De prikpil, een verdacht middel Radio Soest-mast geplaatst m Speeldoos ENSAID De CMO-Middenstandsopleiding: populair en doelgericht Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Nieuw seizoen Expo over vulkanisme in museum Hofland Boek verschenen bij vrouwengezondheidscentrum Cursus antiek in Soesterberg Grote Poppenbeurs en -expositie I Apollo concerteert in Soest-Duitsland Zaterdag 8 september Open Monumentendag Zend-installatie geschonken door TBS Baarnse Speeldoos presenteert nieuw seizoen Cursussen Frans in Amersfoort Eemeroord zoekt clubwerk-vrijwilligers GROEI BLOEI SOEST Basiscursus bloemschikken van Groei en Bloei Nieuwe regeling reiskosten woning-werk Compost-hulpmiddelen bij Baarnse Retoerboer Christine Jansen in Bach-concert Heer Bommel en Tom Poes in Flehite Seizoenmarkt in Amersfoort Geslaagd WOENSDAG 29 Nieuwe cursi WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 8 Het was in de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog dat de overheid en het bedrijfsleven overeenstemming bereikten over het feit dat onderne mers in het Midden- en Kleinbedrijf aan een aantal vestigingseisen moes ten voldoen. Met die overeenstem ming werd de basis gelegd voor - wat tegenwoordig - de Middenstandsop leiding heet. Een opleiding die van daag de dag een groeiende populari teit geniet, zoveel is zeker. Meer en meer schoolverlaters én men sen die een aantal jaren bij een baas ge werkt hebben, lijken de voorkeur te ge ven aan zelfstandig ondernemerschap. Eigenbaas zijn, je eigen zaak runnen, dat is hun ideaal. Toch mag er niet te licht gedacht worden over de taak van een zelfstandig ondernemer. Dikwijls lange werktijden, een grote verant woordelijkheid en de hamvraag: zal ik in mijn aktiviteiten slagen? Het zal duidelijk zijn dat je niet 'zo maar' eigen baas wordt. Een gedegen vooropleiding is een vereiste. Gelukkig biedt de Stichting voor Christelijk Mid- denstandsonderwijs (CMMO) de hel pende hand. Gedegen basis CMO is sinds 1963 aktief in Midden- standsonderwijs en heeft inmiddels tienduizenden ondernemers in spé op het goede spoor gezet. Op 35 cursus- plaatsen in Nederland onderwijst CMO in de avonduren een groot aantal cursis ten. Stuk voor stuk mensen met een doel voor ogen: zelfstandig onderne mer worden. Zij krijgen van een team van vooraanstaande docenten onder wijs in vakgebeiden als o.a. verkoop bevordering, bedrijfsadministratie, be drijfseconomie en rechts- en wetsken- nis. Broodnodige kennis, wil je als on dernemer slagen... CMO is een gesubsidieerde stichting en erkend door het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Voor de cursist een waarborg dat hij of zij bij de 'juiste club' studeert. De CMO-Middenstands-avondsscho- len bieden aan elke cursist (ongeacht zijn of haar vooropleiding) de mogelijk heid om binnen 1 jaar het Midden standsdiploma op zak te hebben. De prijs die voor dit felbegeerde papiertje betaald moet worden, is voor iedereen op te brengen; CMO berekent voor een Middenstandsopleiding met een duur van 40 weken (per week 2 avonden mondeling les) slechts f 450,-. Gezien de ongekende mogelijkheden die men heeft met het middenstands-diploma, een geringe financiële investering in de toekomst. Wie meer informatie wenst over de CMO-Middenstandsopleiding of over de Stichting zelf, kan zich wenden tot de coördinator* of het bureau van de Stichting voor Christelijk Midden- standsonderwijs, Treubstraat 25, 2208 EH in Rijswijk (telefoon: 070- 3992231). Zie advertentie elders in dit blad. De Volksuniversiteit Soest heeft het ko mende seizoen weer een groot scala aan cursussen aan te bieden, van doe- tot leercursussen. In de folder vindt men uitgebreide informatie over de cursus sen. Deze is, als men er geen in de brie venbus gekregen heeft, te verkrijgen bij diverse openbare instellingen en na tuurlijk op het kantoor van de Volksu niversiteit. Vanaf morgen (30 augustus) is de Volksuniversiteit weer iedere maandag en donderdag geopend. Tevens zijn er extra openingstijden voor inschrijving in de periode van 30 augustus t/m 22 september. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1. Geopend maandag: 10.00-12.30 uur; donderdag: 10.00- 13.30 uur. Extra openingstijden dins dag: 13.30-15.30 uur; zaterdag: 10.00- 12.30 uur. Verspreid over onze aarde liggen zo'n 500 actieve vulkanen. Sluimerend, ro kend of grommend. Van het ene op het andere moment kunnen ze ontwaken en kunnen de opgekropte krachten in het binnenste der aarde losbarsten. Een huiveringwekkend en dikwijls ook ver woestend spektakel. Het Geologisch Museum Hofland zal de komende maanden bijzondere aan dacht besteden aan het verschijnsel vul kanisme. Hoe ontstaan en werken vul kanen? Welke rol spelen ze? En welke soorten vulkanen zijn er? Een maquette en een "werkende" vul kaan zullen o.a. naast een seismograaf een en ander proberen te verduidelij ken. Ook zullen er een videofilm van een vulkaan-uitbarsting en een diapre sentatie over de vele aspecten van het vulkanisme te zien zijn. Vanaf 1 sep tember tot 1 december a.s. zal deze boeiende tentoonstelling te zien zijn in het Geologisch Museum Hofland aan de Hilversumseweg 51 (naast het st. Janskerkhof) te Laren. Openingstijden: dinsdag t/m zondag, 13.00 uur - 16.30 uur; maandag geslo ten. Groepen kunnen na telefonische afspraak ook 's morgens ontvangen worden. I"mniit Deze vulkaan uit de "Cosmographia Universa" van Sebastian Münster (Duits Bazel, 1541) braakt vuur en bommen uit. Over de werking en bijwerkingen van het voorbehoedmiddel de prikpil (De- po-Provera) is niet veel bekend. De -geringe-informatie in Nederland over dit onbekende middel benadrukt vaak eenzijdig de positieve kanten. Deze ontdekking was de aanleiding voor het schrijven van een boek dat on langs verscheen bij het Vrouwenge zondheidscentrum Aletta in Utrecht met als titel: 'de prikpil, een verdacht middel'. In Nederland zijn het vooral migranten vrouwen, geestelijk gehandicapten, jonge vrouwen en meisjes in tehuizen en psychiatrische inrichtingen die de prikpil krijgen toegediend; een middel dat niet als eerste keus beschouwd wordt. Een niet eerste-keus middel voor 'niet eerste-keus' vrouwen? De vereniging Soesterbergs Belang or ganiseert ook dit najaar weer een aantal cursussen op het gebied van de vrije tijdsbesteding, zoals Koken met de magnetron, Traditioneel houtsnijwerk, Bloemschikken en Indisch koken. Nieuw in het cursuspakket is een zestal lessen met als onderwerp Antiek, een cursus bedoeld voor liefhebbers van an tiek en voor snuffelaars op curiosa- markten. Naast algemene wetenswaar digheden wordt een beknopt overzicht van de achtereenvolgende stijlperiodes gegeven. Per les zal steeds een groep voorwerpen behandeld worden (meu bels, aardewerk en porcelein, glas en kristal, ijzer-tin-koper en brons etc.), waarbij de cursisten ook zelf voorwer pen mee kunnen brengen om zo de kunst van het herkennen van antiek in de praktijk te kunnen toetsen. De cursus staat onder leiding van dhr. Hans den Hollander (beëdigd antiek taxateur) uit Asperen en start op maan dag 1 oktober a.s. in het Dorpshuis te Soesterberg. Alle cursussen worden op de Open Cursus-avond op vrijdag 7 september a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur in het Dorpshuis in Soesterberg gepresen teerd; aanmelding voor de cursussen kan alleen op deze avond! Inlichtingen: werkgroep cursussen tel. (03463-)53150 of (03463-)53034. Op zondag 2 september wordt voor de vierde keer een grote Poppenbeurs an nex expositie georganiseerd in "De Drietand" aan het Neptunusplein 34 te Amersfoort. De organisatie, die altijd in de vertrouwde handen was van Niesje Wolters-van Bemmel, is voor deze keer overgenomen door Max Wolters. De opzet van de beurs is ongewijzigd. Er wordt getracht een overzicht te ge ven van het poppenmaken in Neder land. Ruim 25 poppenmaaksters, uit al le hoeken van het land, laten hun ma nier van poppenmaken zien en vertel len erover. Een aantal van hen heeft een atelier in het klein ingericht en laat ter plekke zien hoe een handje of een kopje ontstaat. De poppen zijn gemaakt van zelfhar- dend klei, textielen als zeemleer, nylon, tricot en wol maar ook van kunststof, was en porcelein. De materialen en ac cessoires die nodig zijn om een pop te maken kunnen ter plaatse worden aan geschaft. Speciale aandacht is er voor de verzamelaars van oude en antieke poppen die op drie stands de veel ge zochte en kostbare poppen van rond de laatste eeuwwisseling zien. De beurs is interessant, niet alleen voor de poppenmaaksters of zij die met deze fascinerende hobby willen beginnen, maar vooral ook voor iedereen die goe den herinneringen aan poppen heeft of 'simpelweg' wil genieten van het crea tieve werk van anderen. Poppendokter De poppenbeurs wordt compleet door de aanwezigheid van de poppendokter. Henk Hemkes uit Den Haag is profes sioneel poppenrestaurateur en zal de gehele dag door kleine reparaties aan poppen verrichten. Grotere gevallen zullen mee moeten naar de poppenkli- niek. Na een opleiding aan de enige restaura- I teursschool die ons land rijk is mag Hemkes zich gediplomeerd poppen dokter noemen. Als enige in ons land overigens. Sinds die tijd behoren behal ve jonge poppenmoeders ook mu seumdirecteuren en verzamelaars tot zijn cliëntèle. Hemkes helpt nog steeds het liefst kin deren; het is vaak niet makkelijk voor de jonge eigenaresse om de pop, ook al is het maar tijdelijk, af te staan. Als er bijvoorbeeld een oogje vervangen moet worden gebeurt dat uiterst zorgvuldig, maar wél onder de werktafel. De emo ties zouden de bezitster anders wel eens te veel kunnen worden! Het opfleuren de gezicht van het kind als het de pop weer terug heeft is voor de poppendok ter een beloning op zich. De Poppenbeurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. Toegang f 3,50 voor vol wassenen/654- f 3,-; kinderen tot 12 jaar f 1,-. In het eerste deel van het boek vertellen 66 prikpilgebruiksters over hun erva ringen. Duidelijk blijkt dat vrouwen worden blootgesteld aan een middel waarvan de veiligheid voor hun ge zondheid allerminst vaststaat. De schrijfsters geven concrete richtlijnen aan vrouwen die overwegen toch de prikpil te gaan gebruiken en aan artsen die de prikpil voorschrijven. Het twee de deel bevat achtergrondinformatie: waarom en hoe is de prikpil op de markt verschenen en welke (bevolkings) poli tieke belangen in de aerde wereld spe len daarbij een rol? Er wordt besproken hoe de prikpil in de publiciteit is geko men, zoals in de zaak rond de gedwon gen toediening van de prikpil aan een vrouw in een TBS-inrichting in Neder land. Het boek telt 72 pagina's en is geschre ven door Christel Terwiel en Marleen Baerveldt. Het is verkrijgbaar in de (vrouwen)boekhandel of door overma king van f 9,50 (f7,- plus portokosten) op giro 5289687 t.n.v. VGC-Publika- ties te Utrecht, o.v.v Prikpil nr. 22. Het Soester Mannenkoor "Apollo", onder leiding van Gerard van de Sche- pop, reist op 31 augustus a.s. per bus naar Soest-Duitsland. 's Avonds zal het koor, tezamen met de gastheren: leden van het Soester Mannerchor "Concor- dia 1879", een concert geven. Apollo wordt vergezeld door de burge meester van Soest, de heer De Widt die sedert 1 maart j.1. beschermheer van het koor is. Ook zullen meereizen en aan het concert deelnemen de solisten Map Groenendijk (sopraan) en Charles Ga- briël (tenor); de pianist Huyb Doyer zal het koor bij enkele uit te voeren werken op de piano begeleiden. De koren treden afzonderlijk op, maar zullen ook gezamenlijk een drietal werken uitvoeren. In totaal reizen 135 mensen mee, waaronder de partners van de koorleden. Apollo heeft hiertoe het initiatief geno men met de achterliggende gedachte ook op cultureel gebied tot uitwisseling te komen met Soester verenigingen uit Duitsland. De tweede zaterdag van september, dit jaar op 8 september, wordt voor de vier de maal de Open Monumentendag geor ganiseerd. Die dag zullen duizenden mo numenten hun poorten voor het publiek openen. Overal waar die dag 'de vlag met de sleutel' wappert is het publiek van harte welkom. Uiteraard worden er die dag ook ver schillende Amersfoortse monumenten opengesteld. De Koppelpoort, de Man nenzaal, Museum Flehite, het Hofje Ar men de Poth en de Onze Lieve Vrouwe toren zijn onder andere gratis toeganke lijk. De monumenten zijn die dag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Sinds vorige week torent - vrijwel onzichtbaar voor voorbijgangers - in het bos rond ziekenhuis Zonnegloren de veertig meter hoge zendmast van Radio Soest omhoog. Het gevaarte rust op een in beton verzonken driepoot en draagt de antenne van de lo kale omroep, die vanaf aanstaande zaterdag via de ether én de kabel in heel Soest te beluisteren zal zijn. Radio Soest heeft bijzijn ontstaan veel te danken aan het plaatselijk bedrijfsleven. Zo zijn zender en zendmast geschonken door een bekende Soester onderneming: TBS- Soest. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de heer E.S. Raatjes, directeur van TBS, vorige week donderdag zelf poolshoogte kwam nemen over het verloop van de werkzaamheden. Naast hem programma-directeur Henk Lokman van Radio Soest (r.die hem daarbij tekst en uitleg verschafte. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 In een oplage van ruim 32.000 exem plaren wordt deze week in Baarn en Soest het Baarnse Speeldoosprogram ma - seizoen '90/'91 - huis-aan-huis bezorgd. Vanaf woensdag 29 augustus start om 10.00 uur de verkoop van de populaire keuze-abonnementen. Van af dat moment is het mogelijk het be stelformulier persoonlijk in het leve ren aan de kassa van De Speeldoos. Ook op zaterdag 1 september kan men daarvoor tussen 10.00 en 13.00 uur aan de Rembrandtlaan in Baarn terecht, terwijl het uiteraard ook mogelijk is in gevulde formulieren per post te verzen den. Film- en voorstellingen door amateurs gebracht buiten beschouwing latend, telt het nieuwe speelprogramma bijna 70 voorstellingen voor volwassenen en jeugd. Het aanbod is zeer gevarieerd, een doorsnee van wat er in het nieuwe seizoen in grote schouwburgen en thea ters te zien zal zijn: voor het eerst in Baarn een solo-voorstelling van Anne- Wil Blankers, de caberetier Herman Berkien en kluchtwerk met Piet Bam- bergen in de hoofdrol. Vele oude bekenden doen Baarn weer aan. Daaronder Mary Dresselhuys in "Harold Maude", een kassukses waarin eerder ook Huub Stapel optrad. De Hollandse Comedie heeft Joeph Kesselring's "Arsenicum en oude kant" van stof ontdaan en brengt deze komi sche thriller met o.a. Ina van Faassen. In de sector toneel wordt er in het nieu we seizoen opmerkelijk veel oud werk gespeeld. Pleuni Touw en Hugo Met sers zijn te bewonderen in "Wie is er bang voor Virginia Woolf?", "Zondags kinderen", met een indrukwekkende creatie van John Kraaykamp, is nog maals in Baarn te zien. Liefhebbers van luisteren en huiveren komen in "Moordspel" met o.a. Ton Lensink en Huub Stapel aan hun trekken. Naast Herman Berkien laten zich zien en beluisteren: Hans Dorresteijn, Johan Verminnen, Martine Bijl, Liesbeth List, Karin Bloemen, Hans Liberg, Bram Vermeulen e.v.a. Ook wat muziek en dans betreft koos directeur Wim Peters voor elck wat wils. De Speeldoos, meer dan de moeite waard. UIT ONZE VEELZEGGENDE KOLLEKTIE ...brillen onder elkaar... I 99Vlieg niet in goedkope optiek prijzen.99 rs&'vA) 99Goedkoop gaat I vaak gepaard 1 V met minder goede service.99 Van Weedestraat 87 - Soest Telefoon 02155 - 1 71 20 De Alliance Frangaise Amersfoort, stichting zonder winstoogmerk, geeft cursussen Frans op alle niveaus, waarbij de nadruk ligt op de spreek- en luis tervaardigheid. In Amersfoort worden avondcursussen gegeven op maandag-, dinsdag- en donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur in de IVO-school, Von dellaan 28. In De Groene Stee, Wiek slag 92, worden op dinsdag- en donder dagmorgen van 09.00 tot 10.30 uur of van 10.30 tot 12.00 uur dagcursussen gegeven. In Hoogland zijn er cursussen voor beginners en enigszins gevorder den op dinsdagmorgen en dinsdag avond. De kosten voor een dagcursus bedragen f 225,- exclusief lesmateriaal en voor een avondcursus zijn de kosten f 275,-, exclusief lesmateriaal. Het cursusgeld dient bij inschrijving te worden voldaan. In samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken organiseert de Alliance Frangaise Amersfoort ook speciale cursussen Frans voor het be drijfsleven. Cursisten worden getraind in het onderhouden van contacten met Franssprekende handelspartners. Bij voldoende belangstelling wil de Al liance Frangaise eindexamen-kandida ten met Frans in hun pakket door mid del van speciale bijeenkomsten helpen beter voorbereid op het mondeling te komen. Informatie-avonden In de IVO-school, Vondellaan 28, Amersfoort worden op maandag 3 sep tember van 20.00 tot 21.00 uur en dins dag 4 september van 19.00 tot 21.00 uur informatie- en inschrijvingsavon den gehouden. In Concordia, Kerklaan 1 in Hoogland is op dinsdag 18 septem ber van 19.30 tot 20.30 uur de moge lijkheid om zich in te schrijven. De cursussen beginnen in de week van 24 september en eindigen eind april. Voor nadere inlichtingen kan contact worden opgenomen met telefoon 033- 614662. In het centrum voor verstandelijk ge handicapten Eemeroord, aan de Zand- heuvelweg 4, Baarn, wordt door zo n 80 vrijwilligers clubwerk gedaan voor de bewoners van verschillende leeftijden en verstandelijke niveaus. Begin sep tember gaat het nieuwe clubwerksei- zoen van start. Voor enkele clubs zoekt de leiding nog enkele enthousiaste mensen die, naast ervaren vrijwilligers, leiding willen geven aan een club, éen avond per week van half acht tot negen uur. Een club die met een klein groepje be woners bezig is met muziek, plaatjes draaien en spelen met simpele instru mentjes, heet de Mini-disco en wordt gehouden op maandag-, dinsdag- en donderdagavond. Voor de Alles-Kan- club op donderdagavond is ook één vrijwilliger nodig, iemand die het leuk vindt om met één of meer kinderen lek ker te spelen, te knutselen of gewoon maar wat te kletsen. Ook op donder dagavond is er een vakature op de Foto club, waar foto's maken, ontwikkelen en afdrukken onderdelen van het pro gramma zijn. Op woensdagavond kan de Timmerclub een paar extra handen heel goed gebruiken. Daarnaast is er ook elke vrijdagavond Soos. Die wordt bezocht door veel be woners en er wordt koffie gedronken, lekker gebabbeld, en hier en daar een spelletje gedaan. Ook voor de Soos zoekt het clubwerk mensen die van een gewone avond een 'uitje' weten te ma ken voor de bewoners. Voor opgave en/of informatie kan men contact opnemen met de clubwerkbe geleiding, telefoon 035-852741, toestel 331 of 460. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Op 6 september begint Groei en Bloei weer met een basiscursus bloemschik ken. De cursus zal plaatsvinden in de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat. Docente is mevrouw Amesz. De ge plande data zijn (steeds op donderdag avonden): 6, 13, 20 en 27 september. De aanvang is 20.00 uur en de lessen zullen duren tot ongeveer 22.00 uur. De kosten van de cursus bedragen (exclu sief bloemen) voor leden van Groei en Bloei f 40,- en voor niet-leden: f 50,-. Programma Les L Stukje maken in een platte schaal van ongeveer 25 cm. doorsnede, bloe men, trosanjers (eventueel aangevuld met iets van Uw keuze, b.v. gipskruid) en decoratief groen in de vorm van kli mopblad, coniferengroen, mahonie- blad etc. Les 2. Vaasje met cilindermodel opma ken, bloemen en opvulmateriaal naar keuze. Les 3. Rond gestoken stukje (biede- meier) met vooral bloemen: roosjes, anjertjes, kleine chrysantjes, juffertje in 't groen en opvulgroen: coniferen takjes, klimop, gipskruid, evt. besjes. Les 4. Opmaken van een wijnglas met 7 bloemen, sierblad en b.v. tak van kron kelhazelaar. Benodigde materialen, die men zelf dient mee te nemen: scherp mesje; schaaltje, bakje, cilindervaasje, wijnglas (zie ook hierboven); draadtangetje; evt. schaar. Men kan zich voor deze cursus opgeven bij mevr. J. Bartels, tel. (na 18.00 uur): 02155-13906. In verband met de korte termijn voor aanmelding is men, zodra men is ingeschreven, ook verplicht de cursuskosten te voldoen, bij voorkeur contant, op de eerste cursusavond. Er is een nieuwe regeling voor reiskos ten woning-werk. De nieuwe regeling is van belang voor iedereen die regelma tig van huis naar het werk reist. In het al gemeen geldt dat het reizen met het openbaar vervoer en carpoolen fiscaal voordeliger zijn geworden dan bijvoor beeld het reizen met de auto. Vooral voor mensen die verder dan 30 kilome ter van hun werk wonen, zijn er belang rijke veranderingen. Er is een brochure van de Belasting dienst verschenen over de nieuwe rege ling. In de brochure is te lezen welke vaste bedragen men voor reiskosten voor de belasting mag afrekken. Of welke vaste bedragen belastingvrij blij ven als iemand van de werkgever een vergoeding voor deze reiskosten krijgt. De brochure geeft ook inzicht in de nieuwe carppoolregeling en de fiscale behandeling van de auto van de zaak. Alle veranderingen worden uitgebreid toegelicht. De brochure is gratis ver krijgbaar bij postkantoren, bibliothe ken en belastingkantoren. De belangrijkste veranderingen zijn: Zodra u van het openbaar vervoerge bruik maakt, is een vergoeding van uw werkgever steeds tot een hoger bedrag belastingvrij dan wanneer u niet van het openbaar vervoer ge bruik maakt. Als u verder dan 30 km van uw werk woont, wordt u fiscaal gelijkgesteld aan iemand die slechts 30 km van het werk woont. Uitzondering: als u van het openbaar vervoer gebruik maakt, hoeft die beperking niet te gelden. Voor carpoolen is er nu een speciale regeling, waarbij een vergoeding voor de chauffeur door de werkgever tot een bedrag van 44 cent belasting vrij kan zijn. Als u verder dan 30 km van uw werk woont en een auto van de zaak heeft, moet u 24% in plaats van 20% van de oorspronkelijke cataloguswaarde van de auto tot uw inkomen rekenen. Voor de enthousiaste composteerder is een aantal hulpmiddelen erg handig om het composteren te bevorderen. Deze zijn nu verkrijgbaar bij de Retoerboer, Dahliastraat 6, Baarn, telefoon 21895. Verder verkoopt men daar ook tuin- paaltjes van recycling plastic afkomstig van de fabriek PWR, waarnaartoe het door de Retoerboer ingezamelde plas tic wordt afgevoerd. Ook geeft de Re toerboer steun aan de strijd tegen die renleed door T-shirts te verkopen van de "Bont voor Dieren". Het betreft een serie van 20 verschillende opdrukken van bekende kunstenaars. Beluchtingsstok: om het afbraakpro ces te bevorderen is het goed het mate riaal regelmatig om te ritten met een be luchtingsstok, een ijzeren buis met handvat en aan het ondereind een drie hoekige plaat. Zeef: het ene materiaal breekt sneller af dan het andere. Als men onderuit het VAM-vat de compost wil scheppen is het raadzaam het product te zeven. De compost valt er door en de restanten kunnen weer terug in het vat voor de volgende ronde. Heggeschaarhouder: bloemstengels en ander groot materiaal kunnen beter eerst verkleind worden, bijvoorbeeld met behulp van de heggeschaar. Maar omdat men meestal alléén in de tuin werkt is zo'n hulpstuk erg handig. Compostversneller: het eerste gratis zakje kan inmiddels op zijn. Bij de Re toerboer heeft men nog meer. Wormen: wormen helpen bij het af braakproces: zij eten tien keer hun ei gen gewicht per dag en de uitgescheiden mest is een prima versneller van het proces. Zij maken ook gangetjes waar door meer lucht kan toetreden. Afsluitbare keukenemmer: de Re toerboer heeft nog een aantal van de be kende Retoerboer-emmers met deksel beschikbaar, erg handig voor tijdelijke opslag van keukenafval voordat het naar het VAM-vat of bruine container Uitverkoop Tot 1 september verkoopt de Retoer- boetiek alles tegen halve prijzen. De openingstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 uur -16.00 uur. Van 4 t/m 6 september is de winkel gesloten i.v.m. wisseling van zomer- naar winter collectie. In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht zal het concert van zaterdag 1 september a.s. in het teken staan van het Festival voor Oude Mu ziek. Op het programma staan werken van Johann Sebastian Bach. De sopraan Christine Jansen uit Soest is de soliste in Cantate 202 "Weichet nur, betrübte Schatten". De vespercantorij van de Domkerk zingt een bewerking voor koor en fluit van "Die Kunst der Fuge". Tenslotte brengt Domorganist Jan Jansen de monumentale Passa- caglia voor orgel ten gehore. Koor en orkest van de Domcantorij staan onder leiding van Maarten Kooy. Het concert begint om half vier en de toegang is vrij. Tot en met 9 september a.s. is er in Mu seum Flehite te Amersfoort een grote zomertentoonstelling over de wereld van Heer Bommel en Tom Poes. Bijna vijftig jaar geleden werd Tom Poes voor het eerst in een Nederlands dagblad af gedrukt. De geestelijk vader van Tom Poes, Marten Toonder, bedacht hem speciaal voor een jong publiek. Na ver loop van tijd werden niet alleen de in houd en tekenstijl volwassener, maar ook de groeiende schare lezers. Tijdens de tentoonstelling in Museum Flehite zijn de thema's o.a.: voorloper Tom Poes, verschijningsvormen, origi nele tekeningen van Marten Toonder en stripfiguren in de tekenfilm. De tentoonstelling in Museum Flehite, Westsingel 50 in Amersfoort, is te be zichtigen tot en met 9 september. De openingstijden zijn van dinsdag tot en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. 's Maandags is het museum gesloten. Toegangsprijzen: volwassenen f 2,50; jeugd tot en met 14 jaar f 1,50; houders van een museumjaarkaart gratis. Op zondag 9 september 1990 vindt weer de Seizoenmarkt in Amersfoort plaats. September betekent de start van het nieuwe culturele seizoen. De Sei zoenmarkt is uitgegroeid tot een van de grootste terugkerende culturele evene menten in Amersfoort. In De Flint, Kreatief Centrum De Hof, de St. Aeg- tenkapel, de Regionale Muziekschool Amersfoort en Theater De Lieve Vrouw staan de podia opgesteld. Alle podia bieden een non-stop programma met vele bekende artiesten en musici, alsook Amersfoortse gezelschappen. In de stadshal en in de straatjes van De Flint zullen talloze instellingen vanuit marktkramen informatie verstrekken over hun activiteiten voor het komende jaar. Tevens wordt er aandacht besteed aan de Amersfoortse galeries. De Seizoenmarkt duurt van 11.30 tot 17.00 uur en is voor het publiek gratis toegankelijk. Aan de Technische Universiteit Delft studeerde onze oud-plaatsgenoot Ri- chard A. Kramer onlangs af in de elek trotechniek. Ir. Kramer (24) is een ge boren en getogen Soester. Hij bezocht in Soest de lagere school de Achtbaan en zette zijn opleiding voort aan het Baarnsch Lyceum. Hij heeft inmiddels een functie aanvaard bij de PTT in Leidschendam, waar hij researchwerk gaat doen. De academicus is de tweede ingenieur uit het gezin Kramer. Zijn broer Hans studeerde enkele jaren ge leden af als bouwkundig ingenieur. MAANDAG 3S 08.00 u. GOEDEMO Radio Soesl overzicht, vi te muziek. 1 Coen Pater. 09.00 u. STUDIO T Gevarieerd ne. Presents Schlebaum Köhlinger. 10.00 u. MORGEN! Licht-klassi Presentatie: Ribbens. 10.45 u. SIMONE Een door F speciaal vo< geschreven levering 1. 11.15 u. THAT S J/ Radio Soes gramma. Pi ter van der 11.45 u. HET IS UI Een gespre platenkeus de Widt, ec de eerste bi Soest. Presi Vrolijk. 13.00 u. Sluiting DINSDAG 4 SE 08.00 u. GOEDEMC Presentatie Horst. 09.00 u. SCHLTVEP BEDRUVl Verzoekph ter bedrijve Thari Schri 10.00 u. VAKATU1 Een progre menwerkin westelijk A en het Soe: ven. Preser Schlebaum 10.15 u. MUZIEK- Muziekpro een accent, Elly Janser 11.00 u. DOCUME Een profie ter bedrijf ditioning E Joke Vrolij 11.30 u. HET IS U Vandaag n Hal. Presei Voet. 12.30 u. COUNTR Een count programm Monique I 13.00 u. RADIO S Waarin op verzoeken Zonneglor en verplee voor deze tuele infor tatie: Elly 15.00 u. Sluiting WOENSDAG 08.00 u. GOEDEM Presentatii 09.00 u. KOFFIE O Soesterbei Presentatii dink. 10.00 u. SOEST 01 Even teru muziek va nu. Preser en Peter v 11.00 u. MUZIEK Presentati 11.30 u. LUNCHE Live-prog tie, ditma Darthuize hoofdrol stichting sentatie: J ker. 13.00 u. RADIO 1 KLASSI1 Presentat Ribbens.

Soester Courant | 1990 | | pagina 10