Tevredenheid alom bij opening van 'nieuw huis op oude Eng' BERPAS PARKET P scliociimlccr .1 HUWELIJKS- RECEPTIE? Raad nog niet zo 'een' in nieuw huis TE KOOP! Menne: 'Geen Stopera-effect in Soest' daar moet u beslist kijken voordat u aaat beslissen! Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen i B.&W.-toestemmingen Eerste vergadering soort poëziewedstrijd Dubbel dichtwerk voor raadhuis Cives Susati BEDRIJFSCOMPLEX MET LUXE WONING OP HET INDUSTRIETERREIN TE SOEST J.A. SMEEING BEHEER BV WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 3 n Hpr Wil* Foto: Gons van der Wilt. Foto: Goos van der Wilt. Foto: Goos van der Wilt. Foto: Goos van der Wilt. De burgemeester reikte zelf de nieuwe "bodebus sen aan de bodes uit. Dichter/wethouder Jan Visser en raadsnestor Kees Verheus onthullen de plaquet te met het gedicht. Burgemeester De Widt, geflankeerd door ontwerper Ton Postma en raadslid Kees Verheus, showt zijn nieuwe ambtsketen. V.l.n.r. de heer Visser (WUH), schilderes Ans Markus, burgemeester De Widt en Hare Majes teit de Koningin. Een beetje schriel was het misschien, de officiële openingsplechtigheid van het nieuwe gemeentehuis, maar wel echt "op z'n Soesters". Geen vuur werk, geen kanongebulder, tromgerof fel of trompetgeschal, geen hóge hoog waardigheidsbekleders en massale toejuichingen, maar een simpele knip met een schaar door een ietwat iel groen-geel lintje, zij het dan 28 keer achter elkaar. Een uitgelezen gezelschap van geno digden - de bevolking mocht pas 's mid dags komen - was getuige van de een drachtige wijze waarop de gemeente raad van Soest zijn nieuwe onderkomen in gebruik nam. Een 28-voudig lint in de Soester kleuren verbond de centrale "kroonluchter" in de raadszaal - nu al bekend als de wolk-van-vuurvliegjes - met de microfoons van de raadsleden en die mochten elk op hun beurt een knipje geven. Naar de diepere symbo liek kan alleen maar gegist worden: sommigen zullen gedacht hebben aan het doorknippen van een navelstreng, anderen misschien aan het ook in Soest niet ongebruikelijke hanteren van het "snoeimes". dé parketspecialist in Midden-Nederland BERPAS PARKET SOEST Birkstraat 91 Tel. 02155-20022 Geopend: di t/m vr. 10.00-17.30 uur za. 10.00-16.00 uur 140 m2 SHOWRUIMTE Daarvoor had burgemeester Hans de Widt het illustere gezelschap verwel komd. Dat was bij aankomst oog in oog komen te staan met een opmerkelijke verrassing: de raadhuisvijver was ver anderd in een enorm bubbelbad, met hier en daar metershoog schuim - een actie van onbekende herkomst. Tsja, als je met één lepeltje een hele afwas kan doen, levert een hele fles natuurlijk een aardig sopje op. De Widt begroette onder zijn gehoor niet alleen de Commissaris van de Ko ningin, de heer Beelaerts van Blokland, maar ook de collega-burgemeesters Bobrowski van Kozle en Brüseke van Soest-Duitsland, zijn oud-voorgangers Bentinck, Korver en Bos (Scholten was verhinderd maar zijn echtgenote nam de honneurs waar), de oud-gemeente secretarissen Kruitwagen en Festen, de beide commandanten van de vliegbasis, een fors aantal oud-raadsleden en een reeks andere genodigden. Geen mastodont "Dit nieuwe huis op de oude Eng is een al lange tijd gewenst huis en staat nu op de gewenste plek," stelde de burge meester vast, nadat hij de ongemakken van de oude huisvesting nog even de re vue had laten passeren. Ook memo reerde hij de felle strijd om de Centrum- plannen in het verleden en hij stelde vast dat het nieuwe gemeentehuis alle gewenste voorzieningen heeft maar on danks dat geen "onmenselijke masto dont" geworden is, "een gebouw van al lure, niet zomaar een gebouw". Dat iedere burger (je vormgeving, de plaats eh dedcunst gfeslaagd zou vinden -ileek iheonaBnvelajks mogelijk, - was ook niet als eis gesteld. Hij bedank te alle personen en instanties die be trokken waren bij de bouw, maar ook de omwonenden die in de afgelopen pe riode nogal wat overlast moesten ver dragen. Belangrijker dan de vraag of iedereen het nieuwe gebouw mooi vindt, was volgens De Widt de vraag of Soest er echt blij mee kon zijn. De toekomst zal dat moeten leren, maar de mogelijkhe den zijn er om er een echt efficiënt, open en democratisch bestuurscentrum van te maken. Hij hoopte dat de burgerij geen drempels op haar weg zou vinden en dat het gebouw een echt gemeen schapshuis in het hart van Soest zou zijn. Geworsteld "Een grote dag voor een eenvoudig wethouder. Eindelijk iets in mijn porte feuille dat afkomt." Zo begon wethou- Wethouder Menne en burgemeester De Widt knippen als laatsten hun lintje door; het gemeentehuis is geopend. Foto: Herman van Dam s Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platenspeler en cd-speler. Wij demonsteren u van Weedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* der Jan Menne, de "bouwpastor", zijn toespraak. Hij wees o.a. op de lange voorgeschiedenis van de bouw, waar voor pas in 1986 voldoende geld én po litieke wil voorhanden zijn. De volop geuite twijfels waren volgens hem juist prikkels om met enthousiasme aan de slag te gaan, al werd er nog heel wat ge worsteld over parkeren, kunst, water op de Eng, schuifdeuren en kopjes met-of- zonder-gemeentewapen. "We hebben het allemaal overleefd, we hielden het hoofd koel en het hart warm." Woorden van lof had Menne voor de mensen die de "hitte van de dag" had den gedragen: de ambtenaren onder leiding van projectleider W. Hulsbergen en de leden van de raadscommissie Nieuw Gemeentehuis, met vooral de niet aflatende ijver van het WD-raads- lid Neks Blommers, en vooral ook ar chitect J.Schrieke, die van tijd tot tijd dolgedraaid leek te worden. "Wij zagen in zijn woorden het gebouw verrijzen: stevig, strak, duidelijk, doelgericht en toch gezellig." Complimenten had hij ook voor de échte bouwers, onder wie vele Soesters. "Het gemeentehuis kost een mooie cent, dames en heren, maar het blijft binnen het budget van 22.985.000 gul den. Geen Stopera-effect dus in Soest!" stelde Menne met genoegen vast. Vol gens hem was dat dat te danken aan het goede gebruik van het marktmechanis me, waarbij het gebeuren kon dat Hey- lijgers het met een "banddikte" van 4000 gulden won van Van de Grift. Kopen in 2010 Over (Jejl^ase-Qon§tructie (met als extra .„YOprdce,! (dat Soest pas over tien jaar BTW hoeft te gaan betalen) merkte Menne op dat deze in Nederland uniek is. Hij meende dat ook over tien jaar nog geen koop zou moeten plaatsvinden, maar pas in 2010. Het voordeel is dan opgelopen tot anderhalf miljoen gul den. "Tegen die tijd wil ik de gemeente wel gratis advies verstrekken," aldus de wethouder van Financiën. Hij constateerde ten slotte dat iedereen in "dit heerlijke huis" klaarstond om de bevolking zo goed mogelijk dienstbaar te zijn. "Want daarvoor doen wij het al lemaal. Het gebouw geeft daartoe een kick. Het is alsof ieder in dit rechte, doelmatige, stevige gebouw een ietsie meer rechtop loopt." Na Menne was het woord aan de "nes tor" van de raad, Kees Verheus. Hij stond uitgebreid stil bij alle historische plannenmakerij en de langzamerhand onhoudbare situatie in de verschillende gemeente-vestigingen, en liep de com plete voorgeschiedenis van de realise ring van het nieuwe raadhuis nog eens door. "In goede harmonie, al waren we het ook wel eens vriendelijk met elkaar oneens." Het stemde hem dankbaar dat het gemeentehuis nu eindelijk geopend kon worden. Geen 'stadhuis' "Met nadruk zeg ik geméén tehuis, want het moet inderdaad een huis van en voor de hele gemeente zijn. Soest is een dorp, en dat willen we zo houden, dus van een stadhuis kan sowieso al geen sprake zijn," aldus Verheus, die de "be de en de wens" uitsprak dat het de raad gegeven zou zijn binnen het nieuwe ge bouw besluiten te nemen die Soest en zijn inwoners ten goede mogen komen. Gemeentesecretaris W. de Kam hield - uit zijn hoofd - een toespraak waarin hij op onnavolgbare wijze speelde met spreekwoorden en zegswijzen die iets met een kam of met haar te maken had den en die uitmondde in de uitreiking van een kammetje: een plastic exem plaar voor de raadsleden en een zilve ren (als dasspeld) voor de heren Huls bergen en De Ruiter, voor hun onschat bare medewerking aan de realisering van de nieuwbouw. De Commissaris van de Koningin, de heer Beelaerts van Blokland liet weten dat hij zeer onder de indruk was van de manier waarop Soest zijn "Witte Huis" tot stand heeft gebracht. Hij bood het gemeentebestuur een provincievlag aan, die 'smiddags al vrolijk naast de vlaggen van Soest en Kozle wapperde. Verstand Architect J. Schrieke stelde vast dat Soest - "nu 't allemaal aardig gelukt is" - een unieke gemeente is, in elk geval de meeste betrokkene die hij ooit had mee gemaakt. "Ik heb nergens zo intensief democratie zien bedrijven..." Alle be moeienis had hem overigens juist uitge daagd. Volgens hem schuilt in elk mens een "bouwer" - een kwestie van natuur lijke selectie - en daarom heeft iedereen er verstand van. "In Soest wordt ruim gedacht en breed gezien," constateerde hij, wijzend op de raadszaal en andere opvallende ruim ten. Wel pleitte hij voor meer omrin gend groen en hij troostte zijn gehoor met de zekerheid dat de kunst pas in de toekomst begrepen zou worden, zoals dat met alle grote kunst uit h$t verleden ook het geval is geweest. "Uw kleinkind zal het begrijpen..." Hij bood als sym bool van het geschenk van de bouwers - de galerij van gemeentebestuurders sinds 1813 (in de gang voor de raads zaal) - een aantal blauwe mini-kubus sen aan. Na hem voerde de heer B. van den Ak ker het woord namens de firma Heylij- gers en ten slotte sloot burgemeester De Widt de bijeenkomst af. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de kantine, waar een toost - met alcoholvrije witte wijn - werd uitgebracht op het welslagen van de hele onderneming. Burgemees ter Peter Brüseke van Soest-Duitsland bood bij die gelegenheid nog een schil derij van zijn stad aan en de gasten kon den zich tegoed doen aaij een vorstelijk koud buffet, voordat iedereen zich op maakte om de bevolking van Soest te verwelkomen, die 's middags het ge bouw kwam bekijken. Rommelmarkt De ponyclub Stimulans heeft van Bur gemeester en Wethouders toestemming gekregen om op zaterdag 6 oktober tus sen 9.00 en 18.00 uur op het terrein van de Stichting Stimulans aan de Birkstraat een Rommelmarkt te houden. Kinderkledingbeurs Burgemeester en Wethouders hebben toestemming gegeven om op zaterdag 6 oktober in het Dorpshuis te Soesterberg een beuis voor gebruikte kinderkleding te houden. De voorwaarde is echter dat daadwerkelijk alleeq twedehands kin- 'derkleding wórdt'vëtk'óc;t\L Hete-luchtballon,,' Burgemeester en Wethouders hebben toestemming gegeven om gedurende één kalenderjaar tot 1 september 1991 een hete luchtballon te laten opstijgen vanaf het zijpad aan de Kerklaan te Soesterberg. zalen- en partycentrum Telefoon 02155-14282 Burgemeester Hans de Widt had 't nog zo mooi, en in het Latijn, onder woor den gebracht - "In de noodzakelijke dingen eenheid, in de niet-noodzake- lijke vrijheid, in beide de liefde" - maar de allereerste vergadering van de gemeenteraad in zijn nieuwe huis ver liep toch niet geheel en al in het "koe- koek-eenzang"-sfeertje. Pvd A-frac tievoorzitter Kees Boerkoel bood uit protest een apart cadeautje aan. Het begon allemaal zo gezellig. Eerst kregen de raadsleden (allemaal nog duidelijk onwennig in de nieuwe entou rage) een lesje over het gebruik van de geluidsinstallatie - wat niet voorkwam dat de microfoon van CDA-er Ries van Logtenstein direct al kaduuk was - en daarna hield De Widt een speech waar op hij duidelijk z'n best had gedaan. Hij memoreerde o.a. dat er aan de bouw en inrichting veel vruchtbaar overleg voor af was gegaan en wees erop dat de vreugde niet in de eerste plaats gepast was om het eigen "welbevinden" van de raadsleden, maar om het beter verrich ten van hun arbeid voor de gewone bur gers (die er overigens niet bij waren). "Een huis moet een afspiegeling zijn van de ziel van de bewoner," aldus de burgemeester, die de raad op zijn ver antwoordelijkheden wees. "Slechts als de wil van ieder onzer er is om het wel zijn van de burger optimaal te bevorde- reig zillen wij als eenheid in de verschei denheid van hen die wij dienen dit nieu we gebouw waardig zijn." Hij verbond daaraan de Latijnse zegenspreuk en de wens dat de bestuurlijke taak van de raad vervuld zou worden "in doelmati ge coöperatie en welwillend samen spel" en besloot met de opmerking: "Laten wij bedenken dat het sieraad van een huis de vrienden zijn die erin verke ren." Voordat de raad aan zijn eigenlijke werk begon stonden er nog allerlei feestelijke plichtplegingen op het pro gramma, zodat De Widt de vergadering officieel schorste en het woord gaf aan directeur Visser van de Westland- Utrect Hypotheekbank, die het gebouw aan Soest "least". Volgens Visser is het uniek dat Soest met het nieuwe raad huis binnen het budget is gebleven. Hij bood het gemeentebestuur - een ideetje van oud-burgemeester Scholten, zoals hij verklapte - het schilderij van Hare Majesteit aan, geschilderd door Ans Markus, tot dat moment verborgen achter een zwarte doek (het schilderij, wel te verstaan). Ambtsketen en bodebus De "nestor" van de raad, CDA-er Kees Soest zou Soest niet zijn als er niet weer eens een "kwestie" zou worden uitge vochten, ook als de aanleiding alleen maar feestelijk is. Dat bleek vorige week donderdag bij de aanbieding van twéé gedichten ter gelegenheid van de inge bruikneming van het raadhuis. De PvdA-fractie - om niet al te duidelijke re denen nog steeds gepikeerd over de gang van zaken met het gezamenlijke ca deautje van de raad (het gedicht "Cives Susati" van Jan Visser) - kwam zoals aangekondigd met een eigen dichtwerk. "Wij doen niet meer mee," had Wil Stekelenburg destijds al bits laten weten. Overigens blijkt achteraf dat de PvdA-raadsleden wél gewoon meebetalen aan het gezamenlijke geschenk, zodat de hele "einzelgang" van de fractie nogal in de lucht komt te hangen... Maar goed: poëzie-minnend Soest kwam helemaal aan zijn trekken en hoor de dus twee gedichten aan, waarvan de volledige tekst hieronder is opgeno men. "Cives Susati" betekent: "Burgers van Soest" en is ook aan hen gericht. Het luidt aldus: Burgers welkom! kom op voor uw rechten, voor de diensten van dit huis, gestoffeerd met procedures, gewikt/gewogen, voor plannen, beleid en ordening tot draden tegendraads gespannen in lijnen van saamhorigheid. Welkom burgers! stem rondom van links tot rechts dit huis dat in sectoren ruist voor meer en minderheden die kiezen voor de plicht tot samenstrijd tussen u, mondig publiek, en uw overheid. Kom burgers! maak in de wijken melding van Egghermonde tot de Eem dat 't nieuwe hart van Soest leeft op de Eng. Jan Visser Het PvdA-gedicht (anoniem) heeft geen titel meegekregen en legt de diepste gevoelens bloot van PvdA-ers die zich bezeerd hebben. Het luidt als volgt: Een verbroken geheim bij gelegenheid van een verrassing is voor 'later een glimlach in meewarigheid heeft voor het moment de scherpte van een glasscherf waar men met de voet ingelopen is dat doet gewoon pijn Zachte pastels voor langslapers en vroege vogels, 100% katoen vanaf f 29,- Natuurlijk v:_- 7 laanstraat 67 baarn 02154-15588 Verheus, overhandigde dè nieuwe ambtsketen aan de burgemeester. Het massief zilveren teken-van- waardigheid, ontworpen door de Amersfoortse edelsmid Ton Postma, is een aaneenschakeling van "S"-en (van Soest), met op de achterzijde alle na men van Soester burgemeesters. Ook de bodes - mevrouw Koelink en de he ren Bos en Van Gent - deelden in het zilver, want zij mochten een van de ke ten afgeleide "bodebus" in ontvangst nemen. Verheus zou vervolgens het geschenk van de raad - "Het Gedicht" van wet houder/dichter Jan Visser, zoals het in de wandeling al was gaan heten, uitge voerd op een plexiglazen plaat, ontwor pen door beeldend kunstenaar Ton Paauw - aanbieden, maar gaf eerst het woord aan Kees Boerkoel (PvdA). Die herinnerde nog even aan het ongenoe gen van zijn fractie over de gang van za ken met het cadeau en bood De Widt een schilderijtje aan van de Soester- bergse kunstenaar Evert de Jong - "met begeunia's en peteunia's" - zoals Boer koel zei) en een gedicht van een anonie me poëet. (De PvdA-ers weigerden destijds mee te doen aan het gezamen lijke geschenk omdat het geheim had moeten blijven én omdat de bemoeienis van Ton Paauw hen niet zinde, red.) 'Potsierlijk' Met een beetje plaatsvervangende gêne hoorde de rest van de raad de vertoning aan - "potsierlijk", was het algemene oordeel later, en: "'t lijkt wel een poë ziewedstrijd" - hoewel Adriaan Pothui zen (D66) het sein gaf tot een beleefd- afgemeten applausje en Verheus lako- niek verderging en het "echte" cadeau van de raad, Vissers gedicht "Cives Su sati", aanbood. Dat bleef vooralsnog ook onbekend, want eerst legde Verheus uit dat de ambtsketen een teken van autoriteit was - "niet om de macht, maar om te die nen" - en dat hij, in tegenstelling tot de vorige keten ("een soort hondeket- ting"), er niet eentje was van dertien-in een-dozijn, maar een echt kunstwerk. Net als trouwens de bodebussen, die even later door burgemeester De Widt werden aangeboden aan de bodes. De bodebus - vroeger een echte bus waarin briefjes werden overgebracht - is later louter een ornament geworden, maar nu ook in Soest weer in gebruik als "on derscheidingsteken". Eerst vond echter de overhandiging van de ambtsketen plaats. Verheus waagde zich niet aan het omhangen, zodat De Widt hem aanpakte en de ketting ver volgens eigenhandig om zijn schouders drapeerde, ongeveer naar analogie van de wijze waarop Karei de Grote tot kei zer werd gekroond: dat deed-ie ook lie ver zelf dan zich door de.paus de kroon te laten opzetten. Met snotverkouden stem mocht Jan Visser daarop zelf het gedicht voordra gen waarvan de titel, zoals Verheus ver telde, is ontleend aan een opschrift in de toren van de Petrus en Pauluskerk. "Er zal dus wel zegen op rusten," aldus Ver heus. Stoel Het VVD-raadslid Willem Blaauw greep de gelegenheid ten slotte nog aan om de bodes nog eens hartelijk te be danken voor het feit dat ze 15 jaar lang rekening met zijn rugkwaal hadden ge houden door een speciale stoel voor hem neer te zetten. Hij beloonde het bode-drietal met een fraai boeket. Na al deze plechtigheden verlieten de raad en de toehoorders de raadszaal om Vissers gedicht te bekijken en zich in de hal te laten onthalen op koffie-met- Lange-Soesters. In die pauze bood Chris Uiterwijk burgemeester De Widt officieel de kerstboom aan die sinds maandag aan het Raadhuisplein prijkt en vervolgens zette de raad zich aan zijn werk: de agenda voorde "gewone" ver gadering. Grondoppervlakte 2550 m2. Oppervlakte bedrijfsruimte 1000 m2. Gemiddelde vrije hoogte 3,50 m. Kelder 40 m2. Zeer luxe uitgevoerde directiewoning. VRAAGPRIJS F. 825.000,- K.K. Te bevragen bij: Mariastraat 1 - 3762 CW Soest Telefoon 02155 - 2 62 02 2 49 15 P.S. Wij zijn eventueel bereid uw onroerend goed in te ruilen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 3