SP#®?! McOTQOnocBflDtaal 2)3) CITROËN XM KUIJER Snackbar Nieuwerhoek op en top Kwalitaria Programma Gildefeesten Soest 1990 telt vele hoogtepunten Bibliotheek niet populair bij ouderen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Talencursussen kerbockers ucht uit Roye Nieuwe dagtocht naar de Batavia NIEUW VERSCHENEN BOEKEN AUGUSTUS Opening afgelopen dinsdag na rigoreuze verbouwing Speciaal programma voor ouderen tijdens Gildefeesten 1990 Help de afstand overbruggen •Meer inspringen op wensen en behoeften ouderen' Auto van het jaar 1990 Maak een proefrit. Korte Brinkweg 36 - Soest Telefoon 02155 - 1 62 15 Zoals ieder jaar heeft de Volksuniversi teit weer een groot aantal talencursus sen te bieden. Dutch for Foreigners 1 en 2 Deze cursus is bestemd voor diegenen die al enige jaren in Nederland verblij ven en die zich vooral willen bekwamen in de schriftelijke taalvaardigheid. Het verbeteren van de uitspraak en het voe ren van gesprekken zal zeer zeker ook aan de orde komen. Er wordt van de cursisten verwacht dat ze een middelba re opleiding hebben genoten in het land van herkomst of in Nederland. Enige kennis van grammatica is in elk geval voor deze cursus gewenst. Onderdelen van de cursus zijn o.a.: - de spelling en uitspraak van het neder- lands; - het juiste gebruik van "de" en "het"; - het vervoegen van werkwoorden en het leren van onregelmatige werkwoor den; - het gebruik van voorzetsels; - het schrijven van brieven. Tijdens de lessen zal antwoord gegeven worden op vragen als: - "moet ik zeggen die huis of dat huis? - "het boek is van hij, of het boek is van hem?". De Nederlandse taal is rijk aan uitdruk kingen en gezegden. Deze maken de taal "levend". Deze uitdrukkingen zijn echter voor een buitenlander niet ge makkelijk te begrijpen en zullen daar om uitvoerig besproken worden. Dutch for foreigners 2: aanvang maandag 1 oktober '90 van 19.00 - 20.30 uur. Dutch for foreigners 1: aanvang maandag 1 oktober '90 van 20.30 - 22.00 uur. Docente: mevr. Ph. Cary. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaan straat 167a. Cursusprijs: f 175,- (25 lessen). Nieuw in ons programma: Conversatie/boekbespreking Frans en Spaans Aan de hand van moderne literatuur (uit de 20e eeuw) zal er in de lessen ge converseerd kunnen worden. Er is ruimte voor eigen ideeën en aan de spreekvaardigheid zal zeker niet voorbij gegaan worden. Aanvang Spaans: woensdag 3 okto ber '90 van 19.00 - 20.30 uur. Docente: mevr. A. Smit. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaan straat 167a. Aanvang Frans: donderdag 4 oktober '90 van 15.00 - 16.30 uur. Docente: mevr. K. van Dorp:. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Cursusprijs voor beide cursussen: f 250,- (25 lessen). Spaans 1, 2 en 3 Al vele jaren is Spaans een onderdeel van het talenpakket op de Volksuniver siteit. Dit is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat na Engels Spaans de meest gesproken taal in de wereld is. De belangstelling voor deze taal is nog steeds groeiende. Ook binnen de han delsbetrekkingen met Spanje en Latijns Amerika neemt Spaans een steeds be langrijkere plaats in. Behalve in Spanje zelf wordt Spaans in de meeste landen van Midden- en Zuid-Amerika gespro ken. Voor Spanje is 1992 een belangrijk jaar: de Olympische Zomerspelen worden gehouden in Barcelona; Madrid is ge kozen tot culturele hoofdstad van Euro pa en in Sevilla (Zuid-Spanje) zijn de voorbereidingen voor de wereldten toonstelling, die dan daar zal plaatsvin den, al in volle gang. Al met al redenen genoeg om eens een bezoek aan Spanje te brengen en al voor die tijd een "Spaans woordje" mee te kunnen spre ken. Er worden cursussen gegeven voor beginners en voor gevorderden. Hierbij komen zowel de lees-, spreek- en schrijfvaardigheid als de grammatica aan de orde. Spaans 3: aanvang maandag 1 okto ber '90 van 19.00 - 20.30 uur. Docente: mevr. N. Jansen. Spaans 1: aanvang maandag 1 okto ber '90 van 20.30 - 22.00 uur. Docente: mevr. N. Jansen. Cursusadres voor beide: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Spaans 1: aanvang dinsdag 2 oktober '90 van 13.30 - 15.00 uur. Docente: mevr. N. Jansen. Spaans 2: aanvang dinsdag 2 oktober '90 van 15.00 - 16.30 uur. Docente: mevr. A. Smit. Cursusadres voor beide: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Spaans 2: aanvang woensdag 3 okto ber '90 van 20.30 - 22.00 uur. Docente: mevr. A. Smit. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Soesterberg: Spaans 1. Aanvang donderdag 43 ok tober '90 van 19.00 - 20.30 uur. Docen te: mevr. I. v. Straalen. Cursusadres: De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2. Cursusprijs voor alle cursussen Spaans: f 175,- (25 lessen). Inschrijven kan vanaf 30 augustus of op de Open Dag (8 september) van 10.00 - 13.00 uur. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, Soest, telefoon 22195. PAGINA 12 /laar liefst vier slagmensen op met drieslag de dug-out op- roen Keijzer en Ronald Ten en voor de Soesters. Met na- 1 Tensen wist uitstekend ge- aken van een insluitsituatie, zichzelf leek over te geven nieën ging en zich bliksem- jn eigen as draaide. Zijn te- r was dermate verrast dat hij ïonk bereikte. volgende innings hield Rec- /allende Red Caps met sterk jallen kort. In de vierde in- een Amersfoorter over de maar dat weerhield de ge- :rd spelende Kinckerbocker oren. De Soesters bleven de :lmatig opvoeren via Donald andermaal Bob Galesloot. onkslagen van Aijen Rector Doelstra bleef het evenwel bij orsprong. overwinning staan de Knic- nu ruim aan de kop van de irie punten voor op het 3SCU, een ploeg die ze bin- g tegenkomen en met wie ze peltje te schillen hebben. De :bben namelijk nog een pro egen deze vereniging, waar- t is beslist door de protest van de KNBSB. Andere deelnemende n hun resultaten waren: Jack 26 uur, Gijs van Korlaar /liranda Wurkum 1.50,59; der Veen 1.55,51, Ed van 2.01,57; Jos Beyen 2.05.37. later verschenen diverse leten alweer aan de start van triathlon. In Holten waren jerman en Frits Wibbelink >m 1.000 meter zwemmen, er fietsen en 10,1 kilometer lbrengen. Tijdens deze goed ;rde en sterk bezette wed- ilde Frits Wibbelink de der- j de junioren in 2.07,10 uur. Derman finishte in 2.12,25 n een persoonlijk record van iten over de 1000 meter. Drt kwam Jack Belt in actie rt triathlon en behaalde daar :nd resultaat door als eerste r de streep te komen in van Marcel is finishen on- uur, waarbij hij zijn grootste halen uit het fietsen, ircel is ook Gerda van der )ude bekende op het par- art ook voor de vierde keer Haar persoonlijk record snog op 12.22 uur, maar zal, Jerda ligt, toch nog een keer waalf uur komen. Gerda ecifiek één sterk onderdeel, Ie onderdelen presteert zij :eer gelijkmatig, ïieterleden starten 's mor- '.00 uur in Almere-Haven ïmonderdeel en moeten 's 22.00 uur finishen. Wie dit kei eens wil meemaken en :sters wil aanmoedigen, is /elkom. Het loopparcours ond) gaat langs de dijk van er richting Eemhof en weer kim ere en biedt een uitste- cht op het verloop van de ;tus werd een wedvlucht ge uit Roye over 330 kilome- en werden om 08.45 gelost ivesten wind. t enoemde vereniging waren n concours. De eerste prijs de om 12.56.30 uur en be- •nelheid van 1314.11 meter De uitslag was als volgt: 7 10 14 23; A. v. Hornsveld ookhuizen 3 4 11 15; M. H. Huisman 6 18; H. v. 't orst 8; D. Huisman 9 16 17 1 Kamphorst 12 26; B. v. 3 21 24. Vriendschap enoemde vereniging waren in concours. De eerste duif 2.46.44 aan. Deze haalde van 1345.37 meter per mi tste prijsduif arriveerde om r. De uitslag was als volgt: 1 16 29 33; B. Schimmel 2 3 28 35 59; Comb. Raka4 15 d. Altenaar/Reijerse 5 6 12 W. Hoffmann 7 13 21 24 aats 11 26 31 32 43 46 52 iters 18; Vaessen/Veenen- 7 58; J. Wijnands 22 37; J. f 55. iwaluw moernde vereniging waren concours. De eerste prijs- in om 12.46.03, dezehaal- eid van 1349.18 meter per aatste prijsduif kwam aan uur. De uitslag was als 18 23 25 29 32 40 44; H. 8 13 20 26 41; J. v. Groe- >on 5 14 31 34; Gebr. de Voskuilen 921; M. Kan- 50; J.y.d. Brakel Zoon 38 42 49; W.H. v. DorTe- 24*48^' ®ensc^°P 14» Aan de Steenhoffstraat 8,10 gelegen bakstenen villa uit 1890, onder ge broken, pannen zadeldak. Markant op een verhoging gesitueerd pand, dat een ensemble vormt met de nrs. 6 en 12. Een ontwerp van G. Sukkel, in opdracht van de familie Eyndthoven. Een rechthoekige erker op stenen voet aan de linkerzijde. Aan de straat kant afgesloten met smeedijzeren rondbooghek. Symmetrische voorgevel met risalerende middenpartij van twee bouwlagen onder flauw hellend, overstekend zadeldakje, met makelaarskruis, haaks op het hoofddak. Inpandige segmentboogvormige gesloten portiek, waarin dubbele paneel deur met roosters en bovenlicht. Op de verdieping een stolpvenster met bovenlicht. Aan weerszijden van de middenpartij twee gewijzigde T-vensters. In beide geveltoppen een oculus. Vanaf 24 augustus zal iedere vrijdag, bij voldoende deelname, een nieuwe dagtocht van start gaan naar de Oost- vaardersplassen en het VOC schip De Batavia. Deze combinatiedagtocht is samengesteld door de VVV Flevoland in samenwerking met VADtours en de Dienst Flevoland van Rijkswaterstaat. Het vertrek- en eindpunt van deze bu sexcursie is het Centraalstation in Al- mere. Het programma omvat een be zoek aan het Natuurinformatiecentrum De Trekvogel, een rit en wandeling door het schitterende natuurgebied De Oostvaardersplassen onder leiding van een deskundige gids en een lunch in de observatiehut, middenin de plassen. Op de werf van De Batavia is een rond leiding rondom het schip en een bezoek aan de originele Mississippi-radarboot Mark Twain. De prijs voor deze geheel verzorgde dagtocht bedraagt vijfen veertig gulden per persoon. De Oostvaardersplassen in Flevoland is één van de meest ongerepte natuurge bieden van Europa. De vogelrijkdom is enorm. Tienduizenden vogels vinden in het gebied een voedselplaats. Vrije ob servaties zijn mogelijk maar wie het ge bied verder wil leren kennen, kan dat uitsluitend onder begeleiding doen. Dan is ondermeer de grootste aalschol verkolonie van West-Europa te bezich tigen. De Batavia De oorspronkelijke Oostindiëvaarder De Batavia is in 1628 gebouwd. Nu, ruim 360 jaar later verrijst in Lelystad een waarheidsgetrouwe kopie. Volgens zeventiende-eeuwse methoden wordt gewerkt aan dit voor Nederland unieke museumstuk. Tegenover De Batavia ligt de Mississippi-radarboot De Mark Twain. Een showboot uit 1896 die ge heel authentiek is gerestaureerd. Re centelijk is deze boot als restaurant in gebruik genomen. Inlichtingen over deze dagtocht zijn verkrijgbaar bij: VW Flevoland, Michelle Lamers, De Meent 4, Lelystad, telefoon 03200 - 30500. Niets mooier dan een zwoele zomertuin, op een avond, dat de teunisbloem zich plotseling openvouwt. SOESTER COURANT PAGINA 13 De koning te rijk Schrijver: Riet Tigchelaar Uitgever Boekencentrum Het boekje bevat tientallen bijbelse ver halen, naverteld voor jongeren. Welke leeftijdsgroep de schrijfster op het oog heeft, wordt niet helemaal duidelijk. Gezien stijl en keuze kan men denken aan jongeren vanaf een jaar of vijftien tot achttien. Rond 140 teksten zijn ge kozen uit de Oude en het Nieuwe Testa ment, waaromheen een verhaal wordt verteld. Het boekje kan een handvat zijn voor individuele jongeren, maar bijvoorbeeld ook dienen om aan tafel uit te lezen. De verhalen spelen nu eens in de tijd, waarin ze verteld werden, dan weer in het dagelijks leven van de jonge ren van deze tijd. Jezus de nazoreeër Schrijver: Pierre Krijbolder Uitgever: Annex In dit boek gaat het om de historiteit van Jezus en de oorsprong van het christen dom. Krijbolder, die na een priester schap van tien jaar met de rooms katho lieke kerk brak, ontkent, dat Jezus een menselijke persoon is geweest. Jezus de Nazoreeër staat "slechts" voor de ideo logie van een religieuze beweging. Die beweging is de oorsprong van het chris tendom. Voor de schrijver is de vraag absurd, of er wonderen bestaan. Won deren zijn volgens hem geen verzinsels, maar historische gegevens in de ge daante van mythen. Volgens Krijbolder valt niets te bewijzen. Dat betekent ove rigens niet, dat zijn boek geen stellingen bevat. Een voorbeeld: de schriftuurlijke basis van het Pausschap is de tekst uit Mattheus 16.18. Maar volgens de schrij ver is die tekst een vervalsing van het betreffende Evangelie. J WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 Snackbar Nieuwerhoek opende giste ren de deuren van een totaal vernieuw de zaak. Aan de opening ging op maandagavond een gezellige receptie vooraf. Als Kwalitaria-restaurateur wilde eigenaar Dick Kuyper er zeker van zijn dat aan alle denkbare eisen voor deze kwaliteitsgarantie was vol daan. Het resultaat mag er zijn. De zaak heeft een modern, licht uiterlijk gekregen en het nieuwste op het ge bied van bak- en grillapparatuur staat gereed om de klant van allerlei heerlij ke snacks te voorzien. Dick Kuyper is blij dat hij de rigoreuze verbouwing heeft doorgezet. "We zijn eigenlijk al sinds we hier zes jaar gele den kwamen bezig met veranderingen. Nu hebben we het in één keer goed ge daan." In recordtijd - de verbouwing is twee weken geleden gestart - heeft snackbar Nieuwerhoek een gedaante wisseling ondergaan. De zaak is inge richt in de tinten crème, wit en zwart. Een grote schuifpui heeft het raam ver vangen, waardoor men op mooie dagen binnen 'buiten' kan eten. Zelfs het oude servies zal men niet meer in de zaak aantreffen. Ook het personeel past zich aan het nieuwe uiterlijk van de zaak aan. De drie vaste medewerkers mogen hun vertrouwde jeans blijven dragen. Een witte polo en een bordeauxrood schort als bedrijfskleding staan veel net ter dan wanneer iedereen iets anders aan heeft, vindt Dick Kuyper. Temperatuur De nieuwe bakovens voorzien de klant van een knapperig gebakken frietje. Maar dat niet alleen. Dick Kuyper: "De vorige bakovens waren verouderde ty pes. Daarbij was het heel moeilijk het vet op de juiste temperatuur te houden. Vet mag nooit te heet worden, want dan loopje de kans dat er schadelijke stoffen ontstaan. De nieuwe apparatuur wordt door een computer geregeld. De tem peratuur is daardoor gegarandeerd al tijd goed. Bovendien heeft het nieuwe systeem een automatisch filtersysteem. Ieder moment van de dag, bijvoorbeeld na een druk uur, kan het frituurvet wor den schoongemaakt." Een prettige we tenschap voor de klant, die hierdoor ze ker weet dat zijn snacks op de beste ma nier worden bereid. Niet alleen voor de liefhebbers van een lekkere portie frites of smakelijke kro ket heeft de verbouwing voordelen. Ook het personeel is er bijzonder geluk kig mee. In het verleden gebeurde het nog wel eens dat men elkaar hopeloos in de weg liep. Die tijd is voorbij. "Alles wat er in de zaak staat is precies uitge kiend. Dat werkt een stuk economi scher en voorkomt irritatie bij het per soneel. Want niets is vervelender dat tij dens een topuur over elkaar heen te moeten hangen om bij de spullen die je nodig hebt te kunnen komen. Dat zal nu niet meer gebeuren," vertelt de trotse eigenaar. Prachtig Zonder afbreuk te doen aan het prach tige uiterlijk van de zaak, is het accent vooral gelegd op goede hygiëne, schoon werken. "Je probeert altijd zo schoon mogelijk te werken, maar alles stond hier aan elkaar geschoven en gestapeld. Nu is de werkruimte één geheel en het ziet er veel frisser uit," vertelt Kuyper. De volwaardige inrichting is ook een belangrijk punt waar het gaat om het kwaliteitsstempel Kwalitaria wat Nieu werhoek nu draagt. Dick Kuyper: "Na tuurlijk kwam de inspectiedienst voor de warenwet wel eens langs. Maar die Foto: Goos van der Wilt. waren met tien minuten weer vertrok ken. De controleurs van Kwalitaria ko men steeksgewijs. Je weet nooit wan neer ze komen en als ze komen zijn ze de eerste twee uur niet vertrokken. Al les controleren ze, de gekste plekken. Dat is een enorme stimulans." De con tributie van Kwalitaria bedraagt het niet geringe bedrag van 2500 gulden per jaar. Ook de controles moet Nieuwer hoek zelf betalen. "Maar dat is geen probleem. Als lid van Kwalitaria geef je de klanten een extra zekerheid, daar heb ik graag wat extra's voor over. Aan het aanbod voor de klant is weinig veranderd. Een aantal snacks zijn van de kaart verdwenen, produkten die maar sporadisch verkocht werden, an dere actuele hapjes zoals 'vlammetjes' en 'vuurvreters' zijn er juist aan toege voegd. Nieuw in het assortiment zijn ook stokbroodjes met zalm-, krab- of kip/kerrysalade. De prijzen van som mige produkten zijn iets gestegen. "Stuivertjeswerk," zegt Dick Kuyper, "maar wij investeren in een goed pro- dukt en we gaan ervan uit dat de klant daar best iets meer voor wil betalen." Eigenlijk kan Dick Kuyper zich nog maar één ding wensen. "Meer perso neel. Er is niet aan te komen. We maken echt lange dagen met zijn allen. De snackbar is zeven dagen per week open en dat is met drie man personeel en mij zelf eigenlijk niet te doen. Ik heb al ad vertenties gezet, maar er niets op ge hoord. Misschien spreekt het op onre gelmatige tijden werken niet aan. De drie vaste medewerkers zouden er ei genlijk vier moeten zijn. Dan kunnen we zelf ook wat meer van de nieuwe zaak genieten." Het programma van de Gildefeesten Soest 1990 is bekend. De gildefeesten wordeiMlit jaar georganiseerd in de pe riode donderdag 23 tot en met maan dag 27 augustus, terwijl van maandag 20 tot en met woensdag 22 augustus enkel sportieve evenementen worden georganiseerd. Het programma rond om het jaarlijkse Koningschieten van de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde bevat ook dit jaar weer een groot aantal hoogtepunten. Nieuw in 1990 is de organisatie van een Supershowavond met Lee Towers en Anita Meijer op donderdagavond 23 augustus. In de tol theaterzaal omge bouwde nieuwe feesttent zijn 1200 zit plaatsen beschikbaar. Het podium zal een uitloop krijgen in de zaal, waardoor beide artiesten tijdens hun optreden tot ver in de zaal kunnen komen. De live optredens van zowel Anita Meijer als Lee Towers zullen worden begeleid door het uit 7 personen bestaande or- kest'Bob East Show Band'. Dit orkest zal ook een eigen bijdrage leveren aan deze Supershow. Gezien het succes in 1989 zijn onderde len als het Volkspaardenfeest, de Volksspelen, de Kinderspelen, de ver schillende schietwedstrijden ook dit jaar,weer in het programma opgeno men. De organisatie heeft de ervaringen van voorgaande jaren verwerkt door een aantal kleine wijzigingen aan te brengen in de verschillende onderde len. Het Koningschieten vindt plaats op zondagmiddag 26 augustus. Zo'n 140 gildeleden zullen weer gaan strijden om dit Koningschap als opvolger van de huidige Koning Jan van Steen. Havenzangers Op zowel zaterdag als zondagavond wordt in de feesttent een Koningsbal georganiseerd. Op zaterdagavond zul len De Havenzangers optreden. Tijdens het Landjuweel Soest 1987 wisten zij door hun optreden het Koningsbal ook tot een grandioos festijn te maken. De groep Les Cigales zal zondagavond het Koningsbal muzikaal opluisteren. Les Cigales traden ook vorig jaar op zon dagavond tijdens het Koningsbal op. Op veler verzoek is hen gevraagd weer naar Soest te komen. Wederom verzorgen de Soester vereni gingen AV Pijnenburg, Tempo Toer en Wandelcomité Jacob van Gaesbeek in het kader van deze gildefeesten enkele sportieve evenementen, zoals een re- kreatieve fietstocht op maandagavond 20 augustus, een avondwandeltocht op dinsdagavond 21 augustus, een Gilde- loop op woensdagavond 22 augustus, een Toertocht op zaterdagmorgen 25 augustus. Voor de ouderen en minder-validen wordt op maandagmiddag 26 augustus weer een gezellige feestmiddag gehou- Al meer dan 10 jaar organiseert het ,J Groot Gaesbeeker Gilde in het ka der van de gildefeesten een speciale midddag voor de ouderen en min der-validen van Soest. Dit jaar is ge zien het succes van de afgelopen ja ren, wederom gekozen voor een pro gramma met afwisselend entertain ment op maandagmiddag 27 augus tus. In de feesttent zal de ook van de TV bekende Bram Biesterveld onder het motto 'Schep vreugde in het leven' een afwisselend programma verzor gen. Op het programma staan liedjes van vroeger om mee te zingen, heer lijk lachen om conferences, het uit beelden van dwaze typetjes en het uitvoeren van sketches. Bram Bies terveld trekt met zijn programma langs de Nederlandse bejaarden- en dienstencentra. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De kosten bedragen f 7,50 per persoon. Hierin zijn inbegrepen het vervoer naar de feesttent en terug, al le consumpties en versnaperingen en aan het einde van de middag koffie met een broodje. Vanaf verschillende plaatsen, met name de bejaarden- en dienstencen tra zullen weer bussen naar de feest tent rijden. Ook voor rolstoelvervoer zal gezorgd kunnen worden. Nadere informatie is te verkrijgen bij het secretariaat van het gilde, René van Hal (tel. 02155-20573). De Havenzangers den. Dit jaar verzorgt de bekende Bram Biesterveld een bejaardenshow onder het motto 'Schep vreugde in het leven.' 's Avonds is de feesttent weer bestemd voor de jeugd. TROS-Popformule zal voor de actuele hits zorgen in zijn disco show. MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, houdt in deze weken haar jaar lijkse actie voor vervoermiddelen ten dienste van missionarissen en landei gen krachten in de Derde Wereld. MIVA stelt vervoermiddelen beschik baar voor de programma's van de ker ken in de Derde Wereld. Ze worden in gezet voor het pastoraal werk, de medi sche zorg, kleine ontwikkelingsprojec ten, bij rampen en vluchtelingenop vang, voor de aanvoer van voedsel en bij andere calamiteiten. MI VA-boten varen over de vele rivieren van Afrika, Azië en Latijns-Amerika; MIVA-auto's, motoren en fietsen rijden in meer dan vijftig Derde Wereldlanden en MIVA-vliegtuigjes vervoeren artsen en pastores naar geïsoleerde gebieden in Zaïre, de Centraal Afrikaanse Repu bliek en Irian Jaya. MIVA heeft een uitgebreid vervoerpro- gramma: wereldwijd, concreet en af standen overbruggend. Dit jaar houdt zij haar inzamelingsactie voor de aan schaf van 1107 vervoermiddelen. Hier voor is een bedrag nodig van vier mil joen gulden. Daarom vraagt MIVA om een geldelijke bijdrage om dit vervoer- programma te kunnen uitvoeren. Wie mee wil helpen kan een bijdrage storten op giro 272249 of bank 707070619, t.n.v. MIVA, Breda. Het aantal ouderen dat de bibiotheek bezoekt ligt in Soest ver onder het lan delijk gemiddelde. Wanneer het lenen en lezen gratis zou zijn, zou de popula riteit onder ouderen zeker stijgen. Bi bliotheken moeten zich meer richten op ouderen. Bibliotheekvoorzienin gen in verzorgingshuizen kunnen ertoe bijdragen dat 55-plussers meer toe gankelijkheid hebben tot boeken om bezig te kunnen zijn met hun nummer één hobby. Dit staat in de conceptnota 'Ouderen beleid in het bibliotheekwerk', opge maakt door de secretaris van de Soester ouderencommissie R Gerth. Het stuk is als discussiestuk aan de diverse com missies en de portefeuilledragende wet houder aangeboden. Gerth draagt in zijn stuk diverse punten aan die het le zen bij ouderen kunnen stimuleren. Hij haalt daarbij een uitspraak aan van de heer Weterman, voorzitter van het Lan delijk Platform Welzijnswerk Ouderen, die volgens hem daarmee de spijker op de kop slaat: "Ouderen moeten in een prikkelende, informatieve wereld le ven. Door nieuwsgierigheid te blijven prikkelen en de weerbaarheid te vergro ten hoeven ouderen minder gauw een beroep te doen op de overheidszorg." Eén van de manieren om dit te bereiken is volgens Gerth lezen. Uit landelijke onderzoeken is gebleken dat de belangrijkste vrijetijdsbesteding van ouderen lezen is. Over heel Neder land ligt het landelijk gemiddelde van; ouderen die lid zijn van een openbare bibliotheek op ongeveer vijfentwintig procent. Voor Soest ligt dat gemiddelde veel lager: dertien procent van de 55- plussers in Soest brengt regelmatig een bezoek aan de bieb. De redenen hiervan zijn onbekend. Een contributievrijdom voor houders van een pas 65 zou de ou deren kunnen stimuleren meer bij de boekuitleen binnen te stappen. Een ex periment in Katwijk hiermee, gaf direct een aanzienlijke stijging van het aantal oudere gebruikers te zien. Vergrijzing Eén op de vier Soesters behoort inmid dels tot de groep 55-plussers. Door de toenemende vergrijzing is het noodza kelijk dat openbare bibliotheken meer rekening houden met de wensen en be hoeften van een ouder publiek. Daarbij moet niet alleen gedacht worden aan een ruime collectie grote- letter -boe ken en gesproken boeken op cassette, maar ook aan de toegankelijkheid voor ouderen. Zaken als voorlichting, de op stelling van de boeken (hoogte) en een vraagbaak in de vorm van een biblio theekfunctionaris zijn minstens zo be langrijk. Uit een onderzoek is gebleken dat de collectie in de bibliotheek in Soest te weinig is ingesteld op het groter wordende oudere publiek. In plaats van een grotere collectie, is deze de afgelo pen jaren zelfs' wat teruggelopen. Mo menteel is men druk bezig die achter stand. in te lopen. Ouderen in Soest komen in vergelij king met de rest van Nederland weinig in de bibliotheek. Bibliotheken zouden meer rekening moeten houden met het oudere lezerspubliek. Foto: Goos van der Wilt. Buitendienst Verdere uitbreiding van de zogenaam de buitendienst - een afdeling van de bi bliotheek waarbij wisselcollecties be schikbaar worden gesteld voor mensen die niet zelf naar de filialen kunnen ko men - is noodzakelijk, omdat steeds meer ouderen noodgedwongen langer thuis blijven wonen. De bibliotheek moet meer naar buiten treden, de wij ken in. Een wisselcollectie in verzor gingshuizen kan helpen de functie van bibliotheken uit te breiden. Gerth noemt verder de 'bibliobus' als belang rijke schakel in het bibliotheekwerk voor ouderen. Volgens de schrijver is het gemeentelijk ouderenbeleid veel te veel gericht op de zorg, op het moment dat de ouderen zelfbepaalde dingen niet meer kunnen. "Uiteraard zijn zaken als maaltijdvoor ziening, dagopvang e.d. hard nodig. Maar preventie is niet alleen het voor komen van gezondheidsproblemen, preventie is ook zorgen voor voldoende educatieve middelen, zodat de ouderen bij de tijd blijven," aldus R Gerth.

Soester Courant | 1990 | | pagina 13