LEEF! Adam a anders! (CJmmÈs H0F 28 PTT-Post wil drie agentschappen in Soest gaan sluiten Massale opkomst en pittige discussie door provocerende stellingen PETERS» Cd GEIHHR GEZinSIMIRKT Cd GEIHMt GEZIItSIMRKT Hombergen, Smitshof en Nieuwstraat Blokje om voor politie Meisje na aanrijding licht gewond Ambtenaren op overdekte fiets? Werkgroep verkeer bepleit herstel veerpontje bij Kleine Melm Welkom in het najaar van '90 Bosboom A&0 VERZEKERT PABEDI Tel.12527 'Tweeling' uit tuin geroofd Milieuvereniging ziet geen noodzaak in Nieuwe Gracht II Inschrijven woningen Klein Engendaal: half november Marktlui hebben last van tocht Weekmarkt naar Zuidpromenade of parkeerplaats Smitsweg? VERSE MOSSELEN RUUD SMIT Gevraagd BEZORGERS Soester Courant Laatste nieuws in CD en VIDEO Praten met B. W. in de Rank Vrijdagavond in C-drie: 'Soestand' over het verkeer Afvalstoffenheffing fors omhoog Makelaars schoenen SCHOEN-ADVISEURS WASIEL STEITNER t. In de komende vier jaar worden, ais het aan de centrale directie van PPT- Post ligt, in Soest drie postagentschap pen gesloten. Het gaat om de "post kantoortjes", ondergebracht in andere zaken, aan de Wiardi Beckmanstraat (Honsbergen),de Smitshof en de Nieuwstraat. De opheffing vloeit voort uit het nieuwe vestigingenbeleid van PTT-Post, dat de directie maandag j.l. heeft afgekondigd. De postkantoren aan de Steenhoffstraat en de Nijverheids weg blijven gehand haafd, evenals het kantoor in Soester- berg. Het kantoor Nijverheidswegheeft overigens al een beperkte loketfunctie gekregen en is feitelijk alleen nog be- Een inwoner uit Soest ging er met zijn auto als een haas vandoor toen hij in zijn buurt een voertuig van de politie ontdekte. De man reed over de Van Weedestraat en probeerde via allerlei kleine weggetjes de poli tiewagen los te rijden. Straat in, straat uit ging de achtervolging. De agenten kregen hem toch tot stil staan en ontdekten al snel waarom de man hen liever niet had gezien. De auto bleek niet APK te zijn ge keurd en was niet verzekerd. doeld als afgiftepunt voor de "grote klanten", met name van het Soester in dustrieterrein. Ook de postagentschap pen aan de Tamboerijn (Overhees) en de Soesterbergsestraat (Soest-Zuid) blijven buiten schot. De PTT-directie heeft deze besluiten genomen als onderdeel van de landelij ke inkrimping van het vestigingennet met in totaal 335 "filialen". De meeste daarvan verdwijnen uit de grotere ste den, waar in totaal zo'n 310 giromaten geplaatst zullen worden. Het nieuwe vestigingsbeleid zal vermoedelijk niet zonder gevolgen blijven voor het perso neel, dat maandag j.l. werd geïnfor meerd. Ook de betrokken gemeentebe sturen zijn op de hoogte gesteld, evenals de belangenorganisaties. Het nieuwe vestigingenbeleid van PTT- Post is mede een gevolg van de afname van het aantal geldopnames bij de lo- Een 13-jarig meisje uit Soest liep maan dagmiddag lichte verwondingen op, toen een 20-jarige plaatsgenoot niet uitkeek toen hij een uitrit afreed. De jongeman wilde de Laanstraat oprij den, maar zag daarbij de jongedame over het hoofd. Zij werd met schram men en een flinke buil voor nader on derzoek naar Zonnegloren gebracht. De werkgroep verkeer, die B. W. ad viseert over allerlei verkeerszaken in de gemeente, heeft het College on langs de suggestie gedaan het veerpon tje over de Eem bij de Kleine Melm in ere te herstellen. Het pontje werd jaren geleden opgeheven, maar zou nu een mooie aanvulling zijn op het provin ciaal fietspadenplan. Oudere Soesters herinneren zich zeker het pontje bij "Zwarte Willem" wel. Volgens gemeentevoorlichter Ben van Os werd het zo'n vijftien jaar geleden aan de vaart genomen. Het pontje zou een rol kunnen spelen bij de verdere uit bouw van het fietspaden-netwerk in de provincie. De werkgroep heeft verder aangedron gen op de aanleg van een fijnmazig net van "bruikbare" fietspaden, die ook een dienovereenkomstige status moeten krijgen. Ook zou er aandacht gegeven moeten worden aan de onderlinge ver bindingen, die nu veelal bestaan uit bos paden. De eventuele herinvoering van de oeververbinding over de Eem bij Soest maakt eveneens deel uit van het advies. Overdekte fiets Daarnaast wordt gepleit voor de aanleg van een aantal fietskluizen bij bushaltes en krijgt het gemeentebestuur de raad alsnog een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van deelname aan het zgn. Solo-project, een onderneming Zo ziet de overdekte Solo-fiets eruit, waarmee waaropwaarin?) Soester ambtenaren zich straks misschien ver plaatsen. van het vroegere Amsterdamse Provo raadslid Luud Schimmelpenninck. De Solo-fiets is een overdekte fiets, met als meest opvallend voordeel dat de berij der in het algemeen droog zit. Uiteraard is de Solo-fiets een zeer milieu-vriende lijk vervoermiddel. Enige maanden geleden reageerde het gemeentebestuur nog afwijzend op de uitnodiging om bij wijze van experi ment deel te nemen aan het project, o.a. vanwege de kosten (50.000 gulden). De werkgroep geeft het College nu in over weging een aantal fietsen aan te schaf fen of dat door belangstellende ambte naren te laten doen in het kader van een "privé-project", zoals eeder met de per- sonal computers gebeurde. Hoewel de kleuren en modellen wisselen blijft ons doel hetzelfde: een zaak vol sprankelendè betaalbare mode en ac- cessoires die klasse uit stralen. Graag tot ziens Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder accessoires en Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 M)j The New Giant Suzuki Alto CD, met sublieme Sony radio/CD-spclcr. zie onze adv. op pag. 28 Birkstraat 105,3 /68 HD Soest |:|d«JHIH,M,IIM BEZORGSERVICE VOOR GOEDEREN TOT 25 KG. PER PAKKET Wij begeleiden Uw pakket vlug en voordelig SPARRENLAAN 4 - 3768 BG SOEST ketten, een ontwikkeling die voorna melijk wordt veroorzaakt door het toe nemend gebruik van de giromaat. Vol gens de prognoses zal het aantal post bank-handelingen in de komende twee jaar dalen met 40 waardoor lande lijk zo'n 1700 banen komen te verval len. De PTT probeert dat verlies overi gens te compenseren door het opzetten van nieuwe diensten (distributie OV- jaarkaart, Postbank-reisverzekeringen, etc.). De geboorte van een tweeling is wel iswaar geen zeldzaam, maar toch ook geen alledaags verschijnsel. Daarom had de opgetogen jonge va der - een bewoner van de Schaep- manstraat - zaterdag uiting gegeven aan zijn vreugde door in zijn voor tuintje een kinderwiegje neer te zet ten, compleet met ooievaar en twee poppenbaby's. Op die manier zou den buurtbewoners en voorbijgan gers kunnen meedelen in het jonge geluk. Helaas moest hij al gauw on dervinden dat andere mensen zich daar niets van aantrokken: de pop pen-tweeling bleek door onbeken den te zijn meegenomen... 'Veel bedrijfruimte vrij door vertrek Foxboro' De milieuvereniging 'Soestdijk geen Stankwijk' vindt dat er geen overtui gende redenen zijn om een stuk na tuurgebied, grenzend aan het bos, op te offeren voor een tweede industrie gebied, Nieuwe Gracht II. Volgens hen is Nieuwe Gracht I nog lang niet vol, zeker niet nu, behalve bij de voormali ge Coca Cola-fabrieken, ook bij de Foxboro een aanzienlijk stuk bedrijfs- grond vrijkomt. Zij schrijven dit in een brief aan Gedeputeerde Staten, naar aanleiding van de provinciële nota 'De toekomst getekend'. In tegenstelling tot eerdere berichten kan men zich niet eerder dan half no vember bij het gemeentelijk INFOr- matiecentrum inschrijven voor een woning in het nieuwe plan Klein En gendaal. In dat plan worden in eerste instantie 8 premie-A en 8 premie C-koopwo- ningen gebouwd. De tekeningen kan men echter al inzien bij het Infocen trum (hal gemeentehuis). Volgens de milieuvereniging moet de provincie, die in de nota voor regionale ruimtelijke ordening 'De toekomst ge tekend' onder meer het belang van het behoud van de Heuvelrug onder streept, zich inspannen om natuurge bieden met een grote cultuurhistorische waarde als Nieuwe Gracht II, te behou den. Soestdijk geen Stankwijk vindt in deze nota een aantal punten die hen 'uit het hart gegrepen zijn' en die volgens hen in beleid moet worden omgezet. Zo springen zij direct in op de opmerking in de nota dat 'de toekomst van de Heuvel rug niet slechts vanwege de natuurlijke en recreatieve kwaliteiten zelf van be lang is maar ook een rol speelt in het te- eenaaan van de verstedelijking'. GS schrijven een verdere versnippering of aantasting ongewenst te vinden. Soestdijk geen Stankwijk wil daarom dat de provincie vergunningen en toe stemmingen die deze visie doorkruisen, weigert. Volgens de milieuvereniging heeft het gebied dat de bestemming Nieuwe Gracht II heeft gekregen, een zeer grote natuurlijke waarde en dient het om zijn gaafheid, zeldzaamheid en cultuurhistorische betekenis als natuur gebied behouden blijven. De weekmarkt die elke donderdag aan de Weegbreestraat wordt gehouden is dringend toe aan een andere lokatie. Dat hebben de ondernemers het ge meentebestuur onlangs nog eens dui delijk gemaakt. Zelf voelen ze het meest voor verplaatsing van de markt naar Soest-Zuid, het parkeerterrein bij de Zuidpromenade. Het College van B. W. heeft daartegenover het alternatief genoemd van een verplaat sing naar het grote parkeerterrein voor de eerste 7-hoog flat aan de Smitsweg, vlak bij de Weegbreestraat en dus bij de huidige lokatie. Over de gewenste plek voor de week markt wordt in Soest al jarenlang gedis cussieerd. De ondernemers zijn niet erg 1 e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland. Gemakkelijk te bereiden in vele variaties. Gratis receptenboekje. visspecialiteiten van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155-J5288 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 gelukkig met de huidige lokatie aan de Weegbreestraat, "een pijpenla", waar ze met name te lijden hebben van de wind en de tocht. Vroeger werd de markt gehouden op het terrein achter het VVV-kantoor (naast het hoofd postkantoor van Soest) aan de Steen hoffstraat. In de aanloop naar de nieuw bouw van het gemeentehuis aan de Dal- weg is ook die lokatie wel eens serieus naar voren gebracht, maar uiteindelijk bleek het plein te klein om alle kramen te kunnen herbergen. Tijdens het periodiek overleg van het College met de marktcommissie is de lokatiekeuze opnieuw aan de orde ge weest, deelde burgemeester De Widt vorige week aan de pers mee. De koop lieden zijn akkoord met de voorgeno men verhoging van de marktgelden met 2,2 al wordt de prijs in Soest - in ver gelijking met andere gemeenten - rela tief hoog gevonden. In de afgelopen ja ren is er op de exploitatiekosten van de markt al flink bezuinigd. De suggestie (vanuit de gemeenteraad) om de marktmeester een paar uur minder te laten "draaien" werd door de kooplui eenparig van de hand gewezen. De lokatie aan de Zuidpromenade heeft de uitgesproken voorkeur van de ondernemers. Afgesproken is nu dat de marktcommissie een schriftelijk ver zoek om de markt daarheen te verplaat sen zal indienen en dat het gemeentebe stuur de mogelijkheden van beide loka- ties nader zal onderzoeken. Zie onze advertentie op pagina 20! SILVER STAR VIDEO C.D. Dillenburglaan 12 - Soest Telefoon 02155 - 1 23 40 Foto: Goos van der Wilt. Achteraf is niemand er erg gelukkig mee, maar effect had het wél. De wijze waarop de belangstelling van de bewo ners van Soest-Zuid, Soest-Midden en Soestduinen was gewekt voor het "praten met B. W.", vorige week in de Rank, zorgde voor een massale op komst en een pittige discussie. De stel lingen die het gemeentebestuur via de pers had verspreid misten hun provo cerende uitwerking niet: er zaten meer dan 200 mensen in de zaal. "Schrik en verbijstering" hadden bij voorbeeld de bewoners van de Barto- lottilaan en de Van Beuningenlaan be vangen bij het vernemen van de "plan nen" voor woningbouw in de belenden de bossen. Anderen waren zich een hoedje geschrokken van "voornemens" om het Kortend te bebouwen, of de Paardenkamp, of om van de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan (van het Gil de) een permanent evenemententerrein te maken, of om nu eindelijk de weg- Een onderwerp dat de Soester ge moederen de laatste maanden soms tot bijna het kookpunt heeft verhit, is het verkeer. Bewoners van diverse straten zijn herhaalde malen te hoop gelopen tegen verkeersmaat regelen die het gemeentebestuur (soms onverwacht, wat niet hetzelf de is als onaangekondigd) invoerde. Sommigen zijn kort in hun oordeel: een wanbeleid! In Soestand, de praatshow die aan staande vrijdagavond (5 oktober) zijn wedergeboorte beleeft in de gro te zaal van C-drie, staat de "ver- keerskwestie" cent raai. Is het echt zo'n puinhoop in Soest als de actie groepen willen doen geloven? En kan het allemaal nog wel goed ko men? Wat mogen we en wat kunnen we verwachten van een totaal nieuw verkeersbeleidsplan? Van diverse actiegroepen die de laatste tijd in Soest als paddestoelen uit de grond zijn gerezen zijn verte genwoordigers uitgenodigd. De plaatselijke politiek is present in de persoon van de raadsleden Wil Ste kelenburg (PvdA) en Gerrit Lee- flang (Gemeentebelangen). Daar naast is een uitnodiging gegaan naar het bureau Zandvoort, door de ge meente Soest ingehuurd voor het opstellen van een verkeersbeleids plan waarnaar door velen met hoop en door anderen met vrees wordt uit gekeken. Een ander onderwerp dat in deze nieuwe "Soestand" aan de orde komt is de "illegale" aanleg van een particulier park in de polder achter de Stadhouderslaan, waarop eige naar W. van de Pol een toelichting geeft. Met Henk Lokman, programma-di recteur van de lokale omroep, wordt in de VIP-room gesproken over de eerste ervaringen met Radio Soest en het luistervolk van Soest. Zoals altijd wordt "Soestand" ook nu weer opgeluisterd met een stukje swingende muziek door de huisband "Soesjun", onder leiding van Joop van Tol. Daarnaast kunnen mu ziekliefhebbers genieten van het op treden van de uit Israël afkomstige Yigal Zimmermann, violist en diri gent (o.a. van het Radio Omroep orkest). "Soestand" wordt gepresenteerd door de Soester journalisten Jaap Lode- wijks, Joyce Schreuder en Aad Post. Produktie en regie zijn in handen van C-drie's Irma Kramer. Het program ma begint om precies half negen. De toegang is gratis! De bijdrage voor de Soester burger aan de afvalverwerking zal met ingang van 1991 fors stijgen. Er staat de be volking een verhoging van minimaal zeven procent te wachten. VVD en CDA vreesden zelfs dat de verhoging nog te positief was inge schat. Zij denken dat zeven procent absoluut onhaalbaar is en dat de be volking straks zelfs tien procent meer zal moeten gaan betalen voor het ver werken van het (gescheiden) afval. Dit werd bekend tijdens de vaststelling van de begroting voor de commissie mi lieu. De verhoging van de bijdrage heeft te maken met de stijging in vervoers- en verwerkingskosten waarmee de AVR in 1991 te kampen krijgt. Om de kosten- steiging op te vangen is een verhoging noodzakelijk. GPV/RPF/SGP-raadslid Wiebe Mei lof vond dat de gemeente meer aan dacht moet besteden aan afvalvermin- dering. Om bedrijven te stimuleren de afvalstroom te verminderen zou de ge meente volgens hem een Groenprijs in moeten stellen, voor het bedrijf dat het minste afvalvormend verpakkingsma teriaal produceert. Leidje Tomassen van Progressief Soest, al jaren voor vechtster van de instelling van een der gelijke beloning, sloot zich enthousiast bij dat idee aan. Wethouder Mieke Swinkels bracht naar voren dat ook wordt nagedacht over in dividualisering van afvalstoffenheffing. Wie meer afval produceert, zou dan ook meer heffing moeten betalen. In een heel pril stadium zijn bovendien de ideeën om in de diverse wijken van Soest zogenaamde 'milieuwinkeltjes' te creëren, waar de Soester bevolking af val zoals lompen, papier, plastic en blik dicht bij de deur gescheiden kan inleve ren. herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest De Rank was afgeladen met burgers die met B. W. nog wel een appeltje wil den schillen. om-de-noord maar eens aan te leggen, of de Vondellaan voorgoed op te offe ren aan het snelverkeer door een tunnel bij Soest-Zuid aan te leggen, en zo nog een stuk of wat hoogst omstreden Soes ter "kwesties", die elk op zichzelf al een hele discussie-avond waard zouden zijn. Dat veel burgers de opgeworpen stellin gen hoogst serieus hadden opgevat bleek wel uit het rijtje sprekers dat "ge laden" voor de microfoon plaatsnam - sommigen namens tientallen mede-be woners - en in korte of langere bewoor dingen duidelijk maakten dat ze zich beetgenomen voelden. Sommigen gin gen zeer uitvoerig in op de in bestem mingsplannen vastgelegde voorwaar den, waaraan het gemeentebestuur zich onverkort diende te houden; anderen verklaarden zich "mordicus" tegen ook maar elke denkbare aanslag op de na tuurgebieden (en vooral hun woonge not). Centraal in de door de provocerende stellingen uitgelokte discussie stond niettemin de vraag waarmee het Soester gemeentebestuur - en daarmee ook de gehele bevolking - de komende jaren nog de handen vol zal hebben: consoli deren of groeien? "De bedoeling van de gepubliceerde vragen is dat ze prikke len," probeerde burgemeester De Widt nog aan het begin van de discussie. Dat klopte, zoals hij uil de zaal ten antwoord kreeg: "Ze prikkelen zéér!" Tussendoor klonken o.a. protesten te gen de "vernieling van de Eng" en de te loorgang van de LTS, een bescheiden verzoek om repetitieruimte voor het Soester Muziek Gezelschap, een drin gende smeekbede voor een oversteek plaats aan de Birkstraat, ter hoogte van de Bartolottilaan, de aanleg van ver- vervolg: zie pagina 3 Meer informatie op pagina 6. Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 GEBRADEN RUNDERROSBIEF 100 Gram GEBRADEN FRIKANDO GOLDBERG ROOM-SCHEPIJS 1 liter VARKENS HAASJE van 2.29 100 GRAM voor BELEGEN GOUD SE KAAS/Textiel- bon gratis T.W.V. 50 CT. 100 GRAP Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1990 | | pagina 1