:"ND] EN?i i 'ju, SEE AND BE SEEN DONCHl maSssmt Systeem Peuterspeelzalen Soest luiden noodklok over enorme wachtlijsten „oto: Morgen laatste aktie Kenteken Graveren in Hartje-Zuid in S: UW PARTY OF VERGADERING 15 Jaar Openbare Basisschool Overhees Kinderpret en Stimulans in winkelcentrum Hartje-Zuid Loodgieterswerk 5ELKRANT :rm. AOES^ SOESTER door Arie A.N.B.O. Awande,aar IS JARIG 'Probleem met wat meer subsidie op te lossen Kledingbeurs bij 'Pippeloentje' Kledingbeurs bij 'De Ukkepuk' Postzegel/muntenbeurs Soest in beroep tegen ontgronding Grote stijging autodiefstal in 1990:13% Ballonnenspektakel op de Willaertstraat Slagerij de Bruin naar Soest-Zuid Rommelmarkt Soesterberg Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)- 1 3014 staalkaart, n Soest. VB Hilversum PAGINA 22 i pensioen advies- j 'Paarkonstruktie :nd hoog en - mgt op uw spaar- I Jement van ons F. 50,- per maand. 1 WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 23 ekens inclusief spaties Het is minder dan een eeuw geleden dat het merendeel van de ouderen, wanneer men niet meer tot werken in staat was, noodgedwongen was aange wezen op maatschappelijk hulpbe toon, armenzorg, de opbrengst van het kerkzakje. Wie om gezondheidsredenen niet voor zichzelf kon zorgen kwam terecht in het bejaardentehuis of mocht in het gunstigste geval bij de kinderen inwo nen. Genadebrood van uiteenlopend ka rakter voor een leven lang sappelen, ploeteren, de kost verdienen. Dat was toen. Na Wereldoorlog II ontdekte de maat schappij dat ouderen ook mensen zijn, zelfs wanneer ze om uiteenlopende re denen niet meer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. De A.O.W., het Staatspensioen voor iedere Nederlandse senior werd inge voerd, in de loop der jaren aangevuld met tal van andere voorzieningen. De eerste generatie ouderen die ervan profiteerde reageerde verschillend. Er waren er die de A.O.W. als een mo derne voortzetting van de bedeling za gen. Er is tijd, veel tijd voor nodig ge weest deze categorie duidelijk te ma ken dat A.O.W. geen gunst is maar een recht. Vandaag bestaan daarover geen com plexen meer. Het tegendeel is eerder waar. Steeds kritischer wordt de op stelling van ouderen in relatie tot mid delen en voorzieningen die door 's Rijks en Gemeentelijke overheid wor den aangereikt. Ouderen blijken, ondanks hun ver gevorderde leeftijd, in staat te zijn een vuist te maken. De in Soest gevestigde organisaties van en voor ouderen te weten: de A.N.B.O. - de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen -de K.B.O. - de Katholieke Bond van en voor Ouderen -, de P.C.B.O. - de Protestants Christelijke Ouderen Bond - maken stuk voor stuk deel uit van landelijke proefessionele belangengroeperingen die leven en welzijn van ouderen in de vaandels hebben geschreven. De vuist die er, niet zelden in een drachtige samenwerking, wordt ge maakt kan met geen mogelijkheid meer over het hoofd worden gezien. Te danken aan pioniers die tot de wor- tels van deze organisaties kunnen wor den gerekend. Bewogen, strijdlustige mensen die voor eens en altijd wilden afrekenen met een ouderenzorg die model stond voor hoe het in ieder ge val niet moet. Daartoe rekent Arie de mannen van het eerste uur die de Soester ANBO hebben gemaakt tot wat het nu is. Een strijdbare organisatie met mensen als Barend Blom, Joop Hoppenbrouwers en Piet Roos als bestuurders van de ja ren negentig. Vrijdag 12 oktober heeft de in Soest ruim 1000 leden tellende ANBO iets te vieren. Opgericht in 1955 viert men die dag, met o.a. een feestelijke recep tie, het 35-jarig bestaan van de Soester ANBO-afdeling. Beste mensen, dat is geen kleinigheid. Ouderen leren lopen, zelfbewust ma ken, evenals bij kleuters een langdurig proces met vallen en steeds maar weer opstaan. De ANBO Soest heeft 't gehaald. Is recht overeind gebleven en is naar de gemeentelijke overheid een veel be luisterde spreekbuis. Dat ouderen zich via hun organisaties steeds krachtiger laten horen wordt steeds meer een noodzaak. Jaar na jaar wordt hun aantal groter, terwijl de AOW als basis minimum in komen steeds meer op de tocht komt te staan. Sterker nog: armenzorg komt weer om de hoek kijken. God betert Wim Kok, de vroegere vak bondsman, tegenwoordig vice-pre- mier en Minister van Financiën, pres teert het om de inkomensachteruit gang van een categorie ouderen met de a.s. Kerst af te doen met een eenmalige fooi van f 50,-. "Samen op weg", het blad van de ANBO schrijft daar te recht over: "Wim Kok verkleed als Scrooge, de bekende vrek uit het kerst verhaal van Dickens, met een mager kerstpakket en de groeten van het ka binet". Ook plaatselijk is het wat de zeggen schap van ouderen betreft allerminst rozegeur en maneschijn. Het eindelo ze gehakketak binnen de SWOS - Stichting Welzijn Ouderen Soest - is daarvan het meest aansprekend voor beeld, terwijl de tot nu toe aangereikte middelen en voorzieningen voor oude ren in Soest allerminst het predikaat "compleet" verdienen. Blijft over de vraag of drie afzonderlij ke organisaties van en voor ouderen daarin verandering, verbetering kun nen brengen. Wat Arie betreft, hij gelooft daarin. Ieder nestje heeft z'n eigen luchtje. Dat geldt voor Ajax en Feijenoord, Voor SEC en Soest en zeker voor orga nisaties die, wat hun leden betreft, re laties onderhouden met een bepaalde politieke c.q. kerkelijke signatuur. De neutrale ANBO, de katholieke K.B.O. en de protestants-christelijke PCOB verdienen alle lof voor de wijze waarop zij de belangen van ouderen in Soest behartigen. Dat de oudste, de ANBO, qua leeftijd voorop loopt gaat straks terecht ge vierd worden. Wat Arie betreft: Van Harte. ARIE WANDELAAR Op zaterdag 13 oktober organiseert de peuterspeelzaal "Pippeloentje" aan de Smitsweg 311 (wijkcentrum Soester- veen) een grote kledingbeurs voor kin derkleding (maten 56 t/m 176), posi tiekleding, speelgoed en baby-artike len. Wie daarvoor spullen beschikbaar heeft is welkom. De kleding moet schoon, heel en gestreken worden ingeleverd; ook de baby-artikelen en het speelgoed dienen heel en compleet te zijn. Van de opbrengst is de helft voor degene die het inlevert, de andere helft (maximaal 15 gulden) voor de speelzaal. Inleveren kan op vrijdag 12 oktober van 19.15 tot 21.00 uur. De verkoop vindt plaats op zaterdag 13 oktober van 10.00 tot 12.00 uur. (Afrekenen en op halen: zaterdag van 14.00 tot 14.30 uur; anders komen spullen en geld ten goede aan de speelzaal.) effnemy Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 "Het is heel erg jammer, vooral omdat het hele probleem met wat meer subsi die vrij gemakkelijk op te lossen is. Nu moeten we steeds vaker nee verkopen aan ouders die hun kinderen willen opgeven of dat al een tijd geleden heb ben gedaan. Dat is niet alleen verve lend voor de ouders, maar ook heel triest voor de kinderen." Dat zeggen Lydia Meijer, Joke Even huis en Lydia Houtman, resp. de leid sters en de "opnamemoeder" van de peuterspeelzaal "De Woelwaters" aan de Beetzlaan. Daar doet zich, evenals bij de meeste andere speelzalen van de stichting, het probleem van de lange wachtlijst zeer sterk gevoelen. Op dit moment staan er al 17 kinderen inge schreven die volgens hun leeftijd allang in aanmerking komen (2,5 tot 4 jaar), maar die er eenvoudig niet terecht kun nen. Daarnaast zijn er maar liefst 35 kinderen jonger dan 2,5 jaar, voor wie binnen afzienbare tijd geen plaats is, hoewel hun ouders ze al geruime tijd geleden hebben opgegeven, De situatie bij de andere speelzalen is nauwelijks rooskleuriger, soms zelfs schrijnender. Bij het Kwetternest in Overhees staan 36 kinderen op de wachtlijst, die eigenlijk allang een plaatsje hadden moeten hebben, en er zijn er nog eens 73 in aantocht. Bij de Bron (Klaarwater) telt de lijst 87 na men. Ook bij de Ukkepuk (Soest- Zuid), Dikkie Dik (de Eng) en Pippe loentje (Smitsveen) kampt men in meerdere of mindere mate met hetzelf de probleem, fn Soesterberg (de Prut- telpot) staan per 1 oktober 29 kinderen te dringen om een plekje. Al te oud En dan zijn er inmiddels al heel wat ou ders die, afgaande op de berichten, niet eens meer de moeite nemen om hun kind op te geven. Van andere kinderen staat nu al vast dat ze, als ze straks aan de beurt komen, al te oud zullen zijn voor de speelzaal en rechtstreeks naar de basisschool moeten. Daarvoor heb ben ouders dan soms eindeloos geduld opgebracht, in de hoop dat er voor hun kind ook een plekje zou vrijkomen. Bij sommige peuterspeelzalen melden zich ouders die bij andere geen kans maken; ook zij worden teleurgesteld, net als degenen die hun kind bijvoor beeld al opgaven toen het nog maar an derhalf was, in de gerechtvaardigde verwachting dat er tegen die tijd wel plaats zou zijn. Van andere ouders is bekend dat ze intussen buiten Soest op zoek zijn naar een plekje waar hun kind met leeftijdgenootjes kan omgaan. Een van de oorzaken is de toegenomen belangstelling van ouders voor deze vorm van kinderopvang. Het valt in elk geval niet aan te nemen dat in Soest een explosieve groei van de bevolking heeft plaatsgevonden. In zekere zin dreigen de peuterspeelzalen dan ook het slacht offer te worden van hun eigen succes. Ruimte genoeg Bij de meeste peuterspeelzalen is er in feite nog ruimte genoeg om een groot deel van de wachtende kinderen toch op te vangen. Bij de Woelwaters zijn bijvoorbeeld nog twee middagen be schikbaar en ook de andere speelzalen hebben dagdelen over. Als die gebruikt konden worden zou het probleem al voor een belangrijk deel zijn opgelost. De leidsters willen wel, maar er is één probleem: het geld daarvoor ontbreekt. "Als de gemeente maar een luttel be drag méér zou willen uittrekken voor subsidie, dan waren we al goeddeels uit de problemen," aldus de dames van de Woelwaters. "In ons geval zou het niet meer dan 2000 a 2500 gulden kosten." De gemeente legt nu jaarlijks zo'n 160.000 gulden bij het peuterspeelzaal- werk. Het stichtingsbestuur heeft on langs een verhoging met 18.000 gulden aangevraagd, maar het gemeentebe stuur heeft als voorwaarde gesteld dat de speelzalen op de Eng en in het Smits veen daarvan bij voorrang moeten pro fiteren. "Dat lost onze problemen dus niet op," aldus de leidsters van de Woelwaters. Zonde Extra schrijnend is dat de peuterspeel zalen inmiddels beschikken over fraai opgeknapte accommodaties. "Die wor den nu een te groot aantal dagdelen niet gebruikt, en dat is niet alleen waanzin, maar ook zonde. De kinderen zijn er, alleen het geld niet." Volgens de leid sters dreigt er dan ook een onhoudbare situatie te ontstaan. De ouders raken steeds meer overtuigd van het nut van de speelzaal, ook omdat kinderen die daar hebben leren omgaan met leeftijd genootjes het op de basisschool in het algemeen veel beter "doen" en op straat spelen al nauwelijks meer tot de moge lijkheden behoort, maar de beschik baarheid van de speelzalen houdt geen gelijke tred met de groeiende belang stelling. "Het is eigenlijk absurd dat je je kind al zo lang van tevoren moet opge ven. Daar denkt een moeder toch niet aan als haar kind 1 jaar is... Er zijn veel kinderen die echt toe zijn aan een plaatsje op de speelzaal, maar je kunt de ouders niets beloven." Tot dusver is er van gemeentezijde nau welijks blijk gegeven van begrip voor de situatie, vinden de leidsters. "We heb ben steeds meer de neiging om klagen de ouders door te verwijzen naar de ge meente, omdat wij er immers ook niets aan kunnen doen." De stichting peuter speelzalen is van plan een dezer dagen - rondom de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad - nog eens flink aan de bel te trekken. Of de politiek dan wel een gewillig oor voor de problemen zal hebben moet nog worden afgewacht. Op zaterdag 6 oktober a.s. organiseert de peuterspeelzaal "De Ukkepuk", Duinweg 21, een beurs voor kinderkle ding, positiekleding, speelgoed en ba by-artikelen (ledikantjes, kinderwa gens, etc.) Inleveren vrijdag 5 oktober 19.30-21.00 uur. Verkoop zaterdag 6 oktober 10.00-11.30 uur. Afrekenen zaterdag 13.30-14.00 uur. Van de op brengst is 50 (maximaal 15 gulden) voor de speelzaal. De artikelen dienen schoon ingeleverd te worden. De eerstvolgende Zeister postzegel- en muntenbeurs wordt gehouden op zater dag 13 oktober, van 10.00 tot 16.00 uur, in de kantine van de Zinzendorff-Ma- vo, vlakbij het Zeister slot. Voor elke 50e bezoeker ligt een verrassing klaar. Burgemeester en Wethouders zijn on langs bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de voorgenomen ont gronding op het domeinen-terrein in Soesterberg, waar een opslagplaats ver nieuwd moet worden. De provincie had daartoe in juni een vergunning ver leend. Soest is het daarmee niet eens, in de eerste plaats omdat er eerst een on derzoek zou moeten plaatsvinden naar eventuele bodemverontreiniging en in de tweede plaats omdat het het plan be schouwt als een aantasting van de land schappelijke en natuurwetenschappe lijke waarde van het gebied. Je ogen zijn gezichtsbepa lend. Of we het nu hebben over zien of over gezien worden Daarom verdienen ze profes sionele aandacht en het mon tuur van je dromen. Dus ga je naar Donker. Daar vind je doorgewinterde optiek specialisten. de modernste oog- meet-appararuur en een bekeken collectie monturen. Je gaat naar huis met een scherpe blik op de wereld en het uiterlijk dat daarbij hoort. Voor op T werk. 't avondje uit of waar je het avontuur ook beleeft. Zien en gezien worden begint bij Donker. BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30, 3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 "Zo'n verjaardag mogen ze van mij wel elk jaar vieren", riep een enthou siaste leerling afgelopen vrijdag tij dens de viering van het 15-jarig be staan van de school. Voor dat enthou siasme was alle reden want het was een heel gezellig kinderfeest op Overhees, In september 1975 begon men in een noodlokaal aan de Weégbreestraat en in een zaal van de Openbare Biblio theek. In het voorjaar van 1976 betrok de school zijn huidige huisvesting, het scholencomplex Overhees aan de Wil- laertstraat. Vrijdag werd dat door de 230 leerlingen en de leerkrachten ge vierd. De dag oegon met het hijsen van de vlag en na het gezamenlijk aftellen van "Tien, negen, acht..." gingen zo'n 240 ballonnen met naamkaartjes de lucht in. Daarna trokken de leerlingen in groe pen onder begeleiding van enthousiaste ouders de wijk in op Vossejacht. En wat is er leuker dan meester Gérard terug te vinden onder een auto als monteur of juf Helen als bejaard vrouwtje in de Vij verhof of juf Marieke als dierenverzorg ster bij de Kinderboerderij! Hé, is die visser onder die grote zuidwester soms meester Gerrit? Ja, hoor! En juf Marjan Foto: Goos van der Wilt. staat daar toch als glazenwaster bij C-drie op een trapje? Na terugkomst op school stond er een door de ouderraad verzorgde brood maaltijd. De broodjes en krentenbollen gingen er best in na zo'n lange speur tocht. In de theaterzaal van C-drie werd de dag afgesloten met een optreden van de leuke vrouwelijke clown August, die wel zeer verliefd was op meester G...! Dat werd een heel plezierig uurtje en daarna ging de schoolbevolking van O.B.S. Overhees lekker thuis uitrusten van deze feestdag. Restaurant en Motel Het Witte Huis Ook voor dieetpatiënter en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl De Stichting had verder een groot spaar varken neergezet, waar men een gift in kon doen ten bate van de nieuwbouw aan de Birkstraat. Daarnaast kon het publiek loten kopen voor de Grote De aanwezigheid van Stichting Sti mulans, zaterdag 29 september, bleef niet onopgemerkt. Een groot aantal jeugdige bezoekers maakte dan ook van de gelegenheid gebruik om een gratis ritje op een pony te maken. Clubactie, waarbij prachtige prijzen te winnen zijn. Het bezoek van Stichting Stimulans aan het winkelcentrum was een tegenprestatie voorde financiële on dersteuning door winkelkring Hartje- Zuid. De meest recente gegevens laten zien dat de autodiefstal in 1990 fors is toe genomen: in de eerste zeven maanden van dit jaar zijn er maar liefst 13% meer auto's gestolen dan in dezelfde periode vorig jaar. Als dit cijfer de rest van dit jaar zich niet wijzigt, zullen er meer dan 28000 auto's "verdwijnen". Voor gebieden met een hoger risico zoals grote steden is dat geen prettig vooruitzicht. BOvendien is de kans dat een gestolen auto weer teruggevonden wordt, gedaald van 20% in 1982 naar 14% in 1988! Het lijkt daarom verstandig de auto te gen diefstal te gaan beveiligen. Kost baarheden laat je normaal gesproken nooit onbeheerd op straat staan. De au- towaarde vaak tienduizend of meerdere tienduizenden guldens) is daarop een uitzondering. Het is bekend dat de meeste aulosloten door "experts" vrij gemakkelijk geopend worden. In feite hebben de dieven het daarmee voor het uitkiezen. Daarom is het belangrijk dat UW auto voor hen minder aantrekke lijk wordt. Een auto die als het ware direkt weer doorverkocht kan worden heeft bij die ven de voorkeur. Daarom is in Enge land het Kenteken Graveren uitgevon- Binnen afzienbare tijd is de opening te verwachten van een nieuwe slagerij in Soest-Zuid. Aan de Soesterbergse- straat 55 komt een filiaal van de beken de keurslager J. de Bruin, van de Tam boerijn in Overhees. Hartje-Zuid krijgt daarmee weer een "eigen" slagerswin kel. In het pand was tot voor kort parfu merie Streuper gevestigd. VERKOOP VAN Woelwater-peuters: "Dames en heren - laat u dit grut voor de poort staan... Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten De Stichting R.K. Onderwijs Soester berg heeft van Burgemeester en Wet houders toestemming gekregen om op zaterdag 10 november tussen 10.00 en 13.00 uur een rommelmarkt te houden in de basisschool St. Carolus. den. Als immers in alle ruiten van de au to het kenteken gegraveerd staat is deze auto niet zomaar weer met een vals (ge stolen) kentekenbewijs te verkopen. Eerst zullen alle ruiten moeten worden vervangen. Een kostbare, tijdrovende en opvallende zaak. Dieven hebben daardoor een voorkeur voor niet gegra veerde auto's. Aanbevolen Vandaar dat Kenteken Graveren door de afdeling Voorkoming Misdrijven van de Politie en ook door de ANWB en de Verzekeringen wordt aanbevolen. Bij verlies van je papieren krijg je tegen woordig in Nederland altijd weer het zelfde kentekennummer terug! Dus als eigenaar krijg je er nooit problemen door. En bij verkoop krijgt de volgende eigenaar dezelfde papieren dus ook hij heeft er voordeel van. Deze week is er na de drukbezochte ak tie Kenteken Graveren in het begin van de zomer opnieuw (en voor de laatste keer dit jaar) een aktie Kenteken Gra veren. Automark, al vijf jaar specialist op dit gebied, graveert weer voor de schappelijke prijs van f 25,- met zijn professionele zandstraalapparatuur in enkele minuten Uw kenteken in ALLE ramen van Uw auto. Twee beschaafde waarschuwingsstickers voor de voor portieren zijn bij de prijs inbegrepen. Om de gravures 's avonds en bij slecht weer goed zichtbaar te maken wordt een speciale (de letters witmakende) re- flectielaag aanbevolen die (bij droog weer) voor f 10,- over het gegraveerde wordt aangebracht. Dus op donderdag kunt U voor het Kenteken Graveren op de parkeerplaats van Winkelcentrum Hartje-Zuid tussen 10.00 uur en half 6 terecht. U herkent Automark aan de gele outfit.

Soester Courant | 1990 | | pagina 23