UUR Ai 'Het geloof is zo groot, daar hebben we allemaal maar een klein stukje van' Cabaret-spektakel bij de Boshoeve JPi--ttP-*- Ds. Van Heijst neemt afscheid van Wilhelminakerk itÉsl Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Laatste kans Dorpshuis Soesterberg wil meer subsidie voor gezond beleid Wie aan sport doet leest de Soester Courant j Prijzen in plantenkweekwedstrijd Verkeersmaatregel tijdens Jamborette CADEAU VOOR ONZE KLANTEN Wem Van Oosten fotoservice Foto-vakantietips van de vakman Scholieren winnen prijs met 'landschapswerkstuk' r WOENSDAG 11 JUL11990 SOESTER COURANT PAGINA 12 '■y'i "Hïer zocht ik vooral de verscheiden heid van het predikantswerk: de kerk diensten, het pastoraat, maar ook de catechese, het kringenwerk, het over leg en de samenwerking met andere kerken en predikanten en al die ande re activiteiten waar je mee te maken krijgt. Allemaal belangrijk, maar er treedt wel veel versnippering op. Daar zoek ik wat ik maar noem de 'verdie ping', de concentratie op de eerste ta ken van een predikant: de kerkdienst en het pastoraat. Puur het omgaan met mensen in hun persoonlijke situatie, met hun levensvragen en geloofspro- blemen." "Hier" is Soest, in het bijzonder de ge reformeerde Wilhelminakerk; "daar" is Almkerk, de nieuwe standplaats van dominee H. van Heijst, die aanstaande zondag afscheid neemt in een kerk dienst die alleen al daarom een beetje bijzonder zal zijn, al is de predikant wars van de onvermijdelijke "toeters en bellen" die daaraan doorgaans te pas komen. Na zeseneenhalf jaar Soest - voorafgegaan door het Drentse Pesse en het Franse Parijs - vertrekt het gezin Van Heijst binnenkort naar de Bra bantse gemeente, gelegen tussen de grote rivieren. "Veranderen is leuk, al weet je nooit waardoor je keus precies wordt geleid. Pesse was m'n eerste gemeente. In Pa- rijs was het werk toegespitst op de pro blematiek van een (protestantse) min derheid in een (katholieke) samenle ving en hier in Soest trok me vooral de uitbreiding en de verscheidenheid van het werk. Ik heb dat met veel plezier ge daan." In zijn nieuwe gemeente hoopt hij meer toe te komen aan wat hij als zijn essen tiële taken ziet: naast de kerkdiensten het persoonlijke pastoraat. "Mensen zitten vol ervaringen en vragen: echt scheiding, ziekte, dood, de omgang met de kinderen, depressies. Om daarin met hen op weg te gaan kost veel tijd. Hier in Soest is dat pastoraat wel eens een sluit post. Alles ligt zo vast; je agenda is voortdurend gevuld en dat gaat ten kos te van de bezoekjes die je zou willen af leggen." In elk geval hoopt hij in Almkerk min der meegezogen te worden in de "enor me vergadercultuur", die o.a. de vrucht is van het democratiserings- en oecu- meniseringsproces van de afgelopen 25 jaar. "Iedereen mag meepraten en we staan gelukkig open voor 'Samen Op Weg' en alles wat zich in en om de Raad van Kerken afspeelt. Dat is een goede zaak; daar kies je als kerk ook voor. Maar in de praktijk loopt het meeste werk over de schijf van de predikant, en dat kost veel tijd." Tikkeltje behoudend Wat Almkerk precies "voorstelt" weet hij nog niet. "Er zijn een grote hervorm de en een grote gereformeerde kerk, en verder zijn er een paar katholieken waarop we dus zuinig moeten zijn. Ver der is het misschien een tikkeltje behou dend." Ds. Van Heijst spreekt beslist tegen dat zijn keuze voor Almkerk mo gelijk is ingegeven door een stukje heimwee-naar-hoe-het-vroeger-was. "Het gaat me meer om de overzichte lijkheid. Hier in Soest ervaar ik elke week als een hordenloop: je maakt steeds weer sprongen naar wat er nog te wachten ligt. Je werkt elke week drie dagdelen per etmaal en dan kom je hij gend bij de zondagse kerkdienst aan, die ik altijd heel minutieus voorbereid, en dan is het alweer maandag... Ik heb echt behoefte aan meer ruimte en over zichtelijkheid om aan dat pastoraat toe te komen. Dat noem ik verdieping. As pecten als democratisering en oecume- nisering zouden over meer mensen moeten lopen dan nu het geval is, maar ja... dat is het eigene van Soest." Dat Almkerk als enigszins "behou dend" te boek staat stoort hem niet. "De kerkeraad heeft me juist gevraagd wat eigentijdser elementen in te bren gen, zoals in het kringenwerk en de li turgie." Of hij in het "broeinest van de Afscheiding" (zoals zijn hervormde collega Greive Almkerk niet zonder ironie heeft genoemd) nog iets van een "gereformeerde identiteit" terugvindt houdt hem slechts in zoverre bezig dat het hem wel benieuwt of van die "kerk scheuring" - Almkerk was na Ulrum de tweede gemeente waar in 1834 de uit tocht plaatsvond waaruit later de Gere formeerde Kerken ontstonden - nog sporen te vinden zijn in de kerkelijke praktijk. "IjLn is dat dan alleen maar tra ditionalisme, kun je je afvragen, of is het echte 'bevindelijkheid', een vorm van eigen geloofsbeleving?" Bevindelijkheid Bevindelijkheid, beaamt hij, is in gere formeerde kring doorgaans een beetje verdacht gevonden. "Maar dat is niet terecht. Het staat mijns inziens tegen over oppervlakkigheid. In Soest heb ik wel vaak ervaren dat een kerkdienst, hoe goed ook 'neergezet', altijd snel weer weg is. Ik heb wel eens het beeld gebruikt van een pot met snijbloemen - ze kunnen wel een paar weken staan, maar ze schieten nooit wortel. Zo is het ook met geloofsbeleving: als die steeds opnieuw moet worden overgebracht, zonder dat de mensen zelf op zoek gaan naar het kontakt met de Heilige Geest, missen ze de spiritualiteit die juist de motor is die mij op gang houdt." Wat hemzelf betreft spreekt hij met geestdrift over die geloofsbeleving. "Er kunnen in allerlei omstandigheden er varingsmomenten zijn, maar ik heb dat vooral bij de meditatie. Als je opengaat en het licht erover valt, zoals bij de Em maüsgangers en de Kamerling uit Mo renland: het hart brandende - die mo menten, dat vind ik mooi. Dat je ge woon geen woorden genoeg hebt om het achter elkaar op te schrijven. En het mooiste is om dat aan de mensen over te dragen." Hij is graag alleen in zijn studeerkamer, maar liefst niet altijd, want hij houdt van de ontmoeting met mensen. "Kleine ge sprekken van mens tot mens, groepsge sprekken, maar elke zondag ook een zaal vol. Dat is toch prachtig! Wie hééft dat?" Daarin ligt de aantrekkelijkheid van het predikantswerk, vindt hij. Verfrissend Zijn vertrek naar Almkerk is allerminst zomaar een kwestie van solliciteren. "Roeping en leiding, het zijn zware woorden. Toch heb ik de verschillende veranderingen nooit ervaren als carriè re maken. Na verloop van een jaar of vijf, zes treedt er altijd een zekere ge wenning op. Dan is het verstandiger om op te stappen, en ook de gemeente heeft wel weer eens behoefte aan een andere vent of meid. Dat kan heel verfrissend werken. Het is niettemin een moeilijk proces, dat losmaken, maar toch voel je op een gegeven ogenblik: dat moet 't worden. Het is een beslissing waar je naartoe groeit en al beslis je natuurlijk zelf, je staat er toch bij en je kijkt er naar..." Hij hecht niet aan zoiets als een gerefor meerde identiteit. "Geloofs-integriteit, dat vind ik veel belangrijker, en dat is aanzienlijk meer dan de eigen nestgeur. Hier in de Wilhelminakerk zien velen het bijvoorbeeld nog als een opgave om naar de Oude Kerk (het hervormde "zusje", red.) te gaan, maar het gaat me te ver om dan te spreken van een identi teit. Het is dan meer een kwestie van de vertrouwdheid met je eigen club. Dat zegt me weinig. In Parijs wist je hele maal niet of iemand hervormd of gere formeerd was." Terzijde merkt hij overigens op dat ook na ruim zes jaar Samen Op Weg in Soest-Zuid nog allerlei essentiële gege vens over het kerk-zijn niet zijn inge vuld. "Wat is de gemeenschap binnen de_kerk? In de Oude Kerk zie je meer profilering dan in de Wilhelminakerk. Wij denken nog veel meer in termen van geografische grenzen, al worden die langzamerhand ook nogal poreus. Maar je zoekt de eenheid in de gemeen schappelijke geloofsbeleving. Op dat terrein zijn veel dingen in ontwikkeling, en de rol van de predikant is lang niet al tijd even duidelijk. Hij maakt gelukkig niet meer alleen de dienst uit, al is hij dan de enige vrijgestelde en full-timer." Afspraken nakomen Na zes jaar Samen Op Weg had dat pro ces wel verder kunnen zijn, geeft hij toe. "Ik had dat ook wel verwacht. Maar dat is allemaal niet zo gemakkelijk als het lijkt. Het is geen zaak van gewoon doen of niet doen, maar van afspraken nako men, denk ik. Het is helaas zo dat ook binnen de kerk collectieve besluiten niet altijd individueel worden gedragen en ingevuld. Dan valt de grond weer weg." "Anderzijds heb je atè predikant hier heel veel ruimte voor je eigen ideeën. We hebben hier al diverse 'aparte', ex perimentele diensten gehad, waarin meer dingen aan de orde gesteld kon den worden, zoals de kerkdiensten zelf, maar ook over vrouwen in de bijbel en het probleem van de randkerkelijkheid. Uit een enquête bleek dat 98 van de Foto: Goos van der Wilt. kerkgangers daar wel gelukkig mee was, maar voor een nieuwe serie dien sten is het toch weer moeilijk om mede werking te krijgen. Er mag dan in de kerk veel verdraagzaamheid heersen, het vertaalt zich helaas wel eens als een zekere vrijblijvendheid, en dat is jam mer." Dominee Van Heijst kijkt al-met-al te rug op een plezierige tijd in Soest. Hij beschouwt zijn vertrek naar Almkerk zeker niet als een terugkeer-naar-het- platteland, al heeft de verhuizing wel consequenties voor het gezin en met na me voor de studerende dochters. Toch is Almkerk niet het andere eind van de wereld: "Je zit hooguit een paar kilome ter van de snelweg, dus dat valt allemaal wel mee." Groter dan jezelf Dat zijn tijd in Soest erop zit ziet hij niet als een echt "afscheid": "Welnee, je gaat gewoon ergens anders verder." Zijn laatste preek steekt voorlopig nog in de tekstverwerker, waarvan hij het gemak bij zijn werk tot zijn vreugde heeft ondervonden, maar het staat al vast dat ze zal gaan over Paulus' brief aan de Corinthiërs (I;l), waarin :de apostel uitspreekt dat hij ondanks alle problemen toch blij is met de gemeente, "omdat zij deelgenoot is van iets dat groter is dan jezelf'. "Dat heb ik hier ook jarenlang ervaren," aldus ds. Van Heijst. "Het geloof is zo groot, daar hebben we allemaal maar een klein stukje van; ook de gereformeerde kerk en zeker de Wilhelminakerk in Soest." Beste Soesters, Op mijn speurtocht door u w tuintjes ben ik een heleboel ondergrondse tanks te gengekomen, Op dit moment zijn daarvan echter nog maar330 officieel bij de gemeente gemeld met een aan u toegezonden enquêteformulier. Bij een hele boel andere adressen vermoed ik echter wel, de aanwezigheid van een tank. A lleen de mensen die zelf een tank bij de gemeente hebben gemeld krijgen een vrijblijvendaanbod voor een gedeeltelijke subsidie voor het onschadelijk maken van de tank. Een heleboel mensen verkeren blijkbaar in de veronderstelling dat een reeds onschadelijk gemaakte tank niet gemeld hoeft te worden. Toch is het voor de ge meente belangrijk om te weten hoe de tank onschadelijk is gemaakt, al was het alleen maar om deze adressen van de "lijst verdachte locaties" te kunnen schrappen. Bij deze nogmaals een laatsteoproep aan alle Soesters die een enquêteformu lier hebben gekregen en dit nog steeds niet hebben opgestuurd (hoewel ze wel een al dan niet onschadelijk gemaakte tank bezitten), dit alsnog te doen. Formulieren zijn eventueel te verkrijgen bij de afdeling Milieubeheer, tel. 02155-93667. N.B. Inmiddels zijn bijna oliemensen bezocht die hebben gemeld niet zeker te weten of er in hun tuin een tank in de grond zat (ca. 250). Op minder dan 10 van deze adressen zat daadwerkelijk een tank. Het Dorpshuis in Soesterberg heeft bij de gemeente aangeklopt voor meer subsidie. De hoge organisatiekosten en de kleine zaalcapaciteit belemme ren een lucratief evenementenbeleid. Ook ontbreekt de ruimte om cursus sen te geven waarvoor wel belangstel ling bestaat onder de Soesterbergse bevolking. Het huidige personeel kan de drukte nauwelijks aan en het be stuur voert het beleid uit in plaats van het alleen te bepalen. Een verbouwing en meer personeel staan daarom op het verlanglijstje van het Dorpshuis. Afgelopen woensdagavond volgde over deze hogeré subsidie-aanvraag een gesprek tussen de leden van de commissie welzijn, volksgezondheid en volkshuisvesting en het bestuur van het Dorpshuis. De heer Van den Brink, voorzitter van het bestuur van Stichting het Dorpshuis pleitte voor deze verho ging van de beschikbare middelen en lichtte het nieuwe beleid van zijn stich- ting toe. Volgens het bestuur kan het Dorpshuis alleen na een verbouwing en met meer personeel een winstgevend beleid voeren. Nu kan het Dorpshuis niet aan de vraag voldoen omdat de ruimte en de middelen ontbreken. Er is in het pand behoefte aan toneelac- comodatie - een podium - voor optre dens van de plaatselijke toneelvereni ging. Deze verenging heeft laten weten van het Dorpshuis gebruik te willen ma ken, zodra de ruimte voldoende geou tilleerd is. Het bestuur heeft door de uit breiding van de activiteiten een aparte vergaderruimte nodig. Bovendien heeft het Dorpshuis onlangs het cursuspak ket van C-drie en de medewerking van C-drie aangeboden gekregen. Dit is uit eindelijk op niets uitgekomen, omdat er 's middags wel ruimte, maar geen ani mo voor deze cursussen was en 's avonds wel animo maar geen ruimte. Volgens het bestuur draait het Dorps huis goed, maar zit de organisatie nu op een breekpunt. Een extra subsidie van 104.050 gulden boven de normaal be grootte subsidie van ruim 59.000 gul den moet de stichting uit de problemen helpen. Manege de Boshoeve aan de Becke- ringhstraat was afgelopen zaterdag het toneel van een cabaret-spektakel, dat werd gebracht door de groep MA- RES. Deze cabaretgroep bestaat uit acht enthousiaste personen die allen op een of andere manier een binding hebben met de Boshoeve. Het gezelschap wordt gevormd door Monique Meuser, Carla Boon, Tamara Laseur, Karin Groot (die ook de regie verzorgt), Ralph Nijhuis, Meindert Boonstra, Marco van Biljouw en Bert Hartog. De muzikale begeleiding was van de groep Master Choice uit Putten. MA-RES begon al in december vorig jaar met de voorbereidingen. De zelfge schreven teksten hadden uiteraard alle maal betrekking op paarden, ruiters en de manege. De 350 aanwezigen, al dan niet betrokken bij de Boshoeve, kregen op die manier een aardige spiegel voor gehouden. Ze konden beurtelings scha terlachen of een traan wegpinken bij de liedjes en sketches, die uit het manege leven gegrepen waren. De cabaretgroep had zich verder verze kerd van de medewerking van een flink Foto: Goos van der Wilt. aantal vrijwilligers voor het opbouw van de zaal en de decors. De professio nele lichtshow werd verzorgd door Bert Reinders. Vanmiddag reikt wethouder Mieke Swinkels prijzen uit aan scholen die de leukste bloemstukjes hebben gemaakt in het kader van de plantenkw eekwed strijd, die op initiatief van Floralia in het afgelopen voorjaar is gehouden. De uitreiking vindt plaats op de kin derboerderij. Alle scholen van Soest kregen begin april een aantal "Floralia-plantjes" aangeboden. Floralia is een werkgroep van de vereniging Groei Bloei Soest, die dat al sinds jaar en dag doet, in sa menwerking met de gemeente. Doel is de schooljeugd van nabij kennis te laten nemen van en begrip te kweken voor het groeiproces bij planten. Dit jaar werd voor liet eerst de wed- strijdvorm gekozen. Ook wordt er nu een tentoonstelling gehouden, zodat de resultaten van de kweek-activiteiten ook buiten de scholen om gepresen teerd kunnen worden. Scholieren met "groene vingers" worden ook eventjes in de schijnwerper gezet. Van de plantjes die door de kinderen zijn opgekweekt zijn de afgelopen we ken allerlei bloemstukjes gemaakt. Een deskundige Floralia-jury is alle scholen langs geweest en heeft veertig stukjes voor de tentoonstelling geselecteerd, afkomstig van ca. tien basisscholen. Er worden vier prijzen uitgereikt: de eer ste, de tweede, de derde en de pech- prijs. f f Van dinsdag 24 juli tot vrijdag 3 augus tus geldt voor de beide zijden van het Heeserspoor een stopverbod. Deze ver keersmaatregel staat in verband met de Jamborette, die in die periode wordt ge houden bij het scoutingcentrum De Paltz. Het stopverbod geldt eveneens voor de Paltzerweg: het gedeelte tussen de spoorlijn Amersfoort-Utrecht en het Heeserspoor-westzijde. Voor het recreatieterrein De Bergjes geldt een gesloten-verklaring voor al het verkeer in beide richtingen, in ver band met de inrichting van een nood hospitaal op de Open Dagen van de Jamborette: zaterdag 28 en zondag 29 juli. Op die zondag geldt tevens een stopver bod voor zowel de rechter als de linker zijde van de Van Weerden Poelman- weg, vanaf de spoorwegovergang Soestduinen tot aan de openbare weg van het Soester Hoogt. Voor al het ver keer in beide richtingen geldt die dag ook een geslotenverklaring - met uit zondering van voetgangers - van het Heeserspoor-westzijde. v We hebben een héél bijzonder cadeautje voor u: het fototip- boekje Daar zit een foto in. Een kleurig boekje boordevol origi nele foto-ideeën en tips hoe u zelf leuke en mooie foto's kunt maken. Het ligt voor u klaar, zolang de voor raad strekt Bij elke filmaankoop: 1 vergroting met hoge korting! Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid p2155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 De vakantie is een heerlijke periode, maar helaas altijd te snel voorbij. Dankzij foto's is het mogelijk ieder moment weer te genieten van dat heerlijke strand, het zonnige terrasje of de prachtige natuur. Neem voor de vakantie even de tijd om de camera te controleren, zodat de vakantiefoto's zondermeer stralend worden. Wie zijn foto-camera een tijdje niet ge bruikt heeft, maar nog wel een film in het toestel vindt kan deze dan beter niet meer voor vakantiefoto's gebruiken. Om verzekerd te zijn van stralende kleuren, kan men beter een 'verse' film aanschaffen. Willem van Oosten kan vertellen welke film het beste voor wel ke vakantie-bestemming geschikt is. Vooral als men een volautomatische camera heeft, is het van groot belang dat de batterijen die in de camera en flit ser zitten, nog voldoende spanning af geven. Op veel camera's zit een 'batte- ry- check functie'. En in twijfelgevallen laat men de spanning van batterijen door de fotozaak doormeten. Het is raadzaam in ieder geval een reserve- setje batterijen mee naar de vakantiebe stemming te nemen voor het geval men ter plekke niet hetzelfde merk heeft. Want het gebruik van verkeerde batte rijen kan schadelijke gevolgen hebben voor een camera! Camera reinigen Een camera heeft, net als alle andere apparatuur, zo af en toe een reinigings beurt nodig. Stof aan de buitenkant van de camera kan men met een blaas- Wie nu een aantal voorbereidingen treft, kan straks stralende vakantiefo to's maken. kwastje verwijderen. De lens kan schoongemaakt worden met een len stissue of speciale reinigingsvloeistof. De meeste moderne camera's hebben een klein en handzaam formaat. Toch is het niet verstandig om ze los in een tas of jaszak te vervoeren. Om te voorko men dat een camera vies of vochtig wordt, doet men er goed aan een be- schermhoes of paraattas aan te schaf fen. De camera-lens is het duurste onder deel van de camera. Die is bij sommige camera's te beschermen met filters die permanent voor de lens aangebracht kunnen worden, bijvoorbeeld een UV- filter. Zo'n filter voorkomt bovendien dat strandfoto's of opnamen hoog in de bergen te 'blauw' worden, als gevolg van teveel ultra-violette straling. Een kleine investering die niet alleen de du re lens goed beschermt, maar ook voor nog mooiere foto's zorgt! Voorkom tot slot dat camera en film aan hitte bloot gesteld worden. Leg apapratuur nooit op de hoedenplank van de auto. Want achter glas kan de temperatuur zeer hoog oplopen! Vakantiefoto's zijn dierbare herinne ringen. Om te voorkomen dat uw film, op welke wijze dan ook, tijdens de vakantie zoekraakt, is het verstandig de film na de vakantie te laten ontwikkelen en afdrukken bij de fotozaak in de eigen woonplaats. Zeven scholieren uit de regio hebben een prijs gewonnen met het maken van een werkstuk. Ze maakten tekeningen en schilderingen in het kader van het educatieve programma voor het onder wijs, "Notities van het landschap", dat Kasteel Groeneveld in het voorjaar uit voerde. Dit programma werd ontwik- I.-.'J rond de tentoonstelling "Notities van het Groninger land", met werken van de wereldberoemde drukker/jour nalist/schilder Hendrik Nicolaas Werkman, die in dezelfde periode in Kasteel Groeneveld te zien was. De scholen die dit educatieve program ma volgden stuurden na afloop een se lectie van werkstukken in. Kasteel Groeneveld ontving in totaal meer dan Eén van de bekroonde werkstukken. honderd tekeningen en schilderingen. Een deel van de ingezonden werkstuk ken was kortgeleden te zien in het Koetshuis van Kasteel Groeneveld. Zeven prachtige werkstukken van Jan Pieter van Helvert en Rogier Laterveer van het Comeniuscollege te Hilversum, Yvette de Jong en Nienke van der Steeg van de Aloysius-MAVO te Hilversum, Renske de Jong en Gerben Bons van het Griftland College te Soest en Oliver Groeneweg van de Openbare Basis school te Blaricum wonnen een prijs. De winnaars ontvingen van Groe neveld een cadeaubon en hun werkstuk ingelijst.

Soester Courant | 1990 | | pagina 12