<S> GEI1IRR GEZinsmnRKI GEITIRR GEZinsmRRKT LEEF! £x UT CX*jd8 •HOF Radio Soest flitsend van Soest wil 'Monumentendag' in toekomst grootser gaan aanpakken start WASIEL n a&overzekert. PABEDI SOEST Tel.12527 EEN WERELD VAN VIS PETERS j§) Makelaars W TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT NIEUW Kom Karpetten Kijken bij: =l 1 Geen grote problemen in Soest B. W. in beginsel akkoord met verdubbeling aantal asielzoekers 'Klein Engendaal' 12/9 in extra-R.O. Judo-meisje (13) verjaagt fietsendief Vrouw aangevallen in kelderbox de Akkeren Bromfietsdief heeft meer op kerfstok Veel positieve reacties op lokale omroep Expositie in Oude Kerk en monumenten-wandeling RUUD SMIT visspecialiteiten IK Vast- schoenen SCHOEN-ADVISEURS 69e JAARGANG NO. 2 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 Geheel gerenoveerd met o.a. de allermodernste audio-apparatuur! Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands START DIREKT - Joh. Wagenaarstraat 12A - Telefoon 033-729097 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Bespaar de komende weken vele guldens!!! Tegen inlevering van uw STRIPPENKAART COUPON: MAGERE RUNDER RIBLAPPEN SCHOUDER HAM OMA'S CAKE U weel wel de enige echte 400 gram van 3.49 voor slechts Heeft u geen strip penkaart ontvangen, kom er een halen zo dat u kunt mee profi teren van deze bijzon dere 4 weken durende aktie. Het College van B. W. staat in be ginsel positief tegenover de uitbreiding van het aantal in de gemeente Soest gehuisveste asielzoekers en denkt er aan nog eens 30 a 40 plaatsen voor hen te creëren. Dat komt ongeveer neer op een verdubbeling. Dat blijkt uit een ambtelijke notitie waarin de ROA (Regeling Opvang Asielzoekers) in Soest wordt geëva lueerd, mede aan de hand van diverse instellingen die zich met die opvang be zighouden of daarbij betrokken zijn. De ervaringen zijn, afgezien van enkele kleine knelpunten, positief. Er doen zich geen grote problemen voor, aldus de notitie. De samenwerking tussen alle betrokkenen verloopt naar ieders tevre denheid. Hoewel het gemeentebestuur aanvan kelijk nogal terughoudend stond tegen over de vanuit "Den Haag" geventileer de wens dat gemeenten meer plaatsen voor de opvang ter beschikking zouden stellen is er sprake van een duidelijke koerswijziging in het beleid. Het nieuwe College van B. W. heeft in het be leidsprogramma 1990-1994 al uitge sproken dat het positief staat tegenover verzoeken van de rijksoverheid om meer asielzoekers onderdak te geven. In de komende periode wil het College streven naar een uitbreiding van maxi maal 30 40 plaatsen, maar voordat daarover een definitief besluit wordt ge nomen moet er goed gekeken worden naar de gevolgen en Je noodzakelijke voorwaarden. "We houden nog even een slag om de arm en wachten ook op het advies van de woningbouwvereniging en de stich ting Vluchtelingenwerk," aldus burge meester Hans de Widt vorige week tij dens de wekelijkse ontmoeting met de pers. "Het aantal en het tempo waarin ze in Soest worden opgenomen houden we nog even open." Momenteel verblij ven in Soest 32 asielzoekers. In de Soester Courant (rubriek "De gemeente Soest vraagt uw aan dacht") van vorige week is bij de op gave van een aantal commissiever gaderingen enige onduidelijkheid ontstaan over de datum van de ex tra-vergadering van de raadscom missie Ruimtelijke Ordening, waar in appellanten worden gehoord over het ontwerp-bestemmingsplan "Klein Engendaal". Door de op maak kon eventueel het misverstand ontstaan dat de bijeenkomst plaats vindt op donderdag 13 september. De juiste datum is: woensdag 12 september, 19.30 uur, (in het nieu we gemeentehuis aan het Raadhuis plein). Fietsendieven - of zij die de oneer volle begeerte hebben dat te worden - zijn voortaan gewaarschuwd: ook het stelen van meisjesfietsen kan slecht aflopen. Dat bleek vorige week aan de Van Weedestraat, waar een 13-jarig meisje uit Soest even een boodschap deed in een plaatse lijke supermarkt. Ze had haar fiets buiten op slot gezet en zag toen ze te rugkwam een haar onbekend man spersoon bezig het slot te mollen. Daarvoor gebruikte hij een grote tang, kennelijk met het voornemen de fiets te pikken. Het meisje, bepaald voor geen klein tje vervaard, deelde de man op be sliste toon mede dat hij wal haar be trof niet op enigerlei medewerking behoefde te rekenen. Het was ten slotte haar fiets, zoals ze onder streepte door hem het fietssleuteltje te tonen. Kennelijk maakte dat niet voldoen de indruk op de man, want hij maak te vervolgens aanstalten haar het sleuteltje af te nemen. Dat had hij be ter niet kunnen proberen, want de jongedame - die volgens de politie niet alleen aan judo doet maar bo vendien vrij lang is voor haar jaren - haalde uit en gaf de man een welge mikte trap tegen zijn scheenbeen. Dat had resultaat. De man staakte zijn pogingen terstond en verdween - hinkend, zónder fiets - in de rich ting van het Nassauplantsoen. Moraal: Ouders, leert uw jonge- dochters tijdig de kunst van het fiet sen, maar een paar lesjes vechtsport komen soms ook heel goed van pas. Een 24-jarige vrouw uit Soest is in de nacht van maandag op dinsdag in de kelderverdieping van een flatge bouw aan de Akkeren aangevallen door een onbekende man. Dat ge beurde toen ze bij thuiskomst haar fiets in de kelderbox wilde stallen. Toen ze de deur opendeed werd ze plotseling bij de linker pols gepakt door een onbekend manspersoon, die uit het niets opdoemde en met een scherp voorwerp in haar hand begon te steken. De vrouw begon daarop te gillen en rukte zich los, waarna de overvaller de gang uit vluchtte en verdween. De vrouw liep lichte verwondingen op aan haar hand, die door een arts gehecht moesten worden. De politie beschikt over het volgen de signalement: De man was onge veer 40 jaar, ca. 1,75 meter lang en had een normaal postuur. Hij had blond of grijs haar en droeg een don kerblauwe spijkerbroek, alsmede een groen jack (of trui). De 19-jarige Soester die vorige week door de politie werd aangehouden nadat hij op door de eigenaar op een (gestolen) bromfiets was gesigna leerd, heeft meer van dergelijke de licten gepleegd. Na zijn arrestatie be kende hij dat hij in de afgelopen pe riode acht bromfietsen had gestolen. De meeste daarvan (6) had hij her en der in het Smitsveen ontvreemd; de andere in Amersfoort. Doorgaans nam hij de brommers weg uit kelderboxen. Hij sloopte ze dan helemaal, vijlde de framenum mers weg, spoot de onderdelen over en produceerde op die manier "nieu we" bromfietsen, die hij dan ook als zodanig verkocht. In zekere zin creëerde hij daarmee zijn eigen markt, want in éen geval stelde de politie vast dat hij de brommer had gestolen die hij een week eerder zélf aan de benadeelde had verkocht! Bij zijn aanhouding trof de politie ook nog een gestolen lasapparaat aan. De ondernemende bromfiets- dief kreeg een proces-verbaal en zal ongetwijfeld van de rechter nog wel wat te horen krijgen. Abonnement per halfjaar f 12,- j Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG AVIA STICHTING^STIMULANS ELKE ZATERDAG EN ZONDAG IN SEPTEMBER 10 ct per Itr. autogas 2 ct per Itr. benzine voor Stimulans "DE KORTE DUINEN" Birkstraat 108, Soest "Een luisterrijke toekomst." Dat wen ste Thari Schröder, de voorzitter van Radio Soest, de lokale omroep toe die zaterdag j.l. een flitsende start maakte. Afgaande op de belangstelling die het Soester publiek, in al zijn geledingen, diezelfde dag direct al aan de dag legde hoeft aan die verwachting nauwelijks te worden getwijfeld. Zo'n beetje "tout Soest" gaf bij de feestelijke opening van de plaatselijke radiozender acte de présence. Verte genwoordigers van nagenoeg alle orga nisaties die in Soest actief zijn maakten de voorspoedige geboorte van nabij mee. Om precies een imr 's middags verrichtte loco-burgemeester Jan Men- ne (burgemeester Hans de Widt was met Apollo afgereisd naar Soest-Duits- land) de officiële "aftrap". Na zijn druk-op-de-knop barstte het vuurwerk los, al beperkte zich dat tot de op de band opgenomen klanken. Vanaf acht uur was Soest's eigen radio zender al te beluisteren. Disjockey Coen Pater liet na de "Station Call" een aantal toepasselijke plaatjes horen, waarna Thari Schröder haar eeTstc pro gramma de lucht instuurde. De eerste uren werden gekenmerkt door opval lend veel muziek, afgewisseld met korte reportages vanuit de Soester winkel centra. Ook was er een gesproken ge lukwens van de Arubaanse radio-om roep, waaruit wel blijkt dat de vroegere AROS het intussen ook letterlijk be hoorlijk ver heeft geschopt. Hoofdschotel van het ochtendpro gramma - waardoorheen een aantal quizvragen werd uitgezonden - was het (tevoren opgenomen) interview van Annet de Langen met burgemeester De Widt, die o.a over zijn Indische jeugd, zijn opleiding aan de KMA en de aan loop van zijn burgemeesterscarrière vertelde. De luisteraars kregen tegelijk een idee van des burgemeesters muzi kale voorkeuren, o.a. Elvis Presley en John Lennon. 'Voor elk wat wils' Tegen een uur hield Thari Schröder in de kerkzaal - versierd met bloemstuk ken van de bloemschikkring "Groei en Bloei" - haar officiële speech, waarin ze kort terugblikte op de bijna 20 jaar lan ge voorgeschiedenis, die begon met een verzoekplatenprogramma voor de pa tiënten in Zonnegloren, "uitgestraald" vanuit de kerkzaal die ook nu als gele genheidsstudio dienstdeed. De voorbe reidingen voor de lokale omroep waren zeer tijdrovend, aldus Thari, en geld bleek een uiterst belangrijk onderwerp te zijn. "Maar nu zijn we dan zo ver. Vandaag heeft Soest zijn eigen radiosta tion, met een programma waarin ieder een zich zal kunnen vinden, voor elk wat wils." Ze bedankte namens Radio Soest allen die aan de realisering van de plannen hadden bijgedragen en wenste de omroep een luisterrijke toekomst. Wethouder Jan Menne begon zijn speech met een compliment aan alle AROS-medewerkers die het lokale- omroepvlammetje vanaf de vroege ja ren '70 brandende hadden gehouden. "Velen hebben zich daaraan gekoes terd, nu wordt Radio Soest werkelijk heid." Menne-ook penningmeester van de gemeente Soest - stond nogal na drukkelijk stil bij het feit dat het ge meentebestuur voorlopig 50.000 gul- Tijdens het open huis werden korte li ve-interviews uitgezonden. Hier wordt Piet Ekel ondervraagd door Loes Voet van Radio Soest. Op de voorgrond pro ducer Peter van der Weij. Programma Het volledige programma-overzicht van Radio Soest voor de komende week staat in deze krant op pagina 7. Aanstaande zaterdag (8 september) wordt in het hele land de Monumen tendag gehouden. Dat gebeurt al voor de vierde keer en dit jaar is ook Soest actief bij het evenement betrokken. Voor het eerst, maar zeker niet voor het laatst, zoals wethouder Jan Visser vorige week liet weten bij de presenta tie van het plaatselijke programma. Als cultuur-wethouder "doet" Visser ook de Soester monumenten. Hij is vast van plan het gemeentebestuur een veel actievere rol te laten spelen op dit ge bied. "Het moet méér zijn dan alleen maar een portie welwillendheid. Ik heb daar nu de kans voor," aldus de wet houder. Hij is zeer verheugd over de totstandkoming van een echte monu mentencommissie en gaat zich inzetten voor een werkgroep die de Monumen tendag van 1991 grootser moet gaan aanpakken. Daarbij moet bijvoorbeeld ook Soesterberg worden betrokken. Door de korte voorbereidingstijd haakt Soest vooralsnog op bescheiden wijze aan bij het landelijke evenement. Twee leden van de kersverse monumenten commissie, de heren Verhart en Roaan, hebben voor komende zaterdag een wandeling langs 37 Soester monumen ten uitgezet, waarbij tevens een kijkje kan worden genomen in de (midde leeuwse) Oude Kerk aan de Toren straat en in twee 19-eeuwse gebouwen: het neo-gotische Artishock-gebouw (vroeger Sint Jozef en thans museum Oud-Soest) en de classisistische Petrus en Pauluskerk, resp. aan de Steen hoff- straat en het Kerkplein. De route van de wandeling loopt van de Oude Kerk naar het museum Oud- Soest, duurt - gerekend zonder opont houd - zo'n vijf kwartier en voert langs diverse gebouwen "met monumentale of beeldbepalende waarde": oude boerderijen, schaapskooien, kapbergen aan o.a. het Kerkpad en de Lange Brinkweg, alsmede kapitale villa's aan de vroegere "Heerweg", thans Middel- wijk- en Steenhoffstraat. De meeste panden zijn overigens in particulier bezit en kunnen dus niet be zichtigd worden. Wel mag men hier en daar het erf betreden, zo is afgesproken. Die lokaties zijn herkenbaar aan een speciale "Monumentendag-vlag", die trouwens ook van de tinnen van het nieuwe raadhuis aan de Dalweg zal wapperen. Voor de wandelaars is een zeer verzorgde routebeschrijving be schikbaar. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan men de wandeling maken. Expositie Oude Kerk De Monumentendag wordt verder in Soest gevierd met een expositie van de Soester beeldende kunstenaars Egbert de Rooij en Ilse Blommenstein in de Oude Kerk. De tentoonstelling is te be zichtigen op zaterdag 8 september van 10.00 tot 16.00 uur, en vervolgens op zondag 9, zaterdag 15 en zondag 16 september, telkens tussen 14.00 en 17.00 uur. (Zie voor meer informatie over de kunstenaars en hun werk het ar tikel elders in deze krant.) De expositie wordt a.s. vrijdagavond om 19.00 uur door wethouder Visser geopend. Een en ander is het gevolg van een voor Soester begrippen unieke sa menwerking tussen "kerk" en "staat", zoals Visser opmerkte. Volgens hem wordt het een culturele happening, die méér is dan zomaar een opening. Be kend is in elk geval dat de cantor-orga nist van de Oude Kerk, Cor de Jong, een "modern-monumentaal" orgel werk zal spelen: de 10 minuten durende compositie-voor-orgel-en-tape, onder de titel "Reliëf', van Ton Bruynel, die hij in 1964 schreef. De samenwerking tussen de gemeente BEZORGSERVICE VOOR GOEDEREN TOT 25 KG. PER PAKKET Wij begeleiden Uw pakket vlug en voordelig SPARRENLAAN 4 3768 BG SOEST Wethouder Jan Menne overhandigde Radio Soest-voorzitter Thari Schröder bij de opening een sjaaltje als geschenk van het gemeentebestuur. den per jaar bijdraagt aan de omroep. Insiders vinden het een schijntje, maar Menne wekte de indruk het een heel be drag te vinden. "De wensen zijn altijd groter dan de mogelijkheden," stelde hij droogweg vast, waarna hij alvast maar liet weten dat hij erop rekende dat Ra dio Soest ooit financieel selfsupporting zou worden uit reclame-opbrengsten. Ik ben de laatste die daar tegen is, maar voorlopig zit u gebakken." TV-station? Menne nam vervolgens wel een opmer kelijk voorschotje op de toekomst door al te spreken over uitgroeimogelijkhe den tot een lokaal televisiestation. In dat verband refereerde hij ook aan de activiteiten van Thari Schröder als tv- presentatrice bij de NCRV en bood haar een sjaaltje met het gemeentewa pen aan. Hij drukte tenslotte een knop in, waarna het geknal van vuurwerk te horen was, gevolgd door het Soester- bergse volkslied (bij gebrek aan een Soester hymne). Laatste spreker was Armand Trippaers, voorzitter van de programmaraad (waarin diverse geledingen van de Soester samenleving vertegenwoordigd zijn). Hij liet weten ervan overtuigd te zijn dat Radio Soest in een behoefte voorziet en beschouwde het als een mooie opdracht om de hooggespannen verwachtingen waar te maken. Ver heugd constateerde hij dat Menne ei genlijk al geld opzij wilde leggen voor een tv-station, maar hij beperkte zich liever tot de radio. Trippaers liet weten veel vertrouwen te hebben in de toe komst van radio Soest. Na de openingsplechtigheden volgde een druk bezocht open huis, waar enige honderden Soesters een kijkje kwamen nemen. Daartussendoor zond Radio Soest live muziek en korte vraagge- sprekjes uit met allerlei gasten, onder wie een aantal Soester prominenten als dokter Rupert, wethouder Jan Visser, TBS-directeur Raatjes, notaris Van Veeren, dominee Greive, acteur Piet Ekel en mevrouw Kaal-Ouwehand van Molenschot. De uitzending werd beslo ten met Soester sportnieuws van de dag. De eerste reacties op het programma waren vrijwel onverdeeld positief, zo dat Radio Soest - dat nu voor de niet eenvoudige opdracht staat het Soester publiek aan zich te binden - in elk geval kan terugzien op een uitstekende start. Redactie eri administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 'Zonde' "Het heeft me altijd verbaasd dat er zo weinig wordt gedaan met het gebouw," aldus Ds. Greive vorige week. "Zo'n kerk alleen op zondag in dienst te stel len van de gemeenschap is eigenlijk zonde." Hij betreurt het dat de kunst in de calvinistische traditie nagenoeg of geheel uit de kerk verdwenen is en be schouwt de Oude Kerk als een ideale ruimte voor exposities en muziek-uit- voeringen. "En dat heeft allemaal niks te maken met jagen op zielen," aldus de predikant met nadruk. De openstelling van de kerk valt samen met de traditionele opening van het winterwerk in de wijkgemeente. Sinds De Oude Kerk, een van de oudste mo numentenspeelt een belangrijke rol op de Monumentendag. enkele jaren is het de gewoonte die start vergezeld te laten gaan van epn kunst zinnig evenement, zoals de heer E. de Bree vertelde. Hij is lid van de Commis sie Kunstvoorwerpen Oude Kerk, die op dit gebied haar sporen al heeft ver diend en diverse Soester kunstenaars binnen de kerkmuren haalde. Of het ooit tot een expositie zal komen van de 16 middeleeuwse houten beel den die begin deze eeuw in de kerk wer den ontdekt (daar waarschijnlijk tijdens de Beeldenstorm verborgen) is uiterst twijfelachtig, hoezeer ze er ook "thuis horen" De beelden bevinden zich nu in musea en opslagplaatsen in Amers foort, Amsterdam, Utrecht en zelfs Gouda. De klimatologische omstandig heden maken de Oude Kerk onge- schikt. Een 32-jarige bewoner van de Si- mon Stevinlaan in Soesterberg be waart geen al te vrolijke herinnerin gen aan zijn verhuizing. Vorige week nam hij zijn intrek in zijn nieuwe huis en voor het overbrengen van de spullen had hij zich verzekerd van een flink aantal "helpende handen'. Bij de keuze daarvan had hij achteraf waarschijnlijk wat selectiever te werk moeten gaan, want bij het uit pakken bleek zijn videorecorder te zijn gestolen. Het apparaat had een waarde van bijna 900 gulden. van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155-15288 Meer informatie op pagina 6. Soest en de hervormde wijkgemeente de Oude Kerk past uitstekend bij de herhaalde pleidooien van de predikant van de Oude Kerk, ds. Hans Greive, voor een intensiever "profaan" gebruik van het uiterst fraaie gebouw met zijn werkelijk monumentale interieur. pagina #vanBREUKELENbv% 5 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 9

Soester Courant | 1990 | | pagina 1