Hans ÏPetoer •f wsper Verdwenen Soest V j V .""'li I lil mmsi Afscheidsfeest bij speelzaal 'De Bron' Interessante aanbieding nieuwe Ford Escort bij Auto Vandermeer JlÜ Steak-restaurant 'De Kroon' is nu open -iL BESK l KONFECTIE OPRUIMING Hogere boete voor zwartrijden Onverzekerde auto Brandweer rukt uit wegens schoonmaak Brandje door peuk Expositie in C-drie Aandacht voor werk van stichting SOS-telefonische hulpdienst Vernielingen Fietsendief gepakt Gestolen auto terug Am liü Museum Oud Soest SC SNI VE> SN/ WOENSDAG 25 JUL11990 SOESTER COURANT PAGINA t <4» Dat een afscheid nog leuk kan zijn ook. De peuters van "De Bron", de peuterspeelzaal onder Honsbergen (VViardi Beckmanstraat) hebben dat vorige week donderdag ervaren toen ze noodgedwongen voor de laatste keer onder de hoede verbleven van de leidsters Mennie Balvers en Jeanine Koole. Ze waren resp. twaalf en viere neenhalf jaar bij De Bron werkzaam geweest. Dat werd zowel in de (jongste) ochtend- groep - waarover Mennie de scepter zwaaide - als in de (oudste) middag- groep - die van Jeanine - uitbundig ge vierd. Beiden werden ze van huis opge haald met en versierde auto. De peuters genoten volop van de kabouter en de fee, die een uur lang de concentratie wisten vast te houden, en van alles wat er verder nog te beleven was. Uiteraard werden de "juffen" ook toe gesproken en kregen ze een afscheids cadeau: een aquarel van haar eigen huis (Mennie) en van een bos bloemen (Jea nine). De cadeaus en de bijbehorende Vriendelijke woorden werden aangebo den door Jos Kamphorst, voorzitter van de oudercommissie. Mennie en Jeanine vertrekken allebei naar het nieuwe kinderdagverblijf "De Foto: Goos van der Wilt. De juffen Mennie Balvers (l.en Jeanine Koole, omringd door hun peu ters tijdens het afscheidsfeest. Dribbel" aan de Driehoeksweg. De zorg voor de peuters van "De Bron" komt vanaf september in de vertrouwde handen van Anneke Meijer en haar col lega's Atty Kuiper en Anita Staak. Op 3 september gaan de deuren van De Bron weer open. Wie zijn/haar peuter wil op geven kan dat het beste doen door "op namemoeder" Tineke Kracht te bellen (tel. 17867). Tot de meest interessante aanbiedin gen van de laatste tijd behoort de nieu we Ford Escort GT. En dat niet alleen vanwege zijn speciale introductieprijs van f 24.995,- (normaal kost hij f 26.130,-), maar ook omdat Ford- dealer Auto Vandermeer voor dit Es- cortmodel een vaste maandelijkse af schrijving garandeert: men geeft een koper de zekerheid dat de auto na twee jaar bij inruil minimaal f 18.480,- op brengt. Dat komt neer op een afschrij ving, oftewel waarde-vermindering, van maar 275 gulden per maand. Er gelden maar drie voorwaarden: de au to moet goed onderhouden zijn, scha devrij en er mag in die twee jaar niet meer dan 40.000 kilometer mee gere den zijn. De gemiddelde Nederlandse autobezitter rijdt jaarlijks 16.00 kilo meter, dus dat is voor zeer velen haal baar. Is een auto die zo voordelig van de hand wordt gedaan nu echt een goede auto? Is het een auto waarin men zich thuis zal voelen? In elk van de vier beschikbare kleuren lijkt de wagen een ander karak ter te hebben. Maar de speciale neus met ingebouwde spoiler - net als andere onderdelen afkomstig van de zeer spor tieve Escort XR3i - en de achterspoiler zijn steeds hetzelfde. Net als de witte wieldoppen, de sportstoelen, het kleine stuur en de portierbekleding, die van dezelfde Daytona-stof zijn voorzien als de stoelen en achterbank. Bumpers en buitenspiegels (van binnenuit verstel baar) hebben dezelfde kleur als de car rosserie. En op de achterruit zijn een wisser en een sproeier te vinden. Overzichtelijk Een moderne auto als deze Escort GT heeft niet veel instrumenten nodig. Een snelheids-, benzine- en thermometer voor de temperatuur van het koelwater zorgen voor voldoende basisinforma tie. Daarnaast bezit deze Escort nog een toerenteller en een dagteller, plus na tuurlijk de nodige controle- en waar schuwingslampjes. Het uurwerk is digi taal uitgevoerd en tegen het plafond bij de binnenspiegel gemonteerd. Het compacte instrumentenpaneel is over zichtelijk. Vlak achter het stuur zijn de schakelaars van verlichting, ruitewis- sers, clignoteurs en degelijke aange bracht: ze kunnen worden bediend zon der dat het stuur behoeft te worden los gelaten. In het interieur valt verder de gedeelde rugleuning van de achterbank op: men kan één helft ervan inklappen en er naast kan dan nog iemand zitten! En de bagageruimte is verlicht als hij wordt geopend. Ruimte is er voorin én achterin vol doende, voor lange personen die achter het stuur gaan zitten kan de bestuur dersstoel echter niet ver genoeg naar achteren. In de werkplaats van Auto Vandermeer kan men daar echter snel wat aan doen. Sprinter Onder de motorkap schuilt een motor die een aantal goede en plezierige ei genschappen bezit. Zo maakt hij heel snel optrekken van deze 862 kg wegen de Escort GT mogelijk: 100 km/h is bij voorbeeld in iets meer dan 11 seconden bereikt. Maar hij is ook erg soepel en maakt schakellui rijden mogelijk. Het is een vertrouwde maar moderne kracht bron met bovenliggende nokkenas en een vermogen van 88 pk oftewel 65 kW bij 5.800 omw./min. Dankzij een kata lysator is de Escort GT bovendien mi lieuvriendelijk. De 47 liter benzine in de tank moet daardoor wel van het type 'Euro loodvij' zijn. De versnellingspook met lekker dikke knop laat zich heel licht en nauwkeurig schakelen en maakt het mogelijk opti maal van de mogelijkheden van deze Kapsalon \^iV Voor haar en voor hem W De 9ehele week geopend. m Afspraak aanbevolen. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 pittige en soepele motor te profiteren. Tegenover die hoge prestaties staat be paald geen hoog benzineverbruik. Pit tig gereden verbruikt de Escort GT 1 op 13; doet men het rustig aan, dan is 1 op 15 heel goed haalbaar. Op de weg Waar het bij een auto om gaat is het rij den. En dat doet deze Escort GT heel best. Het begint al bij de besturing: die is vrij direct en heel erg nauwkeurig, waardoor men via het kleine stuurwiel een goed contact met de weg heeft. De wagen volgt uitstekend de aangegeven koers, de bestuurder moet er echter wel voor zorgen dat de juiste versneling is ingeschakeld, wil hij (of zij!) ten volle profiteren van het hoge motorvermo gen en de goede rij eigenschappen. Want de wegligging van deze auto is werkelijk heel goed. Ook mede dankzij de soepele maar vrij straf gedempte vering van de vier onaf hankelijk van elkaar opgehangen wie len is het weggedrag uitstekend. Bij rechtuit rijden is de wagen zeer koers vast, alleen heel harde zijwind maakt wel eens een stuurcorrectie nodig. Comfort De voorstoelen zijn goed van vorm, bie den voldoende zijdelingse steun en voe len stevig aan. De hoofdsteunen zijn in hoogte verstelbaar. Degenen die voorin zitten kunnen profiteren van de uitste kende ventilatie van deze Escort. Wie een doorzichtig schuifdak wil hebben krijgt dat tegen bijbetaling van 810 gul den. De Escort is een redelijk stille auto die de aanschaf van een goede geluidsin stallatie zeker verantwoordde maakt! De diverse inbouwplekken daarvoor zijn al aanwezig. Wat ook bijdraagt aan het comfort zijn de vele opbergvakken: twee in de por tieren, twee bovenop het dashboard, één vlak voor de versnellingspook en dan is er ook nog een ruim afgesloten dashboardkastje. Prima verzorgd en heel praktisch. Conclusie Al met al kan van de Escort GT worden gezegd daat het een pittige, goed op de weg liggende auto is die van alles bevat wat het autorijden comfortabel en ple zierig maakt. Motor, wegligging en be sturing vallen in positieve zin op, net als de inrichting van het interieur en het comfort dat hij biedt. En daarbij oogt de wagen nog goed ook. 'Doordacht dyna misch' heeft Ford terecht op de Escort- folder gezet! Bij aankoop van twee KOSTUUMS betaalt U alleen de duurste Bij aankoop van twee KOLBERTS betaalt U alleen de duurste PANTALONS van f 149,- tot f 170,- NU f 105,- van f 179,- tot f 200,- NU f 125,- van f 219,- tot f 240,- NU f 145,- boven f 240,- NU f 165,- MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Met ingang van 1 augustus 1990 wordt de boete voor het reizen zon der geldig plaatsbewijs in bus, tram of trein verhoogd van f 25,- naar f 100,-. Als de reiziger de opgelegde boete niet direct aan de bevoegde opspo ringsambtenaar betaalt, moeten ex tra administratiekosten van f 25,- worden betaald. In het ongunstigste geval kan het reizen zonder geldig plaatsbewijs de "zwartrijder" dus komen te staan op f 125,-. Deze maatregel geldt landelijk en is afgekondigd door de Minister van Verkeer en Waterstaat (Mevrouw J.R.H. Maij-Weggen) op 20 juni 1990. In de bussen van Centraal Neder land zullen de passagiers ook door middel van een "raamsticker" van deze maatregel op de hoogte worden gesteld. De politie hield vrijdagavond bij een controle op de Dalweg een 50-jarige automobilist uit Soest staande. De wa gen bleek niet verzekerd te zijn. Op het bureau kreeg de man de gelegenheid een en ander met zijn verzekerings agent te regelen, waarna hij de auto te rugkreeg. De politie maakte uiteraard wel proces-verbaal op. De brandweer rukte vrijdagmiddag met groot materieel uit na een alarm dat af komstig was van de Nieuwstraat. De be woners waren daar bezig met het schoonmaken van de kelder. Daarbij kwam water op een schakelkast terecht, met als gevolg dat er vonken ontston den en de verlichting begon te knippe ren. Voor alle zekerheid werd de brand weer gewaarschuwd. Het gevaar was echter snel bezworen. Andere modellen Ford-dealer Auto Vandermeer heeft nog een ander model tijdelijk 'in de aanbieding'. Het is de Escort 1600 Eu ropa, die dezelfde motor bezit als de Es cort GT maar wat anders is uitgevoerd, waarbij de nadruk minder op sportivi teit ligt. In driedeurs uitvoering kost de ze auto momenteel f 23.995,- (normaal f 25.360,-), terwijl Auto Vandermeer voor deze auto een maximum afschrij ving van 250 gulden per maand garan- dereert. De brandweer rukte maandagavond om kwart over elf met twee wagens uit naar een woning aan de Waldeck Pyr- montlaan. Op de bovenverdieping was brand ontstaan. De vlammen werden snel geblust. Vermoedelijk is het vuur veroorzaakt door een brandende siga- rettepeuk. Tot 12 augustus is in het cultureel cen trum C-drie een tentoonstelling te zien over het werk van de stichting SOS-te lefonische hulpdienst Eemland, 't Gooi en Z.O.-Flevoland. De hulp dienst werkt 24 uur per etmaal en biedt hulpverlening door getrainde vrijwilligers. Men werkt uiteraard sa men met alle dienstverlenende instan ties in de regio. De telefonische hulpdienst biedt hulp aan mensen die zich in een crisissituatie bevinden, zich terneergeslagen voelen, wanhopig zijn en geen uitweg meer zien, of mensen die bepaalde informatie willen. De hulpdienst beschikt over di verse alarmlijnen, waarvan er een 24 uur bemand is (035-45555) en een als kinder/jongeren telefoon fungeert (035-45556). Voor de vrijwilligers aan de telefoon dienst gaan doen hebben zij een interne training van ca. zes maanden gehad. Het werk aan de telefoon vraagt van de telefonisten de bereidheid om vanuit ei gen ervaring of gevoel te handelen. Geen enkel gesprek met een cliënt ver loopt immers hetzelfde. De gesprekken aan de telefoon vergen daarom "reage ren vanuit de ervaring die telefonisten op concrete momenten in de gesprek ken met de cliënt opdoen". De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van C-drie. Een 42-jarige bewoonster van het Tromslagerpad meldde de politie vori ge week dat onbekenden vernielingen aan haar auto hadden aangericht. Zo bleek o.m. de radio-antenne te zijn af gebroken. De wagen stond op de par keerplaats bij haar woning. Een bewoner van de Koninginnelaan ontdekte dat zijn auto, die bij zijn wo ning stond geparkeerd, door een onbe kend gebleven automobilist was aange reden. De wagen liep nogal wat schade op. Op de parkeerplaats bij de Zuidprome nade werd zaterdagmiddag een auto aangereden. De eigenaar, een inwoner van Soesterberg, ontdekte dat zijn rech terportier was gedeukt. Vermoedelijk is de wagen geramd door een grijze bus. De politie heeft vorige week een 17-ja- rige Soester aangehouden, die aan de Smitsweg een fiets had gestolen. De knaap beweerde dat hij het rijwiel had gevonden. De fiets ging terug naar de eigenares en de boosdoener kreeg een proces-verbaal. In Utrecht is vorige week de auto terug gevonden die op 1 juli werd gestolen aan de Valeriaanstraat. De wagen was het eigendom van een inwoner van Baarn, die in Soest op familiebezoek was geweest. Hij kon het voertuig weer in ontvangst nemen. Met een gezellige receptie is maandag avond j.1. de nieuwste horeca-aan- winst van Soest officieel van start ge gaan: het steak-restaurant "De Kroon" aan de Soesterbergsestraat. "De Kroon" is eigendom van Mimo en Jeanette Tadros, van de (naastgele gen) shoarma- en pizza-zaak "De Py- ramiden". Met de naam "De Kroon" - zoals "De Pyramiden" vroeger heette - wordt een stukje geschiedenis van Soest levend gehouden. Het nieuwe steak-restaurant heeft onderdak gevonden in het voor malige café "De Herberg". De kaart telt een aantal gerenommeerde steak-ge rechten, maar volgens Mimo Tadros zullen er om de twee a drie maanden nieuwe varianten worden geïntrodu ceerd. Met de officiële ingebruikneming van het nieuwe restaurant maakt een "oude bekende" uit de Soester horeca-wereld zijn rentree. Dick van den Beid, voor malig eigenaar van restaurant 't Hoogje aan de Kerkstraat, zwaait in "De Kroon" de koks-scepter. 'Beetje Bourgondisch' "We streven in de eerste plaats naar een beetje Bourgondisch type restaurant in Soest," aldus Van den Beid. "Normali ter krijg je in de horeca bijvoorbeeld een stukje vlees van 150 of hooguit 175 gram, maar bij ons zijn de T-bone steak Foto: Goos van der Wilt. en de Ribs Eye minstens 250 gram." De hoofdgerechten - zowel van de grill als van het fornuis - worden dagelijks vergezeld van verse groenten en andere garnituren. Voor de liefhebbers zijn er overigens ook "vertrouwde" gerechten als een biefstuk Stroganoff en een var kenshaasje in champignon-roomsaus Dat "De Kroon" een restaurant wordt waar iedere gast zich snel thuis zal voe len, zoals zowel Mimo Tadros als Dick van den Beid voorspellen, lijdt geen twijfel. Het steak-restaurant, dat plaats biedt aan 45 gasten, is (behalve op maandag) dagelijks geopend van 17.00 tot 22.00 uur. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Een oude briefkaart, is ook al eens ge publiceerd geweest: in het boekje Soest en Soesterberg van wijlen E. Heupers. "Soesder mannen en vrouwen" luidt daar het bijschrift, en: "De namen van de diverse personen bleken niet meer te achterhalen." Rechts op de foto staat nóg een persoon afgebeeld, een wat ou dere boer, maar op ons exemplaar van de foto ontbreekt deze. Iemand die ons alsnog verder kan helpen? Graag uw reacties, onder het motto Verdwenen Soest aan de redactie van de Soester Courant. I Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! WOE

Soester Courant | 1990 | | pagina 10