Fiets met (hulp)motortje vergroot de aktieradius Op de fiets voor betere konditie Kinderfiets moet erg sterk en veilig zijn Grote belangstelling voor goede kwaliteit de Bruin B. JANSEN Uniek frame uit één stuk: komfort en duurzaamheid saraas GRIFT SOEST 1RIJWIELEN BROMFIETSEN SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENS Bewegen is belangrijk Kruising 'Fiets met iets' Komfort Gebruik Naast de Spartamet HAICO HEEFT VOOR IEDEREEN VOLOP REISPLEZIER. Kom zelf maar kijken! Frame Frame uit één stuk Voordelen Lakken Wie vergelijkt leest de Soester Courant Stevig Wilt u een voordelige fiets? GRIFT heeft nog prachtige overjarige en mooie GEBRUIKTE FIETSEN BROMFIETSEN en SNORFIETSEN voor u klaar staan. SCHRIKSLAAN 74 TELEFOON 1 28 70 Kwaliteit de fiets die je niet voelt - RIJWIELEN KOPEN REPAREREN HUREN Natuurlijk bij Uw rijwielspecialist (t.o. Winkelcentrum Soest-Zuid) GALLENKAMPPELSWEG 1 - SOEST TELEFOON 02155 -1 28 57 -Al meer dan 60 jaar het vertrouwde adres voor uw service en nazorg. - Dealer Gazelle - Batavus. -Grootste sortering rijwielen, onderdelen, regen kleding en hometrainers. Nederland is een fietsland bij uitstek. Praktisch nergens an ders ter wereld zijn er zoveel fietsen dagelijks op weg. Konsu- mentenonderzoeken hebben al meerder malen het antwoord proberen te vinden op de vraag 'waarom in ons land de fiets zo'n geliefkoosd vervoermiddel is'. Exact kan dat niet worden beantwoord, omdat fietsen te maken heeft met een 'volks mentaliteit'. Onze afstanden zijn op de fiets gemakkelijker te overbruggen; we hebben vlakke wegen, het is milieuvriende lijk, snel en probleemloos. Bovendien hebben wij fietsen van jongsafaan met de paplepel ingekregen. De belangrijkste re den die uit de onderzoeken naar voren komt is echter de ge zondheid. Fietsen is gezond; een uitspraak die door niemand wordt tegenge sproken. Met wat voor doel u op wat voor soort fiets dan ook springtu zet een groot aantal spie ren en lichaamsdelen in beweging als u aan het trappen bent. Arm-, been-, rug- en buikspieren komen op de fiets in aktie. Van de topjes van uw tenen tot aan uw nek. Met de fiets werkt u bewust (en ook on bewust) aan de verbetering van uw konditie. Wij weten allemaal dat bewegen erg belangrijk is. In het algemeen leiden wij nog al een zittend be staan. Uit bed, zitten aan de ont bijttafel, zitten op het werk of op school, 's avonds zitten bij het eten en aansluitend even onderuit zak ken op de bank. Met fietsen, in kombinatie met een goed voe dingspatroon, doet u daar wat aan en voorkomt u dat uw lichaam op slot raakt. Menig arts zal fietsen 'voorschrij ven' om uw lijf en leden fit te krij gen en te houden. Het wordt aan geraden om hart- en vaatziekten minder kans te geven. Minder be kend is dat fietsen ook een gunsti ge werking heeft op suikerziekte patiënten. Het leuke van fietsen is dat u kunt bewegen in uw eigen tempo en op tijden die u zelf be paalt. U pakt gewoonweg uw fiets en kiest een route langs de mooiste plekjes in de buurt. Alleen of met het hele gezin bent u lekker aktief bezig in de frisse buitenlucht. Daardoor worden overigens psy chische spanningen ook vermin derd. U fietst voor een betere licha melijke én psychische konditie. Indien u een fiets aanschaft voor dagelijks gebruik én om lekker mee te toeren, moet zich goed laten voorlichten. De Sparta Sportief (zie bovenstaande foto) is een goed alternatief voor die kom binatie. De fiets in heren- en da mesuitvoeringen'is een 'kruising' tussen een sport- en toerfiets. In onafhankelijke tests kwam dit mo del als winnaar naar vorenOnder meer door de degelij ke onderdelen die er op en aan zitten. U heeft de keus tussen bijvoorbeeld een hy draulisch velgremsysteem of Sachs trommelremmen. De Shi- mano of Sachs Elysée derailleurs schakelen exakt en probleemloos. Ook fietsen met een sportief ka rakter zijn de Somerset en de 3003/3005 (beide van Sparta). De ze fietsen, met 3 of 5 versnellingen, zijn optisch wat zwaarder. Echter kunnen de fietsen het afstands- werk goed aan. Deze t weewielers zijn als dagelijkse (woon/werk) fiets in te zetten, maarook als toer fiets. Dat komt tot uiting in de geo metrie, de versnellingen en het ge- bruikvan lichtmetalen onderdelen. De auto raakt de laatste tijd steeds meer in de verdrukking. Autorijden wordt kostbaar en de wegen worden voller en vol ler. De fiets is in een groot aantal gevallen een goed alternatief voor de auto. De ontwikkelingen in de fietsbranche zijn daar ook helemaal op gericht. Fabrikanten ontwerpen en maken steeds betere modellen die een nieuwe aanzet geven aan mobi liteit. Een origineel voorbeeld daarvan is de Sparta Rabbit. Deze nieuwe tweewieler is een opvallend ont werp met een hoog komfort. Het voorwiel is kleiner dan het achter wiel van 26 inch. Het voertuig lijkt daardoor een beetje op een konijn tje en is snel en wendbaar in het verkeer. De Rabbit is een goed alternatief voor de auto, maar ook voor de fiets zelf. In het achterwiel bevindt zich een (hulp)motortje dat op een simpele manier kan worden aange zet onder het rijden. Zo kan de fietser even de benen laten rusten. Maar wat belangrijker is, door het Sachs-motortje kunt u uw aktiera dius vergroten en gemakkelijker hellingen nemen en tegenwind weerstaan. Natuurlijk kan met de nieuwe fiets gewoon goed worden gefietst. U hoeft dus niet bang te zijn dat u bij een lege tank lopend naast uw fiets naar huis of werk moet. De Rabbit is zo ontworpen dat zo wel bij fietsen als 'brommen' het komfort voor de bestuurder opti maal is. De fiets heeft een gemak kelijke brede opstap en een goed zittend zweefzadel. Er is ruim vol doende rekening gehouden met ruimte voor het meenemen van boodschappentassen en bagage. Het model doet daardoor een beetje denken aan een scooter, maar heeft echter meer mogelijk heden en is meer handelbaar in het dagelijks gebruik. i De Rabbit is dan ook gemaakt voor intensief gebruik. De twee wieler knipoogt naar de automo bilist dieiedere dag zo'n 15 kilome ter in het drukke verkeer naar het werk moet afleggen. Het «Sachs- motortje kan die klus prima aan. De motor heeft in andere fiets-mo- dellen zijn staat van dienst al lang bewezen. Tot ver over de grenzen zijn gebruikers enthousiast over de prestaties. Dat maakt de 'fiets met iets' ook uitstekend geschikt voor scholieren en winkelende huis vrouwen en -mannen. De Rabbit is een uitbreiding van het programma 'fietsen met iets' dat Sparta inzette met de Sparta met. Deze vondst is een enorm sukses. Inmiddels toeren er al meer dan 50.000 van rond. Dat komt door de vele gebruikers vriendelijke aspekten van de Spar tamet die wij ook bij de Rabbit te rugvinden. U kunt er zonder helm op rijden met een bijzonder lage verzekeringspremie van zo'n 56 gulden per jaar. De milieuvriende lijke Sachs-motor geeft extra on dersteuning op bijvoorbeeld lange afstanden. Op de Spartamet kan echter ook probleemloos zonder hulpmotor worden gereden. U fietst dan gewoon heerlijk weg, terwijl het rijwiel even hanteer baar blijft. Overigens is de Sparta met ook als tandem verkrijgbaar. ««mnHjsmno» BEUKENLAAN 54 - SOEST - TEL. 24940 VERKOOP NIEUWE EN GEBRUIKTE FIETSEN - ONDERDELEN - ACCESSOIRES REPARATIE SPECIALIST IN ONDERHOUD Onze trouwe en probleemloze fiets heeft nog al wat te verdu ren. Er zijn mensen die er in hun woon-werk verkeer of vrije tijd kilometers mee 'vreten'; er worden zware boodschappen mee naar huis gesjouwd; kinderen crossen en ravotten ermee. Kortom de tweewielers moeten tegen intensief gebruik en een stootje bestand zijn. Fabrikanten van fietsen houden bij het ontwikkelen van nieuwe modellen rekening met onder an dere komfort, veiligheid en gebrui kersvriendelijkheid. Een zeer be langrijk aspekt wat daar bij komt is de stevigheid van uw tweewieler. U koopt uw fiets immers om er lang en zonder problemen plezier van te hebben. Het 'hart' van de fiets wordt in fei te gevormd door het frame. Daar draait alles om en wordt alles aan opgehangen. Een slecht gecon strueerd frame zal de onderhouds kosten verhogen en de levensduur van uw fiets verkorten. Bovendien zijn fietsen met minder goede fra mes niet zo komfortabel en soepel te berijden. Nu is de fiets een ty pisch Nederlands vervoermiddel. Bijna nergens ter wereld wordt zo veel op de 'stalen ros' gereden als inonsland. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat vaderlandse fabri kanten een vooraanstaande rol spelen in de fietsbranche. Doorlo pend innoveren Nederlandse fa brikanten produktieprocessen om de beste en sterkste fietsen te maken. Fietsenfabriek Sparta past een unieke manier toe voor het maken van frames. Deze fabrikant ver mijdt bij de framebouw zoveel mogelijk lassen en solderen. Om het frame te maken wordt een lan ge sterke buis koud gebogen in de juiste vorm. Omdat het frame dan praktisch uit één stuk wordt ge maakt, is de kans op breuk uitge sloten. En dat komt tengoede aan de kwaliteit van het rijwiel. Een frame uit één stuk biedt nogal wat voordelen. Het komfort van een dergelijk gefabriceerde fiets is een stuk hoger. De fiets veert enig zins in de zogeheten langsrichting waardoor oneffenheden beter worden opgevangen. Dwarskrach ten hebben minder invloed het geen tengoede komt aan de totale stabiliteit. U heeft ook een betere overbrenging van de aandrijf- kracht. Het frame 'wrikt' name lijk veel minder waardoor uw in spanningen op de pedalen zonder verlies van vermogen worden om gezet in snelheid. Een aardige bij komstigheid, maar niet een onbe langrijke is dat een frame uit één stuk gemakkelijk te onderhouden is. De weersomstandigheden zijn nu eenmaal niet altijd fietsvriendelijk in ons land. Regen, sneeuw, wind, vuil en modder hebben vrij spel. Naast de konstruktie moet u dus ook letten op het materiaal dat is gebruikt en de manier van lakken. Zo gebruikt Sparta roestvrijstalen materialen als aluminium en roest- vrijstaal. Nadat de verschillende segmenten van de fiets, zoals fra me, vorken en dragers, zijn ge maakt, begint bij Sparta een uniek beschermings- en lakproces. Een proces dat overigens volledig is geautomatiseerd. Om alles te ont vetten krijgen de onderdelen een alkalisch bad. Dat wordt gevolgd door een fosforbad, waarin alles wordt gebeitst. Het fosforbad wordt gespoeld en geneutrali seerd, waarna door middel van zinkfosfaat een antiroestbehande- ling wordt gegeven. Het grote voordeel van het gebruik van ba den is dat alle plaatsen goed woe den behandeld, ook aan de bin nenzijde van de buizen. Alle onderdelen worden voorzien van een grondlak, die wordt aan gebracht in een sleepbad. De eerste laklaag wordt in ovens gemoffeld bij een temperatuur van 200 gra den celcius. Het aflakken gebeurt in een voor Sparta kenmerkend dompellaksysteem. Voor metallic kleuren spuit men de onderdelen. Na kontrole gaan de onderdelen naar de assemblage-afdeling waar ze als kwaliteitsfiets worden ge monteerd. Kinderen gebruiken fietsen anders dan volwassenen. Ze gaan er intensiever mee om omdat de fiets voor een kind tot 16 jaar het enige vervoermiddel is dat het kan en mag berijden. Over al wordt de fiets voor gebruikt. Om mee naar school te gaan, om naar de sportclub te fietsen of de jeugddisco, naar de vriendjes en oma. Bij de aankoop van een kinderfiets moet u op een aantal zaken letten dat belangrijk is. Allereerst moet de grootte van de tweewieler afgestemd zijn op de lengte van uw kind. Natuurlijk mag daarbij wel enigzins rekening worden gehouden met de snelle groei. Maar koopt u vooral geen te grote fiets voor uw kinderen. Daarop wordt on gemakkelijk gereden en wat belangrijker is ook gevaarlijker. Een kind heeft geen goede kontrole over een te grote fiets, waardoor niet alert kan worden gereageerd op gevaar. Het is ook fijn om vantevoren te weten wat er wordt gedaan met de fiets. Is die alleen voor woon-school-verkeer? Om mee te cros sen? Het doei waarvoor de fiets wordt aangeschaft, bepaalt in hoge mate het soort fiets. Tijdens het intensieve gebruik gaan kinderen bepaald niet zacht zinnig om met hun fietsen. Ze wor den op school daar 'gestald' waar een plaatsje vrij is. Andere fietsen vallen er tegen. Daarnaast gaat uw Vorig jaar werden in ons land ruim één miljoen fietsen ver kocht. Naar verwachting zal dit jaar opnieuw een record wor den bereikt. Nog meerfietsen zullen worden aangeschaft. Het meest populair zijn nog steeds de sport- en klassieke toerfiet sen. Drievierde deel van de verkoop in 1989 bestond uit die modellen. Opvallend is dat de meeste van die fietsen zijn voor zien van versnellingen. De grote trekpleister van vorig jaar was de ATB-fiets. De mountain-bikes, zoals ze ook worden ge noemd, namen 7'ï'o marktaandeel voor hun rekening. Dit jaar zal dat hoogstwaarscijnlijk verdubbelen. De sterk stijgende vraag naar fietsen wordt ondermeer veroorzaakt door het mooie weer van vorig jaar, maar zeker ook door het milieu vriendelijke karakter van het voertuig. Fietsen behoort bij de life-style van degenen die zich verantwoordelijk voelen voor het milieu. Bij de aankoop van een fiets hecht de Nederlander erg veel waarde aan de kwaliteit. De belangstelling voor de wat duurdere fiets neemt alsmaar toe. Uit onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statis tiek blijkt dat 35% van de nieuw gekochte fietsen duurder waren dan700gulden.Zo'n22%zatinde en 36% was goedkoper dan 450 prijsklasse van 450 tot 700 gulden gulden. Daarnaast geyen de Nederlanders jaarlijks plusminus 200 miljoen gulden uit aan fietsreparaties en zo'n 500 miljoen aan onderdelen en accessoires. Fietsen is ook ge zond voor deekonomie. Fabrikan ten sluiten bij die vraag aan. Als wij naar het aanbod kijken van producent Sparta, dan zien wij een programma dat gevarieerd is. Zon der overigens konsessies te doen aan de kwaliteit. Die eisen liggen in alle modellen van de Apeldoornse fabrikant, zoals in de Miami, de Cornwall, Somerset en Windsor de Luxe. Ook de produkten die Sparta importeert overstijgen ver de vereiste kwaliteitsnormen. Een voorbeeld is de Hercules Superior tracking. RIJWIELEN BROMFIETSEN LAANSTRAAT 36 - SOESTDIJK v TELEFOON 13429 kind door weer en wind op pad. De kwaliteit van het rijwiel is belang rijk. De fiets moet gemakkelijk kunnen worden schoongemaakt. In de konstruktie van de fiets moe ten niet teveel lastige hoekjes zitten waar vuil zich kan vasthechten. De Sparta 300 is zo'n robuuste schoolfiets die gebouwd is om te gen een stootje te kunnen. De fiets is er in opvallende kleuren die op het frame uit één stuk zijn gespo ten. Ondanks dat er geen overbo dige accessoires op zitten die toch maar snel stuk gaan, is deze fiets een 'blits karretje' dat snel genoeg is om een sprintje te trekken. Han dig zijn de driepoot snelbinders achterop waardoor de zware boe kentas goed kan worden meegeno men. De fiets kan worden verkre gen met terugtrapremmen of ka- beltrommelremmen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 10