LEEF MET PLEZIER! EEN UITKOMST BIJ THUISKOMST! £XoaMs HOF UB9B tn ÏS®ET 'Ze zijn op hun achterhoofd gevallen' A&O VERZEKERT. C£> CEmnR GEZIISmRRKT GEIRRR GEZIH5H1RRKI IOC Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS PETERS Makelaars W Mededelingen nieuw gemeentehuis Raadhuisplein Rlinoonland LET... OP... iYA:Vi I q STEITNER Van den Brink hecht geen waarde aan aantijgingen Greenpeace Soester Courant Diefstal uit woning Stichting Greenpeace Nederland: 'Invoervergunning intrekken' Vrouw betrapt op winkeldiefstal Fietsje weg en terug VERSE MOSSELEN RUUD SMIT visspecialiteiten Boer betrapt op illegaal lozen Stagnatie door werkzaamheden Straten afgesloten tijdens Gildeloop Vast- schoenen SCHOEN-ADVISEURS NIEUW Kom Karpetten Kijken bij: Dierenhandelaar F. van den Brink legt het protest van Greenpeace tegen de invoervergunning voor de zeven jonge Aziatische olifanten uit Burtna gelaten naast zich neer. "Ik doe niets illegaals, alle papieren zijn volstrekt in orde," al dus de Soester dierenhandelaar. Greenpeace heeft geprotesteerd bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij tegen deze invoerver gunning, omdat de informatie waarop zij is gebaseerd volgens de milieu-or ganisatie niet deugt. Het zou hier kun nen gaan om wilde- of halfwilde die ren en niet om gefokte werkolifanten, zoals Van den Brink beweert. Van den Brink reageert al jaren niet op de protesten die hem middels de pers bereiken. "Ik lees het niet eens meer. Toevallig krijg ik zo nu en dan iets onder ogen, maar het doet me niets. Ik weet dat ik op een correcte manier werk. Ik weet dat ik goed met de dieren omga," zegt hij. "Het beroep van dierenhande laar heeft een negatieve klank. Mensen willen graag negatieve en zielige verha len horen. Daar verander ik echt niets aan door wel op de berichten in te gaan. Dat moet ik gewoon accepteren." Hij is er zeker van dat hij op legale wijze zeven gefokte olifanten in zijn bedrijfs- park heeft gekregen. Volgens hem is er noch met de papieren, noch met de in formatie, noch met de olifanten iets mis. Hij heeft na zes jaar onderhandelen en wachten van de regering in Burma toe stemming gekregen om deze olifanten in Nederland in te voeren. Hij wijst alle beschuldigingen in zijn richting krachtig van de hand: "De papieren zijn gecon troleerd door de regering in Burma, het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij hier, de douane, de AID en de Inspectie Veterinaire Dienst. Nie mand trok de procedure in twijfel. Nu komt er een groepje idioten beweren dat er niets van klopt. Ze zijn op hun achterhoofd gevallen!" valt de dieren handelaar fel uit. Hij voegt er snel aan toe: "Let wel, ik heb niets tegen Green peace. Ze doen veel goede dingen. Maar in dit geval zijn ze onverantwoor delijk bezig. Bovendien heb ik nooit iets van ze gehoord. Ik moest via de pers en van anderen horen dat ze het niet eens waren met de gang van zaken." Dierentuin Het bedrijf van Van den Brink levert dieren uit de hele wereld naar dierentui nen in de hele wereld. Van den Brink: "Ik ben zeven jaar geleden voor het eerst naar Burma gegaan, toen veel die- rentuien Aziatische olifanten wilden hebben. Ik heb daar contacten gelegd, onder meer met de dierentuin van Rangoon. Het bleek niet mogelijk de dieren te kopen. Ze geven ze niet uit handen, omdat ze beschermd zijn. Wel was het mogelijk om dieren uit de die rentuin daar te ruilen tegen beesten die zij nodig hadden: giraffen, kamelen, ze bra's en dergelijke. Een scheepslading vol is er heengegaan. Daarna kreeg ik de eerste twee Aziatische olifanten." Na de eerste ruilactie trachtte de Soes ter dierenhandelaar opnieuw toestem ming te krijgen een aantal olifanten te kopen, zonder succes. "Ik kreeg een boekje in handen waaruit ik leerde dat er in Burma niet alleen tienduizend wil de olifanten zijn, maar ook achtduizend tamme werkolifanten. Er is een enorm archief waarin deze laatste dieren alle maal staan geregistreerd: wanneer ze geboren zijn, wie de vader is, wie de moeder is etcetera. Werkolifanten zijn werkzaam in de houtindustrie en van groot belang voor de Burmezen. De op komst van moderne machines dringt echter ook tot in de Burmese jungle door. Er zijn steeds minder olifanten voor het werk nodig. Vierduizend zijn er in het bezit van de regering: Ieder jaar worden er drie- vierhonderd geboren. Kijk, en daar mocht ik wel in handelen, omdat dat gefokte olifanten zijn. Ik wil de direct in de kampen gaan kijken, maar als buitenstaander mocht ik daar niet naar binnen." Na zes jaar onderhandelen met de rege ring en ruim dertig vluchten naar Bur ma - "veel persoonlijk contact is de eni ge manier" -kreeg Van den Brink in ja nuari dit jaar toestemming om, onder begeleiding van politie en regerings functionarissen, een aantal kampen te bezoeken. Daar maakte hij kennis met het leven binnen die kampen en de gro te groep mensen die zich met de olifan ten bezig houdt. "Iedere olifant heeft een eigen mahout, een olifantenhoeder die het dier verzorgt. Dat betekent dus dat er van regeringswege vierduizend mahouts zijn. Mahouts staan onder lei ding van een meerdere, die weer onder een dierenarts werkt. De uiteindelijke verantwoordelijkheid ligt bij de rege ring." Controle Volgens Van den Brink wordt er in de kampen uitermate goed op de dieren gelet. Ook de controle op het fokken van tamme werkolifanten, dus in ge vangenschap geboren dieren, laat vol gens hem niets te wensen over. Wel be vestigt hij dat er aan deze fokgroepen jaarlijk zestig tot tachtig stuks wilde die ren worden toegevoegd. "Om nieuw bloed in de groep te brengen en zodoen de degeneratie van de werkolifant te voorkomen. Op een populatie van achtduizend kun je dan niet van halfwil de nakomelingen spreken, vind ik." De bewering dat koeien het bos in worden gestuurd om door wilde mannetjes ge dekt te worden staaft hij ook niet: "Daar voor de voor de maand' augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Een bewoonster van de Soesterbergse wijk Gemini deed aangifte van diefstal uit haar woning. Maandagnacht zijn in brekers via het keukenraam naar bin nen gekomen. Ze namen geld, sieraden, een rijbewijs en waardepapieren mee. Meer informatie op pagina 6. BEL GRATIS 06-0 160 Van den Brink (l.) is niet bang dat de hele heisa rond zijn Aziatische olifanten invloed heeft op de doorvoervergun- n'n8- Foto: Goos van der Wilt. is niets van waar. Of het moet heel spo radisch gebeuren, dat weet ik natuurlijk niet." Van den Brink weigert echter de gang van zaken in twijfel te trekken. "Als er iets niet in orde zou zijn, als het waar zou zijn wat de actiegroep be weert, dan betekent dat dat de mahouts, de dierenartsen en de regering van Bur ma liegen. En daar geloof ik niets van," zegt hij. Het belangrijkste bewijs dat het hier om gefokte, tamme dieren gaat en niet om wilde, is volgens hem het feit dat de dieren handtam zijn. "Wilde die ren pikje er zo uit: die zijn niet handel baar. Wanneer men zou proberen ze een registratiestempel te geven, trappen ze je dood." In Burma verbleven de zeven jonge oli fanten, variërend in de leeftijd van zes tot negen jaar, zes weken voor de reis in de dierentuin van Rangoon. Daar wer den ze geleidelijk aan bekend gemaakt met Europees voer. brood, hooi, en brokjes in plaats van datgene wat ze in het oerwoud bijeen scharrelden. Onder devoorwaarde dat de Birmese dieren arts Kyan Than en een drietal mahouts de dieren zouden vergezellen naar Ne derland mocht Van den Brink in juni ze ven olifanten naar Nederland importe ren. Ze kwamen op 25 juli, na 47 dagen op zee, aan in Rotterdam. Een reis die langer duurde dan gebruikelijk. Een zware reis, niet alleen door storm, maar ook omdat één van de dieren ziek bleek. "In Burma laten we de dieren altijd on derzoeken. Bovendien nemen we mon sters mee van uitwerpselen, bloed en se rum om deze door prof. Zwart te laten onderzoeken bij de faculteit Dierge neeskunde in Utrecht. Toen de olifan ten al op het schip, zaten, bleek dat een tje wormen had. In Burma kon ik het medicijn niet krijgen. Ik heb het vanuit Egypte in moeten vliegen. In het Suezkanaal heeft Kyan Than de be smette dieren uiteindelijk kunnen ont wormen," vertelt Van den Brink, die over de prijs die hij voor deze olifanten krijgt niets los wil laten. Inmiddels verblijven de olifanten al weer drie weken op het terrein aan de Den Blieklaan. "De beesten waren na tuurlijk eerst doodmoe van de reis. We hebben ze langzaam laten wennen. Een beetje vertroeteld. Nu maken ze het uit stekend. Over een week of twee ver trekken ze naar dierentuinen in Mexico, Frankrijk en Duitsland," gaat hij verder, "Dat hangt af van wanneer we de door- voervergunning krijgen. Nee, ik denk echt niet dat deze heisa invloed op de afgifte daarvan heeft." Lees ook op pagina 7: 'Je kunt nog be ter in cocaïne handelen dan in dieren'. 'Handel in met uitsterven bedreigde olifanten is verboden, tenzij aange toond kan worden dat de dieren uit een fokgroep afkomstig zijn. De in voervergunning is verleend door het Ministerie van LN V op grond van de informatie dat deze dieren gefokt zijn." Greenpeace zegt duidelijke aanwijzingen te hebben dat de dik huiden uit Burma van dierenhande laar F. van den Brink wild of halfwild zijn. De fokgroep zou regelmatig worden aangevuld met wilde dieren. Woordvoerster Jikkie Jonkman van Greenpeace: "Er zijn zelfs aanwij zingen dat de wijfjes het bos inge stuurd worden, waar ze door een wild mannetje worden gedekt. Van een gefokte nakomeling is dan geen sprake meer. De mogelijkheid dat het hier om wilde of halfwilde dieren gaat is zeer groot." Greenpeace heeft in een brief aan Cites in Lausanne, in Nederland be ter bekend als de Conventie van Washington, haar grote bezorgdheid over de gang van zaken uitgespro ken. De Conventie van Washington reguleert de handel in bedreigde diersoorten en hun produkten. Bo vendien beschermt zij deze diersoor ten. Wanneer een dier met uitsterven wordt bedreigd, grijpt ue conventie van Washington in door een han delsverbód in te stellen. De Aziati sche olifant staat op lijst 1 van de or ganisatie. Handel in deze dieren is verboden, tenzij het om dieren gaat die in gevangenschap zijn geboren en grootgebracht. De milieu-organisatie vindt dat er onvoldoende bewijs is dat deze die ren gefokt zijn. "Het voordeel van de twijfel is in dit geval bij dierenhande laar Van den Brink gelegd, en niet bij de met uitsterving bedreigde die ren," aldus Jikkie Jonkman. Zij wil dat de Soester dierenhandelaar met een duidelijk bewijs dat het hier om gefokte dieren gaat voor de dag komt. Wanneer zou blijken dat de dieren inderdaad wild of halfwild zijn zoals Greenpeace vermoedt, zal de invoervergunning worden inge trokken. De dieren zullen dan over gedragen moeten worden aan justi tie. "Het mooiste zou natuurlijk zijn wanneer de olifanten terug gaan naar Burma, maar of dat haalbaar is, weten we niet. In ieder geval willen wij dat er betere controle wordt uit gevoerd op de fokgroepen, zodat er in de toekomst geen onduidelijkheid kan bestaan over het feit of de dieren nu wel of niet gefokt zijn." Een 46-jarige vrouw uit Soest werd vorige week vrijdag in een supermarkt betrapt toen zij een aantal artikelen zonder betalen de winkel mee uit wilde nemen. De vrouw zei dat ze 'vergeten was de spullen af te rekenen'. Het ging om een klein Een kleine jongeman uit Soest die za terdagmiddag met zijn vader aangifte kwam doen van de diefstal van zijn crossfiets kon zijn tranen direct weer drogen. In de tijd tussen de diefstal bij de woning aan de Stadhouderslaan en de aangifte bleek de fiets alweer gevon den te zijn. Een dolblije jongen kon met crossfiets weer naar huis. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 -1 52 88 Gemeente vraagt clementie De verhuizing van de gemeentelijke afdelingen vanuit de verschillende pan den naar de nieuwe lokatie aan het Raadhuisplein betekent een grote opera tie. De verhuizing snel en goed te laten verlopen, brengt met zich mee dat de komende dagen op de verschillende afdelingen al begonnen wordt met de voorbereidingen. Dozen worden ingepakt en bepaalde kasten moeten reeds ontruimd worden. Voor de burgers die zich de komende dagen voor informatie tot de gemeente wenden, kan dat problemen opleveren. Vooral voor hen die zich bijvoorbeeld willen verstaan met de afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken. De gemeente vraagt dan ook enige clementie. Vanaf dinsdagochtend 28 au gustus 08.30 uur kan men weer voor alle zaken bij de diverse afdelingen te recht. Gemeentelijke afdelingen i.v.m. verhuizing gesloten In verband met de verhuizing van de gemeentelijke afdelingen naar het nieu we gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1, zijn alle afdelingen vrijdag 24 en maandag 27 augustus gesloten en derhalve ook niet telefonisch bereikbaar. Vanaf dinsdag 28 augustus 08.30 uur draait het gemeentelijk apparaat weer op volle toeren. Openingstijden nieuw gemeentehuis Met de ingebruikname van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein gaan ook gelijke openingstijden voor alle afdelingen gelden. Vanaf dinsdag 28 augustus is het gemeentehuis elke werkdaggeopend tussen 08.30 en 12.30 uur. Het ge meentelijk INFOrmatie-centrum (in de hal van het raadhuis) is elke werkdag geopend tussen 08.30 en 16.30 uur. Binnen het nieuwe gemeentehuis is een duidelijke bewegwijzering aange bracht, zodat het niet veel moeite kost 'de weg' te vinden. Maar in de hal be vindt zich ook de Receptie en daar kan men alle gewenste informatie krijgen. De Receptie maakt onderdeel uit van het INFOrmatiecentrum. Het gemeen tehuis heeft voor het publiek één ingang, zodat men vanzelf in de hal komt, waarde meeste publieksafdelingen zitten zoals Burgerzaken, Huisvesting en INFOrmatiecentrum. Vanaf vrijdag 5 oktober kan men tijdens de wekelijkse koopavond tussen 19 en 20 uur ook terecht bij de afdelingen Burgerzaken, Huisvesting en INFOr matiecentrum. Burgerzaken voor geboorte en overlijden open Tijdens de verhuizing van het gemeentelijk apparaat naar het nieuwe ge meentehuis zijn de afdelingen op vrijdag 24 en maandag 27 augustus voor het publiek gesloten. Alleen voor de aangifte van geboorte en overlijden is de afdeling Burgerzaken beide dagen geopend tussen 14.00 en 15.00 uur op het nieuwe adres Raad huisplein 1. Brievenbus nieuw gemeentehuis De brievenbus van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein bevindt zich in de gevel op plm. 15 meter rechts van de Hoofdingang. Het postadres luidt: Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest of Postbus 2000, 3760 CA Soest. Parkeren nieuw gemeentehuis Bezoekers die per auto naar het gemeentehuis Raadhuisplein 1 komen, die nen hun vervoermiddel te parkeren op de speciale parkeerplaats tussen het Raadhuis en de Dalweg. De fietsen moeten geplaatst worden in de speciale standaards voor de fietsen. Deze zijn vlak bij de Hoofdingang geplaatst, onder meer op het plein bij de trap naar de Hoofdingang. Het is verboden de fietsen tegen de gevel of tegen de schijngevel te plaatsen. Dit zou alleen maar bescha digingen aan het gebouw geven. Reiniging en Onderhoud Wegen De afdeling Reiniging en de afdeling Onderhoud Wegen gaan niet mee naar het nieuwe gemeentehuis. Deze beide afdelingen krijgen een behuizing in een nieuw onderkomen naast de Brandweerkazerne, achter het gebouw Lange Brink weg 77. Dit komt omdat beide afdelingen met veel opslag te maken heb ben. Beide afdelingen krijgen ook een eigen telefoonnummer: 26345. Wanneer men dit nummer draait kan men vervolgens doorvebonden worden naar de verschillende medewerkers. Open Dagen Belangstellende ingezetenen krijgen de gelegenheid om tijdens speciale Open Dagen en kijkje te nemen in het nieuwe gemeentehuis. Dat kan op donderdag 20 september tussen 14.00 en 17.00 uur en op dinsdag 25 september tussen 19.00 en 22.00 uur. Ambtenaren zullen aanwezig zijn om u rond te leiden. Tijdens de Open Dagen is er een speciaal programma. Nadere mededelingen volgen de komende weken. Publikatiebord Mededelingen Ter hoogte van het Carillon, bij de ingang van het plein, komt het Publikatie bord voor de officiële mededelingen. Nu is dit bord bevestigd aan de zijgevel van het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Op dit bord is de gemeente verplicht mededelingen te plaatsen over bijvoor beeld verkiezingen, vrijstellingen militaire dienst en hinderwetzaken. Nieuwe telefoonnummers In verband met de nieuwe behuizing moet helaas een aantal (bekende) tele foonnummers gewijzigd worden. Het gemeentehuis blijft echter wel het oude nummer 93411 houden. Vla dit nummer zijn alle gemeentelijke afdelingen (met uitzondering van de afdelin gen reiniging en onderhoud wegen) te bereiken. Men kan natuurlijk ook ge bruik maken van de verschillende doorkiesnummers. Gemeentehuis 93411 (blijft) INFOrmatiecentrum 93777 (was 22555) Ophalen grof vuil 93666 (tot plim november hoort men een bandje, waarna tijdelijk een ander nummer gedraaid moet worden) Reiniging/onderhoud wegen 26345 (was 93688) Brandweer 26480 (was 93888) Politie spoort milieudelicten op met vliegtuig Een 62-jarige landbouwer uit de Soes ter polder werd op heterdaad betrapt toen hij tweehonderd liter afgekeurde melk in de sloot liet lopen. Hij heeft daarvoor een boete opgelegd gekregen van 500 gulden. De man werd in april dit jaar betrapt op de illegale lozing van de melk. Naast de sloot stonden nog zeven vaten van tweehonder liter klaar om leeggegoten te worden. De sloot staat in verbinding met de Eem. De melk was afgekeurd omdat de koeling van de melk was ge stagneerd en deze nu niet meer ver kocht mocht worden. De politie kwam dit milieudelict op het spoor aan de hand van foto's die waren gemaakt door de Rijksluchtvaartdienst en de veldpolitie van Zeist. Deze maak ten begin april een zogenaamde milieu- vlucht, bedoeld om delicten op te spo ren, boven het Eemdal. Binnenkort zal een tweede milieuvlucht worden ge houden. Vanaf maandag 20 augustus kan het verkeer op de Dalweg hinder ondervinden tussen de spoorweg overgang en de Soester Enghweg. Wegens werkzaamheden aan de weg, zal een deel van de Dalweg zijn afgesloten. Het verkeer zal met tijde lijk geplaatste verkeerslichten gere geld worden. De werkzaamheden gaan ongeveer een week duren. In verband met de Gildeloop geldt op woensdag 22 augustus vanaf 18.30 uur een aantal tijdelijke verkeersmaatrege len in de Kerkebuurt. De P.v.d. Bree- merweg (tussen Kerkstraat en Hooi- weg), de Hooiweg, de Eemweg (tussen Eemstraat en Hooiweg), de Eemstraat en de Kerkstraat (tussen Eemstraat en P.v.d. Breemerweg) zijn gesloten voor alle verkeer in beide richtingen. De ge slotenverklaring van de A.P. Hilhorst- weg voor motorvoertuigen wordt die avond opgeheven. DANSCENTRUM M.I.V. ZAT. 1 SEPT. START VRIJDANSEN Aanvang: 20.30 uur. Weegbreestraat 205-207 Soest - Tel. 1 79 54 pagina van BRtUKELEN bv m. 5 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 KROP SLA EN EEN KOMKOMMER SAMEN GEBRADEN GEHAKT 200 GRAM JbAjr KALKOENFILET 1 KILO VAN TJEl 18.98 ITTl VOOR AMW GELDERS VOLKOREN BROOD 800 GRAM JfeAJ MAGERE HAMLAPPEN Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1