uon G//"Qn isjSjijn 5?5 IZ Mag het véél GROTER zijn voor een dubbeltje meer Bewoners en bedrijven Soestduinen eenstemmig tegen opheffing station Commissie Minderheden wenst actievere aanpak migranten-concentraties de leukste BLOEMEN Stedenband $oest*Kozle Ombudsman/vrouw-idee begint in Soest langzaam maar zeker te rijpen Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 4 JUL11990 SOESTER COURANT PAGINA 5 Breng uw volle rolletje bij Foto van Essen en voor 10 cent meer krijgt u foto's op superformaat 13 x 18 cm. Mislukte foto's mag u terug geven en natuurlijk krijgt u een gratis album. Enquête 'Bewonersbelangen Woonwensenonderzoek buitenlanders gaat niet door vraagt: uw aandachtvoor ASSURANTIËN "Een verzekering afsluiten. Of niet "Bel ons voor een vrijblijvend advies!'' Deze vakantie kunnen uw koffers gewoon dicht! Geen gesleep meer met al die leuke en goedkope TERRA-COTTA potten uit het buitenland want onze nieuwste kollektie TERRA-COTTA is net weer binnen. Rechtstreeks uit Spanje, Griekenland en Turkije. alle maten en soorten TERRA-COTTA POTTEN vanaf BLOEMENHUIS CITROEN BX A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Moskeebestuur koopt gebouw aan Parallelweg voor f 190.000 Soesters gaan 'Pools'-hoogte nemen in Kozle Ouderenbus 19190. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Geen externe evaluatie klachtentelefoon Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant 5 juli 1940 Slachtoffers der Distributie -18 cm- 15 cm Aktie geldig tot 8 september 1990 WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST FOTO "VIDEO "AUDIO Zowel de bewoners als de bedrijven zijn nagenoeg unaniem van mening dat het station Soestduinen niet inag worden opgeheven. Er is een trend aanwezig dat er in de toekomst meer gebruik van de trein zal worden ge maakt. Mocht echter het station wor den opgeheven, dan zal de auto als be langrijkste alternatief worden gezien. Dit druist in tegen het huidige beleid om het autoverkeer sterk terug te dringen. Deze conclusie trekt het bestuur van de Stichting Bewonersbelangen Soestdui nen uit de enquête die het in februari en maart j.1. hield onder bewoners en be drijven in Soestduinen. Daarin kwamen twee zaken aan de orde: de plannen van NS om het station op te heffen en de be stemming van het terein van Zonneglo ren na het vertrek van het ziekenhuis. Van de 50 bewoners reageerden er 35; van de 16 bedrijven reageerden alle. Alle bewoners en op twee na alle bedrij ven willen het station gehandhaafd zien. De bewoners maken regelmatig gebruik van het spoor, zowel voor pri vé- als voor woonwerk-verkeer, in bei de richtingen. In de toekomst zal dat ge bruik nog toenemen, is de algemene verwachting. Het gebruik van de bus is uiterst gering, door negatieve factoren als: slechte voorzieningen, slecht reis- comfort, te lange reisduur, etc. Ook be- Commissie voor de Beroepschriften De voorzitter van de Commissie voor de Beroepschriften maakt bekend dat deze commissie op vrijdagmiddag 13 juli a.s. in een openbare vergadering de volgende beroep/bezwaarschriften zal behandelen. De vergadering vindt plaats in de commissiekamer in het ge bouw achter het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. 15.30 uur; beroepschrift van het Mi nisterie van Defensie, Dienst Gebou wen Werken en Terreinen tegen de wei gering van een vergunning voor het op richten van erfafscheidingen bij de wo ningen Gemini 35 t/m 55 en Mercury 233 t/m 261 te Soesterberg. 16.00 uur; beroepschrift de heer J.C. van Soest te Loenen aan de Vecht tegen de weigering van een vergunning voor de bouw van een bedrijfswoning aan de Peter van den Breemerweg (nabij de spoorwegovergang; paardrij-onder- richt). 16.30 uur; beroepschrift van de heer P.C. Kuyer tegen de weigering van een vergunning voor de bouw van een kof fieshop met dienstwoning aan de Mid delwijkstraat (perceel waarop een paadje is gelegen tussen Kerkpad ZZ en Middelwijkstraat, tegenover het ge bouw De Gouden Ploeg). 17.00 uur; beroepschrift van de heer W.G.R. Rauwerdink te Amersfoort te gen de weigering van een vergunning/ toestemming voor de bouw van een dienstwoning bijgebouw aan de Peter van den Breemerweg (perceel hoek Pe ter van den Breemerweg/Ferdinand Huijklaan, bomenteeltbedrijf). 17.30 uur; bezwaarschrift van de fa. Lastech te Bilthoven tegen de weigering van een ontheffing ingevolge de Zone- verordening Hinderwet tot het oprich ten van een metaalbewerkingsbedrijf op het perceel Soesterbergsestraat 6a. Openbare zitting Op donderdag 5 juli, aanvang 09.00 uur, wordt er een openbare hoorzitting gehouden inzake de aanvraag van A.P. van Doorn voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende hinderwetver gunning ten behoeve van een bosbouw bedrijf op/in het perceel Wieksloter- weg W.Z. 21. De zitting wordt gehou den in de commissiekamer, Lange Brinkweg 77 te Soest. Iedereen heeft wel één of meerdere verzekeringen. De vraag is of u wel goed bent verzekerd, en vooral tegen welke kosten en condities! Daarin bestaan nog steeds grote verschillen per verzekerings maatschappij Het spreekt vanzelf dat een juist advies en goede begeleiding u geld zullen besparen. Wij zullen u daar graag bij adviseren. A.A. van Breukelen B.V.: Assurantieadviseurs A.A van Breukelen B V is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in. hypotheken. vastgoed en assurantiën Om objectief fe adviseren bemiddelen wij tussen 40 gerenommeerde verzekerings- maatschappijen y A.A. van Breukelen B V \Koningmneloan 40, \3762 DG Soest r hypotheken vastgoed assurantiën De gemeente zou een actiever beleid moeten voeren tegen de concentratie van migranten op de Eng en in het Smitsveen. Dat is de uitgesproken op vatting van de commissie Minderhe den, waar vorige week de huisvestings nota ter sprake kwam. Veel buitenlan ders willen best verhuizen uit de ge noemde wijken, maar kiezen uiteinde lijk om financiële redenen toch voor de goedkopere woningen. Oplossingen kunnen worden gevonden door betere voorlichting (o.a. over de mogelijkheid om elders te gaan wonen en over huur subsidie), maar niet door de gemeente zelf het prijsverschil met duurdere wo ningen te laten overbruggen. Dat kwam vast te staan in de uitvoerige discussie van de commissie - voor het eerst onder leiding van voorzitter Dik Troband - met o.a. de heren Moons en Bouwman, ambtenaren van resp. de af delingen Huisvesting en Bouwzaken. Daarbij bleken over het gemeentelijk toewijzingsbeleid van huurwoningen nog de nodige onduidelijkheden te be staan. Als er geen mogelijkheden zijn voor een duidelijk spreidingsbeleid zonder dat andere bewoners worden "achterge steld", zou er misschien gedacht kun nen worden aan vormen van "bevoor deling", bijvoorbeeld door het toeken nen van meer punten, het verlagen van de financiële drempels of het garande ren van een vast bedrag aan huursubsi die, zo werd uit de commissie verno men. Eén lid vond zelfs dat Soest rijk genoeg was om het verschil bij te beta len. Moons wees erop dat in elk geval zo'n bijbetaling nauwelijks denkbaar is. "Belangrijk is dat de mensen zelf mo gen kiezen waar ze willen wonen, mits ze uiteraard aan de financiële eisen vol doen. De gemeente zal daarbij uit moe ten gaan van objectieve normen." Vol gens de chef huisvesting zijn er ook nu al mogelijkheden voor gezinnen die uit de concentratiewijken willen verhuizen. "Maar als men duidelijk een voorkeur voor de Eng uitspreekt, bieden wij geen huis in een andere wijk aan. We gaan de mensen niet pesten. Het is duidelijk dat er op een eengezinswoning langer moet worden gewacht dan op een flat, en op een goedkope woning zelfs dubbellang. Dat geldt immers ook voor de Neder- WINKELCENTRUM HARTJE ZUID SOEST TEL. 02155 -16877 landers. Iedereen komt op den duur aan de beurt." Volgens Moons is niet altijd aan te ge ven waarom de buitenlanders in veel gevallen uiteindelijk toch kiezen voor wonen in de concentratiegebieden. 'Tets houdt ze blijkbaar tegen. Soms willen ze liever bij de mensen wonen op wie ze in geval van nood een beroep kunnen doen. Ook de angst voor verla ging van de huursubsidie speelt soms een rol, en niet helemaal ten onrechte." Het gebeurt nogal eens dat jongeren die willen trouwen snel een goedkopere flat accepteren, omdat die nu eenmaal eer der beschikbaar zijn dan de relatief duurdere eengezinswoningen, aldus Moons. Woonwensenonderzoek De commissie ging eerder al, zij het schoorvoetend, akkoord met het idee om het tot dusver "als noodzakelijk be schouwde woonwensenonderzoek on der buitenlanders voorlopig maar af te blazen, zoals ook het gemeentebestuur al heeft bepleit. De gemeente ziet het nut van het onderzoek niet in; op alle vragen die gesteld zouden kunnen wor den zijn de antwoorden eigenlijk al be kend en volgens het College van B. «fe W. vormt de positie van de buitenlan ders op de woningmarkt van Soest geen specifiek probleem. De wensen zijn vol gens Bouwman genoegzaam bekend en volgens Moons is de afdeling Huisves ting zeer goed op de hoogte van wat er leeft aan verlangens onder de buiten landse Soesters. In plaats van zo'n onderzoek zal de commissie nu gaan ijveren voor een speciale voorlichtingsavond (mogelijk al in oktober), waarvoor alle Turkse en Marokkaanse gezinshoofden worden uitgenodigd. Van ambtelijke zijde werd in eerste instantie wat afhoudend gerea geerd, omdat voor een soortgelijke avond in het verleden nauwelijsk be langstelling bestond en de discussie in dat geval teveel over individuele om standigheden was gegaan, maar Moons :n Bouwman zegden tenslotte hun me dewerking toe bij de voorbereiding van :o'n avond. zoekers aan Soestduinen maken vaak gebruik van het station. Achterhaald Het merendeel van de bewoners (24 van de 35) is het niet eens met de wo ningbouwplannen van de gemeente op het Zonnegloren-terrein, met als be langrijkste argument dat er weer een stuk natuurgebied in de omgeving ver loren gaat. Een sterke concentratie van mensen zal meer verkeer veroorzaken en ook het omringende gebied aantas ten. De stichting stelt overigens vast dat het vraagstuk al achterhaald is, omdat de gemeente inmiddels het groene licht aan het bestemmingsplan heeft gege ven. Bij de bedrijven wordt vrij regelmatig gebruik van het station gemaakt: soms wel 80 tot 100 personen per dag, met uitschietersnaar 150. De verwachting is dat dat nog zal toenemen. Ook hier maakt men weinig gebruik van de bus: te lange reistijden, te slechte verbindin gen. Sterk argument De stichting ziet in de uitslag van de en quête een sterk argument naar de ge meente toe, om bij de Spoorwegen aan te dringen op behoud van het station. Daarnaast blijkt het openbaar (bus)ver- voer van en naar Soestduinen slecht ge regeld te zijn, zodat dit een slecht alter natief voor de trein is. Het bestuur vindt de resultaten belangrijk om in de nabije toekomst, "wanneer de situatie oppor tuun is", met de gemeente Soest en de NS in overleg te gaan. De gezins- en zakenauto voor 1990. Maak een proefrit. KUIJER AL 25 JAAR BIEN VOOR EEN CITROËN Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 adviseurs ir\ hypotheken vastgoed assurantiën A.A. van Breukelen B V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 joar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A, van Breukelen B.V, Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155- 17962/23789 SOEST Laanstraat Vrijstaand woonhuis met grote tuin en j geheel onderkelderde kantoorruimte (2 X 50 m2) Ind.: entree, luxe keuken met inbouwapparatuur, badkamer met ligbad, woonkamer met aangren zende eethoek (open haard/plavui- zenvloer), serre. Verdieping' over loop. 3 slaapkamers, vliering met trap Zowel tiet woonhuis als de kantoorruimte zijn voorzien van c.v. Gevraagde koopsom f 249.000,-. SOEST Van Goyenlaan Op rustieke wijze geheel verbouwd 2-kamer (v/h 4) appartement met grote garage op de 1e etage van het flatgebouw. De wanden in de woonkamer zijn gedeeltelijk voorzien van granol en gedeeltelijk van schroten. Badka mer en toilet zijn voorzien van nieuw tegelwerk. De woonkamer is voorzien van een schouw met een karakteristieke kachel. Gevraagde koopsom: 1105.000,-. Soest, Van Goyenlaan. Geheel gemoderniseerd 2-kamer (v/h 4) appartement op de 2e etage van het flatgebouw Gevraagde koopsom f 92.500,- Soest, Willem de Zwijgerlaan. Onder architectuur verbouwde hoekwoning met souterrain, garage, c.vGevraagde koopsom f 319.000,- Soest, Torenstraat. Representatief woon-praktijkpand met c.v. en dubbele garage aan doorgaande weg in Soest Gevraagde koopsom f 369.000,- VERKOCHT: Soest, Albert Cuyplaan. Geheel gemoderniseerd 3-kamer appartement op de 4e etageGevraagde koopsom f 87.500,- Soest, Waldeck Pyrmontlaan 2 Percelen bouwgrond nabij het centrum gelegen in een rustige woonomgeving. Perceel 1groot ca. 760 m2Gevraagde koopsom f 267.500,- Percee) 2. groot ca. 715 m2Gevraagde koopsom f 262.500,- Tussen het bestuur van de Turkse mos kee aan de Parallelweg 7 en de ge meente Soest, eigenaresse van het ge bouw en het terrein, is onlangs in prin cipe overeenstemming bereikt over de verkoop van de voormalige school. De gemeente vraagt voor het geheel een bedrag van 190.000 gulden. Al sinds geruime tijd heeft het moskee bestuur bij de gemeente aangedrongen op mogelijkheden om de eigendom van het gebouw over te nemen. Het ge meentebestuur is daartoe in principe bereid. Sinds vorig jaar is ook het Donderdagavond 5 juli om 20.00 uur vertrekt er weer een bus naar Kozle, op het Kerkplein in Soest is het vanaf 19.30 uur verzamelen. Vele Soester ingezete nen gaan 9 dagen naar Polen en zoals gebruikelijk logeert men niet in hotels maar bij de Polen in huis. De beste ma nier om de Polen te Ieren kennen. Ook de beste manier om er achter te komen hoe het nu gaat in Polen. De laatste maanden gaat het slecht. De broekriem zat al strak en zit nu nog strakker. De in flatie is de eerste maanden van het jaar zeer hoog geweest maar neemt nu ge lukkig iets af. De lonen en salarissen zijn echter niet verhoogd, dat kan Polen niet betalen. Hoewel er in de winkels meer wordt aangeboden dan enige maanden terug, hebben de meeste Polen daar niets aan. Het is niet te betalen. Gelukkig is de winter niet streng geweest. Binnenkort zal het laatste voedseltrans- port van de winteractie naar Kozle ver trekken. Het verzamelpunt in het voor malige politiebureau zal dan gesloten worden. De zeer vele Soesters die de af gelopen maanden hun gaven daar heb ben gebracht, worden bedankt. De or ganisatie heeft er zorg voor gedragen dat ook het laatste transport (dit sei zoen!) juist bij die Poolse gezinnen te rechtkomt, die daar behoefte aan heb ben. Het bestuur van de Stichting Jumelage Soest-Kozle hoopt dat velen aan Polen blijven denken. Er wordt zeer vaak een beroep gedaan op de vrijgevigheid van de Soesters. De aandacht vast houden is erg moeilijk, maar het bestuur blijft wij zen op de moeilijke situatie in Kozle. Begin augustus komen 40 weeskinde ren naar Soest. Vele particulieren en be drijven maken die reis mogelijk. Maar ajle kosten voor het verblijf hier zijn nog niet gedekt. Uw bijdragen op postgiro 456607 t.n.v. de penningmeester, blij ven' welkom. kringloopcentrum Spullenhulp in het gebouw gevestigd, nadat de accommo datie aan de Veldweg moest worden op gegeven. Het bestuur van deze instel ling is over de overeenkomst geraad pleegd en heeft inmiddels laten weten dat het met de verkoop instemt. De overdracht zal waarschijnlijk in het ko mende najaar plaatsvinden. Vorig jaar moest een conflict tussen de gemeente en het moskeebestuur nog voor de rechter worden uitgevochten. Het moskeebestuur wilde toen het zgn. "derde lokaal" - waarin ooit de Marok kaanse moslims samenkwamen en dat later speciaal voor de moslimvrouwen werd gebruikt - niet overdragen aan de gemeente, die de ruimte had toegezegd aan Spullenhulp. Het moskeebestuur vond dat het dit lokaal niet kon missen. De rechter oordeelde dat de gemeente in haar recht stond. Volgens een woordvoerder van de ge meente zijn de onderhandelingen intus sen met succes afgerond. Voor Spullen hulp heeft de verkoop van het gebouw geen andere consequenties dan dat de "huisbaas" verandert. Het moskeebe stuur neemt de verplichtingen van het gemeentebestuur gewoon over en de huurovereenkomst met Spullenhulp blijft onverkort van kracht. Voor informatie en opgave elke werkdag van 10.00 - 16.00 uur, tel: rvanlMUmENtw! adviseursin...N Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: 1. het vergroten van de entrees van de woningen Libel 46 en 48 (artikel 11 van de voorschriften bestemmingsplan 3e herziening bestemmingsplan Over- hees); 2. het bouwen van een woonhuis met garage en zwembad, Rademakerstraat 67-69 (artikel 50 lid 8 van de Woning wet en artikel 96 van de Wet Geluidhin der). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken (be stemmingsplan Óverhees en Woning wet) en een termijn van één maand (wet Geluidhinder), te rekenen vanaf don derdag 5 juli 1990, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijnen, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en Stadsbeheer, afdeling Bouwzaken, Lange Brinkweg 77, ter inzage. BEL: 02155 - 17962/23789 Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555 Open maandag t m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). Even leek het erop dat het D66-voor- stel voor de instelling van een gemeen telijke ombudsman (of -vrouw) tussen neus en lippen door door de brede meerderheid van de Soester politiek in feite zou worden aanvaard. In de com missie A.B.Z. stonden de meeste frac ties maandagavond opvallend welwil lend tegenover Adriaan Pothuizens - de onvermoeibare voorvechter van zo'n lokaal "klachtenbehandelings instituut" - suggestie om het geld voor een externe evaluatie van de klachten telefoon uit te sparen en opzij te leg gen voor de ombudsman. Kees Boerkoel (PvdA), Harry Witte (Gemeentebelangen) en Leidje To massen (Prog. Soest) steunden Pothui zens voorstel zonder veel omhaal, maar CDA en WD hadden, evenals het GPV, tenslotte toch nog wat minder haast, al wilden ze het geld voor het on derzoek van de klachtentelefoon - zo'n 5 a 10 duizend gulden - ook liever in de knip houden. De evaluatie kan even goed, zo niet beter, door de gemeente zelf ter hand worden genomen. Leidje Tomassen (Prog. Soest) lanceerde het voorstel om in het nieuwe gemeente huis daar alvast maar mee te beginnen en de nieuwe afdeling "Kaviz" (Kabi net, Voorlichting en Interne Zaken) daarmee te belasten, als "voorloper" van een echte ombudsman. De hele commissie vond overigens wel dat er nog meer voorlichting moet komen over de mogelijkheid voor burgers om te klagen over de behandeling door de gemeente. Günther Plomp (VVD) wil de af van het negatieve imago van de "klachtentelefoon"; hij stelde als naam "service-telefoon" of "infolijn" voor, waardoor de burgers ook hun eventuele tevredenheid konden uiten, maar de commissie vreesde verwarring. Burgemeester De Widt wilde van de commissie wel vernemen op welke ter mijn zij, aan de hand van concrete voor stellen, wil praten over de eventuele aanstelling van een ombudspersoon. De commissie leek de begrotingsbe handeling wel een aardig moment, of anders de voorjaarsnota. Op aandrang van Kees Boerkoel (PvdA) wordt in de tussentijd zoveel mogelijk informatie verzameld uit (kleinere) gemeenten die al ervaring met een ombudsman heb ben opgedaan. Geen negatief beeld Pothuizen genoot van de vaststelling dat hij allang niet meer alleen staat in zijn pleidooi voor de ombudspersoon. Hij verweerde zich tegen het verwijt dat zijn idee was ingegeven door een nega tief beeld van gemeente-ambtenaren. Kees Verheus (CDA) stelde overigens vast dat de ambtenaren "niet staan te gillen" over het voorstel en wilde in dit stadium zeker nog geen concrete uit spraak doen. Wiebe Meilof (GPV) meende dat het met de ambtelijke orga nisatie wel erg akelig gesteld moest zijn als het "drukmiddel" van de ombuds man nodig was, wat hij beschouwde als een "greep van machteloosheid". Gün ther Plomp (WD) vond het 't verstan digst om rustig de tijd te nemen en voorshands niet al te concreet over de ombudsman te praten. Al met al lijkt het erop dat de meeste fracties hun eerdere aarzelingen ten op zichte van de ombudsman intussen be ginnen te overwinnen. Het idee is lang zaam maar zeker aan het rijpen. In het najaar zal blijken of de Soester politiek ook echt toe is aan een functionaris die - namens de burgers - van buitenaf waar nodig kritiek op het reilen en zeilen van het bestuur kan oefenen en verbeterin gen kan afdwingen. HET SPOOK DER ONDERVOEDING - Jansen, zoo zei ik tegen mijn vriend, toen ik hem gisteren ontmoette, - je wordt te dik kerel, heusch. Hij zag er welvarend uit, maar pafferig; hij bewoog zich traag en keek uit zijn oogen als een schellevisch, die in lauwe levertraan zwemt. - Dat komt van de distributie, man! - Van de distributie??? Het antwoord leek me zoo bedenkelijk, dat ik hem nog eens goed aankeek. Hoe kun je nou dik worden van de distributie? Hij las blijkbaar het onbegrip in mijn oogen en daarom verklaarde hij nader: - Ik bedoel van de broodbonnetje. - Van de... Wordt jij dik van de... - Ja, van de broodbonnetjes! snauwde Jansen. Maar hij meende het niet kwaad met me, want hij stak zijn hand onder mijn arm en troonde me mee naar "'t Vergulde Hert". - Ober, commandeerde hij, twee bier! - Drink jij tegenwoordig bier? vroeg ik. Ik wist, hoe mevrouw Jansen daar al tijd bezwaar tegen had gemaakt, reden waarom mijn vriend uit principe geen alcohol placht te gebruiken. - Ja, antwoordde Jansen, vanwege de distributie. - - Vanwege de broodbonnetjes, bedoel ik. Ik stond op. "Jansen, zei ik, je moet me niet kwalijk nemen, maar..." Mijn vriend drukte me met zacht geweld op mijn stoel terug en beloofde zich nader te zullen verklaren. Jansen begon zijn verhaal en pas na het derde biertje was het ten einde. In 't kort kwam het hier op neer. Toen bepaald werd, dat Jansen - evenals u en ik - op 2000 gram brood per week was gerantsoeneerd en zijn vrouw had uitgere kend, dat zulks maar ruim een half pond per dag voor haar aanbeden gemaal beteekende, was ze van zorg vervuld geraakt. 's Morgens krijgt Jansen nu dag aan dag een flink bordje H.O. en na het mid dageten een paar flensjes toe, want - je moet zien, aldus zijn vrouw, datje op een andere manier weer inhaalt wat je tekort komt. En na de flensjes komt er fruit op tafel, wat vroeger enkel bij feestelijkheden gebeurde. De koffiemaaltijd wordt tegenwoordig voorafgegaan door het con- sumeeren van een portie gebakken aardappelen. Mevrouw Jansen schilt nu dagelijks anderhalve kilo méér om aldus wat te kunnen overhouden voor het twaalfuurtje van den anderen dag. Bovendien mag Jansen 's avonds niet te bed voor zijn maag in het bezit is ge steld van een behoorlijke portie rijst. Van de koffie wordt extract gemaakt. Alzoo krijgt Jansen, tegen een gewoon te van jaren in, thans ook weer suiker naar binnen, een der hoofdbestanddee- len van het koffie-extract. Dit recept moet worden genoten met heete melk. Het resultaat is, dat Jansen per dag ongeveer drie glazen melk te nuttigen krijgt. Protesteeren helpt niet. Mevrouw Jansen is zich haar verantwoordelijkheid bewust en van een half pond brood per dag kan een mensch niet sterk en ge zond blijven, zegt ze. En zijn echtgenoote zette hem er onlangs zelf toe aan om onderweg af en toe een biertje te gebruiken. Daar zit voeding in, zegt ze, want bier wordt van gerst gebrouwen. Bier bevat bovendien glucose, wat héél erg goed moet zijn. - En 't mooiste is, zoo besloot Jansen, we schijnen vroeger nooit méér dan 2000 gram brood per persoon en per week te hebben gegeten. Ik heb dat de zer dagen zitten uitrekenen aan de hand van het bakkersboekje. - En heb je je vrouw daarop niet gewezen? - Zal ik wel voor oppassen, antwoordde Jansen. Het eerst van alles zou mijn biertje aan de waarheid ten offer moeten vallen. - Anneme, ober! - 'n Pracht-zomer hebben we van het jaar. - Ja, zei ik, en die geeft een pracht dorst. We proostten nog eens. Maar Jansen wordt toch te dik, vind ik.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5