kabelkrant /WIN EEN SUPERTAART/ De smid van Soest is groter gegroeid Brandweer Soest gaat gele kaarten uitdelen De ongekende klasse van de Spitsheuvel 'Nieuwe' Koninginnelaan feestelijk ingewijd 06-11 Kopij-spelregels Rein Tupker bouwt nieuwe werkplaats voor ambachtelijk siersmeedwerk Handig boekje met tips voor brandveiligheid binnen de woning Verkeersmaatregel Ir. Menkolaan Info overlast hondepoep Ruige rijder Soesterbergs restaurant laat zich niet intimideren door de A28 MAX MILIEU: St|WB*$0ffOI HOU ZB APAKT! Braderie winkelgroep 't Hart groot succes Inbraak Hobbemalaan Militair uit de bocht SOESTER COURANT PAGINA 9 Geschminkt worden door een heuse Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: De Soester Courant hanteert met betrekking tot het inleveren van ko pij de volgende spelregels: Algemeen De uiterste termijn waarop kopij kan worden aangeboden voor plaatsing in de krant is: maandagmiddag 17.00 uur. Sport Voor sportkopij geldt een enigszins afwijkende regel: de tekst dient uiterlijk maandagmorgen 09.00 uur te worden aangeboden. Rubrieken Voor de 'vaste' rubrieken, waarvan de inhoud geen bijzonder actueel ka rakter heeft, wordt als uiterste inle- vertermijn gehanteerd: donderdag middag 17.00 uur. (van de vooraf gaande week). Kopij die nd de genoemde tijdstip pen wordt ingeleverd wordt terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de ac tualiteitswaarde - pas in de editie van de daaropvolgende week worden opgenomen. KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Voor Rein Tupker, de smid van Soest, breken nieuwe tijden aan. Met man en macht wordt momenteel gewerkt aan een grote werkplaats, achter de al be staande smederij. Bovenop de stalen constructie wappert inmiddels de vlag: het hoogste punt is bereikt. Het grote werkoppervlak en een tweede vuur stellen hem in staat smeedwerk van nog betere kwaliteit te leveren. De be kende Soester siersmid van onder meer smeedijzeren hekken, wind- en zonnewijzers en lantaarns, zit er straks warmpjes bij: "Het gebeurde niet zel den dat we, weer of geen weer, met ons werk naar buiten moesten uitwijken, omdat we elkaar binnen in de weg lie pen." De bouw van de grote werkplaats gaat aan voorbijgangers en klanten van Rein Tupker niet onopgemerkt voorbij. "Sinds we met de bouw begonnen zijn heb ik al verschillende keren de vraag gehad of ik soms stop met siersmeden, maar niets is minder waar," vertelt de 'smid van Soest' zoals hij zichzelf heeft genoemd, "De werkruimte barstte ech ter uit zijn voegen. Wanneer we met een groot smeedijzeren hek bezig waren bij voorbeeld, was het in de voormalige werkruimte gewoon te klein. Een hek teken je namelijk op ware grootte uit, ie dere krul teken je eerst voor je met het echte smeden gaat beginnen. Je kunt je voorstellen wat een ruimte dat in neemt," vertelt Rein Tupker. De nieu we, ruime werkplaats biedt hem straks voldoende ruimte om kwalitatief nog beter werk te léveren. Tijdens de ver bouwing werkt het vier man sterke team gewoon door. Ambachtelijk Het beroep van smid is een ambachte lijk vak. Het roept beelden op van grote open vuren, zwartgeblakerde smederij en, aambeelden waar met hamers het ij zer op geslagen wordt en prachtig zwart smeedwerk. Opvallend is, dat er in de loop der tijd weinig is veranderd. De machines om het materiaal te zagen, te ponsen en te lassen verlichten het werk weliswaar enigszins en de smid maakt minder lange dagen dan vroeger, maar in principe is het werk hetzelfde geble ven. Het gevolg is dan ook dat oud werk nauwelijks van nieuw te onderscheiden is. "We werken nog steeds op een tradi tioneel open kolenvuur. Ook werken we nog steeds met dezelfde technieken als vroeger. Toendertijd kon men bij voorbeeld niet lassen. Om twee sier- krullen dan bij elkaar te houden, ge bruikte men een stropje, een klein smeedijzeren bandje om de krullen heen. Of een klinknagel, een pen door een gat in het smeedijzer met aan twee kanten een bolletje. Nu gebruiken we dat nog steeds, vooral omdat het heel erg mooi is en karakteristiek voor am bachtelijk gesmede artikelen," vertelt de Soester Rein Tupker. Praktijk Zoals vroeger gebruikelijk was, heeft ook hij het vak in de praktijk geleerd van een andere smid. Een opleiding tot siersmid is er niet. Wel is Tupker rijks gediplomeerd. hoefsmid, na de enige opleiding te hebben gevolgd die met zijn vak te maken heeft. Acht jaar gele- De smid van Soest, Rein Tupker, hoopt over een paar maanden een twee de vuur in de grote werkplaats van zijn smederij te kunnen plaatsen. Foto: Goos van der Wilt. den begon hij voor zichzelf op de Veld weg, waar hij nu nog steeds gevestigd is. Het karakteristieke pand en woonhuis spreken voor zichzelf. Een prachtig smeedijzeren hek tussen werkplaats en woning, sierletters die aangeven dat het Veldweg 6a is, een ruif tegen het pand en een lantaarn op het erf laten er geen twijfel over bestaan dat dit de siersme- derij van Rein Tupker is. "Acht jaar ge leden begon ik echt op nul. Langzamer hand is het bedrijf gegroeid. Momenteel gaat het heel goed. We krijgen veel op drachten voor sierhekwerk en zonne wijzers. Mensen geven graag wat uit om hun huis te verfraaien," vertelt Tupker, die momenteel ook bezig is om het wa pen van Soest te smeden voor het nieu we gemeentehuis. Ook maakte hij voor C-drie en de Desmond Tutuschool de namen van smeedijzer. "Of het nu strak en modern is, of am bachtelijk met veel krullen, iedere op dracht is weer speciaal. Je begint met niets en je maakt er een mooi kunst voorwerp van. Je laat wat achter, waar mensen blij mee zijn. Het is zwaar, ruw werk, maar een prachtig vak, waar ik enorm veel plezier aan beleef. Ik was nog nooit in een smederij geweest toen ik wist dat ik smid.wilde worden. Ik heb 'er nooit spijt van gehad. Ik beschouw het dan ook als mijn roeping." Lil iris Zomer verrassing. PRIMO LEVI Liefde en Meccano 'EEN VAN DE BELANGRIJKSTE ITALIAANSE SCHRIJVERS' - UMBERTO ECO E^/an de ven Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Lihris LKv Gmiplete Boeklinndel. Alle zeilen bij Vanaf 1989 ging het weer beter met de Spitsheuvel en dat heeft het familiebe drijf echt aan zichzelf te danken. De fa milie Beijer zette alle zeilen bij. Voor heen gingen de deuren pas om half zes in de namiddag open. Nu is de zaak al om half acht 's ochtends voor de gasten toegankelijk. Gelukkig gingen ook de trouwe klanten van voorheen de onge dwongen gezelligheid van de Spitsheu vel missen en een deel van hen liet daar voor graag de snelweg links liggen. Bo vendien ruilde het personeel de vrije zondag voor een vrije zaterdag en waren dagjesmensen uit de regio nu ook op zondag welkom. P. Beijer: "We moesten ons op een an dere doelgroep gaan richten. Voorheen kwamen hier vooral chauffeurs en ver tegenwoordigers. Toen die voor een groot deel wegbleven zijn we ons op pu bliek uit de hele regio gaan richten. We hebben er heel wat energie ingestoken om meer mensen met de Spitsheuvel bekend te maken. Niet dat onze trouwe klanten van vroeger hier niet meer wel kom zijn. Niets is minder waar, maar om een boterham uit de zaak te halen moes ten we onze horizon verbreden. We hebben de kaart vorig jaar uitgebreid en wat exclusiever gemaakt, de zaak is op nieuw ingericht en heeft een nieuw jasje gekregen. Bovendien hebben we achter de zaak een groot zonnig terras aange legd." Terras Het zonnige terras bleek een schot in de roos. Achter het restaurant wanen gas ten zich midden in de bossen, ver van de doorgaande Utrechtseweg vandaan. "Voorheen hadden we voor het restau rant wel tafeltjes en stoelen staan, maar dat bleek geen succes. De voorbij ra zende auto's brachten sommige gasten zelfs zover dat ze hun stoelen oppakten en vroegen of ze achter in de zon moch ten gaan zitten," lacht P. Beijer. Nu kan men op het terras genieten van rust en bijvoorbeeld van één de vele ijsspeciali- teiten die het restaurant voert. Behalve diverse sorbets staan ook gevulde soes jes met ijs en caramel en de Spitsfanta- sie op de kaart. Wie één keer de Spits- fantasie heeft genomen en van verras singen houdt, kan hem gerust een vol gende keer weer bestellen. Gastheer P. Beijer legt uit: "De Spitsfantasie is ie- In de sport is de gele kaart zó ingebur gerd dat iedereen die hem te zien krijgt, weet dat er iets mis is. Ook op andere gebieden heeft de gele kaart zijn intrede gedaan om de mensen op "overtredingen" attent te maken. De vrijwillige brandweer van Soest heeft nu ook naar het middel van de gele kaart gegrepen om de inwoners te wij zen op ongewenste situaties. Anders dan in de sport volgen op de gele kaart geen sancties. Dat betekent niet dat het niet om een se rieuze zaak zou gaan. "De kaarten wor den daarom ook niet anoniem, als een flauwekulletje, uitgedeeld", aldus brandweercommandant J. Th. Bakker. Op elke kaart staat het nummer van de brandweerman die hem heeft achterge laten. Wie precies wil weten waarom hij de kaart heeft gekregen, kan contact opnemen met de afdeling preventie van de brandweer (tel. 93678). Daar kan men aan het nummer op ae kaart zien wie hem heeft achtergelaten, zodat die gene in het uiterste geval zelf de ontvan ger te woord kan staan als er nog enige onduidelijkheid over het waarom zou bestaan. De kaarten worden vooral uitgedeeld tijdens de proefritten die de chauffeurs van de brandweervoertuigen in alle de len van Soest maken. Die zijn vooral ook bedoeld om knelpunten in het ver keer te signaleren. De meest voorko mende zijn het parkeren op of nabij een brandkraan; te dicht bij of in een bocht; voor inritten, en aan, weerszijden van een toch al niet brede straat. Daar kan meestal, zij het soms zelfs ook met moeite, nog wel een personenauto tus sendoor, maar geen brandweerauto. Met dit euvel wordt de brandweer steeds vaker geconfronteerd, mede doordat de straten in met name de woonwijken steeds smaller worden. De brandweer komt bij uitrukken meer dan eens voor de situatie te staan, dat de vrije doorgang van uitrukkende voer tuigen wordt belemmerd door gepar keerde auto's. "De mensen zetten vaak uit automatisme hun auto op een be paalde plek neer. Ze beseffen gewoon niet dat ze daardoor problemen kunnen veroorzaken die vérstrekkende gevol gen kunnen hebben voor mensen voor wie elke seconde telt", aldus de heer Bakker. Daarom gaat de brandweer over tot het uitdelen van gele kaarten aan veroorza kers van ongewenste verkeerssituaties, die bijna altijd eenvoudig zijn te voor komen of op te lossen. "Of is uw tijd kostbaarder dan die van uw medemens in nood?" zo vraagt de brandweer. Om de inwoners te wijzen op de moge lijkheden ter vergroting van de brand veiligheid binnen de woning, heeft de vrijwillige brandweer van Soest een boekje met nuttige tips beschikbaar. "De brandweer vraagt uw aandacht" is de titel van het 28 pagina's tellende boekje, waarin tal van onderwerpen aan de orde worden gesteld. Het boekje is gratis verkrijgbaar in het gemeentelijk informatiecentrum aan de Steenhoff- straat 9a. Bovendien zal het bij gelegen heden,1 zoals een open dag, aan belang stellenden worden uitgereikt. In het voorwoord schrijft brandweer commandant J.Th. Bakker onder meer, dat de oorzaak van binnenbrandjes vaak gezocht moet worden in onver schilligheid, onvoorzichtigheid of on wetendheid. Het boekje geeft tips om de brandveiligheid te vergroten, zowel thuis als op het werk. Wie naar aanlei- In verband met reconstructie verkeers- remmende maatregelen in de Noorder- weg, is het gedeelte gelegen tussen de Ir. Menkolaan en de Stadhouderslaan vanaf heden toten met 27 juli 1990 voor al het verkeer in beide richtingen afge sloten. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum, Steenhoffstraat 9a ligt een gratis Informatiebulletin over maatregelen bestrijding overlast Hondepoep. In dit Informatiebulletin kan men bij voorbeeld lezen: Waarom maatregelen tegen hondepoep?, Uitlaatstroken en uitrenterreintjes, Terreinen "verboden voor honden", Overige gebieden, Hoe weet ik waar de verschillende gebieden liggen?, Is er controle op de maatrege len en Wanneer gaan de maatregelen in? Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Trafohuisje ontploft De wijk Smitsveen heeft zaterdagmid dag enige tijd zonder stroom gezeten na een ontploffing in een transformator huisje aan de Weegbreestraat. Er ont stond nogal wat rookontwikkeling, maar de gealarmeerde brandweer hoef de niet in actie te komen. De PUEM loste de problemen op. De politie kreeg zaterdagavond een te lefoontje over een automobilist, die ko mende van de Smitsweg op de Veenbes straat een hek omver reed en vervolgens bij de Dalweg nog een verkeersbord deed sneuvelen. De politie ging op on derzoek uit, maar trof de veroorzaker niet meer aan. Gezellige drukte tijdens de braderie. mand zich het plezier van een versnape ring te laten ontgaan. In totaal gingen er zo'n kleine 1000 zakjes popcorn van de hand en zeker zo'n 1500 suikerspinnen. Met de muziek liep het - gelukkig - ook allemaal goed af. Kort voor de braderie vernamen de organisatoren tot hun schrik dat Nardin? het showorkest waarmee in een vroeg stadium vaste af spraken waren gemaakt, het liet afwe ten omdat het te weinig mensen be schikbaar had. In allerijl werd de show band uit Putten bereid gevonden in te springen, en die deed dat voortreffelijk, 't Hart verdient ook een pluim voor de elegante wijze waarop een misverstand wordt opgelost. De opbrengst van de ponyritjes blijven voor de ponyclub Zoys, maar de winkeliers leggen er uit eigen zak een gulden per rit bij voor de stichting Stimulans, waarvan eerder was aangekondigd dat die zou profite ren van deze inkomsten. Het spectaculaire luchtkussen was het domein van de jeugd. ding van deze tips nog vragen heeft, kan contact opnemen met de brandweer, tel. 93678. Naast het alarmnummer 06-11 geeft het boekje informatie over het voorkomen en bestrijden van brand; veilig knutse len in de woning; brandblussers voor thuis, en vluchtmiddelen bij brand. Ver der wordt aandacht besteed aan open haarden, houtkachels en schoorsteen brand; rookmelders voor gebruik in huis; verbranding en eerste hulp, en brand en brandverzekering. Tenslotte is er ook ruimte voor eigen aantekenin gen. Restaurant de Spitsheuvel is al ruim zestig jaar een karakteristiek punt tus sen Amersfoort en Soesterberg. De laatste zeven jaar zwaait de familie P. Beijer er de scepter. En dat ging niet zonder slag of stoot. Van bekend weg restaurant waar met name vrachtwa genchauffeurs en vertegenwoordigers ontspanning zochten, probeert het nu in de regio bekendheid te venverven als specialiteitenrestaurant. Deze om mezwaai was niet helemaal vrijwillig. De nieuwe A28 lokte echter een groot deel van de gasten weg. Eigenaar P. Beijer van het knusse, gezellige restau rant waar men voor weinig geld lekker kan eten, richtte zich op een andere doelgroep om zijn zaak rendabel te houden. Daarin is hij bijzonder goed geslaagd. De Spitsheuvel draait als nooit tevoren met een fris nieuw uiter lijk en een uitgebreide lunch- en diner- kaart. "1988 was een donker jaar voor ons," vertelt de eigenaar van het familiebe drijf., "De nieuwe A28 werd toen de doorgaande weg en dat betekende dat een groot deel van onze klanten niet meer langs de Spitsheuvel kwam. Van het 'doorgaande' publiek moesten wij het juist hebben. Wij hebben het ver schil hier echt van de ene op de andere dag gemerkt." ste druppels waren nog niet gevallen of het publiek kwam opnieuw, zoals ook 's morgens al, een kijkje nemen in de vernieuwde winkelstraat. Van het Nieuwerhoekplein tot de Nieuwstraat stond de Koninginnelaan vol met fleurige kramen, waar tal van winkeliers hun waren hadden uitge stald. Heel wat Soesters profiteerden van de diverse aanbiedingen. Boven dien genoten ze van een stukje ouder wetse gezelligheid, zoals die op een bra derie altijd te vinden is. De organiseren de winkelgroep 't Hart, die met het eve nement een kroon zette op het werk dat de gemeente had verricht met de herin richting van het winkelgebied, mag dan ook terugzien op een geslaagd evene ment, mede mogelijk gemaakt door de belangeloze inzet van een flink aantal vrijwilligers. Veel belangstelling trokken ook de spe ciale attracties voor de jeugd, zoals het springkussen en de "Hé-lees-je-mee- show" van Circus Custers. Daarbij wer den heel wat tasjes met jeudgtijdschrif- ten uitgedeeld, zodat de jongelui in het weekend nog heel wat na te genieten hadden. In de straat zelf hoefde nie- Inbraak restaurant dere dag anders. Hoe deze coupe wordt samengesteld hangt volledig af van de creativiteit van de kok van die dag en wat er op dat moment in huis is. Ik ben zelf ook steeds benieuwd wat het ge worden is, maar een succes is het altijd!" Uitgebreide kaart Trouwe klanten van de Spitsheuvel zul len even verbaasd hebben opgekeken toen zij naast hun vertrouwde tourne- dos met champignons ook escargots aantroffen. De kaart is uitgebreid met een groot aantal aparte gerechten, die men in eerste instantie niet bij de Spits heuvel zou verwachten. Bijzonder zijn ook de 'peperpot', een stoofpot van biefstuk met kerrie, room, ananas en geschaafde amandelen, en de 'kip in het pannetje'. Ook staat er een groot aantal visgerechten op de kaart, waaronder mosselen in het seizoen. Wat men dan waarschijnlijk ook niet verwacht zijn de zeer redelijke prijzen waarvoor men bij het Soesterbergse restaurant uitgebreid kan dineren. Naast de gerechten a la De Spitsheuvel in Soesterberg heeft een aantal verrassende veranderingen ondergaan. Een nieuw jasje, een uitge breide kaart en achter het pand een zon nig terras. Foto: Goos van der Wilt. carte in het restaurant is er ook een uit gebreide lunchkaart. Wie iets te vieren heeft kan bij de Spitsheuvel terecht voor koude buffetten thuis. Van een eenvou dige salade tot een uitgebreid koud buf fet met salades en vlees en visschotels voor ook die lage prijzen waar het res taurant om bekend staat. "In de toekomst hoop ik de catering uit te kunnen breiden," vertelt R Beijer, "en er is een aanvraag voor een bouw vergunning de deur uit. Ik hoop dat de Spitsheuvel volgend jaar ook de locatie zal zijn voor bruiloften en partijen. Tot die vergunning binnen is, blijft dat nog even toekomstmuziek. We zitten in ie der geval boordevol goede ideeën voor de Spitsheuvel om de toekomst vol ver trouwen tegemoet te zien." In het holst van de nacht vloog vorige week een auto op het Nieuwerhoek plein uit de bocht. De wagen kwam uit de richting Baarn en door de botsing werd een lichtmast geraakt. De politie trof een remspoor van maar liefst dertig meter aan. De wagen werd bestuurd door een 30-jarige inwoner van Den Helder, die met een hoofdwond moest worden opgenomen in de Lichtenberg. Daar werd hij, na behandeld te zijn, door de politie onderworpen aan een blaastest, die uitwees dat hij onder in vloed was. Dat leverde hem een proces verbaal op. Omdat de man militair was werd hij overgedragen aan de Konink lijke Marechaussee. Een bewoner van de Hobbemalaan deed vorige week bij de politie aangifte van een inbraak in de berging van zijn woning. De deur bleek te zijn openge broken. Vermist worden een haase slij per, een C02-apparaat en een klop boormachine. Even was het zaterdagmiddag wat minder druk op de Koninginnelaan. Dat was toen er een forse bui losbarst te en de straat voor enige tijd inin of meer "schoonveegde". Maar de laat- clown! Een onbekende dader heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in een restaurant aan de Kerkstraat. Hij opende een schuifraam en forceerde een deur. Uit de kassa nam hij een on bekend geldbedrag weg.

Soester Courant | 1990 | | pagina 9