iKTitó L9etoer kabelkrant c IPERTAART/ ©moanoMDtaal Huidige gebruiken rond het Koningschieten bij het Groot Gaesbeeker Gilde Een dier is meer dan een bloemkool WMI WW O Het Koningschieten van het Groot Gaesbeeker Gilde Anita Meijer en Lee Towers verzorgen Supershow Opening Gildefeesten 1990 van allure CITROEN BX Lekker bedje Dierenbescherming ondersteunt Europese handtekeningenactie Krant niet ontvangen? Soest breidt kinderopvang uit Nieuw bouwproject in Soesterberg Bliniifff Protest bewoners Heideweg/Esdoornlaan Si WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 10 WO Nadat vorige keer was ingegaan op het Koningschieten rondom 1560, zullen in dit artikel de huidige gebruiken rondom het Koningschieten nader worden be licht. Veel van deze gebruiken zijn ge baseerd op een eeuwenlange traditie, die niet alleen voor het Groot Gaesbee ker Gilde gelden, maar voor tal van an dere schuttersgilden, die nog bestaan, m.n. in Gelderland, Brabant en Lim burg. Hoogmis met gilde-eer De dag van het Koningschieten, de laat ste zondag van augustus, begint rond 9.00 uur. 's Morgens om 9.30 uur ko men nl. de gildebroeders bijeen om ge zamenlijk op te trekken ter kerke, de Petrus en Pauluskerk, voor het bijwo nen van een plechtige hoogmis die met gilde-eer wordt opgedragen. Deze hei lige mis is belangrijk, omdat deelname daaraan door het gezamenlijke gilde opgevat kan worden als de jaarlijkse vernieuwing van de gelofte van trouw aan het kerkelijk gezag. Ten bewijze daarvan woTdt na de dienst buiten het kerkgebouw het gildevaandel driemaal gezwaaid boven de pastoor als verte genwoordiger van het kerkelijk gezag en boven de naast hem opgestelde ko ning. (Dit is het zogenaamde overven- delen.) Dit wordt gevolgd door een offi ciële vendelgroet van de vendeliers, die dan echter de pastoor als gildepastor persoonlijk geldt. Het Koningschieten Tussen 12.30 uur en 13.30 uur kunnen de gildebroeders zich in de feesttent in schrijven voor het Koningschieten. De laatste jaren nemen zo'n 130 gildebroe ders hieraan deel. Om 13.30 uur trekt het gildekorps richting de schietbomen, die op de achterzijde van de Blaak zijn opgebouwd. Halverwege het terrein wordt de oude Koning nog eenmaal een muzikale- en een vendelgroet gebracht, waarna hij door de bode wordt ontdaan van de Koningsmantel, waarop het Ko ningszilver aanwezig is. Hierna trekt het gildekorps tezamen met de oude Koning, de gildepastor en vertegenwoordigers van de plaatselijke wereldlijke overheid naar de schietbo men, waarop de papegaai is geplaatst. Het "bevrijden" van de koningsvogel door "herenscheuten" Bij het koningschieten ligt bij het begin het bevrijden van de vogel door "heren scheuten" vast. Op van oorsprong hoofdzakelijk heidense gronden werd vroeger aangenomen, dat demonen, boze geest en overige kwalijke elemen ten zich gemakkelijk door de lucht of over de begane grond konden verplaat sten. De lucht zelf kon bezwangerd zijn met allerlei boze geesten, die de gele genheid zouden kunnen aangrijpen zich bovenaan de schutsboom te verza melen om daar onheil te stichten. Der halve diende de hooggeplaatste vogel van deze kwalijke elementen te worden bevrijd of "gevrijd", alvorens het eigen lijke koningschieten een aanvang kon nemen. Er werd aangenomen, dat de krachten van de eenvoudige gildebroe ders daartoe niet toereikend konden zijn. Alleen aan hen, die op maatschap pelijk gebied waren bekleed met hogere macht, werden ook in deze sfeer hogere machten toegeschreven, waarmee zij in staat werden geacht de boom van de monische machten te bevrijden. Van daar dat alleen "heren" werden aange zocht, om zo iets te volbrengen en wel door het lossen van enkele zogenaamde "herenscheuten" naar de top van de boom. Vroeger was men alleen "heer" op grond van positie en afkomst, waar bij vooral het element macht een grote rol speelde. Daarna brandt de strijd los. Eerst wordt geschoten voor de verschillende prij zen, kop, staart, vleugels. Zodra van een van de vogels de prijzen eraf zijn brandt de uiteindelijke strijd in alle he vigheid los. Wie het laatste stuk van de papegaai naar beneden haalt heeft het Koningschap van het Soester gilde be machtigd. Het beraad onder de schutsboom Het zou kunnen blijken dat het laatste schot-van-geluk blijkbaar niet werd be genadigd en een daartoe beslist onge schikt persoon koning zou dreigen te worden. Dan is er direct na afloop van het schieten nog een laatste redmiddel, het "beraad" door de gilde-overheid. Zodra een vogel "af' is geschoten, dient de overheid onder de schutsboom bij een te komen om zich te beraden of de gelukkige schutter wel tot de koninklij ke taken in staat kan worden geacht. Let wel: het gaat hier om het in staat zijn en niet om het waardig zijn. Het is na melijk een vrij algemeen misverstand, dat het er om zou gaan of de gelukkige schutter wel waardig genoeg zou zijn om de koningstitel te dragen. Welnu, dat is hij zonder meer, anders was hij nooit als gildebroeder toegelaten. Het is echter geheel iets anders of hij er wel toe in staat is om als ambassadeur van zijn gilde naar buiten te treden en of hij wel geschikt is voor de belangrijke repre sentatieve taak zijn gilde te vertegen woordigen. Vandaar het beraad door de gilde-overheid onder de boom zodra de vogel is afgeschoten. Mocht een gilde-overheid inderdaad duidelijk afwijzend staan tegenover de gelukkige schutter, dan moet ook de mogelijkheid om een koning af te wij zen zijn opengehouden en dan moet er opnieuw "om-koning" worden gescho ten, door een nieuwe vogel op de boom Op maandag 20 augustus zal weer de eerste activiteit in het kader van de Gildefeesten Soest 1990 van start gaan. De verschillende activiteiten tijdens deze gildefeesten zijn opge bouwd rondom het Koningschieten van de leden van het Groot Gaes beeker Gilde. In een drietal artike len, die in deze weken zullen ver schijnen, wordt u enige informatie gegeven over dit Koningsschieten. In dit tweede artikel wordt ingegaan op enkele gebruiken rondomo het Ko ningschieten in de huidige tijd. In het derde artikel wordt ingegaan op wat een jaar Koningschap voor een Ko ning van het Soester gilde betekent. De nieuwe Koning wordt "overven- deld" me het vaandel van het Gilde. te plaatsen. (In de nieuwe statuten van het gilde is bepaald dat het koingschap altijd wordt erkend maar dat een vroe gere koning kan worden belast met de uitvoering van de representatieve ta ken. (red.) Hoewel het afwijzen in de te genwoordige tijd niet gauw zal voorko men is het toch dienstig op traditionele gronden de mogelijkheid open te laten. Ook het "beraad" is dus een oude gilde- traditie en al zal een afwijzing welhaast niet meer voorkomen, dit beraad naar oude trant dient toch in ere te worden gehouden, als èèn van de vele overgele verde gebruiken, die nu eenmaal onver brekelijk met het koningschieten zijn verbonden. Zodra de vogel "af" is Zodra de vogel afgeschoten is wordt na het gunstig uitgevallen "beraad" een ijl bode naar de toekomstige nieuwe ko ningin gezonden en is de gelukkige schutter nog slechts kroonpretendent. Volledig koning is hij pas na op ceremo niële wijze als zodanig te zijn geïnstal leerd. Daartoe dient allereerst aan de nieuwe koning met luider stem te wor den gevraagd of hij bereid is de rechten maar ook de plichten van het koning schap op zich te nemen en of hij de ge loften van trouw op de vaan af wil leg gen. Om deze gelofte van trouw te beze gelen zwaait darna de vaandeldrager namens de koning driemaal zijn moe dervaan boven diens hoofd, wat men ook kan opvatten als plaatsvindend na mens het gilde, in die zin dat het gilde zijn gezamenlijke geloften van trouw hernieuwt en wel aan de nieuwe koning. Dit alles gebeurt op De Blaak binnen een kwartier nadat het Koningschot is gevallen. De inhuldiging van de Koning wordt 's avonds voortgezet. Rond 19.15 uur trekt het gildekorps naar de woning van de nieuwe Schut- terskoning en brengt hem en zijn familie hulde. Inmiddels is veelal ook bekend wie het Koningspaar als hofdames in het komende jaar zullen begeleiden. Vanaf de woning wordt het Konings paar door het gildekorps begeleid naar de feesttent alwaar een officiële cere monie zal plaatsvinden. De oude ko ning wordt bedankt voor zijn Koning schap, welke dank wordt onderstreept door het neigen van de vendels en trom geroffel. Het is een goede gewoonte de oude ko ning zelf zijn koningsketen te laten overdragen door deze zijn opvolger om te hangen. Ook de Koningin en hofda mes zullen de mantels worden omge hangen. Dan kan daarna het Konings bal beginnen en wordt het Koningspaar gevraagd de dans te openen. Volgende keer zal een jaar Koning schap van Jan van Steen nader worden belicht. (wordt vervolgd) Kapsalon Voor haar en voor hem De gehele week geopend. n Afspraak aanbevolen. Steenhoffstraat 53 Soest Tel. 02155-21433 op donderdagavond 23 augustus a.s. gaan de Gildefeesten Soest 1990 van start met een Supershow, welke nog nooit in Soest in een dergelijke om vang kon worden geboden. Voor 1200 personen bestaat er een mogelijkheid deze Supershowavond met de twee Nederlandse topartiesten Anita Meij er en Lee Towers bij te wonen. Beide artiesten begeleid door de Bob East Show Band, een uit 7 personen be staand beroepsorkest. De opzet van deze avond is duidelijk anders dan iedereen tijdens de gilde feesten gewend is. De feesttent zal een schouwburgachtige uitloop krijgen in de zaal, waardoor beide artiesten tij dens hun optreden tot ver in de zaal kunnen komen. Zowel Anita Meijer als Lee Towers zullen tijdens hun optreden een groot aantal nummers ten gehore brengen van hun zeer uitgebreid reper toire. Natuurlijk horen daarbij ook hun laatste hits. De ruimte voor en tussen de optredens zal worden opgevuld door de Bob East Show Band. Dat Anita Meijer en Lee Towerd met de Bob East Show Band garant staan voor hoogstaand muzikaal entertainment behoeft geen twijfel. Is het gebruikelijk dat in de schouwburg na een dergelijke show het avondje uit tot een einde is gekomen, op deze Su pershowavond georganiseerd door het Groot Gaesbeeker Gilde, zal de zaal worden heringericht, waardoor een grote dansvloer ontstaat. Onder bege leiding van de Bob East Show Band kan dan tot in de kleine uurtjes worden ge danst. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. Voor aanvang van de voorstelling, tijdens de pauze en na afloop van het optreden van beide artiesten zal de bar geopend zijn. De unieke combinatie van concert en dansavond op hoog niveau trekt al bij zonder veel belangstelling. In de al ge starte voorverkoop zijn al vele honder den kaarten verkocht. Toegangskaarten zijn voor 30 gulden per persoon ver krijgbaar bij de volgende adressen: VVV Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075. Secretariaat van het gilde, Spinet 47 en de bestuursleden R. van Dorres- teijn, Pelikaanweg 18 en F. Kok, Pr. Bernhardlaan 46 (op deze adressen bij voorkeur tussen 19.00 en 20.00 uur). KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP De gezins- en zakenauto voor 1990. Maak een proefrit. KUIJER AL 25 JAAR BIEN VOOR EEN CITROËN Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 Een jongeman uit Soest vond zaterdag avond zijn bed veel te ver weg toen hij uit het café richting zijn huis op de Ru benslaan fietste. Hij is waarschijnlijk in slaap gesukkeld. De politie trof hem slapend onder zijn fiets aan op het Kerkpad. Ze hebben hem maar even naar huis gebracht. DIT IS EEN PU8UKATK VAN HET NATIONAAL INSTITUUT VOOR DE SP0RTGEZ0NDHEIDSZ0RG EN DE STICHTING CONSUMENT EN VEILIGHEID De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren steunt een be langrijk initiatief van haar Engelse zusterorganisatie Compassion in World Farming. Deze organisatie is een Europese handtekeningenactie gestart ter ondersteuning van een peti tie die begin 1991 wordt aangeboden aan de voorzitter van het Europese Parlement. In de petitie wordt ver zocht de status van het dier in het Ver drag van Rome te veranderen van landbouwprodukt naar een volwaardig wezen. Samen met zusterorganisaties uit de andere EG-landen wordt gepro beerd minimaal 1 miljoen handteke ningen te verzamelen om dit verzoek te ondesteunen. Dieren worden in juridisch opzicht meestal nog steeds als zaken, dingen be schouwd. In het Verdrag van Rome dat de grondslag vormt voor de EG, wor den dieren als landbouwprodukten aangemerkt. Deze kwalificatie is ach terhaald en past niet in een tijd van groeiend milieu- en dierenwelzijnsbe- sef. Dieren vertegenwoordigen niet al leen een nuttigheidswaarde voor de mens, maar hebben los daarvan ook een eigen intrinsieke waarde als een wezen met gevoel en bewustzijn. De Nederlandse regering erkent sinds 1981 deze intrinsieke waarde van die ren en is in dit opzicht een van de koplo pers in Europa. Een dergelijke erken ning kan ook Europees niet worden ge negeerd. Door een wijziging van de sta tus van het dier in het Verdrag van Ro me, wordt eindelijk een juist uitgangs punt gecreëerd voor de Europese wet geving. 1992 Met het wegvallen van de grenzen in 1992 wordt de eerste stap gezet op weg naar de éénwording van Europa. Hier door kan goede Europese wetgeving voor huisvesting, verzorging en vervoer van dieren worden ontwikkeld, zodat nu nog voorkomende misstanden in de toekomst kunnen worden vermeden. De Dierenbescherming staat niet alleen in haar standpunt het dier te zien als een wezen met gevoel en bewustzijn. Con sumentenorganisaties, de voedings bond van het FNV, ;de Wereldraad van Kerken van de eigen, en een toenemen de aantal consumenten zijn zich bewust van de eigen zelfstandige waarde die dieren bezitten. Hoewel de handtekeninglijsten nog niet massaal zijn verspreid, blijkt nu al de grote bereidheid van het publiek om aan deze actie mee te werken. De Die renbescherming heeft in Nederland al meer dan 32.000 handtekningen ont vangen en verwacht voor het eind van dit jaar ruim 125.000 handtekeningen te hebben verzameld. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Telefoon (02155) -1 30 14 Rijksbijdrage voor extra plaatsen In de komende vier jaar wil de ge meente het aantal plaatsen voor de op vang van kinderen tot twee en een half jaar uitbreiden tot 76. Hiervoor kan de afdeling Welzijn een rijksbijdrage ont vangen. Eind dit jaar zal waarschijnlijk naast het inmiddels draaiende kinder dagverblijf 'Dribbel' aan de Drie- hoeksweg, in het gebouw 'De Kleuter- wereld' in Soesterberg een kinderop vang geopend worden. De rijksbijdrage is niet kostendekkend. Om de kosten van kinderopvang te dek ken zal de bedrijfsgerichte opvang en de kinderopvang in het algemeen worden gecombineerd. Dit jaar worden er 24 plaatsen door de Stichting Kindercen tra Soest gerealiseerd voor kinderen in het verblijf aan de Driehoeksweg. Hier van zijn er tien door de gemeente voor het personeel aangekocht. De overige veertien plaatsen zijn bestemd voor an dere inwoners van Soest. De eigen bij drage van de ouders wordt gerelateerd aan het inkomen, zodat kinderopvang voor iedereen financieel toegankelijk wordt. In 1990 is een zogenaamde stimule- ringsmaatregel' in werking gesteld. Het doel van deze rijksbijdrageregeling is het aantal kinderopvangvoorzieningen in Nederland fors uit te breiden. Uit breiding van het aantal kindplaatsen is hard nodig. In de eerste plaats moet hierbij gedacht worden aan de bestrij ding van werkloosheid en de verbete ring van de lokale of regionale arbeids markt. Kinderopvang betekent werkge legenheid. Het geeft (alleenstaande) vrouwen de mogelijkheid deel te nemen aan het arbeidsproces. Bovendien kan kinderopvang bijdragen aan de integra tie van etnische groepen. Opvang van de jonge kinderen is verder niet alleen belangrijk voor de ouders, maar ook voor de kinderen zelf. Er wordt veel aandacht geschonken aan veelzijdige ontplooiing van het kind. Waar de extra plaatsen gecreëerd zullen worden is nog niet duidelijk. Hiertoe zal in ieder geval dit jaar nog een voorstel aan de gemeenteraad worden gedaan. Prinses Marijke kleuterschool in najaar gesloopt In Soesterberg gaat een nieuw woon project van start. Op de Kamerlingh Onneslaan, op de plaats waar nu nog de Prinses Marijkeschool staat, zullen na inschrijving in oktober drie ruime twee-onder-een-kap woningen ge bouwd. De Prinses Marijke kleuterschool maakt plaats voor de zes half-vrijstaan de woningen. De leerlingen van de Pro testants Christelijke kleuterschool wor den ondergebracht in de basisschool de 'Postiljon aan de Gen. Winkelman straat. Het 'grotere broertje' van de ^kleuterschool ondergaat hiervoor een omvangrijke verbouwing. De grond, die het eigendom was van de Vereniging Protestants Christelijk Basisonderwijs in Soesterberg is verkocht aan de bouw onderneming Bolton. Met de Wet op het Basisonderwijs werd bepaald dat kleuter- en basisonderwijs onder één dak moesten worden geves tigd. Ook al stond de kleuterschool op een mooie locatie, gaat de concequentie van de hereniging van de kleuter- en ba sisschool aan de Generaal Winkelman straat de schoolleiding niet echt aan het hart: "Het is jammer, maar het is aan de andere kant ook heerlijk dat we nu met z'n allen in één gebouw zitten. Dat was in het verleden nog wel eens lastig," al dus woordvoerster mevrouw Ellens. Rustige woonwijk In de rustige woonwijk - de grond heeft feitelijk ook een woonbestemming - zal dit najaar worden begonnen met de bouw van de zes halfvrijstaande wonin gen. De woningen staan ieder op vier honderd vierkante meter grond en de opzet is heel apart. De woningen krij gen bijvoorbeeld een vrij lage gootrand en een aantal dakkapellen. Wanneer de zes woningen op tekening verkocht zijn, zal met de bouw worden aangevangen. Volgens makelaarskantoor Deelen, dat zich met de verkoop van de woningen zal bezighouden, is de opzet van de wo ningen vrij luxe. Er worden degelijke materialen gebruikt zoals hardhout voor de kozijnen en de woning wordt in de vloeren, het dak, de muren en de beglazing geïsoleerd. Ook zal er niet worden bezuinigd op keuken en sani tair. In plaats van een standaard keu kenuitrusting zal er een luxe Siematic keuken worden geplaatst. Wanneer de bouw voorspoedig verloopt zullen de woningen medio 1991 worden opgele verd. Belangstellenden kunnen contact opnemen met makelaarskantoor Dee len aan de Gallenkamp Pelsweg om de tekeningen in te zien. Soest lijkt te kampen te hebben met grote hoeveelheden voorbijrazend au toverkeer. Terwijl de felle strijd tussen de bewoners van de Waldeck Pyr- montlaan en de omliggende straten nog in alle hevigheid doonvoedt, klinkt er nu in Soest Zuid alarm. Daar vragen de bewoners van de Heideweg en de Esdoornlaan de gemeente om maatregelen die de 'voor hen onhoud bare situatie' moeten oplossen. De bewoners laten in een brief aan het college weten dat sinds het gereedko men van de wijk Overhees de verkeers overlast in 'hun' deel van Soest aanzien lijk is toegenomen. Door vele wegom- leidingen in verband met reparatie heb ben automobilisten de Heideweg en de Esdoornlaan als sluiproute ontdekt, waarbij de maximum snelheid ook niet in de gaten wordt gehouden. Met name in de spitsuren 's ochtends en 's avonds zou er onaanvaardbaar veel gebruik van de lanen in Soest Zuid gemaakt wor den. Gevaar voor spelende kinderen en huisdieren zou hiervan het gevolg zijn. De bewoners willen dat de gemeente maatregelen neemt. Zij denken daarbij aan verkeersdrempels of het instellen van eenrichtingsverkeer tegen de spits- stromen in. De gemeente zal niet voor het totaal plan voor de verkeersstructuur voor de gehele gemeente Soest op tafel ligt de problemen van de bewoners kunnen behandelen. Aan de Steenhoffstraat 6 gelegen bakstenen villa uit XlXd onder pan nen, gebroken zadeldak met neo-renaissance motieven. Markant, licht verhoogd gelegen pand. Vormt met de nrs. 8,10 en 12 een ensemble. Symmetrische, vijf traveeën brede voorgevel met risolerende, twee bouw lagen hoge middenpartij met hoeklisenen. Aan de linkergevel een houten serre met afgeschuinde hoeken. Sluit stenen met diamantkop motief boven portiek en verdiepingsvenster. Metselmozaïek in de hoogvelden onder de segmentbogige strekken. Oorspronkelijk een woonhuis, tot eind augustus een kantoorfunctie. Een leeg huis is geen huis. J.V. u

Soester Courant | 1990 | | pagina 10