Verdwenen Soest Grote opdracht voor Soester architect Trema'87 houdt 'open huis' Groep acht geslaagd voor EHBO-diploma J.W.v.d.Biezen kwart eeuw conciërge van scholengemeenschap Eemland Jan Peters ontwerpt nieuw kantoor Centraal Beheer Buro Vrije Tijd op zoek naar jonge vrouwen en oudere mannen Dinsdag 10 juli, 10.00-11-30 uur. Museum Oud Soest Sollicitatietraining bij Trema'87 Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Hulde tijdens barbecue-party Oilily brengt kleurige kinderbrillen EEN BOEI BLO! PAGINA 12 WOENSDAG 4 JULI 1990 SOESTER COURANT I Na een cursus van ruim vier maanden brak voor de leerlingen van groep acht van Prof. Waterinkschool aan de Smits- weg vorige week dinsdag een spannend moment aan. De twintig leerlingen mochten laten zien dat ze goed waren voor het jeugd-diploma EHBO. De twintig van groep acht volbrachten het examen naar behoren. Sinds vorige week kunnen op üe scnooi ui nci omits- veen twintig 'experts' bij kleine onge lukken hulp bieden. Van maart tot eind juni kreeg de groep van mevrouw M. Mellenk iedere maan dag les van EHBO-lerares mevrouw A. Kok-van Daatselaar. Het examen afge lopen dinsdag werd afgenomen door kader-instructrice Elise van der Steeg. Foto: Goos van der Wilt. Na achttien weken hard werken konden de kinderen dan trots hun diploma laten zien. Een knappe prestatie van de elf en twaalfjarige leerlingen van groep acht. Na het jeugd-diploma EHBO kunnen de leerlingen vanaf 13 jaar aan de slag gaan voor het iets zwaardere di ploma EHBO-B. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 Trema '87 beschikt over goed geou tilleerde leslokalen. Wie weet waar deze woning staat (of stond), wie er in woonden/wonen en wanneer de foto kan zijn gemaakt - graag uw bericht onder motto "Verdwe nen Soest" bij de redactie van de Soes ter Courant, Postbus 57, 3760 AB Soest. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder net motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Ondanks de naderende sluiting van de school hadden bestuur en docenten van de scholengemeenschap Eemland zaterdag j.1. nog alle reden voor een feestje. Aanleding was het jubileum van conciërge Jan Willem v.d. Biezen, die de 25 jaar heeft volgemaakt. Dat werd gevierd met een barbecue op het plein bij de school. V.d.Biezen werd hulde gebracht door een flink aantal (oud)bestuursleden en (oud)docenten van de school, die niet alleen met vriendelijke woorden maar ook met cadeautjes blijk gaven van hun waardering. De conciërge begon des tijds min of meer tegelijk met de school, die in 1965 het gebouw aan de Soester Engweg betrok. Jan Visser - tot zijn wethouderschap le raar aan de school - hield mede namens de collega's een toespraak waarin hij het "verleden" van de conciërge bloot legde aan de hand van stukken die hij uit het archief had opgediept. In een ou derwetse voorordener had hij die pa pieren verzameld en zo kwam V.d.Bie- zens "hele conciërgeleven" tevoor schijn: zijn sollicitatiebrief, een foto van de opening van de school door prinses Margriet, een jubileumboekje, een schoolkrant (waarvan Visser wist te vertellen dat er ooit een editie was ver boden omdat er in stond hoe de jongens wordt er een ontmoetingsdag georgani seerd voor alleen de leden. Binnenkort is er weer zo'n dag: op zaterdag 22 sep tember te Soest. om op een ongedwongen wijze met el kaar kennis te kunnen maken. Ook ge ven Trineke en Marja van het buro die dag diverse tips voor evenementen, theater, concerten en vakanties voor al- leengaanden, en waar men zich zoal bij aan kan sluiten. Buro Vrije Tijd is geen huwelijksburo, maar een buro waar men de mogelijk heid heeft een nieuwe vriendenkring op te bouwen of uit te breiden. Ieder kent het probleem dat na een scheiding of nadat men weduwe of weduwnaar is ge worden de vriendenkring sterk uitdunt of het geheel laat afweten. Aan dit probleem maakt Buro Vrije Tijd samen met zijn leden een eind. Be langstellenden kunnen bellen met 02155-13941 of 13951, of een briefje schrijven naar postbus 3064, 3760 DB Soest. Buro Vrije Tijd is er voor iedereen tus sen de 18 en 85 jaar; wel is het zo - zoals de kop al verraadt - dat in het ledenbe stand naar verhouding te veel jonge mannen zijn en te weinig "oudere" mannen. Dus het zou leuk zijn als dit een beetje in evenwicht zou kunnen ko men. Het buro is er voor alleengaanden en echtparen. In september 1990 start bij Trema'87 een sollicitatietraining voor Nederland se mannen en vrouwen. De cursus duurt 6 weken en wordt twee keer per week gegeven. Voor cursisten van Trema'87 is deze training gratis; anderen betalen f 12,50 inschrijfgeld. In de cursus wordt o.a. aandacht be steed aan: - het invullen van een sollicitatieformu lier; - het inwinnen van informatie; - het schrijven van een sollicitatiebrief; - het voeren van telefoongesprekken; - het oefenen van sollicitatiegesprek ken; - banenmarkt en sollicitantenclub; - arbeidsvoorwaarden (vakbonden). Wie met de training mee wil doen, kan zich opgeven bij Trema'87. Men wordt dan uitgenodigd voor een gesprek. Gegevens over de cursus: Plaats: Trema'87, Klaarwaterweg 5. Tijd: Dinsdag- en donderdagmiddag van 13.00 tot 15.20 uur. Kosten: Inschrijfgeld f 12,50. Voor cur sisten van Trema'87 zijn er geen kosten aan verbonden. Aanmelden: Trema'87, Klaarwaterweg 5, tel. 25771 op maandag-, dinsdag- en woensdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur. Men kan zich ook schriftelijk aanmelden of telefonisch een afspraak Vnaken. Van 16 juli t/m 2 september is Trema'87 gesloten i.v.m. de zomer vakantie. Ook deze week een gebouw, een woon huis mogen we aannemen. Niet écht oud, maar de vraag is: waar staat het - of waar hééft het gestaan, want binnen on ze directe omgeving van Soesters bleef het antwoord uit. Toch wel in Soest, moeten we aannemen, want alweer uit de verzameling van Prentencabinet. Diegenen die samen met anderen hun hobby's en interesses willen delen kunnen zich opgeven bij Buro Vrije Tijd. De werkwijze laat zich als volgt omschrijven: men krijgt van het buro een voornaam en telefoonnummer en men kan zelf kontakt opnemen met verschillende mensen en kijken of het samen klikt. ven. Een schoenehcollectie comple teerde dit beeld. Wat Oilily echter stoorde, was dat kin deren gedwongen waren de kleurige kleding te combineren met saaie, kleur loze brillen. Ontwerpen die over het al gemeen verkleinde uitvoeringen van de collecties voor volwassenen zijn. In die mening werden Oilily gesteund door de Alkmaarse ontwerper Niko Hoebe. Deze toog enthousiast aan het werk: "Het uitgangspunt voor de kindercol lectie is dat kinderen het fijn moeten kunnen vinden om een bril te dragen. Dat bereik je niet door de brillen zo on opvallend mogelijk uit te voeren. Ou ders hebben nogal eens de neiging om een kinderbril op een dergelijke manier te bejegenen. Dat is een defensieve houding. Met de Oilily-brillen gaan we juist in het offensief. Een vrolijke, op vallende bril past veel beter bij een kind en wordt zo eerder een onderdeel van zijn of haar persoonlijkheid." De Oilily kinderbrillen worden gedistri bueerd onder gerenommeerde opti ciens. In Soest zijn zij verkrijgbaar bij van Essen Optiek. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Op dinsdag 10 juli a.s. vanaf 10 uur kunnen Nederlandse Soesters kennis maken met teamleden van Trema'87, die vanaf 10 september onderstaande lessen verzorgen. Men kan alle gewen ste inlichtingen verkrijgen, materiaal bekijken en zich voor één van de cur sussen opgeven. Daarna wordt men nog uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek. Het aanbod omvat: Open School I e II Het programma voor het cursusjaar be staat uit verschillende onderdelen: Ne derlands, rekenen, sociale kennis en -vaardigheden (maatschappij-oriënta tie) en kennismaken met de computer. In het algemeen wordt er gewerkt aan de hand van zelfgekozen thema's en worden actuele gebeurtenissen bespro ken en uitgediept. Er worden boeken gelezen en behandeld. Zo nu en dan worden binnen de lestijd, aansluitend op het behandelde onderwerp, deskun digen uitgenodigd en excursies ge maakt. Er wordt in een groep van plm. 12 men sen gewerkt. Bij het rekenen wordt het niveau per cursist aangepast. Nieuw in deze cursus is een blok kennis maken met de computer: Waar komt u de computer tegen in het dagelijks le ven? - welke invloed heeft de computer gemerkt en ongemerkt op uw eigen le ven? - hoe werkt de computer? - wat kun je er mee doen? - zelf oefenen ach ter de computer. Het afgelopen cursusjaar zijn o.a. de thema's gemeenteraadsverkiezingen, veranderingen in Oost-Europa, geld en wonen aan de orde geweest. Lestijd: woensdagmorgen Open School II (8.45 - 12 uur); donderdagmorgen Open School I (8.45 - 12 uur). Algemene ontwikkeling Deze cursus is opgezet om onzekerheid over eigen lees- en schrijfwerk weg te werken. Het maken van een verslag, een persoonlijke en een zakelijke brief ko men aan de orde. Er wordt in projectvorm gewerkt. Het afgelopen jaar is b.v. de keuze van de cursisten geweest: oud-Soest, gezond heid en de bibliotheek. Uitgebreid is aandacht besteed aan het invullen van verschillende formulieren. Dit staat het komend jaar weer op het programma, omdat veel zaken steeds ingewikkelder worden. Bij de rekenvaardigheden kunnen b.v. geldzaken behandeld worden: kortin gen, het bijhouden van een huishoud boekje. Lastig? Bij Trema'87 wordt geoefend. Lestijd: dinsdagmorgen (8.45-12 uur uur). Kinderopvang Op dinsdag, woensdag en donderdag morgen is er deskundige kinderopvang (0-4 jaar) aanwezig. Lees- en schrijfgroep Trema'87 vraagt aan huisgenoten, vrienden of kennissen van Soesters die niet zo vaak de krant lezen, hen op deze lesgroep te wijzen. Behalve lezen en schrijven komen ook reken- en sociale vaardigheden aan de orde. Het invullen van betaalcheques en werkboekjes b.v. en het leren opkomen voor jezelf. Lestijd: donderdagavond (19.00-21.10 uur). Inschrijfgeld Het inschrijfgeld bedraagt f 25,- en wordt op een later tijdstip geind. Soms moet er een boek aangeschaft worden. Verder zijn er geen kosten aan verbon den, omdat het Ministerie van Onder wijs en de Gemeente Soest flinke subsi dies verstrekken om het iedereen moge lijk te maken om te leren. Leeftijd Vanaf 18 jaar kan aan de cursussen bij Trema'87 deelgenomen worden. In het cursusjaar 1989/1990 was de jongste Nederlandse cursist 25 jaar en de oud ste 75 jaar. De meeste cursisten zijn tus sen de 30 jaar ëh 55 jaar. Groepsgrootte Tussen 8 en 15 cursisten Duur Bovenstaande cursussen duren een jaar, van september 1990 t/m juni 1991. Tijdens de schoolvakanties van kinde ren wordt er geen les gegeven. Is dinsdagmorgen 10 juli 10.00 uur niet het goede moment, maak dan een tele fonische afspraak op maandag- dins dag- of woensdagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur. Men kan ook het uitge breide informatieboekje aanvragen (tel. Durf de stap te nemen! De koffie staat dinsdag 10 juli klaar aan de Klaarwater weg 5, naast de basisschool "De Scha kel". Bij Trema'87 is leren leuk en boeiend. De Soester architect Jan Peters (Vale riaanstraat) heeft vorige week een bij zonder eervolle opdracht in de wacht gesleept. Uit een aantal ontwerpen van gerenommeerde kandidaten werd zijn "voorstudie" voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw van Centraal Beheer in Apeldoorn gekozen. De Raad van Bestuur van het verzeke ringsconcern beoordeelde zijn ontwerp als het beste en Peters heeft nu het ver zoek gekregen een voorlopig ontwerp te maken. De andere gegadigden waren bekende bureaus als VVP Brouwer Ste- ketee, Kraaijvanger en Bakker Ver- hoeff. De bedoeling is dat er in de loop van het volgend jaar met de bouw wordt begonnen en dat het nieuwe kantoorge bouw ("Malkenschoten", genoemd naar de wijk waarin het komt te staan) in 1993 in gebruik wordt genomen. Peters werd eind vorig jaar door het ad viesbureau Twijnstra Gudde n.v. uitge nodigd deel te nemen aan de "competi tie". Bij de beoordeling werd het accent gelegd op de stedebouwkundige opzet ("uitstraling") en de vertaling van de huisvestingsfilosofie van Centraal Be heer in het ontwerp: "een eigenwijze administratiefabriek"). Het nieuwe gebouw moet ruimte bie den aan zo'n 1000 medewerkers, plus o.a. een rekencentrum, een gastenres- taurant en een researchcentrum. Een meervoudige opdracht dus. Al met al gaat het om een oppervlakte van ruim 26000 vierkante meter en een bouw som van om en nabij de 43 miljoen gul den. Hoewel Peters naar eigen zeggen maar een beperkte ervaring heeft met grote kantoorgebouwen gaf de Raad van BeJ stuur de voorkeur aan het ontwerp van de Soester architect, die onlangs 12,5 jaar als zelfstandig architect was geves tigd. Overigens begon Peters zijn loop baan bij het beroemde burau van bouw meester Herman Hertzberger, die twin tig jaar geleden het huidig kantoorge bouw van het verzekeringsbedrijf ont wierp. Peters was voor Centraal Beheer dus niet helemaal een onbekende en heeft op diverse plaatsen in het land al bijkantoren gebouwd. Voetbalveld Met zijn ca. 100 bij 70 meter heeft het nieuwe gebouw ongeveer de afmetin gen van een voetbalveld. Om de ge dachten nader te bepalen: het wordt ca. vijf maal groter dan het nieuwe ge meentehuis aan de Dalweg. In Soest bouwde Peters recentelijk nog enkele winkelpanden aan de Van Weedestraat (Van Haren/Kruidvat) en ook verrezen er onder zijn architectuur nogal wat hui zen in zijn woonplaats. Verder ontwierp hij o.m. bedrijfshallen en kantoren in Amsterdam zuid-oost (o.a. voor Een "artist's impression van het ont werp van de Soester architect. Blaauwhoed Vastgoed ad 5 miljoen) en momenteel verrijst op zijn tekentafel een aantal geschakelde winkelpanden in het Gelderse Putten. De interesses kunnen van verschillende aard zijn, zoals vakantie, dansen, spor ten, uitgaan, tuinieren, watersport, win tersport, fietsen, wandelen, evenemen ten en historische steden bezoeken en noem maar op. Om de twee maanden komt er een boekje uit dat "Samen Uit' heet. Het is gratis voor de leden, men kan zelf zijn tekst-oproepje samenstel len of dat door het buro laten doen. Er zijn diverse aktieve mensen bij het buro die zelf iets organiseren zoals eetgroep- jes, spelletjesavonden, bowlingavon den, wintersportvakanties enz. Dus als men zelf aktief is zijn er moge lijkheden genoeg. Buro Vrije Tijd is er voor de provincie Utrecht, 't Gooi, en Zuid Holland. Tweemaal per jaar Oilily, de grote Nederlandse fabrikant van kinderkleding, heeft dit najaar in Nederland een opvallende en vooral kleurige kinderbrillen-collectie geïn troduceerd. Het is voor het eerst dat een fabrikant een speciaal op kinderen toegesneden brilencollectie presen teert. Het uitgangspunt voor de ont werpen is, zoals bij ale Oilily-produk- ten, de belevingswereld van het kind. De collectie bestaat uit drie kunststof en drie metalen modellen, die in verschil lende kleuren en prints verkrijgbaar zijn. In totaal zijn er 54 mogelijkheden om uit te kiezen. Elk onderdeel van de brillen is uitgevoerd in een eigen kleur en een eigen vormgeving. Bovendien is gebruik gemaakt van niet-giftige stof fen en is de uitvoering van een uiterst solide kwaliteit. Met deze kindercollectie is een volko men nieuwe manier van denken in de internationale brillenwereld geïntrodu ceerd. 'Weg met de kleurloosheid', zou de slogan kunnen zijn voor de Oilily- brillen. De Nederlandse kindermode- fabrikant heeft wat dat betreft uiteraard ook een naam op te houden in de inter nationale modewereld. Oilily is de eerste fabrikant die bij zijn ontwerpen serieus rekening hield met de belevingswereld van een kind. Vro lijke, knallende en tot dan toe voor 'on mogelijk' gehouden kleurencombina ties werden door de Oilily kindercollec ties tot een normaal straatbeeld verhe- sleutels van meisjeskamers konden na maken), een exemplaar van de huisre gels, een agenda, visitekaartjes, absen tielijsten, "telaatbriefjes", "rode kaar ten" en nog een en ander. Bovendien bevond zich in de ordener een envelop met inhoud, afkomstig uit de lief-en- leed-pot, en een stropdas van de ge meente Soest. Namens het bestuur bood secretaris V.l.n.r. Jan Visser, J.W. v.d. Biezen en zijn echtgenote, mevrouw Meilink. mevrouw Meilink de heer en mevrouw V.d.Biezen een boeket aan. Voordat het gezelschap zich tegoed deed aan de barbecue hielden ook oud-directeur A. Bouma en bestuursvoorzitter K. Ver sluis een toespraakje, waarin de lof van de conciërge in diverse toonaarden be zongen werd. r WOENS "De woonp de goede a Een Joodse toepassing zef Smit, v< Nauwelijks uit beeld vc kinderen, I van een lai genieten, v van hemel Vrijdag 29 gen dat wij droeg zijn de smart v: wel als vrit De plotseli markeert ii tijdperk. H van een g courantier.' Wie dit nie nooit stilge ter van z i Te danken zoons, waa teur de woi gegeven. Zeker, het boterham Ten koste vaandel va schreven,i hoofdreda Soester hi als het pri gesjoemeh In de jaren derschoen enige, eers goeie oud kwam er i verbitterin mor en rel van deze winnaars. De journa vattingen trendvolgt moest eer spiegeling van alleda leving. Als veram was hij fel van mensi Soms viel paalde bei aanging, r Wat de in betrof stel tenkringei standpunt Ze bievei voor men ming. On heid zou i lende wija Zelf de k< Courant tijd en wj voor. Daarentej ten dat all Rooms to tot het B krant wer redactie r Harry Sm man met mens die i ging nadr vriendsch ving. Alle gele unieke m schuldigd Zowel in heeft het I chen. Desondai warmte i: Hij had j speelde t derlijk ge genheden punt te z; In septei broer Evi toeters e Soester C degenen king verl Officieel' dagelijks te luister Ooit hee: stelling g van een 1 ook op h Met al z gen heef goed mei allen die I het leven Hij is das het ging wijze ges Na deze 1 ons, is sii durende Harry Sn de. Moge de straks do

Soester Courant | 1990 | | pagina 12