N STA OP SCHERP Zo oplossen: Goed Doel Zo inzenden: Hoe meedoen: en i Meningen van lezers OPGAVE VAN DEZE WEEK: a sclioemsikcr M KOOPS ng HUKI Jeep ?88 HH Soest >5-12364 Lotgenoten gezocht Nieuwe collectie bij Donker Brillen-Contactlenzen Beschermbrillen kunnen oogblessures bij het sporten voorkomen 1 O» T| I 73 3 Hl vs Extra: Superhoofdprijs 2 weken nazomeren in Florida voor 2 personen WOENSDAG 19 SEPTFMRFR 1990 SOESTER COURANT PAGINA 31 6 SOEST 1.000 km ervaring NU 45.900,- 3.500 km ervaring NU 59.900,- 3.000 km ervaring NU 14.900,- 4.400 km ervaring NU 17.900,- 4.700 km ervaring NU 13.900,- 0.000 km ervaring NU 10.750,- 7.000 km ervaring NU 14.900,- 3.300 km ervaring NU 11.900,- 5.000 km ervaring NU 8.900,- 4.000 km ervaring NU 21.900,- 44.000 km ervaring NU 9.900,- ett Frisco .950,-. isco is onder meer uit- jortstoelen, close-ratio ire achterbank en in :n keer wilt verbazen, harte welkom in onze De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Op de drukke zaterdag 14 april 1990, de dag voor de Pasen, viel ik in de Bloe misterij Van Oest BV in Soest, toen ik mij bevond op de vrij steile helling, die leidt van de gelijkvloerse plantenafde- ling naar de bloemenkelder. In het zie kenhuis Zonnegloren is geconstateerd, dat ik een zeer gecompliceerde been breuk had opgelopen. Tot op de dag van vandaag ondervind ik de gevolgen van de val. Tweemaal per week moet ik mij onder behandeling van de therapeute stellen en nog steeds dien ik regelmatig de specialist te bezoeken. Dat hieraan hoge kosten zijn verbonden, zoals ook hulp van derden, laat zich raden. Met mijn schrijven van 25 april stelde ik Van Oest BV wettelijk aansprakelijk voor de gevolgen van het ongeval. Op 26 juni wees de Nationale Nederlanden elke aansprakelijkheid van de hand. De brief getuigde van grote onzorgvul digheid. Als antwoord op de slordige brief van de Nationale Nederlanden, diende ik van repliek maar ten tweede male verklaart de Nationale Nederlan den, op 14-8, mijn brief niet ontvanke lijk. De enige manier om de Nationale Ne derlanden onder druk te zetten, is het met naam en toenaam vermelden van al degenen, die onder soortgelijke om standigheden bij Van Oest zijn gevallen of zijn uitgegleden. Ik ben u bij voorbaat zeer erkentelijk, als u uw ervaringen aan mij zou willen bekendmaken. Mevr. W.J. Mulder-de Bruin V.d. Weydenstraat 27 3766 CH Soest In Nederland komen per jaar 5.000 oogblessures voor tengevolge van sporten. In minstens 5% van alle ge vallen is het eindresultaat maatschap pelijke blindheid (resterende funktie van nog maar 10%). Dat zijn 250 ge vallen per jaar. De gevaarlijkste spor ten voor het oog zijn voetbal en alle racketsporten (squash, badminton, tennis, racketbal). Ter voorkoming van oogblessures zijn de volgende richtlijnen van belang: Algemeen: een goede algemene condi tie; een goede warming-up; goed sport- materiaal; kennis van de spelregels; be heerst spelgedrag. Specifiek: gezichtsscherpte: een con trole vooraf en eventuele correctie; ge zichtsveld: gebruik het hele gezichts veld. Volg de bal en wacht niet af; oog afwijking: een-ogigen, slechtzienden, mensen met netvlies-aandoeningen moeten altijd adequate bescherming dragen. De brillen moeten vrij sportgedrag ga randeren, van hoogwaardig kunststof materiaal gemaakt zijn, zo mogelijk met lenzen in polycarbonaat of gehard CR39. Goede neus- en slaapbescher- ming en een goede ontwaseming zijn erg belangrijk. Goede sportbeschermers zijn er niet al leen voor brildragers ter vervanging van hun dagelijkse bril. Niet-gecorriceer- den, contactlensdragers, moeten ook zuinig zijn op hun ogen. Beschermbrillen Als we aan een beschermbril denken zien we in gedachten mensen met lasap paraten met voor hun ogen een goed beschermende "bril". Het zal niet snel in ons opkomen een beschermbril op een sportveld te dragen. Maar als we ons realiseren dat er jaarlijks 5000 oog blessures bij het beoefenen van sport worden veroorzaakt, dan is het niet zo verbazend dat er iets bedacht moest worden om dit te voorkomen. Been-, borst-, schouder- en hoofdbeschermers zijn wel al ingeburgerde attributen, maar onze zo kostbare ogen worden vergeten. Onbegrijpelijk, want van alle lichame lijke letsels die iemand kunnen overko men, is 80% van de mensheid het meest bang voor blindheid. In Nederland ein digen jaarlijks 250 oogblessures met maatschappelijke blindheid. Dat zijn 250 gevallen teveel, vindt Holland Op- tical Company. Dit innovatieve bedrijf komt dit najaar op de markt met een se rie doelmatige beschermbrillen voor sportbeoefenaars. Brillen waarmee zowel brildragende als niet-brildragende sporters goed zullen ogen. Risicosporten Wat zijn nu de sporten waarbij onze ogen aan gevaren bloot staan? Van de 100 oogblessures ontstaan er 28 op het voetbalveld en nog eens 28 bij het beoe fenen van racketsporten als squash, badminton, tennis en racketball. Dit zijn de zg. risicosporten, maar dat neemt niet weg dat er meer sporten zijn waarbij onze ogen aan gevaren bloot staan. Het hoeft niet altijd en bal te zijn die het oog raakt; een vinger in het oog kan ook al hele nare gevolgen met zich meebrengen. Brildragers ontkomen niet aan het feit bij sportbeoefening ook een bril te dra gen. Uit zuinigheid wordt vaak niet eens gesport met een goede bril, maar wordt een oud brilletje voor de dag gehaald, waarvan glazen en materiaal verre van optimaal zijn, wat nog eens een groter risico met zich meebrengt. Ruimtecapsules Waaraan moet een goede sportbril vol doen? In Amerika en Engeland worden zeer hoge eisen aan sportbrillen gesteld. De collectie van Holland Optical Com pany voldoet aan deze eisen. De Ame rikaan gaat zelfs zover dat het dragen van een beschermbril voor sporten tot 21 jaar verplicht is. Van belang is een groot gezichtsveld; duurzaam materiaal, niet alleen voor montuur maar ook voor de glazen. De bril moet goed blijven zitten en bij in tensieve sportbeoefening niet beslaan. Een goede neus- en slaapbescherming om een eventuele klap op te vangen is ook onontbeerlijk en met het oog op buitensporten moet voldoende be scherming worden geboden tegen scha delijke U.V.-stralen. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Er is zelfs ge werkt met polycarbonaat, het materiaal waar ramen van ruimtecapsules ook van gemaakt worden. De sporters kun nen kiezen uit drie beschermbrillen: Sportshield, ontwikkeld voor niet- brildragers en contactlensdragers. Bij dit model zijn zowel lenzen als montuur van polycarbonaat gemaakt. Er is een ingebouwde ventilatie bij de slapen, en bij de neus en slapen zit een verend tus senstuk, dat een eventuele klap goed op kan vangen. De bril is op elke gewenste grootte te maken dankzij de afpasbare hoofdband, die er tevens voor zorgt dat het montuur goed op zijn plaats blijft zitten. Verkrijgbaar in transparant, grijs of geel. Prijs f 149,50. Sportgoggle, ontwikkeld voor bril dragers, biedt dezelfde voordelen als de Sportshield. De lenzen zijn op sterkte te slijpen en worden dan gemaakt van hard optisch kunststof met harde be schermlaag. Verkrijgbaar in transpa rant, grijs of geel. Prijs f 149,50. Skyscanner, en modieuze sportbril. Ideaal bij buitensporten als fietsen, zei len, golf, joggen etc., om hinderlijke in- sekten of water op te vangen, maar ook een golfbal wordt door de harde glazen tegengehouden. Het montuur wordt op zijn plaats gehouden door twee veren, met daaraan een nekband. Het speciale ontwerp bevordert ventilatie. Verkrijg baar in transparant, grijs en geel. Prijs f43,50. Preventie Voorkomen is beter dan genezen! Naast een goede algemene conditie, het juiste sportmateriaal, kennis van spelregels en beheerst spelgedrag vormen de be schermbrillen een perfekte aanvulling Als je houdt van een stevig robbertje sporten kan je bril aardig in de weg zitten. Maar als je als eerste over de finish wilt, heb je naast talent toch minstens een scherpe blik no dig. Een sportbril van Donker helpt je dan over de streep. Onbreekbare glazen, super- stevig, niet van z'n plaats te krijgen en toch een bril waar je niets van merkt. Hij wordt je bovendien aangemeten met be hulp van de modernste oogmeet- apparatuur. Door specia listen met minstens zoveel liefde voor hun vak, als jij voor je sport. Waardoor je niet alleen op scherp staat, maar ook scherp ziet. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshot, Smltsweg 30,3765 CT Soest, Bel: 02155 - 1S626 om het sporten naast een plezierige ook een veilige aangelegenheid te maken. We hebben maar één paar ogen, laten we daar zuinig op zijn. De bescherm brillen zijn in zovele takken van sport te gebruiken, dat de aanschap zichzelf te rugverdient. Een bril, die zowel dienst kan doen op het hockey- en voetbal veld, de tennis en squashbaan, maar ook zeker op de skipistes niet zal mis staan, hoort een vast onderdeel te wor den van de sportuitrusting van sportief Nederland. Bij Donker Brillen-Contactlenzen aan de Smitshof in Soest kan men terecht voor deze bijzondere brillencollectie. Een magnetron vooreen rijksdaalder! Voor alle zekerheidl Soest Winkelkring van Weodastraal Tel. 02155-10344 Dat kan met de grandioze puzzelaktie die Rotary-club Soest-Baarn organiseert. Ie PRIJS: Philips super magnetronoven ter waarde van FL 749,-. Beschikbaar gesteld door de firma Schoemaker in Soest. ia 882NP ->• koops amersfoort bv amsterdamseweg 20 3812 RS amersfoort 2e PRIJS: Car Audio Set ter waarde van FL 650,-. Beschikbaar gesteld door Koops Amersfoort, Nissan dealer. ^acoior Mm 'illem Van Oosten fotoservice 3e PRIJS: een Kodak fotocamera met ingebouwde flitser ter waarde van FL 100,- Beschikbaar gesteld door Foto Willem van Oosten in Soest. Diverse troostprijzen zoals CD-waardebonnen, Walkmans, cosmeticaprodukten van Yves Rocher enz. enz. Nederlanders zijn gelukkig bereid hun welvaart te willen delen met hen die het minder goed gaat. Het "Van Arkel Instituut" in Soest en "Eemeroord" in Baarn zijn tehuizen waar respektievelijk geestelijk gehandicapten en zwakbegaafde kinderen wonen. De bedoeling is deze instituten te helpen met de aanschaf van materiaal voor recreatie, sport en spel. Daar voor is een bedrag van FL 20.000,- nodig. Door middel van deze puzzelaktie die vier achtereen volgende we ken gaat duren kunt u meehelpen het leven van de bewoners van deze instituten wat draaglijker te maken. Deze aktie wordt van harte aanbevolen door de burgemeester van Soest de heer J. de Widt en de burgemees- tpr van Baarn mr. J.P. Micdsms. Door de staatssecretaris van Justitie is op 5 september jl. toestemming verleend onder nummer L0 900 069 15190. Per briefkaart (porto 55 cent) Schrijf de tekst uit de balk op de achterzijde en plak boven de ge wone frankering minimaal j 4,ou aan geldige Nederlandse postze gels en adresseer aan: Grote Puzzelaktie Postbus 445 3760 AK Soest of per bank: Schrijf de tekst uit de balk op een bankgirobiljet en schrijf mini maal ƒ2,50 over op: Grote Puzzelaktie Credit Lyonnais Bank NV Soest Rek.nr. 63.78.00.818 Giro bank 2275800 Geen betaalkaarten of cheques gebruiken. 38 59 18 21 57 6 53 4 73 61 20 41 70 32a 42 28 55a 37 "55a~~'^^HI ',e\s A4et' U lost de kruiswoordpuzzel op en brengt de letters uit het diagram over naar de gelijkgenummerde vakjes in de balk onder het dia gram. Als u dit goed doet, verkrijgt u in de balk een zegswijze, zin of De namen van de prijswinnaars en de oplossing worden in deze krant gepubliceerd. woord. Alleen deze zegswijze, zin of woord moet u inzenden. Vertikaal 1. onderwijzer; 2. zonder titel (afk.); Horizontaal 3. uitspruitsel van een boom; 4. agave; 1. wild prairiepaard; 5. bevel; 6. vrouw van adel; 6. uiting van koude; 11. een bepaalde hoeveelheid; 7. bloem; 12. korenhalm; 8. putje op dobbel- of dominosteen; 14. familielid; 9. maanstand (afk.); 15. boom; 10. weldra; 17. zoogdier; 13 Europese bergketen; 19. moedermelk; 16. kubieke meter; 20. scheikundige afkorting voor kobalt; 18. uitbouw; 21. Sint (afk.); 19. zijrivier; 22. eenjarig plantje; 20. meisjesnaam; 25. astronomische eenheid (afk.); 23. bijwoord; 26. ver (in samenstellingen); 24. muzieknoot, 29. schreeuw; 27. niet vast; 30. wezen, natuur; 28. Europeaan; 32. landafslijting door wind en water; 30. grote bijl; 33. loog; 31. jongensnaam; 34. overblijfsel; 36. periodieke autokeuring (afk.); 35. Egyptische zonnegod; 37. breigaren; 37. wereldkampioenschap (afk.); 39. donker, naar verblijf; 38. kabel die de mast steunt; 41. lidwoord; 40. voor; 42. vrouwelijk beroep; 42. vogel; 43. oprijlaan; 47. bemind persoon; 44. heldendichten; 53. bepaald soort vruchten; 45. klein paard, hit; 55. iemand die omhoog gaat; 46. org. verbinding uit een zuur en 56. vrolijkheid, lol; alcohol, meisjesnaam; 57. streek in Oostenrijk; 48. wereldgodsdienst; 60. schoonmaakmiddel; 49. schroef (Zuidned.); 61. sinus (afk.); 50. een aantal ik-bewustzijnen; 62. kubus; 51. argument, grond; 64. tijdmaat (afk.); 52. van bloed levende graaf; 65. jaarlijkse motorrace (afk.); 54. bijwoord; 66. lam maken; 58. eilanden(Eng.); 68. op dit moment; 59. bepaald soort bomen; 69. spie; 62. overwinning; 70. een zekere; 63. wending; 71. Europese munteenheid; 66. zeer belangrijk mens (Engelse afk.); 73. opgerold stuk vlees met kruiden; 67. Ned. Chr. Werkgeversverbond (afk.); 74. toestand van volkomen rust 69. westerlengte (afk.); (Sanskriet). 72. uitgesloten aansprakelijkheid (afk.) Men mag zoveel oplossingen in zenden als rpen maar wil. Hoe meer oplossingen men inzendt, hoe meer kans men heeft op een prijs en des te meer komt er ten goede aan het doel van deze aktie. De oplossingen zijn bindend voor de deelnemers. De oplossingen moeten worden ingezonden per briefkaart, of bankgiro en dienen uiterlijk tien dagen na het verschijnen van de ze puzzelopgave in ons bezit te zijn. Oplossingen die later bin nenkomen, doen niet mee aan de pr ij strekking, die wordt verricht door notaris H.H. Elferink in Soest. Eenmaal gewonnen prijzen wor den persoonlijk toegekend aan de winnende deelnemer. Door het bijplakken c.q. overmaken van ƒ2,— extra kunnen de inzenders van goede op lossingen bovendien meedingen naar de superhoofdprys. Namelijk aan het eind van de puzzelreeks zal door de notaris één winnaar worden getrokken voor deze fantasti sche droomreis voor twee personen. Iedere week kan men starten met meedingen naar die prijs door het bijplakken van twee gulden, boven de ƒ2,50 die nodig zijn om aan de puzzelactie deel te nemen. Men kan zo veel en zo vaak insturen als men wil. Hoe meer inzendingen, hoe groter de kans op een prijs. En hoe beter het doel gediend wordt.

Soester Courant | 1990 | | pagina 59