Maandag en dinsdag bij Sdioemaker... sclMMMiinkcr Ui] Gehandicapt... Hobbeldam boi en loeb ook gewoon leven Maandag 1 oktober Dinsdag 2 oktober van 10.00 tot 21.00 uur Parkeerplaats: Korte Brinkweg/hoek Stadhouderslaan 'De aantekeningen van mijn vader mochten niet verloren gaan' Het gaat gebeuren! De unieke Bang&Olufsen Road Show komt in Soest. Met een huis dat u een blik gunt in de wereld van audio, video en TV van de toekomst. Kom kijken, luisteren en ontdek die wereld. De wereld van Bang&Olufsen. De Bang&Olufsen Road show komt op: Uw gastheer is: Bang&Olufsen Center Wij hopen u te mogen begroeten. J.H. van Doorne schrijft boek over gijzeling 25 Soesters in 1944 06-11 Bij Auto van Doom Soest Complete Seat Marbella-Kleurcollectie WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 9 Ook Lucifer mocht van een vakantie genieten, en dat kwam goed uit, want in de Soester politiek was het ook komkommertijd, zodat ik me even van de plicht ontslagen voelde om voor U de zaak te volgen. Er was amper iets wat in de Soester politiek te volgen was. Nu, na alweer ene poosje thuis te zijn, mijmerde ik na over mijn vakantieplekjes. In gedachten schie ten de plaatsjes weer voorbij: aller eerst Haarlem. Natuurlijk moet je als rechtgeaarde Nederlander een keer in Haarlem zijn geweest, al is het alleen maar om er de kunst te bewonderen. Bij een fraai gebouw ontdekte ik een massa mensen en dacht: "hier zal wel iets aan de hand zijn!" En ja hoor, vol gens mij was er net een spelletjesdag van oerhollandse kinderspelen op komst. Grote palen in de vorm van ee kubus moesten mijns inziens die nen voor het spel: was ophangen. Dus ik verheugde me dit spektakel mee te kunnen maken. Maar niets. Na informatie bleek dat de mensen massa ook toeristen waren die hier een kunstwerk kwamen bekijken. Kubussen van ene kunstenares Ma rijke de Goey. Waar had ik die naam toch meer gehoord en die kubussen ook al weer meer gezien?, vroeg ik me af. Hobbeldam Na lang peinzen schoot het me te binnen: in Hobbeldam. Een redelijk dorp op de Heuvelrug. Om zeker te zijn van mijn veronderstellingen fietste ik vervolgens naar Hobbel dam en ontdekte allereerst dat die plaats zijn naam eer aandeed. Ver draaid, om de veertig, soms twintig meter zo'n hobbel over het hele weg dek. Ik was blij dat ik daar niet woon de, 't zou niks voor mij zijn. Ik moest er niet aan denken zeg. Een brand weerauto die nauwelijk tussen de ob stakels doorkon en enorm tijdverlies leed om bij de brand te komen. Ook dacht ik aan mijn oma, eens een vita le vrouw, die nu al drie hartinfarcten achter de rug heeft en nog steeds leeft dankzij de snelheid van ambu lances. Maar ja, in haar dorp zijn ook geen hobbels! Ik moest er niet aan denken dat ik hier zou wonen, ook niet in een straatje waar geen hob bels waren. Natuurlijk kozen alle mobilisten die wegen uit, om de hob bels te vermijden, en zou ik niet eens meer rustig buiten kunnen theedrin ken. Nee, niets voor mij. Maar, ik hoefde er ook niet te wonen, ik was op zoek naar de waslijnstellage. Hobbel 1 Na informatie bleek dat ik bij het ge meentehuis moest zijn op het raad huisplein. Een rare naam. Moest ik nu bij het raadhuis op het raadhuis plein zijn, of het gemeentehuisplein? Een toevallige voorbijganger wees me de weg, en zo kwam ik aan bij het plein. Ik kon mijn ogen niet geloven. Warempel ja, ook hier van die waslij nen die ook de naam kunst meekre gen voor het nageslacht. Ik stond perplex. Tot nu toe geloofde ik altijd dat kunst uniek was, nooit eerder verschenen, zelfs niet in replica's. Wat waren nu de echte? Die in Haar lem of die in Hobbeldam? Ik besloot er het mijne van te weten te komen en stapte het gemeentehuis binnen. Hobbel 2 "Ja zie U... eh... we zitten er ook een beetje mee...", begon stuntelig mijn zegsman. "En dan te bedenken dat die dingen 330.000 gulden hebben gekost", liet hij er meteen op volgen. Ik stond als aan de grond genageld en dacht: "Wat zouden de echte in Haarlem dan wel niet gekost heb ben?" Driehonderddertigduizend- gulden! Wat zou ik daar allemaal niet mee kunnen doen? En dacht aan kinderspeeltuigen, helpen van kleine verenigingen, bejaardenzitjes, een gift aan het Rode Kruis en vliegende dokters, dat is voor mij pas een echte kunst. "Ja..." vervolgde mijn zegsman,... "en dat is nog niet ales. We hebben er 16 besteld, die staan ook op tekening, maar er staan er maar 15! "Een glimlach tekende zich af op mijn gezicht, terwijl ik dacht: "Ben ik even blij dat ik niet in Hobbeldam woon; bij ons zouden ze er niet met open ogen instinken. Daar willen we waar voor ons geld!" Hobbel 3 Ik raakte hoe langer hoe meer nieuwsgierig naar de bestuurders van dit dorp en probeerde de weg te vinden naar de top. De gemeentese cretaris zei me: "Kunst is pas kunst als er over gepraat wordt". De bur gemeester zei: "Ja ziet U, binnen het gebouw en eromheen (haar uitstra ling) laat het het bezielende hart van haar bewoners zien!" Nou, dacht ik tegelijkertijd, dat moeten rechtlijni ge, hoekige mensen zijn. Ik vroeg: "En waarom 15 in plaats van 16?" Onze slager heeft zelf een aanbie ding in de week 3 halen 2 betalen en niet andersom. "Hebt U ze dan ge teld?" vroegen ze mij. Typisch Hob beldam! En de architekt? "Kunst wordt pas door onze kleinkinderen begrepen!" Ik hoop het van ganser harte dat de kleinkinderen van deze Hobbeldam mers er echt iets van begrijpen. Nu loopt dit dorp blijkbaar al zijn tijd ver vooruit. Hobbel 4 Ik raakte totaal in de ban van deze plaats en besloot nog even te blijven. Logeerde in een illegaal bouwsel, grenzend aan een bungalowpark en kocht een plaatselijke courant. In derdaad, de tijd ver vooruit. Op een van de pagina's lees ik dat twee man nen uit Vlaardingen gevraagd heb ben om hier te mogen trouwen, om dat daar geen homo-huwelijken kunnen worden gesloten, net zo min als in de rest van het land. Daarom stuurden zijn naar alle gemeenten in Nederland zo'n brief. Ook deze hob bel heeft men hier overwonnen: een brief aan de minister, of hij het maar even wilde regelen. In de plaats was ik woon zouden ze dat nooit hebben gedaan. Niet om dat men daar niet ieder het recht gunt om naar eigen kunnen en willen zijn leven in te richten, maar omdat men daar zelf tot een uitspraak wil komen en dat niet afdoet door het op het bordje van een minister neer te leggen. Er is trouwens nog een reden waarom de bestuurders van mijn dorp een ander antwoord zouden geven. In mijn dorp hebben de be stuurders respect voor ieder mens, ongeacht kleur, ras, geloof of sexuele geaardheid. Maar wenst men ook respekt voor de opvatting van hen zelf. Voor een deel van hen gelden de landswetten, die men ziet als afgelei de deel van hen gelden de landswet ten, die men ziet als afgeleide van Gods wetten. Daar vecht men voor, met respekt voor ieder, maar met meer (en dat klinkt radicaal) respekt voor Gods wet. Dus een unaniem besluit over een dergelijk zaak zou er nooit geweest kunnen zijn in de plaats waar ik woon, want daar zitten nog CDA- en GPV/RPF/SGP- bestuurders die hun grondslag trouw blijven. Dat wordt immers door hun kiezers verwacht?! Hobbel 5 Ik word wakker en constateer tot mijn schrik dat ik mijn vakantiefoto's nog voor sluitingstijd moet ophalen. Rennend naar de fotozaak ben ik nog net op tijd. De winkelbediende laat me nog gauw de foto's zien en zegt: "Zo, U had mooi weer in Frankrijk zeg!" Heb ik dan ge droomd? LUCIFER II II Bij werk, scholing en recreatie, INTEGRATIE GEHflNDIKAPTEN Telefoon (033) 75.33.44, postbus 850,3800 AW Amersfoort Bang&Olufsen van 14.00 tot 21.00 uur van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* 'Vijfentwintig keurige Soester huisva ders werden op de avond van de 13de januari 1944 uit hun huizen gehaald., Twee daarvan werden onverhoeds neergeschoten en drieëntwintig aan vankelijk weggevoerd naar het con centratiekamp te Amersfoort. Waar om werden juist die twee vermoord? Waarom moesten er de volgende dag nóg drie vallen, waarvan er twee op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapten? Op die vragen kan dit boek geen antwoord geven. De basis van dit - uiteraard nogal eenzijdig - document, worden gevormd door het relaas van Mr. Jan van Doorne's ver blijf in twee concentratiekampen, dat hij deelde met een groep van tweë- ntwintig Soester ingezetenen.' Dit is een fragment van de eerste blad zijde van het boek dat door de oud- Soester J.H. van Doorne werd geschre ven. Enkele maanden geleden plaatste de nu in Anna Paulowna woonachtige J.H. van Doorne een oproep in de Soes ter Courant. Hij was op zoek naar over levenden of nabestaanden van de vijf entwintig Soesters die op die 13de ja nuari door de bezetter werden opge pakt. Aanleiding tot het plaatsen van deze oproep waren de aantekeningen van zijn vader, mr. Jan van Doorne, één van die vijfentwintig. Zijn zoon vond, jaren na het overlijden van vader Jan die aantekeningen weer. Hij besloot iets achter te laten aan de familie van de gij zelaars, zodat zij wat meer zouden be grijpen van de maanden dat hun vaders of grootvaders in het concentratiekamp zaten. Aan de hand van deze aanteke ningen over het leven van alle dag in een concentratiekamp schreef Van Doorne het boek 'Gijzelaars achter prikkel draad, in het concentratiekamp van Amersfoort en Vught', 45 jaar na de dramatische gebeurtenis op die 13de januari. "Ik denk dat mijn vader zijn aantekeningen ook hiervoor bedoeld heeft." Het boek gaat verder: 'Aan Soest is WO II evenmin ongemerkt voorbijgegaan. Er zouden geen vliegtuigen zijn neerge stort, gebouwen zijn afgebrand of moedwillig opgeblazen, geen fansoen- lijke burgers door het gewelddadig op treden van de bezetter zijn vermoord of geen eerzame ingezetenen in gevangen schap zijn weggevoerd als die oorlog er niet was geweest. Maar die oorlog was er wél!' Advocaat "Mijn vader heeft altijd geschreven. Hij was belastingconsulent en advocaat. Behalve vakliteratuur heeft hij ook een aantal boeken gepubliceerd, waarvan 'Achter de Waaldijk', een bundel ver halen en gedichten uit zijn jeugd, veel succes had. Hij was een emotioneel mens, en schrijven was zijn uitlaatklep. Daarom heeft hij ook in die moeilijke tijd in het concentratiekamp geschre ven. Hij heeft het leven van alle dag op getekend, het verdriet en het plezier. Het typerende van mijn vader was zijn optimisme. Tussen alle ellende door, vind je vrolijke passages. Dat optimis me hield hem op de been. Oproep J.H. van Doorne, een 69-jarige gepen sioneerde hoofdambtenaar en zoon van de in 1954 overleden Soester Jan van Doorne, herschreef 45 jaar na zijn va der het verhaal over zijn vader. "Ik heb twee keer een oproep geplaatst. Ik wil de weten of er nog mensen van die groep gijzelaars in leven waren en of er belangstelling was voor dit boek. Ik wist dat alle gijzelaars die in het kamp te recht waren gekomen, er ook weer uit zijn gekomen. Niet allemaal tegelijk, en ook niet allemaal op dezelfde manier. Eentje was heel snel vrij, die was dood ziek. Een ander heeft weten te ontsnap pen, maar toen was het al september. Mijn vader heeft bijna drie maanden in Amersfoort en Vught doorgebracht. Omdat er in de kampen niet veel veran derde, heeft hij ook een goed beeld kunnen geven van de andere maan den." Wat precies de aanleiding was van de gijzeling en de moord op drie van de vijfentwintig, zal misschien nooit hele maal duidelijke worden. Van Doorne denkt echter dat hij het ^rhaal vrijwel compleet heeft weten te krijgen. "Toen ik me in het voorval ging verdiepen, kwam ik erachter dat het in feite al op 10 januari was begonnen, toen een SS'er door verzetsmensen werd ver wond. De Duitsers wilden dit afstraffen en grepen hun kans op de Birkt, op 13 januari. Toen waren twee verzetsmen sen na een klus in Amersfoort op weg naar huis. Ze werden opgewacht door de Duitsers en sloegen op de vlucht. Bij een huiszoeking in hun woningen trof fen ze echter een derde verzetsman aan, die niet wist wat er daarvoor gebeurd was. Deze man schoot één SS'er dood en de andere raakte zwaar gewond. Dat was de aanleiding van de razzia. Vijfen twintig werden er opgepakt, uit alle la gen van de bevolking. Het was de be doeling van de bezetter er vijf dood te schieten, maar twee overleefden hun zware verwondingen op wonderbaarlij ke wijze. Later bleek dat de lijsten met namen van anti-Duitsers al klaar had den gelegen. Emotioneel Van Doorne kreeg veel reacties op zijn oproep. "Hele emotionele brieven, maar ook brieven met veel informatie, waar ik veel aan heb gehad. Lang niet alles was mij duidelijk toen ik de notities van mijn vader had gelezen. De belang stelling voor het boek was ook groot, een aantal mensen hebben er zelfs tien besteld. Het lezerspubliek op zich is niet echt groot, maar het is ook meer ge schreven voor de nabestaanden." Van Doorne pretendeert geenzins een ge schiedschrijver te zijn. "Wat ik heb ge schreven is een tijdsdocument. Het handelt over een vrij korte periode -13 januari 1944 tot 19 september 1944 - en gaat maar over een aantal personen. Natuurlijk is er nog veel meer gebeurd in die tijd. Maar het was niet mijn stre ven om een compleet tijdsbeeld te scheppen. Ik wilde een verhaal schrij ven over de ervaringen van die vijfen twintig gijzelaars. Ik interesseer me voor geschiedenis en ook daarom vond ik het leuk om te doen. Maar mijn be langrijkste drijfveer was, dat ik vond dat de ervaringen van mijn vader niet verlo ren mochten gaan." Het boek van J.H. van Doorne is niet gedrukt. Het 133 pagina's dikke docu ment is door hemzelf vermenigvuldigd op A4 formaat. Belangstellenden kun nen het boek bestellen. Het kost f 17,50 en geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de auteur J.H. van Doorne in Anna Palowna, telefoon 02233 - 2503. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: SEAT MARBELLA BLACK. RED WHITE Onder de noemer Marbella "Colours" introduceert Seat een in twee opzichten complete Seat Marbella voor de prijs van het voordeligste basismodel. Com pleet is allereerst het kleurenaanbod met zes verschillende kleuren. Com pleet is ook de uitrusting van de Mar bella "Colours". Met onder andere twee buitenspiegels, hoedenplank, hoofdsteunen, vloermatten, tankdop met slot en kleurenlogo's. De Seat Marbella is één van de meest royaal uitgeruste auto's onder de f 13.000,-. De Marbella "Colours" zijn voorzien van een 903cc 4 cilinder mo tor met katalysator, evenmin gemeen goed in deze prijsklasse. Elke Marbella "Colours" is vernoemd naar zijn eigen buitenkleur. De kleurrij ke naamlogo's op motorkap en flanken geven dus aan of u bijvoorbeeld te doen heeft met een Marbella "Red", een "blue", een "White" of een "Green". Voor f 12.595,- neemt Seat-dealer Au to van Doorn in Soest afscheid van een Marbella uit de"Colours"-serie. B

Soester Courant | 1990 | | pagina 9