uon G//QH /aK e Mag het véél GROTER zijn voor een dubbeltje meer? 'Utrechts Landschap' gaat de boer op voor behoud natuurgebieden Soest 50 jaar geleden 28 juni 1940 SOEST BV Reclamekrant Breng uw volle rolletje bij Foto van Essen en voor 10 cent meer krijgt u toto's op superformaat 13 x 18 cm. Mislukte foto's mag u terug geven en natuurlijk krijgt u een gratis album. Man steekt echtelijk bed in brand Provincie stimuleert openbaar vervoer en carpooling vraagt: uw aandacht voor VASTGOED "Een huis kopen of vérkopen?..." "Bel ons voor een vrijblijvend advies! Gemeente wil donateursbedrag verdubbelen DE BESTE IN VERF! Jt DE GROOTSTE KEUSIN BEHANG...! Hellingbanen in complex De Eng voor mindervalide bewoners A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Firma 's kunnen steun krijgen B. W. publiceert opnieuw lijst milieuhinderlijke bedrijven Uit den Soester Raad PAGINA 4 WOENSDAG 27 JUNI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 ten voor vervangend rens over m? Vergoed! En dat jon 02155-12364 "Iverbreding, nplete lijri iken, Beckeringhstraat 11 5» Soest Tel. 02155-11018 or ieder die (samen) heeft. Met een kamer jrren-hotel vlak bij de let champagne en een ïr in een romantisch t uitzicht over de ver- En ook hier gelden :n voor diverse ex- euze. Van 'Paris Ma- i al genieten vanaf ef de treinreis, at al 40 jaar nemers aan een reis hoofdstad staat er in ty) een heerlijke fles klaar. En bovendien assing voor wie veer- n, dus in 1950, gebo- ramma zorgt Frantour niet aar Parijs. Er is naast gramma een uitge- van vakantiereizen iste gebieden in 'la Treinreizen, maar ïties en reizen met Vakanties naar ho- ïnten en bungalows, dien profiteert u van lis van de reisadvi- ook van belang is )or hotelreservingen zorgen ook in het dits u natuurlijk tij- ïreis voorbereidt. ikbaar slling hebt voor een i of een vakantie in het goed om te we- peciale brochure be- larin u alle informa- i. Deze kleurige va lt u aanvragen bij n 128, 1012 LC Am- fonisch onder num- )0 of 231426. De ook verkrijgbaar bij IVR-reisbureaus en waar ook reizen it. -18 cm -15 cm Aktie geldig tot 8 september 1990 WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST FOTO VIDEO "AUDIO fik had gestoken, begon hij het zelf di rect weer te blussen, ook omdat de man in bed invalide was en nooit op eigen Een 47-jarige inwoner van Driebergen heeft bekend in de nacht van 12 juni liet huis van twee inwoners van Soes- tcrberg te zijn binnengegaan en ver volgens het bed van het slapende echt- baar in brand te hebben gestoken. De man zei uit wraak gehandeld te heb ben. Volgens de Drieberger had het echtpaar zeven maanden geleden grof geld be taald aan een stel zware jongens die hem vervolgens in elkaar hadden geslagen. Uit wraak was de 47-jarige man uit Driebergen het huis van het echtpaar binnen gegaan. Nadat hij het bed in de gelegenheid uit het brandende bed had kunnen komen. Hij verliet de woning daarna snel en nam daarbij nog een jas van zijn slacht offers mee. Met medewerking van de rijkspolitie kon de brandstichter vorige week dinsdag worden aangehouden. Na het onderzoek, waarbij de Drieber ger zijn daad bekende, werd hij weer in vrijheid gesteld. Hem wordt een poging tot brandstichting ten laste gelegd, en het in levensgevaar brengen van de in valide Soesterberger. Gedeputeerde Staten willen de aanleg van carpool-plaatsen versnellen. Ook worden diverse knelpunten in de doorstroming van het openbaar ver voer versneld aangepakt. Daarmee zal in 1990 een bedrag van ruim een mil joen gulden zijn gemoeid. Voor 1991 en volgende jaren is een bedrag van f 450.000,- per jaar beschikbaar. Dat blijkt uit een notitie van GS aan de sta tencommissie Verkeer en Waterstaat die daar op 28 juni over vergadert. In het bestedingsvoorstel van GS is een bushalte voorzien langs de S19 bij het stadskantoor te Montfoort. Langs de S10 (Woudenberg-Maarsbergen) zul len enkele verbeteringen plaatsvinden zoals een korte busbaan tussen kruis punt en spoorlijn. Op de S15 (Nieuwe- gein-IJsselstein) komt op de Wijker- sloot een busbaan van het stadscentrum tot de Batauweg. De route van de buurtbus bij de Meije, gemeente Woer den, kan worden uitgebreid. En bij bus haltes langs de provinciale wegen ko men fietsklemmen en toegangspaden. Bij Baarn, Wijk bij Duurstede en Leus den komen nieuwe carpoolplaatsen. De bestaande plaatsen bij Houten en bij de afslag Amersfoort-Bunschoten op de A1 worden uitgebreid. Ook komt er be tere verlichting, bewegwijzering en een fietsvoorziening op de carpoolplaatsen. Als een van de genoemde projecten niet tijdig - in 1990 - kan worden uitge voerd, dan willen GS fietspadprojecten versneld realiseren. GS geven hiermee uitvoering aan een besluit van Provin ciale Staten in april j.1. om meer geld uit te trekken voor doorstroming van het openbaar vervoer en het maken van carpoolplaatsen. Ontwerp- hinderwetvergunningen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de ont werpen van de beschikkingen op de verzoeken van: a. M. v.d. Brakel, Steenhoffstraat 47, voor het oprichten van een bar-grill- restaurant op het perceel Steenhoff straat 47; b. Van Rouwendaal B.V., Meent 29, voor het oprichten van een kantoor met opslag en stallingsruimte op het perceel Meent 29; c. Gideon was en beitsen, Johannes Poststraat 13, voor het oprichten van een inrichting voor de opslag en het verpakken van was en beitsen en voor het restaureren van antiek op het perceel Nijverheidsweg 20a; d. Stichting Maarschalksbos-Zonne gloren, Molenweg 2, voor het op richten van een inrichting ten behoe ve van een inrichting voor ziekenver zorging op het perceel Soesterberg- sestraat 125; e. Stal van Helden v.o.f., Birkstraat 146b, voor het oprichten van een pension, trainings- en handelsstal en dekstation ten behoeve van (maxi maal 27) paarden op het perceel Birkstraat 146b. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schiftelijk of mon- derling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en voor het die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschrif ten moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 12 juli 1990. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Hinderwetaanvragen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de ver zoeken met bijlagen van: Bij aankoop of verkoop van een huis komt heel wat kijken. Voor diegenen die voor deze keuze staan is een degelijk advies en deskundige begeleiding van het grootste belang. A.A. van Breukelen B.V heeft door zijn jarenlange ervaring voor het juiste advies in huis en draagt zorg voor een vakkundige bemiddeling A.A. van Breukelen B.V.: Vastgoedadviseurs A.A. van Breukelen B.V is een onafhankelijk adviesbureau met. 20 jaar ervaring in hypotheken, vastgoed en assurantiën, y Om objectief te adviseren bemiddelen wij tussen 35 gerenommeerde v bankinstellingen. A.A. van Breukelen B V BEL: 02155 - 17962/23789 hypotheken vastgoed assurantiën a. A.A. Kuyer Metaalbewerking Mon tage, Industrieweg 46, voor het op richten van een inrichting ten behoe ve van metaalbewerkings- en mon tagewerkzaamheden op het perceel Industrieweg 46; b. Telesonic B.V., Laanstraat 20, voor het oprichten van een produktiebe- drijf van geluiddragers op het per ceel Laanstraat 20; c. Transportbedrijf Roest B.V., Nijver heidsweg 7, voor het uitbreiden/wij zigen van het distributiecentrum op het perceel Nijverheidsweg 7 en 12; d. A.P. van Doorn, Wieksloterweg w.z. 21, voor het oprichten van een op slag boomstammen en bosproduc- ten op het perceel Nieuwegracht 4. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het gemeentebestuur. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. Men gelieve daartoe desge wenst vóór 19 juli 1990 een afspraak te maken. JS.B. voor d. ook op een openbare zit ting, te houden op woensdag 18 juli, om 9.00 uur, in de commissiekamer, Lange Brinkweg 77. Bestemmingsplan 'Smitsveen' De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 28 juni 1990 in het kan toor van de sector Milieu en Stadsbe heer, afdeling Ruimtelijke ordening en Bouwzaken (geopend iedere werkdag van 09.00 tot 12.00 uur), in het ge meentelijk informatiecentrum, Steen hoffstraat 9a (gedurende gebruikelijke openingstijden), alsmede in de plaatse lijke bibliotheken, voor een ieder ter in zage lige het bestemmingsoplan "Smitsveen", zoals vastgesteld bij raadsbesluit van 20 februari 1986, ge deeltelijk goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht van 9 december 1986 en gedeeltelijk goedge keurd bij Koninklijk besluit van 7 sep tember 1989, no. 89.021723, welke laatste goedkeuring onherroepelijk is geworden. Bij haar voornoemde besluit van 7 sep tember 1989 heeft de Kroon aan het ge noemde bestemmingsplan "Smitsveen" alsnog goedkeuring onthouden voor wat betreft: a. het plandeel met de bestemming "Bijzondere doeleinden-Sociaal" (cat. BDS), nader op de plankaart aangegeven; b. artikel 15, tweede lid, onder a., van de planvoorschriften. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een werktuigen- loods, Hooiweg 2 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het bouwen van een woonhuis aan de Gentiaanlaan nabij Gentiaanlaan 1 en Foekenlaan 10, sectie D, nrs. 3474 en 3759 (beide ged.) (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 28 juni 1990, eventuele bezwaren schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, Lan ge Brinkweg 77, ter inzage. Openbare commissievergaderingen Donderdag 28 juni, 19.30 uur: Milieu/Onderwijs Agenda o.a.: beschikbaar stellen kre diet verbetering verkeersveiligheid; standpuntbepaling geluidszonering rondom vliegbasis Soesterberg. maandag 2 juli, 19.30 uur: Foto: Goos van der Wilt. Heel wat Soesters waren zaterdag ge tuige van het optreden van de "natuur- karavaan" van de stichting Utrechts Landschap, die in de provincie een aantal natuurgebieden beheert. De ongedwongen manifestatie op het par keerterrein naast het gemeentehuis was bedoeld om meer mensen bij het zegenrijke werk van deze instelling te betrekken. Aanleiding was de recente aankoop van het Willem Arntszbos in Den Dolder, direct naast de grens met Soest gelegen. De karavaan bestond uit een bonte mengeling van muzikanten en acteurs, met doorluchtige namen als "Floris Vo gelaar" - min of meer uitgedost als een groot formaat ijsvogel - "Meneer van het landschap" en "Han de Boswach ter". Vooral het jeugdige publiek wisten ze enthousiast te maken met een show waarin bos en natuur centraal stonden. Het gezelschap werd verder aangevuld met bestuursleden en medewerkers van de stichting, die vervoerd werden in open landauers en boerenkarren, met enkele paarden en zelfs een paar scha pen. Het optreden vormde de voorlopige af sluiting van een actie, waarin de stich ting o.a. de inwoners van Baarn, Soest en Den Dolder benaderde om donateur te worden. De stichting was nog niet eerder zo "de boer op gegaan" en telde bijvoorbeeld in Soest nog maar een handjevol ondersteunende sympathi santen. De actie heeft inmiddels al meer dan 100 nieuwe contribuanten opgele verd, die per jaar 35 gulden (of meer) betalen. Utrechts Landschap heeft ook de ge- Algemene bestuurszaken Agenda o.a.: aanpak van onderzoek evaluatie klachtentelefoon; bespre king conceptnota van afrekening be horende bij de concept-gemeentere kening 1989. Dinsdag 3 juli, 19.00 uur: Ruimtelijke Ordening c.a. Agenda o.a.: reaktie op de provincia le nota "De toekomst getekend"; ho ren van appallanten tegen het be stemmingsplan Kerkebuurt. Woensdag 4 juli, 19.00 uur: Welzijn. Agenda o.a.: plannen met betrekking raadhuisterrein; voorstel tot vaststel-v len hoofdlijnen volkshuisvestingsbe leid, incl. woonruimteverdeling pe riode 1990 t/m 1994; herverdeling gelden minderheden; planningslij- sten nieuw en verbouwplannen. Donderdag 5 juli, 19.00 uur: Nieuw gemeentehuis Donderdag 5 juli, 20.30 uur: Financiën/Sport De vergaderingen worden gehouden in de dépendance achter het gemeente huis; de commissie Milieu/Onderwijs en de commissie Ruimtelijke Ordening c.a. vergaderen in het gebouw aan de Lange Brinkweg 77. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het plaatsen van een zendmast voor de periode van 5 jaar, Soesterbergste- straat 125 (artikel van de Wet op de Ruimtelijke ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 28 juni 1990 eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, Lange Brinkweg 77, ter inzage. I Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. i Telefoon 02155-22555 i Open maandag t.m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten tel. 93665 (24 uurs-service) meente Soest benaderd om een bijdrage te leveren. Wethouder Jan Menne (Fi nanciën), die samen met zijn milieu collega Mieke Swinkels een exemplaar van het jubileumboek kreeg aangebo den door stichtingsvoorzitter Jhr. L de Geer, zegde toe - zij het met een enkele slag om de arm - dat de gemeente Soest het bedrag dat de gezamenlijk nieuwe Soester donateurs op tafel zullen leggen zal verdubbelen. Swinkels was blij met de aankoop van het Willem Arntszbos, vooral omdat daar ook mogelijkheden voor de golfsport worden gerealiseerd. Dat hoeft dan niet in Soest, meende ze, en zo kunnen wij weer een stukje na tuur sparen". Willem Arntszbos Door de aankoop van het Willem Arntszbos, aldus de stichting, wordt de eeuwenoude band tussen de landgoe deren Ewijckshoeve, Prins Hendrik soord, Ernst Sillemhoeve en Vijverhof hersteld. Er ontstaat een aaneengeslo ten cluster van natuurterreinen, lopend van het Maartendijske bos tot de Soes ter duinen, die aansluit op de structuur van de totale Heuvelrug. Op die manier Wethouder Mieke Swinkels en haar collega Jan Menne kregen van land- schap-voorzitter De Geer een jubileum boek. worden natuur- en landschapswaarden veillig gesteld in een grotere groene zo ne en wordt een halt toegeroepen aan de oprukkende verstedelijking en in tensieve landbouw. In de natuurterreinen komen weer rog- ge-akkers, waar ook weer ruimte ont staat voor akkerkruiden als klaprozen e.d. Ze bieden voedsel aan de reeën en bevorderen de insecten-variatie. Het grondwater wordt verbeterd door over bemesting tegen te gaan, zodat ook het kwelwater aan kwaliteit wint. Het hei- deterrein wordt begraasd door Drentse heideschapen, die van oudsher in het gebied thuishoren. Overigens zal het bos in de toekomst allerlei wandelmo gelijkheden bieden, maar geen rui ter- of fietsroutes, om de bestaande rust in het gebied te behouden. De aan te leg gen "golfcourse" 18 holes) vormt geen bedreiging voor de aanwezige land schapselementen. Ook het volkstui nencomplex blijft gehandhaafd. Soesterbergsestraat 52 Soest Telefoon 02155-12563 Ledenvergadering WS 28 juni Op donderdag 28 juni houdt de Wo ningbouwvereniging Soest haar alge mene ledenvergadering. De vergade ring begint om 20.00 uur en wordt ge houden in de zaal van Groot Engen- daal, Boekweitland 102. Er zal onder meer gesproken worden over de aanleg van hellingbanen voor mindervaliden en vernieuwde trapportalen in het complex De Eng. De aanpassing van vier trapportalen in het gebouw waar 240 woningen in zijn ondergebracht, is noodzakelijk om de sociale veiligheid te verhogen. De wo ningen op de eerste woonlagen zullen door de aanleg van een drietal helling banen veel beter toegankelijk worden voor mindervaliden. In de tweede helft van dit jaar zal de woonomgeving De Eng door de gemeente worden verbe terd. De gemeente en het bestuur van de woningbouwvereniging zijn het er over eens dat drie ton van de kosten voor re kening van WS redelijk is. Op de agenda staan verder onder meer het verslag van de algemene vergade ring van 30 november, het verslag van de kascommissie en het verslag en de jaarrekening van 1989. Het bestuur zal opnieuw gekozen worden, evenals de kascommissie. Op deze vergadering is het Reglement van Orde van tpepassing en zal bij de ingang van de zaal verkrijg baar zijn. f#yonl5i«atNb*X\ adviseurs in...\ hypotheken vastgoed ossurantiën A.A. van Breukelen B V. Is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. Om objectief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen B.V. tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155 -17962/23789 SOEST Waldeck Pyrmontlaan 2 Percelen bouwgrond nabij het centrum gelegen in een rustige woonom geving. Perceel 1groot ca. 760 m2. Gevraagde koopsom f 267.500,- Perceel 2: groot ca. 715 m2. Gevraagde koopsom f 262.500,- SOEST Willem de Zwijgerlaan Onder architectuur verbouwde hoekwoning mei groot souterrain, garage, c vInd souterrain, hal, ruime studeerkamer. Begane grond entree, hal, ruim toilet, woonkamer, keuken, overdekt terras. Verdieping: 3 slaapka mers, badkamer met ligbad, douche, toilet en wastafel. Zolder met vaste trap, slaapkamer, bergkamer en c.v.-ruimte. Bij de verbouwing zijn veel lu xe materialen gebruikt o.a. leisteenvloer, spachtel-putz wanden. De Miele-keuken is v.v. een hete-luchtoven, vaatwasmachine, kookplaat met wasemkap, koelkast, dubbele spoelbakken De woonkamer geeft toe gang tot een overdekt terras. Deze woning is uitermate geschikt voor "kan toor aan huis" Gevraagde koopsom: f 319.000,- SOEST Honingbij Halfvrijstaand herenhuis met garage, c.v.-combiketel en grote, verzorgd aangelegde, vrije tuin Ind.: entree, toilet, woonkamer, moderne keuken met inb. appDe begane grond is geheel v.v. marmeren vloertegels. Verd. 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, douche, toilet. Zolder met vaste trap, slaapkamer en bergruimte. Gehele huis voorzien van isolatiebeglazing Gevraagde koopsom f 315.000,- SOEST Van Goyenlaan Geheel gemoderniseerd 2-kamer (v/h 4-kamer) appartement op de 2e eta ge van het flatgebouw. Dit appartement heeft een geheel verneiuwde witte keuken. De woonkamer is voorzien van een houten vloer. De twee slaapka mers zijn samengevoegd tot een kamer. Gevraagde koopsom f 92.500,-. Soest, Van Goyenlaan. Geheel verbouwd 2-kamer (v/h 4) appartement met berging en garageGevraagde koopsom f 105.000,- Soest, Albert Cuyplaan. Geheel gemoderniseerd 3-kamer appartement op de 4e etage Gevraagde koopsom f 87.500,- VERKOCHT: Soest, Koninginnelaan. Halfvrijstaand woonhuis met garage en grote tuinGevraagde koopsom f 279.000,- Het College van Burgemeester en Wethouders heeft vorige week op nieuw een lijst gepubliceerd van Soes ter bedrijven die zijn aangewezen als "milieuhinderlijk", op grond van de subsidieverordening stads- en dorps vernieuwing. Door de aanwijzing kan aan deze bedrijven steun worden toe gekend ten behoeve van sanering ter plaatse, door verplaatsing of door beëindiging van het bedrijf. De lijst bevat de volgende firma's: 1. Oudpapierhandel Westra, Nieuwe- weg 59; 2. Constructiebedrijf Hilhorst, Schou tenkampweg 42; 3. Autospuiterij Alblas, Van Weede- straat 84; 4. Timnmerfabriek 't Driftje, Driftje 6; 5. Varkenshouderij Kuyper, Kerkpad NZ 37; 6. Transportbedrijf Van Buuren, Ei kenlaan 1; 7. Transportbedrijf Kok, Zwaluwen- weg 22; 8. Motorenhandel Muts, Nieuweweg 23; 9. Taxibedrijf Tak, Eikenlaan 5. Overigens houdt de aanwijzing geen plicht tot verplaatsing in, zoals B. W. met nadruk vermelden, maar wel een recht op steun. De raad onzer gemeente kwam Dinsdagmiddag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester A.L. des Tombe. De heer Van de Ven was afwezig. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een woord ter her denking van de gevallenen, in het bijzonder hen, die tot het Luchtwapen be hoorden en waarmede de gemeente Soest zoo nauw verbonden is geweest. De oorlogsdagen hebben ook redenen tot dankbaarheid gegeven, aldus spr., daar onze gemeente voor de verschrikkingen van den oorlog gespaard is ge bleven, ook al zijn er dingen gebeurd, die onze goedkeuring niet konden weg dragen. De evacuatie verliep vlot en een woord van dank past hier aan de gast gemeenten. Het is nu geen tijd, zoo vervolgde spr., om in het verleden om te zien. We moeten bouwen aan de toekomst van ons land en volk, ieder op de plaats waarin hij gesteld is. Moge het U en mij vergund zijn hieraan de beste krachten te wijden en moge Gods onmisbare zegen afdalen over ons werk, over onze gemeente en ons vaderland, voor een betere en voorspoedige toe komst. Na deze korte rede wenschte de voorzitter den heer Van den Ven een spoedig herstel toe, terwijl hierna de agenda in behandeling komt. 14. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting 1910 (crediet voor uit gaven i.v.m. de bijzondere tijdsomstandigheden). Tot dekking dezer uitgaven vragen B. en W. een bedrag van f 2500,-. Wethouder GASILLE merkt hierbij op, dat deze uitgaven noodigzijn voorde evacuatie en voor de voedselvoorziening van de personen in dienst bij de Luchtbescherming en brandweer, die hier achterbleven in de oorlogsdagen en ook voor hen, die door vordering van de Duitsche weermacht geld vorderen. Spr. wil dit crediet verhoogen tot f 5000,-, een bedrag, waarmede hij niet toe komt. De heer NOOD ER deelt mede, dat de buitenplaatsen De Paltz en De Soester Berg gevorderd zijn en de gemeente Soest de meubileering moet bekostigen. De gemeente moet van het Rijk de zekerheid krijgen, dat deze gelden terug komen. We kunnen onze gemeente-huishouding niet te veel belasten en te duur maken. De VOORZITTER zegt, dat de eenvoudige meubileering van deze gevor derde percelen door de gemeente betaald moet worden. Een en ander heeft spr. met den Commissaris van de Koningin besproken en bij wijze van voor schot mag de gemeente die betalen. De volle aandacht van gemeentelijk en provinciaal bestuur is hieraan gewijd. Wethouder GASILLE zegt dat de uitgaven van den Luchtbeschermings dienst bestreden werden uit een crediet, hetwelk bijna op is. Credietverhoo- ging staat dus te wachten. De heer NOODER vraagt of de bescherming uit de lucht nu goed verzorgd is. De VOORZITTER merkt op, dat tegen luchtaanvallen geen bescherming geldt, doch wel tegen de gevolgen van luchtaanvallen en hiertegen zijn wij vol ledig paraat. Wethouder GASILLE deelt mede, dat de begrooting van de schuilkelders te Soesterberg nog niet klaar is. Ook voor het personeel van de Commandopost is een loopgraaf noodig. De heer STROBAND vraagt of de wethouder machtigingen vraagt. Jhr. VAN DE BRANDELER vraagt hoe het staat met de schuilloopgraven te Soest. DE RONDVRAAG De heer DE HAAN vraagt waarom de arbeiders, die kort na de oorlog aan het vliegkamp hebben gewerkt, geen vergoeding hiervoor hebben gekregen. De VOORZITTER deelt mede, dat deze opruimingswerkzaamheden door de Duitsche weermacht gevorderd waren. Mevr. LANDWEER-DE VISSER meent dan te spreken namens alle Soester vrouwen en brengt hartelijken dank aan Burgemeester Des Tombe voor het vele werk en de goede zorgen aan de evacuatie-regeling besteed. Spreekster uitte woorden van lof voor de wijze waarop Burgemeester Des Tombe gezorgd had voor een veilig heenkomen "in den waren zin des woords". U was, aldus spreekster, een vader van de gemeente. (Apllaus). De VOORZITTER geeft dezen dank door aan den Gemeentesecretaris en den heer Gerritse, zoomede aan de ambtenaren, groep- en wijkgeleiders en aan de gemeentebestuuren der vluchtoorden, die gezamelijk voor dit slagen zorg hebben gedragen. De heer VAN DEN BERG uit klachten over het niet bekomen van extra broodkaarten voor hen, die zware arbeid verrichten en den geheelen dag op brood moeten leven. Na eenige discussie zegt de voorzitter deze kwestie te zullen bezien. De heer VAN DE BRANDELER komt nog eens terug op de schuilloopgra ven te Soest. Hij meent, dat men niet moet wachten totdat de werkzaamheden te Soesterberg klaar zijn, want dan is het te laat. In B. en W. zal een en ander worden besproken met den heer v.d. Bandeler. Hierna sluiting der vergade ring. ZENUWPATIËNT Een sergeant bemerkte op Nieuwerhoek een wielrijder, die zich zeer vreemd gedroeg. Hij vermoedde met een ernstige zenuwpatiënt te doen te hebben en waarschuwde de politie. De zenuwpatiënt, die in de richting van het politie bureau reed, werd daar aangehouden en na hevig verzet geboden te hebben, werd hij ingesloten. Het bleek te zijn W.A.T. uit Maartensdijk, die ontvlucht was en in ernstige mate aan zenuwstoringen en toevallen leed. Familieleden hebben den stak kerd weer opgehaald.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5