REIS MET PLEZIER! CXwJta H0F Cd GEHIHR GEZinsmRRKT Cd GEIIinR GEZMSIMIRKT per 8B8 B5 m Huil mm m m i A&0 VERZEKERT. (Sr® Omwonenden eisen binnen twee weken 'herontsluiting' Waldeck Pyrmontlaan mm Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS PETERS A Makelaars W Loods Klein Engendaalweg uitgebrand RUUD SMIT Soester Courant De politie moet 't maar zeggen... Naakte man in de Lange Duinen Raam vernield met buks of katapult Racefietsje gepikt 'Koude drukte en hypocrisie' Bewoners Waldeck Pyrmontlaan: 'Problemen tot rel opgeklopt' Derde Van der Huchtschool in lokaal van Mavo-Soest Politie zoekt getuigen Bankoverval aan Kerkstraat: dader maakt f 6000 buit VERSE MOSSELEN visspecialiteiten Dekselse jongens! Schoolruiten kapot schoenen soo ni Gemeentebestuur 'juridische stappen' aangezegd Slim...! V--ÓJ 68e JAARGANG NO. 49 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 "De enig juiste oplossing is het op kor te termijn weer openstellen van de Waldeck Pyrmontlaan, alsmede het niet-uitvoeren van het besluit de Ver lengde Talmalaan af te sluiten. In af wachting van het integrale verkeersbe- leidsplan is het voor de vergadering volstrekt onaanvaardbaar, indien de huidige situatie langer dan 14 dagen' blijft bestaan. Gezien de voor kinde ren levensgevaarlijke situatie dringen wij er bij uw College en Raad op aan de genomen besluiten te herzien. Bij een eventueel uitblijven van een posi tieve beslissing uwerzijds zullen wij overgaan tot het ondernemen van juri dische stappen, waaronder een kort geding." In korte maar duidelijke bewoordingen laat de "Gezamenlijke Belangenvereni ging Soest", waarin zich sinds vorige week een aantal Soestdijkse actiegroe pen (uit de omgeving van de Waldeck Pyrmontlaan) hebben verenigd, het ge meentebestuur weten dat de huidige verkeerssituatie in hun woonwijk wat hen betreft "volstrekt onhoudbaar" is geworden, sinds de W.P.laan is voorzien van een barrière voor het autoverkeer. Vorige week hebben negen vertegen woordigers van de actiegroepen - Prin senhof/ SchrikslaanHelli n gweg/ Kor te Bergstraat (incl. de in de omgeving gevestigde scholen), Julianalaan, 't Hart-Oost en Midden, Eng en Klaar- water (alsmede bedrijven) en Schriks laan e.o. - de hoofden bij elkaar gesto ken en zich beraden op een unaniem standpunt over de kwestie die de Soest dijkse gemoederen de laatste weken heeft verhit. Belangrijkste argument voor de oprichting van de belangenver eniging is de allerwegen gevoelde over tuiging dat individuele (re)acties zin loos zijn. De vereniging beperkt zich overigens tot zaken als de verkeerspro blematiek en de veiligheid in de wijk. Volgens de woordvoerders R. Duijkers, C. v.d. Berg en A. v. Duinkerken, die vorige week de pers samenriepen, is de vereniging vastberaden. "We zullen ons niet laten afschepen met tellingen en onderzoeken. Die zijn er al genoeg ge weest. De Waldeck Pyrmontlaan moet gewoon weer open." 'Stukje pijn' "We beseffen heel goed dat de mensen van de Waldeck Pyrmontlaan weer een stukje pijn zullen krijgen, maar dat weegt zeker niet op tegen onze pijn," al dus de heer Duijkers. Eerst moet de af sluiting ongedaan worden gemaakt, en dón moet er een goed verkeersplan op tafel komen. "Laat de gemeente nu maar eens stoppen met geld uitgeven aan paaltjes en drempels. Wij zijn maar amateurs op politiek gebied, maar we komen allemaal uit het bedrijfsleven en we weten best: éen plus één is twee, en voor de voor de maand- augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 foute beslissingen moet je gewoon te rugdraaien." Volgens Duijkers krijgt de gemeente haar inkomsten te gemakkelijk binnen. "Ze realiseren zich niet hoeveel moeite het kost om geld te verdienen, denk ik. De meeste mensen in de wijk willen graag met de gemeente meedenken, maar velen zijn gefrustreerd en dat is ge vaarlijk." Het drietal is verrast over het grote aan tal bijvalsbetuigingen dat het in de afge lopen weken van buurtbewoners heeft ontvangen. "We hebben heel veel posi tieve reacties gekregen. Dat is toch wel een teken aan de wand. Het treft zonder meer duizenden mensen," aldus Duij kers, die de gemeente impliciet verwijt uit te zijn op een "gewenningsproces", waarbij de burgers van Soest maar moe ten leren te leven met allerlei maatrege len, zoals ook de drempels op de Albert Cuyplaan. "Daar word je gek van. Het is echt waanzin om te denken dat dat geen gevolgen heeft voor het sluipver- keer in andere straten; de Nederlander zoekt altijd de kortste weg." Wanbeleid Van den Berg wijst erop dat de belan genvereniging zich niet opwerpt als ver- keersdeskundigen. "We wachten op het verkeersplan, en dan zullen we zeker gebruik maken van de inspraakmoge lijkheden. Wij pretenderen niet de juiste oplossing te hebben, daar zal de ge meente mee voor de dag moeten ko men." Naar zijn smaak is er sprake van wanbeleid als er eerst maatregelen wor den genomen en dan pas een plan wordt gemaakt. De vereniging heeft de achterban twee alternatieven voorgelegd: óf de heront sluiting van de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmalaan, óf maatre gelen tegen het sluipverkeer in de stra ten-rondom. "In dat laatste had men absoluut geen vertrouwen en men wil er ook niet op wachten. Er is totaal geen beleid, het gemeentebestuur is het on derling oneens, en de verkeersexpert Aan het politiebureau vervoegden zich vorige week een 35-jarige dame uit Soest en een 14-jarige jongen. Ze waren op de Akkeren betrokken geweest bij een aanrijding en kwamen niet tot eens gezindheid over de vraag wiens schuld het allemaal was. Voor alle zekerheid wilden ze het probleem maar aan de po litie voorleggen. De politiemannen - hoewel niet zo snel geneigd op de stoel van de rechter te gaan zitten - wilden hun visie wel geven. Het kwam erop neer dat de dame-in-kwestie fout had gehandeld toen ze met de auto de par keerplaats wilde oprijden en daarbij de jongeman op zijn fiets geen voorrang verleende. DEZE WEEK BIJ HET VLEESCENTRUM Biefstuk stroganoff 22?" Varkens filetrollade j otn Kilo10; Grillburgers - 5 stuks4?" Wij gaan met VAKANTIE en zijn donderdag 30 augustus weer open Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 De omstreden barrière in de Waldeck Pyrmontlaan: steen des aanstoots voor veel buurtbewoners. (Kroeze) gaat binnenkort ook weg," stelt Duijkers vast. Volgens Van Duinkerken wilden de be woners van de Waldeck Pyrmontlaan zelf niet eens dat hun straat volledig werd afgesloten, maar hebben zij des tijds alleen verzocht om maatregelen te gen het doorgaande vrachtwagenver- keer. "Bovendien gaat het aan de Wal deck Pyrmontlaan grotendeels om nieuwe bewoners, die van tevoren wis ten dat het nu eenmaal een drukke weg was," vult Duijkers aan. Het warme zomerweer veroorzaakt bij sommige mensen vreemde neigingen. De politie kreeg maandagmiddag j.1. een melding door van een inwoonster van Soest, die tijdens het wandelen in de Lange Duinen plotseling geconfron teerd was met een geheel ontklede man. De politie ging erop af, maar trof de blo- terik niet meer aan. Een bewoonster van de Wiardi Beck- manstraat ontdekte vorige week dat haar slaapkamerraam was vernield. Be halve een barst zat er ook een duidelijk gaatje in de ruit. De politie houdt het er op dat het raam stukgeschoten is met een luchtbuks of een katapult. De jeugdige eigenaar (11 jaar) van een kindermodel-racefiets had het nakij ken. De (blauwe) fiets werd gestolen aan de Varenstraat. De jongeman deed aangifte bij de politie. "Wat een koude drukte! Nog binnen een week nadat de Waldeck Pyrmont laan - na al die jaren overlast voor haar bewoners - afgesloten was, gingen de bewoners van Prinsenhof, Hellingweg en Korte Bergstraat op de achterste benen staan. Weinig verstandig, al zo snel, maar ze waren ook niets ge wend..." Zo reageren de bewoners van de "om streden" straat op alle ophef die er in de wijk wordt gemaakt van de verkeers- barrière in de Waldeck Pyrmontlaan in een brief aan het College van B. W. De ondertekenaars (de brief is opge steld door mevrouw De Metz en heeft als bijlage drie A4-tjes met tientallen handtekeningen) hopen dat B. W. de problemen "die momenteel in diverse kranten - waarschijnlijk tengevolge van de komkommertijd - tot een rel opge klopt worden" kunnen relativeren en de diverse bezwaren kunnen weerleggen. "Natuurlijk was het de eerste twee, drie dagen wennen voor él het verkeer dat dagelijks de Waldeck Pyrmontlaan doorcrosste, ca. 5000 voertuigen per et maal," aldus de bewoners. "Daarna was de gemeente zo verstandig voorlopig een bord/hek te plaatsen, zodat het ver keer aan de nieuwe situatie kon wen nen." Zonder doodsangst Na drie weken kunnen de bewoners, ook degenen die het 'bovenste' gedeelte bewonen, gewoon 's morgens na zes uur doorslapen en normaal hun oprit ge bruiken, terwijl de fietsers zonder doodsangst door de laan kunnen rijden, aldus de briefschrijvers. Natuurlijk is er nog steeds verkeer: men rijdt als men het bord 'doodlopende straat' ziet via de Prinsenhof of men draait. "Het verkeer dat via de Prinsenhof rijdt komt uiteraard ook via de 'bovenkant' van de W.P.laan en de bewoners daar van kunnen de zogenaamde overlast Meer informatie op pagina 6. dus beoordelen," vindt men. De con clusie is dan ook: "Dat is 'geen overlast', alhoewel vermeld moet worden dat het verkeersbeeld nu wellicht wordt beïn vloed door de vakantietijd. Men rijdt er rustig, dat kan met al die bochten ook niet anders. 'Niets gewend' Volgens de ondertekenaars waren de bewoners van de Prinsenhof echter niets gewend. "Ze hebben zelf wel alle maal ook een of twee auto's waarmee ze door het dorp rijden, door straten waar anderen wonen," klinkt het verwijtend. "Maar dat door hün straat is uit den bo ze. Dit is op z'n zachtst gezegd hypo criet." Aan de hand van eigen bevindingen komt men tot de conclusie dat de klach ten van de Prinsenhof-bewoners over de verkeersintensiteit tot nu volkomen ongegrond zijn. De klachten van de be woners van Hellingweg en Korte Berg straat zouden "zo nodig" onderzocht moeten worden, maar de suggestie dat de Waldeck Pyrmontlaan maar weer open moet is "een zeer simpele doch ui terst egoïstische gedachte". "Zij zijn kennelijk niet op de hoogte van het verkeersonderzoek aan de Waldeck Pyrmontlaan; ónze overlast deerde hén immers niet! Bovendien hebben ze schijnbaar geen boodschap aan de ge vaarlijke situatie die de grote stroom fietsers daar dagelijks ondervond," klinkt het. Breed Ook gegronde bezwaren van de Julia nalaan- en Nassaulaan-bewoners over verkeersoverlast kan men zich niet goed voorstellen. "De Nassaulaan heeft een verkeersdrempel en het rechtdoor- gaand verkeer is geminiseerd. De Julia nalaan is breed, geasfalteerd en de hui zen staan dankzij een breed trottoir ver van de weg. Bovendien kunnen wij ons niet voorstellen dat het noord-zuidver- keer, dat in het centrum moet zijn, deze route gebruikt." De Waldeck Pyrmontlaan-bewoners doen B. W. tenslotte nog de suggestie aan de hand op de hoek van hun straat en de Julianalaan een bord te plaatsen daf aangeeft dat de weg na zo'n 300 me ter doodloopt. De brief is verstuurd aan de wethouders Swinkels en Visser, aan alle raadsfrac ties en de pers. In de nacht van vrijdag op zaterdag, om streeks middernacht, rukte de brand weer met groot materieel uit wegens een brandmelding aan de Klein Engendaal- weg. Achter de woning van de familie Verlaan waren een loods en aanbouw sels in brand geraakt. Al snel bleek dat de houten loods - door familieleden ge bruikt als sleutelplaats voor crossauto's - niet meer te redden was. Daarbij ging o.a. een hoeveelheid vrij kostbaar ge reedschap verloren, zoals een hoge drukspuit, een kettingzaag, een slijp machine en enkele compressoren. Gezinsleden wisten enkele crossauto's en een speedboot tijdig in veiligheid te brengen. Wel vonden enkele kippen de dood. Ook de gevel van de woning bleek door het vuur te zijn aangetast, maar de schade bleef beperkt tot het houtwerk. Ook bleek een aantal ruiten te zijn gesprongen. De huisraad kon tij dig op het erf worden gezet. Een van de bewoners werd gewekt door het geknal van een aantal in de loods bewaarde spuitbussen. Toen hij de deur opende zag hij de houtopslag en een boom in brand staan. De spuitbussen ontploften ook nog in een later stadium, wat het nodige "vuurwerk" ten gevolge had. De politie werd gewaarschuwd door de Foto: Goos van der Wilt. officier van dienst, die zojuist naar huis was teruggekeerd en nog even de hond uitliet. Hij zag de brand van verre en waarschuwde de collega's in het bureau, die op dat moment nog onkundig waren van het gebeurde. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Wel is er in de voorafgaande uren gebarbecued, maar het lijkt volgens de politie niet waarschijnlijk dat de oor zaak in die richting moet worden ge zocht. De brand bood een spectaculaire aanblik en trok dan ook de aandacht van honderden buurtbewoners. De derde Van der Hucht-(ba- sis)school, die in september voor het eerst een begin gaat maken met de les sen, maakt die start in een lokaal van de Mavo-Soest aan de Valeriaanstraat. De school begint met de twee jongste groepen (kleuters). Een en ander is het resultaat van be sprekingen tussen het College van Bur gemeester en Wethouders, het school bestuur, de docenten en het ministerie van Onderwijs. Over de definitieve lo- katie van de nieuwe school bestaat nog geen duidelijkheid. Het bestuur opteert voor het uitbreidingsplan Klein Engen- daal, maar volgens het gemeentebe stuur is daar geen ruimte beschikbaar. De gemeente heeft het voormalige ker misterrein aan de Koningsweg (vlak bij het gebouw waarin de school nu gaat starten) aangewezen, maar daarvoor voelt het schoolbestuur weinig. De andere nieuwe basisschool die in september van start gaat, de reformato rische basisschool, wordt met instem ming van het gemeentebestuur voorlo pig voor een jaar ondergebracht in twee lokalen van de Ichthuskerk (Albert Cuyplaan), plus twee noodlokalen die op het parkeerterrein naast de kerk zijn geplaatst. De school zal volgend jaar haar intrek nemen in de voormalige huishoudschool aan de Talmalaan, nu nog dependance van de scholenge meenschap Eemland, die volgend jaar wordt opgeheven. Geluidswagen. Burgemeester en Wethouders hebben de Stichting Wel zijnswerk Soest (voorheen Jeugdzorg) vergunning verleend voor een geluids installatie tijdens de vakantie-activitei ten op het speelveld op de Eng. B. W. hebben, op basis van artikel 20 van de APV, toestemming geweigerd voor het gebruik van een geluidswagen. Muziekvergunning. Het College van B. W. heeft de vereniging "Time Out" in Soesterberg een muziekvergunning verleend voor de sporthal in Soester berg aan de Banningstraat. De vergun ning kent - na klachten van omwonen den - wel beperkende voorwaarden over de "aanspreekbaarheid" bij ge luidsoverlast. Buiten de openingsuren is de beheerder verantwoordelijk, tij dens de openingsuren de sportstichting. Stimulans. Burgemeester en Wet houders hebben de stichting Stimulans, Birkstraat 131, vergunning verleend voor het tijdelijk plaatsen van een bouwkeet. De keet zal gebruikt worden als informatiecentrum over de nieuw bouw- en uitbreidingsplannen van het centrum, waar kansarme en gehandi capte kinderen paardrijlessen kunnen volgen. De vergunning loopt tot 1 sep tember 1991, de datum waarop de plan nen vermoedelijk gerealiseerd zullen zijn. Voorwaarde is dat de keet vanaf de openbare weg niet zichtbaar zal zijn. Verkeerslichten. Burgemeester en Wethouders gaan de werkgroep Ver keer - waarin o.a. ook de politie en en kele gemeentelijke afdelingen samen werken - een nader advies vragen over de mogelijkheid verkeerslichten in de zomerperiode tijdelijk buiten werking te stellen. Vanuit de raadscommissie Milieu was daarop aangedrongen. Van ambtelijke zijde is een dergelijke maat regel overigens al ontraden. B. W. willen de zaak echter nog eens bekijken. De politie is op zoek naar eventuele getuigen, die licht kunnen brengen in het onderzoek naar de overval die vorige week donderdag - 's morgens om 10.15 uur - plaatsvond bij het fi liaal van de Crédit Lyonnais-bank aan de Kerkstraat in Soest. Op dat tijdstip drong een onbekende man het kantoor van de bank binnen en eiste, onder bedreiging met een vuurwapen (mogelijk een pistool), geld van de baliemedewerkers. Er werd hem een bedrag van 6000 gul den overhandigd en hij nam dat mee in een plastic Albert Heyn-draagtas- je. De man verdween lopend in de richting van de Kerkstraat. Op het moment van de overval was er geen publiek in de bank. De politie stelde zo snel mogelijk een uitgebreid buurtonderzoek in, maar trof de dader niet meer aan. De poli tie beschikt over het volgende signa lement: de dader had een lengte van ca. 1.80 meter, een blanke huidskleur en was ongeveer 25 a 30 jaar oud. Hij was gekleed in een lan ge zwarte jas en droeg een zonnebril. Wie eventueel aanvullende inlich tingen kan verschaffen wordt drin gend verzocht zich met de politie in verbinding te stellen (tel. 19444). Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 -1 52 88 Bewoners van de Dokter Rupertlaan waarschuwden vorige week de politie. Onbekende jongens hadden de deksels van enkele rioolputten weggehaald. De politie kon daar weinig meer aan doen, maar waarschuwde de gemeente. Wat iemand met een putdeksel moet begin nen is een raadsel. Onbekende daders hebben vorige week aan de Van Hamelstraat vernielingen aangericht. Van de school De Achtbaan werden twee ruiten kapot gemaakt. Een en ander werd bij de politie gemeld. SCHOEN-ADVISEURS Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 WATERMELOEN kilo BOERENWIT of BOERENTARWE GRAM AM JONGE GRASKAAS KILO VAA# BARBECUE WORST PER STUK SHA- SLICKS PER STUK vanaf Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 De politie werd vorige week te hulp geroepen door een bewoonster van de Dokter de Voslaan, die aan de Van Weedestraat in de problemen was geraakt. Ze had haar auto gepar keerd, maar per ongeluk de sleutels in het kontakt laten zitten. De politie ging erop af en slaagde er met de no dige vindingrijkheid in het portier weer open te krijgen. De dame was daarover zó dankbaar en opgelucht, dat ze van pure vreug de de sleutels naar binnen gooide en vervolgens opnieuw de deur dichts loeg. Enigszins beteuterd moest ze toezien hoe de politie een nieuwe poging ondernam, die nu echter niet met succes werd bekroond, want wat de politiemannen ook probeerden, het portier ging niet meer open. Uiteindelijk reed de politie met de onfortuinlijke automobiliste naar huis, waar de reservesleutel werd opgehaald. Met behulp daarvan kon ze haar wagen weer in bezit nemen. Abonnement per halfjaar f 12,- j Buiten Soest per half jaar f 24,- j Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1990 | | pagina 1