DE MOOISTE FOTO'S UIT ELK ROLLETJE. uon e/sor\ I Jonge Amerikanen in Soest verwelkomd Stedenband Soe$t*Kozle Poolse kinderen komen zondag naar Soest GIRO 456607 Meningen van lezers P. van Buuren Soest 50 jaar geleden vraagt; uw aandacht; voor Bouwzaken Bouwverordening Auto verliest voorwiel 'U komt en alles loopt als het goed is vanzelf' Burgercommissies mogen (beperkt) meepraten over voortbestaan Foto's van topkwaliteit met de bekende Agfa Topfoto garantie. In gratis foto-album, vandaag gebracht - morgen klaar AGEVIDPFOIO] GEEF 41 WEESKINDEREN UIT POLEN DE VAKANTIE VAN HUN LEVEN. NU! Joyriding? Handig programma-pakket nu verkrijgbaar! Snuif nu al de sfeer op van Sail Folder over nieuw Afvalstoffenplan Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Brochure over Studiekosten Bewegwijzering rijksweg N 221 2 augustus 1940 Nogmaals de plaatselijke pers De a.s. gedenkdagen in het Koninklijk huis Nog eens de gedenkdagen in het Koninklijk huis WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 Foto: Goos van er Wilt. Burgemeester Hans de Widt trad vori ge week op als een echte gastheer na mens de gemeente. Hij ontving in het raadhuis de groep van negen Ameri kaanse jongeren die gedurende drie weken in Soest (en Baarn) logeren in het kader van het uitwisselingspro gramma "Operation Friendship". Samen met hun Nederlandse vrienden en vriendinnen - en enkele ouders - werden de Amerikanen verwelkomd in de trouwzaal. De burgemeester begon zijn toespraakje met een verwijzing naar de verhuizing naar het nieuwe ge meentehuis, over een paar weken. De trouwzaal wordt alleen voor speciale gelegenheden gebruikt, liet hij de Ame rikanen weten, en voor trouwerijen. Misschien zouden ze hier binnen drie weken dus wel terugkomen... Hij vond "Operation Friendship" een uitstekende zaak en herinnerde zich De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op een daartoe strekkend verzoek met toepas sing van het daarbij genoemde voor schrift, vergunning te verlenen voor: l.het bouwen van 6 woningen, Ka- merlingh Onneslaan 1 tot en met 7a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2.het bouwen van een woning, Prin senhof 2 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet); 3.het bouwen van 5 woningen met 4 garages, Mercury 21 en Hermes 1 tot en met 7 (artikel 8 van de voor schriften van het bestemmingsplan Mercury); 4.Het vegroten van een woning, Den Blieklaan 5 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijk Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet); 5.het aanleggen van een weg ten zuiden van de Rijksweg A-28 tus sen de Richelleweg en de Kamp weg te Soesterberg (zuideljke rondweg) (artikel 46, lid 8 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 2 augustus 1990, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (9.00 - 12.00 uur) in het kantoor van Milieu en stadsbeneer, afdeling bouw zaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter voldoening aan artikel 19 van de Woningwet ter openbare kennis dat met ingang van 2 augustus 1990, ge durende drie maanden, bij de afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken, Lange Brinkweg 77 (vanaf 27 augustus Raadhuisplein) voor een ieder ter inza ge ligt een verordening tot wijziging van de Bouwverordening voor de gemeente Soest, vastgesteld bij raadsbesluit van 15 september 1988, nummer 88-134, en goedgekeurd bij besluit van Gede puteerde Staten van Utrecht van 21 de cember 1989, afdeling RS nummer 9351253/2 en het besluit van Burge meester en Wethouders d.d. 26 juli 1988 inhoudende een wijziging van na dere regelen behorende bij de bouwver ordening. Informaties: Info-centrum STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service) Op het Nieuwerhoekplein deed zich vorige week een flinke verkeersopstop ping voor, die het gevolg was van auto pech. Een automobilist - van wie de po litie later geen gegevens kon verstrek ken - werd midden op het kruispunt ge confronteerd met een afbrekende stang van een van zijn voorwielen. Het wiel raakte dan ook los. De wagen bleek trouwens in niet al te beste staat te zijn, want volgens de politie werd hij direct afgevoerd naar de sloop. nog uit zijn jonge jaren hoeveel plezier hij had beleefd met buitenlandse vrien den. Een van zijn zoons, vertrouwde de burgemeester zijn gehoor toe, verbleef op dit moment in Canada en had vriendschap gesloten met een meisje uit dat land. Aardig dorp Over Soest liet hij weten dat het eigen lijk een "typisch dorp" was, midden in Nederland, en wel 900 jaar oud. "Het begon met een paar boerderijen bij de Eem, en nu is het een plaats met 40.000 inwoners." Soest is volgens hem ook een aardig dorp en hij bedankte de gast gezinnen voor de wijze waarop zij die aardigheid gestalte gaven. De burgemeester hoopte verder dat de Amerikaanse gasten zouden genieten Burgemeester de Widt ontving de Amerikanen en hun Nederlandse vrien den in de trouwzaal. van het voor hen uitgestippelde pro gramma en dat ze later nog eens aan Soest zouden terugdenken, en er even tueel nog eens terugkomen. Wat hem betreft: ze waren altijd welkom. Met een glaasje fris werden de vriend schapsbanden vervolgens bezegeld, waarna het gezelschap zich naar het sta- tion-Soestdijk begaf om Utrecht te gaan verkennen. In de daaropvolgende dagen werd ook Soest kris-kras door kruist en ook deze en de volgende week staan er nog diverse activiteiten op het programma. De logés stappen op 13 augustus weer op het vliegtuig naar huis. De meeste van de verschillende bur gercommissies die de gemeente Soest rijk is - in totaal zo'n 26 - mogen in september gaan praten over hun eigen voortbestaan. In twee ''interactieve" bijeenkomsten zal een beperkt aantal afgevaardigden zich buigen over de mogelijkheden tot opheffing of sa menvoeging met andere commissies. "In onze samenleving houdt alles met elkaar verband en dat betekent met een mooi woord dat er 'geïntegreerd' ge werkt moet worden," laat het College van B. W. weten aan de voorzitters van de 26 advies-organen. Het gevaar van "overlapping" is dan ook groot. Dat wordt geïllustreerd met een fraai voorbeeld: Vier commissies hebben zich ooit gebogen over het voorstel voor het vervangen van klinkers door tegels in een bepaald stadvernieuwingsge- bied. De adviesgroep gehandicapten zei oké (makkelijker voor rolstoelgebrui kers); de commissie ouderenbeleid was er ook voor (ouderen lopen makkelij ker op tegels); de commissie milieube heer was eveneens voor (tussen klinkers groeit meer onkruid), maar de monu mentencommissie vond dat de klinkers beter konden blijven liggen, omdat te gelpaden bij woningen misplaatst zijn. De gemeente zelf keek met name naar de kosten: de klinkers waren nog prima en nieuwe tegelpaden kosten ook een boel geld. Het College heeft de burgercommissies nu uitgenodigd om maar eens om de ta fel te gaan zitten, ook al omdat in het Beleidsprogramma is afgesproken dat ze zullen worden "heroverwogen". Maar de commissies krijgen eerst de kans om zelf voorstellen te doen over opheffing of samenvoeging. "Niet ie dere commissie apart, maar tezamen. Niet door te reageren op concrete voor stellen van onze kant, maar door zelf met ideeën of voorstellen te komen," al dus B. W. Alles loopt vanzelf' "Dat is niet eenvoudig, maar met be hulp van het zogenaamde 'interactieve proces' is de kans van slagen aanwezig," vervolgt het College optimistisch. "We zouden dit proces nu kunnen uitleggen, maar de ervaring leert dat dat niet nodig is. U komt en alles loopt als het goed is vanzelf." Dat zit 'm volgens B. W. vooral in de speciale deskundigheid van ir. C.A. de Jong, extern beleidsadvi- seur, die is aangezocht om de bijeen komsten te leiden en de voorstellen te maken die de commissie-afgevaardig den hem aanreiken. Er is nog éen probleempje: er kunnen aan het "interactieve proces" maar 25 mensen meedoen, en daarom kunnen de commissies maar beperkt vertegen woordigd zijn: twee man per commis sie, maar dat komt wel goed, zegt het College, want er kan tussentijds wel te ruggekoppeld worden naar de voltallige commissie. De "wettelijk verplichte" commissies hoeven niet mee te praten, want samen voeging of opheffing is voor hen niet ac tueel. Het gaat dan om illustere gezel schappen als de welstandscommissie, de commissie voor de beroepschriften, het educatief beraad, de gemeenschap pelijke medezeggenschapsraad, de commissie woonruimteverdeling, de bezwaarschriftencommissie sociale dienstverlening, de commissie RWW/ WWV/IAOW, de commissie bijstands besluit zelfstandigen en de bezwaren- commissie functiewaardering. Vergoeding De rest, variërend van de commissies voor straatnamen, monumenten, wel zijnsplanning, gezondheidszorg, kunst aankopen, alcoholmatiging, emancipa tiebeleid, ouderenbeleid, gehandicap tenbeleid, minderheden, sport tot mi lieubeheer, gaat dus het "interactieve proces" in waarin feitelijk wordt beslist over hun eigen voortbestaan. En dat terwijl de leden nog maar nét een ver goeding van 50 gulden per vergadering toegezegd hebben gekregen (al staat nog niet vast wanneer die regeling wordt ingevoerd)... De twee "interactieve bijeenkomsten" zijn alvast gepland op dinsdag 11 en maandag 24 september, in het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg. De bur gercommissies moeten het College voor 1 september laten weten of ze wel mee willen doen. FOTO o VIDEO «AUDIO WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - SOEST - TEL- 12874 Aanstaande zondag, 5 augustus, ko men 41 kinderen uit het weeshuis in Kozle, de Poolse zusterstad van Soest, op de kinderboerderij De Vrije Teugel aan. Ze zijn daar te gast op uitnodiging van Bob Sluis, eigenaar van restaurant De Knollentuin, die voor dit initiatief de enthousiaste medewerking kreeg van de Jumelagestichting Soest-Kozle. Op de kinderboerderij aan het Vede- laarpad wordt langzamerhand alles in gereedheid gebracht om de jonge Polen te ontvangen. Alle formaliteiten zijn in middels rond en een aantal bedrijven en particulieren uit Soest heeft behoorlijk in de beurs getast om de vakantieweek, die voor de kinderen uiteraard "onver getelijk" moet worden, mogelijk te ma ken. Behalve geld is daarvoor ook de vrijwil lige medewerking van mensen nodig. De organisatie is weliswaar rond, maar een aanvulling van de financiën is nog altijd zeer welkom. Men kan daartoe ook nu nog een gift overmaken op de gi rorekening van de Jumelagestichting, nr. 45.66.07, onder vermelding van "vakantieweek weeshuis". Bob Sluis, die dit weekend nog een blik sembezoek] e aan Kozle bracht, is verder op zoek naar menskracht. Met name morgenmiddag kan hij wat hulp goed gebruiken, als de 25 stapelbedden waarin de kinderen zullen slapen wor den uitgeladen bij de kinderboerderij. fer-éÈ"*»?5*5 STEUN DE STICHTING JUMELAGE SOEST/KOZIE (POLEN; ONDER VERMELDING VAN "VAKANTIEWEEK 'MEESHUIS" En natuurlijk is er nog meer te doen: op zondagmorgen bijvoorbeeld de bedden opmaken, in afwachting van de komst van de kinderen. Wie op deze manier een bijdrage wil le veren aan het welslagen van het bezoek, wordt van harte uitgenodigd even te bellen met Bob Sluis, tel. 19893 of 22394. De politie kreeg vorige week telefoontje over een auto, die op de Molenweg (bo venop de Eng) was aangetroffen. De wagen stond half op het wegdek, half in het maïsveld. Aan de hand van het ken teken werd een onderzoek ingesteld. De politie traceerde de eigenaar, die op de Dalweg bleek te wonen, maar van niets wist. De politie neemt nu aan de auto gestolen werd en gebruikt door ie mand die hem alleen voor de lol even wilde "lenen". Sail 90 belooft een fantastisch spekta kel te worden! Naar schatting 4,2 mil joen mensen zullen tussen 9 en 14 au gustus dit unieke waterfeest in Am sterdam bezoeken. Om te kijken naar het schouwspel van historische sche pen en te genieten van de zo bijzonde re 'Sail-sfeer'. Wat valt er veel te zien en te beleven! Als u straks in de Amsterdamse IJ-ha- ven staat, duizelt het u wellicht een beetje. U doet er goed aan om al vóóraf te kijken wat er op het programma staat. Waar is de vlootschouw, waar ligt de Amsterdam, het vlaggeschip van Sail, waar is de tentoonstelling 'Sail in de Tropen'? U zult ongetwijfeld méér van Sail 90 genieten als u goed beslagen ten ijs komt. Om u wegwijs te maken in de fascine rende wereld van Sail 90, heeft de Stichting Sail Amsterdam een pakket samengesteld waarmee u tijdens Sail al le kanten op kunt. Het bevat een rijk geïllustreerd programmaboek, een fraaie Sail-poster, Sail-button en Sail- stickervel als aandenken. Een een leuke zonneklep, die nog weieens goed van pas zou kunnen komen! Dit schitterende pakket met alles erop en eraan, is verkrijgbaar op alle post kantoren voor tien gulden. Ên als straks de eerste schepen het IJ opvaren, zult u in elk geval niets van Sail 90 missen! De provincie heeft een nieuw Afval stoffenplan gemaakt. Hierin staat wat de provincie de komende vijf jaar wil doen aan de afvalproblemen. Van 23 juli tot 5 oktober ligt het Ont- werp-tweede afvalstoffenplan ter inza ge bij de afdeling milieubeheer, Lange Brinkweg 77. Tot die datum kan ieder een zijn of haar mening geven over het plan. De grote lijnen uit het plan staan in een speciale folder die afgehaald kan wor den in het INFOrmatiecentrum. Daar kunt u onder meer in lezen waar de pro vincie in september inspraakavonden zal houden en hoe u op het plan kunt reageren. introduceert Biologisch brood Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 118 30 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktle behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak tle met de Inhoud instemt. In het INFOrmatiecentrum ligt de nieu we brochure "Tegemoetkoming Studie kosten van 21 jaar 1990-1991". In deze brochure wordt uitvoerig ingegaan op de regeling en hoe men tot 1 januari 1991 een bijdrage in de studiekosten kan aanvragen. Met interesse las ik de kritiek van de heer W.G. Hilhorst (A.C. 23/7) op het omleiden van het doorgaande verkeer naar Baarn/Hilversum/ Amsterdam over de Koningsweg via de Vondellaan - Ossendamweg v.v. Bij brief van 18 juli heb ik óók met ver bazing gereageerd op dit voornemen. Immers, 3 maanden geleden kregen de bewoners vóór informatie over de hui dige en toekomstige verkeersproblema tiek in Ossendamweg en Vondellaan. Drastische ingrepen zijn nodig om het "eigen" verkeersprobleem in deze woonstraten op te lossen. Het woon- en leefklimaat is al te zeer aangetast en de situatie wordt steeds meer gevaarlijk. In een DHV-rapport worden 6 varianten aangedragen. Volgens B W lopen er nog vervolgstudies. Daarna volgt in spraak en besluitvorming door de ge meenteraad. Zonder een en ander af te wachten wordt de brutaliteit begaan instanties te benaderen om het verkeersaanbod in de Vondellaan-Ossendamweg (nu plm. 16000 auto's per etmaal) te verdubbe len. Het nog op te stellen verkeerscircu latieplan komt als mosterd na de maal tijd en inspraak is een fopspeen. "Soest natuurlijk" is een lachertje als door gaand verkeer door woonstraten wordt gestimuleerd i.p.v. afgeremd. Ik vrees dat, nu de Koningsweg is door getrokken, een klein aantal inwoners van Soest wordt beloond met een "ver- keersvuilnisvat" als sluitstuk van ad hoe beleid en deelontwikkelingen. Mijn slotvraag is dan ook geweest of B&W bereid zijn af te zien van hun brief aan ANWB, RWS en GS in afwachting van een totaalvisie over de gewenste hoofd wegenstructuur en verkeerscirculatie in Soest. A. van de Heuvel Op haar rust in deze dagen een groote verantwoordelijkheid, want zij spreekt meer rechtsreeks tot de breede lagen van ons volk dan de dagbladen. In een vorig artikel, hebben wij gewezen op de taak van de plaatselijke pers in deze dagen. Wij wezen op het recht, dat zij had, het recht, dat zij aanspraak kon maken op de loyale medewerking van de lezers in de eerste moeilijke we ken na den oorlog en op het recht van de steun van de adverteerders. De eersten de lezers, hebben begrepen, dat het hun plicht was, om in de eerste plaats de plaatselijke pers te blijven steunen, omdat zij inzag, dat juist in deze dagen de plaatselijke pers een grootere taak heeft te vervullen dan voorheen en omdat de plaatselijke pers in den regel het orgaan is, waarin alle officieele mededeelingen, den distributiedienst betreffende worden gepubliceerd. Het publiek heeft begrepen, dat het haar plicht is, om in deze dagen de plaatselijke krant trouw te blijven. Dit mag met eere gememoreerd worden. Wij wezen in de tweede plaats op het recht, dat de plaatselijke pers had, wan neer zij een beroep deed op de adverteerders om het blad trouw te blijven. En - het moet jammer genoeg gezegd worden - op enkele uitzonderingen na heeft het adverteerdersgilde de plaatselijke pers leelijk in den steek gelaten. Men gaat van de veronderstelling uit: de menschen koopen onder deze omstandig heden toch wel, zonder dat ik reclame maak. Dit is een stelling, die niet opgaat en de adverteerders, die thans verstek laten gaan, zullen zeer spoedig tot hun eigen schade ondervinden, dat zij klanten verliezen in plaats van winnen. De rechten van de plaatstelijke pers hebben we dus reeds aangestipt. Maar, een mensch, een instelling, dus de heele maatschapij heeft niet alleen rechten, doch ook plichten. Die plichten heeft dus ook de plaatselijke pers, en vooral in deze dagen. En die plichten zijn in onze dagen zeer zwaar, moeilijk en veelzij dig. Een krant heeft een taak, velen zien een krant als winstobject; hoe meer abon- né's; hoe meer adverteerders, des te grooter wordt de woning van den hoofd redacteur en des te duurder zijn auto. En inderdaad zijn er in de achter ons lig gende periode bladen geweest, die uitsluitend op winstbejag uit waren, geen cent besteden aan de redactioneele inhoud van hun blad en er slechts op uit waren om door onderbieding zooveel mogelijk advertenties te verkrijgen, zulks ten koste van de bonafide bladen. Er verschenen zoogenaamde adver tentie bladen in ons land, die deze schadelijke practijken jaar in, jaar uit, uit voerden en er openlijk prat op gingen, dat zij nooit iets aan de redactioneele inhoud van hun "blad" gelegen lieten. Dat was afbraak en het behoeft wei geen betoog, dat die tijd thans voorbij is. Er zal in de nieuwe toekomst slechts plaats zijn voor goede, gerichte plaatselijke en streekbladen, die een flink ge deelte in hun blad disponibel stellen voor opbouwende, goede artikelen. Alle andere parasiteerende bladen verdwijnen, voor zoover deze nog niet zijn op geheven. De plaatselijke krant is dus niet in de eerste plaats een winstobject. In de eerste plaats is het een voorlichtingsorgaan. En wel in den goeden zin van het woord. Nu heeft het woord "voorlichting" in onze dagen een onaangename klank, hoewel geheel ten onrechte, heel ten onrechte. Wanneer wij over voorlichting van het Nederlandsche publiek spreken, dan denken nog vele menschen, dat wij op deze wijze met onze artikelen e.d. naar een bepaalde politieke richting willen sturen. Niets is echter minder waar. Politiek is in deze dagen wel het minst gewenschte en de plaatselijke pers zal zich dan ook wel onthouden om zich met politiek in te laten. Wanneer wij spreken over voorlichting van het Nederlandsche pu bliek dan bedoelen wij daarmede, dat wij ons volk over het doode punt, waar op het nog staat, moeten heenhelpen. Dit doode punt bestaat hieruit, dat nog verscheidene menschen de meening zijn toegedaan, dat hetgeen wij thans be leven en doormaken in ons land, toch maar van tijdelijken aard is. Straks - wanneer weten wij nog niet - zal alles weer wel worden, zooals het vroeger was en tot zoolang wachten zij gelaten met een boekje in een hoekje maar af. Deze menschen bedriegen zichzelf en anderen. Laten wij ons goed realisee- ren, dat op 10 mei 1940 een periode in de Nederlandsche geschiedenis is afge sloten, voorgoed. Wij schreven dit reeds eerder: die tijd komt voor ons land niet meer terug, hoe of deze oorlog ook zal eindigen. Daaraan bestaat niet de minste twijfel. Derhalve heeft dan ook de plaatselijke krant de groote, verantwoordelijke taak om de lezers in deze voor te lichten, het in te stellen op de nieuwe, ko mende toestanden en hen vertrouwd te maken met den nieuwen status in ons land. Dit is geen gemakkelijke taak. Het vereischt van de verantwoordelijke redac ties een helder inzicht, een scherpen blik en een vaardige pen. De plaatselijke pers heeft thans de dure plicht om ons volk in deze dagen voor te bereiden op de taak, die het straks wacht, als dezen strijd voor goed zal zijn beslecht. De eerste taak in deze is, om de lezers vertrouwd te doen geraken met den overgang naar een ander systeem. En dan is dit systeem niet: voeren naar een gelijkgeschakelde pers, wat den vorm of den inhoud betreft, doch te streven naar een bepaald doel, nationaal Nederlandsche doel. Dat is in het belang van het geheele Nederlandsche volk. Gedurende alle jaren van haar bestaan hebben wij ons blad "De Soester Cou rant" steeds vrij gehouden van elke politieke tendenz. Ons blad was een strikt neutraal blad en daarom was een ommezwaai naar de zaken van het heden door ons niet noodig. Met ons blad staande boven de partijen hebben wij uitsluitend gezien naar de groote algemeene lijnen en zullen niet behoeven te zeggen, dat wij ons ook in de toekomst hieraan zullen houden. Alleen gezonde, opbouwende artikelen, in waarlijk nationaal Nederlandsche geest en gespeend van welke invloeden ook, zullen ook voortaan onze kolom men vullen, tot heil van ons Nederlandschen volk en onzen Nederlandschen staat. Op deze manier zullen wij medewerken aan den opbouw van den nieuwen status in ons land en een steentje bedragen tot het nieuwe machtige gebouw, waarin onze geheel samenleving zal worden belichaamd: de algeheele een heid van volk en staat! Op 29 juni den verjaardag van Prins Bernhard, voelden velen behoefte uiting te geven aan hun medeleven met den persoon van den Prins en het Koninklijk Gezin. Vele vlaggen wapperden en ook vele personen tooiden zich met oranje of met een witten anjer. Het overgroote gedeelte dezer personen deed dit als een gebruikelijke hulde aan het vorstenhuis, maar ook waren er, vooral in de groote steden, waarbij in het dragen dezer uiterlijke teekenen iets uitdagends was gelegen. Nu de maand Augustus is aangebroken, waarin Prinses Irene en de Koningin verjaren, lijkt ons een waarschuwend woord in dit opzicht niet overbodig. Op 26 juli j.1. immers heeft de Rijkscommissisaris te 's-Gravenhage in zijn ge houden rede er op gewezen, dat een herhaling van het uiterlijk betoon zooals dit op 29 juni j .1. heeft plaats gehad, niet meer mag voorkomen, zoodat wij een ieder moeten adviseeren zich te onthouden van het uitsteken van vlaggn, het dragen van Oranjestrikjes of bloemen of dergelijken. Men mag hierbij niet vergeten, dat de Koningin zich op het oogenblik bevindt in de rijen van de tegenstanders van Duitschland en dat, zoolang dit het geval is, bedoelde uitingen niet in overeenstemming zijn te brengen met de gewijzig de omstandigheden. Voor zoover dit tevens nog niet tot een ieder is doorgedrongen, willen wij er hierbij nogmaals op wijzen, dat een bezettende macht het recht heeft verorde ningen uit te vaardigen en bevelen kan verschillende dingen te doen of na te laten. Veronachtzaming van deze bevelen kan niet alleen voor den persoon in kwes tie, maar voor de heele Nederlandsche bevolking noodlottige gevolgen heb ben. Op grond hiervan raden wij een ieder nogmaals aan zich de noodige zelfbe- heersching op te leggen en zich van eenig uiterlijk betoon te onthouden. Niemand behoeft hierbij zijn gevoelens van vaderlandsliefde of koningsge zindheid eenig geweld aan te doen, doch men hoede zich voor uitingen waarin de bezettende macht een uitdaging zou kunen zien. Op de frontpagina van ons blad plaatsten wij een redactioneel stukje, waarin wij den lezers adviseerden op de in de maand Augustus vallende gedenkda gen van Koninklijk huis zich te onthouden van het uitsteken der vlaggen en het zich tooien met oranjestrikjes, bloemen of anderszins. Wij wisten toen niet, dat terzelfder tijd zelfs een verbod hiertoe door den Rijkscommissaris werd uitgevaardigd, waarvan wij evenals andere bladen, la ter kennis kregen. Als gevolg hiervan is thans verboden het houden van demonstraties of betoo gingen, het dragen van insingnes, bloemen enz. alsmede het uitsteken van vlaggen en het aanbrengen van versieringen aan gebouwen en verder alles, wat als een hulde aan het Koninklijk huis kan worden aangemerkt. Overtreding zal zwaar worden g

Soester Courant | 1990 | | pagina 5