iMITT erd Maak meer mogelijk. Geef! KOMT HAARDEN Meningen van lezers Zelf kleding maken? Het kan ook anders! Foto- en lijstenshop 10% KORTING Dagschotel P.Pf 9,50 Weekendschotel vanaf f 14,50 rl3?™.1650.00 GROENEWIJK B.V. De dokter heeft zijn eigen wijk Commentaar van dokter B.C.A. Nicolas: Cursus start met open huis op 11 september KANKERBESTRIJDING MOET DOORGAAN SOESTER COURANT Met NS naar de dinosauriërs in Leiden 'ING IKOOTEN: Paard bijt man Zegeltjesdief Inbraak Duinweg Verkeers-zondaren Diefstal uit auto Hoogstandjes van beste Nederlandse koks Culinairie 90 op Rovérestein FLAM DOVRE WANDERS OXFORD FLAM DOVRE WANDERS OXFORD pyCMff. rausjrafiij piHUMaH brillen onder elkaar. 99lk ben de betere bril die op den duur niet duurder is.99 99 De vakopticien p toont duidelijk 't verschil met die goedkope.99 TRA! T E U R»C A TERING Bij ons kunt u uw culinair vakantieplezier voortzetten! Fijn! en „lekker" dat we hier een traiteur hebben. Keuze uit diverse andere gerechten Openingstijden: dagelijks van 10.00-20.00 uur - zondags van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten F.C Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel:02155-24664 V.A. 25 m! PLAVUIZEN GRATIS GELEGD KAMERVLOEREN OQ cn vanaf^ÖbOw per m2 Nieuw in ons assortiment WANDTEGELS DE GROOTSTE K0LLEKTIE VAN NEDERLAND, OOK NATUURSTEEN! VLOERVERWARMING Amersfoort - Neptunusplein 13 - Tel. 033-755865 Zwolle - Van Karnebeekstraat 86 - Tel. 038-211684) ALLES MET GARANTIE AANGEBRACHT DOOR EIGEN GESPECIALISEERD PERSONEEL! SOESTER COURANT PAGINAls WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 PAGINA 19 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de Inhoud Instemt. Het overkomt mij gelukkig niet vaak dat ik mijn huisarts moet raadplegen. Wij kennen elkaar nog maar nauwe lijks, laat staan dat de goede man een cent aan mij kan verdienen. Maar goed, jaren geleden ben ik in Soest komen wo nen, had zo nu en dan eens een dokter nodig en heb het zo maar gelaten als hel is. Afgelopen week heb ik weer aan hem moeten denken. En tegelijkertijd aan alle dokters in Soest. Ze hebben zich namelijk in 2 groepen verdeeld. De mo tivatie zal ongetwijfeld aangekondigd en uiteengezet zijn, maar het is mij nu pas opgevallen. ik kan mij dat wel voorstellen: zo'n 14 artsen in Soest met elk hun eigen prak tijk en één van hen zal maar weekend dienst hebben. Die ziel, lijkt mij zo, ge durende die tijd zijn bed niet. Dus wordt de zaak in tweeën verdeeld en hebben 2 artsen dan dienst: een arts uit de ene groep, een andere arts uit de andere groep. Zit uw arts bijvoorbeeld in groep A en heeft deze geen dienst, dan bent u genoodzaakt de dienstdoende arts uit de groep te raadplegen. Maar wat wil nu het geval: Stel, er over komt mij wat - je zult zien, dat gebeurt dan altijd in het weekend - en ik heb een arts nodig. Ik raadpleeg de Soester Courant, zoek in welke groep mijn huis arts zich bevindt (bijvoorbeeld groep A) en zie vervolgens welke arts uit die groep dienst heeft. Nu zou het heel goed kunnen zijn dat ik geen vertrouwen in de betreffende arts heb, of de man niet mag, of om wat voor andere reden dan ook er niet zo gerust op zal zijn indien hij aan mijn lijf komt. (Je voelt je toch al niet zo lekker - anders zou je hem niet nodig hebben - en dan ook dit nog.) Dus wordt er besloten de dienstdoende arts uit de andere groep te bellen. Dan krijgt men meestal niet de arts zélf, maar zijn echtgenote aan de lijn. (Dan denk ik bij mijzelf: of de dokter is inder daad op pad of hij zit rustig zijn krantje te lezen en wordt op dat moment door zijn vrouw, wat ik me in sommige geval len ook nog wel kan voorstellen, afge schermd.) Mevrouw stelt vervolgens al lerlei vragen over het voorval - alsof zij daartoe de bevoegdheid heeft - en het mankeert er nog maar aan dat er door haar een diagnose wordt gesteld. Maar dan komt de aap uit de mouw: mevrouw komt met haar vragen stellen erachter (waarom zou dat verbloemd moeten worden?) dat mijn eigenlijke huisarts in de andere groep is ingedeeld en dat ik dus een arts uit de andere wijk heb geraadpleegd!! Wat zal er nu gebeuren? Ik heb het ake lige gevoel dat de heren doktoren hun organisatie zodanig hebben opgesteld dat mevrouw er alles aan zal doen om mij te bewegen de dienstdoende arts uit de andere groep te bellen, indien ik ge holpen wil worden. (En die man moet ik nu juist niet, maar overtuig zo iemand in de situatie zoals je zit daar maar eens van!) Ik kan mij in ieder geval niet voor stellen dat zij zal zeggen dat dit niet hun wijk is en dat de collega van haar man zo langs komt. Per slot van rekening is het niet de horeca-wereld waarin de huis artsen zich bewegen. Stel voor: er is urgentie geboden (b.v. na een ernstig ongeluk of iemand heeft een hartaanval gehad) en de discussie komt op gang welke arts uit welke groep er gekozen moet worden. Ik moet er niet aan denken. Ten eerste: er kan door de vertraging in handelen van alles gebeuren, met mis schien ernstige gevolgen. Ten tweede: welk recht is er om de vrij heid van iemand te ontnemen, zodat hij of zij niet met die huisarts kontakt kan opnemen, waar de betreffende persoon het meest vertrouwen in heeft, indien de eigen arts geen dienst heeft? Laten wij hopen, of beter gezegd, er maar van uitgaan dat mijn gedachten- gang voor wat betreft "de wijk van de dokter" niet juist is. R. van der Maat Op de ingezonden brief van R. van der Maat werd mijn commentaar gevraagd. Als ik de brief goed begrijp is de kern van het betoog: "Door de indeling in twee groepen loop ik de kans dat ik bij weekend-waarneming naar een huis arts moet gaan die ik niet wens te con sulteren". Op zich is deze constatering juist. Het lijkt mij niet zinvol om alle argumenten welke aan deze groepsindeling ten grondslag lagen in deze rubriek te her halen. Over deze regeling is uitgebreid gepubliceerd, o.a. in de Soester Cou rant. Graag wil ik wijzen op het feit dat waar nemingsregelingen bedoeld zijn voor spoedeisende situaties. En wat is dan belangrijker: dat men geholpen wordt of door wie? Verder denk ik dat mijn collegae en de achterwachten bereid zijn te luisteren naar redelijke argumenten. Een be knopte formulering is dan wel zinvol. B.C.A. Nicolas Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant 3EN HAARDEN Over kanker wordt tegenwoordig gemakkeli|ker gesproken Ie kunt het risico op kanker zelf beperken Vroege ontdekking bevordert de kans op genezing Onderzoek naar nieuwe behandelingen heeft de kans op genezing verbeterd Aan begeleiding van kankerpatiënten en hun familie moet meer aandacht worden besteed. Om lopend onderzoek en andere activiteiten te kunnen voortzetten, blijft veel geld nodig De Nederlandse Kankerbestrijding moet doorgaan. Ik bli|f geven NEDERLANDSE KANKERBESTRI|DING Nederlandse Kankerbestrijding, Sophialaan 8,1075 BR Amsterdam. Tel.- 020-6640991 Collecte 27 augustus t m 8 september Giro- 26000 Bank: 70.70 70,007 Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 We kunnen het ons nauwelijks voorstellen, maar miljoenen jaren geleden werd de aarde bevolkt door duizenden soorten reptielen met afmetingen van soms tientallen meters lang. Woeste roofdieren als de Tyrannosaurus Rex met zijn gewicht van 20 olifanten, belaagden de vreedzame planteneters uit die tijd, die eveneens enorme afmetingen hadden. Dit alles speelde zich zo'n 70 mihoen jaar geleden en langer af, maar tot 28 oktober kunt u er zelf getuige van zijn in de spectaculaire tentoonstelling 'Dinosauriërs in Leiden' die in het museum Pesthuis gehouden wordt Daar kunt u een wandeling maken in de prehistorie, tussen vijftien levensechte en bewegende modellen van acht soorten dinosauriërs. Een fascinerende tentoonstelling, waar u comfortabel naar toe reist met het bekende T+T biijet van de Nederlandse Spoorwegen. Centraal in deze tentoonstelling staan de wetenschappelijk verant woorde reconstructies die gemaakt zijn door het Amerikaanse bedrijf Dinamation. Ze bewegen, slaken woeste kreten en zijn bijzonder le vensecht en imponerend. Deze tentoonstelling was eerder te zien in diverse musea in Amerika en Europa, en was daar een overweldi gend succes. Het is dan ook een indrukwekkende ervaring om langs een Apatosaurus te lopen die on verwacht zijn enorme nek naar be neden draait, en met wijd openge sperde bek een oerkreet uitstoot. Toch behoorde dit dier met een lengte van maar liefst twintig meter tot de vreedzame planteneters en deze reus vinden we dan ook in de 'vriendelijke' kamer. Zeker zo fasci nerend is de al genoemde rover Ty rannosaurus met zijn verschrikke lijke klauwen, of de bizarre Stego- saurus die een rij grote stekels op de staart draagt en een rug heeft die voorzien is van een rij enorme be nige platen. En vooral voor kinde ren is het een belevenis om zelf de handels en knoppen te mogen be dienen en daarmee zo'n prehistori sche gigant in beweging te zetten! Comfortabel met NS Het Trein- en Toegang biljet van NS is een makkelijke en voordelige manier om een bezoek te brengen aan deze fascinerende wereld uit de oertijd. Want dit T+T biljet geeft u recht op een treinretourtje 2e klas naar Leiden en de toegang tot de tentoonstelling voor een prijs die vooral op de wat langere afstand maar iets hoger is dan de normale prijs van een retourkaartje. Vanaf het station wandelt u in vijf tot tien minuten naar het museum. Wie meer wil weten, kan bij de meeste stations een folder afhalen waarin veel informatie te vinden is over deze interessante expositie en de reismogelijkheden met NS. Uiter aard zijn hier ook de T+T biljetten verkrijgbaar. De tentoonstelling is te bezichtigen t/m 28 oktober. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Behalve op 3 oktober, want dan is het museum gesloten. Een van de 17 dinosauriërs die tot en met 28 oktober 1990 te bewonde ren zijn in het Leidse Pesthuis. De Dinosauriërstentoonstelling trekt een record aantal bezoekers; velen van hen reizen met de trein naar Leiden en genieten het voordeel van het T+T bifjet. ZETKACHELS IJLSCHOUWEN BOUWHAARDEN IOKKANALEN- 10 GEKEURD SKUNDIG ADVIES I PLAATSING g 19.00 - 21.00 uur, zaterdag 19689 (b.g.g. 02155-10675) WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond Koopavond UIT ONZE VEELZEGGENDE KOLLEKTIE De politie kreeg vorige week een mel ding binnen over een man, die aan de Kerkstraat zou zijn gebeten door een paard. Over zijn personalia, evenals die van het paard, kon men geen gegevens verstrekken, noch over zijn eventuele verwondingen. Wel wist de politie te vertellen dat het slachtoffer een kennis was van de eigenaar van het paard, en dat de kwestie in onderling overleg ge regeld zou worden. aan de gevolgen van net steeds ver slechterende milieu. In de commissie van aanbeveling zitten o.a. Prof. Dr. J.W. Stoop, direkteurWil- helmina Kinderziekenhuis Utrecht en voormalig Milieu-Minister Ed Nijpels, die ook als burgervader van Breda van mening is dal er over dit belangrijke on derwerp relatief weinig bekend is en een diepgaand onderzoek naar oorzaak, ge volg en behandeling dringend gewenst is. De fondsen van de stichting zullen daarom aangewend worden om weten schappelijk onderzoek te initiëren, sti muleren en financieel te ondersteunen. Het exploitatiesaldo van Ctilinairie zal daarom geheel ten goede komen aan de stichting "Kind en Milieu". Gezien de ideale locatie en de originaliteit van Cu- linairie verwachten de initiatiefnemers een niet onaanzienlijk bedrag bijeen te kunnen brengen, mede dankzij hoofd sponsor Mr. Waxs en enkele subspon sors. Voor het publiek is er ruim voldoende parkeergelegenheid in de directe omge ving van dit culinaire spektakel, waarbij de organisatoren 20.000 bezoekers ver wachten. Openingstijden: vrijdag 14 september 16.00 - 23.00 uur; zaterdag 15 september 12.00 - 23.00 uur en zon dag 16 september 12.00 - 20.00 uur. GRATIS, ang de voorraad strekt. Een onbekende dader heeft vorige week aan het Choristenpad een auto opengebroken. De eigenaar, een inwo ner van Zeist, deed aangifte bij de poli tie. De buit bestond uit een aantal vol geplakte zegelkaarten. Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in een bedrijfspand aan de Duinweg. Ze kwamen binnen door het openbreken van het slot van de toe gangsdeur en richtten in het interieur een chaos aan. Diverse laden en kasten werden opengebroken. Er wordt een geldbedrag van 2000 gulden vermist, alsmede ca. 500 gulden aan vreemde valuta. De politie hield zaterdag j.1. in diverse winkelcentra van Soest een controle op het verkeersgedrag, waarbij met name werd gelet op fout-parkeren. In totaal werden er 33 bonnen uitgedeeld. Daar onder ook enkele wegens het rijden door rood en het negeren van eenrich- tingswegen. Een 34-jarige Zeister, die zaterdagmor gen zijn auto had geparkeerd aan de De Beaufortlaan in Soestduinen, ontdekte bij terugkomst dat zijn portemonnee (met onbekende inhoud) daaruit ver dwenen was. Hij miste ook nog een bankpasje en stelde de politie op de hoogte. De wagen was volgens de eige naar wel afgesloten, zodat de politie aanneemt dat de dief een valse sleutel heeft gebruikt. couture en demi-couture ligt al bij de basis, en wel in de keuze van patronen en stoffen. De "haute-couture"-huizen, zoals er verschillende in ons land zijn, werken met couture-patronen, die uiteraard zeer verfijnd van belijning zijn, en men gebruikt de meer kostbare couture- stoffen. Onnodig te vermelden dat de japon of kostuum enz. tot in de uiterste perfectie wordt gesneden en op zuivere maat wordt gerealiseerd. Het eindre sultaat is een uitgebalanceerd, perfect passend kledingstuk, dat uitmunt door elegantie of geraffineerde eenvoud. Tot in de kleinste details ziet men de hoog- modische elementen uitgevoerd. Vele uren zijn nodig geweest om dit klasse product te maken. Soms wordt er wel 300 uur aan een avondjapon gewerkt! Zo'n 30 jaar geleden werden alle kni- plijnen met de hand afgewerkt, en vol gens Henny Does werden zelfs de druk kers er met de hand opgeborduurd. Ook knopen werden zelf gemaakt en met een zadelsteek versierd. Nu is zelfs de haute-couture wat efficiëter gaan werken, minder arbeidsintensief, wat tijd- en kostenbesparend is. Goedkoper Maar haute-couture is nog steeds heel kostbaar en voor weinig mensen wegge legd. Demi-couture, anders gezegd half-couture, is daarentegen veel goed koper. Bij demi-couture wordt gebruik ge maakt van couture-patronen, alsmede van goede confectie-patronen en dan zonodig volgens de Rundschau-metho- de op maat veranderd. De keuze van stoffen kan veel goedkoper. Zelfs met heel eenvoudige stofjes kan demi-cou ture gemaakt worden. Het kledingstuk verdient het vignet "demi-couture", in dien de basis goed wordt gefundeerd en er tijdens de verdere realisatie gedisci plineerd wordt gewerkt. Het resultaat is dan een mooi belijnd kledingstuk, dat net iets méér heeft dan dure confectie. Er zijn mensen die het ontzettend leuk vinden zelf kleding te maken. Het zelf creëren vindt men veel interessanter en vooral in de donkere wintermaanden een bezigheid die de verveling buiten de deur houdt. Bovendien vindt men er een grote voldoening in wanneer iets "weer" voor de volle honderd procent is gelukt. De cursus is niet alleen voor beginners interessant, maar ook voor hen die al ja ren naaien en dit unieke systeem en de allernieuwste technieken willen leren. Centraal staan in deze cursus namelijk de dubbele delen zoals: kraag-revers, staander-kraag, manchetten, splitten, paspelzakken en paspelknoopsgaten; kortom, het kostuumvak in al zijn facet ten. Ook voor kinderen Er wordt niet alleen kleding gemaakt voor dames en heren, maar ook voor kinderen zijn vooral jonge vrouwen be zig om de mooiste kleding te maken. Denk maar eens aan de "Oilily"-mode. Op dit niveau wordt er bij Henny Does gewerkt. Ook worden er adviezen gege ven inzake de duizend-en-een verschil lende stoffen die in de handel zijn, als mede de A- en B-kwaliteiten en de hieraan verbonden prijsindicaties. Voor de finishing-touch wordt de cur sisten geleerd hoe naden, plooien, kra gen enz. dienen te worden uitgeperst. Een zeer belangrijk onderdeel is ook de naaimachine. Adviezen worden gege ven bij een eventuele aankoop. Tevens wordt gewezen op het juiste onderhoud van de machine. De cursiste krijgt dus ook een groot pakket informatie. Tijdens de wekelijkse lessen hebben de cursisten de beschikking over een eigen tafel met spot en een Bernina-naaima- chine. Voorts is er een grote kniptafel aanwezig. Wie nader geïnformeerd wil worden, kan gerust eens langskomen. Op 11 september a.s. houdt Henny Does-de Ruyter "Open Huis" in de Ereprijs- straat 61, tel. 17928. (Zie de adverten tie elders in dit blad.) Top assortimenten inlijsten, wanddekoraties, pasfoto's en foto accessoires, ontwikkelen en vergroten. Bij inlevering van deze advertentie op al uw lijstwerk Koninginnelaan 11 - Soest Telefoon 23737 De kans om op één dag te kunnen kie zen uit tientallen culinaire hoogstand jes van de beste Nederlandse koks mag zeker uniek worden genoemd. Op 14, 15 en 16 september zullen de koks van 30 vooraanstaande restaurants hun specialiteiten presenteren aan het pu bliek. Culinaire hoogstandjes, zoals Marseillaanse Bouillabaise, Texels Zuiglam, Javaanse Ajam Pedis, Mila- nese Ossabuca, maar ook ijsspeciali- teiten, kaviaar, champagne en vele an dere culinaire hoogstandjes zijn op die dagen tegen een vriendelijke prijs te proeven, uiteraard met bijpassende wijnen. Op het Landgoed Rovérestein (Maar- tensdijkseweg 5 in Bilthoven), dat om geven is door prachtige eeuwenoude bossen, is iedereen vrijdag vanaf 16.00 uur en zaterdag en zondag vanaf 12.00 uur welkom. Op het terrein zijn door middel van tenten mini-restaurants ge bouwd, zodat men op zijn gemak kan proeven en genieten van alle heerlijkhe den en ook kennis kan maken met ge rechten die men nog nooit gegeten heeft. Er is een uitgebreid muziekprogramma, met o.a. Showbands, Zigeunerorkes ten, De Luchtmachtkapel en voor de kinderen o.a. Edwin Rutten (Ome Wil lem). De namen van de deelnemende restaurants zijn niet gering. Zo zullen o.a. acte de présence geven Restaurant De Hoefslag uit Bosch en Duin, Restau rant Duurstede uit Wijk bij Duurstede, Restaurant Boedha uit Hilversum, Res taurant De Wilgenpias uit Maarssen, Restaurant Het Rechthuis uit Korten- hoef, Jean d'Hubert uit Utrecht, Toet Kaviaar, Otto Lens;elink Wijnimport, Spandershoeve Hilversum, De Kloos terhoeve uit Harmeien. Duil Ze zijn alle in het "hart" van Nederland gevestigd en zullen, gezien de enorme verscheidenheid aan hapjes, slechts kleine porties verkopen tegen een vriendelijke prijs. Ter plekke kan men de Rovéresteinse Duit aanschaffen te gen een koers van f 2,- per "cheque" in een boekje van 10. Voor twee of vier duiten kan men dan al een specialité de la maison krijgen. 'Culinairie wordt georganiseerd door de Kiwani's uit Bilthoven en de op brengst gaat naar de Stichting "Kind en Milieu", die zich inzet voor de duizen den kinderen in Nederland die lijden Garantiebedrijf. Stijven die een ïtie op Henny Does-de Ruyter geeft sinds 1976 in Soest een cursus "Modern naaien zonder doorslaan en rijgen" in een open systeem. Enige toelichting hierop is volgens haar wel op zijn plaats, opdat men niet de indruk krijgt dat een en ander zomaar uit de lucht is komen vallen. Al jaren geleden vond zij zelf het door slaan een heel vervelend karwei. Er moest toch een methode gevonden kunnen worden dat dit niet nodig zou zijn, immers de confectie slaat ook niet door. Na lang zoeken kwam zij er achter dat, indien men in een corresponderen de lijn snijdt of knipt, dit absoluut niet meer nodig is. Bovendien werkt men veel mooier en schoner, want men wordt niet meer afgeleid door lusjes en draadjes. De nieuwe cursisten die hier mee op de eerste theorieles kennis ma ken zijn zeer enthousiast over de simpe le methode. Er wordt n.1. niet gewerkt met carbonpapier en ook niet met een naadtoeslag aan de patronen, of met inknipjes aan het begin en einde van de stiklijnen. Tijdens het naaiproces zien de cursisten dat er, indien de kniplijnen exact op elkaar liggen, ook niet meer geregen behoeft te worden. Ongeveer 30 jaar geleden maakte Hen ny Does ook kennis met de Duitse con fectie. Daar ontdekte zij tijdens haar werkzaamheden als pompeuse (veran deringen aanbrengen aan nieuwe kle ding), dat de volgorde van lijnen sluiten ook drastisch was veranderd, en weer was haar nieuwsgierigheid gewekt. Zij ondervond dat deze andere volgorde, mits goed geïnterpreteerd, veel over zichtelijker en tijdbesparend is. Zij heeft deze nieuwe manier "Open sys teem naaien" genoemd. 'Demi-couture' Dat ze veel succes heeft met deze cursus blijkt uit het volgende. Veel cursisten noemen haar cursus "haute-couture". Dat is een mooi compliment, maar vol gens haar is "demi-couture" een betere benaming. Het verschil tussen haute- Van Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 - 1 71 20- 18600

Soester Courant | 1990 | | pagina 19