Verdwenen Soest JEUGD EHBO taal Ü0ï HULLEMAN OPTIEK ^Tien jaar kwaliteit en gezelligheid bij Danscentrum Yan Mourik in Baarn Verdwenen Soest hervonden Bingo de Vangrail start op vrijdag COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Inbraak Dorpsplein Tentharingen door gasbuis Museum Oud Soest Campagne 'Wij gaan weer naar school' Helderziende waarnemingen Bromfietster gewond Sloopauto in brand Het Gilde bedankt Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant ARTISHOCK 1965 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 13 Afspraak aanbevolen. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zo vee j. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt. Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-61 87 47 Hoewel het seizoen nog niet begonnen is wordt er toch al weer een start ge maakt met de maandelijkse bingoavon den. De eerste avond zal worden ge houden op vrijdag 7 september in de Vangrail aan de Nachtegaalweg. Precies om 20.00 uur start de eerste ronde; van af 19.30 uur is de deur open. Alle vol gende bingoavonden vinden weer op zaterdag plaats. Open huis buurthuizen Op zaterdag 15 september zal in de drie buurthuizen (Vangrail, Praatpaal en Kruispunt) een open dag worden geor ganiseerd, waarbij men kan kennisne men van het nieuwe programma en kan inschrijven voor een programmaonder deel. De start van het seizoen is maan dag 17 september. Een 76-jarige bewoner van het Dorps plein in Soesterberg meldde de politie begin deze week dat er bij hem was in gebroken. De dader bleek de tuindeur te hebben geforceerd en diverse kasten overhoopd gehaald. De buit bestond uit een portemonnee met inhoud, waaron der zich ook de autopapieren van de be woner bevonden. De politie, de brandweer en het gasbe drijf kwamen er maandag aan te pas toen bij een bedrijf aan de Industrieweg een gaslek werd ontdekt. De oorzaak bleek gelegen in het feit dat er twee ten tharingen door een' gasbuis waren gesla gen. Door het afsluiten van de hoofdlei ding konden ernstige problemen voor komen worden. Door de straffe wind was het vrijgekomen gas snel verwaaid. Over de herkomst van de tentharingen kon de politie gisteren geen mededelin gen doen. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN - OOGMETING Gediplomeerd oogmeetkundige - Lid Optometristen Vereniging BURG. GROTHESTRAAT 8 - TELEFOON 02155 -1 38 59 Naast Braamhage Ruime parkeergelegenheid 's Maandags de gehele dag gesloten Astra/Archief Prentencabinet, en de vraag is natuurlijk wie nog wat weet te vertellen over dit transportbedrijf, en hopelijk ook over de mensen die op de ze foto staan afgebeeld. Met spanning wachten we op uw reactie! We hebben dit jaar wat te vieren. Al voor het tiende jaar nodigen we men sen uit om bij ons op dansles te komen. Ieder jaar weer zijn ze er: mannen en vrouwen, (echt)paren en niet te verge ten de bijna talloze jongeren uit de wij de omtrek. Voor ons een bewijs dat mensen kiezen voor kwaliteit en gezel ligheid. Nico en Anja van Mourik steken hun tevredenheid niet onder stoelen of ban ken. Hun danscentrum heeft in de afge lopen periode een goede reputatie op gebouwd. Dat blijkt wel als mensen al ver voor het nieuwe dansseizoen infor meren wanneer de nieuwe cursussen beginnen. "Natuurlijk zijn er ook veel twijfelaars", vertelt Anja van Mourik. "Mensen die het zich al wel jaren hebben voorgeno men om op dansles te gaan; het kwam er gewoon niet van. Meestal horen ze wel enthousiaste verhalen van anderen en tijdens de vakantie of een feestje moeten ze aan de kant blijven staan. Dit is dan meestal ook de belangrijkste re den om zich voor dansles op te geven." Duidelijk Nico van Mourik: "Daar blijkt vrijwel niemand spijt van te krijgen. He spijt hen dat ze er niet eerder aan begonnen zijn. We beginnen bij het begin: een voudige passen met een duidelijke uit leg. Iedereen kan meekomen. We hech ten er in onze benadering veel waarde aan dat iedereen mee kan komen. Ie dereen krijgt volop persoonlijke aan dacht. Mensen ontdekken hoe snel ze de danspassen oppakken. Na een eerste cursus hebben onze cursisten ze dan ook allemaal onder de knie: de quick- step, Engels wals, tango, cha-cha-cha, jive en rumba." Kwaliteit staat hoog genoteerd bij Nico en Anja van Mourik die lid zijn van ver schillende Nederlandse en internatio nale dansorganisaties, waaronder de Nederlandse Bond van Dansleraren (NBD). Daarnaast valt op de gezellig heid die cursisten ervaren bij het dans centrum. Tijdens de lessen, de vijf kwartier duren, gaat het gemoedelijk toe en tijdens een pauze is er volop gele genheid voor ontmoeting en gesprek aan de bar of in een van de vele gezellige zitje van dit danscentrum. Het vloerop pervlak van Danscentrum Van Mourik is onlangs nog aanzienlijk uitgebreid om de cursisten nog meer ruimte te ge ven "We hebben voor het komende sei zoen nog meer ruimte gecreëerd door een herschikking van ons zitmeubilair", vertelt Van Mourik. "Onze cursisten moeten goed uit de voeten kunnen." Verrast Door de grotere belanstelling voor danscentrum Van Mourik hebben Nico en Anja van Mourik besloten meer groepen te gaan vormen voor aanko mende cursisten. "We vonden het vre selijk spijtig dal we af gelopen jaar men sen op een wachtlijst hebben moeten zetten. Dat willen we als het even kan graag voorkomen," aldus Anja van Mourik. "Het heeft bovendien als voordeel dat mensen die avond kunnen kiezen die hen het beste uitkomt." Verder maakt zij er geen geheim van verrast te zijn door de vele eerstejaar-cursisten die vlak voor de zomer besloten door te willen gaan met dansles: "Ze hebben de smaak te pakken gekregen. Dat is ook wel logisch, want dansen is echt hart stikke leuk." Het dansseizoen wordt ieder jaar afge sloten met een danstest. Nico van Mo- ruik: "Cursisten die dat willen, kunnen dansen voor brons, zilver of goud. Ie dere danstest wordt beoordeeld door deskundigen van buiten. Voor iedere Bijna zestig jaar is het geleden dat het elftal kampioen werd van de klasse 2b, maar de herinnering eraan is nog niet verloren! Het voetbalelftal dat we op 29 augustus in de krant zetten, heeft twee lezers tot reacties gebracht. De namen die ze bij de zestien afgebeel de personen zetten, kwamen ook vrij wel overeen. Waar de meningen ver schilden bleek de ene inzender meer ze ker van zijn zaak dan de ander, zodat we toch tot een keus konden komen. Hier volgt dan de lijst van namen. Staande van links naar rechts: Arie Ka merbeek, trouw supporter en vader van een paar jongens die meevoetbalden; Willem Roest, bestuurslid (zijn expedi tiebedrijf zou uitgroeien tot Roest - Soest); Bertus van Dorrestein, Theo Visser, Co van den Deijssel, Joh. Hom (voorzitter): Jan Zoetelief; Piet Dorre stein; Ko Wijnands (bestuurslid); Ber tus Schalkx (begeleider van het elftal); Midden, van links naar rechts: Teus Kaats; Janus Gros; Henk Wijnands. Voorste rij, van links naar rechts: Karei Visser; keeper Kees Sieberink; Laurens Naathuis. Be Quick, dat eerst De Ploeg heette en later zou leiden tot de voetbalclub Soest, moet in 1933 in de buurt van de huidige Birkstraat (toen Rijksweg) heb ben gespeeld, achter het toenmalige ca fé Du Passage. Nu is er op die plek een woonwijk gekomen met namen van schrijvers als Aagje Deken. Dank aan de lezers die de moeite na men ons te schrijven èn aan de lezer die ons de foto verschafte. We blijven ons aanbevolen houden voor verdere bij dragen! De fraaie zaal van het danscentrum aan de Van Heutzlaan in Baarn. geslaagde is er vervolgens een certifi caat. Het is natuurlijk niet verplicht deel te nemen aan zo'n test, maar het is wel aardig om te doen." Open Huis Voor geïinteresseerden, die met eigen ogen kennis willen maken met een danscentrum en over eigen wensen en verlangens willen praten, organiseert danscentrum Van Mourik voor (echt)paren tweemaal een Open Huis: op vrijdag 7 september en dinsdag 11 september, steeds tussen 20.00 uur en 20.00 uur. Voor alle belangstellenden staat de koffie klaar. Maat dat is nog niet alles: het tienjarig jubileum viert danscentrum Van Mou rik samen met de cursisten: onder het motto 'tien jaar kwaliteit en gezellig heid' ontvangen alle nieuwe deelne mers tijdens de eerste les een aantrek kelijke attentie die hen het komende seizoen goed van pas zal komen. Bo vendien krijgen alle (echt)paren gratis oefenavonden aangeboden. Danscentrum Van Mourik is gevestigd aan de Lt. Gen. van Heutszlaan, 10, 3743 JN Baarn, tel. 02154-13319. Begin september is het zover. Met spandoeken "Wij gaan weer naar school" worden het begin van het nieuwe schooljaar de weggebruikers op uitgebreide schaal attent gemaakt op het feit dat de scholieren weer op weg zijn naar en van school. Deze actie, die op initiatief van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Utrecht samen met Veilig Verkeer Ne derland, de gemeenten, scholen en poli tie wordt gehouden in de provincie Utrecht, sluit aan bij de landelijke actie. Alle gemeenten binnen de provincie Utrecht hebben een aantal spandoeken van het ROV-Utrecht gekregen die op punten waar veel scholieren passeren zullen worden opgehangen. Doel van de actie is het verhogen van de verkeersveiligheid op de schoolthuis- route, met het dringende verzoek aan automobilisten en andere gemotori seerde weggebruikers nog meer dan an ders rekening te houden met deze - lo pende of meestal fietsende - jeugdige groep. Bovendien gaat het er om de scholieren te attenderen op de risico's in het verkeer. Begin september gaan in de provincie Utrecht onder andere duizenden kinde ren voor het eerst naar de scholen voor het voortgezet onderwijs. Voor hen is het allemaal nieuw. Een nieuwe route, meestal grotere afstanden, andere ver keersomstandigheden, vaak een nieu we fiets, alles moet nog wennen. Erva ring met het drukke verkeer en deze nieuwe omstandigheden ontbreekt voor deze kwetsbare jeugdigen veelal nog. De campagne "Wij gaan weer naar school" blijkt nodig omdat bekend is uit de ongevallencijfers dat het aantal jeug digen dat direct na de zomervakantie bij ongevallen is betrokken, hoger is dan tijdens de rest van het jaar. Veel van de ze ongevallen gebeuren met kinderen op de route tussen huis en school. In een flink aantal gemeenten zullen de scholen gebruik maken van lesmate riaal, lesbrieven, stickers, etc. dat door WN hiervoor is ontwikkeld. Daar naast geven zowel de politie als de plaatselijke afdelingen van WN on dersteuning aan de actie door bijvoor beeld fietscontroles te verrichten, ge richt verkeerstoezicht uit te voeren, voorlichting te geven, enz. P.A.S.O. heeft voor woensdag 5 sep tember a.s. mw. D. Veer uitgenodigd. Zij zal als medium fungeren met helder ziende waarnemingen, die als een boodschap zullen dienen voor de aan wezigen tijdens deze avond. Deze avond is iedereen van harte wel kom in De Vangrail, Nachtegaalweg 8c te Soest. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Reserveringen en informatie: Winifred van Sandwijk 033-803701. Een 18-jarige bromfietster uit Soest raakte vorige week gewond bij een aan rijding op de Laanstraat. Ze botste te gen een vóór haar fietsend meisje op, dat plotseling naar links uitweek. Het meisje (10) bleef aanvankelijk onbe kend, maar werd later opgespoord. Ze had geen letsel opgelopen. De brom fietster was minder fortuinlijk: ze moest met een gebroken sleutelbeen naar Zonnegloren worden overgebracht. De brandweer rukte in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks 01.00 uur met twee wagens uit vooreen brandje bij een autosloperij aan de In dustrieweg. Een van de sloopauto's bleek in brand te staan. Hij brandde ge heel uit. Ook een gedeelte van een loods liep enige schade op. De oorzaak is onbekend. Het Bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest wil laten blijken dat het er kentelijk is voor de inzet en medewer king van velen bij de in het laatste week end van augustus gehouden Gildefees- ten 1990. Dit evenement was op alle fronten weer een groot succes. Het is een feest geworden voor en door de Soester gemeenschap. Aangezien het onmogelijk is allen per soonlijk dank te zeggen voor hun aan deel in het welslagen van de Gildefees- ten Soest '90 wil het bestuur dat op deze wijze doen. Een klein aantal van dege nen die hier hun bijdrage hebben gele verd wil het bestuur hier met name noe men: College van Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Soest, gemeente politie Soest, gemeentewerken, EH- BO-afdeling Soest, VW-Soest, de ad verteerders in het huis-aan-huis ver spreide programmaboekje, de sponsors van de individuele evenementen, de in de Gildefeesten Soest 1990 participe rende verenigingen AV Pijnenburg, Tempo Toer, Eemlander Blaaskapel, Wandelcomité Jacob van Gaesbeek, Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland, zangkoor St. Caecilia, de me dewerkers bij de verschillende pro gramma-onderdelen, de deelnemers aan de verschillende activiteiten, het in groten getale aanwezige publiek en alle anderen, die op de een of andere wijze hun steentje aan de organisatie van dit evenement hebben bijgedragen. Nogmaals: hartelijk dank. Het Groot Gaesbeeker Gilde hoopt ook in 1991 op aller inzet en medewerking te mogen rekenen en er weer een feest van te ma ken voor en door de gehele Soester ge meenschap. Het zal in de jaren twintig zijn geweest dat deze foto werd genomen: Autobe steldienst van de weduwe D. Haks aan de Burgemeester Grothestraat nr. 30. Telefoon had de weduwe ook al: num mer 137 - dat waren nog nummers die je kon onthouden! De foto komt uit de collectie van Foto Enkele van de nieuwe Benetton modellen voor dit najaar Aan de Steenhoffstraat vrij gelegen voormalig R.K. bejaardengesticht met groot voorplein, smeedijzeren sierhek en solitairbomen. Blokvormig neo gotisch gebouw uit 1868 "Huize St. Jozef' op nagenoeg rechthoekige plat tegrond. Gebouwd in opdracht van het R.K. Parochieel Kerkbestuur. Naast de deur ingemetselde gedenksteen met opschrift. Markant gesi tueerd, onaangetaste ligging. Van grote architectuurhistorische waarde vanwege het bouwtype en de bouwstijl, alsmede vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaille ring. Van historische waarde als voormalig bejaardengesticht van de Zus ters van Onze Lieve Vrouw. In spitsbogige nis in de geveltop zandstenen reliëf "De Vlucht uit Egypte" voorstellende. In de zestiger jaren als ruïne "gekraakt" door de kunstenaarsvereniging Artishock (en opgeknapt) en door de Kabouters van de Oranje Vrijstaat, de Soester provo's. Daarna onderkomen van enkele kunstenaars (atelier ruimte), de LTS en in gebruik als cultureel creatief centrum. Nu ook ac commodatie voor Museum Oud Soest. IKONINKIUKÜ I I NEO.VERENlGINGl I EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN De opleiding voor het JEUGDDIPLOMA A (11 - en 12 jarigen) en het JEUGDDIPLOMA B (13 -14 en 15 jarigen) begint op dinsdag j 18 september 1990, aanvang 18.30 uur, in het EHBO-gebouw aan de Parrallelweg 7a te Soest (16 lessen plus examen). Kosten gehele cursus f 27,50. Aanmelden bij de EHBO-jeugdleidster: Mevrouw J.H. Kok-van Daatselaar tel. 1 50 65 Otto, Egbert, Francien, Hans, Victor, Don we Jan, Tine, Julia, Frits, Frans, Herman. Willem Jan, Hans, Hermien, Ben, Engelbert, Fred, Kees, Mia, Etnmy, Wil, Harm, Ton. J.V. J

Soester Courant | 1990 | | pagina 13