Nu nóg voordeliger! r cmoJv/" 'Scnuitmalutu M®maoaDü®mtaal 2)41 Verdwenen Soest i ons een men!35 Roberto Sarto Blouses 1 Hokken Pantalons Bermuda s Japonnen Deux pieces Mantels Blazers 1 Topjes Shorts HAlVt Pkl«JS .ttMVtWiJ8 wiVlVt PïÜdS tlttlOGUlDBN Monumentencommissie presenteert zich Volksspelen 1990: 3000 deelnemers gaan behendigheid en samenwerking meten SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 stijn bij ehuis ees servies in gemeentehuis BAL? IC! 4881 De Stem des Volks? Monumentendag op 8 september Evenement tijdens Gildefeesten Museum Oud Soest JULI PAGINA 14 iddags twee en zes uur wordt .nthaald met muziek-van- m. Zevetien organisaties, verschillende manieren ac- ziekgebied, hebben met en- toegezegd bij die gelegen- n horen "wat ze in huis heb- Iraaiboek is inmiddels klaar, ingen vinden plaats op het ar ook een mobiel podium stalleerd - maar ook in de hal intine. in en het podium daar ver- •htereenvolgens de Muziek- Groot Gaesbeeker Gilde, nkoor Apollo, het Soester izelschap PVO, de muziek- Odeon en de Poolse dans- ter gelegenheid van de ;ek" op bezoek zal zijn), an het raadhuis staan optre- nd van het Julianakoor, de kest Vereniging, de Muziek- ollo, het NPB-koor, het Jon- Soesterveen en het jonge- invenant. In de kantine zor- Soest (de "AROS") en de /ereniging Animato voor Jan Visser is geestdriftig enement en heeft er alle ver dat het een groot succes zal at hem betreft groeit het uit rlijkse traditie, die bijvoor- toekomst in het openluch- i de Soestebergsestraat kan :n. uwe gemeentehuis zal de worden geserveerd in kop- t gemeentewapen in meer- ;n. Om binnen het daarvoor e budget te blijven is de op- het bedrukken van de kop- kt aan een Portugese fa- missie nieuw gemeentehuis irzitter Jan Menne, en voor- n kopjes mét gemeentewa- bekend. De andere leden imissie konden hiermee wel Wel maakte met name lof van het GPV/SGP/RPF over de grote afstand en de >ntactmogelijkheden met de Hoe weten we nu of deze fa- :en halfjaar nog wel bestaat? :h af. Er zouden in ieder ge- tra kop en schotels besteld lar Meilof dacht dat het mis- tandig was een grotere hoe- Dor het geval dat' te bestel- ra kopjes zullen in het ge worden opgeslagen, der kon niet garanderen dat kopjes er al met de opening ïuwe gemeentehuis op 22 zouden zijn, maar zou wan- el lukte voor een passende zorgen. unstjes leren Tel. 02155 - 19600 ■n een actief aandeel. Die vonds naar Zonnegloren, rachten in de kerkzaal een drie bedrijven opvoerden 'e bronnenmakers" droeg, dag - vrijdag - werd het nu voor de schooljeugd, is zo van genoot als de ou- d tevoren. Dat bleek wel ?en reacties. De kinderen rachtig om hun juffen en ek verkleed te zien. werd er nog een vossen- seerd, die ook uitstekend viel. De Prof. Waterink- i ook teruzien op een uit- igd jubileumfeest. Al vele jaren biedt het gevarieerde pro gramma van de inmiddels landelijk bekende gildefeesten in Soest de gele genheid om mee te doen aan de Volks spelen. Deze bestaan uit een negental behendigheidsspelletjes, die met een team van zes personen afgewerkt wor den. Vorig jaar schreven maar liefst 44 teams in en dit jaar verwacht het orga niserend comité/ op zaterdagmiddag 25 augustus a.s. minstens 3000 deel nemers te kunnen animeren. Het programma van de volksspelen heeft uiteraard weereen aantal wijzigin gen ondergaan ten opzichte van vorig jaar. Sommige spelletjes hadden lang genoeg deel uitgemaakt van de Volks spelen of bleken minder geschikt; ande re dienden aangepast te worden om ze zo attractief mogelijk te houden voor spelers en publiek. Daarbij is als uit gangspunt genomen dat kracht en siiv. heid ondergeschikt dienen te zijn aan behendigheid en onderlinge samenwer king. Mannen en vrouwen hebben zo evenveel kans om een goed resultaat te behalen. Tel daarbij de gezelligheid van een gemengd team en het recept van een geslaagde middag is duidelijk. Veel Soester bedrijven en verenigingen zijn inmiddels aangeschreven en de eer ste inschrijvingen zijn al binnen. Uiter aard hoeft men niet in bedrijfs- of ver enigingsverband in te schrijven. Elke combinatie van zes personen en een coach kan zich opgeven voor de Volks spelen, waarbij nogmaals wordt opge merkt dat een gemengd team de voor keur verdient. De enige beperking is dat deelnemers 15 jaar of ouder dienen te zijn. Gezonde Rivaliteit Hoewel een goed resultaat natuurlijk nooit het allerbelangrijkste is op de Volksspelen, kon men vorig jaar duide lijk een gezonde rivaliteit tussen de deelnemende teams bespeuren. Aan het team van Voortjes de zware taak om hun eerste prijs te verdedigen, aan de anderen de uitdaging deze op een spor tieve manier voor hun eigen team te veroveren. Opgave is mogelijk bij het secretariaat van het gilde. Spinet 47,3766 ZB Soest (tel. 20573). Nadere informatie bij het secretariaat van het organiserend comi té/, Tonnie Hagen, tel. 21185. Na in schrijving ontvangt men in de week vo/ o/r de Volksspelen een beschrijving van de af te werken spelen. De uiterste inschrijfdatum is 11 augustus 1990; de kosten bedragen f 30,- per team. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. WOENSDAG 11 JULI 1990 SOESTER COURANT PAGINA 15 Tussen mijn oude grammofoonpla tencollectie kwam ik toevallig weer die oude plaat tegen, die ik ooit een ergens op een fancy fair kocht Strijdliederen van: De Stem des Volks. Een groot zangkoor, mannen en vrouwen vanuit de socialistische beweging die samen zongen als wa ren zij de volksvertegenwoordigers De naam van dit koor bracht mij op de Soester politiek. Ongeveer een maand geleden zaten de gemeente raadsleden weer bij elkaar om nog net voor de voetbalwedstrijd de no dige besluiten te nemen. Zij zijn, zo schreef ik al eerder voor het geval U het vergeten was, de Stem des Volks. Ons geluid dus... Weken dacht ik na of ik aan die merkwaardige vergadering wel een artikeltje zou wijden. Toch maar doen, zeker nu morgenavond de Soester Stem des Volks weer bij el kaar komt om half acht in het Grift- landcollege. Stel je eens voor, ik droom er een beetje bij, dat wij alle maal eens echt geïnteresseerd raak ten en morgenavond massaal naar de raadsvergadering gingen. Gewoon om te horen of ook onze stem daad werkelijk wordt gehoord. Dat zou toch mooi zijn. Morgenavond, no teer het vast. De tenor: De hoge stem, lijkend op die van Ge- rard Joling, vertolkt door de WD met een te krapppe broek, anders halen ze de toonhoogte niet. Vorige maand nog mochten wij van solo-te- noortje Bert Krijger horen dat deze club echt wil luisteren naar het Volk. Meer spreekrecht, zelfs discussies met publiek tijdens de commissie vergadering om zo een nog zorgvul diger besluitvorming te laten plaats vinden. Bertje toch, wat klinkt je stem schril in dat te krappe broekje. Vergaten jullie WD-ers drie weken later alweer je zangstuk? Toen de commissie minderheden voorstelde om een activiteitenbegleider aan te nemen voor de ondersteuning van het Marokkaans Comité, zongen jul lie een ander deuntje. De commissie minderheden, een breed gescha keerd publiek deed een advies. Dat was de Stem des Volks! En de VVD? Zij lieten hun oren hangen naar een klein clubje, Vrouwen voor Vrouwen die, als dissident binnen de commis sie minderheden, pleitte voor een beroepskracht bij Vrouwen voor Vrouwen. Die moet er komen, pro beerde Sopraantje Neks Blommers nog zuiver te krijsen. Stem des Volks, beste VVD-ers, is democra tie. En democratie is niet de dicta tuur van de minderheid! Volgende keer gewoon een TOONTJE LA GER! De Bariton: in muziektermen gesproken de stem tussen de wal en 't schip. Net niet hoog genoeg, maar evenmin zo vol dragen dat het een bas mag wezen. Die vergelijking maak ik als ik Jan Pieter Lokker van het CDA hoor praten als het om verkeersveiligheid gaat. In de commissie voor drempels op de Heuvelweg, drie weken later voor nog eens acht drempels op de Noorderweg. Logisch met een bari ton. Al fietsend over die drempels komt er misschien toch nog of een echte bas, of een hoge tenor uit. Als je maar genoeg drempels neemt met een flinke vaart op de fiets. Gekakel zonder echte nootbalk. Maar wat wil je ook, van iemand die laat door schemeren dat als de drempels een maal zijn aangelegd, zelf via de Dr. Rupertlaan te fietsen om zo de drempels te omzeilen. De Solist: Als iedereen eindelijk zwijgt, vol gens de aangegeven rust in het mu ziekstuk, komt de solist in actie. Ge heel met een eigen geluid: Jan Vis ser. Eerst nog in een duet uit de "pa relvissers", na de verkiezingen een maal gesettled in het pluche, verder als solist. De solist komt op. ledereen in spanning of er a cappella gezon gen wordt, of dat er begeleiding is van een instrument. Zowaar, de tap- hoorn zet de eerste noten in en jawel, Jan begint: "Slaap zacht, klein dorp je, slaap zacht, Jantje houdt stilletjes de wacht. Ik heb het jaren verkeerd gezien, ik geef alsnog aan Plomp een tien. De Taphoorn begeleidt mij pri ma lui, bij mooi weer naar het Na tuurbad, naar de Dalweg bij een bui!' Jan kan dus in alle toonaarden zingen, terwijl het goed luisterend publiek mag gissen welke stem hij nu vertolkt. Die van zichzelf misschien? Of is hetwiens brood men eet, diens woord men spreekt. Noudat zou dan ONS woord moeten wezen, niewaar? De Dissonant: U weet wel, iemand die het verkeer de muziekstuk voor zich heeft. Daar door de verkeerde tekst zingt en dus vals klinkt. Inderdaad Groen Soest, gemeentebelangen. Wat zegt U? Gemeentebelangen? Ja, zo noemen ze zich wel! Een actiegroep die on danks het feit dat ze nu geen actie groep meer kunnen zijn, nog in de verkeerde rol zitten en niet denken en besluiten vanuit het algemeen ge meentebelang, maar vanuit het ac tiemodel denken invloed uit te kun nen oefenen op zaken die al maan den geleden hebben gespeeld en nu allang voorbij zijn. Ik ben benieuwd wanneer de dirigent hun fijntjes wijst op de "vergaderorde", zodat ook zij het juiste muziekstuk voor zich heb ben liggen. De Leerling: De muziekleerling is iemand die wel meespeelt, maar de tekens in het stuk niet goed kan lezen. Als er een herhalingsteken staat, betekent dat meestal eenmaal herhalen. Staat dat teken er niet, dient er gewoon door gespeeld te worden. Leidje Tomas sen, verzot op het herhalingsteken, hoorde ik in een maand tijd op ver schillende plaatsen hetzelfde zeg gen. In de commissie en in de raad. Is dat dan niet goed? vraagt U mis schien. Zeg ik: Nee. Een raadsverga dering is geen herhaling van een commissievergadering. Anders wa ren die commissievergaderingen toch overbodig? In de raad zegje al leen de grote lijn, in de commissie kun je gedetailleerder aan de gang. Maar...met wat bijstudie via de Mu ziekschool zal ook Leidje ooit zover komen dat ze het hele stuk ineens door kan werkén. Tot het einde. Tot die tijd: opletten, en naar de dirigent kijken en luisteren. De Dirigent: Kort, maar krachtig, zo meldt de Widt: we houden ons aan de orde! Wilt U meer weten van dit koor? Bent U echt geïnteresseerd in de Stem des Volks? Hecht U er echte waarde aan hoe Uw stem maande lijks doorklinkt? Dan zie ik U mor genavond vast op de publieke tribu ne in het Griftland! Half acht. Tot morgen dan maar, want ik zal er zijn, al is het alleen maar om te kijken of U er ook bent. Lucifer Op uitnodiging van wethouder Jan Visser (Progressief Soest) heeft de raadscommissie Ruimtelijke Ordening vorige week dinsdag voor de eerste keer kennis gemaakt met de Monu mentencommissie. Deze adviescom missie is al een jaar aan het werk en be staat uit de heren Ir. C. Douma (voor zitter), H.H. Beekman, L. Dammers, A.J. van den Dijssel, H. Gerth, Drs. H. Rowaan en Drs. AJ.M. Smits. De Monumentencommissie is vorig jaar door de gemeenteraad ingesteld om te voldoen aan het wettelijk kader tot behoud van de cultuur-historische objecten in de gemeente Soest. Die ob- jecten zijn twee jaar geleden door een provinciaal bureau geïnventariseerd en samengebracht in het zogenaamde "groene" boek, waarin 357 beeldbepa lende panden staan geregistreerd in drie categorieën. Waarderen De taak van de Monumentencommissie is nu om aan de hand van objectief cij fermateriaal deze panden opnieuw te waarderen en te classificeren om zo doende te komen tot een definitieve lijst van beschermde monumenten. Eén keer in de drie weken werkt de commis sie daar een hele ochtend aan en in au gustus hoopt men klaar te zijn. De lijst wordt voorgelegd aan het Colle ge van Burgemeester en Wethouders, waarna de eigenaars van de objecten geïnformeerd worden. Zij kunnen dan hierop inspreken en ook anderen kun nen bezwaar aantekenen tegen het feit dat ze wel of niet op de lijst voorkomen. De Monumentencommissie houdt dan hoorzittingen en adviseert over de defi- Eén van de 357 beeldbepalende panden in Soest. nitieve samenstelling van de monumen tenlijst. Monumentendag Over de werkwijze en doelstellingen van de Monumentencommissie ont stond vorige week een levendige discus sie met de commissie Ruimtelijke Or dening, waardoor de raadsleden een goed inzicht kregen in de voorbereidin gen van het te ontwikkelen monumen tenbeleid in de gemeente Soest. Op 8 september wordt in heel Neder land de jaarlijkse Monumentendag georganiseerd. Heel bescheiden heeft Soest vorig jaar hierop ingehaakt door een tentoonstelling te organiseren in de Oude Kerk. Dit particulier initiatief zal dit jaar worden herhaald en worden uit gebreid met een wandeling langs enkele monumenten, in samenwerking met het museum Oud Soest. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Station Soestdijk werd gebouwd in 1898 in chalet-stijl. Op de hardstenen voet van een der zitbanken onder de luifel staat: Jacob F. Klinkhamer, architect-ingenieur, Amsterdam. Oorspronkelijk diende het pand als woning, annex wachtlokaal. In 1915 verbouwd door de Nederlandse Centraal Spoorweg Maatschappij te Utrecht. Het woonhuis werd bureau en vestibule, de keuken en plaatsje uitgebreid tot wachtkamer 3e klasse. De ruimte aan de noordzijde werd wachtruimte 2e klasse. In de wachtruimte een schouw met zandstenen omlijsting en met haardstenen. Op de sluitsteen van de segmentbogige opening goudkleuri ge Jugendstil-letters: ULMS (Utrechtse Locaal Spoorweg Maatschappij). Naast het stationsgebouw een voormalig goederenloodsje. Inmiddels heeft de NS het gemeentebestuur gevraagd de luifel (om de kon. familie te be schermen tegen regenbuien bij het instappen) te mogen inkorten. De luifel is te gevaarlijk voor de machinisten van moderne treinstellen. 't Zomert in je als de zon met je meereist. 't Zomert in je als de trein vertrekt voor een enkele reis. 't Zomert in je als je koffer vol vakantie zit. J.V. dat er nog een lezer is die weet om wat voor bouwwerk het gaat, waar het staat/stond en wanneer de foto ge maakt zou kunnen zijn. Elke medede ling is welkom bij de redactie van de Soester Courant, onder het motto "Verdwenen Soest", postbus 57, 3760 AB Soest. Een oud geveltje, een wat in verval ge raakte nok en een stuk kunstig smeed werk om het een en andef bij elkaar te houden. Een foto uit het gemeente-ar chief, dus we kunnen aannemen dat het een gebouw betreft dat in Soest staat of heeft gestaan. De mogelijkheden zijn niet zo, erg groot en we hopen daarom

Soester Courant | 1990 | | pagina 15