f/Tdf/r Kinesiologie (bewegingsleer) helpt mensen van allerlei kwalen af Poppen in Museum Oud Soest Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Praktijk van Ingeborg Schreuder Turkse taalcursus Welzijnswerk Soest Zondagmiddag in de Oude Kerk Concert Nederlands Bach Ensemble 'Jazz in 't Zwaantje' CDA-vrouwen gaan raadhuis bekijken Yvonne Hamaker exposeert in Wijk bij Duurstede Nederlands Motet- en Madrigaalkoor zingt "Carmina Burana" Hans Dorrestijn: Liederen van Wanhoop en ongeloof II Opbrengst collecte Kankerbestrijding Speelochtend in speel-o-theek Baarn Subsidie voor Gastouderproject Subsidie voor energiebesparing Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Friese cursussen WOENSD, Nieuwe se, Fotocursus Statief Vrijwilligers Vakature Bank Vakatures WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 10 Cultureel Creatief Centrum Grote belangstelling voor cursussen Door de grote belangstelling voor een aantal cursussen hebben we wachtlij sten moeten maken. Om deze wachtlij sten wat in te laten slinken zijn er extra cursussen gepland nl. een cursus bewe gen en ontspannen op de woensdag- ochten en een cursus tekenen en schil deren voor beginners op de maandag middag. Op deze manier hebben we toch nog een aantal mensen blij kunnen maken die zo graag een cursus bij ons wilden volgen. Cabaret len van Duynhoven In 1988 won len van Duynhoven zowel de jury- als de publieksprijs op het Ca- maretten Festival, een festival voor nieuw cabaret talent. Het kleinkunsttalent van len van Duyn hoven schittert in de voorstelling "en we noemen haar...". In deze voorstelling speelt ze een heel beschaafd en keurig meisje; Anja. Zoals ieder mens heeft ook Anja fanta- sien, herinneringen, wensen, dromen, frustraties. Naar buiten toe blijft Anja keurig, totdat ze alleen is... Deze voorstelling "En we noemen haar..." is te zien op donderdag 4 okto ber om 20.30 uur in de grote zaal van C-drie. De toegang is f 12,50, voor hou ders van pas 65/CJP f 10,-. Kinderbios In de fantastische tekenfilm Cat City worden de muizen onderdrukt door een grote bende katten. Maar Intermaus, de internationale muis-politie, weet een zekere professor Fushimishi, die een ge niaal apparaat heeft gemaakt, wat de muizen kan helpen. Daarom sturen ze hun slimste Agent Gabrowski naar de professor, terwijl agent luie Dick de kat ten moet weglokken. Deze film is te zien op vrijdagmiddag 12 oktober om 15.45 uur. De film duurt 75 minuten en is vooralle leeftijden. De toegangsprijs is f 2,50. Pro memorie: Cultureel Creatief Centrum C-drie is gevestigd aan de Willaertstraat 49 te Soest. Het telefoonnummer is 22188. C-drie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 - 12.30 uur, 13.00 - 17.00 uur en 18.30-23.00 uur. Op za terdag is het centrum open van 15.00 - 23.00 uur. Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Praktische informatie en lezing Polen De volksuniversiteit biedt ieder de gele genheid meer over zijn rechten in de sa menleving te weten te komen. Mevr. mr. J. Allard-Knol zal meer vertellen over arbeidsrecht, erfrecht en sociale zekerheid. Deze cursus is per onder werp te volgen, maar men kan zich ook opgeven voor alle drie de onderwerpen. Praktische informatie Vanavond (3 oktober 1990) start de eerste bijeenkomst over: I Arbeidsrecht De volgende onderwerpen zullen o.m. aan de orde komen: facetten van de arbeidsovereenkomst, pro blemen rond de proeftijd en ontslag procedures. De cursusavonden over de Sociale Zekerheid sluiten hierop aan. Aanvang: woensdag 3 oktober 19.30 - 22.00 uur. Docente: Mevr. mr. J. Allard-Knol. Cursusadres: Mavo Soest, Vale riaanstraat 167a. II Erfrecht De volgende onderwerpen zullen o.m. aan de orde komen: soorten testamenten, schenkingen en suc cessierechten en erfenissen, ook de legitieme portie. Aanvang: dinsdag 23 oktober, 13.30 - 16.00 uur. Docente: Mevr. mr. J. Allard-Knol. Cursusadres: De Open Hof, Veen besstraat 2. UI Sociale Zekerheid Behandeld worden de sociale verze keringswetten, zoals de Ziektewet (ZW); De Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO); De Nieuwe Werkloosheidswet (nWW); de Stelselherziening. De cursusavonden sluiten goed aan bij die over het Arbeidsrecht. Aanvang: woensdag 24 oktober, 19.30 - 22.00 uur. Docente: Mevr. mr. J. Allard-Knol Cursusadres: Mavo Soest, Vale riaanstraat 167a. Cursusprijs: f 25,- per onderwerp; aantal lessen: 2 Polen Op 30 oktober a.s. zal dhr. Bert Krijger (bestuurslid Stichting Jumelage Soest/ Kozle) een lezing verzorgen over Polen: "Duizendvijfenzeventig kilometer en dan Dzien Dorby." Een lezing over de actuele situatie in Polen in het bijzonder rondom Kozle/Kedzierzyn. Gebruiken en gewoonten na 40 jaar communis tisch regime. Is de landsaard echt ge knakt? Voor informatie en/of inschrijving Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195. Geopend maandag 10.00 - 12.30 uur, donderdag 10.00 - 13.30 uur, behalve tijdens schoolvakanties. "Ik zwééf niet, maar sta met beide be nen op de grond, heel concreet. Eén plus één is voor mij gewoon twee." Dat zegt Ingeborg Schreuder, de Soesterse die sinds vorig jaar een drukke praktijk voor kinesiologie heeft. Uit alle delen van het land laten mensen met allerlei kwalen zich door haar behandelen, en met succes. Kinesiologie betekent letterlijk "leer der bewegingen" en maakt deel uit van het groeiende alternatieve circuit, met die verstande dat er geen sprake is van onduidelijk "gezweef". Wel heeft het een "natuurgeneeskundige" achter grond, aldus Ingeborg Schreuder. De kinesiologie houdt zich met name bezig met de beweging van spieren en gewrichten, waarvan het niet goed functioneren aanleiding kan geven tot een hele reeks van klachten. Die zijn dikwijls terug te voeren op het verband met de energiebanen (meridianen), ook bekend uit de acupunctuur. Een even tuele "onbalans" wordt aangetoond met een spiertest. Als kinesiologe behandelt Ingeborg bij voorbeeld kinderen met leer- en lees- moeilijkheden (dislexie), wat in veel ge vallen te maken heeft met de coördina tie tussen linker en rechter hersenhelft, de zgn. kruiscoördinatie. Door een spe ciale behandelingsmethode worden de beide hersenhelften geïntegreerd, met 100 kans op succes. Een toegepaste vorm van kinesiologie is de zgn. edu-ki- nesiologie, die alles te maken heeft met de manier waarop kinderen de leerstof van school opnemen. Ook volwassenen vinden baat bij de be handelingsmethode. "Zo'n 80 procent van de mensen is telganger, zonder het te weten," aldus Ingeborg. "Het lichaam krijgt daardoor steeds opdoffers en dat heeft gevolgen voor de totale gezond heid van de mens. De kinesiologie be kijkt de mens in zijn geheel, volgens het "holistisch" model. Gevarieerd Kinesiologie is - vaak in combinatie met andere behandelingen zoals de Bach- bloesemremedies - werkzaam gebleken bij allerlei, op het oog nogal uiteenlo pende, aandoeningen. Zo heeft Inge borg in haar praktijk cliënten behan deld met nogal gevarieerde problemen. Om een paar categorieën eruit te lich ten: Mensen die tobben met hun ge wicht (te dik óf te dun), mensen met voedingsallergieën (hooikoorts), men sen met extreme emoties (verdriet, ja loezie, haat en verbittering) of die te zwaar op de hand zijn. Verder houdt ze zich bezig met zwangerschapsbegelei ding - o.a. ter voorkoming van de post natale depressie - zodat de bevalling zonder paniek tegemoet gezien kan worden, met lijders aan chronische klachten over rug- en/of hoofdpijn, Geïnteresseerden in de Turkse taal hebben nu de unieke gelegenheid om die te leren van een Turkse leerkracht. Hij is gespecialiseerd in het geven van Turkse taalles en heeft daar ook ruime ervaring mee. De lessen zullen plaats vinden bj "Stichting Sociaal Kultureel Werk" te Soest. De lessen beginnen op donderdag avond 11 oktober, van 20.00 - 22.00 uur, in het centrum aan de Smitsweg 311. Het cursusgeld bedraagt f 125,- incl. lesmateriaal. Voor aanmelding en/of verdere infor matie kan men zich wenden tot de heer H. Yalvag, Smitsweg 405, tel. 27247 (bellen tussen 9.00 en 12.00 uur). De cursus die 30 lessen zal omvatten, is vooral bedoeld voor beginners, voor de mensen die wat Turks kennen of voor hen die beroepsmatig met de Turkse taal in aanraking komen. Tijdens de cursus zal met name aandacht besteed worden aan het maken van eenvoudige zinnetjes, basale grammatica, idioom kennis en conversatie. Stichting Postbus 250-3760 AG De Praatpaal Kinder-instuif: de kinder-instuif is er iedere woensdagmiddag; 14.00-15.30 uur, voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Woensdag 3 oktober worden er n.a.v. dierendag dieren geknutseld. Kosten; f 1," (incl. limonade). Kook-cursus 6 t/m 9 jaar: op maandag is er voor kinderen van 6 t/m 9 jaar van 16.00-17.30 uur koken. Kosten: f 12,50 voor 6 weken. Kook-cursus9 t/m 12jaar: opdonder dag is er voor kinderen van 9 t/m 12 jaar van 16.00-17.00 uur koken. Kosten: f 12,50 voor 6 weken. Alles-mogelijk-club: de alles-mogelijk- club is er voor meisjes van 9 t/m 12 jaar op maandagmiddag, 16.00-17.30 uur. Kosten: f 12,50 voor 6 weken. Dansavonden: dinsdagavond 20.00- 22.30 uur, dansen voor volwassenen. Kosten: f50,- voor 10 lessen, incl. kof fie. "n Breien en naaien: op woensdagavond is er van 19.00-21.00 uur voor volwasse nen creatief breien en zelf kleding naai en. Kosten: breien t/m dec. f 17,50; naaien t/m dec. f 35,—. Vrijwilligers: om zoveel mogelijk acti viteiten te organiseren zijn vrijwilligers nodig. Dat kunnen vaders of moeders zijn van club-kinderen, maar ook ande re wijkbewoners (vanaf 18 jaar), die het bijv. leuk vinden een middagje met kin deren te werken. Lijkt het u wat? Wij hebben u hard no dig! Kom eens praten. Inlichtingen en opgave: Buurthuis de Praatpaal, Smits weg 311, tel. 19546. llKSi met allerlei traumatische ervaringen. "Inderdaad, eigenlijk kun je het zo gek niet bedenken of er is wel een behande lingsmogelijkheid. Er zijn zo veel men sen die gewoon niet meer kunnen, en toch weigeren zich te laten volstoppen met valium." Heel complex Ze maakt in haar praktijk in feite ge bruik van een heel complex van behan delingen, zoals reflexzone-therapie, acupressuur, Touch for Health, moxe- ren en meditatie. Elke behandeling be gint met een spiertest, waarbij gekeken wordt welke spieren onder spanning staan of waar het evenwicht wordt ver stoord. Daarna worden de verschillen de technieken toegepast, om vast te stellen welke aanpak in elk specifiek ge val het beste is. De spiertest speelt daarin een centrale rol en fungeert in zekere zin als een soort "waarheidsdetector". Ingeborg: "In feite communiceer je op die manier met het lichaam - in welk gebied moetje zijn? Het lichaam reageert onmiddellijk op dingen die er niet goed voor zijn." Kinesiologie ligt min of meer in het ver lengde van de "gewone" fysio- en ma nuele therapie en Ingeborg werkt in voorkomende gevallen uitstekend sa men met fysiotherapeuten en artsen. Verder is er een goed kontakt met ande re "alternatieve" hulpverleners, die sa menwerken in een plaatselijk "con vent". Dat beperkt zich wel tot het "de gelijke" circuit, aldus Ingeborg, "want beunhazen zijn er genoeg." Concreet "Je leert mensen in balans met zichzelf om te gaan, in alle lagen van hun be wustzijn. Dit is gewoon een heel con creet vak, "benadrukt ze. "Het lichaam, je eigen lichaam, is immers ook iets heel concreets. Het is je hele hebben en hou wen, en daar moetje goed mee omgaan. Kinesiologie is dan een uitstekend hulpmiddel," Ingeborg Schreuder heeft haar praktijk aan huis aan de Haverweerd 161, waar ook een speciale behandelkamer is in gericht. Ze is daar (met uitzondering van de donderdag) alle dagen uitslui tend telefonisch te bereiken via num mer 16843. Het Nederlands Bach Ensemble geeft a.s. zondagmiddag 7 oktober zijn eer ste concert van het nieuwe seizoen in de Oude Kerk. Aanvang half drie (14.30 uur). Op het programma staan de drie cantates nr. BWV 209, 82 en 21, alsmede de suite nr. 2 (1067). So listen zijn Hieke Meppelink (so praan), Bas Ramselaar (tenor) en Ro- bert Coupe (bas). Het orkest van het NBE staat onder leiding van Krijn Koetsveld. Johann Sebastian Bach heeft in zijn le ven zowel kerkelijke als wereldlijke he ren gediend. Voor zijn kerkelijke bazen schreef hij o.a. cantates, missen, passio nen en motetten, voor de wereldlijke werkgevers o.m. concerten, solower- ken en ouvertures. De suite, als pars pro toto ook wel ou verture genaamd, bestaat uit een ouver ture, inleiding, gevolgd door een verza meling dansen, vaak contrasterend ge rangschikt, langzaam en snel, twee- en driedelige maten. Een aantal van deze dansen heeft een folkloristische achter grond, zoals de Spaanse sarabande en de Poolse polonaise, waarbij de dans ui teraard het muzikale idioom bepaalde. Later, zoals bij Bach in de suite nr. 2 voor solofluit en strijkorkest, werden alle delen zelfstandige muzikale vor men, waarbij het dansen op de achter grond geraakte en waardoor de tempi soms lager maar vaak sneller werden. Bach componeerde de cantate "Ich hab genug" voor Maria Reinigung van zon dag 2 februari 1727. Reeds in Bachs tijd bleek de liefde van zowel hemzelf als anderen voor dit prachtige stuk. Bach zelf heeft het meerdere malen voor an dere gelegenheden bewerkt en ge bruikt: solocantate voor sopraan (1731) en solocantate voor mezzoso praan en dwarsfluit (1735). Zelfs vin den we een van de aria's als clavecim- bel-bewerking terug in Anna Magdale- na's Klavier Büchlein. Raadsel Zoals bij veel werken blijft er ook hier weer een raadsel over. Gezien het abrupte einde van dp,cantate vermoedt menigeen dat Bach een slotkoraal toe gevoegd zou hebben. Waar of niet, het is één van de meest geliefde werken. Twijfel is er eveneens bij cantate 209, "Non sa che sia dolore'V'Was Schmerz sei und was Leiden". Deze wereldlijke cantate is waarschijnlijk geschreven bij het afscheid van Johann Matthias Ge- sner, die rector werd van het Ansbacher Gymnasium. Het enigszins onbeholpen Italiaans is mogelijk van een geroerde collega, die een Italiaans afscheid pas send en deftig vond. Zowel het verdriet, het afscheid, als de vreugde over de ge leerde en zijn vaderland worden ge schilderd. Veel overzichtelijker is het gesteld met de Kaffee-cantate. De tekst van Pican- der, het tweespraakje van de burger mansdochter Lieschen en haar vader Schlendrian, verhaalt van de duidelijke burgermoraal: koffie, een passende man en nog een handvol ingrediënten bepalen het geluk en de buitengewoon amusante muziek van Johann Sebastian Bach. Het Soesterbergse café-restaurant 't Zwaantje vervolgt voor het derde jaar de serie gratis toegankelijke jazzconcer ten op de zondagmiddag. Variatie vol op, met uitspattingen van bossa nova's tot de traditionele jazz en dixielandmu- ziek, uitgevoerd door gerenommeerde musici. De serie ging driejaar geleden van start op initiatief van de Stichting Middleton Jazz en Co Leenaerts, restaurateur van 't Zwaantje. De belangstelling liet wei nig te wensen over; de concerten vooz- agen kennelijk in een behoefte. Zowel de gekozen formatie alswel de aangena me ambiance van 't Zwaantje droegen bij tot een goede sfeer. De akoestiek is uitstekend. De nieuwe serie concerten vindt plaats om de drie weken en de muziekstijl is aangepast aan de omgeving. De entree is gratis en de tijden zijn ongewijzigd ge bleven: van 15.00 uur tot 18.00 uur. Het programma voor de komende maanden: 7 oktober: Sandiford en het Off Road Trio olv Cees de Wilde. 28 oktober: Het Middleton Quintet met Wilma Franssen. 18 november: Kwartet Wiebe Haan stra/Jan Verwey (laatstgenoemde be kend als de Nederlandse Toots Tiele- mans). 9 december: de afsluiting van de 1990 concerten met wederom Het Middle ton Quintet. Het CDA-vrouwenberaad Soest orga niseert volgende week woensdagmor gen, 10 oktober, weer een van zijn maandelijkse bijeenkomsten. Ditmaal staat de bezichtiging van het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuisplein op het programma. Er wordt een rodnleiding verzorgd door gemeente- voorlichter Ben van Os. De deel neemsters verzamelen zich in de hal bij de informatiebalie om vijf voor tien. Al geruime tijd organiseert KK'86 het "cultureel rondje" door de oude bin nenstad van Wijk bij Duurstede. Een grote verscheidenheid aan interessante kunstzinnig-culturele bezienswaardi geheden en een daarop inspelend be drijfsleven zorgen ervoor dat deze mid dagen zeer druk bezocht worden. Ditmaal is de uit Soest afkomstige aquarelliste Yvonne Hamaker één van de exposanten. Zij presenteert hier 34 'meest nieuwe' romantische werkstuk ken, die schitterend uitkomen in de smaakvolle galerie van Greet van Vul pen. Haar aquarel-technieken worden be wust aangepast aan het onderwerp, se lectief gekozen uit een breed scala van onderwerpen. Dit creatieve vermogen van Yvonne maakt het altijd spannend haar werken te bekijken en ervan te ge nieten. De expositie is gratis te bezichtigen op zondagmiddag 7 en 21 oktober van 13.30 uur tot 17.00 uur en volgens af spraak bij woonhuis-galerie Greet van Vulpen, Oeverstraat 29,3961 AM Wijk bij Duurstede, telefoon 03435-77120. Zondag a.s. zullen vele Soester inwo ners, die van goede koorzang houden, een bezoek brengen aan de theaterzaal van Ziekenhuis "Zonnegloren", waar het Nederlands Motet- en Madrigaal koor een tweetal concerten zal geven. De concerten beginnen om 14.30 uur en 20.30 uur. Het Soester koor geeft een uitvoering van de "Liebeslieder" van John. Brahms en de "Carmina Burana" van Carl Orff. Bij de uitvoering van de "Lie beslieder" wordt het koor begeleid door twee pianisten, terwijl bij "Carmina Bu- raba "de begeleiding wordt verzorgd door solisten, pianisten en een slag- werkgroep. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor, dat al ruim 40 jaar in Soest en om geving vele concerten heeft gegeven, vertolkt zowel geestelijke als wereldlij ke muziek. In het verleden werden o.a. uitgevoerd het Requiem van Mozart, het Requiem van Maurice Duruflé, meerdere grote koorwerken van Bach en diverse missen o.a. van Dvorak, Byrd, Andriessen en recentelijk Gretchaninoff. Vorig jaar bracht het koor, eveneens in twee uitvoeringen in de zaal van Zon negloren een uitvoering van de semi- opera The Fairy Queen van de Engelse componist Henry Purcell, waarbij de koorzang, dans en toneel door de leden van het koor zelf werden uitgevoerd. In de toneelzaal werd toen een groot ope ra-podium met decors enz. opgesteld. Tot de traditie van het koor behoren al vele jaren de buitenlandse reizen rond Hemelvaartsdag (Frankrijk, België, Engeland en Duitsland), waarbij een concert wordt gegeven en medewerking wordt verleend aan kerkelijke vierin gen. Carl Orff schreef in 1936 zijn "Car mina Burana". Carmina betekent liede ren, carmen is een lied. Burana komt van Beieren. Deze liederen omvatten een driedelige cyclus, omsloten door het aanroepen van het "Fortuna". Carl Orff schreef in zijn "Carmina Burana" een volksliedachtige doch zeer markante muziek voor solostemmen, groot en klein koor. De begeleiding is in hoofdzaak ritmisch. Aan het concert werken mee Elma van Dool (sopraan), Wouter Goedhart (tenor), Hans van Heiningen (bariton), Gerrie Meijers en Jan Stulp (piano) en de slagwerkgroep K. 104 uit Amsterdam. Het geheel staat onder leiding van diri gent Gerard van Amstel. De kaarten kosten f 12,50, houders van Pas 65+ en C.J.P. betalen 10 gulden. Vrijdag 5 oktober Hans Dorresteijn is met niemand te vergelijken. De eigenzinnigheid van zijn werk verhinderde een grote afna me door andere cabaretiers, zodat hij zijn toevlucht moest nemen tot het zelf brengen van zijn teksten. Zijn aanslag op de piano en zijn stem verdelen het land in voor- en tegenstanders. In 'Liederen van Wanhoop en Onge loof' is er sprake van meer dan alleen maar een trendy jasje. En er is een nieuw element in de voorstelling gekro pen: de tederheid. De tederheid van ie mand die tot zijn nekwervels in het graf de wereld nog een laatste grap ver koopt. Uit de pers: 'Dorrestijn bewijst dat een goede tekst meer dan het halve werk is' (Berry Tunderman - Trouw). 'En toch klinken de tederheid, het cha grijn, de bedriegelijke eenvoud, de een zaamheid en kleinzieligheid zelden zo oprecht dan als Dorrestijn ze zelf ver tolkt.' (Henk van Gelder - Trouw) En Hans Dorrestijn zelf: "Ik ben een echte humorist geworden: het lachen is mij vergaan." En terwijl het publiek bulkt van het lachen wist hij zich de tra nen uit de ogen. Aanvang: 20.15 uur. Beginnend zaterdag 6 oktober zal er in Museum Oud Soest een tentoonstelling zijn ingericht van poppen, gemaakt door een aantal dames uit Soest. De poppen zijn heel verschillend, grote en kleine, gebruikspoppen en show-pop pen, oude en nieuwe poppen. Voor een deel zullen de poppen te koop zijn, voor een deel zijn het dierbare be zittingen, waarvan de eigenaressen geen afstand willen doen. Maar allen zijn het bezichtigen waard, omdat ze ge tuigen van een door jarenlange oefe ning verkregen vakmanschap, hier be ter gezegd vakvrouwschap. Dat er van Ook dit jaar was de collecte voor de Nederlandse Kankerbestrijding weer een groot succes. In onze plaats was de opbrengst maar liefst f 41.811,50. Het plaatselijk bestuur van deNederlandse Kankerbestrijding is de gevers veel dank verschuldigd, want doordeze bijdrage wordt in het komend jaar weer nieuw kankeronderzoek en extra voorlichting over kanker mogelijk ge maakt. Succes van de collecte is te danken aan de inzet van de collectanten en wijk- hoofden in onze plaats. Organisatoren en alle overige betrokkenen zijn ver heugd over deze geweldige inzet van al len die aan de collecte hebben meege werkt. Wie nog niet heeft kunnen geven kan uiteraard alsnog een bedrag overmaken aan de Nederlandse Kankerbestrijding. Het postgironummer is 26 000. Het bankrekeningnummer is 7070.70.007 tnv Nederlandse Kankerbestrijding (Koningin Wilhelmina Fonds), Am sterdam. Donderdag 4 oktober a.s. zal in de speel-o-theek Baarn de maandelijkse speelochtend worden georganiseerd. Op deze ochtend staat de speel-o-theek van 9.30 uur tot circa 11.00 uur open om kinderen van 0 tot 4 jaar met een volwassen begeleider te onvangen. De kinderen mogen met elkaar, alleen, of toch maar liever met mama spelen met het op dat moment niet uitgeleende speelgoed. Het is tevens een uitsteken de gelegenheid voor ouders om eens op informele wijze met een speel-o-theek kennis te maken. Het speelgoed kan rustig worden bekeken en eventuele vragen worden door de aanwezige me dewerksters graag beantwoord. Een kopje koffie en limonade staat voor iedereen klaar. Om de onkosten te be strijden wordt een vergoeding gevraagd van f 1.- per kind. Lid zijn van de speel- o-theek of lid worden is absoluut niet noodzakelijk om de ochtend te bezoe ken. Voor wie de weg naar de speel-o-theek nog niet heeft kunnen vinden: zij is ge vestigd in een aparte ruimte in de jeugd bibliotheek, in de kelder van de Open bare Bibliotheek Baarn (bij de Brink). kwaliteit sprake is blijkt wel uit het feit dat bijna alle poppen uitsluitend veilig in vitrines worden getoond.De poppen- tentoonstelling kan men de eerste noe men van een reeks tentoonstellingen van het werk van ijverige hobbyisten, die hun of haar vrije tijd vullen met het maken van echte kunstproducten op het gebied van borduren, houtsnijden, boetseren, knippen, schilderen, enz. Niet alles tegelijk Na de oproep, enige weken geleden, zijn zoveel aanmeldingen binnengeko men dat, gezien de beschikbare ruimte, niet alles tegelijk kan worden tentoon gesteld. Het bestuur van het museum heeft daarom het aangebodene over meerdere tentoonstellingen uit te sprei den. Men kan zich voor deelname nog steeds aanmelden via een van de tele foonnummers: 17060, 27238, 16635 en 14280. Het museum aan de Steen- hoffstraat 46 te Soest is elke zaterdag en zondag geopend van 13.30 tot 17.00 uur en voor groepen op aanvraag. Burgemeester en Wethouders hebben vorige week besloten het Gastouder project in Soest voortaan een jaarlijkse subsidie van f 3500 te verstrekken. Het voorstel moet nog door de gemeente raad worden goedgekeurd. Voor 1990 is het project een bedrag van f 2700 toe gekend. Als voorwaarde wordt gesteld dat het Gastouderproject zal gaan handelen volgens de eisen van de model-verorde ning kinderopvang van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. B. «Sc W. gaan in principe ook akkoord met de invoe ring van een inkomens-afhankelijke re geling van de bijdrage die de aan het project deelnemende ouders betalen. Bij het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum (hal gemeentehuis) en bij het Re gionaal Nutsbedrijf Eemland (Lange Brinkweg 81) kan men de brochure 'Subsidieregeling voor Energiebespa rende voorzieningen in bestaande wo ningen' verkrijgen. De brochure bevat informatie voor ei genaar-bewoners, particuliere verhuur ders en eigenaars van gebouwen met bijzondere woonvormen. Ook wordt uitvoerig ingegaan op welke energiebe sparende maatregelen subsidie verkre gen kan worden, zoals bijvoorbeeld dubbelglas, muurisolatie en verwar mingsketel. In de brochure staan tevens de voor waarden voor het in aanmerking komen voor subsidie vermeld en als bijlage is het aanvraagformulier bijgevoegd. Voor investeringen in energiebesparen de maatregelen in bestaande woningen kan 30 procent subsidie verkregen wor den. Een uitzondering is het Hoge Ren- dementstoestel. Hiervoor krijgt men f 350,- subsidie. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 4 oktober: Dierendag vandaag! Een aantal school- groepen komt langs om de dieren te ver wennen. Dat doen we natuurlijk niet al leen vandaag, maar alle dagen van het Vanaf 9.30 uur kunnen volwassenen te recht op de knutselochtend. Een aantal dames (maar heren zijn natuurlijk ook van harte welkom) knutselt dan de mooiste dingen in elkaar. Vandaag werken ze verder aan het bewerken van botten en been. Dat het geen echte kan nibalen zijn,blijkt uit het feit dat ze graag koffie drinken. Kosten: f 2,50, in clusief koffie. Het duurt tot 11.30 uur. Om 15.45 uur komt een aantal kinde ren hun verjaardag vieren. Vrijdag 5 oktober: De eerste kinderdisko van het seizoen. Voor kinderen van 7 tot 13 jaar is het swingen geblazen. Iedere eerste en der de vrijdag van de maand van 19.00 tot 20.30 uur kunnen kinderen meedoen aan de disko. Er wordt leuke muziek ge draaid en wedstrijdjes gedaan, zoals: Wie kan het mooiste dansen, en wie het langst of playbacken, etc. De entreeprijs is 1 gulden. Hapjes en drankjes zijn te gen een redelijke vergoeding te verkrij gen. Dus doe je mooie kleren aan en kom dansen op de kinderdisko! Zaterdag 6 oktober: Vanaf 13.30 uur komen 3 kinderen met blije vriendjes en vriendinnetjes langs om hun verjaardag te vieren. We gaan weer allerlei leuke aktiviteiten met en voor deze kinderen doen. Nogmaals: verjaardagen tijdig boeken. Het loopt storm! Dinsdag 9 oktober: Van 9.30 tot 11.30 uur peuter/ouder- aktiviteit. Ouders komen met hun kleinste spelen en praten met mede-ou- ders. Kosten: 3 gulden per ouder/kind- paar. Woensdag 10 oktober: Onze toneelvoorstelling vanmiddag heet: 'Pesten'. Wat gebeurt er als kinde ren samen een ander kind gaan plagen? Is dat nou echt leuk? Wat kan je doen als je geplaagd wordt? Een toneelstuk dat geschikt is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar en gelukkig heel goed af loopt. Het kost 1 gulden en na de voor stelling en limonade kunnen de kinde ren meedoen aan diverse aktiviteiten. Onder auspiciën van de AFUK te Leeuwarden en met medewerking van de Friese verenigingen "It Pompeblêd" te Bussum en "Frysk- en Frij" te Hilver sum gaan er eind september weer cur sussen Fries van start. Voor de begin nerscursus "Fries voor niet-Friestali- gen" is kennis van de Friese taal niet noodzakelijk, omdat het lesmateriaal volledig op beginners is afgestemd. De cursus Leargong A is bedoeld voor die gene die zijn/haar kennis van het Fries wil verdiepen en vervolmaken. Voor hen die de spreekvaardigheid in de Friese taal willen verbeteren zijn er con versatielessen en bovendien bestaat er voor liefhebbers van het Friese boek de mogelijkheid deel te nemen aan boek besprekingen (3x per winterhalfjaar). Voor meer informatie kan men zich wenden tot de cursusleider, l. Yntema te Bussum (tel. 02159-10691). De Stichting Statief organiseert weer een cursus fotograferen voor beginners: zes maandagavonden van 19.30 tot 22.00 uur, waarin aan de orde komen de camera en de objectieven, de film, de belichting, de scherpte-diepte, flitslicht en filters. De cursusdata zijn 15, 22 en 29 oktober, 5, 12 en 19 november. De cursus kost f 100,-. Daarna zijn nog di verse vervolgcurussen mogelijk. Infor matie: Fred Vermeulen, Hartweg 20, tel. 18105 (17.00-18.00 uur). 1-115: Werkgroep Integratie Gehan dicapten vraagt vrijwillig(st)er voor kantoorwerk, administratie, notuleren e.d. Voorkeur voor gehandicapte of WAO-er. 4-103: Internationale hulpverle ningsorganisatie vraagt enekele vrijwil ligsters voor het geven van voorlich ting op scholen in Soest. 7-109: Sociaal-culturele stichting Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor voor bereiden en organiseren van de kinde- rinstuif op woensdagmiddag voor kin deren 6-12 jaar (Voorbereidingstijd is meer dan alleen woensdag). •7-114: Peuterspeelzaal Soest vraagt voor ondersteuning leidsters enige vrij willigsters. Groepsgrootte 12 tot 17 peuters. 8-138: Gezinsvervangend tehuis Soest zoekt vrijwilligst)ers die één be woonster gezelligheid wil en kan bieden buiten het tehuis; gedacht wordt aan wandelen, winkelen, bioscoop, etc. 12-107: Voetbalvereniging in Soest zoekt 1 a 2 vrijwilligers tijdens seizoen 1 aug. t/m 31 mei voor: schoonhouden kleedaccommodatie en belijnen veld. 14-106: Ned. Rode Kruis zoekt vrij willigsters voor bezoek aan huis ge bonden gehandicapten, zieken en be jaarden. 19-120: Filmhuis Baarn vraagt vrij willigsters voor o.a. draaien van films, programmeren films, publiciteit, bar- werkzaamheden, etc.. Vanaf 25 jaar. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vakatu re Bank Soest, Smitsweg 311, telefoon 12630; openingstijden: maandag 13.30 ö1™ ,""rA dinsdaê t/m donderdag 9.00 - 12.00 uur en 13.30 - 15.30 uur vrijdag 9.00 - 12.00 uur.

Soester Courant | 1990 | | pagina 10