kabelkrant WIN EEN SUPERTAART/ Stedenband Soest*Koxle Cursisten brengen Engels in praktijk Poolse week is rond Gevangenen laden pakketten uit in Kozle Geen zebra bij Hoog Soestdijk Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Dame met hondjes vast in lift Tekenaar Leo Determann begeeft zich op gevaarlijk terrein Afvalverwerking in Midden-Neder land Flevoland, Gelderland en Utrecht pakken samen afvalproblemen aan Een schoon Soester milieü? Het gaat ook u aan en zo zijn de regeltjes 'Doorsteek' blijft ongewijzigd Docenten Volksuniversiteit Soest organiseren reis naar Engeland Crosserfjes gepakt 06-11 Inbraak kelderbox Kopij-spelregels Sportfoto's WOENSDAG 25 JUL11990 SOESTER COURANT PAGINA 12 Donderdagavond zijn de laatste spullen (voedsel, kleding, etc.) voor Polen van uit het oude politiebureau gratis ver huisd naar Kozle door twee medewer kers van de firma "Amusement Totaal" uit Amersfoort. Bij aankomst vrijdag in onze jumelage-gemeente bleek men handen te kort te komen om de 592 pakketten uit te laden. Iedereen was nog aan het werk. Daarop reden de chauffeurs naar het plaatselijke politie bureau, waar enkele gevangenen bereid bleken de handen uit de mouwen te ste ken. In het najaar hoopt de Stichting het overbodig meubilair uit het oude ge meentehuis naar Kozle te vervoeren, het College van Burgemeester Wet houders hebben deze inventaris toege zegd. Poolse Week De voorbereidingen voor de Poolse Week in Soest van 19 september tot 26 september zijn op papier helemaal rond. Op het programma staan een bos wandeling, een bezoek aan de Dieren tuin in Amersfoort, aan het Scheve- ningse strand, aan het Openluchtmu seum in Arnhem, aan Eldorado en aan Amsterdam. Vrijdagavond 21 september vindt in C-drie een spectaculaire feestavond plaats, aan de vóóravond van de ope ning van het nieuwe gemeentehuis, met optredens van de Blaaskapel, de Poolse dansgroep en de Soester tenor Charles Gabriël. Zaterdag oganiseert de Jumelagestich- ting een barbecuefeestje op de Eng en zondag een schaak- en tekenontmoe ting in Artishock voor de negentig Poolse gasten. In het kader van de cul turele uitwisselingen bestaat de moge lijkheid dat de Soester Stichting van de Raad van Europese Gemeenten voor deze Poolse week een subsidie kan krij gen van enkele duizenden Ecu's (de nieuwe Europese munteenheid). Foto: Goos van der Wilt. De laatste vrachtwagen met pakket ten, gereed voor het vertrek naar Kozle. Weeshuis Er zijn afspraken gemaakt met de Ron de Tafel (afd. Soest/Baarn) voor het verzamelen van medische apparatuur en medicijnen. De Poolse arts J. Zyg- munt, die zeven maanden in Zonneglo ren stage heeft gelopen is teruggekeerd naar huis. In de Poolse Week komen enkele koks uit Kozle ervaring opdoen in drie Soes ter restaurants. Er bestaan plannen om in overleg en samenwerking met de Soester Zakenkring en hun collega's in Kozle in de toekomst nog meer stagiai res naar onze gemeente te halen. Op 6 augustus arriveren 41 weeskinde- Het weeshuis in Kozle, waarvan straks 41 kinderen in Soest op bezoek komen. ren uit Kozle (zie foto) in Soest voor een vakantieweek op de Kinderboerderij. Voor deze happening worden nog vrij willigers gevraagd om deze Poolse kin deren op te vangen en te begeleiden naar het Dolfinarium, de Efteling, Ma- durodam en het Amersfoortse Dieren park. Aanmelden bij Bob Sluis (restau rant de Knollentuin). Voor deze activiteiten is nog geld nodig. Giften kunnen gestort worden op giro 456607 t.n.v. de Stichting Jumelage Soest/Kozle, onder vermelding van "Vakantieweek Weeshuis." Snelle brommers De politie hield in het weekeinde op de Vredehofstraat een 16-jarige bromfiet ser uit Hilversum staande. De jonge man reed met een snelheid van 70 a 80 kilometer en dat vond de politie een beetje té hard. Hij moest zijn brommer aan het bureau laten staan en kreeg een proces-verbaal. Op de Kerkstraat werd een 19-jarige Amersfoorter betrapt omdat hij te snel reed. Op de A.P. Hilhorstweg werd een 17-jarige Soester staande gehouden omdat zijn brommer - die een te groot vermogen had - te veel lawaai maakte. Beide bromfietsen werden voor tech nisch onderzoek in beslag genomen en de berijders kregen een proces-verbaal. Burgemeester en Wethouders hebben besloten geen zebra aan te leggen bij het kruispunt Prins Hendriklaan/'Nassau- plantsoen. Het bestuur van de flatver eniging Hoog Soestdijk had daar om gevraagd. B.& W. kunnen zich inden ken dat voor een groot aantal bewoners van de flat Hoog Soestdijk het overste ken van verkeerswegen steeds moeilij ker wordt. Het verkeer wordt immer drukker, terwijl er ook steeds harder gereden wordt. In beginsel staan Burgemeester en Wet houders dan ook positief tegenover de 'zebra' als maatregel ter beveiliging van de overstekende voetganger, echter al leen indien ook ondersteunende maat regelen worden getroffen. Bij alleen de aanleg van een 'zebra' zal een schijnhei ligheid worden gecreëerd; de voetgan ger voelt zich veilig, terwijl de praktijk uitwijst dat de gemiddelde automobilist zich weinig gelegen laat liggen aan een 'zebra'. Een dergelijke situatie dient ui teraard te worden voorkomen. Het verzoek van de flatvereniging is beoordeeld in samenhang met het on langs gereconstrueerde kruispunt Prins Hendriklaan/Nassuaplantsoen. Deze kruising is voorzien van een zogenaamd verkeersplateau. Dat plateau leidt ertoe dat het verkeer vanuit alle richtingen bij het kruispunt moet afremmen. Van in direct belang is voorts nog de recon structie van de Albert Cuyplaan. Eén en ander betekent dat het oversteken van de Prins Hendriklaan reeds veiliger kan plaatsvinden dan voorheen het ge val was. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De politie kreeg vrijdagavond een tele foontje van bewoners van een flat aan de Kamperfoeliestraat. Daar bleek een dame vast te zitten in de lift, in gezel schap van twee hondjes. De woning bouwvereniging werd gebeld met het verzoek een monteur te sturen en die kwam ook, maar pas na ongeveer een half uur. Intussen was de brandweer al gealarmeerd om de dame te bevrijden. Expositie diertekeningen in Dierenpark Amersfoort In de expositieruimte van de Ark vai> Amersfoort is tot en met 31 oktober 1990 een expositie te zien van een twintigtal werken van Leo Determann (32) uit Zandvoort. Leo Determann is werkzaam in de gra fische industrie. Hij heeft zolang hij zich kan herinneren getekend. In eerste in stantie ging zijn voorkeur uit naar het impressionisme, maar in de loop der tijd werd zijn werk steeds realistischer. Geboeid door de vele mogelijkheden en nuanceverschillen van het potlood, begon hij aan een serie dierportretten aan de hand van zelfgemaakte foto's in de Nederlandse en Belgische dieren parken. ïviei uei tekenen van dieren begeef je je eigenlijk een beetje op gevaarlijk ter rein. Er zijn zoveel gevestigde namen op dit gebied datje echt behoorlijk goed moet zijn, willen de mensen het mooi vinden" aldus Leo Determann. Hij is van mening dat er in het werk iets van hemzelf herkenbaar moet zijn, want "anders kun je net zo goed een foto ma ken." Bezoekers van Dierenpark Amersfoort kunnen de tekeningen van Leo Determann elke dag bewonderen tijdens de openingstijden van het park (9.00 tot 18.00 uur). De entreeprijzen van het park zijn: kin deren van 2 t/m 10 jaar 10 gulden p.p., oudere kinderen en volwassenen beta len f 13,50. KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP De provincies Flevoland, Gelderland en Utrecht hebben in oktober 1989 besloten de afvalverwerking in hun ge bied (Midden-Nederland) gezamen lijk aan te pakken. Het ingenieursbu reau Haskoning uit Nijmegen heeft van de drie provinciebesturen in de cember van dat jaar opdracht gekregen een onderzoek uit te voeren naar de optimale opzet voor een grootschalig afvalverwerkingssysteem. De rappor tage van dit onderzoek is nu gereed. In iedere provincie zijn twee mogelijke locaties voor een verbrandingsinstalla tie onderzocht. Het onderzoek betreft een nieuw te rea liseren verbrandingsinstallatie voor huishoudelijk afval en daarmee samen te verwerken bedrijfsafvalstoffen. In to taal worden in het rapport zeven varian ten "doorgerekend". Varianten die re kening houden met de verwerkingsca paciteiten van de bestaande vuilver brandingsinstallaties in Beuningen en Duiven. Bij de kleinste variant (Flevoland, Utrecht en de Noord-West-Veluwe) gaat het in het jaar 2000 om 600.000 ton per jaar. De grootste variant (de drie genoemde gebieden met Gooi- en Vechtstreek, West- en Oost-Veluwe en Rivierenland]) gaat uit van een benodig de verwerkingscapaciteit van zo'n 900.000 ton per jaar. Lokaties Met deze gegevens als basis is gezocht naar mogelijke geschikte lokaties in de drie provincies. De mate van geschikt heid is getoetst aan onder andere be schikbaar oppervlak (nodig is zo'n 10 a 12 hectare), ontsluitingsmogelijkheden over de weg, rail en water, afzetmoge lijkheden voor elektriciteit en warmte, ruimtelijk beleid, milieuhygiënische in passing en ligging ten opzichte van het zogenaamde afvalstoffen-zwaartepunt. Als zodanig zijn in de provincie Utrecht de industrieterreinen Lage Weide bij Utrecht en De Hoef bij Amersfoort, in Flevoland De Vaart bij Almere en de Flevocentrale bij Lelystad en in Gelder land lokaties bij Harderwijk (Lorentz) en Barneveld (Harselaar) in beeld. Voor al deze lokaties zijn de transport kosten "doorgerekend". De invloed van de lokatie op de totale prijs voor de verwijdering van het afval blijkt slechts marginaal te zijn. In het rapport wordt daar uitgebreid op ingegaan, echter zonder daarmee een voorkeur voor één van de lokaties uit te spreken. Daarvoor is in een volgend stadium een onder zoek naar de milieu-effecten (MER) noodzakelijk. Besluitvorming De drie colleges van Gedeputeerde Sta ten streven ernaar om komend najaar op basis van deze studie een voorlopige beslissing te nemen over het mogelijke aanleveringsgebied en de fasering van de realisatie van de verbrandingsinstal latie. In de tussenliggende periode wordt overleg gevoerd met alle belang hebbenden. Veel klachten over reiniging niet terecht "Jullie hebben mijn vuilnisbak vergeten." "Nee mevrouw, hij zat te vol, het deksel was open." "Waarom is mijn grofvuil niet meegenomen?" "Mevrouw, had U wel een afspraak gemaakt?" Gesprekken op 93643, het nummer van de reiniging. En vaak blijkt de oor zaak bij de klager te liggen. Veel Soesters weten niet wat ze van de reiniging kunnen verwachten, en wat de reiniging niet doet. Ze kennen de regeltjes niet. In de gemeentegids staat het Als burger kunt U natuurlijk niet alles weten. Kijk in de gemeentegids. De uit gave 1990 heeft U net gekregen. U vindt daarin heel veel informatie over onze gemeente. Op bladzijde 89 begint het stukje van de reiniging. Daar staat alles wat U moet weten over groene containers, bruine containers (groente, fruit en tuinafval), cocons, brengplaatsen en de grofvuillijn. Verder een lijst van plaatsen waar u chemisch afval kunt inleveren en ook hoe u door Spullenhulp bruikbare dingen kunt laten ophalen. Wat doet de reiniging? De hoofdtaak van de reiniging is huisvuil ophalen, daarnaast straten vegen, kolken, putten en riolen schoonmaken en allerlei transporten verzorgen. Ver der kunt u van de reiniging adviezen of hulp krijgen bij ongedierte bestrijding. De afdeling moet zuinig met gemeentegeld omspringen en probeert snel en goed zijn werk te doen. Omdat alles met een kleine ploeg mensen moet ge beuren moet de burger op sommige diensten wel eens wachten. Voor allemaal een prettige vakantie Ook het personeel van de reiniging wil graag in de schoolvakantie verlof op nemen. Het huisvuil wordt gewoon opgehaald, maar de overige werkzaamhe den staan tijdelijk op een laag pitje. Dat hoeft geen problemen op te leveren, als ieder zich maar aan de regeltjes houdt. De reiniging wenst ieder een prettige vakantie. Burgemeester en Wethouders zien geen aanleiding om de huidige situatie bij de doorsteek Goudwesp/Fazantpad weer terug te brengen in de oorspron kelijke. Bewoners uit die omgeving hadden daar om gevraagd. De directe aanleiding om de doorsteek Goudwesp/Fazantpad voor het au toverkeer onmogelijk te maken, was een verzoek van verschillende bewo ners. Bij de bestudering van dat verzoek werd door B. W. geconstateerd dat het gebruik van de doorsteek niet in overeenstemming was met het doel waarvoor deze was aangelegd. In dat verband stellen B. W. met nadruk dat het nimmer de bedoeling is geweest dat deze doorsteek zou fungeren als 'nor male' verbindingsweg tussen Overhees III en Overhees IV; als dat wel de opzet Een cursus Engels volgen en de opge dane kennis direct daarna in praktijk brengen in Engeland. Die kans kregen 46 cursisten van de Volksuniversiteit Soest van 4 tot en met 8 juli. Al voor de zevende keerorganiseerden de do centes Ellen Beijer, Anjo Craenen en Ineke Peeck een reis naar Engeland. Reisdoel was dit keer Oxford en om geving. Op woensdagochtend 4 juli vertrok een bus naar Groot-Brittan- nië. De cursisten waren afkomstig uit Soest, Soesterberg en Laren. Tijdens de reis hebben de cursisten er varen dat de docenten van de Volkuni versiteit zich ontpopten als ware reis- leidsters, die alles tot in de puntjes ver zorgd hadden voor een alleszins accep tabel bedrag. De deelnemers werden ondergebracht in Engelse gastgezin nen, waardoor men wel gedwongen wordt Engels te spreken. Na een over tocht via het Franse Boulogne naar Dover werden de reizigers uiteindelijk verdeeld over gastgezinnen in de plaats Abingdon, vlakbij Oxford. Precies tij dens de voetbalwedstrijd Engeland - West-Duitsland vielen de Nederlan ders bij de gastgezinnen binnen. Stof om te praten was er dus direct. De gastgezinnen zorgden voor een slaapplaats, het ontbijt en het avonde ten. Bovendien gaven zij hun gasten el ke dag een lunch mee. Dat laatste was dus wel nodig, want wie een reis boekt bij de Volksuniversiteit Soest moet er op rekenen dat hij of zij de hele dag wordt beziggehouden en een vol pro gramma krijgt aangeboden. Overigens was van dat programma alles van te vo ren geregeld en was iedereen vrij om deel te nemen aan de programma-on derdelen of om zelf iets te gaan onder nemen. Door de zeer gevarieerde samenstelling van het programma kregen de cursisten de afgelopen dagen niet alleen de kans om volop Engels te praten, maar maak ten zij ook kennis met de Engelse ge schiedenis, de cultuur van het land en de leefwijze van de Engelsen. De groep begon na de reis op woensdag op don derdagochtend 5 juli met een bezoek aan de universiteitsstad Oxford. Twee gidsen, één voor de gevorderde cursis ten en één voorde beginners, leidden de groep rond door de stad en vertelden wat over de talrijke 'colleges', waar stu denten uit diverse landen verblijven, 's Middags was iedereen vrij om te winke len in Oxford en 's avonds werd een be zoek gebracht aan het Apollo Theatre. De volgende dag brachten de cursisten 's ochtends door in Stratford, de ge boorteplaats van Shakepeare, gevolgd door een bustocht door de Cotswold, waar de prachtige Engelse 'cottages' bekeken konden worden. Een fikse wandeling naar Bourton-on-the-Water en een concert van Handel in Oxford besloten deze dag. De derde en tevens laatste dag bestond uit een bezoek aan Hidcote Gardens, een schoolvoorbeeld van Engelse tuinen, 's Middags doolden de cursisten rond in het beroemde War- wick Castle, waar interieurs intact zijn gebleven vanaf het einde van de zeven tiende eeuw tot laat in de negentiende Alle cursisten Engels van de Volksu niversiteit poseren samen voor de foto. De reis naar Engeland was een groot succes. eeuw. Wassen beelden van Madame Tussaud laten de tijden van weleer her leven. De laatste dag werd afgesloten met een wandeling door de verblijf plaats Abingdon uiteraard gevolgd door een bezoek aan een pub. Vele in drukken werden opgedaan en de terug reis op zondag kwam dan ook wel erg snel. De reis was omgevlogen en via de boottocht Dover-Calais werd de terug reis naar Soest gemaakt. De cursisten en hun introducees kun nen terugkijken op een zeer geslaagde reis, waarbij ze nog lang na zullen genie ten van alle indrukken die ze hebben opgedaan. Naast de unieke mogelijk heid om op deze manier het geleerde Engels in praktijk te brengen, had de reis nog een groot voordeel: door vijf dagen met elkaar op te trekken leerden de cursisten elkaar op een andere ma nier kennen. Binnen de groep onstond een band, die voor sommigen een extra stimulans zal betekenen om volgend seizoen door te gaan met een cursus En gels. Dat het de mensen uit Soest, Soes terberg en Laren goed bevallen is, blijkt wel uit het feit dat direct al een reünie is gepland op 19 september. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant zou zijn geweest, zou een ander type weg zijn aangelegd (vergelijkbaar met de Turfstreek en het Hazepad). In dat kader beoordeeld, moet het verbieden van het autoverkeer worden gezien als het effectueren van het oorspronkelijke voornemen voor deze doorsteek. Een ander aspect dat meespeelt betreft het verkeers- en vervoerbeleid zoals dat is vastgelegd in het 'beleidsprogramma gemeente Soest 1990-1994, daarin wordt onder meer gesteld dat gestreefd moet worden naar beperking van het autogebruik. B. W. zijn van oordeel dat de onderhavige afsluiting daaraan kan bijdragen. De onderbreking die is aangebracht geeft geen belemmeringen voor verplaatsingen die binnen de wijk worden afgelegd; het merendeel van die verplaatsingen kan immers per voet of fiets worden gemaakt. Verplaatsin gen die alleen met de auto kunnen wor den gemaakt (bijv. door invaliden) blij ven mogelijk via de Turfstreek en het Hazepad. Bij verplaatsingen buiten de wijk dient men, bij gebruik van de auto, via de kortste route naar de Koningsweg te rij den; ook daarop heeft de onderbreking dus geen invloed. De meeste andere au toverplaatsingen die binnen de wijk plaatsvinden zijn in verband met de ne gatieve invloed op de verkeersveilig heid en het milieu, in principe onge wenst. De politie hield in het weekeinde twee knapen van 14 en 15 jaar uit Soester berg aan, die op de Anthonie van Leeu wenhoeklaan op een crossbromfiets re den. Volgens hun verklaring was die het eigendom van een familielid. Dat weer hield de politie er niet van het duo te tracteren op een proces-verbaal. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Een 29-jarige bewoonster van de Ha- verweerd ontdekte in het weekeinde dat een onbekende dader had ingebroken in haar kelderbox. De deur was inge trapt en er waren twee fietsen ont vreemd. Ze deed aangifte bij de politie. De Soester Courant hanteert met betrekking tot het inleveren van ko pij de volgende spelregels: Algemeen De uiterste termijn waarop kopij kan worden aangeboden voor plaatsing in de krant is: maandagmiddag 17.00 uur. Sport Voor sportkopij geldt een enigszins afwijkende regel: de tekst dient uiterlijk maandagmorgen 09.00 uur te worden aangeboden. Rubrieken Voor de 'vaste' rubrieken, waarvan de inhoud geen bijzonder actueel ka rakter heeft, wordt als uiterste inle- vertermijn gehanteerd: donderdag middag 17.00 uur. (van de vooraf gaande week). Kopij die nk de genoemde tijdstip pen wordt ingeleverd wordt terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de ac tualiteitswaarde - pas in de editie van de daaropvolgende week worden opgenomen. In het algemeen is de Soester Courant niet ongenegen in te gaan op de ver zoeken van de sportclubs tot het ma ken en plaatsen van sportfoto's. Voorwaarde daarbij is wel dat - met name voor sportfoto's die in het weekeinde gemaakt moeten worden - die verzoeken worden gericht aan de redaktie (tel. 14152) en wel vóór vrij dag 12.00 uur. Met verzoeken die later dan dat tijd stip binnenkomen en/of waarmee de fotografen rechtstreeks worden bena derd loopt men het risico dat ze wor den afgewezen. De sportverslagge- vers/sters wordt dan ook dringend aangeraden deze regel in acht te ne- men- Redaktie

Soester Courant | 1990 | | pagina 12