349.- sclioeiimltcr BERPASI PARKET r MET HET OOG OP UW BRIL. i \JCNH QffQr\ oogdrukmeting 1298: EEN WATERDICHTAANBOD Extra geld beschikbaar voor minderheden Opnieuw Soester busreis naar Kozle lbrilmodef J AGFA *0" il AGFA HIERMEE BEN JE IEDEREEN TE SNEL AF. VIDEOCAMERA'S TE HUUR MIN©LTA AF-ZOOM 65 3998V2998.- FOTO «VIDEO «AUDIO WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST - TEL. 12874 Commissieleden kiezen voor vormingswerkster Vrouwen voor Vrouwen Geiteweitje wordt geruild Raadhuis krijgt meer 'achtertuin' Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen i PERSONEELS FEEST? Brommer gestolen Clementie voor paardenfokker Sluiting bedrijf aan Veenzoom is 'klein menselijk drama' daar moet u beslist kijken voordat u gaat beslissen! 'Akkoordgaan is verraad' Gemeentebelangen in verzet tegen art. 19-procedure plan-Taphoorn Zusterstad heeft nieuwe (onbekende) burgemeester m p s? Verrekijker weg Paspoort duurder door uitgifte per computer Ook voor uw WOENSDAG 11 JUL11990 SOESTER COURANT PAGINA 3 NIETS ONTGAAT AGFA AGFACOLOR MAXI 24+3 XRG 100 NU MET GRATIS ZONNIGE STRANDBAL AGFA XRG KLEURENFILMS 2-pak Agfacolor XRG 100, 1 7 24 opnamen incl. strandbal. A 2-pak Agfacolor XRG 100, Q 36 opnamen incl. strandbal. Met de Nikon F-401 S is er niets dat aan uw zoeker ontsnapt. Want bij deze AF spiegel reflex (met AF Nikkor 35 70 mm zoomlens) hoeft u alleen maar af te drukken, de rest doet de camera. Volautomatisch en sneller dari u t zelf ooit zou kunnen. Hoewel u dat wel kunt proberen, want hij is ook vol ledig met de hand instelbaar Combi maakt het u nog gemakkelijker. Bij ons krijgt u tijdelijk bij deze snelle spiegelre flex een originele Nikon cameratas plus draagriem kado. Heeft u de Nikon tenminste altijd schietklaar bij de hand COMB (per dag of per week) 30% in pr'is verlaog- Volautomatische zoom compactcamera met o.a.: yan f499.- 38-65 mm motorzoomlens nu 5/; Combi: nauwkeurig Autofocussysteem automatische belichting zelfdenkende flitser motor-transport A Ki API Want de Sony CCD-SP5 8mm Camcorder V^\|^ l^yyfViPl Sports kan tegen een stootje én een spatje. Maar dat is niet het enige waterdichte aan dit aanbod. Combi doet er vele extra's bij. Zoals een gratis cursus pakket bestaande uit een boek en een 8mm instructietape t.w.v. 99- Zelfs een sportieve koffer, een accu, accuoplader en een opname tape zijn bij deze aanbiedingsprijs in begrepen. En Combi heeft de Sony Camcorder Sports maar liefst 1000.- in prijs verlaagd. Als dat geen waterdicht aanbod is De gemeente gaat praten met de wel- zijnsinstellingen voor minderheden in Soest over de verdeling van een bedrag van 17.000 gulden. Dit bedrag is in 1990 structureel op de begroting vrij gekomen. De leden van de commissie welzijn en volksgezondheid vinden dat een Turkse vormingswerkster bij het internationaal vrouwencentrum "Vrouwen voor Vrouwen" de prioriteit moet krijgen. Hiervoor pleitten zij af gelopen woensdagavond. Mochten de gemeente en de instellingen er niet uit komen, dan zal het advies van de com missie opgevolgd worden. Er werd aan de commissieleden een aantal opties voorgelegd. Naast de Turkse vormingswerkster was er van Stichting Jeugdzorg een verzoek bin nengekomen voor een activiteiten-be geleider voor Marokkaanse jongeren. Een activiteiten-begeleider zou één dag per week toezicht gaan houden. Ook wilde het internationaal vrouwencen trum middelen voor kinderopvang, zo- da! de allochtone vrouwen ongestoord kunnen deelnemen aan activiteiten als de fiets- en verkeerscursus. Noodzaak Een spreekster van Vrouwen voor Vrouwen benadrukte vooral de nood zaak van de komst van een vormings werkster. Het vrouwencentrum is al vanaf 1987 bezig iemand in die functie te krijgen, maar er was tot op heden geen geld voor. "De vrijwilligers werken onder hoge werkdruk," aldus de vertegenwoordigster, "we moeten er voor waken dat deze krachten er onder deze omstandigheden het bijltje er bij neergooien". Zij vond in het merendeel van de commissie haar medestanders. Voor een vormingwerkster is structu reel op jaarbasis, uitgaande van een 20- urige werkweek, 30.000 gulden nodig. Maar de organisatie denkt dat ze met een kleiner aantal uren per week in eer ste instantie goed uit de voeten kan. De heer H. Yilmas van de commissie minderheden was het niet eens met de voorkeur van de raadsleden. De com missie minderheden had de gemeente geadviseerd te kiezen vooreen welzijns werker voor de Marokkaanse gemeen schap. Hij vond het onterecht dat de ge meente het advies van een orgaan dat het dichtst bij de minderheden in de Soester samenleving stond, nu naast zich neerlegt. Wethouder Kingma legde uit dat zij het advies geenzins naast zich neerlegden, maar dat het belangrijk was dat de politiek een standpunt innam, voor de instellingen zich samen met de gemeente over de invulling van het be drag gaan buigen. Dit voor het geval de instellingen het niet eens konden wor den. Duidelijk plan WD-raadslid Neks Blommers vond dat Vrouwen voor Vrouwen met het duidelijkste plan was gekomen. Ook het feit dat het verzoek van deze vrou wen al jarenlang op tafel lag, was voor de fractievertegenwoordigers van WD, Progressief Soest, D66, PvdA en Gemeentebelangen een punt van door slaggevende aard. Ook rekende het li berale raadslid Blommers voor, dat ge zien het feit er nog maar een klein deel van 1990 te gaan was, ook niet het hele bedrag voor 1990 nodig zou zijn. Zij stelde voor de werkzaamheden van de heer S, Tekin op de Turkse groeperin gen te richten. De uren die hij besteedt aan begeleiding van de Marokkanen - uit de evaluatie is gebleken dat dit tot nu toe nog niet of nauwelijks van de grond is gekomen - zouden overgenomen kunnen worden door een Marokkaanse activiteitenbegeleider. Volgens Neks Blommers kon het geld dat van de 17.000 gulden over bleef, hier alvast in gestoken worden. Deze suggestie werd door de andere commissieleden als Op het Geiteweitje - tussen het Kerk- pad en de Middelwijkstraat - mogen zes woningen worden gebouwd. B. \V. zijn met een plaatselijke makelaar tot overeenstemming gekomen over een grondruil, waarbij dit terrein wordt afgestaan en de gemeente daarvoor in de plaats het eigendom krijgt over het perceel aan de Soesterengweg (bij de Dalweg), waar nu nog een woonhuis staat. Het is de bedoeling dat dit stuk grond wordt opgenomen in een "park" dat aansluit op de achtertuin van het nieuwe raadhuis. Met de ruil is behalve de grond ook een bedrag in geld ge moeid. B. W. hebben vorige week defini tief besloten het adviesbureau Zand- voort de opdracht te geven voor het op zetten van een "plan van aanpak" voor de structuurschets Soest. In die schets moet een ruimtelijke totaal-visie voor de komende jaren worden vastgelegd, zoals dit voorjaar is afgesproken bij het opstellen van het college-programma. De eerste fase zal zo'n 45.000 gulden gaan kosten. In de projectgroep die het geheel gaat begeleiden neemt behalve Zandvoort ook het bureau AGV deel, dat zich zal gaan bezighouden met een verkeersplan. De projectgroep bestaat verder uit ambtenaren onder leiding van wethouder Jan Visser van Ruimte lijke Ordening. B. W. hebben de Nederlandse Spoorwegen gevraagd het aantal fiets kluizen bij de verschillende station Soest-Zuid, Soest en Soestdijk) uit te breiden. Bij Soest-Zuid staan overigens al een aantal van deze "diefstal-veilige" stallingsplaatsen. NS is gevraagd nu ook Soestdijk met enige spoed van klui zen te voorzien. Verder zijn er plannen om - in verband met de veiligheid - bij Soest-Zuid een extra toegang tot het perron te maken, waardoor gebruikers van de fietsenstalling aan het einde min of meer rechtstreeks op het perron kun nen komen. B. W. zullen de ANWB verzoeken het beleid met betrekking tot de "toeris tische routes" te herzien. Het liefst zag het College de opheffing van dergelijke routes. Soest is opgenomen in de zgn. Heuvelrug-route. Het College reageert daarmee in positieve zin op een initia tief van de vereniging Milieudefensie, zoals de provincie al eerder heeft ge daan. Toeristische routes passen niet meer bij een beleid dat gericht is op de terugdringing van het autogebruik. Het College heeft de postduivereni- ging "De Zwaluw" aangezegd dat zij een loods moet afbreken die illegaal naast het gebouw van de vereniging achter de Koningsweg is neergezet. Voor de loods was geen vergunning ver leend. Bovendien stond het bouwsel op gemeentegrond. B. W. zullen gaan onderzoeken welke oversteekmaatregelen eventueel nodig zijn bij het kruispunt Birkstraat/ Soesterbergsestraat. De verkeerslichten daar zijn al enige tijd buiten gebruik, omdat de installatie defect is en niet meer gerepareerd kan worden. De ou derraad van de Savornin Lohman- school had B. W. gevraagd de ver keerslichten weer in werking te stellen, maar volgens een woordvoerder van de gemeente is dat inmiddels overbodig gebleken. Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u -van Weedestraat78 - Soest Tel.02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* goede oplossing aanvaard. CDA-raads- lid A. Lokker steunde echter de opmer kingen en het advies van de heer H. Yil mas. "De commissie die de burgerbe langen behartigt moet serieus genomen worden," vond hij. De heer Lokker was ook van mening dat de nodige aandacht geschonken moest worden aan de kin deropvang. PS-raadslid Leidje Tomas sen was het daar mee eens, maar dan moest het bedrag wel structureel op de begroting komen. Het bedrag van 17.000 gulden komt structureel vrij omdat er een eigen bij drage wordt doorgevoerd van veertig procent voor sociaal-culturele activitei ten bij het Turks en Marokkaans comi té. Ook zijn de sportactiviteiten van de afdeling WVC naar de afdeling Sport en Recreatie overgeheveld. Bovendien kan een deel van de post Bestuurskos- ten Minderheden structureel worden ingezet voor andere doeleinden op het gebied van het minderhedenbeleid. SOESTER COURANT REKLAME-KRANT zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 Een 17-jarige jongeman uit Soest deed vorige week aangifte van de diefstal van zijn brommer. Hij had zijn brommer 's ochtends bij het Griftland College neer gezet, maar trof hem daar toen hij om vier uur naar huis wilde gaan niet meer aan. Het betreft een donkerblauwe Puch. "Een klein menselijk drama." Zo be schreef Harry Witte (Gemeentebelan gen) vorige week in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening de treurige si tuatie waarin paardenfokker K. Drees aan de Veenzoom terecht is gekomen. Zijn bedrijf past ook volgens het oor deel van de commissie niet in het be stemmingsplan, maar gezien de voor geschiedenis lijkt het erop dat het wet telijke sluitingsbevel niet al te snel zal worden uitgevoerd. Het bedrijf was, aldus Drees' raadsman mr. Besseling, destijds bij de inventari- dé parketspecialist in Midden-Nederland BERPAS PARKET SOEST Birkstraat 91 Tel. 02155-20022 Geopend: di t/m vr. 10.00-17.30 uur za. 10.00-16.00 uur 140 m2 SHOWRUIMTE satie voor het bestemmingsplan over het hoofd gezien. Daardoor gold het overgangsrecht niet, zoals formeel in middels zelfs door de Raad van State is vastgesteld. De paardenfokker had zijn- zaak overigens verloren doordat zijn eerdere raadsman fouten had gemaakt. Besseling vroeg de commissie het be drijf alsnog te legaliseren en het slui tingsbevel in te trekken. Harry Witte vond dat het bedrijf inder daad "gedoogd" moest worden, ook al gezien het feit dat de omwonenden heb ben laten weten er geen last van te heb ben. Hij suggereerde dat anderen wél gemakkelijk iets van de gemeente ge daan kregen, als ze daarvoor in ruil wat hadden aan te bieden, "Dit is alleen maar een prestige-kwestie." Bart Krol (CDA) - invallend voor eerste woordvoerder Arie van den Breemer - vond dat de commissie eigenlijk niet meer op het verzoek van de advocaat kon ingaan. "Planologisch is er niets te gen sluiting in te brengen." Hij vroeg het College echter wel daarbij de nodige "soepelheid" te betrachten. "Hoe soepel dan?" informeerde wet houder Jan Visser. "Enige clementie om Drees de gelegenheid te geven een andere plek te zoeken," aldus Krol. Ook Wiebe Meilof (GPV) stelde zich op dat standpunt, evenals Leidje Tomassen (Trog. Soest), maar Adriaan Pothuizen (D66) vond dat het beleid consequent moest worden toegepast. Ook Wil Ste kelenburg (PvdA) voelde er niets voor in dit geval van het beleid af te wijken en precedenten te scheppen. Volgens Bert Krijger (WD) echter moest het Colle ge in deze situatie ook met de nodige te rughoudendheid gebruik maken van zijn bevoegdheden. "Gedogen is niet hetzelfde als legaliseren." Wat het College nu gaat doen is niet ge heel duidelijk. Visser stelde vast dat de meerderheid zich achter het standpunt van het College opstelde, maar hoe hij daarbij de neuzen telde ("persoonsge bonden" dan wel "fractiegebonden") bleef wat schimmig. Om te voorkomen dat het College van B. W. een artikel 19-procedure gaat gebruiken om de plannen van Tap- hoorn met het Soester Natuurbad mo gelijk te maken, heeft Gementebelan- gen Groen Soest de steun gevraagd van andere raadsleden. De partij ziet de bui als het ware al hangen na de op merkelijke uitspraken van wethouder Jan Visser. Gemeentebelangen wijst erop dat na de verkiezingen veel mensen met een be- zwaarschift (meer dan 4000) aan de provincie duidelijk hebben gemaakt dat zij het niet eens zijn met die plannen. "Hoewel die bezwaarschriften bij de provincie zijn aangeboden en niet in Soest, zullen die mensen het toch als verraad beschouwen als de gemeente raad hun bezwaren voor de zoveelste keer negeert en akkoord gaat met een artikel 19-procedure." Volgens Ge meentebelangen staan er in het koop contract - "in tegenstelling tot wat de advocaat van Taphoorn in zijn brief suggereert" - geen afspraken of voor waarden die het College nu dwingen om een artikel 19-procedure te volgen. Ook herinnert men eraan dat er in het voorjaar van 1989 overleg is gepleegd met de provincie over de te volgen pro cedure. "In dat kader heeft de afdeling Ruimte en Groen van de provincie vier alternatieve procedures voorgesteld, waarin de gemeente vrij was om een keus te bepalen. Naar anleiding van de bezwaren en de grote onzekerheid om trent de noodzakelijke wijziging van het Streekplan dient nu gekozen te worden voor de vierde procedure," meent Ge meentebelangen. "Dat betekent dat op z'n vroegst in november, nadat de Streekplanwijziging aan de orde is ge weest en de goedkeuring van Gedepu teerde Staten binnen is, gekozen kan worden voor een artikel 1 -procedure." Wie van Soest houdt leest de Soester Courant '_MWi ■<Ui Opnieuw is vorige week een gezel schap Soesters per bus naar de Poolse zusterstad vertrokken. Ruim dertig plaatsgenoten vertrokken vorige week onder leiding van Ab Blokzijl zelf, de voorzitter van de jumelagestichting, vanaf het Kerkplein naar Polen. Uitgewuifd door familieleden vertrok de bus voor de altijd weer lange rit naar Kozle, waar een bezoek van tien dagen wordt gebracht. Op het programma daar staan o.a. de inmiddels gebruike lijke uitstapjes: Auschwitz, de zoutmij nen en andere bezienswaardigheden, zoals de plaats waar paus Johannes Paulus ooit kapelaan was. Aanstaande zaterdag hopen de reizigers weer terug te zijn op Soester bodem. Het gezelschap bestond dit keer vooral uit individuele deelnemers aan de reis. De vorige keer waren het met name de leden van de Boerendansgroep en de damvereniging die een kijkje in het Poolse gingen nemen. Onder de deel nemers nu bevindt zich ook het CDA- raadslid Arie van den Breemer, die vo rige keer - als boerendanser - verstek moest laten gaan wegens de installatie van de nieuwe gemeenteraad. In augustus komt een groep weeskinde ren op bezoek in Soest, zoals al eerder is aangekondigd. In september wordt een groep van 100 Polen verwacht, die een rol zuilen spelen tijdens de "Poolse Week", die gehouden wordt rondom de opening van het nieuwe gemeentehuis (22 september). Nieuwe burgemeester Overigens is vorige week een nieuwe burgemeester van Kozle benoemd. De vorige - Josef Lewczak - heeft het veld moeten ruimen als uitvloeisel van de al- Een 44-jarige Soester deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een verrekijker. Het instrument was weggenomen uit een bedrijfswagen, die aan het Kerkpad stond geparkeerd. De wagen was niet afgesloten. Een paspoort, rijbewijs of uittreksel zullen in het nieuwe gemeentehuis res pectievelijk 1 gulden 50, 1 gulden en 50 cent duurder worden. Reden hier van is dat de computer met beeld scherm die voor het vergemakkelijken van de uitgifte zorgt zijn eigen geld op moet brengen. Bij het ophalen van dergelijke papieren zal de burger in het nieuwe gemeente huis een nummer toegewezen krijgen dat weer op een groot beeldscherm bij de wachtenden verschijnt wanneer een aanvraag gereed is. De computer die achter dit gemak schuilgaat kost 20.000 gulden en de kostenverhoging maakt dat de aanschaf zichzelf dekt. De leden van de commissie nieuw ge meentehuis vonden deze kostenverho ging op zich geen probleem, maar wil den wel graag weten of er ook een goed kopere 'klantvriendelijk begeleidings systeem' hetzelfde gemak met zich mee bracht. Of, zoals de heer C. Verheus van het CDA treffend opmerkte: "Het gaat er eigenlijk alleen om dat de burger met nummer 23 weet wanneer paspoort nummer 23 klaar is." weer enige tijd geleden gehouden ver kiezingen in Polen. Lewczak vertegen woordigde in zekere zin het "oude regi me", maar speelde wel een voorname rol in de totstandkoming van de jumela- ge met Soest. Hoe de nieuwe burge meester heet was deze week nog niet bekend bij het Soester gemeentebe stuur, dat ook op nadere informatie wacht. Mogelijk kunnen Blokzijl en de zijnen daarover bij hun terugkeer dui delijkheid verschaffen, en anders is het wachten op een officiële mededeling van het gemeentebestuur van Kozle. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874

Soester Courant | 1990 | | pagina 3