Verdwenen Soest al UW FAMILIEDINER Nieuw: Avontureneiland in Flevohof 'Men krijgt het landschap dat men verdient' Thuisblijvers kunnen alle kanten op it terberg Klachten bezorging Soester Courant V'.iii'.Nv-tit» Museum Oud Soest SOES^ Stichts Landschapsbeheer in jaarverslag VVV wijst de weg CARAVAN LEED Een kei van een kunstwerk PAGINA 10 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 11 :naamde 'stimule ring gesteld. Het bijdrageregeling is /angvoorzieningen it te breiden. Uit- ital kindplaatsen is ;erste plaats moet ien aan de bestrij- eid en de verbete- f regionale arbeids- ,g betekent werkge- ;ft (alleenstaande) cheid deel te nemen :es. Bovendien kan igen aan de integra- lepen. Opvang van s verder niet alleen ouders, maar ook ^elf. Er wordt veel :en aan veelzijdige t kind. sen gecreëerd zullen uidelijk. Hiertoe zal >ar nog een voorstel ad worden gedaan. r mevrouw Ellens, vijk iwijk - de grond heeft oonbestemming - zal ri begonnen met de alfvrijstaande wonin- staan ieder op vier- e meter grond en de •t. De woningen krij gen vrij lage gootrand napellen. Wanneer de skening verkocht zijn, ■vorden aangevangen. •skantoor Deelen, dat jop van de woningen is de opzet van de wo- Er worden degelijke inkt zoals hardhout en de woning wordt in jak, de muren en de :erd. Ook zal er niet d op keuken en sani- n een standaard keu- er een luxe Siematic geplaatst. Wanneer de lig verloopt zullen de 1991 worden opgele- enden kunnen contact iakelaarskantoor Dee nkamp Pelsweg om de zien. Is sluiproute ontdekt, mum snelheid ook niet lt gehouden. Met name s ochtends en 's avonds rdbaar veel gebruik van :st Zuid gemaakt wor- )r spelende kinderen en [liervan het gevolg zijn. allen dat de gemeente emt. Zij denken daarbij ïmpels of het instellen sverkeer tegen de spits- al niet voor het totaal- rkeersstructuur voor de e Soest op tafel ligt de de bewoners kunnen üXd onder pan en. nrs. 8,10 en 12 een lerende, twee bouw- linde hoeken. Sluit- verdiepingsvenster. bogige strekken, i kantoorfunctie. lÜÏ""'""!!'1 miiiÜifc:i rSm iiim' i u door Arie Wandelaar Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Een dagje genieten in Flevohof. Dat is ronddwalen door boeiende wereldtui- nen en tropische kassen. Dat is veel le ren over bloemen, planten en dieren. Interessante exposities bekijken en een boerenbedrijf van heel dichtbij meemaken. Maar ook heerlijk spelen op het Avontureneiland, een van de nieuwe attracties in Flevohof. Nieuw in Flevohof is het Avonturenei land, waarop een westerndorp staat dat zo uit de States lijkt te zijn overgevlo gen. In het dorp kunnen kinderen naar hartelust spelen in de wereld van cow boys en indianen. Er is een smederij, een sheriffs-office en een store waar be nodigdheden voor een echte cowboy of indiaan te koop zijn. Om het allemaal nog echter te laten lijken kunnen de kinderen zich laten schminken. Op het eiland stroomt een riviertje dat uitkomt in kreekjes, waar echte schat zoekers goud kunnen zoeken. Van me tershoge rotsen klettert een waterval middenin het ruige landschap. Voor ouders, maar natuurlijk ook de kinde ren, is er een groot zandstrand waar ie dereen kan zonnebaden, zwemmen en kanovaren. Ook nieuw in Flevohof is Biggenber- gen. Biggen lopen hier vrij rond. Ieder een kan op zijn of haar gemak deze in telligente dieren observeren. Het is een erg leuk gezicht om de, soms vreemde, capriolen van de biggen te zien. Ook de andere attracties zijn nog steeds een succes. Zoals het kinderdorp waar de kinderen kunnen schilderen, knutse len, lieve dieren aaien, ponyrijden en lekker spelen in het indianendorp en de speeltuinen. De vele verschillende wereldtuinen worden ieder jaar mooier. De heidetui- nen, Romeinse tuin en Japanse tuin bij voorbeeld, zij ademen ieder hun eigen sfeer uit. Een belevenis zijn nog altijd het vlin dercentrum met 25 verschillende soor ten vlinders, de grootste cactuscollectie van West-Europa en de Tropische Re- genwoudkas. Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Restaurant en Motel Het Witte Huis Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Wie van Soest houdt leest de Soester Courant kontoor Steenhoffstraat 13 oHnni! 3764 BH Soest en""amY Telefoon 02155 - 1 01 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Een mooie foto, deze keer. Een huis, dat zeker niet nieuw is, een schuur, be groeiing... het zou aan de rand van de Eng kunnen zijn - of het Veen mis schien? De kans is groot dat het helemaal niet om een stukje "verdwenen Soest" gaat, gezien het model van de auto op de fo to. Onder het toeziend oog van Petrus en Paulus consumeerde Arie op een dag, dat de mussen werden geacht van het dak te vallen, in "Het Kuiltje" enige dorstlessende consumpties. Aan het café-tafeltje waar hij had plaats genomen had een man een bier tje geparkeerd. Hij tuurde met grote overgaave naar het witte manchet en maakt een afwezige indruk. Hij dronk zijn glas in een teug leeg, haalde uit zijn achterzak een bundeltje honderd jes, wenkte de kastelein om af te reke nen en bestelde de allerlaatste. "Bent U het vakantiegeld aan het sol daat maken?", informeerde Arie. "Dit is mijn vakantiegeld voor 1991", luidde het antwoord. "Onze vakantie zit er op. Een uur geleden heb ik mijn caravan verkocht. Lekker money in de pocket voor het volgend jaar", ver volgde hij, dorstig happend in de aller laatste. "Heeft U ook een huiskamer op wielen achter uw auto hangen?, wilde hij van Arie weten. Arie wees deze gedachte van de hand. "Dan bent U een bevoorrecht en verstandig mens", oordeelde de groot geldbezit ter", want er is geen groter ellende op de wereld dan een caravan." "Hoezo", wilde Arie weten. ;'s Mans lijdensverhaal nam een aanvang. "In "85 zijn mijn vrouw en ik voor zo'n kreng gaan sparen. Vijf jaar later had den we 't geld er voor bij elkaar. Al die tijd niet op vakantie geweest, geen Chinees van binnen gezien, gestopt met roken, allemaal vanwege de cara van. In het voorjaar jantje contantje het spul met alles er op en er aan ge kocht, twee weken geleden naar Span je vertrokken." "Dan bent U snel terug", meende Arie te kunnen opmerken. "Wat heet snel terug", antwoordde de ex-cara- vanbezitter. "Wij zijn er nooit ge weest. Kwamen met die verhuiswagen niet verder dan St. Job in 't Goor, er gens bij de Belgische grens." Een wereld van leed op wielen werd over Arie uitgestort. "We zitten nog geen vijftien kilometer tussen de wie len of het stuur van mijn wagen begint naar rechts te trekken. Lekke band dus. Nou ben ik niet zo', doe-'t-zelver, dus een abonnement op de Wegen wacht is nooit weg. Drie uur later con stateerde die ANWB-er dat er een verkeerde reserveband bij de caravan was geleverd. Tegen het middaguur kwam de man met een goed model aangereden. Bandje werd verwisseld en dus verder op weg naar de appeltjes van oranje. Had U gedacht meneer. Vijf uur van huis, twintig kilometer onderweg worden we door de Rijks politie aangehouden. Of het ons be kend is dat de caravan lekt. Wat blijkt? De watertank heeft het begeven. Spontane breuk noemde de leveran cier het achteraf, maar ter plekke wel dweilen en soppen. Na de schoon maak zijn we een camping bij St. Job in 't Goor opgereden. Emmertjes water halen voor de afwas en het toilet, daar na slapen. En heet meneer in dat koek blik. De volgende dag word ik in een soort rammelende toestand gewekt. Blijkt mijn vrouw het stuur in handen te hebben genomen. Ik naar buiten kijken of we de franse grens al nade ren, en wat zie ik?" Arie kon de boeiende verteller het juiste antwoord niet aanreiken. "Een verkeersbord meneer met daarop Utrecht 35 km. Bijna een uur later legde mijn vrouw een verklaring af voor deze koerswij ziging. Ze had de nacht na de pechdag geen oog dicht gedaan. Mijn schuld. Thuis wil ik op niet voorziene ogen blikken nog wel eens een stevig partij tje snurken. Hinderlijke afwijking die er menigmaal voor heeft gezorgd dat mijn vrouw elders in het huis en tijde lijke rustplaats vond. Maar je, daarin voorziet een caravan niet. Een lekke band, de drooglegging en gemis aan noodzakelijke nachtrust deden haar de vakantiebestemming wijzigen." Meer nieuwsgierig dan meelevend in formeerde Arie naar de vakantieplan nen van de ongelukkigen voor het jaar 1991. Daar was door beide partners reeds enig huiswerk voor verricht. "We hebben besloten", lichtte de Spanje-vaarder toe, "dat we volgend jaar een boot gaan huren. Dieseltje aan boord, nooit een lekke band, aan water geen gebrek, overal slaapplaat sen, varen maar. Wat kan ons gebeu ren?" Omdat hoop doet leven heeft Arie op de laatste vraag geen ant woord gegeven. ARIE WANDELAAR Het kunstwerk is een combinatie en uit beelding van twee gegevens namelijk "Pictish stones" en "Stone circle". "Pic- tish stones" zijn in Schotland gevonden stenen waarin symbolen, tekens en voorstellingen zijn gehakt door de Pie ten een volk dat lang geleden het huidi ge Schotland bewoonde. Een "Stone circle" is een aantal stenen die in een cirkel- of ellipsvorm zijn ge plaatst, bestemd voor ceremoniële doeleinden en vaak in gebruik als verza melplaats voor mensen. Kees Ouwens wil het verder aan de eigen verbeelding van de toeschouwer overlaten om het geheel te doorzien. Voorts is het kunst werk als speelobject te gebruiken. Het is overigens de bedoeling dat de kunste naar elk jaar een aantal stenen verder bewerkt. Dierenpark Amersfoort is elke dag ge opend van 09.00 - 18.00 uur. De en- Geen echt oude foto, dus. Maar waar is het? Wat is er nu nog van te vinden? En wanneer werd deze foto, die afkomstig is uit de collectie Prentencabinet/His- torische Vereniging Soest, gemaakt? Zijn er lezers die ons kunnen helpen? We blijven met spanning afwachten! Van groot belang is het dat een gemeen te een landschapscoördinator aanstelt en geld ter beschikking stelt voor de uit voering. Gezamenlijk geven de ge meenten inmiddels f 240.000,- uit aan daadwerkelijk landschapsbeheer en aan loonkosten voor drie landschaps- coórdinatoren. Toekomst Stichting Landschapsbeheer is blij met de winst die wordt behaald. Winst in de vorm van een toenemende belangstel ling voor het landschapsbeheer bij de bevolking en de vrijwilligers. Reden voor Stichts Landschapsbeheer om zich de aankomende jaren te gaan richten op kwaliteitsverbetering en op samenwer king. Kwaliteitsverbetering voor vrij willigers door hen meer mogelijkheden aan te bieden om de kennis en ervaring in het beheer van het landschap te ver groten. Kwaliteitverbetering bij de landschapsplannen door de nadruk te leggen op een goede landschapsvisie en op meer geld voor de uitvoering. Sterke samenwerking tussen de vier or ganisaties op het landgoed Oostbroek in de Bilt: Het Utrechts Landschap, de Stichtse Milieufederatie, de Konsulent Natuur- en Milieu-Edukatie en Stichts Landschapsbeheer. Een samenwerking die moet leiden tot het gezamenlijk op zetten en uitvoeren van projecten waar in de kennis en ervaring van iedere or ganisatie direct verweven zit. Nieuw voor de toekomst is ook dat Stichts Landschapsbeheer prioriteit gaat geven aari de ontwikkeling en het beheer van 'natte' landschapselemen ten: beken en drinkpoelen in de Utrechtse Vallei, het stroomgebied van de Kromme Rijn en de oeverlandjes langs de veenriviertjes in Noord-West Utrecht. Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Ontdek je pielde Onder het motto 'óndek je plekje' zijn er vele mnogelijkheden tot het maken van een mooie wandeling door de oude Kerkebuurt met een bezoek aan de edel- en siersteenslijperij 'de Sprong' en het museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat. Ook een bezoek aan de pan- nekoekenboerderij 'De Smickel', met een keuze uit 200! variaties aan panne koeken, is zeker aan te bevelen. Over eten gesproken: voor 'eten buiten de deur' kan in Soest een keus worden gemaakt uit vele tientallen horeca-be- drijven waarin tegen uiteenlopende prijzen 'gewone' en exotische maaltij den kunnen worden genoten. Wie zwemmen wil of lekker zonnen kan (nog) in het natuurbad terecht; midget, kegelen of bowling is eveneens mogelijk en een bezoek aan de Paardenkamp of de even verder gelegen kaasboerderij is zeker de moeite waard. Ook het militai re Luchtvaartmuseum op het Kamp van Zeist in Soesterberg biedt vele aantrek kelijke zaken voor de liefhebbers van militaire luchtvaart. Regio In de directe omgeving van Soest is er voor elk wat wils te vinden. Heel inte ressant zijn de 'Spakenburgse dagen' die dit jaar op 18 en 25 juli en op 1 en 8 augustus worden gehouden. Een folk loristisch en vooral gezellig gebeuren met vele activiteiten en demonstraties van onder andere de bewerking van vis. Daarnaast een tentoonstelling van kle derdrachten in het visserijmuseum ach ter de Noorderkerk. Amersfoort, een historische stad van al lure, biedt de mogelijkheid tot een be zoek aan het dierenpark, het maken van een wandeling door het oude centrum en het bezichtigen van verschillende tentoonstellingen. Utrecht heeft naast het gezellige en overdekte winkelcentrum Hoog Catha- rijne (pal aan het NS-station) maar liefst 16 musea over de meeste uiteenlo pende onderwerpen. Vermeldens waard is het bijzondere Spoorwegmu seum en wie op de kastelentoer wil kan dicht bij huis zijn hart ophalen aan de 18 kastelen die de provincie Utrecht rijk is. Buiten de provincie zijn er talloze mo gelijkheden voor vertier. Het bekende Madurodam, de Efteling, de Deltawer ken, rondvaart door de havens en grachten van verschillende steden, maar ook een bijzondere tentoonstel ling in het Pesthuis in Leiden over dino saurussen uit verschillende tijdperken. Al met al slechts een willekeurige greep uit de ruime keuze aan mogelijkheden voor de vakantiegangers dicht bij huis. Voor nog meer informatie heeft de WV aan de Steenhoffstraat, naast al lerlei kaarten en folders, een gedetail leerde agenda ter beschikking. Ook voor theaterboeking - per compu ter - is de WV een uitstekend adres. Het VW-kantoor, tegenover het ge- mentehuis, is van maandag t/m vrijdag geopend. Telefoon 02155 - 12075. Met trots presenteert de stichting Stichts Landschapsbeheer uit De Bilt haar jaarverslag over 1989. Een jaar verslag met klinkende cijfers. Zo'n 4.000 vrijwilligers werkten maar liefst 78.000 uren om het waardevolle land schap van de provincie Utrecht in stand te houden. Omgerekend zou dit aan 64 mensen een jaar werk geven. In 15 gemeenten leidde de samenwer king tussen de boeren, de gemeente en de vrijwilligers tot een gemeentelijk landschapsplan. 40 Eigenaren van his torische buitenplaatsen kregen onder steuning bij het beheer. 900 mensen volgden een cursus of deden mee aan wandel-werkakties en enkele duizen den mensen bezochten de Nationale Landschapsmanifestatie in Hoog Ca- tharijne. Stichts Landschapsbeheer coördineert en ondersteunt het landschapsbeheer in de provincie utrecht. De stichting sti muleert de provincie, gemeenten, boe ren en andere eigenaren, vrijwilligers en de bevolking om aan de slag te gaan met een aktieve zorg om het landschap. Dit onder het motto: "Men krijgt het land schap dat men verdient!". Bij Stichts landschapsbeheer zijn 30 plaatselijke vrijwilligersgroepen voor natuur- en landschapsbeheer aangeslo ten. De stichting ondersteunt boven dien de 6 landschapsbeheersploegen die op doordeweekse dagen werken en organiseert werkdagen voor scholieren. De resultaten van de bijna 4.000 vrijwil ligers in 1989 zijn duidelijk zichtbaar; in de praktijk in het landschap en op pa pier in het jaarverslag van Stichts Land schapsbeheer. Enkele cijfers: 2.930 knotbomen geknot, 13 km houtsingel, wal of kade beheerd, 27,5 ha schraal- grasland en rietland gemaaid en ge hooid, 7,7 ha heide beheerd en 22.000 bomen en struiken aangeplant. Logisch dat het werk van de vrijwilligers enorm stimulerend is voor de eigenaren om zelf het beheer weer op te pakken en voor gemeenten om een landschaps plan op te stellen. Landschapsplannen Reeds 15 gemeenten hebben met de boeren, de vrijwilligers en Stichts Land schapsbeheer om de tafel gezeten om een gemeentelijk landschapsplan te la ten opstellen; een landschapsonder houdsplan waarin het beheer wordt ge regeld of een landschapsbeleid met een duidelijke visie op het landschap in de toekomst. Plannen die naar de mening van de stichting slechts tot stand kun nen komen en zullen wordt uitgevoerd bij een goede samanewerking russen al le betrokken partijen. De gemeenten Lopik, Maartensdijk en Breukelen hebben een landschapson derhoudsplan in uitvoering, Loenen, Vleuten en Veenendaal in voorberei ding, terwijl in Woudenberg de uitvoe ring helaas stagneert. Houten en de Kromme Rijn-gemeen ten Bunnik, Zeist, Cothen, Langbroek en Driebergen hebben een landschaps beleidsplan in uitvoering, Oudewater en Ronde Venen in voorbereiding. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 Thuis vakantie houden - en dat doet ruim de helft van Nederland - biedt ve le voordelen. Geen uren of dagen du rende warine en vermoeiende reizen naar verre 'costa's', geen geleur met bagage, geen problemen met overboe kingen, stakende verkeersleiders, ge blokkeerde grenzen of een tegenval lend vakantieverblijf. En... slapen in je eigen bed! Bovendien heeft het eigen land, de directe omgeving en zelfs de eigen plaats Soest en Soesterberg, alle mogelijkheden tot een dage stappen of vertier. Wat dat betreft bieden onze woonplaatsen - omgeveer 500 km ten noorden van Parijs - alles wat een ver wende vakantiegeanger begeert. "Aan de voet van een 46 meter hoge to ren ligt de Oude Kerkebuurt met zijn eeuwenoude huizen. Hier waant men zich in lang vervlogen tijd; slechts de moderne vervoersmiddelen herinnne- ren de bezoeker eraan dat hij in de twin tigste eeuw leeft. De afwisseling van het landschap, bos-hei-duin en weide, biedt de meest kieskeurige toerist een keur aan plekjes om te verblijven", al dus de inleiding in een fraai en hand zaam uitgevoerd boekje, getiteld: 'Soest, je blijft er van houden', waarin overzichtelijk alle wetenswaardigheden over Soest staan vermeld. Dat velen inmiddels op de hoogte zijn van de aantrekkelijke mogelijkheden die Soest biedt, blijkt in deze tijd weer uit honderden verzoeken om informa tie bij de VW-kantoor aan de Steen hoffstraat. Elk jaar neemt het aantal bezoekers aan Soest, zowel dagrecreanten als vakan tiegangers, toe. Voor al die bezoekers die in groepen per bus, met eigen auto, per trein of per fiets naar Soest komen heeft de VVV veel informatie in huis. Vanzelfsprekend ook voorde 'eigen' in woners van de gemeente SOest. Naast allerlei wetenswaardigheden over Soest en Soesterberg heeft de WV informa tie over heel Nederland, gidsen over be- zienswaarigheden in de omtrek, fiets en wandelkaarten en nog veel meer. Fietstochten Fietstochten zijn sinds een aantal jaren enorm in trek, vooral de 'Bos-Duin- en Polderroute, onlangs nog aangevuld met vier nieuwe fietsroutes. De routes hebben een lengte van 25 tot 35 km en voeren de fietsers langs vele mooie plekjes in Soest en omgeving: de Lage Vuursche, Hilversumse Heide, De Treek, Austerlitz en de Eempolder. Naast een beschrijving staat op de route ook een plattegrond afgebeeld, zodat de peddelaars kunnen zien hoe de route loopt. Ook de 'Beeldenfietsroute Soest-Soes- terberg' is aantrekkelijk en interessant om te volgen. De route - omschreven in een handig boekje - die door een groot gedeelte van Soest en Soesterberg leidt, voert langs ruim 40 openbare kunst werken van verschillende beeldende kunstnaars. Naast een routebeschrij ving wordt ook een omschrijving gege ven van het kunstwerk. De route is in ongeveer vier uur te rijden, maar kan ook naar eigen inzicht beperkt worden. Als startpunt is de historische Kerke buurt gekozen, maar er kan onderweg bij elk kunstwerk worden begonnen. Pictish stone circle in Dierenpark Amersfoort De Amersfoortse beeldhouwer Kees Ouwens heeft in Dierenpark Amers foort een kunstwerk geplaatst van steenculpturen in de vorm van een vraagteken. treeprijs is voor kinderen van 2 t/m 10 jaar 10 gulden en voor ouderen kinde ren en volwassenen 13 gulden per per soon.

Soester Courant | 1990 | | pagina 11