BERPAS PARKET 399.- UOH G//GHCOMBÏ SCllOCIIISlltCI 8t EEN WATERDICHT AANBOD VAN COMBI PvdA en Turks Comité gaan streken van uitzendbureaus aanpakken 'Solo' wil alleenstaanden in Soest meer ontmoetingsmogelijkheden bieden SEMINAR? Staalconstructie geeft eerste indruk zwembad en sportcomplex Dalweg SOEST 3998:2998.- Se; VIDEOCAMERA'S TE HUUR WINKELCENTRUM "HARTJE-ZUID" - TEL. 1 2874 FOTO «VIDEO «AUDIO COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Bang&Olufsen i Ooit kiest u voor mooist Jonge allochtonen slachtoffer gekunstelde constructies Open avond op zaterdag 7 juli VERGADERING? (groot of klein) PvdA wil opheldering over extreme geluidsoverlast bij vliegoefening Infomarkt hondepoep Smitsveen/Klaarwater WOENSDAG 27 JUNI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 INCL.2JAAR i VERZEKFRING EN GARANTIE- EXTRA VOORDEEL RICOH RT 550 VOOR FOTOGRAFEREN daar moet u beslist kijken voordat u gaat beslissen! dé parketspecialist in Midden-Nederland BERPAS PARKET Birkstraat 91 Tel. 02155-20022 Geopend: di t/m vr. 10.00-17.30 uur za. 10.00-16.00 uur 140 .m2 SHOWRUIMTE HET VEELZIJDIGE luciv iiddr immens. de fijnste detailopname. ISchakelt probleemloos over van groothoek- naar telelens. Van de mooiste overzichtsfoto's naar de fijnste detailopname. De flitser werkt automatisch, zelfs met tegenlicht. H Een nieuwe compactcamera bij Combi. Zeer eenvoudig te bedienen. SAMSUNG-WINKY Ingebouwde flitser, glazen lens QQH voor haarscherpe foto's, incl. etui W w MINOLTA AF-ZOOM 65 Veelzijdige autofocus compactcamera met 38-65 mm zoomobjectief. Dat is ook meteen het enige wat u hoeft_m te stellen, want verder regelt deze compactcamera het allemaal zelf. Want de Sony CCD-SP5 8mm Camcorder Sports kan tegen een stootje én een spatje. Maar dat is niet het enige waterdichte aan dit aanbod. Combi doet er vele extra's bij. Zoals een gratis cursus pakket bestaande uit een boek en een 8mm instructietape t.w.v. 99- Zelfs een sportieve koffer, een accu, accuoplader en een opname tape zijn bij deze aanbiedingsprijs in begrepen. En Combi heeft de Sony Camcorder Sports maar liefst 1000.- in prijs verlaagd. Als dat geen waterdicht aanbod is...? LO o>- <J> CM O is A eT 3 O CVJ r> Q. (per dag of per week) De afgelopen dagen heeft het sportcom plex aan de Dal weg duidelijk vorm ge kregen. Met een hijskraan werd de lood zware stalen constructie overeind gezet. Aan de staalconstructie zijn de grote af metingen van hei nieuwe sportcomplex en zwembad goed te zien. De sporthal krijgt een lengte van 45 meter en een hoogte van maar liefst elf meter. Het is de bedoeling dat in augustus het dak er op gaat en als alles goed gaat zullen de eerste zwemliefhebbers in mei volgend jaar het nieuwe bad kunnen inwijden. Foto: Goos van der Wilt. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Een beroemd ontwerp herbergt i de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u 3 jaar garantie vanWeedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344" Beosystem 4500/3500 Uitzendbureaus en werkgevers blijken vaak misbruik te maken van de zwakke arbeidspositie van etnische minderhe den. Wettelijk mag een uitzendkracht niet langer dan zes maanden voor een uitzendbureau werken, maar via ge kunstelde constructies weten uitzend bureaus en werkgevers dit maximum te omzeilen. Het Turks Comité ziet deze praktijken met lede ogen aan en zal uitzoeken welke bedrijven zich hieraan schuldig maken. Ook zullen de uit zendbureaus en gemeente benaderd worden om opheldering over deze gang van zaken te vragen. De PvdA heeft toegezegd uit de zoeken waar de gaten in de wet zitten en wat er aan ge daan kan worden. Hiertoe zal een uit nodiging de deur uit gaan naar het PvdA-tweede kamerlid Th. Aposto- lou. Deze zaak is al eerder door de PvdA Soest/Soesterberg bij de Tweede Ka mer gedeponeerd. Het PvdA-kamerlid Th. Apostolou heeft hierover kamer vragen gesteld. Minister De Vries van Sociale Zaken en werkgelegenheid heeft in zijn antwoord laten weten de ar beidsbureaus een voet dwars te willen zetten en dreigt de vergunning van een uitzendbureau wat zich hieraan schul dig maakt in te trekken. Zelfs als er niet direct sprake is van schending van de re gels maar wel van de geest van de regels zal dit gebeuren. In antwoord op de vragen van Aposto lou schrijft de minister ook dat het voor al de mensen met een zwakke positie op de arbeidsmarkt zijn, zoals etnische minderheden, die van deze praktijken de dupe worden. Na de maximum pe riode van zes maanden volgt een tijde lijk arbeidscontract van ongeveer een maand. Na die maand staat de werkne mer op straat, maar kan dan weer voor het uitzendbureau bij datzelfde bedrijf gaan werken. Het komt zelfs voor dat werknemers op deze wijze vijfjaar, zon der de zekerheid van een vaste baan, bij een bedrijf in dienst zijn. Paal en perk De voorzitter van het Turks Comité, de heer I. Akyüz, vindt dat er paal er perk gesteld moet worden aan het aantal uit zendkrachten dat in een bedrijf werk zaam is. Hij gaf tijdens de persconferen tie afgelopen maandag als voorbeeld het bedrijf waar hij zelf wérkt: van de tweehonderd werknemers werken er zestig via het uitzendbureau, van wie velen al heel lang en vaak via steeds een ander uitzendbureau. "In dit bedrijf werkt dertig procent via het uitzendbu reau, daar zou bijvoorbeeld een maxi mum van vijf procent aan gesteld moe ten worden," aldus de voorzitter. Werk gevers hebben geen enkele verplichting tegenover de uitzendkracht, hij of zij kan ieder moment op straat worden ge zet. Het Turks comité hoopt dat het publi ceren van de feiten reacties vanuit de et nische groeperingen zal opleveren van mensen die dit ook is overkomen. "Nu wordt er alleen in de huiskamer over ge sproken, maar het moet naar buiten ge bracht worden. Dan kunnen wij over zien welke bedrijven zich er schuldig aan maken," aldus de heer S. Tekin. Hel comité denkt er zelfs aan een zwarte lijsl op te stellen van deze bedrijven. Politiek Voorzitter I. Akyüz benadrukt hoe be langrijk het is om de politiek achter je te hebben staan. "Wij kunnen zelf uitzoe ken om hoeveel mensen het gaat en wel ke bedrijven zich hieraan schuldig ma ken. Maar wij weten niet welke stappen wij naar Den Haag kunnen onderne men om wat aan deze vorm van mis bruik te doen," aldus I. Akyüz. De aan wezigen waren het er bovendien over eens, dat je als man alleen niets kunt be ginnen. "Het Turks Comité moet achter de mensen staan, individueel begin je niets, dan is daar het gat van de deur," aldus PvdA-voorzitter Nico van Wave- ren. Het is duidelijk een landelijk probleem binnen de allochtone samenleving. Het Turks Comité zal dan ook contact op nemen met landelijke organisaties, om Het Turks Comité zei in de persconfe rentie van afgelopen maandag misbruik van ethnische minderheden door uit zendbureaus aan de kaak te zullen stel len. De PvdA staat ze daarin bij. Foto: Goos van der Wilt. op één lijn de problemen aan te kunnen pakken. Vooral jongeren blijken het slachtoffer. "Zij staan zwakker. De meeste allochtonen zijn laag geschoold, het gebeurt juist bij die functies. Jonge ren met een hogere opleiding hebben ook betere kansen. Deze jongeren moe ten ieder baantje accepteren," aldus S. Tekin. Het Turks Comité hoopt op veel reacties van minderheden. Uitzendbu reaus, arbeidsbureaus en andere instan ties kunnen dan in ieder geval een brief van het Turks Comité verwachten waar in zij om opheldering over deze vorm van misbruik vragen. zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 "Nee, een programma hebben we niet. Het gaat ons alleen om een ongedwon gen ontmoetingsinogelijkbeid, waar de mensen makkelijk kontakt kunnen maken. Het moet ongeveer de sfeer van een gezellige verjaardag hebben. Veel alleenstaanden in Soest hebben daar behoefte aan." dervonden. Een vliegoefening van de luchtmacht bezorgde zoveel overlast dat de PvdA twijfelt of er wel volgens de aangegeven geluidsltjnen werd ge vlogen. Op 19 juni hield de luchtmacht een vliegoefening die door het enorme la waai veel burgers de schrik van hun le ven bezorgt. De vliegbasis ontkent niet dat zo'n oefening 'wat geluidsoverlast bezord', maar ontkent wel dat er twee honderd klachten zijn binnengekomen. De PvdA wil nu exact weten hoeveel te lefoontjes er de afgelopen veertien da gen zijn binnengekomen en of er wel volgens de lijnen is gevlogen. Boven dien wil de partij weten of het nodig is dat er met 'vreemde' meer geluidma- kende toestellen' vanaf Soesterberg wordt gevlogen. Volgens Wil Stekelenburg van de PvdA durven een aantal Soesterbergers niet met klachten over geluidsoverlast te komen, omdat veel inwoners belang hebben bij de vliegbasis. "Of de burgers hebben de moed allang opgegeven,' al dus het PvdA-raadslid. De PvdA wil ook dat er tijdens oefeningen metingen worden gehouden naar luchtverontrei niging en geluidsoverlast: "De mensen worden er letterlijk en figuurlijk dood ziek van," aldus de PvdA. Vanavond woensdag 27 juni, zal in de Open Hof (Veenbesstraat) een infor matiemarkt worden gehouden over de bestrijding van de overlast door honde- poep in de wijken Smitsveen en Klaar- water. In de vorm van een vrije "inloop" kan men zich s' avonds tussen 19.00 en 21.00 uur op tekeningen met toelichting verdiepen in de voorgestelde maatrege len. Tevens is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Zo worden gebieden aangewezen die verboden worden voor honden en zgn. uitlaatterreinen en -routes. Ter over brugging van grote afstanden zullen op enkele plaatsen uitlaat-zandstroken worden aangelegd. Wanneer men voorstellen heeft die tot verandering en of verbetering van het plan zullen leiden, kan men gebruik maken van een inspraakformulier. De ze kunnen dezelfde middag of avond ingeleverd worden. Later inleveren tot uiterlijk 9 juli a.s. bij het gemeentelijke informatiecentrum of toezenden naar de gemeente Soest is ook mogelijk. Bij de "stands" is men ook welkom voor het verkrijgen van informatie over het houden van huisdieren. Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! De PvdA heeft in een brief aan de vliegbasis Soesterberg de verantwoor delijke persoon, de heer Wilbrink, om opheldering gevraagd over de extreme hinder die omwonenden van de vlieg basis de afgelopen week hebben on- Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Kitty: "Vorig jaar heb ik me aangemeld bij het Buro Vrije Tijd, dat mensen met dezelfde interesses met elkaar in kon- takt brengt. Tweemaal per jaar organi seert het bureau een ontmoetingsdag, en dat is altijd een succes. Maar eigen lijk is het veel te weinig, en bovendien wonen veel mensen heel erg verspreid in de regio." Vandaar dat ze onlangs een oproepje plaatste in het kontaktblad van Buro Vrije Tijd, om andere alleenstaanden op te porren om gezamenlijk iets op te zetten in Soest. Met twee medestand- Een gat in de markt? Volgens Kitty Fei- ken, initiatiefneemster en kontaktper- soon van "Solo" - dat als alles volgens plan verloopt een soort soos voor al leenstaanden moet worden - is dat ze ker het geval. Ook in Soest is het aantal alleenstaanden de laatste jaren sterk ge groeid. Steeds meer mensen leven bui ten het traditionele gezinsverband, maar de samenleving zelf is daar nog niet zo erg goed op ingespeeld. Onder de alleenstaanden is de behoefte aan kontakt met andere mensen be paald niet minder groot dan bij andere groepen. Integendeel: voor allerlei acti viteiten waarbij men op anderen is aan gewezen of die je nu eenmaal wat min der makkelijk in je eentje doet - samen sporten, uitgaan, maar ook gewoon eens een beetje bijpraten - hebben ze in het algemeen minder mogelijkheden. Kitty Feiken is vastbesloten daar iets aan te doen. Daarom heeft ze het initia tief genomen om, naar Gronings voor beeld (waar Kitty tot twee jaar geleden woonde), ook in Soest een soos voor al leenstaanden op te richten. De naam is even-vindingrijk als doeltreffend: "So lo". sters maakt ze op het ogenblik bij zoveel mogelijk gelegenheden reclame voor het plan. "We hebben alle drie zo onze eigen achterban, maar het is natuurlijk nog mooier als meer mensen weten dat we hiermee bezig zijn." Eigen omgeving Volgens Kitty moet er ook in Soest in principe voldoende belangstelling zijn om het initiatief leven in te blazen. "Het Foto: Goos van der Wilt. probleem is alleen dat de mensen eerst over een drempel moeten heenstappen. Als dat eenmaal gebeurt is het verder niet zo moeilijk." In opzet beperkt "So lo" zich voorlopig tot Soest en bijvoor beeld Baarn. "Het gaat erom dat je mensen leert kennen in je eigen omge ving, zodat je bijvoorbeeld ook eens spontaan langs kunt gaan; zijn ze dan niet thuis, dan heb je pech gehad. Als de mensen ver weg wonen moet je dat al tijd zo organiseren..." Op zaterdag 7 juli organiseert "Solo" een eerste (open)ontmoetingsavond, waarvoor de medewerking van de Stichting Jeugdzorg is verkregen (overi gens is "Solo" een zelfstandige activi teit). De avond vindt dan ook plaats in de Praatpaal, het buurthuis aan de Smitsweg, tussen 20.00 uur en 23.30 uur. De toegang is deze eerste avond helemaal gratis. Koffie en een drankje zijn voor een laag bedrag beschikbaar. Vakantie "Voorlopig mikken we op eén avond per maand. Of dat te veel is, of te wei nig, zien we dan wel. De volgende keren vragen we een entree van een rijksdaal der," aldus Kitty. Dat ze het plan juist voor de zomervakantie lanceert is geen vergissing, legt ze uit. "Zeker niet. We kiezen heel bewust voor dit tijdstip. Voor veel alleenstaanden zijn juist de vakanties een probleem, net als trou wens de feestdagen. Het zou mooi zijn als je vooral in die perioden wat meer kontakt met andere alleenstaanden zou hebben." Voor alle duidelijkheid: "Solo" is zeker geen verkapt huwelijksbureau. "Het gaat helemaal niet om het vormen van koppeltjes. Dat is in elk geval de opzet niet. Het gaat om het dingen-samen- doen, eigenlijk in het verlengde van Bu ro Vrije Tijd," aldus Kitty. Ze is er zich wel van bewust dat dit nieu we initiatief nog moet groeien. "Ik weet niet hoeveel mensen erop af zullen ko men. Misschien moetje zo'n eerste keer niet al te hoge verwachtingen hebben, omdat heel wat mensen toch over die drempel moeten stappen. Maar al zijn het maar tien, dan is het nog de moeite waard." Wie belangstelling heeft voor "Solo" kan kontakt opnemen met Kitty, tel. 21009.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3