f. i kabelkrant WIN EEN SUPERTAART/ SEE AND BE SEEN DQRKB .taal Nationale primeur: nieuwe Renault Clio voor 't eerst in Soest Sportstudio Physical introduceert 'cardio-fitness' in regio Soest Groot feest bij Super Van Doorn! Rally de l'Europe bezoekt firma Stam Voor mensen mét en zónder conditie Amazones maken marathon Drenthe - Soest waar 'Stimulans' ruim f 2.000,- rijker Lessen beginnen vanaf 10 september Trema '87 opent poorten weer voor Nederlanders en buitenlanders Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan! Halveer het autoverkeer Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Vrijdag en zaterdag: iedere klant koffie met iets lekkers Vrouw breekt pols Geldkistje leeg Aanhanger gestolen COMPLEX WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 SOESTER COURANT PAGINA 14 Voor het eerst was vrijdagmiddag j.1. in Nederland de nieuwe Renault Clio te zien. De firma Stam, de bekende Re- nault-dealer in Soestdijk, beleefde de ze internationale primeur. Zes jeugdi ge Franse chauffeurs, allen deelne mers aan de Rally de l'Europe, presen teerden de wagens (die pas dit najaar in Nedeland worden geïntroduceerd), die voor de showroom aan het Nieu- werhoekplein in het gelid werden ge zet. De Clio wordt een van de paradepaard- jes van Renault - het model hoort thuis in het Renault 5-gamma - en de nieuwe wagen werd bij de firma Stam dan ook van onder tot boven bekeken. Het gara gebedrijf in Soestdijk fungeerde vorige week min of meer als controlepost voor de Rally de l'Europe, een toerrit die op 12 augustus in Rome van start is gegaan, met als eindbestemming Brussel, op 2 september. In Nederland zorgde de ANWB voor de organisatie en Soest dijk was uitgekozen als etappeplaats. De groep chauffeurs en begeleiders overnachtte in Darthuizen, en vandaar was het uitstapje naar Stam dus maar een kleinigheid. Aan het evenement - een Frans initiatief - nemen jonge men sen uit diverse Europese.landen deel, in de leeftijdsgroep van 18 tot 25 jaar. In veel gevallen vertegenwoordigen ze hun land, hun school of universiteit, hun stad, bedrijf of club. De bedoeling De Clio-chauffeurs presenteerden zich gezamenlijk voor het autobedrijf aan het Nieuwerhoekplein. is dat ze vroegtijdig verkeerservaring opdoen. Frankrijk is bekend om zijn hoge percentage verkeersongelukken. Vandaar dat het idee onstond de be stuurders "verkeersminded" te maken. Aan de rally deden alleen auto's mee die aan de hoogste milieu-eisen vol doen, reden waarom Renault daarvoor de Clio's inzette. Uiteraard was men bij Stam zeer enthousiast over het bezoek van de Clio-trein, die al met al zo'n 5000 kilometer aflegt. "Cardio-fitness". Zo heet de nieuwe trainingsmethode die al geruime tijd met succes wordt beoefend in de Ver enigde Staten. Sportstudio Physical (Steenhoffstraat) introduceert cardio- fitness als eerste in de regio Soest. Cardio-fitness is in feite een "uitbouw" van de normale fitness-training, met dit verschil: de oefeningen worden uitge voerd op wetenschappelijk ontworpen elektronische trainingsapparatuur. Men traint met name: 1. conditieverbetering voor alle spie ren; 2. hartfunctie (verbetering), volume- vergroting; 3. longfuncties (zuurstof-opname) 4. snelheid (algemeen); 5. algemene aerobe of anaerobe condi tie; 6. lenigheid Cardio-fitness is bedoeld voor diege nen die weinig tijd hebben en op de meest willekeurige tijden toch aan hun conditie willen kunnen werken, zowel voor mensen zonder conditie als voor hen die zeer actief zijn in de sport. Het cardio-fitness-programma wordt aan geleerd in een instap-cursus, die gege ven wordt door gespcialiseerde sportin- structeurs. De cursus houdt o.m. in: een intake-ge sprek, drie begeleidende lessen van 45 minuten plus 30 minuten "eigen vaar digheid trainen", sportprogramma voor acht weken, fitheidstest om de acht we ken (met deze gegevens wordt het trai ningsprogramma individueel aangepast voor de volgens trainingsperiode), le ren werken met de apparatuur, leren in terpreteren van de sportresultaten, eva luatie en voorlichting over het functio neren van het menselijk lichaam. Voordelen De voordelen van cardio-fitness zijn de volgende. De conventionele appara tuur wekt na verloop van tijd bij nogal wat deelnemers enige verveling op. Mensen die een of twee maal in de week komen trainen hebben dan te weinig "referentiekader": men voelt de be hoefte zich te meten (met anderen) en 1 daarvoor is de motivatie nodig waarin cardio-fitness kan voorzien. Cardio-fit ness is bedoeld om conditieverbetering op korte termijn te bewerkstelligen, en die kan dan ook nog duidelijk worden afgelezen op alle apparaten. De apparatuur is een hoogstandje van moderne technologie. Zij bestaat uit een loopband, een stepper, een climber en elektronische fietsen, die zijn uitge voerd met tv-monitoren. Daarop wordt een scala van gegevens over de spor- prestaties geprojecteerd: caloriever- bruik, watts, afgelegde afstand, tijd, weerstand, fitheidscijfer. Bovendien wordt op de monitor een passend "landschap" geprojecteerd en kan men naar verkiezing eventueel een partner zichtbaar laten "meefietsen". In dat op zicht is de apparatuur duidelijk met een "knipoog" naar tal van populaire com puterspellen ontworpen. Mogelijkheden De mogelijkheden van cardio-fitness zijn o.a. de volgende: 1. krachttraining, algemeen of speci fiek; 2. betere doorbloeding van hart en lon gen en van het gehele lichaam; 3. snelheidsverbetering; 4. verbetering van motoriek en coördi natie; Leerlingen van Sportstudio Physical demonstreren de nieuwe cardio-fitness- apparatuur. 5. uitbreiding van de mogelijkheid om "samen te werken" met de fitness- apparatuur. Cardio-fitness is een uitstekende on dersteuning voor de beoefening van an dere sporten, zoals tennis, hockey, atle tiek, zwemmen, etc. Wie belangstelling heeft moet binnenkort beslist een kijkje gaan nemen bij Sportstudio Physical, Steenhoffstraat 30A (ingang Dalweg), tel. 16000. COMPUTER FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Je ogen zijn gezichtsbepa lend. Of we het nu hebben over zien of over gezien worden. Daarom verdienen ze profes sionele aandacht en het mon tuur van je dromen. Dus ga je naar Donker. Daar vind je doorgewinterde optiek specialisten, de modernste oog- meet-apparatuur en een bekeken collectie monturen. Je gaal naar huis met een scherpe blik op de wereld en het uiterlijk dat daarbij hoort. Voor op 't werk, 't avondje uit of waar je het avontuur ook beleeft. Zien en gezien worden begint bij Donker. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smllshof, Smitsweg 30. 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Het gemeentelijk centrum voor basi seducatie Trema '87 biedt volwasse nen in Soest onderwijs en vorming. Het lesprogramma is gericht op Ne derlandse en buitenlandse Soesters. De lessen beginnen in de week van 10 september en eindigen eind juni vol gend jaar. Het kantoor is echter al van af 3 september geopend voor aanmel dingen op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagmorgen, van 10.00 tot 12.00 uur. Op donderdag 6 september zijn daarbij ook de docen ten aanwezig. Het les-aanbod van Trema '87 voor Ne derlandse Soesters bestaat uit de vak ken Nederlands, Rekenen, Sociale ken nis en -vaardigheden (maatschappij oriëntatie), kennismaken met de com puter en een sollicitatietraining. Bui tenlanders kunnen lessen volgen in Ne derlands, Rekenen, Sociale kenis en -vaardigheden (maatschappij-oriënta tie), Discussie- en vergadertechniek, een speciale cursus Schrijven en een sollicitatietraining. Benadrukt wordt dat de basiseducatie niet vrijblijvend is. Van de cursisten wordt dan ook verwacht dat zij zeer re gelmatig de lessen bezoeken. A. Cursussen voor Nederlan ders Open school: taal- en sociale vaardig heden; rekenen; kennismaken met de computer. Lestijden: donderdag 8.45- 12.00 uur; woensdag 8.45-12.00 uur. Algemene ontwikkeling; dinsdag 8.45-12.00 uur. Lees- en schrijfgroep; donderdag 19.00-21.10 uur. Sollicitatietraining: dinsdag en don derdag 13.00-15.20 uur. B. Cursussen voor buitenlan ders Beginnersgroepen - Nederlands en Sociale vaardigheden; dinsdag en don derdag 19.00-21.10 uur. Overige groepen - Nederlands en So ciale vaardigheden; maandag en woensdag 19.00-21.10 uur. Nederlands en Sociale vaardigheden (voor mannen en vrouwen die in hun land van herkomst niet naar school zijn geweest); dinsdag 19.00-20.30 uur; woensdag 16.15-17.45 uur. Rekenen; maandag en woensdag 21.15-22.15 uur. Schrijven; woensdag 18.00-18.55 uur. Discussie- en vergadertechniek; don derdag 19.00-21.45 uur. Intensieve taalcursussen (4x per week): Gemengde groepen, beginners; dins dag, woensdag, donderdag 12.45- 16.00 uur; vrijdag 8.45-12.00 uur. Midden/gevorderden; maandag, dinsdag, woensdag, donderdag 8.45- 12.00 uur. Sollicitatietraining; dinsdag en don derdag 13.00-16.00 uur. Alleen voor vrouwen: Nederlands en Sociale vaardigheden; maandag en woensdag 9.00-11.10 uur; dinsdag en donderdag 9.00-11.10 uur. Nderlands en Sociale vaardigheden (voor vrouwen die in hun land van her komst niet naar school zijn geweest); maandag 13.15-15.00 uur; vrijdag 9.45-11.30 uur. Schrijven; woensdag 12.45-13.40 uur. Op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagmorgen is kinderopvang aanwezig. Het aantal cursisten per groep bedraagt 8 a 15 personen. In no vember staat een educatief reisje op het programma met alle curisten, vrijwilli gers en educatieve medewerkers. Voor alle informatie kan men terecht bij het kantoor van Trema '87, Klaarwater- weg 5, tel. 25771. Het kantoor is ge opend maandag t/m donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Moe, voldaan en vooral met trots terug kijkend op het behaalde resultaat, arri veerden zondagavond j.1. twee Drentse amazones, Simone Giele en Annette Hennik, met hun paarden aan de Birk- straat 131, plaatselijk en provinciaal paardesportcentrum voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. Zondagmorgen om 06.00 uur vertrok ken uit Wittelte hadden vrouwen en paarden die dag 110 km. voor de benen, zij het dat de paarden na iedere tien ki lometer werden afgelost en de amazo nes de gehele marathonrit dienden uit te zitten. Bijna zestien uur waren ze na genoeg onafgebroken in het zadel, om wat als een ludieke gedachte was gelan ceerd, waar te maken. Een gedachte af gestemd op financiële hulp voor de ac tie nieuwbouw van de in de Birkstraat 131 gevestigde stichting Stimulans. "Dat is eens, maar voorlopig nooit weer" verzuchtten de beide dames bij aankomst. "Maar gehaald hebben we 't en daar was het toch om begonnen .De marathon-sponsorrit leverde vanuit Drenthe en onderweg het respectabele bedrag van ruim f 2.000,- op. Bijgekomen van vermoeidheid en emo ties concludeerden beide amazones dat ze het op prijs zouden stellen wanneer hun initiatief, in welke vorm dan ook, navolging zou vinden. "Wij zijn," zo lichtte Simone Giele toe, "toch gezonde mensen die voor minder valide kinde ren dit op moeten kunnen brengen. Schrijf dat maar in de Soester Courant. Misschien brengt het de Soester sport wereld op een idee. Want komt de nieuwbouw er niet, dan neem je gehan dicapte kinderen iets af waar ze zielsge lukkig mee zijn." De auto geeft de gebruiker veel gemak, maar de samenleving overlast en scha de. Wat de luchtverontreiniging betreft is het wegverkeer verantwoordelijk voor 20% van de verzuring en 50% van de ozonvorming. Om de doelstelling uit het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) voor wat betreft de uitstoot van koolwaterstoffen en stikstofoxiden te halen, is halvering van het autoverkeer vereist. De staat in de vorige week verschenen brochure "Auto en Milieu", een geza menlijke uitgave van de stichting Natuur en Milieu en het Wereld Natuur Fonds. Beide organisaties hebben voor de brochure o.m. gebruik gemaakt van cijfers van het CBS, RIVM en TNO. Duidelijk komt naar voren dat, als de streefcijfers uit het NMP gehaald willen worden, er meer moet gebeuren dan wat de overheid nu voor ogen staat. Wie de brochure leest krijgt een behoorlijk overzicht over alles wat met auto en milieu te maken heeft. Kort komen onderwerpen als de probleemstoffen, verschijningsvormen van luchtverontreiniging, technische oplossingen en uit- stootvermindering aan de orde. Ook de bekende tips voor de automobilist ontbreken niet. "Mobiliteit is prima, automobiliteit niet altijd", zo eindigt de brochure. Ge holpen door individueel verantwoordelijkheidsgevoel, moet de overheid een beleid ontwikkelen dat een eind maakt aan de vanzelfsprekendheid waarmee iedere automobilist op ieder moment naar elke bestemming kan reizen. De brochure is te bestellen door f 3,25 (incl. verzendkosten) over te maken op giro 31 50 252 van Milieuboek Amsterdam, o.v.v. "brochure auto en milie". Of bij Natuur en Milieu: 030-331328. Een 55-jarige Soesterse is vorige week gewond geraakt bij een aanrijding op de Kerkstraat. Ze reed daar met haar auto in zuidelijke richting, toen vanaf de par- keerstrook plotseling een andere auto de rijbaan opreed. Die werd bestuurd door een 62-jarige plaatsgenoot, die verzuimd had achterom te kijken. Door de klap brak de vrouw haar pols. Een onbekende dader heeft vorige week een bedrag van 2500 a 3000 gul den buitgemaakt bij een inbraak in een bedrijfaan de De Beaufortlaan in Soestduinen. Hij moet binnengekomen zijn door een wc-raampje open te bre ken. Binnen werden kastdeuren open gebroken en ook een geldkistje, dat in een bureaulade stond. Daaruit werd het geld weggenomen. Bij een bedrijf aan de Beckeringhstraat is vermoedelijk in het weekeinde een eenassige aanhangwagen ontvreemd. De eigenaar stelde de politie op de hoogte. "Super" bestaat vijf jaar en dat wordt gevierd. Vanaf 27 augustus kan de consument vijf weken lang meer voor deel halen uit een bezoek aan Super Van Doorn, de bekende supermarkt bij Honsbergen aan de Wiardi Beck- manstraat. De feestsfeer is daar op ve le manieren te proeven. De consument ontvangt waardebonnen, kan prijzen winnen en de winkel is geheel versierd in het teken van vijf jaar Super. In de eerste feestweek zullen de consu menten die in de buurt van Super Van Doorn wonen een feest-envelop ont vangen. Daarin zit een speciaal feest nummer van het Super-magazine, met een waardebon voor een taart. Die kan men tegen een sterk gereduceerde prijs bij de Super-winkel afhalen. In de enve lop zit ook een brief met informatie hoe men vijf weken lang kan meegenieten met het vijf-jarig bestaan. Op dit moment zijn bijna 500 super markten aangesloten bij de Super-orga nisatie. Met veel succes, want de consu ment blijkt bijzonder positief op de Su per-formule te reageren. Het Super- merk wordt momenteel al gedragen door zo'n 380 verschillende artikelen. Uniek voor Super is ook het spaarsys teem: de consument krijgt bij aankoop van een Super-artikel gratis spaarze- gels. Super in Europa Super doet het ook internationaal uit stekend. Sinds drie jaar bestaat Super namelijk ook in België en het groeit daar snel. In die driejaar is Super in Bel gië al uitgegroeid tot 150 winkels en in middels zijn er ook twee Supers in Spanje. Super groeit mee in Europa en groter betekent voordeel, ook voor de consument. In vijfjaar tijds is Super sterk geworden, nationaal en internationaal. Dankzij de consumenten die telkens weer naar de Super-winkel komen voor de dagelijkse boodschappen. Super wil zijn klanten daarvoor hartelijk bedanken. Dat gebeurt met allerlei feestelijk aan biedingen, maar ook met bijvoorbeeld een ontwerp-wedstrijd voor een felici- tatiekaart, waarbij men kans maakt op een Super-feestbox met produkten ter waarde van 75 gulden, maar ook op een fantastische droomreis voor twee per sonen naar Sri Lanka. En verder krijgen heel veel Super-artikelen voor deze ge legenheid een extra feestelijk prijsje. Tussen de slingers en ballonnen door vindt men in de winkel ook gratis infor matieboekjes over snoep, zelf hapjes maken en feestvieren. Een bezoekje aan de bekendste super markt van Soest is in de komende dagen in alle opzichten de moeite meer dan waard! Aan de Steenhoffstraat 30 gelegen complex met een U-vormige platte grond van het voormalige R.K. Jeugd- en Verenigingsgebouw St. Joseph. Gebouwd in XXa en 1934. Ontwerper: Arn. Brouwer. Stijl: neo gotisch. Beeldbepalend pand, categorie 1, zoals alle 100 vorige beschreven monumenten in deze rubriek. Sint Jozef draait zich om in zijn kuil, rijst op en zegt: ik timmer een schandpaal aan de weg, want in dit land van grootmacht Uyl houdt het gezonde verstand zich schuil. J.V.

Soester Courant | 1990 | | pagina 14