kabelkrant (OTMffiKsmtaal ian buis baarn Nou, dat kan bij: Koen Greven wil beslist nog eens terug naar Venezuela Pc se ÏF0T0H0MC] WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 12 Handicap Kopij-spelregels Bloemrijke dieven 06-11 KIJK ELKE WOENSDAG LOS OE KRUISWOORDPUZZEL OP Gestoofde prei met tomaten, een welkome afwisseling 1892 - 1990 INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Kwaliteit om in te lijsten. woi ln i Volks Soest Vreemd Jongeren uit Soest zwermen, net als de meeste vakantiegangers, tijdens de zo mermaanden uit naar alle uithoeken van de wereld. Na een paar weken ko men ze, al dan niet onder de indruk van wat ze gezien hebben, terug in Soest. Meestal duurt het niet lang of de herinnering vervaagt. Wat rest is vaak niet veel meer dan een handvol foto's. Koen Greven uit Soest, 18 jaar, besloot het vorig jaar anders aan te pakken. Hij had aan het Griftland College zijn ha vo-diploma gehaald en wilde ook wel wat van de wereld zien. Hij schreef zich daarom in voor het uitwisselingspro gramma van de American Field Servi ce, een organisatie die zich al sinds de Tweede Wereldoorlog bezighoudt met wederzijdse kontakten tussen jonge Amerikanen en Europeanen in de leef tijdsgroep 16-18 jaar. Drie landen mocht hij opgeven. Hij koos in de eerste plaats voor Spanje, Venezuela was zijn tweede keus, en om het rijtje vol te maken gaf hij als derde keuze Zweden op, maar dat was eigen lijk al niet meer zo serieus. Het werd Venezuela, en Koen is daar achteraf al lerminst rouwig om. "Ik wilde in elk ge val een nieuwe taal leren en graag een ander deel van de wereld zien," vertelt hij, een paar dagen na zijn terugkeer in Soest. In Venezuela heeft hij het uitstekend naar zijn zin gehad. Hij bracht het jaar door in een gastgezin in Barquisimeto, de derde stad van het land, waar hij ook de middelbare school bezocht. De kon takten met het gastgezin waren zo hecht, dat hij de gastvrouw al snel "moeder" kon noemen en haar zoon van 16 jaar, met wie hij op één kamer sliep, "broertje". "Ik werd echt hele maal in het gezin opgenomen." Uiteraard heeft Koen geprobeerd zo veel mogelijk van het land te zien en hij reisde dus heel wat af. Vaak gebeurde dat samen met een groepje andere stu denten, eveneens deelnemers aan de uitwisseling. Hij was er samen met nog eens zeven Nederlandse jongeren en een handvol andere buitenlanders. Arm en rijk Een van de zaken die de meeste indruk op hem hebben gemaakt is het giganti sche verschil tussen arm en rijk in het Zuidamerikaanse land. "Op den duur raak je daar wel een beetje aan gewend; het wordt normaal. Maar vooral in de krottenwijken van de grote steden, zo als Caracas, is de situatie ontzettend slecht. Als je, zoals ik, blond haar en blauwe ogen hebt denken de mensen al tijd datje veel geld hebt, en alles draait om geld." Toch is Venezuela geen "der- de-wereldland" en heeft het land een grote middenklasse, die overigens gro tendeels van Europese afkomst is. Het mooie van een land als Venezuela is de enorme verscheidenheid aan land schappen: hoge bergen, maar ook woestijnen, stranden en de jungle. "Het land is 22 x zo groot als Nederland, en de verschillende staten zijn allemaal heel verschillend. Naast al het natuur schoon is Venezuela echter geen echt veilig land. "De laatste tijd dreigde er een opstand over de benzineprijzen, en er wordt onzettend veel gestolen," al dus Koen, die zelf een keer op straat be roofd werd. Gelukkig kon de dief, door Koens vriendin Mariela op de hielen gezeten, in het nauw gedreven worden zodat hij de portemonnee teruggooide voordat hij uit het zicht verdween. Nationale held De meeste moeite had hij uiteraard met het Spaans, dat hem aanvankelijk een volkomen vreemde taal was. "In het be gin was het heel moeilijk, maar na een maand of drie lukte het me redelijk ver staanbaar te maken en werd het steeds leuker. Op den duur voerden we hele gesprekken, bijvoorbeeld over het poli tieke systeem. Venezuela is weliswaar een democratie, maar het is een alge meen bekend feit dat de president zo'n beetje alles bij elkaar steelt. De enige nationale held is Simon Bolivar. Die is Koen Greven in Caracas, de hoofd stad van Venezuela. Hij verbleef een jaar in het Zuidamerikaanse land. al heel lang dood, maar nog ontzettend populair bij de bevolking." Wat hem ook is opgevallen is het onder linge verschil tussen de middelbare scholen. Hij zelf bezocht een privé- school en een publieke school - en miste door een staking tweeëneenhalve maand de lessen. "Dat wordt dan ook niet ingehaald of zo. Op de privé-scho- len heerst veel meer discipline. Aan de andere kant: de mensen zijn er wel nor maler; je hebt er veel meer kontakt mee..." Plezierige herinneringen bewaart hij vooral aan het uitgaan. "Het was altijd erg leuk, vooral als je nieuwe dansen leerde. De jongeren hechten daar wel meer aan de familiebanden, ze zitten meer thuis dan wij hier gewend zijn. Aan de andere kant hebben ze met 16 jaar zowat allemaal een auto. Er wordt veel tv gekeken, maar boeken en kran ten lezen ze nauwelijks." Volgens Koen staat de Venezolaanse cultuur sterk on der invloed van Amerika. "Caracas, de hoofdstad, is half Amerikaans. Het land is verder nog niet erg ingesteld op toeristen. Daarom is het echt nodig dat je Spaans spreekt." Gemengde gevoelens Over een paar weken begint Koen met de studie aan het Instituut voor de Jour nalistiek in Utrecht. Als journalist-in- spe is hij ervan overtuigd de ervaringen aan de andere kant van de aardbol nog eens goed te kunnen gebruiken. Bij zijn terugkeer uit zulke exotische oorden in Nederland overvielen hem "gemengde gevoelens". "Ik was blij om weer thuis te zijn, maar er is hier eigenlijk niets ver anderd. Daarom wordt zo'n jaar scherp in je geheugen gegrift. Ik ga beslist nog eens terug naar Venezuela. Volgend jaar ga ik er op vakantie naartoe en na m'n opleiding misschien weer. Voor goed wonen daar? Daar heb ik nog niet zo over nagedacht..." Vrienden, hebt u óóit van Jeanette Jan sen gehoord Nou, die dame 'is de nieuwe wereldrecordhoudster marathon-whee- len. Ze kreeg er een gouden medaille voor. Kent u Chantal Vandierendonck uit Groningen Zij is de absolute uitblink ster in het rolstoeltennis en behaalde voor Nederland een gouden plak. Zegt de naam René van Geel u niets? Die won anders de 100 meter schoolslag De Soester Courant hanteert met betrekking tot het inleveren van ko pij de volgende spelregels: Algemeen De uiterste termijn waarop kopij kan worden aangeboden voor plaatsing in de krant is: maandagmiddag 17.00 uur. Sport Voor sportkopij geldt een enigszins afwijkende regel: de tekst dient uiterlijk maandagmorgen 09.00 uur te worden aangeboden. Rubrieken Voor de 'vaste' rubrieken, waarvan de inhoud geen bijzonder actueel ka rakter heeft, wordt als uiterste inle- vertermijn gehanteerd: donderdag middag 17.00 uur. (van de vooraf gaande week). Kopij die né de genoemde tijdstip pen wordt ingeleverd wordt terzijde gelegd en zal - afhankelijk van de ac tualiteitswaarde - pas in de editie van de daaropvolgende week worden opgenomen. Een bewoonster van het Vedelaarpad ontdekte in het weekeinde dat onbe kenden een witte plastic bloempot had weggenomen. In de pot zat een rose hangbegonia. Aan de Simon Stevinlaan in Soester- berg werd vorige week een complete plantenbak van keramiek - mét inhoud - gestolen. De eigenares stelde de poli tie op de hoogte. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: in een nieuwee wereldrecordtijd. Goud natuurlijk. Uit Aalsmeerderbrug komt Joop Stok- kel. Nou zegt Aalsmeerderbrug al niets, dus die Stokkel is een volslagen onbe kende voor u? Maar Joop zwom wel de hele wereldelite uit de zwembroek op de vijftig meter vlinderslag. Een andere kanjer op dat gebied, Haytham A Isheraf uit Koeweit, kon hem in 't geheel niet bij houden en tikte pas vijf sekonden later aan. Joop stak wel een wereldrecord én zo'n gouden jongen in z'n zak. In Arnhem kennen ze 'm wel; de twin tigjarige Manfred Kooy; hij liep op de 800 meter naar het goud. Om nog even bij 't zwemmen te blijven; wat te zeggen van Marga Aarts uit Roo sendaal. Die tante zwom op de 200 me ter vrije slag alles en iedereen naar huis en bleef zelfs dertien (13!) sekonden on der 't oude wereldrecord Een paar weken geleden zijn alle Neder landers voetbalfanaten, net als ik, afge daald tot diep in de put der ellende. Oranje had een pak slaag gekregen. Maar mij zie je niet meer treuren. Vorige week versloegen de Oranjeboys Ierland met vijf tegen nul en wonnen zo de We relds pelen! Het stadion ging uit z 'n bol! Overigens haalde Nederland op die Spe len zo'n honderd medailles! Dit fenomeen vrienden, speelde zich in ons land af. In Assen waar de Wereld- spelen voor Gehandicapten werden ge houden. En niemand hoeft nog bij mij aan te komen met de opmerking dat 't weinig heeft te maken met top sport. A Is je 't een beetje gevolgd hebt op de televi sie (die, wat mij betreft, er nog vééel meer aandacht aan had mogen beste den) dan viel je van de ene verbazingen bewondering in de andere. Die jongeman, die op één been een hoogte sprong waar iemand als ik nog niet met een polstok overheen te krijgen is; dat géén topsport? En dat zeer slecht ziende meisje, ik ben kwijt uit welke land ze kwam, dat als een dolfijn door 't water schoot en bijna alle records naar de vaantjes zwom; waren dat géén wereld prestaties? Dan moet iemand met toch eens uitleggen wat dan precies "mon- diaal-niveau "genoemdkan worden. Bij de sluiting van de Spelen waren meer dan 25.0000 toeschouwers op het TT- circuit in Assen. Da's net zoveel als bij een belangrijke Europa-cup wedstrijd in hetAjax- en PSV-stadion. En ik weet ze ker dat het er in Assen veel meer geweest zouden zijn als de publiciteit om het ge beuren nóg grootser was geweest. Oké, de TV was er bijna dagelijks. Maar niet langer dan een halfuurtje, op steeds wisselende tijden. In dezelfde periode werd de Tour de France verreden. Mart Smeets en de zijnen waren elke dag op de TV, live uit la France, soms wel tweeë neenhalf uur achter mekaar. Fantastisch natuurlijk, want ik ben ook een absoluut wielrenfanaat, maar daarbij vergeleken staken de uitzendingen om de Spelen in Assen knap schril af. En de kranten de den 't niet veel beter. De meeste grote bladen besteedden er een kwart pagina per dag aan. Maar, nog voordat 't KLM golf-toernooi was be gonnen, gooide de Telegraaf er een ze ven pagina's grote extra bijlage (in kleur) tegen aan. Eén van die stukjes had als kop; "Ollie genas Europa van zijn han dicap". Het ging over de frustraties van golf er José Maria Olazabal die zo graag óók eens de twee honderdduizend gul den wilde winnen op de Kennemer Golf Country Club, bekakter kan 'talniet, in Zandvoort. Dat is dan de "handicap" van de heer Olazabal! "Handicap" is een woord dat men ook gebruikt bij golf en. In een andere betekenis natuurlijk Nee, dan de handicap van de Zwitser Franz Nietzlichbach. Franz kan zich al leen nog voortbewegen in een rolstoel en hij heeft van zijn handicap zo goed mo gelijk een deugd gemaakt. Hij is gaan sporten, heeft de zweep over zichzelf ge legd en won in Assen de rolstoel-mara thon voor mannen in 1 uur, 34 minuten en 31 sekonden. Op eigen kracht, met z'n eigen armen, zonder hulp van wie dan ook. Hij kreeg daar geen stuiver voor, alleen een gouden plak en die was hem even lief als die twee ton voor José Maria, of wie dat KLM open dan ook gewonnen mag hebben. Want elke keer als mannen als Olazabal een mep tegen dat balletje gaan geven, krijgen ze de stok, de golfclub, keurig aangereitk door het hulpje, de caddy. Die krijgt na de klap de stok weer terug en sleept de zak met handel voor z 'n baas het hele golfterrein over. Ik wil daar verder niet goedkoop badinerend over doen, maar iets minder aandacht dóórvoor en iets meer voor Assen zou zeer zeker op zijn plaats geweest zijn. In de krant van vorige week stond iets il lustratiefs. Op de voorpagina, mét fo to's; "Sportieve dag voor Prinses en Prins. Zowel prinses Juliana als prins Bernard bezochten gisteren, afzonder lijk van elkaar, een groot sportevene ment in ons land. De Prinses was in As sen bij de Wereldspelen voor gehandi capten, terwijl de Prins in Zandvoort meespeelde in de voorwedstrijd van het KLM Opengolftoernooi". Waarom ging prins Bernard nou niet éven mee met z 'n vrouw naar die fantas tische mensen in Assen... Was dat nou zo'n handicap? PETER KOELEWÜN Op zwoele zomeravonden zijn we al snel geneigd als groente een frisse sala de te serveren, omdat dit altijd lekker en makkelijk is. Probeer voor de afwisse ling eens gestoofde prei met tomaten als bijgerecht of ter vervanging van de sala de. In de landen rond de Middellandse Zee wordt deze schotel veelvuldig gegeten en door het gebruik van b.v. Italiaanse pomodores (tomaten) en echte Griekse olijven waant u zich even in die stre ken... Serveer de gestoofde prei met to maten met een heerlijk stuk geroosterd vlees, gebakken aardappeltjes en een frisse iode Chianti. Gestoofde prei met tomaten (4 personen) (709 kcal/170 kJ per per soon) 6 flinke preien 500 gr. rijpe tomaten 25 gr. Blue Band 1 eetlep citroensap mespunt suiker 50 gr. ontpitte zwarte olijven 1/2 eetlepel fijngehakte peterselie 1/2 eetlepen fijngehakte basilicum zout en peper 1. Verwijder van de zes preien de wor telstukjes en de buitenste donkergroene bladeren. Snijd de prei in grove stukken en was deze zorgvuldig. Kook de prei 2 minuten in ruim kokend water en laat ze uitlekken. 2. Dompel de tomaten enkele seconden onder in kokend water. Ontvel ze en snijd ze in stukken. 3. Laat de tomaten in 25 gram Blue Band op een laag vuur zachtjes inkoken tot een dikke saus. Roer er de citroen sap, suiker en een snufje peper door. Voeg de stukken prei toe en laat deze in de tomatensaus 10 minuten zachtjes stoven. 4. Schep er dan de ontpitte zwarte olij ven door een laat deze nog 5 minuten meestoven. Breng de groente op smaak met zout. Strooi en tenslotte de peterse lie en basilicum over. Bron: Blue Band Kookboek "Groenten". Aan de Steenhoffstraat gelegen bakstenen raadhuis uit 1892 op U-vormige plattegrond. Stijl: neo-renaissance. Ontwerper: J. Houtzager te Utrecht. In 1921 is de aanbouw aan de achterzijde rechts met twee traveeën ver lengd. De ingangspartij bestaat uit een gewijzigde dubbele deur met groot bovenlicht achter een later toegevoegde trap met bordes (1965). Rondboogfriezen langs de torentrap. Klimmend rondboogfries langs de trapgevel met in het midden een hoog venster, oorspronkelijk voorzien van luiken. De trapgevels zijn bij renovatie versoberd, voorheen bekroond met overhoekse, uitgemetselde top. De toren werd voorheen bekroond met een spits. Van historische waarde vanwege de functie als raadhuis tot eind augustus 1990. ,c. Uitgewoond. Dit huis zo leeg, zo oud, zo broos. Te klein voor het zijn, te groot voor de sloop. Dit raadhuis zonder raadzaal. Zonder uitzicht, uitgeleefd. Kom, laten we gaan. We zijn verhuisd. We gaan. J.V. NIEUWSTRAAT18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Gezien op TV? "De mooiste foto voor maar 45Lrent? Dat wil ik zien! Kwaliteit herken je zo. Fotohome beschikt over één van de grootste en modernste ontwikkelcentrales van Europa. En levert de mooiste foto's af. Tegen de scherpste prijzen. Fotohome ontwikkelt alle merken films. Voor maar f 4,50 per rolletje. KLEINBEELD 135/24 6.25 POCKET 110/24 5.75 1 KLEiinBEELD INSTAnATIC 135/36 7.50 126/24 5.75 De mooiste foto's hebt u al vanaf 49 cent (9x13 cm). 30% groter? Dat kan voor 59 cent. En supergroot kost u slechts 69 cent. Nabestellingen v.a. 85 cent per stuk. Dus wie de mooiste herinneringen op z'n best wil bewaren, weet de Fotohome dealer wel te vinden! RUDI VAN PETTEN B.V. I.O. - SMITSWEG 26 - SOEST TABAKORIE L. P. DE BEER - tamboerijn i - soest Vier Soe Meinem; Thieoen binneukt voor eer stapje. Z grote pis voor eer campagn leven gei de vrouw Het viert, af het vlii York, wa,- naai worc kilometer Tour Nev uiteindeli dere deelt Amerika De route 1 vaan van lometer le Oostkust, als "provi ton, Wilm ville, Da} "zustersta ral, West 1 en Miami Een droöt gezicht, m deelnemei en lid van national P< ke dag mii fietsen, zal nalaten res nen voord leden al ge tocht door bate van d het Soeste gaat fietsei Sponsor! Debedoeli kaar rijden hoeve van Het motto ook "Just s wordt bij el sors van d kwartet wc sponsord di Iitie Sport vier actief 1 afgelopen t ingetekend, teraard ooi naar een va vast wel alt bureau (tel. De kosten v vrijwel gehe I Er kunnen t; taal te leren: - U heeft i wonen in Ita nesië; - U bent do geïnspireerd taal te leren; - U heeft bu den; - U wilt op landen. - U wilt g vreemde taal De Volksun Italiaans, Tui sia, Russisch Italiaan! Italiaans 1 Aanvang: w( 20.30 uur. Docente: Me Italiaans 2 Aanvang: wc 22.00 uur. Docente: Me Cursusadres: straat 167a. Cursusprijs: i

Soester Courant | 1990 | | pagina 12