scliocmalicï BERPAS PARKET DE MOOISTE FOTO'S UIT EIK ROLLETJE. I \JOn h 195.- 'Wat mooi is, moet niet te lang duren' 'Welvaart heeft eend de das omgedaan' Provincie bindt strijd aan met afvalberg COME li Soest 50 jaar geleden Poolse weeskinderen weer terug naar Kozle SS. Laatste 'lelijke eend' in Portugal van de band gerold Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen i Inbraak in woning Ontwerp-afvalstoffenplan provincie tot 5 oktober ter visie SOEST Een dag van huis met het Rode Kruis Weegbreestraat afgesloten Verkeersmaatregel Albert Cuyplaan daar moet u beslist kijken voordat u gaat beslissen! Foto's van topkwaliteit met de bekende Agfa Topfoto garantie. In gratis foto-album, vandaag gebracht - morgen klaar FOTO «VIDEO AUDIO ;evioiwiui |A( Concert Jeugdorkest in Soest 16 augustus 1940 Verduistering van winkels WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 Zondag was het weer afgelopen voor de 23 Poolse weeskinderen die een week op vakantie waren geweest in Soest. Om twee uur 's middags werden de kinderen en hun begeleiders uitge zwaaid en de opvallende 'Sindbad'- bus zette koers naar Kozle. "Het was prachtig en het was heerlijk. Maar wat mooi is moet niet te lang duren, dan is het niet mooi meer," zei weeshuisdi rectrice Anna Trybus. Terwijl sommige kinderen opgewekt de bus insprongen, viel het afscheid ande ren zwaar. Een Pools meisje was tijdens de vakantie hevig verliefd geworden op een medewerker van de kinderboerde rij, waar de kinderen de hele week ver bleven. Tranen en beloften bemoeilijk ten het afscheid. "Haar hart blijft hier, maar zij moet weer mee," verzuchtte Anna Trybus. Zij benadrukte namens alle kinderen dat ze een fantastische week hadden gehad. Een onvergetelij ke ervaring, zeker ook voor de negen begeleiders, waarvoor iedereen de Soesters zeer dankbaar is. Initiatiefnemer Bob Sluis noemde de vakantie zeer geslaagd en wellicht voor herhaling vatbaar. "Er zijn nog geen concrete plannen voor, maar ik ga daar kijken of er nog een andere groep is die hiervoor in aanmerking komt." Hij vond dat Soest heel spontaan op de Poolse gasten had gereageerd. "We hebben veel telefoontjes gehad van mensen die wilden weten of ze iets kon den doen en hoe laat we vertrokken de volgende dag. Dan stonden er altijd wel een paar ons uit te zwaaien" Bert Krijger van het Jumelage-comité had voor de Polen een prachtig aanden ken aan de vakantie gemaakt in de vorm van een videoband. Groot was de ver bazing bij Sluis toen hij daar ook een ex emplaar van in zijn handen kreeg ge drukt. De man die anders altijd wel zijn woordje klaar heeft, was er even stil van. Efteling Het is een drukke week geweest voor de kinderen. Zij hebben een bezoek ge bracht aan onder meer Madurodam, het Dolfinarium, de dierentuin en de Soester Duinen. Er stond paardrijden op het programma en tussendoor zijn zij ook nog even gaan zwemmen in Nij- kerk. Woensdag stond de Efteling op het programma. Om acht uur vertrok de bus richting Kaatsheuvel. Tijdens de rit werden de kinderen door Anna Trybus op aangeven van Gert Beijen attent ge maakt op typisch Hollandse dingen waar de gemiddelde Nederlander nog geen seconde voor omkijkt. De kinde ren keken vol belangstelling naar de Domkerk, naar Rijn, Waal en Maas, molens en t.v.mast. Eenmaal hek door van de Efteling za gen we nog even in een flits 23 opge wonden gezichtjes. Toen waren ze ver dwenen, ze zwermden uit elkaar, en gingen in groepjes op ontdekkingsreis in het paradijs. Uren lang was er geen groep te bekennen. Na het middaguur was er een groepje vijftien tot zeven tienjarigen dat wel een paar uur op stap wilde met een nieuwsgierige Nederlan der. De Polen waren verschrikkelijk uit gelaten. Toen we de groep begeleiders tegenkwamen, ontdekten we daar het zelfde enthousiasme als bij de kinderen: 'alles is hier zo prachtig'. En dat was het ook. Schitterend aange legde tuinen, veel bloemen, sprookjes huisjes, verkleed personeel en de ra zendsnelle attracties voor echte durfal- Het is weer voorbij, die mooie vakan tie. De Poolse kinderen en hun begelei ders stappen weer in de bus richting Koz- te- Foto: Goos van der Wilt. len. Voor de 'Python', een slingerende achtbaan waar menigeen bij het kijken ernaar al duizelig wordt, draaiden ze hun hand niet om. Het uitgedunde groepje 'gevonden' Polen bestond uit Wojtek, Borszcz, Ongkowski, Wand- zuira, Ela (eindelijke een uitspreekbare naam), Adam, Joanna en Iwona. De laatste sprak naar eigen zeggen 'hm hm English en klein Deutsch'. Maar met handen, voeten, aanwijzen en vooral verschrikkelijk veel lachen was er best een gesprek op gang te brengen. Leuk Vragen of ze het er leuk vonden, bleek moeilijker dan gedacht. Gebaren, woorden proberen, niemand begreep er een snars van. "Eleganza," probeert Iwona, en zoende daarbij haar vinger toppen en sloeg haar ogen ten hemel. Dat leek er in ieder geval het dichtst bij in de buurt te komen. De rest van de groep knikte in ieder geval instem mend. Rustig kuierden we verder over de Efteling. Inmiddels was het al duide lijk geworden dat de kinderen grote fans zijn van Heavy Metal, Hip Hop, House en andere moderne muziek. Ze houden van films en vooral van Nederland. Na een korte, maar zeer nuttige les in het Pools, waarbij een aantal handige woorden als dank je, blikje spa, rietje, hemel, zon, haar, pet en regen aan bod komen, was het weer tijd om terug te gaan. Een prachtige, maar vermoeien de dag. Met als gevolg dat iedereen in de bus naar huis wel even de ogen dicht deed, niemand uitgezonderd. De laatste 'lelijke eend' is enige tijd ge leden van de band gerold in de Portu gese stad Manqualde, de enige plaats waar sinds 1988 nog de 2CV's werden gefabriceerd. Het tijdperk van de 'bouwdoos' is afgelopen. Clubs van liefhebbers die de populaire Franse auto onsterfelijk willen maken, schie ten uit de grond. De Soester Citroën- dealer W. Kuijer heeft gemengde ge voelens bij het afscheid: "Aan de ene kant is het jammer, het was een unieke auto. Maar tijden veranderen en de mensen stellen hogere eisen aan een auto. Er was geen markt meer voor." In 1949 begon Citroën met de produk- tie van de 2CV. De opdracht van de toenmalige Citroën-directeur Boulan- ger bleek een succesformule tot gevolg te hebben. Hij wilde met een auto op de markt komen waarmee twee mensen en een zak aardappelen zich met zestig ki lometer per uur konden verplaatsen, zonder hun hoge hoed af te zetten. De auto mocht al snel op een enorme populariteit onder de Franse en later Europese bevolking rekenen. De typi sche bouw, de zuinigheid - een benzine verbruik van één op twintig was toen- dertijd nog een grote uitzondering - en het doe-het-zelf karakter zorgden voor hoge verkoopcijfers. Kuijer noemt het een auto die bij iedereen van acht tot achtentachtig paste. "Ik heb de eend ruim 25 jaar lang verkocht. In die tijd heb ik klanten gehad die er heel wat ver sleten hebben." Het succes van de eend verbaast hem niets. "Een eend was een echte bouwdoos. Alles kon eruit: wan neer je ging pick-nicken in het bos haal de je de stoeltjes eruit. De enorme kast van oma kon, wanneer je de kap van de wagen haalde, met het grootste gemak at - worden verhuisd. En was de auto aan een schoonmaakbeurt toe, dan demon teerde je het interieur en zette de tuins lang erop!" De zogenaamde schoonheidsfoutjes aan de lelijke eend bleken soms bij toe val heel functioneel. "Wanneer je de raampjes een beetje open zette, begon nen ze spontaan te klapperen. Mis schien in het begin een vervelend ge luid, maar het bleek dat de klapperende raampjes in combinatie met de open ventilatieklep onder de voorruit voor een prettige luchtdruk in de auto zorg den, een soort automatische ventilatie dus." Oliecrisis Een periode waarin de 2CV enorm ge- Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u het graag. 3 jaar garantie. ~T. J] r van Weedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 voor alle zekerheid! technische diénst tel. 02155-10344* JsFoto: Goos van der Wilt. De lelijke eend wordt een zwaan. Het kleine Franse autootje zal nu deproduk- tie gestopt is een collectors-item worden. wild was, was ten tijde van de oliecrisis. Het zuinige benzinegebruik bood in die tijd veel voordeel. Kuijer: 'Tn de jaren zeventig, tijdens de crisis stond het wei land hier tegenover helemaal vol met eenden. Iedereen wilde in een eend rij den, ik kon ze niet aanslepen!" In de jaren tachtig ging het steeds slech ter met het Franse autootje. Zo slecht zelfs dat de Citroën-directie in 1988 be sloot de productie alleen nog in Portu gal te laten plaatsvinden. Nu is het doek definitief gevallen. De heer Kuijer merkt de gevolgen daarvan direct: "De auto is weer enorm geliefd. Bijna dage lijks komen ze langs voor een eend. Het wordt een echte liefhebbersauto en daardoor ook steeds meer waard." De trouwe fans richten clubs op om de eend onder de auto's te houden. Ondanks het feit dat de auto al langer dan veertig jaar bestaat, is het een model waar niemand op uitgekeken raakt. "Ik denk dat de welvaart de eend uitein delijk de das heeft omgedaan," zegt W. Kuijer. "Er was geen toekomst meer voor. Er is de laatste jaren niet alleen een steeds groter aanbod in kleine, goedkope, zuinige auto's gekomen, de mensen geven ook meer geld uit aan een auto. Men wil meer luxe en com fort." Een 28-jarige bewoonster van de Vale riaanstraat hoorde zondagavond laat gestommel in haar woning. Toen zij poolshoogte ging nemen, trof zij daar een kapotte glasplaat in haar voordeur aan. Uit de woning werd niets vermist. Gedeputeerde Staten streven ernaar om 1995 veertig procent van het groente-, fruit- en tuinafval (GFT- afval) uit huishoudelijk afval apart in te zamelen en te composteren in een installatie, die ergens in de provincie Utrecht moet komen te staan. Dat staat in het ontwerp van het tweede af- valstoffenplan van de provincie Utrecht, dat tot 5 oktober ter inzage ligt op alle gemeentehuizen in de pro vincie Utrecht. Verder wil het dagelijks bestuur van de provincie onder meer de inzameling van glas, papier en karton intensiveren, de rol van kringloopwinkels versterken, het oprichten van gemeentelijke kringloopstations, waar men afval ge scheiden kan inleveren, stimuleren en metalen en grof tuinafval zoveel moge lijk aan de bron laten scheiden. Ook wil men selectief slopen zoveel mogelijk bevorderen, vanaf 1993 geen gemeng de partijen bouw- en sloopafval meer laten accepteren op de stortplaatsen in de provincie Utrecht en bedrijven meer aandacht laten schenken aan milieu zorgsystemen. Nieuwe verbrandingsovens In het ontwerp-tweede afvalstoffen- plan, dat in 1991 van kracht moet wor den, gaat het College van Gedeputeer de Staten ervan uit dat het huishoude lijk afval, behalve het apart ingezamel de composteerbare deel, tot 2003 bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) wordt verbrand. Dan loopt namelijk het contract af tussen de AVR en het Open baar Lichaam Afvalverwijdering Utrecht (AVU). In de AVU werken de Utrechtse gemeenten en de provincie samen op het gebied van de afvalverwij dering. Na 2003 moeten er in Midden-Neder land een of meer verbrandingsovens beschikbaar zijn voor de verbranding van het Utrechtse huisvuil. Dat strookt met de mening van de Landelijke Coör dinatie Commissie Afvalstoffenbeleid, die uitgaat van vijf afvalverwerkingsre gio's. Utrecht vormt samen met Gelder land en Flevoland zo'n regio. Het voorgenomen afvalstoffenbeleid moet leiden tot het terugdringen van de omvang van de afvalstoffenstroom. Het afval dat niet kan worden hergebruikt, moet uit het oogpunt van milieubeheer verantwoord en doelmatig worden ver wijderd. Bij het ontwerp-plan is door TNO in opdracht van de provincie een Milieu- Effect-Rapport (MER) opgesteld. In dat MER worden de gevolgen voor het milieu geschetst, die zouden optreden als het door GS voorgenomen beleid wordt uitgevoerd. Daarnaast heeft TNO in het MER eep vergelijking ge maakt tussen de effecten op het milieu van het door GS voorgestelde beleid, het huidige beleid en de voor het milieu de beste oplossing. Duurder Bij het huidige beleid zal het afvalaan- bod in de provincie Utrecht in 1995 zijn gestegen met ongeveer 1,4 miljoen ton, bij het beleid uit het plan is het ongeveer een miljoen ton en de meest milieu vriendelijke oplossing zorgt voor onge veer 700 duizend ton meer afval in 1995. Voor de uitvoering van die meest milieuvriendelijke oplossing is de ko mende vijfjaar echter ongeveer 70 mil joen gulden meer nodig dan voor het voorgenomen beleid. En daarvoor is in de komende vijfjaren naar schatting al zo'n 47 miljoen gulden extra nodig. Bo vendien zal de afvalverwerking de ko mende jaren toch al duurder worden doordat het afvalaanbod blijft toene men en de tarieven voor het storten en verbranden ook steeds hoger worden. Dat komt doordat de milieu-eisen voor verbrandingsovens en stortplaatsen steeds strenger worden. Informatie-avonden Het ontwerp-tweede afvalstoffenplan van de provincie Utrecht ligt tot 5 okto ber (tijdens kantooruren) ter visie op al le gemeentehuizen in de provincie Utrecht en op het Provinciehuis en het Provinciekantoor Rijnsweerd. Tot die datum kan ieder op het ontwerp-plan reageren. In september organiseert de provincie een viertal informatie-avond en voor belanghebbenden en belang stellenden over het voorgenomen afval stoffenbeleid. De bijeenkomsten vin den plaats in Amersfoort (op 14 sep tember in de Eenhoorn), in Woerden (op 19 september in het Arsenaal), in Veenendaal (op 20 september in de Lampegiet) en in Utrecht (op 21 sep tember in de Jaarbeurs). Alle bijeen komsten beginnen om 20.00 uur. Na 5 oktober gaat de provincie de binnenge komen reacties verwerken. Begin vol gend jaar zullen Provinciale Staten het definitieve plan vaststellen. Iedereen, die zelf over een plan wil be schikken, kan een exemplaar bestellen bij de provincie Utrecht, Postbus 80300, 3508 TH (telefoon 030 - 582228). De kostprijs is 17 gulden 50 inclusief verzendkosten. Samen met een milieu-effect-rapport kost het af valstoffenplan 31 gulden. De provincie heeft een speciale inspraakfolder over het ontwerp-afvalstoffenplan gemaakt, waarin in hoofdlijnen van het afvalstof fenbeleid, dat de provincie Utrecht wil uitvoeren, staan weergegeven. Ook staat daarin hoe men op het ontwerp plan kan reageren. De folder is gratis verkrijgbaar bij alle bibliotheken en ge meentehuizen in de provincie Utrecht. Clubs voor: Beginners Gevorderden Vergevorderden Zeer vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: jeugd echtparen jongeren 20 tot 35 jaar (1e, 2e en 3e jaars) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! Inschrijven - informatie: dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 uur tot 20.00 uur :l. 02155 - 2 28 11 b.g.g. 1 09 74 Langskomen kan natuurlijk ook, en wel op dinsdag 28 aug. en 4 -11 -18 en 25 september vrijdag: 24 en 31 aug. op 14 en 21 september van 19.00 - 20.00 uur in zaal Credo aan de Julianalaan 19 te Soestdijk Op dinsdag 25 september organiseert de afdeling Soest/Soesterberg van het Ned. Rode Kruis een dagtocht voor diegenen die nooit met vakantie kun nen of zelden een dag uitgaan, omdat dit voor hen niet mogelijk is zonder hulp. Het is de bedoeling de deelne- mers(sters) aan deze tocht een mooi stukje Nederland te laten zien. Op het programma staat een bezoek aan de mosterd- en azijnfabriek en museum te Doesburg, waar het maken van mosterd zal worden vertoond. Ook is er een ge zellig plein in oude stijl (het Gildehof) waar diverse ambachtswinkels zijn. Wie denkt voor deze bustocht in aan merking te komen of hiervoor iemand weet, kan dit opgeven bij mevrouw Reer, tel. 02155-11998, of bij me vrouw Mertens, tel. 02155-13957. Mocht deze tocht wordt een eigen bij drage gevraagd van f 20,-. Voor dit een bezwaar zijn, dan toch kontakt opne men met één van beide dames. In verband met het aanbrengen van ver- keersremmende maatregelen is het ge deelte Weegbreestraat tussen de Smits- weg en de Ereprijsstraat voor alle ver keer in beide richtingen afgesloten. De ze maatregel geldt voor de periode maandag 20 tot en met vrijdag 24 au gustus. In de periode maandag 20 tot en met vrijdag 24 augustus wordt er gewerkt aan de uitmonding Albert Cuyplaan op de Dalweg. Dat betekent dat de aanslui ting van de Albert Cuyplaan met de Dalweg, gezien vanuit de richting Mo lenstraat, gesloten is voor alle verkeer. Tevens geldt in die periode het verbod voor alle verkeer dat vanaf de Dalweg de Albert Cuyplaan op wil rijden in de richting van de Molenstraat. dé parketspecialist in Midden-Nederland BERPAS PARKET SOEST b Birkstraat 91 Tel. 02155-20022 Geopend: di t/m vr. 10.00-17.30 uur za. 10.00-16.00 uur 140 m' SHOWRUIMTE WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" - AQFA SOEST - TEL. 12874 •4» Vrijdag 17 augustus in Oude Kerk Op vrijdag 17 augustus geeft het Noordhollands Jeugdorkest een con cert in de Oude Kerk. De jonge leden leggen deze week de laatste hand aan de muzikale voorbereiding van het programma. De toegang tot het con cert is gratis. Op het programma staan werken van Koetsier (voor hout, koper, slagwerk en harp), Gabriël Fauré, Camille Saint- Saëns en Antonin Dvorak. Het orkest staat onder leiding van Pieter-Jan Olt- hof. Solistische medewerking wordt verleend door Michiel Weidner. Het orkest is reeds vóór de vakantiepe riode met instuderen van het program ma begonnen. Deze week zijn zij inten sief bezig met het afwerken van de werken in de jeugdherberg in Soest. Het Noordhollands Jeugdorkest werd in 1962 opgericht. Er was toen grote be hoefte aan een dergelijk orkest omdat de Noordhollandse muziekscholen nog geen eigen orkest konden opbrengen. Met zo'n 90 man en vrouw speelt het NHJO inmiddels met een volledig sym fonische bezetting. De gemiddelde leef tijd van de orkestleden is 17 jaar. Het orkest heeft een goede naam opge bouwd in de regio Noord Holland. Door jaarlijks audities te organiseren tracht de organisatie van het NHJO de orkestbezetting op peil te houden. 20 AUG. TERUG VAN VAKANTIE Dan staan wij weer tot uw diens in Bilthoven. Telefoon: 030-2824' De dagen zijn nu nog betrekkelijk lang, maar ze korten toch reeds merkbaar. Dit laatste is oorzaak, dat vele winkeliers in onze gemeente zich zorgen gaan maken over de verduistering van hun winkels het a.s. najaar en het komende winterseizoen. Tal van winkelinrichtingen maken immers de verduisteringsnoodzaak tot een 'moeilijk en duurprobleem, waarom wij de vraag zouden willen stellen, of het niet van belang is, dat de winkeliers of de vereenigingen, waarin zij zijn samen gebracht, deze aangelegenheid met en onder elkander bezien, vooral nu nog eenige tijd voor voorbereiding rest en de gelegenheid er nog is om tot afspra ken te komen. Om het probleem tijdig aan de orde te stellen, werpen wij hier de vraag op, of verduistering van winkelzaken straks wel noodig is. Waarschijnlijk zal in de groote steden des avonds een gedeelte der straatver lichting nog afgeschermd mogen branden en zal het verkeer daar niet geheel zijn verlamd, maar op het platteland en zoo ook in onze gemeente zal dit an ders zijn. Het is te verwachten, dat, als het eenmaal donker is geworden, zich hier nie mand zonder noodzaak meer op straat begeeft. Wel zal het in den a.s. winter langer licht zijn dan anders, daar we het voordeel behouder der invoering van den Midden-Europeesche tijd. Zelfs in midwin ter als de dagen het kortst zijn, zal men zich tot omstreeks 5 uur of half 6 n.m. buiten kunnen ophouden- Is het noodig, dat de winkelier zijn zaak later openhoudt? Met een beetje goe den wil jegens elkaar - we leven toch in oorlogstijd - kan elke gezin zijn bood schappen vóór dien tijd hebben verzorgd. Trouwens, dit sluitingsuur zou voor een slechts zeer korten tijd benoodigd zijn; in najaar en voorjaar kan het later worden gesteld Komt men vooraf niet tot overeenstemming, dan zal eenige zakenman, die het tóch al hard te verantwoorden heeft door de tijdsomstandigheden, genoopt zijn om zich een kostbare verduisteringsinstallatie aan te schaffen; hij moet niet enkel groote raamoppervlakten behoorlijk afdekken, maar eveneens zor gen dat door opengaande deuren geen licht naar buiten komt te stralen. En waartoe dat alles? Uren zal hij met zijn personeel moeten staan wachten, of er ook een klant komt opdagen, die alle gevaar trotseert door des avonds te gaan rondscharre len ten behoeve van iets, dat evengoed des daags had kunnen geschieden. Wat de winkelier in den winteravond nog zal kunnen verdienen, weegt geens zins op tegen het ongemak en tegen de groote kosten van: éérst verduistering en dón verlichting, om van de kosten van verwarming nog maar te zwijgen. Wellicht acht men een vroege sluiting een bezwaar voor den Sinterklaas- en Kersttijd. Ook deze vrees achten we ongegrond. Vergeten we niet, dat er van een verduisterde etalage geen enkele bekoring kan uitgaan. Een der attracties dezer etalages in den genoemden tijd - het be kijken derzelve bij kunstlicht - vervalt automatisch. En het publiek zal er ook in Sinterklaas- en Kersttijd niets voor voelen om des avonds in donker inkoo- pen te gaan doen. Men neemt bij die gelegenheden graag kinderen mee en dat gaat nu eenmaal niet of moeilijk langs verduisterde wegen. Vrouwen en meis jes zullen het evenzeer schuwen om bij verduistering alleen boodschappen te gaan doen. Er lijkt ons alles voor te zeggen, dat het sluitingsuur in den a.s. win tertijd wordt geregeld naar het oogenblik van het verscheiden van het dag licht. Dan vermijden we onnoodige kostbare uitgaven voor de winkeliers, het gevaar van persoonlijke ongelukken én zekere zedelijke gevaren. Het is nu d en tijd om daartoe afspraken te maken, hetgeen ons beter lijkt, dan dat later de gemeente, wegens het niet geheel voldoen aan de verduisteringsvoorschrif ten, regelend en gebiedend zou moeten optreden. ELCKERLYC Het fraaie Soester openluchttheater is na een lange pauze Dinsdagavond weer bevolkt geweest. De sirene rust tusschen het frissche groen, de penetrante geur der dennen en een wolklooze zomeravond-hemel waren de eerste noodzakelijke waarbor gen voor het slagen van deze opvoering. Voegen we daar nog bij het uitstekend spel van het optredend gezelschap van Henri Menning, dan kunnen we zeker van een geslaagden avond spreken, al viel de opkomst van het publiek, hetwelk niet massaal was, tegen. Henri Menning, de regisseur-acteur, sprak een welkomstwoord speciaal ge richt tot den burgemeester en andere autoriteiten, waarin hij dank bracht aan den Burgemeester voor zijn bemoeienissen, dank bracht aan de verschillende firma's en de plaatselijke pers. Dit is de eerste maal in dit seizoen, dat het openluchttheater bespeeld zal wor den, aldus spr.en het is jammer, dat het de eenige maal is van dit jaar, want als het aan spr. gelegen zou zijn, werd hier iedere avond een opvoering gegeven. Spr. gaf hierna een korte uiteenzetting van het spel en daarna de inleiding, waarna Elckerlyc ten tooneele kwam. De motieven van Peter Dorland's schepping zijn in dit blad genoegzaam beschreven en zijn ontleend aan Oos terse parabels. De bittere levenswijsheid, die zegt, dat men in nood zich niet op zijn vrienden kan verlaten en daarbij de diep-religieuze strekking werden met kleur en vaart buitengewoon goed vertolkt en Henri Menning, Rita Veth, Joka Senstius, Jan Hageboud c.s. hadden een aandachtig gehoor. De simpele opgewrongen verzen in de Oud-Hollandsche taal, het vlotte uit nemende spel en de fraaie costumes zorgden voor een kunstgenot van hooge waarde en van goed gehalte. Ook de medewerking van het knapenkoor "Can tate Domino" alhier onder leiding van den heer F. Menning was zeer te roe men. Het daverende applaus na de opvoering was volkomen verdiend.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3