DONffi EstIier,_F?ber s*ar* n'euwe kinderopvang in de huiselijke kring Laatste actieweek bij 5-jarige Super Marokkaanse jubilarissen NKS Soesterberg 100 vragen over bijstand in boekje Speeldoos 'Je wordt een stukje familie' Bonanza aan de A.P.Hilhorstweg Vrijdag en zaterdag: gratis suikerspin! Anne-Will Blankers schittert in "Shirley Valentine" St. Joseph wil huurders actief bij plannen betrekken 'Meer mensen moeten weten dat ze recht hebben op bijstand' Harold en Maude Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-1 8050 PAGINA 16 g nadere informatie. Als je een bril niet ziel zit ten, maar het eigenlijk niet meer af kan met het blote oog, zijn er tegenwoordig de mooi ste alternatieven. Wal dacht je van lenzen. Een gediplomeerd contactlens specialist als Donker heeft daarvoor de modernste appara tuur in huis. Bij een proefpas- sing kan hij je precies vertellen wat voor jou de mogelijkheden zijn. Het kunnen zuurstofdoor- latende lenzen worden, zachte lenzen of zelfs gekleurde len zen voor een andere kleur ogen. Kies je voor zachte len zen. dan kun je profileren van het 'Zachte Lenzen Plan'. Voor een vast bedrag kun je dan elk half jaar rekenen op een paar 'verse' lenzen. Maar waar je ook voor kiest, lenzen zorgen zonder dat je 't merkt voor een scherpere blik. Dus als je je bril voor gezien houdt, kom dan eens kijken bij Donker. BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 Ook in Soest bestaat een sterk gegroei de behoefte aan kinderopvang. Heel wat ouders die samen werken of door andere omstandigheden niet in de ge legenheid zijn hun kinderen de hele dag door te verzorgen, zijn aangewe zen op professionele vormen van kin deropvang, maar de mogelijkheden zijn betrekkelijk gering en er is een forse wachtlijst. Daarom zullen ze blij zijn met een behoorlijke verruiming van de mogelijkheid om hun kind in vertrouwde handen achter te laten. Esther Faber, een ondernemende jonge vrouw uit Soest-Zuid, start deze week met haar particuliere opvang voor kin deren in de leeftijd van 0 tot 4 jaar, in de huiselijke kring. Dat laatste is belang rijk, want het betekent dat ze haar "klantjes" in haar eigen huis - dat uiter aard op hun komst berekend is en ge schikt gemaakt - ontvangt, net als thuis dus. Het betekent ook dat er plaats is voor niet meer dan drie vier kinderen per dagdeel (een ochtend of een middag), "Het is leuk om met kinderen bezig té zijn en helemaal ideaal als je dat thuis kunt doen," aldus Esther, die zelf als vaste begeleidster optreedt met Alice Altenburg als vaste invalster. "Drie of vier kinderen kunnen dan in elk geval genoeg aandacht krijgen." Ze heeft al heel wat ervaring opgedaan met baby's en peutertjes. In haar schooljaren heeft ze vaak opgepast en daarna werkte ze o.a. in Duitsland en Amerika als "au pair". Verder heeft ze drie jaar werk als activiteitenbegeleid ster (in Naarden) in haar pakket en geeft ze al een paar jaar dans- en bewe- gingslessen aan jonge kinderen in Bosch en Duin. In haar huis heeft ze de nodige voorzie ningen getroffen. Beneden is een flinke speelruimte vrijgemaakt en boven zijn er twee speciale slaapkamers. Verder beschikt ze over een leuke, afgesloten tuin met een "plaatsje", waar een zand bak, een schommel en andere attributen niet ontbreken. Regelmaat "Ik heb géén oppascentrale," bena drukt Esther. "De ouders brengen hun kind hier op vaste dagen voor een lan gere periode, al kan er misschien - als dat nodig is - ook wel eens incidenteel eentje bij. Maar het belangrijkste is dat je met het kind een goed kontakt op bouwt, en dan is regelmaat (met drie dagdelen per week als maximum) echt wel nodig." De verstandhouding tussen de ouders en de begeleidster is eigenlijk een ver trouwensrelatie, vindt Esther. "Opa en oma, daar denkt niemand lang over na, want die houden natuurlijk toch wel van het kind. Maar ik kan me wel voorstel len dat sommige ouders in het begin wat afwachtend zijn. Je wordt tenslotte min of meer een stukje familie..." Daarom is het belangrijk dat kinderen in kleine groepjes in de huiselijke kring worden opgevangen. "Dan maken ze kennis met leeftijdgenootjes in een situatie die een beetje lijkt op thuis. Op dat moment ben je gewoon een gezin." Dagdelen De nieuwe kinderopvang in Soest-Zuid is alle (werk)dagen van de week be schikbaar tussen 's morgens acht uur en 's middags half zes. De kosten (exclusief flesvoeding, luiers, etc.) zijn f 20,- per dagdeel voor de kinderen van 1 jaar en ouder; voor de kinderen tot 1 jaar wordt een bedrag van f 17,50. per dagdeel be rekend. Esther Faber heeft alles in huis voor een goede kinderopvang. Er zijn nog plaatsen vrij. Wie belang stelling heeft kan bellen met Esther Fa ber (tel. 27852), die dan graag de nodi ge informatie verstrekt. Als het besluit valt met elkaar in zee te gaan wordt een kontraktje gemaakt, waarin de afspra ken geregeld zijn, en volgt er een af spraak met de ouders, die een kijkje bij Esther thuis kunnen nemen en wat uit gebreider kennismaken. Op de A.P. Hilhorstweg trof de politie- surveillance zaterdagavond een twaalf tal loslopende koeien van onbekende herkomst aan. De beesten werden door vier politiemannen het dichtbijzijnde weiland ingedreven. De eigenaar van het dozijn kon niet aanstonds worden opgespoord. Wie dus twaalf koeien kwijt is moet maar even kontakt met de politie opnemen. SOESTER COURANT PAGINA 17 Het moest er natuurlijk een keertje van komen, want het kan niet altijd feest blijven. Dat zeggen ze zelfs bij Super van Doorn, de bekende super markt aan de Wiardi Beckmanstraat, waar de afgelopen weken een verjaar dagsfeest zonder weerga is gevierd. Vijf weken lang hebben de consumen ten kunnen profiteren van de feest- aanbiedingen die Super van Doorn - samen met een stuk of 500 andere su pers in het land - min of meer om zich heen strooide. Eén van de hoogtepunten van het ver jaardagsfeest is de ontwerp-wedstrijd voor een originele felicitatiekaart. Heel wat Super-klanten hebben al hun crea tiviteit ingezet om zo'n kaart uit te den ken en te maken, en uit alle inzenders worden er tien gekozen die in de prijzen vallen. Zij krijgen eens feestbox met le vensmiddelen ter waarde van 75 gul den. Deze week worden de winnaars bekend, en volgende week staan ze in de krant. Intussen hebben de klanten in de afge lopen weken volop kunnen genieten van het Super-feest. Er was ieder week end wel wat bijzonders te beleven in de grote supermarkt, en ook de komende vrijdag en zaterdag krijgen een speciaal tintje: als grote attractie is er die dagen een echte suikerspin. Het zit erin dat vooral de jeugd zich deze zoete en luch tige lekkernij niet zal laten ontgaan. Al le kinderen die met hun ouders bood schappen komen doen krijgen m gratis van de Super-clown, die opnieuw zijn opwachting maakt bij Super van Doorn. Jong belegen Bij Super kijken ze al een beetje terug 'Zonder betrokkenheid huurders renovatie niet mogelijk Woningbouwvereniging St. Joseph wil huurders meer betrekken bij renova tieplannen. De woningcorporatie is van mening dat renovatieplannen al leen dan kans van slagen hebben. Om dit doel te bereiken wil zij vijf bewo nerscommissies opzetten, die zich ac tief moeten gaan bezighouden met het inventariseren van de wensen van de huurders. Met name in de HAD-flats, aan de Haverweerd, de Akkeren en de Dalweg zou dit van groot belang zijn. St. Joseph maakte dit vrijdag bekend. De plannen om de inspraak van de huurders beter te regelen waren er al eerder. Bestuurlijke problemen hebben de uitvoering ervan echter vertraagd. Nu binnen eigen bestuur schoon schip gemaakt is, kon deze maand het bewo nersparticipatieproject van start gaan. Volgens het bestuur 'waait er een frisse wind door St. Joseph' en zijn deze plan nen daar het resultaat van. St. Joseph wil de bewoners meer laten participeren bij renovatieplannen. Hierbij heeft zij een aantal doelstellin gen voor ogen. In de eerste plaats wil de woningcorporatie 'klantgerichter' gaan werken, een beter inzicht krijgen in de wensen van de huurders en een goede overlegmogelijkheid creëren. Het tweede doel is, wanneer op deze manier rekening gehouden kan worden met de specifieke eisen van de bewoners, dat de enorme leegloop zal afnemen. Dit is met name bij de HAD-flats het geval. Met deze flats heeft St. Joseph grote re novatie-plannen, die zij een aantal maanden geleden heeft gepresenteerd. "Wanneer we het woon- en leefmilieu voor de mensen aantrekkelijkermaken, zullen zij er ook langer blijven wonen. Maar we hebben de huurders wel nodig bij de uitvoering van de plannen." Vijf commissies Om de bewonersparticipatie te realise ren, is het nodig dat er vijf bewoners commissies worden ingesteld in de di verse wijken waar St. Joseph woningen verhuurt. "We kunnen wel direct stre ven naar een hoger aantal, maar dan kunnen we wellicht onze beloften niet waarmaken. We moeten immers ook voldoende tijd uittrekken om met de di verse commissies om de tafel te gaan zitten," legt bestuurslid Harry Witte het streefgetal uit. Momenteel is de wo ningbouwvereniging bezig met een gro te campagne om de bewoners voor een dergelijke commissie te motiveren. Van de 120 HAD-flats, hebben zich elf be woners aangemeld voor een bewoners commissie. Geen slecht resultaat, vindt St. Joseph, aangezien er ook niet zo'n grote groep nodig is om de signalen van de bewoners op te vangen. De bewoners hebben in het participa tieprogramma een aantal rechten. Zo hebben zij op alle fronten hel recht op informatie, op praktisch alle fronten advies- en overlegrecht. Alleen op het vaststellen van het participatieregle ment hebben zij ook instemmingsrecht. Harry Witte: "Het is de bedoeling dat de bewoners meer inspraak krijgen, meedenken en met ideeën komen. Al leen dan heeft een renovatieproject echt kans van slagen. Het is niet zo dat de plannen al klaar zijn als de bewoners nog naar hun mening gevraagd moet worden. We hadden al eerder met de "We doen altijd in het leven wat we moeten. Niet wat we willen. Maar we maken ons wijs dat wat we moeten we ook willen". Tekst uit "Shirley Valentine", die als basis diende voor een ruim negentig minuten durende monoloog waarmee Anne-Wil Blankers als Shirley Valen tine vrijdagavond j.l. een uitverkochte Speeldoos in vervoering bracht. "Shirley Valentine" - Anne-Wil Blan kers, een werkelijk adembenemende combinatie. Een requiem voor, een lof lied op de hedendaagse vrouw. Het nu driejaar oude toneelstuk van de Engel se schrijver Willy Russell, in een voor treffelijke vertaling van Ger Thijs ge transformeerd naar een verstikkend flatgebouw in Rotterdam, vertelt over het zin- en uitzichtloze bestaan van een hedendaagse vrouw die, als de kinderen het huis verlaten hebben, zichzelf een spiegel voorhoudt en vervolgens lacht en jankt. Met een bijna kwebbelachtig toontje maakt Shirley Valentine vanuit haar keukentje het publiek deelgenoot van haar grauwe bestaan. Het vertrekpunt is dat het allemaal door de mannen komt, de eindconclusie is er een waaruit kan worden opgemaakt dat ook mannen, vanuit hun levenssituatie meer leven met zich bijdragen dan ze soms kwijt kunnen. "Shirley Valentine", in vele opzichten een humoristisch stuk, echter allerminst vrijblijvend. Het drukt vrouwen en mannen op herkenbare en niet te loo chenen feiten. Dankzij een zeer subtiele regie van Shireen Stroker, het uit 't leven gegrepen décor van Bram Vermeulen en het klassewerk van auteur en vertaler kreeg Anne-Wil Blankers alle moge lijkheden aangereikt in een indrukwek kend stuk solo-toneel haar niet geringe talenten te laten schitteren. De hedendaagsae vrouw, als tragische heldin, krijgt in "Shirley Valentine" een benadering en uitwerking die ik tot nu toe in geen enkel eigentijds drama heb ontmoet. Te danken aan allen die, ieder op hun terrein, "Shirley Valentine" met vakmanschap hebben gekoesterd. "Shirley Valentine", een prachtvrouw. Anne-wil Blankers dus. Ji?/ op de veijaardagsactie, en dat doen ze met veel plezier. Want dat het een groot feest is geweest, om niet te spreken van een daverend succes, dat staat wel vast. Elke week wist Super een extra-feeste lijke aanbieding te brengen, en ook nu weer is er - naast de "gewone" waarde bonnen in de Super-folder die huis- aan-huis wordt verspreid - een speciale waardebon, die recht geeft op een aan zienlijke feestkorting bij aankoop van een kilo jong belegen kaas. Die gaat na melijk voor niet meer dan f 8,95 de deur uit. Het zit erin dat heel wat Soesters in de komende dagen smullen van een lekker stukje kaas, maar dat is nog lang niet al les. De feestbonnen uit de folder geven mooie voordeeltjes: wat dacht u van een gulden korting op twee pakken Rodi- hondenmaaltijden, of 6 gulden op een setje van 5 Philips-gloeilampen, een gulden op een onvervalste Unox-rook- worst, 2 gulden op een roomboter-ban- ketbakkerscake of f 1,50 op twee pak ken Biotex blauw? Bovendien: ook de andere aanbiedingen zijn deze week bij zonder de moeite waard! Huggle-beren Als de verjaardagsactie straks afgelo pen is wil dat nog niet zeggen dat er bij Super eigenlijk niets meer te beleven is. Integendeel: de volgende actie staat al weer in de "steigers": de Huggle-beren komen eraan! Deze lieve beertjes - er zijn er drie - zijn simpel bij elkaar te spa ren tijdens het dagelijks boodschappen doen. Bij elke f 25,- aan boodschappen ontvangt men een gratis Huggle-zegel. Een volle spaarkaart (10 zegels) geeft met bijbetaling recht op een Huggle- beer: papa-beer (de grootste), mama- beer (de middelste) of baby-beer (de kleinste). De actie duurt tien weken, voor de meeste mensen lang genoeg om het be ren-gezin bij elkaar te sparen. Voor pa pa-beer betaalt men f 39,99 bij, voor mama-beer f 24,99 en voor baby-beer f 14,99. De beren zijn ook gewoon (zon der zegelkaart) te koop en kosten dan resp. f 69,99, f 49,99 en f 29,99. renovatie mogen beginnen van de ge meente. We hebben dat niet gedaan, omdat de inspraakperiode dan erg kort werd, terwij we juist de huurders erbij willen betrekken." Donderdag 2 7 september Ondanks zijn 21 jaar leeft Harold met de dood. Ondanks haar 79 jaar is Mau de het symbool van het leven. Haar op vatting van "pluk de dag" is de tegen pool van de conventionele begrippen, die in Harold's omgeving gebruikelijk zijn. Toch vinden deze "zwervers" el kaar. Op uiterst originele en humoristische wijze verbijsteren ze zijn moeder, de politie en de kerk, waarbij Harold's "black-humor"-effekten en Maude's Ji Vrijdag 14 september jl. is tijdens een personeelsfeest in de Veenhoeve in Breukelerveen aan drie Marokkaanse werknemers van de Nederlandse kunst stofindustrie SoesterbergNKS het Theater De Speeldoos Donderdag 27 september Aanvang 20.15 uur: 'Harold Maude' Charmante comedie met in de hoofd rollen Mary Dresselhuys, Dirk Zee- lenberg, Henriëtte Tol, Edmond Claassen, Sacco v.d. Made. Kaarten f 27,-. Pas 65+/CJP f 26,-. Vrijdag 5 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Liederen van wanhoop en ongeloof Solo-programma door Hans Dorres- tijn. Kaarten f 15,-. Pas 65+/CJP f 12,50. Donderdag 11 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Tour de chant' Johan Verminnen met een nieuw aan vullend programma waarin teksten met Jacques Brei centraal staan. Kaarten f 19,-. Pas 65+/CJP f 18,-. Vrijdag 12 oktober Aanvang 20.15 uur: De bittere tranen van Petra von Kant' Toneelstuk over het onvermogen van vrouwen tot liefhebben. Produktie van het Zuidelijk Toneel en Stichting Strooker. Kaarten f 15,-. Pas 65+/CJP f 15,-. Donderdag 16 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Dansgezelschap Reflex' Hedendaagse dans van vooraanstaan de Nederlandse en buitenlandse cho reografen. kaarten f 20,-. Pas 65+/CJP f 17,50. Vrijdag 19 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Tango aan de Dnepr' Bert Visscher in een avondvullend programma warin kwistig met humor wordt gestrooid. Kaarten f 17,-. Pas 65+/CJP f 15,-. Dinsdag 23 oktober Aanvang 20.15 uur: 'Arsenicum en oude kant' Komische Thriller met o.a. Ina van Faassen, Elsje Scherjon, Franciene Driessen, Kees van Lier e.v.a. Kaarten f 27,-. Pas 65+/CJP f 25,-. onverstoorbaar blijde1 (eigen)wijsheid altijd aan het langste eind trekken. De auteur laat de vriendschap tussen deze twee in een bonte afwisseling van muzikale, komische, poëtische, grotes ke en tedere scènes groeien tot een su perieure liefde, waarin levensvreugde de grote overwinaar is. Harold en Maude met: Mary Dressel- huis, Dirk Zelenberg, Henriëtte Tol, Sacco van de Made, Edmond Classen, Jules Hamel, Anne-Mieke Ruyten, Magali de Fremery. Vertaling: Mary Dresslhuis; regie: Jo Dua; dekor/kostuums: Herman van Elteren; licht: Hans Wolff. Vererend Getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del overhandigd. Op de foto v.l.n.r. de heren M. Aachban (20 jaar bij NKS), J.A. Honders (be- drijfsleider), M. Berkande (12'/: jr.), M.C. van Hoeven (dir.) en M.B. Izmar (20jr. bij NKS). Dit jaar komt het aantal jubilarissen bij NKS op 9 personen met in totaal 165 jaar trouwe dienst 'Aan het minimabeleid moet meer een praktische inhoud gegeven worden. Meer mensen moeten weten dat ze recht hebben op bijstand en de drem pels om een beroep te doen op de bij- standsweg moeten worden verlaagd. Een middel daartoe is goede voorlich ting en dit boekje is een stap in de goe de richting," zei wethouder Frans Kingma afgelopen maandagmiddag. Toen werden de eerste exemplaren van 'Het vragenboek, alles over bijstand' aan vertegenwoordigers van groepen die met bijstand te maken hebben uit gedeeld. Veel mensen met een uitkering weten niet waar ze recht op hebben. Veel men sen die het wel weten durven er niet om te vragen of willen er niet om vragen. Deze problematiek is bekend. Uit on derzoek is naar voren gekomen dat veel minima geen beroep doen op de bij stand om bovengenoemde redenen. Met als gevolg dat deze mensen vaak in financiële problemen komen. "We we ten dat het geen zin heeft om stapels schriftelijke informatie over de mensen uit te storten. Maar we moeten de men sen die recht hebben op bijstand wel wijzen op hun rechten. Daarbij kunnen tussenpersonen, de ouderenbonden en de kerken een belangrijke rol spelen," aldus Kingma. Maandagmiddag introduceerde de af deling Sociale Dienstverlening het Vra genboek over de bijstand. Het boekje geeft een overzicht van de honderd meest gestelde vragen in het land over bijstand aan de Sociale Dienst. De ter minologie is ook zo eenvoudig mogelijk gehouden. Of anders staat een term er twee keer in. Zo is in het trefwoordenre gister niet alleen het woord 'vermogen' opgenomen, maar ook de volkse verta ling 'spaargeld'. Onder de vraag staat een beknopt antwoord. Wanneer het antwoord te lang en de ruimte te klein is, kan men over een bepaalde vraag gratis een zogenaamd vervolgblad aanvragen. Hierop staat dan een uitgebreid ant woord op de desbetreffende vraag. Minimabeleid Elders in Nederland is het boekje al eer der geïntroduceerd. De gemeente Soest De eerste exemplaren van het vragen- boekje over bijstand werden door wet houder Frans Kingma uitgedeeld. heeft willen wachten, omdat er volgens de Sociale Dienst een aantal onjuisthe den instonden. 'Bovendien," legde hoofd van de afdeling, W. Rip uit, "wordt het minimabeleid lokaal inge vuld. Sommige zaken uit het boekje slo ten niet aan bij het beleid van Soest." Begin volgend jaar hoopt de Sociale Dienst ook een Turkse en Marokkaanse versie van de vraagbaak voorhanden te hebben. Het is de bedoeling dat iedereen die recht heeft op bijstand, het boekje krijgt. "Sommige groepen, zoals men sen die regelmatig een bezoek brengen aan de Sociale Dienst, zijn niet moeilijk te bereiken. Maar bijvoorbeeld mensen die rond moeten komen van hun AOW, wat ook niet veel meer is dan het mini mum, zijn weer moeilijker te bereiken. En dat zijn vaak groepen die niet weten dat ze gebruik kunnen maken van de bijstand. Daarom is het zo belangrijk dat het boekje via de verschillende bon den en kerken wordt verspreid," aldus W. Rip.

Soester Courant | 1990 | | pagina 17