'iif— 'Een creatieve en vooral lekkere hobby!' Stedenband S»e§Mio/ie Meningen fvan lezers Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 Wijnerij Riet Beijer sinds 1 augustus hele dagen open «Pr CITROEN KUIJER - SOEST Verdacht gerommel Nieuwe burgemeester Kozle Stadsring nieuw gezicht van Kozle Wie aan politiek doet leest de Soester Courant HYPOTHEKEN "Een hypotheek regelen?...'' Bel ons voor een vrijblijvend advies!'' Waldeck Pyrmontlaan Waldeck Pyrmontlaan (2) Waldeck Pyrmontlaan (3) Architect A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: 9 augustus 1940 Iedereen weckt en waakt Door trein gegrepen en gedood Aanrijding Papieren geld en melk Soest verliest grondgebied Diefstal "Druk vanochtend!" Riet Beijer heeft op de eerste dag dat haar winkel ook in de ochtenduren geopend is over klan dizie niet te klagen. "Ik had eigenlijk niet venvacht dat het al zo snel storm zou lopen." Bij de vele liefhebbers van zelfgemaakte wijn en eigengebrouwen bier behoeft de Wijnerij van Riet Beij er al lang geen introductie meer. De van oorsprong Engelse hobby is razend populair in Nederland en praktisch ie dere amateur-brouwer of -maker weet de ruim gesorteerde, gezellige winkel aan de Koninginnelaan te vinden. De laatste die verbaasd is over de popula riteit van deze ambachtelijke hobby is Riet Beijer zelf: "Wijn en bier maken is gewoon een verschrikkelijk leuke, creatieve en vooral lekkere hobby!" Sinds 1 augustus is de Wijnerij, een zaak waar amateur wijnmakers en bierbrou wers terecht kunnen voor alle beno digdheden voor hun ambachtelijke hobby, hele dagen open. Zeven jaar ge leden begon de Soesterse Riet Beijer met een schapje vol kurken en wat wa tersloten en gistsoorten in de serre van haar woning aan de Dorresteinweg een eigen zaakje. Zelf maakte ze toen al ruim acht jaar wijn. "Het probleem was, dat er erg moeilijk aan goede spullen te komen was. Als je dan wat op de kop kon tikken was het vaak schrikbarend duur." Riet benaderde een aantal leveranciers en al snel werd de serre te klein voor het steeds groter wordende assortiment. Flessen, watersloten, gistsoorten, bier pakketten, stoomextractors en aller hande voedingszouten, zuren en mout- soorten kregen een plaatsje in de ver bouwde schuur. Vijfjaar geleden kreeg ze de kans om het huidige pand aan de Koninginnelaan te betrekken. De grote ruimte in en achter de winkel gaven de mogelijkheid uit te breiden tot de huidi ge Wijnerij en aan het assortiment wer den ook artikelen toegevoegd om zelf kaas en jam te maken. Succes Riet Beijer is er van overtuigd dat het succes van de Wijnerij niet alleen te danken is aan de ruime keus en de lage prijs. "Het was zeker een gat in de markt, maar de Wijnerij is meer dan een winkel. Omdat ik zelf intensief met m'n hobby bezig ben, komen mensen ook langs om hun zelfgemaakte product te laten proeven of voor advies. Het werkt heel goed als je je eigen enthousiasme over kunt brengen op mensen." Zij noemt haar winkel 'het meest duidelijke geval van mond op mond reclame'. Ook lezingen over wijn en bier bezorgden haar een trouwe klantenkring in het he le land. Riet merkt goed dat haar hobby steeds populairder wordt. "Naast het feit dat het leuk en spannend is, willen de men sen weten wat ze drinken," verklaart zij deze tendens. "Bovendien is het geen dure hobby. Van alle soorten fruit, bloe men en kruiden kan men een heerlijke wijn maken. Binnenkort breekt bijvoor beeld de tijd van de vogelkers weer aan. Je kunt met zulke simpele middelen zo iets lekkers maken," vertelt Riet en thousiast. "Vogelkers is bij mij favoriet als ingrediënt. Met vlierbessen en bra men erbij maak ik daarvan een heerlijke pittige wijn. Ook van paardebloemen, met een basis van bijvoorbeeld appel en rozijnen kun je een prachtige frisse witte wijn maken. Je bent ook veel buiten, in de natuur vind je prachtige bestandde len voor wijn. Nu breekt de tijd weer aan om naar de bessen in het wild uit te kij ken. Het seizoen staat weer voor de deur." Ook legt ze nog even uit dat de producten van eigen hand niet mogen worden verkocht. "Ruilen en weggeven» mag, en natuurlijk lekker zelf opdrin ken." Buitenlands biertje Ook bier maken wordt steeds geliefder. "De laatste jaren genieten steeds meer mensen van een buitenlands biertje. De biertjes zijn vaak nog vrij prijzig en zelf proberen een trappistenbier te maken is ook nog eens heel leuk. Wanneer je een 'bierblik' neemt, waarin in geconcen treerde vorm de ingedriënten zijn sa mengevoegd, bereik je meestal een heel lekker resultaat." Om het bierbrouwen wat meer onder de aandacht van de klanten te brengen draait er deze hele maand een video over het brouwen van bier. In een negen minuten durend film pje kan men zien hoe het brouwen in zijn werk gaat. "De meeste mensen be- De wijnerij van Riet Beijer aan de Koninginnelaan heeft alles voor de zelfwijnmaker en bierbrouwer. ginnen met een bierpakket. Je kunt wel direct met echte hop en mout beginnen, maar de kans op mislukken is dan veel groter. Een blikbier is eigenlijk altijd wel een succes," vertelt Riet Beijer. Het voordeel dat bier boven wijn heeft, is dat het veel eerder klaar is. Voor bier moet men rekenen in maanden, voor wijn moet men minstens een jaar uit trekken voor het glas vol geschonken kan worden. "Je moet er veel tijd in ste ken. En geduld is het enige dat ik niet verkoop." Aanstekelijk Een gesprek met Riet Beijer werkt aan stekelijk. Je krijgt direct zin om de na tuur in te gaan en van de vangst een heerlijke rode of witte wijn te produce ren. Het principe klinkt eenvoudig en bij de gedachte aan het resultaat loopt het water je in de mond. "Het proces is ook eigenlijk heel eenvoudig. De sui ker, uit de vruchten en de gewone huis- houdsuiker die je toevoegt, wordt met behulp van gist omgezet in alcohol en koolzuur. De koolzuur verdwijnt via het waterslot met een klein 'plop'geluid. En als je 'plop' hoort, dan ben je voor altijd verkocht." De wijn kan gebotteld wor den wanneer zij niet meer gist. Dan breekt een spannende tijd van wachten aan, tot de wijn rijp is en af en toe na tuurlijk even proeven. "Natuurlijk kan er ook iets misgaan. Het is bijvoorbeeld heel belangrijk dat je de stappen zorgvuldig uitvoert en met brandschone gesteriliseerde flessen en gereedschap werkt, om te voorkomen dat de wijn raakt geïnfecteerd en in wij nazijn verandert. Dat is ook lekker, maar niet de bedoeling. Tja, en kleine ongelukjes gebeuren iedereen wel eens. Zo stootte ik jaren geleden een grote fles per ongeluk tegen het aanrecht. Vijf en twintig liter vlierbloesemwijn over m'n sokken. Het hele huis rook lekker, maar een jaar werk naar de knoppen. En dat gaat je verschrikkelijk aan je hart, hoor." Voor perfecte service. Ook voor uw UITLAAT BANDEN en ACCU'S Originele onderdelen. Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 Een bewoonster van Gemini in Soes- terberg hoorde maandagnacht ver dacht gerommel en gestommel aan de deur van haar woning. Toen zij pools hoogte ging nemen was de oorzaak van haar verstoorde nachtrust nergens te bekennen. Er bleek echter wel in haar woning te zijn ingebroken. De hor voor de achterdeur was vernield en zij miste een zonnebril en wat geld. Sinds vorige week heeft Kozle een nieuwe burgemeester. Uit zeven kan didaten werd de 49-jarige Jerzy Bo- browski gekozen om de komende jaren de scepter over de stad waarmee Soest een sterke band onderhoudt, te zwaai en. De in Kozle woonachtige Bobrowski is vorige week maandag net 49 geworden. De nieuwe burgervader staat aan het hoofd van een groot bedrijf wat zich heeft gespecialiseerd in velerlei leder waren en textiel. De 128 personeelsle den van het atelier zullen hun directeur nu ten gunste van de lokale gemeente politiek moeten delen. Volgens woord voerder B. Sluis van het Jumelage-co- mité, die de burgemeester vorige week ontmoette maakte de kersverse Poolse burgervader een sympathieke en door tastende indruk. De plannen die Jerzy Bobrowski met Kozle heeft, wilde hij eerst intern bespreken voor er mee over de grens te treden. De nieuwe burgemeester is razend en thousiast over de banden met Soest en verheugt zich zeer op de samenwerking tussen de twee steden. "Hij kijkt er naar uit om in september, in de Poolse week, naar Soest te komen. Dan zal hij voor het eerst de zusterstad zien bij de feeste lijk opening van het nieuwe gemeente huis. Om niets van deze week te missen heeft hij zelfs zijn vakantie met een paar dagen ingekort." Het plein in het centrum van Kozle is na twee jaar hard werken klaar. Nie mand in Kozle en in Soest had gedacht dat de klus nog zo snel zou worden ge klaard. De werkzaamheden zijn in een stroomversnelling geraakt nadat veel bedrijven in Polen werden geprivati seerd. Het plein heet Stadsring en geeft de zusterstad van Soest een geheel nieuw gezicht. De renovatie van de winkels en Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktle behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak tle met de Inhoud instemt. Een hypotheek! Altijd weer moeilijk om de juiste keuze te maken. Een belangrijke keuze die wij met onze ervaring op dit gebied voor een stuk kunnen vereenvoudigen. Door onze bemiddeling kunt u rekenen op lagere rente voor uw hypotheek. Meer hierover kunt u vinden in onze gratis hypotheekbrochure. Hij ligt voor u klaar! A.A. van Breukelen B.V.: Hypotheekadviseurs A.A. vort Breukelen B V is een onafhankelijk adviesbureau met .20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën, v Om objectief te adviseren A bemiddelen wij tussen m m m 35 gerenommeerde Vvort MfllKUN bv m bankinstellingen adviseurs in AA von B,eu)<elen 0 v aaviseurs inV Koninginneiaon 40, hypotheken vastgoed assurantiën BEL: 02155 - 17962 23789 Met belangstelling heb ik de artikelen gelezen over het verkeersprobleem in de wijk Soestdijk met name de Waldeck Pyrmontlaan. Het is bijzonder sociaal en gul dat diver se bewoners van andere lanen de Wal deck Pyrmontlaan al het verkeer gun nen wat nu sinds een paar weken "ver deeld" door hun laantjes raast. Ik lees zelfs dat het de enige juiste oplossing zou zijn, hoe komt je er op. Het was sportiever geweest als die be woners rond de tafel waren gaan zitten, niet om de herontsluiting van de Wal deck Pyrmontlaan door te drammen maar bijvoorbeeld om te praten over voorstellen als eenrichtingsverkeer, verboden voor vrachtverkeer of ver keersdrempels zoals op de Alb. Cuyp te bepleiten voor de wijk Soestdijk. Daar had ik begrip voor op kunnen brengen en met liefde had ik een andere weg genomen omdat inderdaad al die lanen niet op verkeersdrukte berekend zijn. Maar om alles door te schuiven naar de Waldeck Pyrmontlaan vind ik heel egoïstisch, omdat wij al jaren in de ver keersellende zitten. Dan lees ik in de krant dat volgens een van de actievoer ders de bewoners van de W.P. zelfs niet eens wilden dat hun laan volledig werd afgesloten. Heerlijk, iemand met zoveel fantasie. Maar waar praat ik over, ik woon pas 29 jaar in de Waldeck Pyr montlaan. Ik wens de gemeente heel veel sterkte en een wijs besluit, en met dank voor het plaatsen van een bord aan het begin van de laan. Mevr. M. Bonsel De uitspraken van de heer Duykers c.s. betreffende de W.P.-laan zijn demago gisch en tegelijkertijd ontwapenend naïef terwijl ze tevens getuigen van het ontbreken van enige kennis ter zake. De heren stellen: "de enige juiste oplos sing is het op korte termijn weer open stellen van de W.P.-laan" waarna de heer Van den Berg vervolgens meldt dat de belangenvereniging die hij vertegen woordigt "zich niet opwerpt als ver- keersdeskundigen". Als de heer Duykers zegt dat de mensen aan de W.P.-laan "weer een stukje pijn zullen krijgen, maar dat weegt zeker niet op tegen onze pijn" is het hem - in het beste geval - kennelijk niet bekend dat "ons stukje pijn" ca. 4500 verkeers bewegingen per etmaal was... Er is nog steeds verkeer in het "open" gedeelte van de W.P.-laan, alhoewel uiteraard minder dan voor de afsluiting. Het res terende verkeer moet ook ergens heen. Resultaat: het verkeer dat vroeger in z'n geheel door de W.P.-laan reed wordt nu verdeeld over een veel groter gebied. (Waar onder de Dalweg). Conclusie: de pijn valt wel mee, maar als men nooit iets gehad heeft doet een klein beetje pijn ook al zeer. Merkwaardig is het dat de heren, die zich er op voorstaan allen uit het be drijfsleven te komen en daarom best weten dat één plus één twee is, verder een grondige hekel aan tellen en in het bijzonder aan verkeerstellingen schij nen te hebben. Waarschijnlijk voelen ze wel aan (Fingerspitzengefühl heren) dat het met de reële overlast wel mee valt. Zeer tendentieus is de opmerking van de heer Van Duinkerken "dat het in de W.P.-laan grotendeels om nieuwe be woners gaat die van te voren wisten dat het nu eenmaal een drukke weg was". Ten eerste is onomstotelijk vastgesteld dat de W.P.-laan niet alleen een (te) drukke, maar ook een zeer gevaarlijke weg was, ten tweede woont het meren deel der bewoners er tien tot vijftien jaar en langer. De heer en mevrouw Van den Boomen verzochten (eisten noch be dreigden!^ B. W. reeds in 1979 na mens de oewoners maatregelen te ne men tegen de toen al in hun ogen on houdbare toestanden, terwijl de heer Borgmeier dit in 1988 nogmaals deed. B.I. de Metz Reactie op berichten in lokale en regio nale media van Soest en omgeving van de week van 1 augustus 1990, over af sluiting van Waldeck Pyrmontlaan (WP) te Soest voor doorgaande motor voertuigen. Het verbijstert en het ergert mij als be woner van de WP hoe door diverse ac tiegroepjes uit de omgeving overspan nen, niet onderbouwd en met onwaar heden doorspekt gereageerd wordt op afsluiting van de WP. B. en W. hebben een duidelijk schrijven doen uitgaan naar alle belanghebben den bij deze verkeersproblematiek. Hierin wordt onder andere gewezen op de uitgebreide en zorgvuldige besluit vorming en op de hieraan gekoppelde inspraakprocedure rondom het ver- keersonderzoek en -plan voorafgaande aan de uitvoering van de afsluiting van de WP. Hier ga ik verder inhoudelijk niet op in, de gehele documentatie is in te zien op het INFOrmatiecentrum. Het gaat niet aan en het is te goedkoop om B. en W. ten aanzien hiervan te be jegenen en te dreigen met juridische stappen als de WP niet binnen veertien dagen herontsloten wordt. Het idee! Ik begrijp het wel. Gedurende de WP pro cedures, welke toch anderhalf jaar breed uitgemeten zijn in lokale en re gionale media, hebben de leden van de actiegroepjes met een "ver van mijn hed" instelling zitten te slapen. Toch een lichtpunt. Overigens geven de gezamenlijke actie groepjes met hun geroep uitstekend aan, hoe volstrekt noodzakelijk het is de WP af te sluiten voor doorgaande mo torvoertuigen. Zij krijgen momenteel per territorium nog maar een deel van het zoals zij beweren, "volstrekt on houdbare" verkeersaanbod te verwer ken. Voordat de afsluiting van de WP werd aangebracht raasde het totale ver keersaanbod over de WP met haar smalle wegprofiel! Ongenuanceerd. Dat zegslieden van de actiegroepjes ko ketteren met hun wetenschap dat een en een twee is, dat ze uit het bedrijfsle ven komen, dat je foute beslissingen "gewoon" terug moet draaien, dat Ne derlanders altijd de kortste weg zoeken en dat de bewoners van de WP weer een stukje pijn zullen krijgen. Als je je in dergelijke termen uitdrukt, zonder de geringste nuancering van de problematiek in kwantiteit, intensiteit en frequentie etc., en dit ook niet wenst te laten onderzoeken (laten afschepen zeggen zij), dan weiger ik te geloven dat dit enig rationeel denken representeert. Onwaar. Van Duinkerken, een zegsman beweert de trottoirs is bijna afgerond en daarmee is de herinnering aan de vroegere grauwe panden en donkere kleuren wegge vaagd. De Stadsring heeft een aantal terrassen die worden gescheiden door grote bak ken met bloemen. Midden op het plein pronkt het beeld van de vrouw, geknield op de drie gemzekoppen uit het wapen van Kozle, waarvan volgend jaar een re plica bij het nieuwe gemeentehuis zal komen te staan. Rond de Stadsring lig gen winkels, een bank en restaurants. Het plein zal ook als decor en locatie dienen bij feesten en evenementen in de Poolse stad. dat de bewoners van de WP geen afslui ting wensten. Hoe kan je dat nou bewe ren. Uit een aantal mogelijke maatrege len heeft een overgrote meerderheid gekozen voor de afsluiting waarna rea lisatie volgde! Duijkers, weer een andere zegsman, zegt dat het grotendeels om nieuwe be woners gaat, "her en der" nota bene. Welnu mijnheer Duikers, een verzoek aan B. en W. om maatregelen te treffen tegen de bestaande en toekomstige ver keerssituatie WP (o.a. nog meer aan bod door Prinsenhof) is reeds in 1988 gestart en ondersteund door 93% van de bewoners van de WP. Dat kunnen toch nooit allemaal nieuwe bewoners zijn vindt u niet/PvdA fractie. Deze doet nu ook een duit in het zakje. Gedurende de afgelopen anderhalfjaar dat dë procedure WP liep hebben wij bitter weinig (niets) vernomen van deze fractie inzake deze materie via de me dia. Nu, overigens verdacht voorzich tig, met vele "misschiens" en "voorlo pigs" stelt zij een voorlopige ontsluiting voor. Populair toch? Deze zelfde fractie stelde in 1987 voor om, geachte lezer houdt u vast, het nieuwe zwembad voor Soest te bouwen op de plaats van de Turf aan de, u raadt het al, de WP... Wat heeft zij toch tegen de WP? Ik wens B. en W. veel wijsheid en inti midatiebestendigheid toe. J. W. Wolff, bewoner WP J.V. is niet geheel op de hoogte van wie het gemeentehuis te Soest heeft ge bouwd. De naam van de architect is P.J. Hout zagers. Als achter de initialen J.V. in derdaad een (nieuwe) wethouder schuilgaat, hoop ik dat hij zijn ambtelij ke post nauwkeuriger behandelt. Ge brek aan ervaring? De P. mag desnoods vervallen of vergeten worden, maar die s aan het eind daar is de familie nog steeds aan gehecht. PJ. Houtzagers adviseurs in... hypotheken vastgoed assurantiën A.A. van Breukelen B V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B.V Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 SOEST COLENSO Op goede stand gelegen en goed on derhouden 2-kamer appartement op de begane grond met inpandige ber ging. houten tuinberging en schitte rend aangelegde zonnige tuin. Ind.: hal, woonkamer met aansluitend keu ken met bi|keuken Een slaapkamer, doucheruimte met toilet en c v. Uiter mate geschikt voor eenpersoons huishouden. Het zonnige terras is gedeeltelijk overkapt. Gevraagde koopsom f 118.000,-. SOEST Kerkpad Z.Z. Bouwperceel 1000 m2 bouwgrond voor het bouwen van een dubbele villa met garage Gevraagde koopsom f 339.000,-. SOEST Kerkpad Z.Z. Vrijstaand woonhuis met schuren op ca. 1000 m2 grond. Ind grote kelder, entree, zitkamer, grote keuken en bij keuken, toilet en douchecel. Verdie ping: grote overloop, 3 slaapkamers, zolder met vaste trap. Gevraagde koopsom f 339.000,-. SOEST Albert Cuyplaan 3-kamer hoekappartement met berging op de 3e etage van het flatge bouw. Ind.: hal, toilet, douchecel, keuken, bijkeuken, woonkamer met electrisch zonnescherm, 2 slaapkamers. Gevraagde koopsom f 72.000,-. INFORMEERT U OOK NAAR ONZE ANDERE APPARTEMENTEN Soest, Honingbij. Half vrijstaande moderne villa met grote aangelegde tuin op het zuidenGevraagde koopsom f 315.000,- Soest, Willem de Zwijgerlaan. Hoekwoning met souterrain, grote zolder en garageGevraagde koopsom f319.000,- We gaan een moeilijke winter tegemoet In de vaststelling, dat we op voedingsgebied een moeilijken winter tegemoet gaan, ligt op zich zelf, gelet op bijzondere omstandigheden, niets verontrus tends. We leven nu eenmaal in oorlog en dan is het zich behelpen een eisch des tijds. De Rijskcommissaris voor Nederland heeft het in een rede tegenover zijn landgenooten ten onzent ook duidelijk verklaard, dat we een tijd van ont bering moeten verwachten. Meer dan ooit is het derhalve noodzakelijk, dat we de zelfvoorziening van 't gezin zooveel mogelijk, is verzorgen en daartoe is iedereen in meerdere of mindere mate in staat. De zomer is in ons land, zelf nu nog, een tijd van overvloed, - speciaal groenten, een belangrijk voedingsmid del, zijn in vrijwel onbeperkte hoeveelheden en tegen redelijken prijs te beko men; de moderne techniek van conserveering stelt ons in staat om van deze overvloeden een belangrijk deel voor den winter te reserveeren. Men zij in dat opzicht niet zorgeloos. Niet weinigen, die in staat zijn om het een of ander artikelen te bewaren, vinden het niet noodig om speciaal van dat een of ander een voorraad te vormen en in zekeren zin hebben zij gelijk. Waar om zouden we eieren in waterglas conserveeren? Een ei bij het ontbijt, zoo la zen we dezer dagen, is het smakelijk, maar het is duidelijk, dat het geen nood zakelijk bestanddeel uitmaakt van onze voeding. Waarom zou ik groenten wecken, redeneert een ander? Versche wintergroenten zijn beter, - inderdaad. Ik heb zelfs wel eens gehoord, dat vitaminen zich niet in een weckpot laat slui ten en de voedingswaarde van gezouten groenten staat gelijk, zoo hebben de geleerden het ons vroeger voorgehouden, met die van oude schoenzolen. Daartegenover vergete men niet, dat alle waarde betrekkelijk is, óók die van vitaminen en eiwitten. Me i.i. hebben nooit zoo erg hoog opgegeven van de voeodingswaarde van aardappelen, maar dezer dagen lazen wij een geleerde verhandeling over de kostbare bestanddeelen, welke de aardappel bevat en ons werd de conclusie opgedrongen, dat men zonder dit artikel eigenlijk niet behoorlijk gezond kan blijven. Kleine waarden, die in tijd van overvloed niet worden geteld, krijgen groote beteekenis, als de nood aan den man komt. Met wecken en inzouten mogen al enkele belangrijke bestanddeelen van groenten verloren gaan, er rest in elk geval nog veel kostbaars en als er honger is, kan men de maag niet vullen met vitamen. Vulling is ook een voedings- eisch. Of we dan een winter van groot gebrek verwachten? Volstrekt niet. Maar we achten het mogelijk, dat de voedselvoorziening in den a.s. winter nu en dan stagneert. Reeds nu sukkelen we met een gebrek aan transportmiddelen. Wat moet dat dus worden als we een winter van vorst en ijs tegemoet zouden gaan? Profiteert in dien tijd zooveel mogelijk van versche groenten, maar zorgt zelf, dat er in het gezin geen gebrek zal zijn, als het verkeer tijdelijk ontwricht mocht geraken - door vorst of oorlogsomstandigheden - en leg daarom een re serve aan. Men moet er niet naar streven om elke particuliere woning tot een voorraadschuurtje van alles en nog wat te maken. Dat gaat nu eenmaal niet en leidt tot veel onnoodig bederf. Het is voldoende, als ieder een of twee artike len opslaat - niet door hamsterend te koopen natuurlijk, - welke hij zelf ge makkelijk kan winnen. Degenen, die een tuin hebben, zullen boontjes en b.v. andijvie kunnen conserveren. Deze waren kunnen nu, in den tijd van over vloed, ook gerust op de vrije markt, t.w. bij den handelaar worden gekocht. Een kippenhouder zal goed doen, enkele honderden eieren in waterglas te conserveeren; een ander zal pluimgedierte wecken of een gedeelte van een schaap in de weckpotten kunnen stoppen. Zoo kan ieder zijn bijdragen leve ren in de zelfvoorziening. En tenslotte is er dan de gelegenheid om later, als dat noodig mocht worden, artikelen uit te wisselen met menschen, die zich eveneens zorgzaam hebben betoond. Woensdagmiddag te kwart over twee is op den onbewaakten overweg Nieu- weweg - Ossendamweg de 55-jarige Mevr. J.H. geb. de J., wonende aan den Plasweg alhier, door een passeerende trein gegrepen. Aan de hierdoor opge lopen verwondingen is zij later overleden. mevr. H. was waarschijnlijk in gedachten verzonken, toen zij den overweg passeerde en de trein haar naast de spoorlijn wierp. Nadat zij per ziekenauto naar haar woning was vervoerd is zij aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Mevr. H. laat een man en vier kinderen achter. Donderdagavond te kwart over 9 kwam de 11-jarige wielrijder N.F.J.W. uit Rotterdam met zijn fiets onder een luxe-auto, bestuurd door de 46-jarige D.K. te Kampen. Beiden begaven zich over den spoorwegovergang van het station Soestdijk, toen de boomen hiervan weer omhoog waren. De jongen slingerde op zijn fiets en een aanrijding was niet te vermijden. Hij brak zijn linkepols. Dr. Vos verleende de eerste hulp. Een fietser op een rijwielpad gezeten, naast een kist met melk en yoghurtfles- schen en doende een bankbiljet van f 10,- te verscheuren, zal overal wel eenige sensatie te weeg brengen. Zoo ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Toen speelde zich een derge lijk voorval af op het rijwielpad nabij de Beaufortlaan. Bij onderzoek bleek men met een toevallijder te doen te hebben, die tevens onder den invloed van sterken drank bleek te zijn. Hij vervolgde later zijn reis naar Amersfoort zonder bruikbaar bankbiljet en zonder melkflesschen. De annexatie van grondgebied van de gemeente Soest door de gemeente Amersfoort is blijkens de staatscourant een feit geworden. Hiermede is een zaak afgewikkeld, die al reeds vanaf 1918 aanhangig was. Twee en twintig jaar heeft het Soester gemeentebestuur zich verzet tegen de pogingen van Amersfoort en men zal zich nog herinneren hoe fel dit verzet van onzen vorigen Burgemeester Mr. W. A.J. Visser, was dien deze zaak per soonlijk verdedigde in Den Haag. Het heeft niet mogen baten. Soest verliest thans een gedeelte rijksweg met omgeving ten noordoosten van het sportter rein Birkhoven, ter lengte van ruim 2 KM en een breedte van ongeveer 750 Meter ten Zuiden van de Eem met inbegrip van het aansluitend gedeelte van deze rivier. De annexatie is 1 September van kracht. Van achter een Militair terrein van den Pelikaanweg is een kolenkist ont vreemd. De houtprijzen stijgên, doch of er kolen in de kist waren vermeldt de historie of beter gezegd het politierapport niet.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5