Halen Nederlandse dagvlinders het jaar 2000? Puzzel mee met uw krant Vlindervaria Fijnschilderes Lot van den Akker brengt de natuur tot leven tm Aantasting vliegterrein Beschermingsplan Dagvlinders Concentratie op kansrijke gebieden Dag bloemen, dag vlinders? Een dagje 'vlinderen' in Drenthe Drentse Vlinder Vakantie Club en win een Vlinderservies Nutroma Vlinder servies Afgebeelde vlinders Nutroma Spaarplan tot 31 december 1991 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 SÖESTER COURANT PAGINA 20 Van school weten we, dat een vlinder eitjes legt, waaruit een rups komt die zich verpopt tot vlinder. Dat een rups veel of juist weinig eet, kunnen we aan het weggegeten blad zien. Dat de huid niet meegroeit en tijdens de groei vier tot zes keer wordt vervangen, ontgaat ons meestal. Het citroenvlindertje kennen we allemaal, want die zien we regelmatig in de tuin fladderen. De kleine vos komt ook nog veelvuldig voor, maar hoe zit 't met de meer dan zeventig andere inheemse vlinders? Hoe redden deze vlinders het in ons huidige milieu? Tussen 1981 en 1986 hebben medewerkers van het Landelijk Dagvlinder Project een groot aantal waarnemingen verricht over de eigenschappen van vlinders en hun vliegterrein. In Nederland zijn 71 standvlinders geteld en vier trekvlinders. Van het totale aantal standvlinders zijn inmiddels 15 soorten uitgestorven. Van de rest is meer dan de helft kwetsbaar of wordt met uitsterven bedreigd. De meeste vlinders zijn honkvast en verplaatsen zich over een af stand van minder dan 500 meter in hun vliegterrein of biotoop. Tem peratuur, luchtvochtigheid en oriëntatiemogelijkheden bij het zoeken naar voedsel en partners bepalen de kans op overleven. De rups (eet- en groeistadium van de vlinder) eet blad, de vlinder haalt nectar uit bloemen. Bij het zoeken naar voedsel oriënteren vlinders zich op het landschap en de vege tatie. Die landschappen zijn in de loop der jaren sterk veranderd. Vlinders die in bossen en houtwal len vliegen (eike-, pruime-, slee doorn, iepepage en keizermantel), worden bedreigd door zure regen, inwaaien van kunstmest en de toe genomen recreatie. De onnatuur lijke begrazing van uitgezet wild houdt de groei van jonge bomen en planten tegen. Kaalkap of de aan plant van uitheemse bomen tasten ook al de natuurlijke vliegomge- ving aan. De oranjetip kwam veel vuldig voor in vochtige, voedsel- ar me graslanden en hagen in de be schutting van bos. In het westen van ons land is de populatie sterk afgenomen door veranderingen in de grondwaterstand en overbe mesting. De heidevelden zijn ook niet meer wat ze eens waren. Vanaf het midden van de negentiende Lol van den Akker schildert met een scherp oog en een grote liefde voor de natuur. Inspiratie voor haar tekeningen en schil deringen haalt zij vaak uit eigen tuin, waar dieren en planten ongestoord hun gang kunnen gaan. Lot van den Akker heeft een achtertuin van maar liefst 150 meter lengte. Daar wandelt zij rond, kijkt haar ogen uit en zet al die indrukken op papier. In opdracht van Nutricia heeft zij enige tijd geleden decoraties op een exclusief porseleinen Nutroma-servies ontworpen. Lot van den Akker: 'Het ontwerp moest typisch Nederlands zijn, omdat het onderwerp koffiedrinken ook typisch Neder lands is. Nutroma levert Nutroma Koffieroom, Romig, Half vol, Light, allemaal produkten die bij gezellig en lekker koffiedrinken horen. Ik koos daarom voor vlinders die in ons land veel voorkomen: oranjetipje, citroenvlinder, landkaartje, koolwitje, icarusblauwtje, kleine vos, dagpauwoog en vuur vlindertje. Elke vlinder heb ik gecombineerd met een plantje waarop de vlinder vaak zit. Op de witte ondergrond komen die kleurige vlinders en plantjes heel speels en gezellig uit. Bij de voorbereiding heb ik veel steun gekregen van specialisten. Bijvoorbeeld over kleuren. Die veranderen namelijk tijdens het bakken van porselein in de oven. Een icarusblauwtje met een onnatuurlijke kleur is natuurlijk geen gezicht.' voor kleinere huishoudens is het 340 grams doseerpak ontwikkeld, waarmee men handig de Nutroma koffiemelk inschenkt. Sparen gaat heel snel. Vrijwel alle onderdelen van het servies kunt u per twee bestellen. Alleen de koffiepot, melkkan en suikerpot gaan per stuk. Voor vragen en spaarfolders (met alle regels voor deelname) kunt u gratis de Nutricia Consumenten service bellen tijdens kantooruren: 06 - 0222626. eeuw is circa 760.000 hectare heide verdwenen. De lagere grond waterstand heeft de natte heidevel den verloren doen gaan en in ande re heidegebieden slaat de vergras- sing toe. Vlindersoorten als het heideblauwtje, groentje, aarbei- vlinder en icarusblauwtje worden daardoor sterk beperkt in hun vliegterrein. Vorig jaar heeft het Ministerie van Landbouw en Visserij het Bescher mingsplan Dagvlinders gelan ceerd. Dit plan bevat richtlijnen en min of meer concrete maatregelen voor het behoud van onze dagvlin ders. Minister Braks in zijn voor woord: 'Veel geschikte plaatsen zijn voor vlinders verloren gegaan. Uitbreiding van steden en dorpen, aanleg van wegen, landschapver snippering, intensievere landbouw en veeteelt, al die factoren veroor zaken een achteruitgang van de Nederlandse dagvlinders. In ons plan hebben wij het accent gelegd op de bescherming van biotopen. I k doe daarom een beroep op over heden, grondeigenaren, terrein beheerders en particulieren de richtlijnen in het Bescher mingsplan Dagvlinders te volgen. 'Zonder de medewerking van alle betrokkenen is het behoud en her stel van de dagvlinders in ons land niet mogelijk.' De meeste vlindersoorten vliegen het liefst in een gebied met over gangen tussen lage begroeiing en opgaande elementen als bossen, struikgewassen en houtwallen. Het plan stimuleert daarom de aanleg van gevarieerde landschap pen. Verder noemt het plan als sti mulerende factoren: tegengaan van ontwatering en luchtvervui ling en de aanleg van bufferzones die overbemesting en watervervui ling tegenhouden. In het westen met de grote stedelijke agglomera ties hebben vlinders veel minder kansen dan in andere delen van ons land. Daarom concentreert het plan zich op de zogenaamde kans rijke gebieden. In 1989 en in de Kansrijke gebieden komende jaren zijn en worden voor deze streken verschillende projecten gestart en maatregelen genomen. In de Natuurbescher mingswet worden de namen van bedreigde vlindersoorten opge nomen. Vlinders als dwergdik- kopje, dwergblauwtje, rouwman tel en keizersmantel krijgen daar mee een beschermde status. Vangen en prepareren van deze vlinders is voortaan verboden. Het Beschermingsplan Dagvlin ders is een prima initiatief. Het is in april 1989 uitgekomen, maar de re sultaten tot nu toe vallen enigszins tegen. Landeigenaren en agrariërs hebben andere besognes aan hun hoofd dan vlinders. Opvallend is ook, dat de landinrichtingsdienst van het ministerie het plan niet kent. Bij ruilverkavelingsprojec ten, dus bij de herinrichting van landschappen, letten de adviseurs en controleurs van de dienst niet op vlinderbiotopen. In Nederland zetten verschillende organisaties zich echter wel actief in voor de bescherming van vlinders. Op initiatief van de Vlinderstich ting werd 1989 uitgeroepen tot Nationaal Vlinderjaar en mede daardoor neemt de belangstelling voor vlinders steeds meer toe. Alleen als de bescherming van vlinders een breed draagvlak in onze maatschappij heeft, halen de nog bestaande Nederlandse dag vlinders het jaar 2000. Voor 25,- per jaar wordt u dona teur van de Vlinderstichting, Post bus 506, 6700 AM Wageningen. Telefoon 08370-24224. Beschermingsplan Dagvlinders. Uitgave van het Ministerie van Landbouw en Visserij, Directie Natuur, Milieu en Faunabeheer, Postbus 20401, 2500 EK Den Kansrijk gebied IHffi Kerngebied L._i Tegenwoordig kan dit gebied niet kansrijk worden genoemd. Er zijn echter goede mogelijkheden voor de toekomst aanwezig, zodat dit gebied kansrijk kan worden. Hel Noorder Dierenpark in Eramen is de ideale combinatie van educatie en recreatie. Een leuk dagje uit en veel nieuwe kennis opdoen, dat is in het kort de doelstelling van dit Drentse dieren park. Het Biochron geeft een historisch overzicht van het leven op aarde. De wandeling door de tijd begint 4,6 miljard jaar geleden met unieke fossielen, fascinerende films en shows, meterslange citroenhaaien 'zwemmen' rond in hun waterbas sin van 400.000 liter. Een levensgrote reconstructie van een steenkoolbos laat zien hoe Nederland er 300 miljoen jaar gele den uitzag. Dan volgen de bloeitijd van de dinosauriërs, de op komst van de zoogdieren en de komst van de mens op aarde. In het dierenpark is de leefwereld van dieren natuurgetrouw nagebootst. Het park is ingedeeld in werelddelen, waar Afri kaanse neushoorns, giraffen en nijlpaarden, Aziatische olifan ten en Zuidamerikaanse vogels en zeerobben zich in hun eigen territorium ophouden. In het Africanium zijn het Natuur historisch Museum en het Museum voor Volkenkunde gehuis vest. In 1988 werd de Hof van Heden geopend met een overzicht van de modernste technieken voor cultuurgewassen. In dit plantenparadijs krijgt de bezoeker een goed beeld van plantenteelt in reageerbuizen en cultures als steenwol en hydro cultuur. De traditionele teelt van tropische gewassen en de Nederlandse buitentuin maken het brede scala aan gewassen in de Hof van Heden compleet. Een waar hoogtepunt in het Bio chron is de tropische vlindertuin. Ongeveer 1500 vlinders in bijna 40 verschillende soorten vliegen daar vrij tussen de bezoekers rond. Een nieuwe gast is de eikezijdespinner. De cocons van de rups worden in China en Japan gebruikt voor de produktie van de Shantoeng-zijde. Van heel dichtbij ziet u hoe grote vlinders met hun lange roltongen nectar drinken. Hoe ze in wervelen de baltsvluchten hun vrouwtjes het hof maken en hoe vrouwtjes de juiste bladeren uitzoeken voor hun eitjes. De kleine kolibries bescher men de vlinders tegen hun natuur lijke vijand: de spin. Als u van vlinderen houdt, is Drenthe een el dorado. Drenthe is een provincie waar doelgericht en met succes wordt gewerkt aan herstel van het vlinderbestand. De provincie is nog schoon en heeft uitgestrekte en zeer afwisselende natuurgebieden. De Drentse Vlinder Vakantie Club organiseert een aantal excursies 'achter de schermen' van het Noor der Dierenpark. Medewerkers van het park vertellen u dan alles over de finesses van het vlinder- en dieren leven. De exkursies spitsen zich toe op respektievelijk: Hof van Heden, Olifanten, Biochron, Aquarium en Vlindertuin. Bij de excursie is een verblijf in Hotel ten Cate in Emmen inbegrepen. Voor vragen over de verschillende arran gementen kunt u zich wenden tot mevrouw K. Ouwerkerk van het Noorder Dierenpark, telefoon 05910- 18800. Perfectioniste Lot van den Akker heeft van het Nutroma-servies iets moois gemaakt. Het 27-delige servies van echt porselein, is tevens vaatwasmachi- nebestendig. Bekers, kop-en-schotels, gebakbordjes, ontbijtborden, kof fiepot en roomstel zijn gedecoreerd met één vlinder uit een serie van acht. In de natuur is de vliegtijd van deze vlinders enkele weken. Op het porselein van het Nutroma-servies gaan ze (zonder ongelukken) een mensen leven mee. Het oranjetipje wordt 18 dagen oud. De voedselplanten van de rups zijn o.a. pinksterbloem en kruis- bloemigen, van de vlinder zijn dat de sering en pinksterbloem. De citroenvlinder vliegt van februari tot oktober in twee generaties. Sleutelbloem, distel en lathyrus be horen tot de favoriete planten van de vlinder. Ze overwinteren vaak in klimop en kunnen wel een jaar oud worden. De rups van het landkaart je eet graag brandnetels, de vlinder bij voorkeur marjolein, heliotroop en astrantia. De voorjaarsgeneratie is oranje met bruine tekening, de tweede generatie is donkerbruin met witte banden. Het koolwitje voedt zich met alles wat bloeit. De rups eet meestal de buitenste bladen van allerlei koolsoorten. Vandaar de naam. Het vrouwtje heeft twee stippen op de voorvleu gels. Het icarusblauwtje komt voor in bloemrijke graslanden, duinen en heidestreken. De kleine vos in bosranden, akkers, weiden en ber men. De dagpauwoog en het vuur vlindertje tenslotte zijn veel geziene gasten in graslanden, tuinen en op spoortaluds. Al deze vlinders en hun belangrijkste leefomgeving heeft Lot van den Akker op het Nutroma-servies kunstzinnig in beeld gebracht. Nutricia biedt de consument een heel plezierig spaarsysteem. Op elke Nutroma-verpakking zit een Vlinderzegel van 10 spaarpunten. Zowel op de flessen als op de pak ken. Nieuw in het assortiment is Nutroma Light, dat slechts 2,5% melkvet bevat. De koffiemelk met het laagste vetgehalte. Speciaal Vlinders in de tuin Vlinders voeden zich met nectar. Een tuin vol snijbloemen en bloei ende planten lokt vlinders daarom bij bosjes aan. Tot de meest geliefde planten behoren lavendel, duizend schoon, reseda en valeriaan. Ze zijn ook gek op rottend fruit. Heeft u geen fruitbomen, zet dan een mengsel van appelpulp, verschaald bier en bruine suiker buiten. Records De grootste vlinder ter wereld is de vogelvlinder die op de Solomon- eilanden voorkomt. De spanwijdte van het vrouwtje is meer dan 30 cm. De blauwe dwergvlinder uit Zuid- Afrika is met 14 mm de kleinste. De snelste vlinder is de monarch die een snelheid van 40 km per uur kan halen. Deze soort verblijft in het voorjaar en de zomer in Noord- 20 sets van 6 vlinderbekers Amerika. Van daaruit is hij tot in Australië en Engeland gevlogen. Op zijn reis over de oceanen landen ze op zee of aan boord van een schip. De Canadeze monarchs vlie gen ieder jaar naar Florida en Mexi co, waarbij dagvluchten van 130 km zijn gemeten. Nabootsing Sommige soorten vlinders nemen de gedaante aan van dieren die niet of minder snel worden aangevallen door de vijanden van de vlinder. Steenrood wijst de aanvaller erop, dat de drager oneetbaar of zelfs gif tig is. De reusachtige atlasvlinder heeft een patroon op zijn vleugels, dat doet denken aan de kop van een slang. De uilekopvlinder heeft de tekening van een uilekop op zijn vleugels. Hij klapt zijn vleugels vlak voor de ogen van zijn vijand open en dicht, zodat die denkt door een uil te worden bespied. Schutkleur Veel rupsen en vlinders passen hun kleuren en vormen aan de omge ving aan. De rups van de eekhoorn- vlinder lijkt met zijn lange voorpoten en omgeklapte achterlij f op een verdord boomblad. De atlanta heeft veel weg van een stukje boomschors. De heidezand oog wordt in de vlucht al nauwe lijks opgemerkt, maar met samen geklapte vleugels op de grond of een boomstam is hij vrijwel onzichtbaar. Hor.: 1 gesel 5 link 9 sociëteit 12 v/d Moren 16 levenslustig 17 direc tie 18 schor 19 bewoner van Dren the 21 omslag 22 deel v/d hals 24 puntig voorwerp 26 water vogel 27 omheining 29 uniek 31 Griekse oorlogsgod 32 vrouw, dier 34 abuis (Lat.) 37 lid van ver dienste 40 een beetje 42 ingescha keld 43 karig 45 riv. in Siberië 47 Soc.-Econ. Raad 48 punttol 51 Noordeuropeaan 53 Greenwich- tijd 54 hijgend geblaas 55 lichaamsdeel 56 pl. in N.-Holland 57 gestoei 58 en dergelijke 59 ver dovend middel 61 nietsdoen 63 voorm. Ned. eiland 64 water in N. Brabant 66 deel v/h gebit 68 pl. in Gelderland 69 pl. in Palestina 72 eenheid van stroomsterkte 74 op schik 76 uiterste grens 79 moeder 80 bek 82 Austr.struisvogel 84 oevergewas 86zijriv. v/d Rhöne 88 inkeping 90 levenslucht 91 groot huis 92 inwendig orgaan 93 ijlbode 94 kleur 95 boosaardig geterg 96 kerk.gebruik 97 vragend voor- naamw. 98 Eng.werpspel. Vert.: 1 plag 2 op dezelfde manier 3 laatste gedeelte 4 hoofddeksel 6 geestdrift 7 pl. in Gelderland 8 deel v/'e vrucht 9 baardje 10 smaad 11 kijken naar 12 klap 13 gebergte in Rusland 14 Egypt.zonnegod 15 niet altijd 20 ligplaats voor sche pen 21 rand 23 buikorgel 25 plech tige belofte 27 waterplant 28 vergaan schip 30 laatste rustplaats 33 beminde 35 vorst van Monaco 36 te schande maken 38 hekeldicht 39 met moedermelk voeden 41 broche 43 spraakgeluid 44 kaar- tenboek 46 slaapplaats 47 dood goed mens 49 mannetjeshond 50 lofdicht 52 achterste deel v/d hals 53 deel van India 60 spijsverte ringskanaal 62 heldendicht 63 vol- kerenverbond 65 ontzaglijk 67 punt v/e schoen 70 overal 71 watersporter 72 bep.speelkaart 73 uitgestotene 74 kunstzilver 75 hit 77 eiland in Middell. Zee 78 korte tijd 79 Chin. dynastie 81 tekst op het kruis 83 grondstof voor brood 85 jus 87 roem 89 zeker iemand 90 Algemene Ouderdomswet 91 tod. Na juiste invulling ontstaat in de gelijkgenummerde vakjes een slagzin: 18-3-55//92-63-66-20-14-79-42// 91-76-65-52-98-25-96-85-58-93- 16-81-7-47. Stuur deze slagzin vóór 15 okto ber 1990 op een voldoende ge frankeerde briefkaart naar: Centrale Puzzel Verwerking Postbus 247,7301 BH Apeldoorn Prijzen: 1 Nutroma Vlinderservies

Soester Courant | 1990 | | pagina 20