j^Üiyn Willem Van Oosten UUR wiss l" Soest 50 jaar geleden Meningen vanlezers Open dag volwassenen onderwijs Dasga BLOEMENHUIS de leukste BOEKETTEN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 2, adressen •intóce,nW«m: OïlSS-1' 23 augustus 1940 Een electrische tram in Soest Verkeerd verbonden Unaniem standpunt? Olifanten 15 Augustus Even snel naar Amersfoort... Yrijbaan voor buurtfeesten Fietsverbod A.A. VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Fijn dat jullie weer terug zijn van vakantie! VOLLE VAZEN FESTIVAL Laatste snuffel en curiosamarkt Herinrichting Smitsweg smeeing lease Van Oosten fotoservice BIJ HU ISKOMST! Er is een tijd geweest - die tijd is lang lang voorbij - dat zich langs den rijksweg een vehikel bewoog, voornaam en onmisbaar en passend in het kader van de landelijke rust van dien tijd: de Paardentram. Rustig sjokte het gemeente- paard voor een gemeente-tramwagen en dit duo vormde de eenige verbinding tusschen Soest en Baarn. De wagen kraakte, de bel liet zich hooren, het paard had niet altijd veel haast en als Dritte lm Bunde troonde de conducteur, de man die later in dienst kwam bij de Autobus: Koppen. Koppen en de paardetram waren één en de paardetram zou geen paardetram zijn geweest zonder Koppen. Koppen verkocht toen de kaartjes, wees de vreemdelingen den weg, joeg de schooljongens, die gratis mede wilden rijden van de bumpers, Koppen was de paardetram. Doch daar niet over, het is alle maal voorbij. Het gemeentepaard kreeg een rustige ouden dag, Koppen ver kocht zijn kaartjes op de autobus en de tramwagen diende lange jaren als een woning voor Theus de Kat en Frans de Rooij, twee oude bekende figuren uit de Soester historie. We moeten aan dit alles denken, toen we een Officiële Bekendmaking ontvin gen, ondertekend door Burgemeester Des Tombe, luidende als volgt: "De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat door hem ingevolge art. 12 der Luchtbeschermingswet, het rijden van electrische trams tusschen 23 uur en zonsopgang is verboden. Op de naleving van dit verbod zal met inachtneming van de artikelen 13 tot 17 der Luchtbeschermingswet scherp worden toegezien. Aanvankelijk meenden we, dat Koppen, mijmerend over zijn paardetram en gebruik makend van de heerschende verduistering, zich had gewroken en een electrische tram had aangelegd, doch dit was niet het geval. Het bleek dat slechts de tram in Soesterberg onder dit verbod viel. Bureaucratius kan weer gerust zijn. In geen enkel deel in Nederland, dus ook in Amersfoort en Utrecht niet, (dit is het begin en het eindpunt van deze tram) mogen trams na 11 uur des avonds rijden. In Amersfoort en in Utrecht laat men dus geen trams vertrekken op een tijdstip, dat men na 11 uur in Soest (Soesterberg) aankomt, laat staan halverwege is. Aan alle eischen der wet is echter voldaan, ook al had deze bekendmaking den schijn van overbodigheid. Be Quick heeft een nieuw terrein De R.K. Voetbalvereeniging Be Quick heeft haar terrein op den Engh niet meer in gebruik en heeft nu een nieuw terrein aan de Ferd. Huijcklaan. Zon dagmiddag is dit terrein in gebruik genomen. Pastoor R. Lommerse verrichtte de openingsplechtigheid en sprak in zijn openingswoord een felicitiatie uit aan het Be Quick-bestuur. De openings wedstrijden waren uitgeschreven tegen twee elftallen uit de gemeenten, waar een deel der Soester bevolking een zoo'n gastvrij onthaal heeft genoten in de evacuatiedagen. Het was dan ook niet te verwonderen dat niet alleen twee elf tallen uit Grootebroek-Lutjebroek overkwamen, doch ook vele gastheeren en gastvrouwen die een nachtje en sommigen een paar nachtjes bleven in Soest bij hun oorlogs-vrienden. Pastoor Lommerse verrichtte den aftrap en tusschen de le elftallen van Be Quick en Grootebroek ontwikkelde zich een levendige strijd. Kon de midvoor der Streekers het eerste doelpunt maken, lang duurde dit overwicht niet en Be Quick werd met 4-3 winnaar. Be Quick II werd winnaar over Grootebroek met 8-4. Een deel der gemeente-secretarie gaat verhuizen In verband met de uitbreiding van het politie-corps en de daarvoor benoodig- de meerdere kantoorruimte is het noodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over een nabijgelegen perceel voor onderbrenging van enkele secreta- rie-afdeelingen. In verband daarmede stellen B. en W. voor, het thans leegge komen perceel Steenhoffstraat no. 5 van den eigenaar P. Man te Tiel te huren voor een huursom van f 60,- per maand, voor het tijdvak van 15 September 1940 tot 15 maart 1942 en voorts onder de door hen overeen te komen bedin gen en bepalingen. Voorts verzoeken zij den Raad voor de verhuizingskosten en bijkomende kos ten een crediet van f 250,- toe te staan. Nader vernemen wij, dat het in het voornemen ligt van B. en W. de afdeelingen Bevolking en Sociale Zaken naar dit pand over te brengen. Door de verplaatsing van diverse afdeelingen zou de geheele rechter vleugel van het gemeentehuis ter beschikking van de politie komen. Voorzichtig met levensmiddelen in blik! Verschillende levensmiddelen zijn zeer gevoelig voor de zonnewarmte en gaan tot bederf over. Koel houden en voorkomen, dat insecten schade aan richten is noodzakelijk. Na zeer warme dagen zal men verstandig doen met eventueele inmaak in glazen en flesschen te controleren, teneinde zich ervan te overtuigen of de deksels wellicht losgegaan zijn. Blikconserven moeten onmiddellijk na het openen genuttigd worden; niets bewaren tot een volgenden dag, tenzij men een ijskast heeft. Steeds wordt het restant uit de bus gedaan. Blikken, die omhoog gewerkt zijn, hebben vrijwel steeds een bedorven inhoud. Groenten worden dagelijks versch in huis genomen; is dit niet steeds moge lijk, dan wikkelt men ze in papier en bewaar ze zoo koel mogelijk. Kropsla be waart men in een gesloten pan. Boter wordt in een pot van aardewerk be waard, dien men in een bak met water plaatst en in een kast wegzet. Zelfs kor te inwerking der zon bevordert het ranzig worden. Melk wordt na het koken, vlug-roerende, afgekoeld en in een steenen kan overgegoten. Inlichtingen en aanmeldingen over de organisatie Moeders voor Moeders gebeuren doorgaans telefonisch. Om het goede telefoonnummer te vinden bestaan diverse mogelijkheden. Fol ders bij de arts, advertenties of, nog gebruikelijker, het telefoonboek. Als men in Soest onder "moeders" zoekt, staat daar de informatrice. Ech ter bij deze vermelding staat duidelijk het netnummer van Baarn. Gebleken is dat vaak verzuimd wordt eerst het net nummer te draaien, waardoor regelma tig telefoontjes aan het verkeerde adres komen. De abonnee in Soest met het zelfde nummer ondervindt hiervan overlast. Dit is storend voor de persoon in kwes tie en jammer voor de organisatie, om dat aanmeldingen soms verloren gaan. Dames die zwanger zijn of denken te zijn (wordt getest) kunnen bellen naar de informatrice voor Soest en Baarn: 02154-15802. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktfe behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet In dat de redak- tie met de inhoud Instemt. Zeer ten onrechte wekt de actiegroep Prinsenhof-Schrikslaan één van de deelnemende groepen van de "Geza menlijke Belangenvereniging Soest", die actie voert voor "herontsluiting" van de Waldeck Pyrmontlaan en/of af sluiting van de Prinsenhof-Schrikslaan, de indruk dat alle bewoners van de Prinsenhof en Schrikslaan achter dit streven staan. Ik hecht er aan mee te de len dat mijn vrouw en ik van het aller eerste moment af het actie comité heb ben doen weten volstrekt tegen afslui ting van de Prinsenhof-Schrikslaan te zijn en dat wij dit meedeelden namens alle "traditionele" bewoners van de Schrikslaan tot aan de Beetzlaan. Afsluiting van de Prinsenhof ter hoogte van het kruispunt Prinsenhof-W.P.- laan is bezwaarlijk om de volgende re denen: 1. Overlast. Het totale verkeer bestemd voor Prinsenhof en tennispark is dan aangewezen op de invalsroute Schrikslaan-Beetzlaan met als ge volg: ontoelaatbare overbelasting van een kort stuk rijweg en overlast voor de daar wonenden, alsmede toe nemend gevaar voor de op het aan grenzende plantsoen spelende kinde ren. 2. Onlogisch. Veruit het meeste verkeer van P.hof-bewoners en tennisbaan bezoekers gaat naar en komt van de richting van Weedestraat. Tegenover de opmerking van een Prinsenhof bewoner: "Wij hebben geen pro bleem met een beetje omrijden", staan de bezwaren van meer overlast, meer schade voor het milieu en meer belasting van bijv. de Hellingweg. 3. Onredelijk. Afsluiting van de P.hof, gecombineerd met ontsluiting van de W.P.-laan is met name t.o. de W.P.- laan bewoners, die na het wegvallen van de "racebaan" Schrikslaan hun W.P.-laan navenant extra zagen be last, en die ruimschoots vóór de bouw en verkoop van de woningen aan de P.hof al actie voerden voor afsluiting van hun laan. 4. Niet ontvankelijk. De bewoners van de nieuwe Prinsenhof hebben hun woning aangekocht met "de lusten en de lasten". Zij wisten van het bij mo menten intensieve verkeer naar de tennisbaan en zij wisten of hadden kunnen weten, dat de W.P.-laan be woners al geruime tijd ijverden voor een oplossing van een hinderlijke ver keerssituatie en dat hen uitzicht op oplossingen was gegeven. Ter illu stratie kan ik opmerken dat wij inder tijd ons huis aan de Schrikslaan koch ten met de last van de "racebaan" die dit stuk van de Schrikslaan toen was. Vergeleken met die toestand is de si tuatie nu buitengewoon veel gerieflij ker en beter, zowel kwalitatief als kwantitatief: door veel minder auto's veel minder hard gereden (mede van wege de auto-onvriendelijke weg- structuur de P.hof). Kortom: een hin derlijke situatie verkeerde in een re delijke. 5. Irrationeel. Actievoerders zijn per definitie niet geneigd tot genuan ceerd denken omdat zij worden ge dicteerd door een bepaald (ei- gen)belang. Desalniettemin wil ik graag op het volgende wijzen: als men onverhoopt toch wil overgaan tot af sluiting van de Prinsenhof-Schriks laan is de enig voor de hand liggende plaats van afsluiting op de Schriks laan ter hoogte van het westhek van het tenniscomplex en de westgrens van het nieuwe parkeerterrein om bo vengenoemde redenen (verkeersin tensiteit richting van Weedestraat, spelende kinderen op het plantsoen, overbelasting kruispunt Schrikslaan- Beetzlaan en om het vrijwaren voor overbelasting van de Hellingweg). Overigens is mijn persoonlijke me ning dat afsluiting van de P.hof- S.laan altijd ontraden dient te wor den. Afsluiting veroorzaakt - gezien het feit van het tenniscomplex - te éner of te anderer zijde altijd overlast en overbelasting van tweerichtings verkeer, terwijl de wegstructuur daar niet op is berekend. René Eijbersen, Schrikslaan. De Soester Courant van 15 dezer bevat op de frontpagina een interessante po lemiek tussen Van den Brink's Dieren handel en Greenpeace Nederland, nog vervolgd aan de binnenzijde van de krant. Het betoog van Van den Brink lijkt overtuigender dan de aantijgingen van Greenpeace. In het artikel van Greenpeace wordt eerst gesproken van "duidelijke aanwijzingen", maar ver derop luidt het: "onvoldoende bewijs", en nog verder "vermoedt" Greenpeace iets. Van den Brink daarentegen komt met een sluitend en van feiten door spekt betoog, dat zijn gelijk en juistheid van handelen duidelijk aantoont. Gaat Greenpeace weer eens over de rooie? De jacht is wreed, de sportvisse- rij is wreed. Aan de vis wordt pijn be rokkend, te vergelijken met de pijn van een mens. Kom toch. Menige sportvis ser kan u vertellen dat een zojuist terug gezette vis weer aan de haak zit, en wéér! Is het dan met het geheugen van zo'n vis zo slecht gesteld? Het vermoeden ligt voor de hand, dat Greenpeace (en andere groepen) er geen rekening mee houdt of houden, dat van ouds het dier aan de mens gege ven is tot voedsel en tot kleding (bont, schoeisel, enz.). Het toeschrijven van menselijke eigenschappen en gevoelens aan het dier is een verzinsel dat nergens in de schepping grond vindt. Dierentui nen zijn onmisbaar voor de educatie en informatie van o.a. de jeugd, die niet op safari kan, dus... J.K. Bal Einde van de Tweede Wereldoorlog. Nu alweer 45 jaar geleden, dat wel. De vlag van het gemeentehuis was al inge pakt. Toch jammer! E.G. Timmer-Geerlings De politie hield vorige week vrijdag een 19-jarige Soester aan na hem met ruim 140 kilometer per uur te zijn gevolgd. De jongeman reed met die snelheid over de Birkstraat naar Amersfoort. De maximum snelheid daar is deels 80 en deels 5 0 kilometer per uur. Bij het viaduct in Amers foort haalde de snelle jongen nog even een auto rechts in, voor hij door de politie tot stoppen werd ge maand. Hij verklaarde dat hij 'even snel' een paar vrienden in Amers foort op wilde halen. Dat bleek... Het gedeelte Schoutenkampweg tussen de Oude Utrechtseweg en de Plasweg is zaterdag 1 september van 13.00 tot 24.00 uur gesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Dit in verband met een buurtfeest. De Christiaan Huygenslaan, vanaf de uitrit van de garages op de Prof. Lo- rentzlaan tot aan de kruising met de B.Ballotlaan, is zaterdag 8 september van 9.00 tot 22.00 uur gesloten voor al le verkeer in de beide richtingen. Op deze dag is hier een buurtfeest. Een 50-jarige Soester kreeg vorige week zaterdag van de politie een fiets verbod toen hij met een borreltje te veel op zijn rijwiel zat. De man fietste over de Van de Weijdenstraat en wilde bij de Obrechtstraat naar rechts. De bocht nam hij echter zo ruim, dat hij tegen een auto aanreed. De auto had een klein krasje en de fietser had niets. Hij moest van de politie wel gaan lopen. adviseurs in APPARTEMENTEN* SOEST ALBERT CUYPLAAN Op 3e eti* A""°n 3-kamer hoekappartement met berging en twee zonnige bi/ f r-^1 v»uken, bijkeuken, douchecel, woonka mer, 2 slaaV 1 f—J elektrisch bedienbaar zonnescherm engttuzj. 1 f J t - Gevraagde koopsom f72.000,-. x y f- J 1 Informeert U bij ons by dit appartement naar de suu.. "ff eden voor vrat betreft de e.v te moderniseren keuken SOEST VAN GOYENLAAN Op 3e etage gelegen 3-kamer (v/h 4) appartement met berging. Ind.: hal, toilet, keuken, bijkeuken, douchecel, woonkamer en 2 slaapkamers. Dit appartement is v.v. een compleet ingerichte keuken met inbouwappara- tuur en ingebouwde eethoek. De woonkamer is v.v. een parketvloer en een zonnescherm. De slaapkamer is v v. een kastenwand met schuifdeu ren, spiegel en vloerbedekking. Gevraagde koopsom f 77.500,- SOEST VAN GOYENLAAN Op 2e etage gelegen geheel gemoderniseerde 2-kamer (v/h 4) apparte ment met berging, toilet, keuken, bijkeuken, douchecel, woonkamer en grote slaapkamer De keuken is geheel gemoderniseerd en v.v. een mo derne witte keuken. De woonkamer is v.v. een wit uitgevoerde houten vloer en dubbele beglazing. Door de gunstige ligging is het appartement zeker de moeite waard om te bezichtigen. Gevraagde koopsom f 92.500,-. SOEST VAN GOYENLAAN Do 1e etage gelegen 2-kamer (v/h 4) appartement met berging. Indhal, toilet, keuken, bijkeuken, douchecel, vl f slaapkamer. De hal, entree en keuken zijn v.v lichte plavuizen De toilet en douchecel zijn f—I 7> van grijs/wit tegelwerk, nieuw sanitair en houten schrootjes plafonds Woonkamei -** f "4 -•-H°n m de woonkamer zijn gedeeltelijk v.v. granol en schrootjes. De fraaie elektriscne u?. Vv J f f- f ""Y?;e koop inbe grepen. f I Gevraagde koopsom f 90.000,-. Bij dit appartement is e v. een grote garage te koop welke is v.v. warm en koud stromend water en elektriciteit Gevraagde koopsom f 15.000,-. SOEST COLENSO Op goede stancl f"*** ■«ri^nfierhouden 2-kamer appartement op de begane grond met inpandige ber ging, houten tuirl/ I 3 f """inige tuin. Ind.: hal, woonkamer met aansluitend keuken met bijkeuken. Een siaapüs. f f\ f f "2'° met toilet en c v. Uitermate geschikt vi eenpersoons huishouden. Het zonnige i„\V Gevraagde koopsom f 118.000,-. A.A. van Breukelen B.V is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN A.A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40,. 3762 DG Soest' 02155-17962/23789 LIDNBri INFORMEERT U EENS BIJ ONS OVER EEN GUNSTIGE FINANCIERING MET GEMEENTE GARANTIE Voorbeeld volledige financiering (dus zonder eigen middelen): Koopsom appartementf 72.000,— Kosten koperf 8 000,— Totale hypotheek f 80.000, _Mel_eenj[ente_yan_9;2%_yoor_5jaar^vastJtomtJJwJMETTO_MAANDLASTopca;f47V; 'Weer kon ik de Fransen niet verstaan' en 'Zal ik nu na de vakantie eindelijk de stap eens wagen?' Dit zijn veel ge hoorde uitspraken op de Dag/Avond school voor Volwassenen. Ieder jaar blijkt weer dat cursisten vinden dat ze die stap eigenlijk eerder hadden moe ten nemen. De Dag/Avondschool voor Volwasse nen is er voor iedereen: ouderen, jonge ren, mannen en vrouwen. Cursisten worden er begeleid door bevoegde do centen, die getraind zijn in het lesgeven aan volwassenen. De Dasga is een door het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen erkend en gesubsidieerd on derwijsinstituut, waardoor de kosten in Vrijdag en Zaterdag a.s.: Zet dit weekend je huis vol met de leukste bloemen. VAAS 1een bos Trosrozen (Keuze uit meer dan 10 soorten) voor 3.75.- VAAS 2 en 3 2 bossen Zomerbloemen voor5." (o.a Amaranthus, Lavatera, Marjolein, Monarda, Le verkruid, Hypericum, Phlox, Saponaria, Dille enz enz.) P.S.: Let op, volgende week het Volle vensterbank festival! verhouding laag blijven. De Dasga biedt een groot scala aan op leidingsmogelijkheden. In de algemeen vormende sector zijn er opleidingen op Mavo-/Havo- en Atheneumniveau en in de beroepsgerichte sector worden opleidingen op Meao (Middelbaar Economisch Aministratief Onderwijs), Pbve (Primair beroepsgerichte Volwas seneneducatie) en korte beroepsgerich te cursussen, zoals notuleren, tekstver werken en informatica verzorgd. Diploma certificaat Bij de Mavo, Havo, Atheneum en Meao is het mogelijk om voor een volledig di ploma of voor een deeldiploma te stu deren. Cursisten die voor een deeldi ploma studeren, krijgen bij een vol doende eindexamenresultaat een certi ficaat dat zijn waarde en geldigheid be houdt. Zes certificaat dat zijn waarde en geldigheid behoudt. Zes certificaten kunnen ingewisseld worden voor een Mavo-/Havo-/Atheneum- of Meao- diploma. Het studeren per vak kan ook soulaas bieden om tekorten in kennis weg te werken. Voor gezakten is er de mogelijkheid om alleen die vakken over te doen waarvoor zij zijn afgewezen, zo dat zij in combinatie met de reeds be haalde vakken alsnog snel het diploma kunnen behalen. In de week van 10 september starten de lessen van het nieuwe cursusjaar. Daar om organiseert de Dasga voor alle be langstellenden die een cursus overwe gen op donderdag 6 september in Amersfoort op de Leusderweg 249 en in Zeist op de Kroostweg 58a 's mor gens van 10.00-12.00 uur en 's avonds van 19.00-21.00 uur een open dag. Op die dag is er gelegenheid om kennis te maken met de school. De docenten zijn aanwezig voor specifieke informatie over de vakken en de leermethodes. Wie die dag verhinderd is kan altijd een afspraak maken voor een gesprek of om een studiegids met uitgebreide infor matie over de studiemogelijkheden van de Dag/Avondscholengemeenschap voor Volwassenen aan te vragen. Tel. Amersfoort: 033-631668, Zeist: 03404-57699. Op zondag 26 augustus staat voor de laatste maal dit jaar een 30-tal kramen in Dierenpark Amersfoort die samen de bekende snuffel- en curiosamarkt vormen. De meest uiteenlopende zaken liggen er te kijk en te koop, zoals oude boeken, speelgoed, curiosa uit grootmoeders tijd. Kortom: een waar paradijs voor de echte snuffelaar. Dierenpark Amersfoort is geopend van 09.00 -18.00 uur. De entreeprijs is voor kinderen van 2 t/m 10 jaar f 10,- en voor oudere kinderen en volwassenen f 13,50 per persoon. In verband met de reconstructie/herin richting van het kruisingsvak Smits- weg/Weegbreestraat, is deze kruising tussen maandag 27 en vrijdag 31 augus tus gesloten voor alle verkeer in beide richtingen. Aktieprijs augustus/september: Mitsubishi Galant TD* f 990- Fiat Tipo Diesel* f 923- Fiat Tipo 1.4 ie** f 699,- Mitsubishi Colt 1.3 EL** f 599,- looptijd 4 jaar, 30000 km. looptijd 4 jaar, 20000 km Prijzen exclusief BTW MENSEN WAAR JE WAT AAN HEBT, DICHTBIJ EN ALTIJD BEREIKBAAR. Koningsweg 14, Soest, lel. 02155-13227 l Dat is helemaal mooi! Net terug van vakantie, welkom thuis overigens, en binnen een uur alle vakantie foto's klaar! En nog topkwaliteit ook, want Willem van Oosten ontwikkelt en drukt zelf af. In eigen fotolaboratorium. Geen lopende band werk dus van een anonieme ontwikkelcenlrale uit het buitenland. Zonodig corrigeert Willem van Oosten elke foto met de hand... Snel. En met fotovakmansehap. Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest Zuid 02155-13109

Soester Courant | 1990 | | pagina 5