen we volgend jaar op een optimaal resultaat. Hoewel 't uiteraard voor Soest en om geving een ramp is dat de school wordt opgeheven, wil 't personeel in ieder ge val met alle inzet proberen er een gede gen en goed jaar van te maken. Aan de Scholengemeenschap Eem- land slaagden de volgende kandidaten voor het diploma. Bouwtechniek (diff. Timmeren) Abdelhak Belarbi, Michel Bosboom, Danny Brandenbrug, Marcel v.d. Bree- mer, Mario Brons, Willem Kerkhoff, Kenneth Koffy, Dennis Lanphen en Michael Nelson. Mechanische Techniek Maron Baas, Marco de Graaf, Ruud Hardenberg, Robert-Jan v..d Heijden, Mark Jansen en Erwin Zweerink. Motorvoertuigentechniek Nórbért Akkerman, René v. Brumme- len, Mustafa Chackaoui, Freddy Dase- Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in het gezinsvervangend tehuis de Lindenhof aan de Van Weedestraat. Er bleek een raam te zijn geforceerd. Het kantoor werd doorzocht, waarbij twee geldkist jes werden buitgemaakt met een geza menlijke inhoud van ca. 270 gulden. Een krabbel, en dan heb je eindelijk het diploma op zak. Voor de één na laat ste keer vond de diploma-uitreiking van s.g. Eemland plaats. Foto: Goos van der Wilt. laar, Hakki Guntepe, Mimoun el Ham- diooui, Sexkin Ilhan, Romano Kasius, Arie Reyersen, Robbert Rijksen, Ben Visser. Verzorgende Beroepen Nynke Bax, Sandy Brons, Jacqueline v. Diermen, Roger Duyst, Margot van Laar, Joyce Lem, Simone Opmeer, Co- rina Roelofs, Natasja Ruyer, Monique Vos, Gea Voskuilen. Textielverwerkende Beroepen Saida Aachban, Meryem Akgun (certi ficaat), Kenza Belarbi (certificaat), Martine Hilhorst, Cassandra Kasius, Jessica Keppel, Ilona Klinkert, Suzan Schrijver. Kantoorpraktijk Miranda van Boeijen, Brenda Boom, Eric v.d. Brink, Jolana Engelsman, Bianca Hagman, Jeroen Hones, Michel Koppen, Goergina Laseur, Erica Rijk, Abdurahman Sahingoz, Fatma Sahin- goz, Recep Sen, Jos Smit, Murat Tekin, Carla Westening, Netty Willemsen, Anneline Wolfsen, Paul Wolfsen. In het weekend is er ingebroken in het gemeentelijk Infocentrum aan de Steenhoffstraat. Men had om binnen te komen een raampje geforceerd. Aan de sporen was duidelijk te zien dat de die ven aan de computer en de t.v. hadden gezeten, maar uiteindelijk heeft men niets meegenomen. In een woning aan de Valeriaanstraat werd zondag ingebroken. De eigenaar van de woning was bezig in zijn kas en had de deur van zijn woning open gela ten. De dief ging er met een aantal che ques en een geldbedrag van 300 gulden vandoor. Ook bij een woning aan de Valeriaan- straat werden in een kas een aantal cac tussen en Agavussen vernield. De da der had door de planten door te snijden en kapot te hakken voor ruim 500 gul den schade aangericht. Een 21-jarige vrouw uit Soest kwam vo rige week in het ziekenhuis terecht na dat zij door de deur van het Internatio nale Vrouwencentrum aan de Smitsweg was gelopen. De vröuw had niet in de gaten dat de glazen deur dicht was en liep door het glas heen, waarbij ze ver wondingen opliep aan haar knieën en hoofd. Van schrik viel zij daarop achter over met haar hoofd op de vloer. De vrouw,, die ook nóg j£rig was die. d.ag^ bracht haar verja'ardag door in het zie kenhuis. In een onbewaakt ogenblik wist een brutale jongeman zondagmiddag bijna onder de ogen van een medewerker van de jeugdherberg een grote hand papier geld uit de kassa te grissen. De mede werkers van de jeugdherberg kwamen achter deze diefstal en probeerden de vermoedelijke dieven, een jongen met zijn drie makkers, die er in een bruine Fiat vandoor gingen te achterhalen. Dit lukte niet. Uit de kassa wordt een be drag van 355 gulden vermist. Een 48-jarige inwoner van Soest deed bij de politie aangifte van schade aan zijn auto. Hij trof zijn auto, die op de Wiardi Beckmanstraat geparkeerd stond aan met vernielde ruitenwissers en een steen door zijn voorruit. De schade bedraagt 800 gulden. Twee bewoners van de Beetzlaan deden aangifte van vernielingen aan hun au to's. De mannen ontdekten dat vanda len hun spiegels eraf hadden getrapt. Bij controle ontdekte de politie dat vier au to's in deze straat het door dit geintje zonder spiegels moeten stellen. De an dere twee eigenaren hebben nog geen aangifte gedaan. Een 20-jarige vrouw uit Soesterberg kon haar geluk niet op toen zij haar ge stolen en aangegeven bromfiets op de zelfde dag dat hij gestolen werd weer te rugvond bij C-drie. Weliswaar was haar vervoermiddel in een andere kleur overgespoten, maar ze had hem terug. Een 15-jarige jongeman die de brom mer net van het slot afdraaide, bekende inderdaad de bromfiets gestolen te heb ben. Toen de Soesterbergse echter ruim ^een uur later C-drie weer uit kwam, was -Iraaf brommer öpnieüw'verdwenenZe had hem onafgesloten laten staan.

Soester Courant | 1990 | | pagina 15