Soest is op weg naar een gifvrij groenbeheer Juiste alarmmelding is van essentieel belang In Soest geen problemen met nieuw alarmnummer 06-11 Indienen van verzoek is nodig voor kwijtschelding gemeentelijke belastingen Per bus naar gemeentehuis mm Medewerking van inwoners zeer welkom Avondopenstelling gemeentehuis ma- •k.:, Kingma: Minimumbeleid sterk stimuleren Iedereen is er wel mee bekend Subsidieregeling energiebesparende voorzieningen WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 30 Zoals op veel plaatsen in de gemeente duidelijk is te zien, behoort in Soest de chemische onkruidbestrijding nagenoeg tot het verleden. Toen de gemeenteraad in mei 1990 het besluit nam om uiterlijk met ingang van 1 januari 1991 zowel in het openbaar groen als op de verhardingen geen chemische bestrijdingsmiddelen meer te gebruiken, nam de gemeentelij ke afdeling groenbeheer -die al sinds 1987 een milieuvriendelijke vorm van groenbeheer toepaste dan in het verleden- nog drastischer besluit: ze stopte onmiddellijk met het inzetten van de gifspuit. Om de zaak niet uit de hand te laten lopen, worden de meest vervuilde plekken met behulp van een borstelmachine onkruidvrij gemaakt. De afdeling heeft inmiddels al enige ervaring opgedaan met de nieuwe vorm van groenbeheer. Gedurende de ontwikkeling van dit zeer loffelij ke streven zijn overigens een paar dingen duidelijk geworden, onder meer dat de medewerking van de burgerij eigenlijk onontbeerlijk is om het openbaar groen overal bin nen acceptabele perken te houden, en dat in een aantal specifieke situa ties de groenbeheerder echt geen andere keus wordt gelaten dan toch de spuit te hanteren. Daarvoor zal echter eerst de politiek groen licht moeten geven, aldus de heer P. G. Klandermans, hoofd van de afde ling groenbeheer. In de nieuwe situatie is inmiddels al wel duidelijk geworden, dat de ac ceptatie van de andere wijze van groenbeheer niet bij iedere burger even groot is. Dat verbaast de heer Klandermans niet: "Men is er in Soest aan gewend dat de gemeente een goed verzorgde aanblik heeft. De gemeente heeft altijd kwalitatief goede groenvoorzieningen gehad en mede daardoor haar gezicht ge kregen. Veel forensen zullen be wust voor Soest hebben gekozen omdat het aan zoveel voorwaarden voldoet. Daarbij zal de aankleding van de woonomgeving mede bepa lend zijn geweest". "Soest Natuurlijk" staat er op het gemeentelijke logo - en dat slaat ook op natuurbeheer. Toch kan nog niet iedereen waardering opbren gen voor de meer tolerante houding van de gemeente ten opzichte van het groen. De reacties die tot nu toe bij groenbeheer over het niet meer bestrijden van onkruid op de wegen zijn binnengekomen, zijn uitslui tend negatief geweest. "Dat komt, denk ik, door de scherpe overgang van de vorige, keurige situatie naar de toestand van nu". De heer Klandermans twijfelt er niet aan dat in feite iedereen voor stander is van het "aan de wilgen hangen" van de gifspuit, "maar hoe is het als het straks allemaal meer gaat kosten? Hoeveel zijn we dan bereid ervoor te betalen? Moet er een andere prioriteitenvolgorde ko men, moet het niveau van andere voorzieningen omlaag, of moeten de gemeentelijke belastingen om hoog? Een ander, beter en goedko per, alternatief is de medewerking van de burgers zelf. Zo'n duizend inwoners hebben al hun medewer king toegezegd en daarom de groe ne milieutegel in de stoep gekre gen". Overigens is het streven om ook in de nieuwe vorm van natuurbeheer zo budget-neutraal mogelijk uit te komen. In ieder geval mag het alle maal niet meer gaan kosten dan de oude beheerswijze. "Als het lukt, is er al sprake van winst, want door het niet gebruiken van chemische mid delen bewijzen we het milieu een grote dienst". De heer Klandermans vertrouwt er op dat de mensen na verloop van tijd enthousiast worden om op vrij willige basis mee te werken aan een groenbeheer zonder gifspuit. "Als dat gebeurt, zijn de mogelijkheden nog lang niet uitgeput", zegt hij. Hij denkt bijvoorbeeld aan het door een straat of buurt adopteren van bijvoorbeeld een straat, een plant soentje of een ander stukje open baar groen. "Als er mensen zijn die de bermen bijhouden door af en toe te schoffelen en de plantsoenen Met ingang van vrijdag 5 oktober er op de wekelijke koopavond ook het gemeentehuis weer geopend, van 19 tot 20 uur. Naast de afde ling burgerzaken en de afdeling huisvesting is ook het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raad huisplein open. Bij burgerzaken kan men onder meer terecht voor inlichtingen en verklaringen, zoals uittreksels uit het persoonsregister; bewijs van in leven zijn; verklaring omtrent het gedrag; legalisatie handtekening en het aanvragen van reispapieren en rijbewijs. schoonhouden, kunnen kostbare maatregelen achterwege blijven. Dit zou wel op basis van een door ons gegeven advies moeten gebeu ren", stelt hij vast. Hij voelt er veel voor de burgers te vragen zelf creatieve ideeën aan te dragen. "We moeten de mensen ook aansporen tot een stukje zelf werkzaamheid", zegt hij. Hij is er voorstander van een competitie element in te voeren; bijvoorbeeld als het erom gaat wie de mooiste straat heeft. Daar zou dan iets te genover moeten staan. Een vermel ding op het straatnaambord is een mogelijkheid, maar die geeft hij graag op voor een beter idee. Als het resultaat maar is dat de mensen zich vrijwillig inzetten voor een bij drage aan het milieubeheer. Als voorbeeld van de noodzaak om incidenteel toch nog wel eens che mische bestrijdingsmiddelen te ge bruiken, noemt de heer Klander mans met name nieuwe straten en wijkgroen, waar men in de pioniers fase bijna altijd met een onkruidex plosie te maken heeft, en situaties waarin de verkeersveiligheid in het geding is, bijvoorbeeld om te voor komen dat een klinkerbestrating omhoog komt. Reparatie daarvan kost meestal een veelvoud van het door spuiten voorkomen van die si tuatie. Verder zal men waarschijn lijk niet kunnen ontkomen aan het incidenteel hanteren van de gifspuit op de sportvelden om de grasmat kruidvrij te houden. Dat is noodza kelijk voor de bespeelbaarheid en bespelingsduur van de velden. Bij gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen zou tevoren gemeld kunnen worden waar, wanneer en waarom dat gebeurt. Daarnaast is het uiteraard van belang een zo mi lieuvriendelijk mogelijk middel te gebruiken. Nog voor het eind van dit jaar zal een notitie verschijnen over de problematiek van de on- kruidbeheersing. Maar voorop staat dat de natuurlij ke groei bijna overal een kans moet krijgen. In plantsoenen waar vroe ger preventief gespoten werd, wordt de bodem voortaan bedekt met een laag boomschors of houts nippers. De wilde planten die door dit natuurlijke cordon weten heen 'C Dit wordt niet gerekend tot de onaan vaardbare situaties. Integendeel, hier is sprake van aanvaardbaar onkruid. te breken, kunnen op de oude ma nier worden uitgetrokken. Het afschaffen van de bestrijdings middelen leidt, alle "handigheid jes" ten spijt, tot een wat lager on- derhoudsniveau, terwijl ook het beeld verandert. De natuur laat zich zonder gif nu eenmaal wat moeilij ker binnen de perken houden. Om mogelijke ergernis te voorkomen (maar wat de een onkruid vindt, is voor de ander een mooie plant!) zal de gemeentelijke afdeling groenbe heer op enkele drukbezochte en beeldbepalende plaatsen extra aan dacht besteden. Mede hierdoor zal er altijd sprake blijven van een groen Soest, en krijgt de slogan "Soest Natuurlijk" zelfs nog meer inhoud! Nu de gemeenten meer verant woordelijkheid krijgen op het ge bied van het verlenen van bijzon dere bijstand (meer beleidsvrij heid, iets meer geld) moet het mi nimumbeleid sterk worden gesti muleerd. Dat vindt PvdA-wethou- der Frans Kingma van sociale za ken. "Vooral ouderen moet erop gewezen worden meer gebruik te maken van de financiële mogelijk heden die er zijn. We hebben pas een nieuw boekje uitgegeven, 'Het Vragenboek, alles over de bijstand, en daar verwacht ik zeker reacties op. Vooral mensen die met ouderen werken, zouden hen een handrei king moeten doen om hen over de drempel te helpen. Dat geldt ook voor de werkers in de gezinszorg. Ik hoop dat meer mensen dan tot nu toe gebruik zullen maken van de mogelijkheden die er zijn op het ge bied van de bijzondere bijstand. Die mogelijkheden zijn er niet alleen voor mensen met een uitkering, maar voor alle mensen met een mi nimum-inkomen". Wethouder Kingma geeft toe dat er bij een aantal mensen een schroom bestaat om wat hun financien be treft "met de billen bloot" te moeten en dat ze daarom liever niet "van de bedeling" willen leven. "Het'is ook vervelend, al die vragen, maar er be staat nu eenmaal een aantal mini- mumregels waaraan men moet vol doen. Maar ik vind dat hen dat er niet van moet weerhouden bijzon dere bijstand aan te vragen. Ze zit ten immers al in de sores en bijvoor beeld het gebruikmaken van het recht op huursubsidie kan soms wel 100 tot 150 gulden in de maand meer opleveren die ze extra te be steden hebben. Het is dus echt de moeite waard". Een verkeerson veilige situatie op dit kruispunt door hoge en overhangende begroeiing. In zulke situaties is regelmatig groenbeheer noodzakelijk. "Als elke seconde telt" staat er op de sticker die werd uitgege ven bij de introductie van het nieuwe alarmnummer 06-11, in Soest nu ruim een jaar geleden. Dat duidt er al op, dat het mis bruik maken van dit nummer mensenlevens kan kosten. De coördinator van de 06-11 lijn in Soest, de heer J. Hartman, stelt dan ook met grote nadruk dat het nummer er inderdaad al leen is voor noodgevallen. "Wie voor niet spoedeisende zaken dit nummer belt, moet zich er van bewust zijn dat hij een lijn blokkeert. Dat kan in noodge vallen ernstige gevolgen heb ben". Voor bijvoorbeeld het in formeren naar of aangeven van gevonden voorwerpen dient dan ook het nummer 19444 te wor den gebruikt. Hoewel er in Soest nauwelijks problemen zijn geweest met het 06-11 nummer, is wel een paar keer de band afgeluisterd waar op alle gesprekken worden op genomen. "Daarbij is duidelijk geworden dat eventuele onvol komenheden hoofdzakelijk te wijten waren aan onvolledige meldingen, bijvoorbeeld door dat mensen te snel het gesprek afbraken zonder alle noodzake lijke gegevens te hebben door gegeven". Het is dan ook van groot belang dat men aan de in Hilversum of Utrecht gevestigde 06-11 alarmcentrale doorgeeft in wel ke gemeente men hulp nodig heeft, welke hulp (politie, brandweer of ambulance) en op welk adres (huisnummer en/of straat). "Een correcte melding zorgt ervoor, dat de hulpverle ning onmiddellijk op gang komt", aldus Hartman. "Dat scheelt kostbare seconden, mis schien net het verschil tussen le ven en dood". De alarmcentrale zelf is geen directe hulpverle ningsinstantie, maar fungeert als doorgeefluik. Soest heeft er tot nu toe geen slechte ervarin gen mee. Geruchten van gevallen waarin het niet allemaal goed zou zijn gegaan met het 06-11 nummer konden steeds worden ontze nuwd. "Het blijkt dan vaak dat wachten lang duurt", aldus Hartman. Weliswaar is ook in Soest de invoering van het nieuwe alarmnummer 06-11 voor politie, brandweer en ambulance niet helemaal vlekkeloos verlopen, maar volgens coördinator J. Hartman betroffen die pro bleempjes kinderziektes, die inmiddels allemaal zijn verholpen. De bur gerij is in korte tijd vertrouwd geraakt met het inmiddels landelijk inge voerde nummer. "Ik durf dan ook te stellen dat de bekendheid met 06-11 bijna honderd procent is","aldus Hartman. Het nieuwe landelijke alarmnum mer is een initiatief van het ministe rie van binnenlandse zaken. Aan de invoering ervan is jarenlang ge werkt. Het grootste voordeel van 06-11 is het feit, dat men waar ook in Nederland dit nummer kan bel len om een hulpverleningsinstantie in te schakelen. In het verleden zijn de talloze alarmnummers die per gemeente (of zelfs per wijk!) verschilden, aan heel wat vertraging in de hulpverlening schuldig ge weest. Niet alleen omdat buiten staanders het alarmnummer niet kenden van de gemeente waarin ze bij een noodgeval betrokken waren, maar ook omdat de inwoners zelf het nummer niet uit het hoofd ken den. In het gunstigste geval hadden ze het bij het telefoontoestel liggen. Let wel: vaak drie nummers, want politie, brandweer en ambulance hadden elk een eigen alarmnum mer. Dat is nu vervallen: alle hulp verleningsdiensten zijn te bereiken via 06-11. Bij de invoering van het nieuwe lan delijke alarmnummer heeft Soest zich gehouden aan de richtlijnen van binnenlandse zaken: het num mer 06-11 werd direct in gebruik genomen en er werd een intensieve voorlichtingscampagne gevoerd. Via de plaatselijke en regionale pers en de kabelkrant werden de inwo ners op het nieuwe alarmnummer attent gemaakt. Bovendien kreeg iedere telefoonabonnee een sticker met het nummer, en werden ook bij de entree van openbare gebouwen en op hulpverleningsvoertuigen van politie, brandweer en ambulance dienst stickers met het inmiddels in geburgerde nummer 06-11 aange bracht. Volgens Hartman is het vooral aan de voorlichtingscampagne te dan ken dat de gewenningsperiode be trekkelijk kort kon worden gehou den zodat de oude alarmnummers al snel buiten gebruik werden ge steld. Daarbij hebben zich geen pro blemen voorgedaan: "Tot op heden hebben we geen klachten gekregen dat het nieuwe systeem niet werkt", zegt Hartman. Overigens doet zich in Soest een si tuatie voor, die de invoering van 06- 11 bemoeilijkte, het feit namelijk dat de gemeente onder twee tele foondistricten valt: Hilversum en Utrecht. De alarmmeldingen uit Soest (waarvoor het kengetal met 021 begint) komen in Hilversum binnen, uit Soesterberg (kengetal- begin 034) in Utrecht. Dit geldt ook voor de nummers van de Soester abonnees die op het net van Amers foort (kengetal 033) zijn aangeslo ten. Na ruim een jaar 06-11 (in Soest in gevoerd in mei 1989, in Soesterberg een maand later) stelt Hartman te vreden vast: "Afgezien van een paar kleine incidenten hebben we er in Soest absoluut geen slechte ervarin gen mee". Om te voorkomen dat mensen door welke oorzaak dan ook in fi nanciële problemen komen dan wel om een bijdrage te leveren aan de oplossing ervan, biedt de invor- deringswet de mogelijkheid om ge hele of gedeeltelijke kwijtschel ding van belastingschulden te krij gen. Deze regeling geldt voor die gevallen, waarin de belastingschul- digde niet in staat is, anders dan met buitengewoon bezwaar, ge heel of gedeeltelijk aan zijn beta lingsverplichtingen te voldoen. Met "buitengewoon bezwaar" wordt bedoeld dat men niet vol doende geld heeft om de belasting schulden te betalen, terwijl ook op termijn geen zicht is op verbetering van deze situatie. Zij die van mening zijn dat ze, een opgelegde aanslag niet kunnen betalen, ook niet als er een betalingsregeling zou worden getroffen, kunnen een verzoek tot kwijtschelding indienen. Zij die dit jaar al eerder een verzoek om kwijtschelding hebben inge diend, behoeven dit nu niet op nieuw te doen. Uiteraard kan ook geen kwijtschelding worden ver leend voor aanslagen die nog niet zijn opgelegd. Voor de gemeentelijke belastingen beoordelen burgemeester en wet houders de verzoeken tot kwijt schelding. Een aanvraagformulier hiervoor kan men krijgen bij het ge meentelijk informatiecentrum, Raadhuisplein 1, telefoon 02155- 93506, en in Soesterberg bij de de pendance publiekszaken in het Dorpshuis aan het Dorpsplein. Hierbij is het. van belang te weten dat in principe alleen kwijtschelding mogelijk is voor de afvalstoffenhef fing en het rioolrecht. Andere belas tingen, zoals begraafrechten en hondenbelasting, vallen buiten de regeling. Voor kwijtschelding van de onroe- rend-goedbelasting moet men een formulier aanvragen bij de Ontvan ger der Rijksbelastingen, Javalaan 1,3743 HE Baarn, telefoon 02154- 15851. Tenslotte moet een verzoek tot kwijtschelding van de zuiverings heffing worden gericht aan de Pro vincie Utrecht, waar ook het aan vraagformulier verkrijgbaar is via telefoonnummer 030-522834. Op de aanvraagformulieren worden allerlei vragen gesteld over het inko men, eventueel vermogen, burger lijke staat en gezinssamenstelling. Deze gegevens zijn nodig om het verzoek te kunnen beoordelen. Er wordt gekeken wat de aanvrager kan betalen naast de kosten voor le vensonderhoud. Daarbij wordt uit gegaan van het netto-besteedbaar (gezins)inkomen. Dit wordt be paald door wat de aanvrager en zijn partner ontvangen aan loon, salaris, pensioen, winst of sociale uitkerin gen; bijverdiensten, vakantiegeld, huursubsidie en andere eenmalige uitkeringen; alimentatie (ook voor kinderen). Inkomsten van inwo nende kinderen van 27 jaar en ou der tellen eveneens mee bij de bere kening van het netto-besteedbaar inkomen. Inkomsten van jongere Bij het gemeentelijk INFOrmatie- centrum in de hal van het gemeen tehuis en bij het Regionaal Nuts bedrijf Eemland (RNE) aan de Lange Brinkweg 81 kan men de brochure 'Subsidieregeling voor Energiebesparende voorzieningen in bestaande woningen' verkrij gen. De brochure bevat informatie voor eigenaar-bewoners, particuliere verhuurders en eigenaars van ge bouwen met bijzondere woonvor men. Ook wordt uitvoerig ingegaan op welke energiebesparende maat regelen subsidie verkregen kan worden, zoals bijvoorbeeld het aan brengen van dubbel glas, muuriso latie en vervanging van de verwar mingsketel. In de brochure staan tevens de voorwaarden waaraan moet wor den voldaan om voor de subsidie in aanmerking te komen. Als bijlage is het aanvraagformulier bijgevoegd. Voor investeringen in energiebe sparende maatregelen in bestaande woningen kan 30 procent subsidie worden verkregen. Een uitzonde ring vormt het hoge rendements toestel. Hiervoor krijgt men 350 gulden subsidie. inwonende kinderen tellen in begin sel niet mee. Bij de beoordeling van de aanvraag wordt een bescheiden vermogen buiten beschouwing ge laten. Verder wordt rekening ge houden met de door de aanvrager betaalde netto huur, rente op hypo theek van de eigen woning, premies van ziektekostenverzekeringen, en onder bepaalde omstandigheden met hoge bijzondere ziektekosten. Men kan in principe voor gehele of gedeeltelijke kwijtschelding in aan merking komen indien het verschil tussen de inkomsten en de uitgaven per maand kleiner is dan fl. 1.355,— voor een echtpaar of samenwonen den; fl. 1.195,-- voor een een-ouder gezin; fl. 885,— voor een alleenwo nende met eigen huishouding, en fl. 780,— voor een alleenstaande of woningdeler. In beginsel wordt geen kwijtschel ding verleend bij (vermoeden van) onwil of het niet, onvolledig of on juist verstrekken van (aanvullende) gegevens; verwijtbaarheid van be- talingsonmacht; te verwachten ver betering van de geldelijke situatie, en sterk wisselende inkomens. Ook wordt geen kwijtschelding ver leend wanneer andere schuldeisers wel worden betaald. Een uitzonde ring op deze regel kan zich voor doen als het netto-besteedbaar in komen ook zonder die schuldaflos sing beneden de hiervoor geldende richtbedragen ligt. Ook moet die schuldaflossing van beperkte om vang zijn, afhankelijk van de om standigheden. Wie over kwijtschelding van ge meentelijke belastingen nog vragen heeft, kan voor de beantwoording ervan terecht bij de afdeling ge meentelijke belastingen, Raadhuis plein 1, telefoon 02155-93506. Ge opend van maandag tot en met vrij dag van 8.30 tot 12.30 uur. Tenslotte is het voor betrokkenen van belang te weten dat naast het kwijtscheldingsbeleid een steun fonds bestaat voor uitkeringen in zeer bijzondere omstandigheden waarin de Algemene Bijstandswet niet voorziet. Verzoeken.;om een_ uitkering uit dit fonds worden indi vidueel beoordeeld. Over uitkerin gen beslist het college van burge meester en wethouders, na advies van het hoofd van de afdeling socia le dienstverlening. Bij het gemeentehuis zijn extra rui me bushaltes aangebracht. Bij de ze haltes stoppen nu de buslijnen 72 (Overhees-Blaricum) en 73 (Overhees-Utrecht). Tien minuten voor het hele uur arriveert de bus uit Blaricum-Baarn, en vijf minu ten voor het halve uur de bus uit Utrecht-Soesterberg. Een kwartier later vertrekken de bussen bij de halte Raadhuisplein in die richtin gen. 's Avonds afwisselend rond het hele uur. Om zeven uur beide buslijnen. Om negen en elf uur lijn 72. Om acht, tien en twaalf uur lijn 73. Buslijn 70 rijdt helaas nog niet via de wijk De Eng. Het wachten is nog op de voorrangsregeling voor de bussen bij de verkeerslichten, het VETAG-systeem. Dit is vertraagd, omdat de afhandeling van de subsi dietoekenning meer tijd in beslag neemt dan was voorzien. Het VE- TAG-systeem wordt de komende maanden aangebracht bij de ver keerslichten op het Nieuwerhoek- plein en de Van Weedestraat. Begin volgend jaar volgen de andere ver keerslichteninstallaties. Tot die tijd rijdt lijn 70 over de Beu kenlaan en de Dalweg. Voor het ge meentehuis en het politiebureau moeten de reizigers van lijn 70 ge bruikmaken van de halte Kamper foeliestraat op de Dalweg, vlakbij de kruising met de Beukenlaan. Tien voor het heel en het half uur richting Hilversum, en vijf over heel en half richting Amersfoort, 's Avonds alleen rond het hele uur. Begin volgend jaar zullen alle bus sen langs het gemeentehuis rijden. Er zal alles aan gedaan worden om -gelijktijdig met de dienstregeling 1991-1992 in juni volgend jaar- de overstaphalte in Overhees te ver plaatsen naar de halte Raadhuis plein.

Soester Courant | 1990 | | pagina 30