Verdwenen Soest Meningen ÉL van lezt 'Daar komt de (Regentuuter)bruid!' 'Ik ben er helemaal klaar voor!' Arie Wandelaar op het verkeerde spoor De kleine winkelier Bromfiets weg Wereldrecordpoging aerobic lesgeven van Physical's Anita Hardeman Auto-inbraken Vrouwen in overgang helpen elkaar Museum Oud Soest Fotogeniek van kop tot staart Verdwenen Soest hervonden WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 19 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktle behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re- denerv In te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tle met de inhoud instemt. De SWOS, Stichting Welzijn Ouderen Soest, is een organisatie die o.a. reeds vele jaren zich inzet om de ouderen in Soest in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan cursussen en diverse activi teiten. Het uitgebreide programma, dat mogelijkheden biedt voor iedere oude re in Soest, wordt ieder jaar "huis-aan- huis" verspreid in een keurig overzich telijk boekwerkje. Veel van de inhoud is de laatste jaren beproefd en wordt door vele ouderen zeer op prijs gesteld. Niet ieder onderdeel is even geliefd, maar een ieder kan er toch wel "uitpluk ken" wat hij geschikt acht. Doelstelling van dit programma is dan ook de oude re mens uit z'n stoel voor de haard te ha len. Bij de samenstelling van het pro gramma wordt dankbaar gebruik ge maakt van wat Wandelaar noemt "een bepaalde welzijnswerker, die de indruk wekt met een proeftijd op senioren te zijn losgelaten". Ook bij Arie Wandelaar was zo'n pro grammaboekje in de bus gestopt. Op een bepaald moment ging hij erin bla deren en toen fronste hij z'n wenkbrau wen. Hoe verder hij bladerde, hoe snel ler zijn bloed ging lopen en zijn agressie kwam op een gegeven moment zelfs op "kookpunt". Vooral toen hij las over "koersbal" (dat zelfs was overgewaaid); geheugentrai ning (daar kon hij helemaal geen goed woord voor over hebben) en dan nog zelfverdediging voor vrouwen van 55+". Hierna ging hij helemaal uit z'n bol. In zijn column in de Soester Courant maakte hij dan ook duidelijk dat het toch wel "van de gekke" moest zijn om deze cursussen te organiseren. Dat zijn woordkeus en toon platvoers waren kon hem niet deren. Een van de oudere mensen, die dit "minderwaardig" artikel las, maakte de opmerking dat het haar deed denken aan de NSB-propaganda in de 2e we reldoorlog tegen de Joden. "Die man snapt niet dat er mensen zijn, die andere liefhebberijen hebben dan Arie Wan delaar. Het is in één woord schandelijk om zó over ouderen mensen en hun aar digheden te schrijven." Toch laten we ons niet uit het veld slaan en gaan we rustig door ondanks deze negatieve inbreng. Ik raad Arie Wandelaar dan ook aan: Poets je schoenen nog eens goed en ga een lange wandeling door de polder maken, zodat een frisse bries je hoofd wat kan afkoelen en let vooral op datje wel de juiste weg bewandelt. Veel suc ces P. Tulp. Oh, ja. 's avonds in bed zegt ik tegen m'n vriend, die naast me ligt: ik denk dat Arie bij het lezen van de advertentie van de uitvaartvereniging en de opmerking over de cursus euthanasie, waarbij hij rode vlakken in z'n nek kreeg, terug moest denken aan een voetreis naar Ro me. Hij zegt tegen mij: "Nou, en wat zou dat dan, waarna ik hem aankijk en hem antwoord: "Denk daar nu. maar eens goed over na." Hierna draai ik me om en zeg: "Slaap lekker." Ik heb dit geschreven met veel plezier voor de steeds meer kostbare kleine winkelier. Lieve medebewoners van 't Hart het wordt toch wel 'n bittere smart. De kleine winkels, ze hebben bijna geen kans meer van bestaan als zoveel mensen naar de grootwinkel bedrijven gaan. Het valt ons nu al te betreuren met zoveel gesloten winkeldeuren. Zij zijn haast niet meer in tel maar realiseert u zich wel. Dat eens valt ook voor hen 't doek en is er geen kleine man meer op de hoek. 'n Beetje persoonlijkheid, 'n praatje, wij kunnen het aan hen kwijt want in de supermarkten is hiervoor geen tijd. Weet u dit alles nog te waarderen en zullen wij hopen dat zij het nog 'n poosje proberen. Ze zijn er nu nog en laten we er zuinig op zijn, toch. Altijd 'n vriendelijk gezicht en nog tijd voor hun klanten en mensen, zie het van twee kanten. Laten we niet wachten tot het te laat is want dan pas komt het gemis Op slechts 'n enkeling of enkele klanten kunnen zij niet bouwen maar laten we met z'n alle proberen de kleine winkels aan te houden. Bewoonster van 't Hart mevr. J. v. d. Deysel Een 18-jarige Soesterse meldde de poli tie in het weekeinde de diefstal van zijn bromfiets. Die had hij gestald aan de achterzijde van een supermarkt aan de Smitshof. Vermoedelijk heeft de dader het slot doorgeknipt. Aan het begin van deze eeuw telde Nederland zo'n vijf miljoen inwo ners - nu zijn het er ruim drie maal zoveel. Voor de gemeente Soest was de groei nog veel sterker: van rond 5000 in woners in 1900 tot over de 40.000 nu. Veel van wat toen landbouwgrond was, of woeste grond, is inmiddels in de bebouwde kom komen te liggen. Vergezichten zijn verdwenen, maar ook veel van de woningen van toen staan er niet meer, om van de men sen van toen - die toch óók een bepa lend deel van het dorp waren - nog niet spreken. Museum Oud Soest aan de Steen- hoffstraat stelt regelmatig voorwer pen uit voorbije tijden ten toon, heeft meestal ook speciale exposities. Prentencabinet/Foto Astra bezit een grote verzameling foto's van het vroegere Soest, en ook het gemeen te-archief heeft tot doel de herinne ring aan het verleden niet verloren te doen gaan. Met name de foto's van deze drie instellingen geven een tref fend beeld van hoe het er hier vroe ger uit zag. Helaas blijkt echter bij in ventarisatie van de foto's, dat niet al tijd precies bekend is wat de foto voorstelt.Door publikatie in de Soester Courant willen we de hulp van de lezers inroepen de ontbreken de gegevens aan te vullen. Daarom zal de komende weken steeds een oude Soester foto op deze plek wor den afgedrukt, met wat er (eventu eel) over bekend is, in de hoop dat er lezers zijn die er meer licht over kun nen laten schijnen. Voor de toe komst zal het ook mogelijk zijn dat lezers foto's opsturen waarvan ze niet zeker zijn waar het precies om gaat.Uiteraard zal in een volgende editie bekend worden gemaakt wel ke informatie er bij de Soester Cou rant is binnengekomen. Ditmaal een wat jongere foto, iets dat er uitziet als een vuilstortplaats. Kan het aan de Nieuweweg zijn ge weest? Er moeten naar onze schat ting vele lezers zijn die nog herinne ring hebben aan dit gebeuren, mis schien weet iemand ook nog wel de naam van de man die op de foto aan het werk is. Waar was het precies en in welke periode kan de foto zijn ge nomen? Als steeds zijn we heel benieuwd naar wat er nog aan herinnering leeft aan dit stukje "verdwenen Soest"! ...brillen onder elkaar 99Wie niet zonder bril kan, kan ook niet zonder reservebril.99 Van Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 -1 71 20 99Als ik een ongeluk krijg, wie vervangt mij dan?99 Groot feest, afgelopen vrijdag op de Regentuuter aan de Weegbreestraat. Juf Margariet Noortman trouwde met haar uitverkorene Theo Groenhuijsen en natuurlijk werd de school daarbij niet overgeslagen. Voordat bruid en bruidegom elkaar in het A mersfoortse stadhuis het jawoord gaven gingen ze - in volledige "uitmonstering - even langs de school. Daar werden ze onthaald op een prachtig lied en een aantal cadeaus, waar- Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Foto: Goos van der Wilt. onder twee grote planten voor de tuin van het nieuwe huis. Verder werd Juf Margariet rijkelijk bedacht met pinguïns, want die spaart ze. Ze kreeg ze in alle maten en soorten: tekeningen, beeldjes, poppetjes. Uiteraard deelden de Regentuutertjes vol op mee in het geluk en de tractaties van het bruidspaar, dat in Hoogland is gaan wonen. De meesten van ons zijn na één uurtje al doodmoe. Sommigen geven het na alleen maar kijken al op. Voor Anita Hardeman van sportstudio Physical is één uurtje aerobic echter kinderspel. Zij zal in het weekend van 6 en 7 okto ber een aanval doen op het wereldre cord aerobic lesgeven. Maar liefst der tig uur lang zal zij achter elkaar aan een wisselende groep dansers het goe de voorbeeld geven. Het vooruitzicht dertig uur superactief te moeten zijn schrikt haar geenzins af: "Ik ben er klaar voor," aldus de sympathieke Soesterse. De 24-jarige Anita Hardeman is nu zes jaar intensief met de sport aerobic be zig, waarvan de laatste vijfjaar ook als lerares. In januari werd het idee geop perd om tijdens de Open Dag een aan val te doen op het wereldrecord aerobic lesgeven. Een idee dat door Anita di rect met veel enthousiasme werd be groet. Geen wonder: zij was het die drie jaar geleden het record heeft 'uitgevon den'! Anita: "Ik werkte toendertijd in een sportschool in Zeist. Als openings stunt bedacht ik het record. Toen heb ik acht uur achter elkaar lesgegeven. Het idee was om net zolang lés te geven als een toptriatleet over de triathlon doet." De recordpoging werd een groot succes en kreeg overal in de wereld navolging. Inmiddels staat het wereldrecord op naam van Martine Silvana uit Leusden. Zij heeft 27 uur onophoudelijk les ge geven. Aan Anita nu de zware taak het record, dat officieel is opgenomen in het Guiness Book of Records, weer op ei gen naam te zetten. Voorbereidingen "Ik ben de afgelopen twee maanden in tensief bezig geweest met de voorberei ding van de recordpoging," vertelt Ani ta Hardeman. "Ik ben eerst meer gaan trainen, maar dat was geen succes. Om dat ik al zo intensief bezig ben met sport - naast zestien uur per week aerobic les geven fiets ik veel - was dat een te grote belasting. Als je geen conditie hebt is het iets anders, maar de mijne was al goed. Vandaar dat ik snel met die extra trainingen ben gestopt." Wat zij wel deed, was een bezoek brengen aan het voedingslaboratorium van Wim Jenne, die veel topsporters begeleidt. Anita: "Ik moest nauwkeurig bijhouden wat en hoeveel ik at. Wim Jenne analiseerde die lijst." Ze lacht: "Nou, daar klopte dus geen bal van! Ik kreeg veel te veel ei witten binnen en veel te weinig koolhy draten. Het gevolg daarvan was dat, wanneer ik 's ochtends les gaf, ik 's mid dags doodmoe was. Ik kreeg een spe ciaal dieet voorgeschreven, waarbij ik 's ochtends alleen vers fruit mocht eten, 's middags brood met notenpasta's, min der vlees en alleen volkorenprodukten zoals bruine rijst en macaroni. Verder zo min mogelijk suiker, geen chips, maar ik mocht wel lekker veel noten eten. Bovendien heb ik een vitamine- en mineralenkuur gekregen. Alcohol drinken en roken heb ik nooit gedaan, dus daar hoefde niets aan te verande ren. Ik voel me nu echt beter dan ooit. Ik ga ook na de recordpoging zeker door met deze manier van eten," vertelt Ani ta. Juist omdat ze zich zo goed voelt bij deze manier van leven, heeft ze geen zins het idee concessies te moeten doen voor het record. Guiness Book of Records Op zaterdag 6 oktober om 10.00 uur precies is het dan zover. Dan gaat Anita Hardeman van start in een poging het wereldrecord van 27 uur te verbrijzelen. Of vertegenwoordigers van het Guiness Book of Records aanwezig zullen zijn is niet bekend. Anita: "Ze kondigen hun komst nooit van te voren aan. De vorige keer waren ze er wel, dus je weet het maar nooit." Zelfheeft ze een aantal on afhankelijke juryleden aan moeten wij zen, die de gang van zaken controleren. Deze lossen elkaar af, "want," zegt Ani ta Hardeman, "je kunt moeilijk van ie mand verwachten dat hij dertig uur op een stoeltje blijft zitten kijken." Eige naar van sportstudio Physical Ron Gleijm heeft er werkelijk alles aan ge daan om de eerlijkheid van de poging te waarborgen. Gleijm heeft zelfs doping controle aangevraagd. Een team van verzorgers zal Anita bijstaan. Naast de medewerkers van Physical, die natuur lijk mee zullen springen, is er de vaste fysiotherapeute van Anita, Josette Lub- bers. "Zij kent mij door en door. Stel dat het niet meer zou gaan, dan laat zij me direct stoppen. Ik heb na ieder uur vijf minuten' pauze. Dat mag ik opsparen tot maximaal een kwartier. In die tijd kan Josette me masseren en controleren. Bovendien heb ik dan gelegenheid om wat te eten." Dat eten zal vooral bestaan uit vloeibare voeding en papjes. Even tueel wat bruine rijst of macaroni bij er ge trek. "Kleine hapjes hoor, echt geen hele maaltijden. Maar dertig uur niet eten is niet te doen." Tien pakjes Een groot deel van de sportstudio zal ingericht zijn met alles wat Anita in die dertig uur nodig kan hebben. Er liggen tien schone aerobic-pakjes klaar, sta- péls handdoeken, zodat ze zich na ie dere drie uur even snel kan douchen en verkleden. Er staan grote bussen met vloeibare sportvoeding klaar, liters vocht, kleine hapjes voor tussendoor, twee paar schoenen om haar voeten af wisseling te geven, een massagetafel, apparatuur voor eventuele fysiothera pie, spullen om met name de blessure- gevoelige schenen in te tapen, een stop watch ("Alles gaat op de seconde.") en veel, veel bandjes met muziek. Anita zegt daarover: "Muziek is één van de meest belangrijke factoren in het slagen van de poging. Als ik lekkere muziek hoor, krijg ik daar een oppepper van, op vervelende muziek kan ik niet dansen. Ik heb alle bandjes zelf opgenomen met mijn muziek. Er zit één topbandje bij. Om mij door een dieptepunt te slepen of voor in de finale. Ik moet er niet aan denken dertig uur op rotmuziek te moe ten dansen!" Over de mogelijkheid dat de poging wel eens niet zou kunnen lukken, wil de vastbesloten aerobic-lerares niets ho ren. "Ik ben er van overtuigd dat het gaat lukken. Ik voel me fantastisch en sta echt te popelen. Als ze nu tegen me zouden zeggen, 'Anita,je moet overeen uurtje, dan zou ik het prima vinden. Ik ben er echt helemaal klaar voor." De aanval op het wereldrecord aerobic Foto: Goos van der Wilt. lesgeven begint zaterdag 6 oktober om 10.00 uur in sportstudio Physical aan de Steenhoffstraat. Als alles goed gaat is op zondag 7 oktober om 16.00 uur het record verbroken. In die tussentijd zijn belangstellenden van harte welkom, niet in de laatste plaats om Anita Har deman te motiveren door met haar mee te springen. Zij wil minimaal iedere les tien dansers voor zich hebben staan. Dus wie in de nacht van zaterdag op zondag eens iets heel anders wil doen... In de nacht van dinsdag op woensdag werden drie auto-eigenaren de dupe van een auto-inbreker. Op de Veenbes straat werd in twee auto's ingebroken. Uit de eerste auto nam de dader niets mee. Een straatgenoot was minder ge lukkig. De inbreker nam uit zijn auto de autoradio mee. Dit overkwam ook een man op de Valeriaanstraat. Alledrie de auto's liepen schade op, doordat een zij raampje was ingeslagen. V'do is een zelfhulporganisatie van vrouwen boven de veertig. Zij probeert deze vrouwen te heipen hun plaats in de maatschappij te verbeteren en de kwaliteit van haar leven te verhogen. De basis van het Vidowerk zijn praat groepen. Daar ontmoeten vrouwen leeftijdgenoten en vinden daar een ge duldig oor. Vrouwen van boven de veertig krijgen in veel gevallen te maken met problemen met de overgang. Vido gaat uit van het principe dat praten met en luisteren naar 'lotgenoten' motive rend en opbeurend kan werken. Samen met het Baarns Vrouwen Overleg start Vido op woensdag 10 oktober een praatgroep, wanneer er voldoende be langstelling is. Wie meer informatie wil of belangstelling heeft om deel te ne men aan de praatgroep, kan contact op nemen met Cobi Bron, tel. 02155 - 20790. UIT ONZE VEELZEGGENDE KOLLEKTIE Dierenspeciaalzaak Langhout aan de Burg. Grothestraat heeft het wel gewe ten. Op woensdagmiddag was het een drukte van jewelste. Hond en baas, baas en hond wie met wie?) bleven met veel geduld in de rij wachten tot zij naar bin nen mochten om door de vakfotograaf Foto: Goos van der Wilt. professioneel op de foto gezet te worden. Honden van oliesoorten en maten blaf ten in alle toonaarden die de hondentaal rijk is. Ondanks de grote drukte verliep de fotosessie soepel. Honden en bazen hebben zich keurig gedragen. De foto van Meubeltransport en Auto besteldienst Wed. D. Haks, zo weten we nu, is inderdaad in de twintiger jaren gemaakt. We weten dat van de klein zoon van de oprichter, de heer J.G. Haks, en de heer Haks vertelde ons nog veel meer. Zijn grootvader, Daniël Haks begon in 1899 een stalhouderij aan de Burg. Grothestraat, hoek Heuvelweg, het pand dat ook op de foto is te zien. Al gauw ging Haks ook "trouw- en rouw- rijden" en hij zorgde ook meubeltrans port. Zijn broer, Matthijs Haks, was in middels óók een stalhouderij begon nen, aan de Korte Brinkweg, en was dus in feite een concurrent. Grootvader Haks overleed in 1908 waarna zijn vrouw het bedrijf voorzette, vandaar dus de naam. Ze werd daarbij geholpen door haar oudste zoon Jan, later ook door de jongere zoon Gerard, die de vader zou worden van onze in formant. Op de foto zijn de twee broers te zien, Jan met strohoed en Gerard aan het stuur - hij haalde zijn rijbewijs in 1920. Wie de personeelsleden op de verhuis wagen zijn is niet met zekerheid te zeg gen, wellicht waren het Manus Ver woerd en de heer Grootveld uit Baarn, "een heel aardige man", die in de stal houderij zorgde voor de paarden en rij tuigen. Jan en Gerard, zo hoorden we, hadden een verschillende kijk op de vooruit gang: Gerard wilde helemaal overgaan op auto-transport, terwijl Jan het met paarden wilde blijven doen. Dit leidde ertoe dat Gerard in de jaren dertig uit het bedrijf stapte, dat de bodedienst werd overgedaan aan de heer Swanink (later Expeditiebedrijf en bodedienst Swanink), het meubeltransport aan de firma Van 't Net en de resterende stal- - houder ij verplaatst werd naar achter het huidige hotel "De Buitenplaats". Uit eindelij k is de zaak kort voor de Tweede Wereldoorlog opgeheven. Grootmoe der Haks had zich al eefder terugge trokken uit het bedrijf en overleed in 1940. De huidige Haks is in zijn jonge jaren veel in de stalhouderij geweest en herin nert zich, afgezien van de paarden en de rijtuigen, met name de telefoon, een ap paraat met een slinger waar je aan moest draaien waarna je verbinding kreeg met een telefoniste in het post kantoor. "Je zei dan bijvoorbeeld: juf frouw, mag ik van u dokter Batenburg (de toenmalige dorpsdokter) en dan bracht zij de verbinding tot stand door middel van pennetjes en gaatjes" Ja, zo ging dat toen in Soest. En daarmee hadden we een blik op wat er zo in Soest speelde in de eerste helft van deze eeuw -en heeft een oude foto toch weer meer betekenis gekregen! Dank voor de uitgebreide informatie!

Soester Courant | 1990 | | pagina 19