®d> stichting I nst en wiuitmiiï Spullenhulp is verdrietig, maar niet moedeloos DDR-jongeren hartelijk in Soest ingehaald Open monumentendag ook in Soest T gepakt ud Soest Vakantieprogramma St. Welzijn Soest Sanitair Ravage na inbraak in hockeyclubhuis Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Lezingen SOESA Tweetal arriveert per fiets uit Hamburg Op zaterdag 8 september SNIP VINDT SNAP REIZIGERS PAGINA (035-45555) en een als ntelefoon fungeert lligers aan de telefoon n hebben zij een interne i. zes maanden gehad, s telefoon vraagt van de )ereidheid om vanuit ei- •f gevoel te handelen, prek met een cliënt ver- ;tzelfde. De gesprekken vergen daarom "reage- rvaring die telefonisten •menten in de gesprek- nt opdoen", e bezichtigen tijdens de an C-drie. vorige week een 17-ja- ïgehouden, die aan de iets had gestolen. De dat hij het rijwiel had iets ging terug naar de boosdoener kreeg een iuto terug ge week de auto terug- a 1 juli werd gestolen istraat. De wagen was 'an een inwoner van aest op familiebezoek kon het voertuig weer ten. oos van der Wilt. nstens 250 gram." i - zowel van de grill - worden dagelijks groenten en andere Ie liefhebbers zijn er trouwde" gerechten oganoff en een var- impignon-roomsaus en restaurant wordt :h snel thuis zal voe- mo Tadros als Dick rspellen, lijdt geen sstaurant, dat plaats en, is (behalve op geopend van 17.00 ;n weten, onder wenen Soest", ostbus 57,3760 baat dank voor brekende infor- hebben, gezich- door Arie Wandelaar De Stichting Welzijn Soest organiseert in de zomerweken een vakantiepro gramma voor alle kinderen van Soest, in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar. De activi teiten worden gehouden van 21 t/m 23 augustus en van 28 t/m 30 augustus. De stichting zoekt nog vrijwilligers die mee willen helpen met het organiseren. Wie dat wil kan zich opgeven bij een van de buurthuizen: De Vangrail, Nachte- gaalweg 8c (tel. 17615); De Praatpaal, Smitsweg 311 (tel. 19546); Het Kruis punt, Albert Cuyplaan 200 (tel. 21987). Ook ouders zijn van harte wel kom. De activiteiten vinden telkens op een andere plek plaats: dinsdag 21 augustus: De Vangrail, woensdag 22 augustus: Het Kruis punt, donderdag 23 augustus: De Praat paal. lezing worden beelden getoond die ge maakt zijn gedurende een individuele fietstocht van drieduizend kilometer door Zimbabwe, Zuid-Afrika, Lesotho en Botswana en bij een internationaal vrijwilligersproject in Lesotho. Culture le en maatschappelijke aspecten, maar ook impressies van landschappen en de "couleur locale" zullen aan bod komen: onder andere de indrukwekkende ruï nes van Great Zimbabwe, manifeste en latente tekenen van apartheid, traditie en modernisering in Lesotho, het dage lijks leven in Soweto en de natuur rond de Victoria Falls. Donderdag 1 november, 15.00-17.00 uur, De Open Hof, Veenbesstraat 2. Donderdag 1 november, 20.00-22.00 uur, Muziekschool, Kerkplein 1. Docent: Dhr. K. Swart. Prijs: f 7,50 per keer. Voor informatie en/of aanmeldingen: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195, Kantoor ge opend: maandag 10.00-12.30 uur, don derdag 10.00-13.30 uur, behalve tij dens schoolvakanties. Het kantoor is de maanden juli en augustus gesloten. Donderdag 30 augustus is de Volksuni versiteit weer aanwezig. De open dag is op 8 september van 10.00-13.00 uur, in de Muziekschool. Tevens zijn er extra inschrijfdagen gedurende de maand september. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) - 1 30 14 Het programma is in de drie buurthui zen dus hetzelfde. Het ziet er zo uit: 10.00-12.00 uur: Knutselen. Er wordt geschilderd en van waardeloos materiaal worden leuke dingen ge maakt. Ook kunnen er mooie tekenin gen gemaakt worden. Kosten: geen. 12.00-13.30 uur: Bakfestijn. Op aangelegde vuurtjes kunnen de kin deren hun eigen maaltijd bereiden. Pannetjes, borden en bestek zelf mee brengen, eventueel ook aardappels, meel, etc. Anders kunnen ze voor een kwartje een pannekoek bakken met materiaal van het buurthuis. 13.30-15.30 uur: Spelletjes. Op de spelletjesmiddag worden er spel letjes gedaan als bliklopen, zaklopen, badminton, balspelen, etc. Bij de gratis activiteiten is voor een kwartje limona de verkrijgbaar. Tweede week Van 28 t/m 30 augustus vinden voor een deel weer andere activiteiten plaats. Op dinsdag 28 augustus wordt vanuit Het kruispunt (Albert Cuyplaan) een "Verrassingsspeurtocht" gehouden. Die begint om 11.00 uur en duurt tot 15.00 uur. De route gaat langs de ver schillende buurthuizen. Onderweg krij gen de kinderen spannende opdrach ten: ze moeten letters zoeken waarmee ze later een woord kunnen maken. Ie dere groep krijgt een begeleider, dus hier zijn vrijwilligers van harte welkom. Op woensdag 29 augustus wordt er op het speelveld op de Eng een "Activi teitendag" gehouden, van 10.00 tot 15.00 uur. Op het programma staan schminken, knutselen, spelletjes (zak lopen, bliklopen, badminton) en het bakfestijn, waar pannekoeken en ande re dingen gebakken kunnen worden (die het programma van de eerste week). Op donderdag 30 augustus wordt er een uitstapje gemaakt naar de Juliana- toren in Apeldoorn. Let op; wie mee gaat moet zich een week van tevoren (dus op 23 augustus) opgegeven heb ben! Het uitstapje is bedoeld voor de kinderen van 6 t/m 12 jaar. Ook kinde ren van 4 en 5 jaar kunnen mee, maar dan mét hun ouders. De grotere kinde ren krijgen een begeleid(st)er. Vertrek om 9.30 uur bij de Vangrail. Om ca. 17.00 uur is iedereen weer terug. De kosten zijn: 20 gulden voor volwasse nen, 17 gulden voor een (eerste) kind; 15 gulden voor het tweeae en verdere kinderen. Wat is er allemaal te doen bij de Juliana- toren? Dit: een speeltuin, een mini- achtbaan, een spookhuis, botsauto's, motorboten en nog veel meer! Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureaus Stoelen Computermeubelen Printertafels Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in het clubhuis van de hoc keyclub aan de Koningsweg. Ze kwa men binnen door een raam te vernielen. Ze doorzochten alle kasten, waaruit overigens niets wordt vermist. Wel leef den de onverlaten zich uit met de brandkraan. Die werd opengedraaid, zodat de zaak blank kwam te staan. Ook bleek er een brandblusser te zijn leegge- spoten, zodat er een enorme ravage ontstond. Kringloopcentrum geplaagd door diefstal De Stichting Spullenhulp staat o.a. voor het hergebruik van goederen, het verlagen van drempels en het bieden van sociale kontakten. Dat werk wordt belangeloos door vrij willigers verricht en de sfeer is bepa lend voor de werkzaamheden. Daar voor heeft Spullenhulp alleen mate riaal nodig en een klein beetje steun van de gemeenschap. Het is daarom extra verdrietig als ook Spullenhulp, ondanks de lage prijzen, niet ontkomt aan diefstal: goederen die zonder betaling van de doorgaans minieme bijdrage worden meegenomen. Bij Spullenhulp glim lacht men daar meestal om en men werkt gewoon verder, tot het mo ment dat geconstateerd moet wor den dat opeens de hele gereed- schapskast - onmisbaar bij reparaties - gestolen is. En als vlak daarna het complete telefoontoestel (mét tele- foonbeantwoorder) blijkt te zijn ont vreemd worden ze zelfs bij Spullen hulp chagrijnig: Waarvoor doe je het allemaal, en voor wie? Verdrietig, maar niet moedeloos gaan ze bij het kringloopcentrum door. Spullenhulp is voorlopig we gens vakantie gesloten, maar daarna laten de problemen zich weer op nieuw voelen. Vandaar deze vragen: Wie helpt Spullenhulp (kosteloos) aan ander gereedschap? Hoe komt Spullenhulp aan een be tere "afscherming", zonder dat het eigen ("open") karakter daaronder te lijden heeft? U, plaatsgenoot met uitstekende ideeën? U, politicus met verant woordelijkheid? U, knutselaars met "vrijwilligersgevoel"? Schrijf dan eens een briefje aan Spul- lenhulp-voorzitter Aart van Ginkel, Postbus 195, 3760 AG Soest (graag met uw telefoonnummer, dan wordt u teruggebeld). PAGINA 11 WOENSDAG 25 JUL11990 SOESTER COURANT Na de zomer start de Volksuniversiteit een serie dialezingen over een aantal landen in Oost-Europa, West- en Zuid- Azië en Zuidelijk Afrika. De lezingen worden gegeven door Kees Swart, van huis uit sociaal-geograaf en nu bezig met een opleiding tot reportagefoto graaf. Aan de hand van een unieke col lectie dia's zal hij een groot aantal ka rakteristieke en soms ook wonderlijke of bizarre aspecten van deze landen, die hij de afgelopen vijfjaar bezocht heeft, laten zien. Het andere Europa (1) Impressies uit Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije. In wat tot voor kort "Oost-Europa" werd genoemd hebben zich het laatste jaar omwentelingen voorgedaan die aan de oude tweedeling van Europa de finitief een einde lijken te hebben ge maakt. Achter de puinhopen van het IJ zeren Gordijn is nu een groep landen met een zware ballast uit het verleden op zoek naar een nieuwe identiteit in een onzekere toekomst. Eerst komen twee landen aan bod waar in het najaar van 1989 de bevolking een eind maakte aan de dictatuur: Tsjecho- slowakije en Oost-Duitsland. De dia's geven behalve een beeld van het dage lijks leven, de zichtbare gevolgen van 40 jaar onderdrukking, de milieuvervui ling enz.ook aan hoeveel nog herinnert aan de tijd dat dit deel van Europa in economisch en cultureel opzicht naad loos verbonden was met de omringende landen. De contrasten in Berlijn, de his torie van Postdam, de grauwheid van Halle, het stedenschoon van Praag en de schitterende natuur van het Tatrage- bergte passeren de revue en laten zien dat - zeker nu er bijna geen grenzen meer zijn - deze landen een bezoek ze ker waard zijn. Donderdag 4 oktober, 15.00-17.00 uur, De Open Hof, Veenbessenstraat 2. en Donderdag 4 oktober, 20.00-22.00 uur, Muziekschool, Kerkplein 1. Docent: Dhr. K. Swart. Prijs: f 7,50 per keer. Het andere Europa (2) Impressies uit Polen, Hongarije en Roe menië. Na de lezing over Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije zij nu enkele wat ver der weg gelegen landen aan de beurt. Polen en Hongaren hebben met elkaar gemeen dat ze voorlopers waren in het verzet tegen stalinistische structuren, al lang voordat glasnost en perestrojka de weg vrijmaakten voor verdere demo cratisering. De Roemenen hebben daarentegen tot het bittere einde moe ten lijden onder een van de ergste dicta tors die Europa gekend heeft. Ook nu veel beelden van de "couleur locale" in landen met een vaak even rijke als gru welijke historie, met grote economische en ecologische problemen, waar demo cratische structuren van de grond af aan opgebouwd moeten worden. De Poolse Oostzeekust met de oude hanzestad Gdansk, een voormalig concentratie kamp, Warschau, Krakow, Boedapest, het Balatonmeer, Boekarest en alles wat daar tussen ligt, vormen hiervoor het fascinerende decor. Donderdag 11 oktober, 15.00-17.00 uur, De Open Hof, Veenbessenstraat 2. en Donderdag 11 oktober, 20.00-22.00 uur, Muziekschool, Kerkplein 1. Docent: Dhr. K. Swart. Prijs: f 7,50 per keer. Over land naar India. Een reis door Turkije, Iran, Pakistan en India. Deze lezing start niet ver van de plaats waar die over "Het andere Europa" op hield en brengt ons nog veel verder oostwaarts. De reis over land naar India is sinds de veldtochten van Alexander de Grote door velen gemaakt, maar bleef in de ogen van velen een hachelij ke onderneming, totdat de route in de zestiger jaren door duizenden hippies en avonturiers herontdekt werd. In de jaren tachtig hebben religieus fanatisme en oorlogsgeweld een einde gemaakt aan het massale hasj-en goeroetoerisme van weleer. Toch is het voor de enkeling nog mogelijk met het openbaar vervoer door Turkije, Iran en Pakistan naar In dia te reizen. Dia's geven een indruk van de enorme verscheidenheid aan leefwij zen, sociale verhoudingen en land schappen tussen Istanboel en de Hima- laya. Ruim de helft van de lezing zal ge wijd zijn aan India, dat de bizarre reis erheen meer dan waard blijkt te zijn. De veelheid aan culturen, landschappen en maatschappelijke problemen is hier minstens zo groot als in de landen die op de reis erheen ter sprake zijn gekomen. Donderdag 25 oktober, 15.00-17.00 uur, De Open Hof, Veenbesstraat 2. en Donderdag 25 oktober, 20.00-22.00 uur, Muziekschool, Kerkplein 1. Docent: Dhr. K, Swart. Prijs: f 7,50 per keer. Fietsen langs de frontlijn. Een tocht door Zimbabwe, Zuid-Afri ka, Lesotho en Botswana. Weinig delen van de wereld zijn zo'n complex geheel van landschappelijke schoonheid, etnische en culturele ver scheidenheid, sociaal-economische te genstellingen en raciale verscheurdheid als zuidelijk Afrika. Reizen door dit deel van Afrika is dan ook even aangrij pend als fascinerend voor wie zich bui ten de door touroperators gebaande en door verkrampte machthebbers gepro pageerde paden waagt en doelbewust kiest voor persoonlijke contacten met de zwarte bevolking. Tijdens deze dia- Zomermaanden zijn wat nieuws be treft komkommertijd, zij 't dat Soest daarop een uitzondering vormt. Te danken aan mevrouw Mieke Swin- kels, in ons dorp sinds enkele maanden wethouder, met in haar boodschap pentas Verkeer en Milieu. Niet gehin derd door bestuurlijke wethouderser varing op dit vlak, hetgeen een verkla ring kan zijn voor het virus waarmee ze sinds enige tijd is besmet. Een virus, herkenbaar aan uitspraken die oplossingen beoogen voor Verkeer en Milieu, overgewaaid uit Den Haag en toebehorend aan de minister van Verkeer en Waterstaat, vrouwtje Maij- Weggen. Arie vreest dat Mieke Swinkels de Soester Maij-Weggen van de negenti ger jaren gaat worden als ze dit virus niet kwijtraakt. Weliswaar torst ze een minder zwaar politiek boodschappentasje dan de Haagse minister, de spraakmakende uitspraken van de Soester wethouder kunnen de vergelijking met wat Den Haag beweert ruimschoots doorstaan. Waarom nu kan Arie met de beste wil van de wereld niet om de in Soest op gestane Maij-Weggen heen? Daarvoor eerst even het geheugen op frissen. Niet zo lang geleden gingen er in de Soester politiek stemmen op die pleit ten voor aanleg en bouw van een mil joenen kostende ondergrondse garage, te projecteren in de bouwplannen van het nieuwe gemeentehuis. Argumen ten daarvoor waren uit voorraad lever baar, desondanks deze stalling voor vierwielers kwam er niet. Terecht naar thans blijkt. Twee maanden voor de officiële ope ning van het nieuwe gemeentehuis komt Mieke Swinkels het laatste duitje in het zakje doen. Heeft Arie het alle maal goed begrepen dan kunnen Soes ter ambtenaren in de nabije toekomst hun auto's beter thuis laten, aangezien de Soester Maij-Weggen ze liever op de fiets naar hun dagelijks brood ziet komen. Openbaar vervoer mag ook, maar deze mogelijkheid wordt als laat- se genoemd. Op zichzelf niet vreemd, want daar bedient men zich van een dienstregeling die als buitenboordmo tor werkt bij het verzinnen van uit vluchten bij het te laat verschijnen op het gemeentehuis. Banden oppompen, de fiets dus. De wethouder sluit zelfs niet uit dat er voor fietsende ambtenaren een over dekte fietsenstalling in het kerstpakket komt. Een geschenk waarvoor de reke ning naar de gemeente Soest kan wor den gestuurd. Een opmerkelijk geste in de ijver het autoverkeer te beperken, het milieu te beschermen. Daar zal de ondernemer, die in juni '90 van B en W nul op requst kreeg, toen hij financiële assistentie vroeg bij de plaatsing en in richting van een fietsenstalling voor zijn medewerkers, van opkijken. Trouwens Swinkels wegen in Soest zijn ook in andere opzichten ondoorgron delijk. Arie kent heel wat bewoners in straten en lanen, die ongevraagd met verkeersdrempels worden opgezadeld en nu verplicht met hun auto's en fiet sen over deze puisten dienen te hobbe len. Terug naar de auto's van ambtenaren die in de garage dienen te blijven. Onze hoogste mevrouw voor verkeer en Milieu in Soest weet, als u en ik, dat er tussen iets vragen en iets gedaan krijgen een wereld kan liggen. Geen nood, in Den Haag weten ze daar in sommige gevallen raad op. Vanuit de Hofstad verwacht mevrouw Swinkels een oplossing aangereikt te krijgen, die het in de vroegere Snip en Snap-revue of in het gelijknamige stuk van Tsjechow (De Revisor) goed zou doen. Zo mevrouw Swinkels door "collega" Maij-Weggen niet wordt te leurgesteld, dreigt er vanuit Den Haag een vervoersmanager naar Soest te worden gezonden die, van uw en mijn belastinggeld, het gemeentelijk appa raat, 300 medewerksters en medewer kers, gaat doorlichten. De man of vrouw gaat inventariseren wie van de ambtenaren van een privé-auto ge bruik maakt en of deze verderfelijke instelling voortkomt uit gemakzucht dan wel noodzaak. Een kleine duizend man/vrouwuren zal dit onderzoek gaan vragen, nog afgezien van de tijd die de werkonderbrekingen van amb tenaren vraagt bij het beantwoorden van ongetwijfeld een waslijst vragen. Hoe de uitkomst van het onderzoek zal zijn, uitzonderingen op mogelijke spelregels zijn reeds nu ingebakken. Voor representatieve doeleinden moet het gebruik van een auto kunnen. "Je kan", vindt de Maij-Weggen van Soest, "niet nat of verfomfaaid bij ie dere klant of een plechtigheid aanko men." Wethouder Swinkels is er op voorhand van overtuigd dat haar kruistocht re sultaat zal opleveren. "Het zal", ver klaarde ze onlangs aan een journalist, "zo zijn dat ieder zinnig mens er niet omheen kan." Mag Arie in deze, zij 't als niet ambtenaar, tot het niet-zinnige deel van de Soester mensheid worden gerekend. Leuk dat de dames Snip en Snap terug zijn. Treurig dat ze serieus wensen te worden genomen, ten koste van privacy van ambtenaren en ons geld. ARIE WANDELAAR. De 15 jongeren uit de DDR, die deze week als gast van de Open Hof-jeugd- kerk "De Zijdeur" in Soest logeren, zijn zaterdagavond bijzonder hartelijk ingehaald. De meesten arriveerden per trein in Amersfoort. Twee van hen legden een aanzienlijk deel van de route per fiets af. Het gezelschap uit Rügen was in elk ge val compleet bij de begroeting in de Open Hof, waar de kennismaking werd hernieuwd (of voor het eerst plaats vond). De reis was zonder problemen verlopen. De meeste aandacht ging uit naar Jan Hübner en Martin Handt, die zo'n 600 kilometer "in de benen" had den. Ze waren uit Münster komen fiet sen, nadat ze eerst een poosje in Ham burg hadden gelogeerd, waar een zuster van Martin woont. Uit Münster waren ze dinsdagmorgen al in alle vroegte ver trokken. De 15 reizigers werden bij de Open Hof verwelkomd door hun Nederlandse vrienden en vriendinnen, met wie ze de rest van de week zullen doorbrengen. In het kerkgebouw aan de Veenbesstraat stond de koffie al klaar en werden de jongelui uit Gören en Middelhagen - de beide dorpen die één kerkelijke ge meente vormen op het Oostzee-eiland - kort toegesproken door "pfarrer" Jan Peter Schouten. Die liet weten blij te zijn met hun komst, vooral omdat het tot voor kort ondenkbaar zou zijn ge weest dat de Oostduitse jongelui vrij naar Soest zouden kunnen reizen. "Voor ons is dat heel normaal; wat het voor jullie betekent weten we niet, maar dat horen we van de week nog wel," al dus de predikant. De logés vertrokken vervolgens met hun gastgezinnen naar huis, om een beetje bij te komen van de vermoeienis sen. De zondagmorgen-kerkdienst in de Open Hof had uiteraaard een apart karakter, omdat er gestreefd was naar zo veel mogelijk herkenbaarheid. Dat hield o.a. in dat er "gemeenschappelij- Foto: Goos van der Wilt. De verwelkoming bij de Open Hof. Rechts op de foto métfiets) Jan Hübner en Martin Handt, die vanaf Münster waren komen fietsen. ke" liederen werden gezongen en dat delen van de liturgie in het Duits wer den "ondertiteld". Verder werd de dag besteed aan een gezamenlijke brood maaltijd, een kort kennismakingsspel en een wandeling door de bossen van Pijnenburg. De stemming zat er aan het begin van de week in elk geval al goed in. De rest van de week wordt gevuld met diverse uit stapjes, ontmoetingsbijeenkomsten en gezamenlijke activiteiten. Vrijdagmor gen is het voor de DDR-jongeren weer vroeg opstaan geblazen. Dan begint de terugreis naar huis, waar ze waarschijn lijk een hele tijd zullen moeten teren op de in Soest opgedane indrukken. De tweede zaterdag van september, dit jaar op 8 september (van 10 uur tot 5 uur), wordt voor de vierde maal de Open Monumentendag georgani seerd. Ook in Soest Vorig jaar werden in de gebouwen in Nederland waar "de vlag met de sleu tel" hangt 600.000 metisen ontvangen. In meer dan tweederde van de Neder landse gemeenten zijn 400 speciale co mités gevormd die in overleg met eige naren en beheerders diverse monumen ten voor het publiek openstellen en daarnaast manifestaties en activiteiten organiseren. Vanaf 1 augustus ligt gratis meer informatie klaar bij de VVV en vanaf 1 september in het nieuwe ge meentehuis aan de Dalweg. Krant De Open Monumentendag wordt geor ganiseerd door een landelijke stichting die Prins Claus en Hedy d'Ancona ge vraagd heeft in het Comité van Aanbe veling zitting te nemen. Een speciale krant van de Stichting is op aanvraag in Amsterdam (Sint Antoniebreestraat 69) verkrijgbaar. Daarin wordt ook Soest genoemd, met als meest opvallen de monument de Oude Kerk. In het kader van de Monumentendag worden tekenwedstrijden gehouden, wordt een speciaal stijlenboek uitgege ven en worden muziekcomposities ont wikkeld. Er zijn vlaggen beschikbaar, Open Monumentendag in de Kerkebuurt. buttons, raambiljetten, strooifolders en spandoeken. Desgevraagd deelt wethouder J. Visser (van o.m. Monumentenzorg) mee vol gend jaar de activiteiten uit te breiden en een apart comité te willen formeren om aan alle activiteiten rondom de Mo numentendag mee te doen. Dit jaar wordt in ieder geval op 8 september een wandeling georganiseerd langs enkele monumenten in de Kerkebuurt i.s.m. de Monumentencommissie en Museum Oud Soest en wordt weer een expositie ingericht in de Oude Kerk door de Her vormde Gemeente. in voor! UW BREUGHELIAANS EETFEEST kelder (10-25 pers) Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Aan de Stationsweg gelegen bakstenen stationsgebouw uit 1897 met een goederenloodsje (1922). Ontwerp van J.F. Klinkhamer in Chalet-stijl gebouwd, in opdracht van de Utrechtsche Locaal Spoorweg Maatschappij. Het pand telt twee bouwlagen met zolder onder met rode bouletpannen gedekt samengesteld dak op ongelijke nok- en voethoogte. De daken zijn overstekend, windveren langs de topgevels met bouten vul ling in de top, pizons op de nokeinden. De gevels worden verlevendigd met gele verblendsteen in de ontlastingsbo- gen, in banden en in fries op verdiepingshoogte, "negblokken" en "boek blokken", uitkragende waterlijsten, uitgemetselde plint met afdekking aan bovenzijde van bruine verglaasde steen, op de hoeken hardsteen, klim mend langs de topgevels. Het gebouw is van betekenis voor de ontwikke- lingsgescheidenis van Soest. Ik zou willen treinen met jou zonder bagage, zonder vertraging, zonder aankomst, zonder plaatsbewijs. Spoorloos óp reis. En dan weer terug. Ik zou willen treinen met jou door de nacht, door de dageraad, door niets, zonder plaatsbewijs. Spoorloos op reis. En dan weer terug. J.V. Restaurant en Motel Het Witte Huis

Soester Courant | 1990 | | pagina 11