n 30 f£~df/y aruöhocK -9'^ Judith Gor: 'Change of Atmosphere' pl L Bingomiddag 55+ Openingsmanifestatie met licht en muziek Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Nieuw seizoen van start op 1 oktober Polo de Haas-kwartet in C-drie Friese toneelavond Apollo's bezoek aan Soest - Duitsland Zondagmiddagconcert in Groeneveld Optreden Nederlands Motet- en Madrigaalkoor in Zonnegloren Vrijwilligers Vakature Bank Migranten-banenmarkt Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Soest Het Kruispunt Vrouwen in de WD koffieochtend Italiaanse lezing Omgaan met spanningen 'Hier is.... Adriaan van Dis!' Esther Williams Blues Band Nieuwe expositie bij Mondileder WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 10 Cultureel Creatief Centrum Start cursussen Deze week zijn de cursussen van C-drie gestart. Het aantal cursisten bedraagt, gemeten op de open dag van 16 septem ber, 670. Dat is nog niet het definitieve aantal, want meestal komen er op het laatste nippertje nog mensen bij. De meeste cursussen kunnen gelukkig van start gaan omdat er voldoende aanmel dingen zijn. Bij het aantal cursussen is er nog plaats genoeg over b.v. boetseren en beeld houwen, kledingwerkplaats, zeefdruk ken, kunstgeschiedenis, grimeren, mo derne dans, jazzballet, volksdansen. Heeft u belangstelling voor een van de ze cursussen, neem dan even contact op met C-drie. U kunt dan in overleg met de docent(e) misschien wel de eerste les bijwonen en bekijken of de cursus ge schikt voor u is. Kinderbios Benji is een zwerfhond, die meestal in een onbewoond huis slaapt en overdag op straat is. Op een dag blijkt dat er mensen in zijn 'onbewoonde' huis zijn en Benji merkt dat twee kinderen ont voerd zijn. De slimme hond laat zich niet zien, ontsnapt en gaat de vader van de kinderen waarschuwen. Helaas snapt niemand iets van het zenuwachti ge geblaf en dus gaat niemand met Benji mee. Maar Benji geeft het natuurlijk niet op... De speelfilm Benji is te zien in de kin derbios op vrijdagmiddag 28 septem ber om 15.45 uur. De film duurt 75 mi nuten en de film is geschikt voor kinde ren vanaf 7 jaar. De toegangsprijs be draagt f 2,50. Openingsmaiiifestatie Op 29 september wordt met een bijzon dere manifestatie de expositie van Ju- dith Gor geopend. De expositie bestaat uit zeefdrukken die vanaf de 29e tot eind oktober te zien zullen zijn in het Witte Café van C-drie. De manifestatie begint om 20.00 uur en is gratis toegan kelijk. Polo de Haas-kwartet Zondagmiddag, aanvang 15.00 uur. De toegang is gratis. Reserveren is niet no- dig. Ien van Duynhoven Voor de meeste mensen is Ien van Duynhoven een betrekkelijk onbeken de dame. Doch insiders weten dat Ien in 1988 zowel de jury- als de publieksprijs won op het Camarettenfestival. Be paald geen geringe prestatie. Het Ca marettenfestival is een festival waarop zich jaarlijks nieuw cabarettalent pre senteert. Sedertdien heeft Ien van Duynhoven een theaterprogramma "En we noemen haar...", waarmee ze door het hele land trekt. Het klein- kunsttalent van Ien schittert in deze voorstelling, waarin ze een heel be schaafd, heel keurig meisje speelt; An- ja. Zoals ieder mens heeft ook Anja fan- tasieën, herinneringen, wensen, dro men, frustraties. Naar buiten toe blijft Anja heel keurig, totdat ze alleen is... "En we noemen haar..." is te zien op 4 oktober om 20.30 uur. De toegang is f 12,50, voor houders van pas 65+/CJP f 10,-. Soestand Op vrijdagavond 5 oktober presenteert C-drie de talkshow Soestand. in deze talkshow is ruimte voor politieke, maat schappelijke, culturele of sociale toe standen. In de VIP-room wordt weer een bekende Soester uitgenodigd en "Het Hoge Woord" biedt ruimte aan mensen die hun hart willen luchten. Er zullen mensen worden geïnterviewd over allerhande actuele zaken en na tuurlijk gaan we mensen uitnodigen om met elkaar in debat te gaan. Soestand begint om 20.30 uur en duurt naar ver wachting ongeveer twee uur. De toe gang is gratis en de drankjes zijn koud. Kinderboekenweek Zoals nu al weer een paar jaar gebeurt, hebben ook voor de kinderboekenweek 1990 de instellingen van SLAS de han den ineen geslagen. Er zullen verdeeld over Soest vele activiteiten voor kinde ren georganiseerd worden. De instellin gen die hieraan meewerken zijn: de Openbare Bibliotheek, de ver. Artis- hock, de St. Welzijnswerk Soest en C-drie. Boekhandel van de Ven treedt op als sponsor. Door dit sponsorschap wordt het mogelijk gemaakt dat er een speciale folder van de kinderboeken weekactiviteiten verspreid kan worden. Wie hierin geïnteresseerd is, kan de fol der bij een van de bovengenoemde in stellingen afhalen, vanaf begin oktober. Wordt verwacht: 28 september: Kinderbios: Benji 29 september: Openingsmanifestatie "Change of Atmosphere" 30 september: Jazz: Polo de Haas kwartet 4 oktober: Ien van Duynhoven met "En we noemen haar..." 5 oktober: Soestand 12 oktober: Kinderbios: Cat City Pro memorie: Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 - 12.30 uur, 13.00 -17.00 uur en 18.30-23.00 uur. Op za terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. Vrijdagmiddag a.s. starten de maande lijkse bingo-middagen voor ouderen weer. Dat zal gebeuren in het Diensten centrum De Vijverhof in Overhees, aanvang 14.00 uur, zaal open om 13.30 uur. Ook dit seizoen weer een goed verzorg de prijzentafel en een voor iedereen bij te houden tempo. De kosten zijn 5 gul den per kaart inclusief een kopje koffie of thee en een lot voor de boodschap penmand. Iedere 55+er is van harte welkom. In het cultureel in creatief centrum C-drie is van 29 september tot 31 ok tober een expositie ingericht ven beel dend kunstenaar Judith Gor. De expo sitie bestaat uit zeefdrukken en foto's. Zeefdrukken zijn tastbaar en houdbaar. Dat kan niet vanalles gezegd worden. De elementen licht en geluid bijvoor beeld zijn niet 'echt' tastbaar. Ze laten wel een bepaalde indruk achter, maar verdwijnen spoedig. Toch zijn ook deze elementen voor Judith Gor onontbeer lijk. Judith is een van de oprichters van de Stichting Light, die zich ten doel stelt beeldende kunst, lichtkunst en muziek te integreren en dit te verwerken tot een performance. Bij ieder project wordt de architectuur of de omgeving als uit gangspunt genomen. Sinds 1987 heeft de St. Light een groot aantal van deze projecten gedaan. Zo was er in '87 de openingsmanifestatie van het NMBhoofdkantoor te Amster dam. In '88 kwam er een onderzoek sopdracht van de Kunstraad Gem. A'dam met als thema "Lichtkunst en stedebouw in het gebied rond het IJ". Een onderzoek voor neonsculpturen in Eindhoven volgde in '89 en een onder zoeksopdracht voor lichtruimte van het NINT, musum voor wetenschap en technologie in 1990. Openingsmanifestaties van het Theater aan de Werf "Exterieurs" en van het provinciehuis Noord Holland "Fire- works" werden in '89 door de St. Light verzorgd. Dit jaar was er een project, bestaande uit licht, mime en slagwerk in de Beurs van Berlage en een dergelijk project in de Ridderzaal te Den Haag. Zeer recentelijk presenteerde Light een wel heel spectaculaire manifestatie bij de opening van het seizoen van het Mu ziektheater in Amsterdam. Er werkten ca. 120 mensen mee aan dit project, va riërend van musici en beeldende kun stenaars tot decorbouwers en alpinis ten. De manifestatie bestond uit een op treden van een formatie van het Groot Omroepkoor onder leiding van Ygal Zimmerman vanaf de balkons van het theater. Aan die balkons waren enorme doeken bevestigd die werden bewogen met touwen waarlangs alpinisten klom men. Tegelijkertijd veranderden de lichtkleuren op de doeken meerdere malen. Dit project werd "Change of At mosphere" genoemd. Lichtobject De in Soest woonachtig Judith Gor heeft onlangs ook in haar woonplaats een object afgeleverd; een lichtobject voor het nieuwe gemeentehuis. De Stichting Light bestaat naast Judith Gor uit beeldend kunstenaar Erik Hehen- kamp en musicus/dirigent Ygal Zim- Maandag 1 oktober a.s. is het zover, dan start de Volksuniversiteit met haar nieuwe cursusseizoen. De afgelopen weken heeft de Volksu niversiteit het drukker gehad dan ooit. Het aantal cursisten is namelijk be hoorlijk toegenomen. Dit geeft wel aan dat vele mensen de weg naar de Volksuniversiteit inmiddels weten te vinden. De Volksuniversiteit is erg blij, dat zij dit jaar weer vele oud-cursisten heeft kunnen her-inschrijven. Vooral de ta lencursussen Engels, Frans, Spaans en Italiaans vinden gretig aftrek. Maar ook de wat minder gangbare talencursussen zoals b.v. Nieuw-Grieks, Russisch, Pools en Bahasa Indonesia mogen zich verheugen in een ruime belangstelling. Hoewel vorige week de laatste officiële inschrijvingsweek was, kan men na tuurlijk altijd even informeren of er nog een plaatsje beschikbaar is. Tevens zijn er diverse interessante lezin gen in oktober. Het andere Europa (1), impressies uit de DDR en Tsjechoslowakije (donder dag 4 oktober) Het andere Europa (2), impressies uit Polen, Hongarije en Roemenie (don derdag 11 oktober) Over land naar India, een reis door Turkije, Iran, Pakistan en India (don derdag 25 oktober) Fietsen langs de Frontlijn, een tocht door Zimbabwe, Zuid-Afrika, Lesotho en Botswana (donderdag 1 november) Polen, gebruiken en gewoonten na 40 jaar communistisch regime. Is de lan daard echt geknakt? (dinsdag 30 okto ber) De Eiffeltoren gezien door het oog van de kunstenaar (dinsdag 11 decem ber) Beenbewerking, een wat in onbruik geraakt ambacht (donderdag 22 no vember) De prijs voor de lezingen is f 7,50 per keer, m.u.v. de lezing over Polen die is 5 gulden. De V.U. krijgt soms de vraag voor wie de Volksuniversiteit bestemd is. De Volksuniversiteit is er voor iedereen, jong en oud, met of zonder vooroplei ding en de cursusprijzen zijn zo laag mogelijk gehouden, zodat zoveel mo gelijk mensen in staat gesteld worden, een voor hen interessante cursus te vol gen. Bovendien geven zij mensen met een 65+ pas, op cursussen van meer dan 20 lessen, een flinke korting. Voor meer informatie: Volksuniversi teit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 02155-25250. Geopend maandag van 10.00 - 12.30 uur en donderdag van 10.00 - 13.30 uur. De manifestatie "Change of Atmos phere" in C-drie zal eveneens bestaan uit de elementen beeldende kunst, lichtkunst en muziek. Om 20.00 uur zal een gedicht van en door Jan Visser gele zen worden. Een strijkorkest bestaande uit Ygal Zimmerman, viool, Sabine Duch, altviool, Martina Witteveen, cel lo, geven een concert in drie delen. Al lereerst het Divertimento in Es gr., kv. 563 can W.A. Mozart, vervolgens de Serenade voor strijktrio Op. 10 van E. v. Dohnanyi en het Trio-Satz, D. 471 van F. Schubert. Ygal Zimmerman is de violist en diri gent. Hij studeerde viool aan de mu ziekacademie in Tel Aviv, Israël en bij David Arben en Michael Rabin in de V.S. Hij speelde in het Israël Kameror kest en het Haifa Strijkkwartet. In '75 vestigde hij zich in Nederland en werd dirigent van het Naardens Kamerorkest en het Sweelinck Orkest. In Israël diri geerde hij Israël Sinfonietta, in Colom bia het Orquesta del Valle en in Tokio het Universiteits Sabina Duch begon reeds als 14-jarige altviool te spelen aan het conservato rium te Mainz, Duitsland. In 1985 kreeg ze een beurs om haar studie voort te zetten in Louisville, Kentucky, VS. Sinds 87 speelt ze in het Radio Symfo nie Orkest. Vele Soesters zullen haar nog kennen uit 1988 van het concert van Telemann met de Soester Orkest Vereniging. Martina Witteveen is sinds 87 verbonden aan het Metropole Or kest. Voordien was ze lerares aan het conservatorium van Zaragoza en nog eerder, van 81-85 als solo-celliste ver bonden aan het Symfonieorkest van Palma de Mallorca (Spanje). De manifestatie in C-drie begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Op zondagmiddag 30 september vanaf 15.00 uur is voor liefhebbers van goe de jazz een fantastisch concert te be luisteren in het café van C-drie. Polo de Haas vormde met Leonie Jansen en Pierre Courbois eerst een trio. Al sinds 1978 werkten ze samen en beleefden zeer succesvolle optredens op het North Sea Jazzfestival in '82 en tour nees in binnen- en buitenland. Tussen '83 en '86 werd het even stil rond dit trio. Echter de nieuwe start was ook gelijk goed. Mischien kwam dat wel omdat nu zonder de 'ondragelijke' hoe veelheden electronica werd gespeeld, die vroeger tot de wapenuitrusting be hoorde. Toch begon het trio nu goed het gemis van een bassist te voelen en daar om werd Egon Kracht aangetrokken. Mede doordat Kracht ook nog over compositorische gaven beschikt is het muzikale draagvlak aanzienlijk ver breed. Hoewel de vrije improvisaties meer plaats moeten maken voor strakker om lijnde kaders, blijft de muziek een avon tuurlijk karakter behouden. De groot ste verandering is dat het bij het kwartet onmogelijk is om nog langer met eti ketjes te werken. Slechts de term totaal- muziek doet dit kwartet enig recht. Practisch alles wat zich tussen amuse ment en klassiek, bop en impro of po pulair en volksmuziek bevindt wordt aangepakt. Het ene moment slechts even aangetipt, dan weer volledig uitge diept of gebruikt als verbindingsstuk. Het Polo de Haas-kwartet bestaat uit pianist Polo de Haas, drummer Pierre Courbois, bassist Egon Kracht en de voice noice komt uit de mond van Leonie Jansen. Deze laatste is bij het T.V.-kijkend publiek niet onbekend. Leonie Jansen presenteert voor de NOS-tv het programma "Lopend Vuur" op de donderdag. Op dezelfde dag, maar dan voor de VPRO-radio presenteert Pierre Courbois het pro gramma "Downbeat". Op vrijdag 5 oktober wordt in de grote zaal van de Ontmoetingskerk (Mincke- lerstraat 161, Hilversum) de eerste to neelavond van het seizoen gehouden, georganiseerd door de Friese vereni ging "Frysk en Frij". Op het program ma staat het blijspel "Magnetron" van Bonne Stienstra, dat op de planken wordt gebracht door "It Huzumer Toa- niel" uit Leeuwarden. Vooraf zingt het kritekoar onder leiding van Peter de Boorder een aantal Friese liederen en kan het publiek meedoen met enkele "meisjongers". Ook zijn er weer allerlei Friese produkten te koop. De avond begint om 20.00 uur. Belang stellenden - ook niet-Friezen - zijn van harte welkom. Inlichtingen voor Soest: T. Dykstra-Wondaal, Smitsweg 4, tel. 16748. Onlangs bracht het Soester Mannen koor "Apollo" een bezoek aan Soest- Duitsland, om daar samen met het Mannerchor "Concordia" 1879 een concert te geven. Gezien de lovende kritieken mag dit uitstapje zeker een succes genoemd worden. De première van het eerste koor-con cert tussen Soest/Nederland en Soest/ Duitsland vond op vrijdagavond grote weerklank bij de Duitse Soesters: de au la van het schoolcentrum was tot op de laatste plaats bezet. Dat lag beslist ook aan het uitgebreide programma van bei de koren. Goed in het gehoor liggende en bekende melodieeën werden gezon gen. Een hoogtepunt was zeker het als ver rassing ingelaste liefdesduet van de bei de Nederlandse solisten Map Groenen- In de Hasselaerzaal van kasteel Groe neveld in Baarn wordt a.s. zondag 30 september weer een zondagmiddag concert gegeven, georganiseerd door de Baarnse Muziekkring. Het concert be gint om 16.00 uur. Medewerking wordt verleend door Jan Brejaart (viool) en Lideweij Seip (piano). Zij spelen werken van Tartini, Schubert, Dvorak, de Sarasate, Wienawski, Albeniz en Kroll. dijk-van der Panne (sopraan) en Char les Gabriël (tenor). Niet vergeten mag worden de bas-solist Willi Schauer, die bij het "Chor der Gefangenen" zijn par tij uitstekend zong. Drie zangstukken voerden beide koren zelfs gezamenlijk uit, hoewel zij slechts twee uren geza menlijk hadden geoefend. De stedenvriendschap tussen Soest/ Soest, die tot voor kort alleen op sport gebied bestond, werd zaterdag officieel door de ontvangst van beide burgemes- ters Hans de Widt en Peter Brüseke in de ridderzaal verstevigd. In het pro gramma was ook een rondleiding door de stad voor de gasten opgenomen. De opbrengst van het concert ging naar een kinderverpleeginrichting in Gotha/ Thüringen." Na het geslaagde concert troffen de mannen van beide koren, vergezeld van hun dames elkaar in de "Blauwe zaal" voor een gezellige avond. Tot in de klei ne uurtjes was het een genoeglijk sa menzijn. Als herinnering aan deze eer ste ontmoeting werd aan de burgemees ter van Soest - Duitsland en aan het koor een door Gerard van de Schepop vervaardigde pentekening, fraai inge lijst, van de Oude Kerk aangeboden. Alle leden van het koor werd een repro ductie hiervan aangeboden. "Apollo" ontving van "Concordia" een oorkonde van deze eerste ontmoeting. Van de stad kreeg "Apollo" een aanzicht van Soest gesneden uit leisteen. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor geeft op zondag 7 oktober een tweetal concerten in de theaterzaal van ziekenhuis Zonnegloren. De op tredens beginnen om 14.30 uur en om 20.30 uur. Op het programma van het Soester koor staan Liebeslieder van Johannes Brahms en de Carmina Burana van Carl Orff. Het koor wordt bij de vertolking begeleidt door twee pianisten. Bij de Carmina Burana zal bovendien een slagwerkgroep het geheel luister bijzet ten. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor werd in 1948 in Soest opgericht en is een middelgroot gemengd koor, dat zowel geestelijke- als wereldlijke mu ziek vertolkt. Behalve motetten en ma- t drigalen zingt het koor ook grotere werken. In het verleden werden al het Requiem van Duruflé en missen van Dvorak, Byrd en Gretchaninoff uitge voerd. Vorig jaar bracht het koor een uitvoering van de semi-operaThe Fairy Queen van Henry Purcell waarin mu ziek, dans en toneel gecombineerd wer den. Sinds 1986 staat het koor onder di- rektie van Gerard van Amstel. Aan het concert van 7 oktober werken Elma van Dool (sopraan), Wouter Goedhart (tenor), Hans van Heiningen (bariton) Gerrie Meijers en Jan Stulp (piano) en de slagwerkgroep K. 104 on der leiding van Jim Gordon mee. De kaarten kosten f 12,50, houders van Pas 65+ of een C.J.P. betalen 10 gulden. j De Vrijwilligers Vakature Bank Soest- Baarn vraagt deze week uw aandacht voor de volgende vakatures: 3-104: Centrum voor geestelijk ge handicapten zoekt belangstellenden vanaf 18 jaar voor het presenteren van hun huis-radio-omroep. Werktijden: vrijdag en zaterdag van 16.00 uur tot 20.00 uur en zondag van 10.30 uur tot 15.00 uur. 5-104:Gemeentelijk centrum voor Basiseducatie zoekt een vrijwillig(st)er ter assistentie van de docente Neder lands; didactische kennis en/of erva ring in de grammatica van de Neder landse taal wordt op prijs gesteld. 6-101: Telefonische hulpdienst te Hilversum zoekt meerdere vrijwil- lig(st)ers voor het dienst doen als tele fonische hulpverlener voor gemiddeld 6 uur per week. Leeftijd minimaal 21 jaar; reiskosten worden vergoed. 7-117: Kinderdagverblijf te Baarn vraagt, ter ondersteuning van allerlei activiteiten enige vrijwillig(st)ers. Kin derleeftijd: 6 weken tot 4 jaar. 10-106: Voor het coördineren van al lerlei acties binnen de Baarnse groep van Amnesty International worden vrijwillig(st)ers gevraagd. 11-101: Dierenbescherming zoekt voor het bemannen van haar dierenam bulance enthousiastelingen, die buiten een rijbewijs ook de rust en handigheid bezitten om met gewonde dieren om te gaan. 12-102: Werkgroep voor land- schapsonderhoud zoekt vrijwilligers voor het knotten van wilgen, de prunus- bestrijding, heidevelden schonen en af- plaggen. 1-106 De WB-Soest-Baarn zoekt, wegens uitbreiding van haar werkzaam heden, vrijwillig(st)ers die er plezier in hebben om, in een gezellige werkruim te, enige dagdelen per week allerlei ad ministratieve werkzaamheden te ver richten. Inlichtingen over genoemde vakatures of over vrijwilligerswerk in het alge meen kan men verkrijgen bij de Vrijwil ligers Vakature Bank Soest, aan de Smitsweg 311 te Soest, telefoon 12630. Openingstijden: ma. van 13.30 -15.30 uur, di. t/m do. van 9.00 -12.00 uur en 13.30 - 15.30 uur, vr. van 9.00 -12.00 uur of bij de Vrijwilligers Vakature Bank Baarn aan het Oranjepark 1 te Baarn, telfoon02154-81829,geopend dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur. Op zaterdag 6 oktober organiseert het arbeidsbureau samen met het Instap- plan en de Vrouw en Werkwinkel een banenmarkt speciaal bedoeld voor mi granten. Op deze markt zoeken bedrijven naar geschikte kandidaten voor hun vacatu res. Verder staan er een aantal scho lingsinstituten met speciale informatie voor migranten. Zoals het er nu naar uit ziet gaat het een interessante markt worden. Onder andere het grootwin kelbedrijf is aanwezig, de politie (ge meente en rijks), het leger, een produk- tiebedrijf, Jeugdwerkgarantieplan enz. Totaal zo'n twintig verschillende stand houders. Voor migranten op zoek naar (ander) werk een prima gelegenheid om tot een sollicitatie te komen. De markt wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur in en om het arbeidsbu reau aan de Zonnehof 26 te Amers foort. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 27 september: Vanaf 9.30 uur begint de cursus been bewerking. Uit allerlei botjes en stukje been worden de mooiste dingen ge maakt. 's Middags na schooltijd komen 3 kinderen hun verjaardag vieren. Alle ouders opgelet: het vieren van verjaar dagspartijtjes slaat bijzonder aan. Wel tijdig reserveren! Dit betekent twee maanden van tevoren al gaan bellen, dit voorkomt teleurstelling. Vrijdag 28 september: Deze avond is er voor de eerste keer dit seizoen: Kinderrestaurant. Dit bete kent dat een aantal kinderen onder be geleiding kookt en dat men met of zon der kinderen kan komen eten. Het the ma voor deze keer is: dieren. Het menu is als volgt samengesteld: als voorge recht is er gevuld eimuisje. Als hoofdge recht: dierenmacaroni met champignon roomsaus en gehakt en worteltjessalade en als toetje: varkentjesvla. De vegeta riërs eten uiteraard zonder gehakt. Re serveren kan tot en met vrijdag 28 sep tember 15.00 uur. Wie komt eten wordt verwacht omstreeks 18.00 uur. De maaltijd begint om 18.30 uur. De kos ten bedragen f 7,50 per persoon. Zaterdag 29 september: Deze middag komen er 40 gasten uit Soesterberg, de aan allerlei aktiviteiten mee gaan doen. Dinsdag 2 oktober: Van 9.30 - 11.30 uur is er peuter/ou- deraktiviteit. Deze is er speciaal voor jonge ouders met hele kleine kinderen. Samen spelen en samen praten. De kos ten bedragen: 3 gulden per ouder/kind paar. Woensdag 3 oktober: De eerste toneelmiddag van het nieuwe seizoen. De theatergroep van de kin derboerderij heeft al weer een heleboel nieuwe toneelstukken geschreven en geoefend. De eerste die vanmiddag ge speeld wordt, heet 'Het zeemonstertje Onkie.' Op de bodem van de oceaan woont een zeemeermin. Zij is heel gelukkig en mooi. Op zekere dag krijgt zij bezoek van een sullig raar monstertje dat Onkie heet. Ze gaan samen spelen en als ze moe zijn, vallen ze in slaap. Wat doet Onkie dan...? Dit verhaal is geschikt voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De voorstelling begint om 14.00 uur. Na de voorstelling zijn er nog aktiviteiten en een glas limonade voor alle kinderen. De toegangspas is slechts 1 gulden. Stichting Welzijnswerk Postbus 250-3760 AG Woensdag 26 september: Instuif voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Vanmiddag gaan we vliegtuigen of vo gels maken; 14.00 - 15.30 uur. Kosten: geen. Woensdag 3 oktober: Instuif voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Vandaag gaan we met allerlei materia len dieren of iets voor dieren maken; 14.00 - 15.30 uur. Kosten: f 1,-. Kookcursussen: De kookcursussen beginnen weer: maandag 16.00 -17.30 uur voor kinde ren van 6 t/m 9 jaar; dinsdag 16.00 - 17.30 uur voor kinderen van 9 t/m 12 jaar. Kosten: f 12,50 voor 6 lessen. Geef je snel op! Tekenen en schilderen (volw.) Op dinsdagavond, 19.30 - 21.30 uur, wordt er een cursus tekenen en schilde ren gegeven van 10 lessen voor f 95,-. Onder deskundige begeleiding maakt men kennis met verschillende materia len en technieken. Ook is er de moge lijkheid tot verdieping. Zodra er 8-12 deelnemers zijn starten we. Geef u dus snel op in Het Kruispunt. De Vrouwen in de VVD afd. Soest/ Soesterberg nodigen eenieder die be langstelling heeft, uit voor een kof fieochtend op 28 september om 10.00 uur ten huize van mevrouw Dolly van Nierop, Weegbreestraat 18 (tussen Dalweg en Smitsweg). Mevrouw Joke Rip, verbonden aan Trema 87 is uitgenodigd. Zij gaat iets vertellen over "Het analfabetisme in Nederland". De vereniging "Dante Alighieri" in Amersfoort organiseert morgenavond (27 september) een lezing over Italiaan se feesten en hun godsdienstig/histori sche achtergronden. De lezing heeft als titel "De ondertonen van het feestge druis" en wordt gehouden door de heer A.J. Engels. De bijeenkomst wordt gehouden in De Groene Stee, Wiekslag 92, en begint om 20.00 uur. Deze openingsavond is zoals gebruikelijk gratis toegankelijk voor iedereen. Binnenkort start het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest/Baarn/Eemnes weer een groep voor vrouwen rond het thema: "Om gaan met spanningen". Spanningen kunnen een grote rol spe len in het dagelijks leven. Spanningen in je gezin, in je relatie, in je werk of juist omdat je geen werk hebt. Spanningen kunnen ook lichamelijke klachten veroorzaken, die op hun beurt weer nieuwe spanningen oproepen. Het is vaak moelijk om in je eentje de cirkel te doorbreken. In een groep ontmoet men mensen met vergelijkbare problemen, je vindt steun, begrip en herkenning bij elkaar. In een veilige omgeving kun je nagaan wat je zelf kunt veranderen aan de oorzaken van je spanningen en aan de manier waarop je ermee omgaat. De groep wordt begeleid door 2 maat schappelijk werksters. Er zijn 10 weke lijkse bijeenkomsten. Deelname aan de groep is kosteloos. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Wie belangstelling heeft kan zich wen den tot C.M.D. Soest (Marijke Kleine), tel. 02155-19004, of Ingrid Hentenaar, tel. 02155-13750. n. Vereniging Arlishock, Sleenhoffclra.l 46, e. 7.1 02155-19577, steil zich nis doel een hiidreee te leveren enn hei eoeinnl-enlinreie Ie- 51 in InS Door je op Ie geven nis l.d e.enn ,e de doelstellingen vin de verenig,ng en genie je delen8..» hel lidmnnlschnp. De koslen h^ar'en personen dte to?d«élfde huishouding be- Vrijdag 28 september: In het seizoen 1990-1991 wil de Vereni ging Artishock weer een nieuwe reeks literaire avonden brengen. Op vrijdag 28 september wordt de spits afgebeten door niemand minder dan Adriaan van Dis, onder meer bekend van het TV- praatprogramma 'Hier is..Adriaan van Dis!', dat door de VPRO werd uitge zonden. Behalve als TV-presentator oogstte Van Dis veel succes als vertaler van de werken van de Zuid-Afrikaanse dichter Breyten Breytenbach. Onder meer werkte hij mee aan de vertaling van 'Skryt." Om 'n sinkende skip blou te verf' en 'Een seizoen in het paradijs'. Van Dis is echter niet alleen vertaler; als schrijver oogstte hij onder meer veel succes met zijn boeken 'Een barbaar in China', 'De rat van Arras' en het toneel stuk 'Tropenjaren'. Van Dis maakte zijn debuut als schrijver in 1983 met de novelle "Nathan Sid", waarvoor een jaar later het Gouden Ezelsoor werd toegekend. Dit is de prijs voor de best verkochte Nederlandse li teraire debuten In 1987 werd Van pis redacteur van het literaire tijdschrift 'De Gids'. Het werk van Van Dis kenmerkt zich door het thema van dualiteit, dat steeds weer terugkeert. Van Dis brengt oog op voor beide kanten van een zaak; hiertoe probeert hij voortdurend een mate van afstandelijkheid te bewaren. Door deze afstandelijkheid lijkt zijn werk luchtig en weinig dramatisch; wie verder kijkt ontdekt echter de diepe mate van be trokkenheid bij alles wat zich om hem heen afspeelt. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: f 10,00; leden CJP/65+ f 7,50. Zaterdag 29 september: Het voorgaande seizoen introduceerde de Vereniging Artishock de 'Blues Night', een reeks maandelijkse concerten waarop steeds een nieuwe bluesgroep aan het publiek werd voorgesteld. Wegens het succes van de 'Blues Night' vindt de concertreeks dit seizoen zijn vervolg. Als eerste zal in het nieuwe seizoen de Esther Williams Blues Band optreden, aanstaande zaterdag 29 september. De vele successen die de band in het gehele land reeds had staan garant voor een avond plezierig en betrokken luistergenot. Aanvang: 21.30 uur. Toegangsprijs: f 25.-; leden CJP/65+ f 2,50. In de showroom van Mondileder- Stoutenbeek, Amersfoortsestraat 76 in Soesterberg, zijn vanaf aanstaande vrijdag tot zaterdag 27 oktober schil derijen te zien van de Eindhovense schilderes Jeanine Veldman. De expo sitie is alle werkdagen van 9.30 tot 17.00 uur te bezichtigen. Het oeuvre van Jeanine Veldman be staat uit tekeningen, aquarellen, por tretten, schilderijen in olieverf/acryl op linnen, beeldhouwwerken, reliëfs, etc. Vanaf haar vijfde tekent ze al naar mo del, bij voorkeur kinderen en mensen in grote groepen, waarbij ze ook graag verhalen schreef. Haar opleiding ont ving ze aan de Arnhemse academie. La ter emigreerde ze naar de Nederlandse Antillen, waar ze bekendheid kreeg met portetten en landschappen die over de hele wereld verspreid raakten. Terug in Nederland werd haar werk verwoest door waterschade, waarna ze zich toe legde op het beeldhouwen en op reliëfs: "gebeeldhouwde schilderijen". "De wachtenden"; olieverf op linnen van Jenanine Veldman. Jeanine Veldman heeft inmiddels een groot aantal exposities in binnen- en buitenland op haar naam staan. Ze voerde veel opdrachten uit. Sinds ze stopte met reliëfs hield ze zich bezig met het maken van kosmische schilderijen op geprepareerd spaanplaat volgens een aparte techniek. De laatste jaren maakt ze schilderijen op linnen - in olie of acryl - waarin de mens weer centraal staat. Wat haar obsedeert is ook werk waaraan ze vorm en identitiet kan ge ven en waarin ze geluid en beweging kan samenvatten. Dit vooijaar werd in het Natuurkundig Laboratorium van Philips een expositie van haar werk ingericht. Volgend jaar verschijnt ter gelegenheid van het eeuwfeest van Philips een kalender ("Celebrations") waarin werk van be roemde schilders wordt opgenomen. Daarbij is de keus gevallen op haar werk "Carnaval in Magenta".

Soester Courant | 1990 | | pagina 10