Soest wil af van illegale bouw i r SOESA Weggebruikers op verkeersplein hebben voorrang WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 1e JAARGANG NO 2 Eind maken aan rechtsongelijkheid Sedereeen is welkom in milieu-educatief centrum De Kwekerij Waarom toch dat verkeersplein? Bekeuring voor foutparkeren op Raadhuisplein mm mm mm mm Begrotings behandeling Vraag en Antwoord Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 Uit de inhoud: pa.?"2: Groen'>cheer: naar een gif- vrij Soest 1991 °P begroting pag. 4: Aanpak veel voorkomende criminaliteit Met als voornaamste doel een eind te maken aan de rechtsongelijkheid heett net gemeentebestuur besloten tot het aanscherpen van het beleid ten aanzien van illegaal bouwen. Wethouder Jan Visser van ruimtelijke ordening heeft strenge en onherroepelijke maatregelen aangekondigd te gen inwoners die zonder vergunning bouwen. Voortaan zal men zich niet meer kunnen verschuilen achter verontschuldigingen als: - ik wist niet dat ik hier een vergunning voor nodig had; - het is maar voor tijdelijk; - het kan geen kwaad, niemand ziet het. Slechts een enkeling heeft de moed eerlijk te bekennen; Ik heb het ge woon geprobeerd. Het opheffen van de rechtsongelijk heid is noodzakelijk om te voorko men dat de situatie zou kunnen ont staan dat degene die alles volgens de regels wil doen, slechter af is dan ie mand die de regels aan z'n laars lapt, aldus de heer GHuttinga van de af deling ruimtelijke ordening en bouwzaken. Hij wijst erop met na druk op dat het de gemeente ernst is met de aanpak van illegale bouwac tiviteiten: op jaarbasis wordt thans ongeveer 100.000 besteed aan de opsoring, aanschrijvingen en af braak van clandestiene bouw. Huttinga legt er overigens de na druk op dat het absoluut niet zo is dat er vanaf nu niet meer met de ge meente valt te praten. Het tegendeel is juist het geval: het is de bedoeling dat iemand die wil gaan (ver)bou- wen en zelfs maar de geringste twij fel heeft of dat wel is toegestaan, eerst komt praten: "Het gemeente bestuur heeft open oog en oor voor Soest heeft straks een milieu-edu catief centrum. Op zaterdag 13 ok tober vericht wethouder mevrouw M. Swinkels van milieu de officiële opening van het milieu-educatief centrum "De Kwekerij" aan de Molenstraat 157, op het adres waar ook de gemeentelijke kweke rij is gevestigd. Voor het bijwonen van de feestelij ke opening met hapjes, drankjes, (live)muziek en informatie is iedere belangstellende welkom. Er ligt een attentie klaar gedurende de tijd dat "De Kwekerij" open huis houdt: 's middags van half vier tot half zes. elke situatie", zegt Huttinga. "Vis ser heeft gezegd: Als iemand al zon der vergunning is gaan bouwen, hoeft hij niet meer te komen om als nog te proberen toestemming te krijgen om door te gaan, maar wie wil gaan bouwen, zelfs waar dat misschien eigenlijk niet kan, moet toch altijd komen praten". Er kan immers sprake zijn van van schijnbaar overeenkomstige situa ties, die bij nadere beschouwing toch blijken te verschillen. "Juist door die (soms kleine) verschillen kun je je afvragen of in die situatie misschien iets zou kunnen wat el ders zeker niet is en zal worden toe gestaan. We willen als afdeling graag met de burgers meedenken. In het verleden heeft dat meer dan eens tot een voor beide partijen be vredigende oplossing geleid, bij voorbeeld bij aanpassingen aan en uitbreiding van een woning ten be hoeve van een gehandicapte. Huttinga is realist genoeg om te be seffen dat het ideaal van niet en ner gens meer bouwen zonder vergun ning wel nooit zal kunnen worden bereikt."Maar wel willen in ieder ge val de veronderstelling de wereld uit hebben dat wat illegaal gebouwd is toch wel blijft staan als heter een maal staat". Daartoe start de ge meente binnenkort een campagne om de bevolking over het aange scherpte beleid te informeren en al dus bij voorbaat te voorkomen dat nog iemand kan zeggen: "Ik wist niet dat ik hiervoor een bouwver gunning nodig had". Want, zegt hij, het moet voor eens en altijd goed duidelijk zijn: Voor nagenoeg elk bouwwerk is een vergunning nodig. Terugkijkend "met de ogen van nu" denkt Huttinga dat er in het verle den nogal eens wat met de mantel der liefde werd bedekt. "Iedereen kende iedereen en men vond het al lemaal wel goed. Dat is allang niet meer zo. Er ontstaat dan ook steeds vaker onvrede over illegale bouw, zowel bij de burgers als bij de ge meente. Er zijn in 't verleden scheve verhoudingen ontstaan, 't Gebeurt wel dat we bij mensen aan de deur komen die dan zeggen: Waarom mogen wij dit niet? Kijk eerst eens bij de buren!" Onder verantwoordelijkheid van de vorige wethouder van ruimtelijke ordening, Plomp, is de strengere aanpak in gang gezet; zijn opvolger Visser heeft er een nieuwe zet aan gegeven. Dat gevoegd bij het feit dat omwonenden wat sneller naar de gemeente stappen om dingen aan te geven, zal het nieuwe beleid naar verwachting zeker vruchten afwer pen. Een positieve ontwikkeling, vindt Huttinga, "wantje kunt niet iets wat verboden is door de vingers blijven zien". Ambtenaren hebben nu de bevoegdheid om ter plekke een ille gale bouw stil te leggen. Daarna wacht die ambtenaar een arbeidsin tensief karwei van het officieel aan schrijven tot en met de behandeling van het bezwaarschrift dat bijna al tijd op de aanschrijving volgt. Vroe ger liet de gemeente de mensen he lemaal uit-procederen voordat er eventueel werd opgetreden. Dan was men vaak al twee jaar verder en dan kon j e j e afvragen of iets nog wel moest worden afgebroken dat er al zolang stond... Dat was uiteraard een onbevredigende situatie. Daarom zal de gemeente niet meer, zoals in het verleden, de gehele be roepsprocedure afwachten. On middellijk na de beslissing op een bezwaarschrift treedt de gemeente op. Alleen een uitspraak door de voorzitter van de Afdeling Recht spraak van de Raad van State tot schorsing van de aanschrijving kan de gemeente hiervan weerhouden. Hierdoor kan de zaak in circa een halfjaar afgehandeld zijn. In verge lijking met de oude situatie kan nu van een "lik op stuk"-behandeling worden gesproken. "We hopen dat hiervan een preven tieve werking uitgaat. Afbreken kost de bouwer geld en als je de mensen in hun portemonnee treft, worden ze altijd wat voorzichtiger. Dat is zo als ze gepakt worden voor te hard rijden, en dat zal ook wel zo zijn als ze betrapt worden op illegale bouw. Als men dat eenmaal weet, is het gauw afgelopen". Omdat de verkeerssituatie op het verkeersplein Dalweg ter hoogte van het politiebureau en het ge meentehuis voor een aantal weg gebruikers nog problemen ople vert, deelt de afdeling verkeer van de gemeentepolitie het volgende mee: Alle bestuurders die het verkeers plein naderen, moeten voorrang verlenen aan de bestuurders die zich reeds op het plein bevinden. Vooral de automobilist moet er re kening mee houden, dat ook de fietser voorrang heeft op het plein. De laatste tijd worden steeds vaker verkeerspleinen aangelegd. Het gaat om pleinen van beperkte om vang. Het doel ervan is vooral om het doorgaande karakter van een weg te onderbreken, zoals ook op de Dalweg het geval is. Verwacht wordt dat door de noodzakelijke snelheidsvermindering van het ge motoriseerde verkeer een gunstige invloed heeft op de verkeersveilig heid. Alleen al de afgelopen twee jaar zijn om die reden in Neder land ongeveer vijftig verkeersplei nen aangelegd. Een veel gestelde vraag in Soest betreft het verkeersplein Dalweg nabij de afslag Raadhuisplein naar het gemeentehuis en het politiebu reau. Nu het verkeersplein al een paar maanden in gebruik is, kan worden vastgesteld dat het de meest veilige en vriendelijke toe gang tot beide openbare gebouwen blijkt te zijn, hetgeen van meet af de bedoeling was. Twee jaar geleden was onder de be stuurders en de ambtenaren nog de meest gestelde vraag: Hoe sluiten we de wegen naar het politiebureau, het gemeentehuis en later het zwembad en de polikliniek op de Dalweg aan? Tussen de Albert Cuyplaan en de Beukenlaan reden de auto's met volle snelheid de Dal weg op en af. Bij het politiebureau kon men alleen de Dalweg overste ken als er geen auto te zien was. Dat moest, als eenmaal ook het gemeen tehuis in gebruik was, voorkomen Het nieuwe gemeentehuis is nog maar nauwelijks in gebruik of de eerste parkeerproblemen hebben zich al voorgedaan op het Raad huisplein, de toegangsweg naar en het gedeelte voorlangs het ge meentehuis, ofschoon er langs de Dalweg-zijde voldoende parkeer ruimte is. De politie waarschuwt dan ook dat na een korte gewen ningsperiode voor de weggebrui kers, binnenkort verbaliserend zal worden opgetreden tegen parkee- rovertreders. De adjudant L. Rondhout wijst er op, dat het Raadhuisplein een openbare weg is, waarvoor de ge bruikelijke verkeersregels gelden. Dat is dus ook het geval ten aanzien van het parkeerverbod. Het is in middels al een paar keer voorgeko men dat automobilisten hun auto voor de hoofdingang parkeren of langs de weg naar de hoofdingang toe. Daarbij negeren ze de parkeer verbodsborden. Het parkeerverbod geldt voor het gehele plein, met uit zondering van de twee parkeer plaatsen voor invaliden. Indien alle parkeerplaatsen aan de Dalweg-zijde van het gemeentehuis bezet zijn, zal de automobilist moe ten uitwijken naar de achterzijde van het gemeentehuis. Dat geldt ook voor degenen die met de eigen Verkeersborden geven aan dat er een parkeerverbod geldt op het Raadhuisplein. Wie deze verbodsborden negeert, kan rekenen op een proces-verbaal. auto in een trouwstoet meerijden. Volgens adjudant Rondhout is het al eens voorgekomen dat een trouwstoet niet bij de ingang van het gemeentehuis kon komen omdat de (particuliere) auto's van een eerdere trouwpartij er geparkeerd stonden. "Het in- en uitstappen bij de ingang is wel toegestaan, maar direct daar na moet de auto op de daarvoor be stemde plaats bij het gemeentehuis worden geparkeerd", aldus adju dant Rondhout. Het is dus niet de bedoeling, zoals ook al is voorgeko men, dat de auto's op de parkeer ruimte bij het politiebureau worden neergezet. Die zijn uitsluitend be stemd voor bezoekers van het poli tiebureau. Dat staat trouwens dui delijk met borden aangegeven. Nu de open dagen zoveel belang stelling hebben getrokken en de meeste inwoners inmiddels het ge meentehuis weten te vinden en dus op de hoogte zijn van de (ver keerssituatie, zal de politie niet na laten om bij verkeersovertredingen bekeuringen te gaan uitdelen. worden. De snelheid van het au toverkeer moest flink worden terug gebracht. Van de mogelijke varianten is het verkeersplein gekozen. Hierbij is de voorrangsregeling aangepast aan de Europese norm: het verkeer op het plein heeft voorrang. Bij de aanpas sing van de Nederlandse verkeers regels aan de Europese zal dit voor alle verkeerspleinen gaan gelden. De sterke punten van het verkeers plein zijn: - een klein plein dwingt het verkeer om fors af te remmen; - het nemen van de bochten dwingt de automobilisten om goed op te letten; -de (brom)fietsers (langzaam ver keer) en de auto's (snelverkeer) hebben gelijke rechten; - als het verkeer later toeneemt door de ingebruikneming van het zwembad en de polikliniek, zal de verkeersafwikkeling ook soepel verlopen. Ondanks de kritiek functioneert de rotonde naar verwachting. Natuur lijk schrikken automobilisten nog wel eens van de scherpe bochten. De geringe snelheid voorkomt dan ernstige ongelukken. Het is wel zaak dat (brom)fietsers en auto's goed laten zien of ze het verkeers plein verlaten of erop blijven. Met het verkeersplein hebben het gemeentehuis en het politiebureau een vriendelijke ontsluiting. Als de toegang een in- en uitrit was ge weest, zou de situatie veel gevaarlij ker zijn. Er zijn nog wel auto's die in volle vaart de Dalweg op en af rij den, maar bij het verkeersplein moeten de bestuurders fors op de rem trappen. In volle vaart het plein nemen lukt in geen geval! De behandeling van de begroting 1991 wordt dit jaar gehouden op maandag 22 oktober, aanvang 19.00 uur, en op woensdag 24 okto ber, aanvang 14.00 uur. De woens dag-vergadering zal van 17.30 tot 18.30 uur worden onderbroken voor een gezamenlijke maaltijd. Zowel de begrotingsvergadering als de maaltijd worden dit jaar voor het eerst gehouden in het nieuwe gemeentehuis aan het Raadhuis plein. Zoals gebruikelijk wordt ernaar ge streefd aansluitend op de begro tingsvergadering op 24 oktober 's avonds de normale oktober-verga- dering van de gemeenteraad af te werken. Indien dit niet lukt, zal de vergadering worden voortgezet op donderdag 25 oktober om 19.30 uur. De agenda vermeldt de behande ling van de begroting 1991, meerja renbegroting 1991 tot en met 1994, en de nota van wijzigingen; het voorstel tot herziening van de belas- tinverordeningen als gevolg van de nieuwe Invorderingswet en wijzi ging van de gemeentewet, en het voorstel tot aanpassing van de tarie ven van diverse belastingen en rech ten. Tenslotte staat op de agenda het vaststellen van het welzij nsplan 1991-1994 en het jaarprogramma 1991. Wanneer er geïnteresseerden zijn die zijn die willen weten of de maan delijkse raadsagenda inderdaad op woensdagavond 24 oktober wordt afgewerkt, kunnen hierover die woensdag contact opnemen met het INFOrmatiecentrum, telefoon (02155) 93777. Omdat vooral de Staf Voorlichting dagelijks geconfronteerd wordt met een veelheid aan vragen over de meest uiteenlopende onderwer pen, is het de bedoeling in de maandelijks verschijnende voor lichtingskrant Op 't Hoogt een vraag- en antwoordrubriek op te nemen. Het gaat dan vooral om vragen waarop de antwoorden voor meer inwoners van belang zijn dan enkel voor de vragensteller. Vraag: Hoe kom ik te weten op wel ke uitkeringen ik recht heb? Antwoord: Iedereen die in Neder land woont, heeft recht op geld om van te leven. Als u bijvoorbeeld geen baan heeft en er is ook nie mand die voor u zorgt, heeft u bijna altijd recht op een uitkering. Er zijn verschillende uitkeringen, die door verschillende instanties worden ver strekt. Op welke uitkering u recht heeft, hangt af van uw persoonlijke situatie. Een duidelijk antwoord op de vraag kunt u krijgen bij bijvoorbeeld een contactpersoon bij de gemeentelij ke sociale dienst, de rechtswinkel, het Arbeidsbureau, de vakbond, ex-werkgever en de bedrijfsvereni ging. In alle gevallen geldt dat zij dan wel over de nodige gegevens moeten beschikken over uw eigen situatie. Een engherd: FLOPBORO Gehoord op de publieke tribune tijdens een raadsvergadering: "Geef mij maar politici op aan plakbiljetten. Je hoort ze niet en ze zijn gemakkelijk te verwijderen". De Kostverlorenweg na de com missievergadering verkeer: Verlo- renweg. Kampeerder van 't Nest begin sep tember: "Vrouw, er staat een oli fant in de tuin". Ambtenaar tegen een bezoeker die duidelijk uit is op een toezeg ging: "U moet goed begrijpen: Ik doe nooit een belofte, en die houd ik ook!" De nieuwe korpschef van de ge meentepolitie E. W. Schutzmann uit Heerenveen in De Gooi- en Eemlander: "Ik heb zoiets ge hoord dat Jan Visser nu wethouder Een Engherd: UKKESTUK Het Soester bedrijfsleven schonk het carillon. Gezien in het Soest Magazine -in beperkte oplage uitgebracht ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis- dit fo tootje met "bijpassend" bijschrift. Over zo'n cadeau kun je maar be ter niet hoog van de toren blazen, want om nu te zeggen dat er mu ziek in zit Godert van Colmjon in de Amers- foortse Courant: "Voor het dorps bestuur heeft Schrieke een in alle opzichten passende residentie ge- cre'éerd, waarin architectonische degelijkheid en persoonlijk karak ter hand in hand gaan en de ruim telijkheid en het natuurlijke groen van de omgeving voortreffelijk worden gereflecteerd". Dat zal elke bezoeker ook onmid dellijk hebben gedacht Kubussen als kunst. Gemakkelijk voor de gemeente. Heeft ze einde lijk een goede plek om de vuile was buiten te hangen Jelle Haanstra, de gemeentelijke archiefbeheerder: "De eerste maandag in het nieuwe raadhuis dronken we met z'n allen koffie in de kantine. Wat schetst mijn ver bazing toen ik daar een buurjon gen tegen het lijf liep die al jaren lang bij de gemeente werkt. Toch leuk om te weten wie je collega's zijn, nietwaar?" Kapper Roel Boers: "Ik maak het de gemeente nooit lastig en als ik op tijd m'n belasting betaal, maakt de gemeente het mij ook niet las tig"

Soester Courant | 1990 | | pagina 29