LEEF! SB 9GB 398 SBB EEN UITKOMST BIJ THUISKOMST! JA [fcd CXojJks HQF CEmnR CEZinsmflRKi <s> ceirrr gezhisrirrkt Molenschot wil voor 1993 nieuwbouw STEITNER PETERS Makelaars w INRUIL AKTIE VOETBALSCHOENEN f25.- RETOUR ÊbkarElsEnt Geen woning in Soest voor dakloos gezin Inspraak zonering in slotfase RUUD SMIT A&0 VERZEKERT Rectificatie open dagen nieuw gemeentehuis lb.v. soest f f i i Huidige accommodatie heeft terugloop inschrijvingen tot gevolg Oudste inwoonster 101 jaar Ze laten ons steeds verder in de strontzakken' Politie lost kwart misdrijven op JÊ |k Vast- schoenen SCHOEN-ADVISEURS MOSSELEN Bezwaren kunnen tot 7 september worden ingediend visspecialiteiten Vlucht in maisveld VERSE Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9 68e JAARGANG NO. 52 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bi[: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Meer informatie op pagina 6. In de vorige editie van deze krant stonden de dagen waarop het Soes ter publiek uitgenodigd is een kijkje te komen nemen in het nieuwe ge meentehuis vermeld. Per abuis klopten deze data niet. Belangstellende ingezetenen krijgen de gelegenheid om op zaterdag 22 september tussen 14.00 uur en 18.00 uur en op dinsdag 25 september tus sen 19.00 uur en 22.00 uur te komen kijken. Ambtenaren zijn aanwezig om het publiek rond te leiden. Voor iedere bezoeker ligt een leuke herin nering klaar aan dit bezoek. Er is een uitgebreid programma voor jong en oud. Diverse Soester verenigingen zullen de open dagen luister bijzet ten. Bij aankoop van een paar nieuwe voetbal schoenen van f 125,- of meer, ontvangt u f 25,- retour bij inlevering van uw oude voetbal schoenen. (Bij aankoop van voetbalschoenen onder f 125,- ontvangt u f 12.50,- retour) LOTTOADIDASDIADORACRUYFFASICSHUMMEL Inruilaktie loopt t/m 8 - 9 -1990 spar thuis Soesterbergsestraat 3 - Tel. 02155 - 1 27 49 Zondag 19 augustus werd mevrouw Nieuwenhuis-Meijer 101 jaar. Deze in Molenschot woonachtige Soesterse is hiermee de oudste in woonster van onze gemeente. Zij kreeg van het gemeentebestuur een doos bonbons aangeboden. De jarige mevrouw Nieuwenhuis- Meijer kan geen bezoek ontvangen. "Dat wordt veel te druk voor haar," vertelt het hoofd van de ziekenafde ling, waar de 101-jarige al enige ja ren verblijft. Mevrouw Nieuwenhuis-Meijer werd in 1889 in Culemborg geboren. Na haar huwelijk met een Soester ves tigde zij zich in onze gemeente. Sinds 1980 woont zij in bejaardencentrum Molenschot, waar zij heel regelmatig bezoek krijgt van familie. Op Molenschot is haar verjaardag niet ongemerkt, maar wel zo rustig mogelijk voorbijgegaan. De bon bons van B W, haar lievelingss noepgoed, werd door het bestuur bij Molenschot afgegeven. HOLLANDSE SPERZIEBONEN JONG BELEGEN KAAS SLAGROOM OF MOKKASCHNITT STAM TARTAAR kilo kilo 500 gram 100 gfiam AMBACHTELIJKE BOEREN ACHTER HAM NU 100 GRAM pagina «Fvan BREUKELEN bv m. 5 1 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-133 87 Bejaardencentrum Molenschot wil liefst voor 1993 de deuren van een nieuw pand openen. Directrice me vrouw Ê.E. Vischer zegt in ieder geval Verschrikkelijke haast' met de plan nen te maken. Over de plaats waar het nieuwe Molenschot - dat waarschijn lijk onder andere naam verder zal gaan -, en de kosten is het bestuur momen teel druk aan het vergaderen. Het is de bedoeling dat naast de nieuwe accom modatie in Soest, met een capaciteit van 120 kamers, ook een dependance met 30 plaatsen van het toekomstige bejaardencentrum in Soesterberg komt. Het bestuur van Molenschot denkt al enige tijd na over renovatie en eventue le nieuwbouw. Het probleem is, dat de maatschappij die het pand aan het be stuur verhuurt, de NCHB, geen brood ziet in nieuwbouw, omdat volgens hen het huidige pand nog teveel waard is om het helemaal af te schrijven. De kosten van nieuwbouw opgeteld bij dit restant van de boekwaarde was voor hen te hoog. De NCHB haakte af, en Molen schot was gedwongen andere wegen in te slaan. Wat de nieuwbouw gaat kosten kan di rectrice mevrouw E.E. Vischer nog niet zeggen. De provincie, die de subsidies in deze sector toekent, heeft wel een aantal financiële randvoorwaarden ge steld. "Het is in feite onzinnig om een bedrag te noemen. We hebben van de provincie de nadrukkelijke opdracht gekregen na nieuwbouw niet boven de jaarsubsidie uit te komen die we nu ont vangen. In die jaarsubsidie zit alles in begrepen: personeelskosten, verwar ming, de huur van het gebouw, de voe ding, alle variabele en vaste kosten. Wanneer we de plannen voor de nieuw bouw rond hebben, gaan we praten met een financierder. Dat kan een bank zijn, ja, of een pensioenfonds. De aflossing van die lening en de rente valt weer bin nen de jaarsubsidie." Verouderd Dat de nieuwbouw er snel moet komen, staat voor het bestuur vast. Molenschot is verouderd en voldoet niet meer aan de eisen die in deze tijd aan bejaarden voorzieningen worden gesteld. De ka mers zijn klein en de bewoners moeten gebruik maken van gezamenlijke sani taire voorzieningen. Bovendien is het centrum moeilijk toegankelijk voor rol stoelen. De gevolgen hiervan zijn voor bestuur, personeel en bewoners duide lijk merkbaar. Er is een teruggang te zien in het aantal inschrijvingen. Oude re mensen die nog wel even de tijd heb ben voor ze in een bejaardencentrum willen gaan wonen, schrijven zich liever in bij een ander oord, wat meer naar hun zin is. De wachtlijst nemen ze dan voor lief. Dat betekent dat Molenschot nauwe lijks een wachtlijst heeft en vrijwel altijd plaats heeft voor spoedgevallen, zoals De gemeentepolitie Soest loste in de eerste helft van 1990 een kwart van de gemelde misdrijven op. Dit staat in het halfjaarlijks verslag van de politie. Er werden in de eerste helft van dit jaar 1344 misdrijven bij de politie aangege ven. Dat zijn er 115 minder dan vorig jaar. Van deze 1344 misdrijven wist het korps er 304 op te lossen. Dit komt neer op een oplossingspercentage van 23 procent. Het merendeel van de aange geven misdaden zijn diefstallen en in braken. Hiervan werden er 927 gerap porteerd. Deze vallen onder overtre dingen tegen het Wetboek van Straf recht. Het betreft vooral inbraken in woningen en bedrijven, diefstal van fietsen, bromfietsen en andere voertui gen. Bij overtreding van de Verkeerswegen- wet scoort rijden onder invloed hoog. Maar liefst 80 automobilisten kregen in de eerste maanden van dit jaar een pro cesverbaal omdat,zij met een borrel op achter het stuur gingen zitten. Verder werden 72 personen aangehouden die ervan werden verdacht te zijn doorgere den na een ongeval te hebben veroor zaakt. Maarssen het hele geldbedrag in één keer hebben. Maarssen zegt dat er over te praten valt. Hendrikse wordt zo moe van alle tegenstrijdige berichten: "Al die woningzoekenden hebben een dak boven hun hoofd. Wij niet. Het is ge woon onwil van die lui. Kijk, de oplos sing die ik heb aangedragen is heel sim pel. Geef ons een huis, dan kan Conny haar uitkering opnieuw aanvragen, dan kunnen wij ons financiële plaatje weer gezond maken. Zo komen wij er na tuurlijk nooit uit. Ze laten ons steeds verder in de stront zakken." De inwoners van Soest reageren over het algemeen meelevend. "Er is bij voorbeeld een man die ons af en toe wat toestopt. Hij kwam ook een luchtbedje en een pomp brengen voor Claudia. Ook kreeg ze een pop. Vanavond kan ze bij dat gezin in huis slapen, gaat ze on der de douche. Claudia slaapt hier wel onder twee slaapzakken, maar het is 's nachts best koud," aldus Hendrikse. Het gezin 'leeft' rond het gemeentehuis, waar ze gebruik mogen maken van het sanitair en nu en dan een warme kop koffie krijgen aangereikt. Naast de drie jarige Claudia is er een tweeling op komst, die in oktober in de Lichtenberg in Amersfoort zal worden gehaald. Het drietal uit Maarssen wil in de ge meente Soest wonen, omdat Dirk Hen drikse in Soesterberg werkt en dus eco nomisch gebonden is aan deze gemeen te. In Maarssen raakte het gezin in de problemen toen zij met een enorme huurschuld te kampen kregen. Over de oorzaak daarvan zijn de meningen ver deeld en het gezin zegt met een recht zaak bezig te zijn om de waarheid op ta fel te krijgen. Dirk Hendrikse houdt bij hoog en laag vol dat een familielid van hem een medewerker van de woning bouwvereniging Goed Wonen in Maarssen heeft omgekocht. Deze zou daarvoor een huurschuld in hebben ge voerd, 'omdat ze niet willen dat ik met een gehandicapte vrou\y omga'. De 24- jarige Conny heeft een botziekte aan heup en ruggemerg en zit aan een rol stoel vast. Een woordvoerder van de woningbouwvereniging in Maarssen noemt de aantijging van Hendrikse 'on zin'. "Ik zou ook echt niet weten hoe zoiets dan gedaan zou moeten worden." Deurwaarder Nadat zij door de deurwaarder uit hun woning waren gezet, zochten Dirk, Conny en Claudia onderdak bij een aantal opvangcentra, waaronder de Ro tonde in Amersfoort. Ook daar wilde het niet vlotten. Over de reden waarom lopen de meningen weer uiteen. Hen drikse en Conny zeggen dat de mede werkers van de Rotonde hen tegen el kaar uitspeelde en een ruzie uitlokte. Die dan aoor de stagiaires bij wijze van 'Een krepeergeval' noemt de gemeente de situatie waarin Hendrikse en zijn ge zin zitten. Een woning is er echter niet. Foto: Herman van Dam 'studie' mocht worden opgelost. Uit de Rotonde komen heel andere geluiden. Volgens de medewerkers daar maakte het stel het leven van iedereen daar zuur, zodat er uiteindelijk niets anders opzat dan (ze te laten) vertrekken. Na een aantal omzwervingen via een camping zijn ze op de stoep van het ge meentehuis terecht gekomen. Blut - 'we betaalden gemiddeld vijf- a zeshonderd gulden per week aan onderdak, dat houdt niemand lang vol' - en zonder dak boven hun hoofd. Inschrijving Hendrikse heeft zich ingeschreven als woningzoekende in de gemeente Soest. Maar ook over het moment van in schrijven zijn de meningen verdeeld. Volkshuisvesting zegt dat de inschrij- ving drie maanden geleden is binnenge komen. Hendrikse voelt zich - alweer - bedonderd. Hij beweert het formulier een half jaar geleden - 'laat het een maandje schelen' - te hebben ingeleverd bij de verantwoordelijke afdeling. Ze beseffen heel goed op een dood spoor te zitten, maar weten zelf ook niet hoe het verder moet. Een voorstel van de sociale dienst, om twee weken in een woning bij het klooster tussen Baarn en Soest te gaan wonen, om in ieder geval een tijdelijk dak boven hun hoofd te hebben, wijzen ze pertinent af. "Dan verdwijnen we meteen weer in een of andere duistere kaartenbak zonder dat er verder iets gedaan wordt". De arg waan tegen alles en iedereen steken ze niet onder stoelen of banken. "Vind je het gek, dat we argwanend zijn, als je ziet wat ze ons allemaal geflikt heb ben?" roept Hendrikse opstandig. ouderen die herstellen van een ziekte of operatie. Patiënten die meer zorg en aandacht vragen dan andere mensen, waardoor Molenschot automatisch met de 'zwaardere gevallen' te maken krijgt. Mevrouw Vischer ziet de toekomst niet somber in. "De voorbereidingen zijn zwaar en vergen enorm veel tijd, maar de provincie staat achter ons. Bij hen is het bekend dat het werk voor het perso neel door de huidige omstandigheden extra zwaar is. Provinciale Staten vin den ook dat er iets moet gebeuren en is voorstander van nieuwbouw, mits het binnen de eerder genoemde financiële randvoorwaarden gebeurt." Wat er precies zal gaan gebeuren en waar is op dit moment nog niet bekend. Het bestuur onderzoekt de mogelijkhe- Molenschot is verouderd. Het bestuur wil zo snel mogelijk de nieuwbouw rea liseren. Foto: Herman van Dam den en is hierover druk in gesprek met de gemeente. Wel is zeker dat aan de nieuwbouw in Soest, waar 120 plaatsen voor ouderen gecreëerd zullen worden, een dependance in Soesterberg gekop peld zal worden, waar plaats komt voor nog eens 30 ouderen. Nu is er in Molen schot plaats voor 200 ouderen. Wanneer de nieuwbouw gerealiseerd is, zal het bejaardencentrum waarschijn lijk geen Molenschot meer heten. "Een nieuw gebouw, een nieuwe naam, dat lijkt me een prima uitgangspunt," aldus directrice Vischer. Lekker en snel op tafel van weedestraat 149 3761 cd soest Gratis verse mosselgroenten teJ 02155 -1 52 88 Dirk Hendrikse, zijn vriendin Conny Stijlaart, hun driejarig dochtertje Claudia en de hond Bobby hoeven er op korte termijn niet op te rekenen een woning in de gemeente Soest toegewe zen te krijgen. Het drietal is echter vastbesloten hun zitactie vol te hou den. De gemeente Soest lijkt hun laat ste strohalm waar ze zich in hun uit zichtloze situatie aan vast kunnen grij pen. Over de houding van de gemeente is Hendrikse echter in het geheel niet te spreken: "Het is een stel schijtbak- ken hier bij de gemeente," roept hij verontwaardigd. Een gesprek met burgemeester de Widt liep volledig uit de hand. Hendrikse, na een week in het fietsenhok totaal over spannen, kon er niet meer tegen. De strakke houding van de burgemeester maakte hem woedend en hij schold op alles en iedereen, inclusief De Widt. Even later zit hij met een moedeloze blik in zijn ogen op het muurtje en waar schuwt dat hij de commissaris van de Koningin erbij gaat halen. Het drietal is aan het einde van hun latijn. Hun 'we blijven hier zitten totdat we een huis hebben' klinkt steeds minder overtuigd nu de gemeente Soest ook geen pankla re oplossing heeft voor hun probleem. "Een krepeergeval, heel erg triest," noemt gemeentevoorlichterBen van Os de situatie waarin het gezin uit Maars sen zich bevindt. "Maar wij kunnen niets voor ze doen. In de eerste plaats zijn ze met een enorme huurschuld uit hun woning in Maarssen gezet en een woningbouwvereniging in Soest accep teert ze dan niet. In de tweede plaats hebben wij een wachtlijst van ruim drie duizend woningzoekenden in de ge meente. Ze moeten gewoon met de meute mee. Zelfs als ze voorrang zou den krijgen, en dat kan alleen als ze een betalingsregeling met de woningbouw vereniging in Maarssen treffen, komen ze niet voor half september begin okto ber aan de beurt. Er zijn momenteel ge woon geen woningen." Huurschuld Ook WS-directeur W. Snelder bevestigt dat. "We kunnen geen woning geven aan iemand met zo'n grote huurschuld en waarvan we niet zeker weten dat der gelijke problemen met onze woning bouwvereniging in de toekomst niet zullen ontstaan." Ook de heer Moons, hoofd volkshuis vesting, ziet alleen mogelijkheden voor dit gezin wanneer ze de medische ur gentie overleggen en een regeling tref fen met Maarssen. "Dan kunnen wij wat voor ze doen, maar dan kan ik ze nog niet binnen twee maanden een wo ning garanderen." Volgens Dirk Hendrikse wil de woning bouwvereniging Goed Wonen in Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Tot 7 september 1990 kunnen omwo nenden van de vliegbasis Soesterberg bezwaar indienen tegen de ontwerp- geluidszonering. In een brief van de gemeente en de artikel 21-commissie worden de betrokkenen op de slui tingsdatum attent gemaakt. De bezwaren kunnen ingediend wor den tegen de uitgangspunten voor de berekening van de Kosteneenheden en de gevolgen van de zonering. Ook kan het gaan om de controleerbaarheid van de geluidsbelastinggegevens. Kortom, tegen alles wat verband houdt met het gebruik en de hinder van de vliegbasis. De geluidszonering dient als leidraad waar wel of geen woningen gebouwd mogen worden. Al eerder is door de re gering en het parlement besloten dat voor elke vliegbasis een geluidszone moet worden vastgesteld. Daarmee wil len ze bereiken dat er in de directe om geving van de vliegbasis geen woningen en andere geluidsgevoelige gebouwen worden gebouwd, die hinder kunnen ondervinden van de gestationeerde vliegtuigen. De geluidsbelasting wordt aangeduid in Kosteneenheden (KE). Binnen de gebieden waar de geluidsbe lasting hoger is dan 35 KE, mag in prin cipe niet gebouwd worden. Bestaande woningen in gebieden waar de Koste neenheden boven de 40 liggen, zullen moeten worden geisoleerd. Bestemmingsplan De geluidsbelastmglijnen worden na de inspraakprocedure in de gemeentelijke bestemmingsplannen vastgelegd. Daarin moet tevens worden vastgelegd dat er binnen die lijnen geen woningen mogen worden uitgebreid. De gemeen te is hiertoe verplicht. De commissie ex artikel 21 van de Luchtvaartwet - kortweg de artikel 21- commissie - bestaat uit vertegenwoor digers van de omringende gemeenten en de omwonenden van de vliegbasis. Zij nemen de bezwaren in ontvangst en moeten een advies uitbrengen aan de staatsecretaris van defensie. Soest wordt in deze commissie vertegenwoor digd door de wethouder van milieu me vrouw Mieke Swinkels en namens de omwonenden heeft mevrouw A. Mees- Lubberman uit Soesterberg er zitting. De ontwerp-geluidszonering ligt ter in zage in het Dorpshuis in Soesterberg en in het gezamenlijk informatiecentrum. Wie bezwaren heeft kan deze tot 7 sep tember indienen bij de commissie ex ar tikel 21 van de Luchtvaartweg, p/a pro vincie Utrecht, kamer Z.3.14, Postbus 80300, 3508 TH Utrecht. Een 27-jarige Soesterse deed aangifte van de diefstal van haar brommer. De politie kon het voertuig ontdekken met twee onrechtmatige passagiers. Toen zij echter de achtervolging inzette, stuurde de jongeman voorop de brommer het fietspad naar de Parklaan op, waar de politie niet kon volgen. Het tweetal vluchtte het maisveld in, nadat ze de brommer aan de kant hadden gegooid. Daar raakten de agenten het spoor bij ster.

Soester Courant | 1990 | | pagina 1