Jan Visser: Afstand tussen burgerij en overheid zo klein mogelijk maken Politie Soest werkt wijkgericht in drie wijken r w~ :k is elding tingen ms naar esitehuis Onroerend-goedbelasting komende jaren omlaag Het beste is als we allemaal auto paar dagen laten staan Wethouder Swinkels: Asielzoekers: Wie gaat er nu voor z'n plezier naar een wildvreemd land? j i Gemeente streeft naar nieuw Molenschot in combinatie met verpleegtehuis PAGINA 30 e kinderen tellen in begin- :e. Bij de beoordeling van ag wordt een bescheiden buiten beschouwing ge- der wordt rekening ge- et de door de aanvrager etto huur, rente op hypo- de eigen woning, premies kostenverzekeringen, en Daalde omstandigheden bijzondere ziektekosten. i principe voor gehele of ce kwijtschelding in aan- binen indien het verschil n komsten en de uitgaven kleiner is dan fl. 1.355,— :htpaar of samenwonen- 5,~ voor een een-ouder- 85,- voor een alleenwo- eigen huishouding, en fl. >r een alleenstaande of wordt geen kwijtschel- nd bij (vermoeden van) :t niet, onvolledig of on- :kken van (aanvullende) verwijtbaarheid van be- acht; te verwachten ver- n de geldelijke situatie, sselende inkomens. geen kwijtschelding ver- leer andere schuldeisers betaald. Een uitzonde ze regel kan zich voor at netto-besteedbaar in- zonder die schuldaflos- :n de hiervoor geldende en ligt. Ook moet die ;ing van beperkte om- ifhankelijk van de om ewij tschelding van ge- belastingen nog vragen 'oor de beantwoording ht bij de afdeling ge- belastingen, Raadhuis- 'oon 02155-93506. Ge- laandag tot en met vrij- 0 tot 12.30 uur. het voor betrokkenen te weten dat naast het ïgsbeleid een steun- ït voor uitkeringen in dere omstandigheden dgemene Bijstandswet t. Verzoekenom een dit fonds worden indi- >rdeeld. Over uitkerin- ïet college van burge wethouders, na advies 1 van de afdeling socia- -ning. ntehuis zijn extra rui- aangebracht. Bij de mpen nu de buslijnen s-BIaricum) en 73 trecht). Tien minuten uur arriveert de bus Baarn, en vijf minu- halve uur de bus uit erberg. Een kwartier en de bussen bij de isplein in die richtin- ds afwisselend rond Om zeven uur beide i negen en elf uur lijn ien en twaalf uur lijn t helaas nog niet via lHet wachten is nog ngsregeling voor de verkeerslichten, het -m. Dit is vertraagd, ideling van de subsi- meer tijd in beslag voorzien. Het VE- wordt de komende 'ebracht bij de ver- het Nieuwerhoek- i Weedestraat. Begin )lgen de andere ver- tallaties. lijn 70 over de Beu- walweg. Voor het ge- het politiebureau gers van lijn 70 ge- i de halte Kamper- de Dalweg, vlakbij -t de Beukenlaan. ieel en het half uur Jm, en vijf over heel ig Amersfoort, 's ond het hele uur. aar zullen alle bus- meentehuis rijden, gedaan worden om de dienstregeling ni volgend jaar- de Overhees te ver- e halte Raadhuis- WOENSDAG 3 OKTORFR 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 31 'Uitgangspunt in Soest is dat we het in de nieuwe situatie van de gereorganiseerde politieorganisa tie in Nederland moeten kunnen rooien met de normvergoeding uit Den Haag, inclusief het instituut wijkagent". Burgemeester J. de Widt, die onder meer de porte feuille politiezaken beheert, spreekt overigens liever over "wijkgericht werken". "Als we dat in de nieuwe situatie niet meer op de vertrouwde wijze zouden kun nen uitvoeren, trek ik bij de ge meenteraad aan de bel". Het komt erop neer, dat de gemeen te Soest over enige jaren niet langer extra geld beschikbaar stelt voor uitvoering van politietaken. Jaren lang heeft de gemeenteraad voor specifieke wensen met betrekking tot het politiewerk in de gemeente een flink bedrag op de eigen begro ting uitgetrokken, maar het is de be doeling dit extra bedrag jaarlijks te verminderen. Op den duur zal de politie dus uitsluitend moeten uit komen met het geld dat uit Den Haag komt. Hoge prioriteit is gegeven aan het op sterkte houden van de basis, te weten zes ploegen van minstens zes personen in de surveillancedienst. Mede hierdoor is het aantal wijk agenten afgenomen en beschikt al leen Soesterberg nog over een ech te" wijkagent. Het accent ligt nu meer op hget wijkgericht werken. De gemeente is verdeeld in drie wij- ken. In elke wijk zijn twee vaste groepen werkzaam. Soesterberg maakt deel uit van één van de wij ken; één van de twee groepen heeft voor deze gemeenschap extra (wijk gerichte) aandacht. Voor het werken met vaste groepen is gekozen om de herkenbaarheid van de politieman bij het publiek in de wijk te vergroten. Vanzelfspre kend is die herkenbaarheid het grootst als het om één man zou gaan, maar in de praktijk is dat niet haalbaar gebleken. Hij heeft im mers verlof, is wel eens ziek, moet rapporten en processen-verbaal uit werken en is dan dus niet voor de wijk beschikbaar, etc. Bij het wijk gericht werken met vaste groepen wordt zo'n situatie voorkomen. Overigens is voor burgemeester De Widt net als voor zijn andere colle ga's de politie-organisatie nieuwe stijl nog onduidelijk. Wel staat vast dat er in heel Nederland 25 regio korpsen komen, en één (het 26ste) landelijk korps. In de provincie Utrecht wordt één korps gevormd. De burgemeester van Utrecht wordt het hoofd van deze regio. Binnen kort wordt de benoeming verwacht van de korpschefs voor de regio korpsen. Als de regering zover is, kan er volgens burgemeester De Widt daadwerkelijk aan de opbouw van de nieuwe politie-regio worden begonnen. De regio Eemland zal zich ervoor sterk maken om binnen de regiona le politie Utrecht de cluster Eem land te vormen. Een mogelijk mo del daarbinnen is dat sprake zal kunnen zijn van enkele basiseenhe- den.Daarbinnen zal sprake zijn van enkele basiseenheden. Deze kun nen neerkomen op een gebied van 40.000 inwoners, waarvoor onge veer 70 politiemensen beschikbaar zijn. "Het aardige hierbij is, dat Burgemeester J. de Widt Soest 41.000 inwoners heeft en 71 politie-ambtenaren, van wie er twee boven de sterkte zijn", stelt de bur gemeester vast. Hij verwacht niet dat er in de nieuwe situatie voor Soest veel zal veranderen, "althans niet aan de basis. In de top zijn de veranderin gen nog niet te overzien. Maar wat er ook verandert, altijd zal voorop moeten blijven staan dat de politie zorg aan de basis verzekerd is en zal blijven", aldus de burgemeester. Hij laat er geen twijfel over bestaan: hij is voorstander van regionale sa menwerking, ook al zal die ertoe lei den dat Soest daaraan daadwerke lijk een bijdrage in de financiële en personele sfeer moet leveren. "Dat kan dus betekenen dat wij voor een regionale zaak een aantal mensen in Soest kwijt zijn. Omgekeerd zullen ook wij een beroep op de regionale politie kunnen doen als dat hier no dig is. We zullen steeds een midden weg moeten kiezen tussen het af staan van politiemensen aan de re gio en de zorg voor de eigen inwo ners". CDA-wethouder drs. Jan Menne zegt content te zijn dat de begro ting van de gemeente Soest struc tureel sluit, al beseft hij dat dit is gelukt nadat verschillende wensen moesten worden geschrapt. "An ders zouden we 1,2 miljoen gulden tekort hebben gehad. Schrappen is nooit leuk, maar nog minder leuk is het als je geen 'nee' durft te zeg gen en het resultaat is dat je een ar tikel 12-gemeente (onder toe- zichtstelling van het rijk) wordt", zegt hij. Soest dreigde in het begin van de tachtiger jaren ook op zo'n positie af te steven, maar dankzij een gigantische bezuinigingsope ratie van 4,5 miljoen gulden bleef de gemeente dit lot bespaard. "We zijn er zelf weer bovenop geko men", stelt Menne met voldoening vast. Er kunnen nu dus wat "leuke din gen" méér. Daartoe behoort zeker de verlaging van de onroerend- goedbelasting in de komende jaren, zowel voor huurders als eigenaren van percelen. Daar staat voor ieder een een forse verhoging van de af valstoffenheffing tegenover. "We hebben al in een eerder stadium be sloten dat we naar een kostendek king van 95 procent toe willen. Nu is er sprake van 60 procent. De stij ging die hiervan het gevolg is, wordt nog vermeerderd door de toene mende kosten van verwerking van het afval. Er is een groeiend aan bod, het ophalen, transporten en verwerken ervan gaat meer kosten, en dat werkt allemaal door", aldus de wethouder. De hondenbezitters staat verder een forse verhoging van de honden belasting te wachten, van 72 gulden voor de eerste hond nu naar f. 94,80 in 1991, en van f. 106,80 voor de tweede hond naar f. 140,40. "Deze verhoging wordt voorgesteld in het kader van "de vervuiler betaalt". Het is ook wel logisch, want uit een enquete is gebleken dat de overlast door hondepoep een van de groot ste ergenissen is. Bovendien zal een milieu-inspecteur worden aange steld, die zal worden betaald uit de verhoging van de hondenbelas ting". Overigens staan er in Soest geen verhogingen van tarieven op het programma, afgezien van de ge bruikelijke 2 procent als gevolg van de geldontwaarding. WERKGELEGENHEID Wethouder Menne is evenals de rest van het gemeentebestuur be zorgd over de aangekondigde ont slagen bij Foxboro. "We kunnen er als gemeente niet veel aan doen, we zijn geen partij. Maar we kunnen ons wel tot het uiterste inspannen om het dreigende verlies van 230 van de 260 arbeidsplaatsen zoveel mogelijk te beperken. We zullen er alles aan doen de werkgelegenheid te redden, bij Foxboro zelf of in Soest en omgeving. We vinden dat in ieder geval de afdelingen service en verkoop van Foxboro in Soest gevestigd moeten blijven". Wethouder Jan Menne (CDA Een positievere ontwikkeling is de aankoop van het bedrijfscomplex van Coca Cola aan het Wetering pad. Hier zullen bedrijven worden ondergebracht die nu nog in een woonwijk zijn gevestigd, waar ze in feite niet thuishoren. Wethouder Menne verwacht van de verhuizing van bedrijven naar het complex aan het Weteringpad een positieve in vloed op de werkgelegenheid, "want ze willen allemaal uitbrei den". Overigens zegt hij wat de werkgele genheid betreft in Soest "heel graag tot concrete resultaten" te willen komen. "Tot nu toe zijn degenen die een uitkering krijgen meer bege leid in het krijgen van die uitkering dan in het zoeken naar werk. Ik vind dat het aspect van "leiden naar werk" meer aandacht moet krijgen. We zijn bezig op dit punt tot meer resultaat te komen, onder meer door het jeugdwerkgarantieplan en banenpools", aldus wethouder Menne. "Het allerbeste, veel beter nog dan dat de vervuiler betaalt, zou het zijn wanneer de vervuiler niet meer vervuilt". Wethouder mevrouw M. Swin- kels (D 66) schrikt niet terug voor drastische maatregelen als het aan komt op stappen ten gunste van het milieu. "Je moet de burger erop blij ven wijzen dat ook hij een stukje verantwoordelijkheid draagt voor het milieu. Dat voelt hij het best aan via de portemonnee, als de gemeente bijvoorbeeld de afvalstoffenheffing moet verhogen omdat de vuilver brandingsinstallaties aan strengere milieu-eisen moeten voldoen. Het liefst zag ik een individualisering van de heffing. Milieuvriendelijk gedrag wordt dan beloond. Het blijkt immers dat het grootste deel van de bevol king wel over het milieu denkt en spreekt, maar moeite heeft de daad bij het woord te voegen". De gemeente heeft een belangrijke taak op het gebied van de voorlich ting. "Het besef duidelijk maken dat we samen de milieuproblemen ver oorzaken en er ook zelf iets aan kunnen doen. Het zal steeds méér geld gaan kosten. Als iemand dat niet meer kan betalen, moet hij zijn consumptiepatroon veranderen: de auto maar laten staan of artikelen kopen die minder afval opleveren. Als meer mensen dat zouden doen, werken ze eraan mee de natuur te bewaren voor het nageslacht. Het is dus de moeite waard en we mogen geen enkele poging daartoe opge ven". Mevrouw Swinkels beseft dat zij ge durende haar wethoudersperiode de milieuproblematiek niet kan op lossen. Maar ze wil er alles aan doen er een bijdrage aan te leveren. Per soonlijk doet ze dat doordat ze zich zelf, "ook al is dat erg moeilijk in de ze functie", de verplichting opge legd twee dagen per week de auto niet te gebruiken. "Verder ben ik erg kritisch op verpakkingsmate riaal. Ik denk dat iedereen die dat per se wil iets kan vinden om op zijn manier een bijdrage te leveren aan een schoner milieu. Ook intern, bij het gemeentehuis, is men daarmee bezig. Niet elke maatregel hoeft veel geld te kosten. Het is vaak ook een kwestie van wegen vinden". SPEERPUNT Het speerpunt voor 1991 is voor mevrouw Swinkels het milieube leid. Er staan niet minder dan vier belangrijk plannen op stapel: het milieubeleidsplan; het landschaps beheersplan; het verkeersbeleids- plan en de recreatienota. Daarnaast speelt Soest ook regionaal een sleu telrol. Het is namens de regio Eem land aangewezen als centrale scha kel voor de regio-gemeenten bij het inlopen vcan de achterstand op het terrein van de vergunningen met betrekking tot de milieuwetgeving. Het rijk heeft extra geld beschik baar gesteld om de in tal van ge meenten verouderde vergunningen opnieuw te bekijken en aan te pas sen aan de eisen van deze tijd. "Ik denk dat Soest als regiopool is aan gewezen omdat we een goede ge meentelijke milieu-afdeling hebben en omdat wij wat de vergunningen betreft aardig bij zijn". Dat geldt ook voor de gescheiden inzameling van huisvuil: Soest staat daarbij in de voorste gelederen. En we moe ten weer verder, bijvoorbeeld met plastic". VERKEER Een in Soest niet minder belangrijk punt is het verkeer. Ook wat dit be treft heeft wethouder Swinkels niet de illusie alle problemen te kunnen oplossen. "Dat is mijn voorganger niet gelukt, dat zal mij niet lukken en ook mijn opvolger niet. Soest doet hierin niet onder voor de lan delijke tendens: files, agressieve au tomobilisten, parkeerproblemen, kortom klachten over andermans blikWe kunnen alleen soelaas bieden door verkeersordenend op te treden. Het beste zou natuurlijk zijn als we allemaal de auto lieten staan, al is het maar een paar dagen in de week". Het verkeer in Soest is een heet hangijzer. Een bewijs daar voor is onder meer het aantal van meer dan tien aanvragen uit woon buurten om drempels of vernau wingen aan te brengen of andere verkeerremmende maatregelen te treffen, zoals het aanwijzen van 30 Wethouder M. Swinkels (D 66) km.-gebieden. "Als er niet meer geld voor beschikbaar komt, zullen we er jaren over doen om al deze wensen te honoreren", aldus me vrouw Swinkels. Ze wijst erop, dat het gemeentebe stuur in zijn beleidsplan voorrang geeft aan het langzame verkeer en het openbaar vervoer. "Dat moet men niet zien als autootje-pesten, maar anderzijds zijn het bepaald geen auto-vriendelijke maatrege len. Toch denken we op de goede weg te zijn. De klachten nemen we op de koop toe". ENG-PARK Een plezierig onderdeel van haar portefeuille vindt mevrouw Swin kels het kunnen meewerken aan de inrichting van het Eng-park in het gebied rond de Dalweg en op de zuidelijke Eng. "Het is voor elke burger leuk om daarvan straks te genieten. Alles wat nog van de Eng over is wordt zo goed mogelijk ge- comnserveerd en ingericht. Zo is het de bedoeling om ook een groot stukin te ruimen voor de gewassen die vanouds op de Eng groeien". ONDERWIJS Binnenkort zal uitvoering worden gegeven aan het ontwikkelen van een geintegreerd onderwijspakket over de natuur en de leefomgeving en het omgaan met elkaar. In het beleid zal verder de nadruk worden gelegd op de verruiming van de be voegdheden voor de scholen zelf. Tenslotte zal in het onderwijs een voorrangsbeleid worden gevoerd ten behoeve van mensen in achter standsituaties, met name allochto nen. Het is PvdA-wethouder Frans Kingma (minderhedenbeleid) natuurlijk ook bekend dat niet ie dereen even genuanceerd denkt over de problematiek van de asiel zoekers. "Laten die mensen dan be denken dat het echt geen lolletje is om al je bezittingen achter te laten, de meeste familieleden, je cultuur, om naar een wildvreemd land te gaan. Dat doe je niet voor je plezier. Ik kan me tenminste niet voorstel len dat er ook maar één Soester is die dat zou willen. Ik ken die Soester niet". Het gemeentebestuur staat positief ten opzichte van de opvang van asielzoekers. "We hopen in staat te zijn volgend jaar twee keer zoveel asielzoekers als dit jaar, zo'n dertig tot veertig, onderdak te kunnen ver lenen. Er wordt momenteel een on derzoek verricht naar de mogelijk heden en als dat positief uitvalt, zul len we volgend jaar zeker meer asielzoekers opnemen", aldus de wethouder. Wethouder Frans Kingma (PvdA) "Het zou een grandioze ramp voor Soest zijn als als er voor het verzor gingshuis Molenschot geen nieuw bouw zou kunnenkomen". Wet houder Frans Kingma (PvdA) is dan ook vast van plan driftig te werken aan de realisering van een nieuw Molenschot, bij voorkeur in samenhang met een nieuw ver pleeghuis. Als lokatie voor dit "zorgcentrum" gaat de voorkeur uit naar de Dalweg. Als er in Soest een nieuw Molenschot komt, kun nen er in Soesterberg dertig ver zorgingsplaatsen voor ouderenen gerealiseerd worden. Wethouder Kingma hoopt dat hierover in 1991 principe-besluiten genomen kun nen worden. De ouderenzorg, van de warme maaltijdvoorziening tot het opne men in een verzorgingstehuis en al les wat daartussen zit, moet in Soest zo toegankelijk mogelijk worden gemaakt. "De mensen moeten niet de indruk krijgen dat ze van het kastje naar de muur worden ge stuurd, en van de ene instantie naar de andere. We hopen in 1991 de dis cussie af te ronden over het opzetten van een eenvoudig systeem voor de genen die een beroep kunnen doen op de voorzieningen die er zijn". Daartoe rekent wethouder Kingma ook de noodopvang voor ouderen. In de begroting 1991 is een bedrag van 18.000 gulden opgenomen om meer van die opvang mogelijk te maken. De verzorgingshuizen ko men nu niet uit met het bedrag dat de provincie daarvoor beschikbaar stelt. Het gaat om' gevallen van tij delijke opvang, bijvoorbeeld wan neer de familie van een thuis ver zorgde oudere op vakantie gaat, op vang tijdens ziekte van de verzorger of wanneer een alleenstaande be jaarde uit het ziekenhuis thuiskomt, maar zich tijdelijk nog niet zelf kan redden. Naast de zorg voor ouderen, wordt ook aan de kinderopvang meer aan dacht besteed. "We hopen in 1991 met stevige stappen te kunnen uit breiden wat we dit jaar hebben op gebouwd. Er is een enorme behoef te aan kinderopvang. Er is nu al een wachtlijst. Het doel is de kinderop vang voor elke groep toegankelijk te maken en te houden. Dat vergt een fikse gemeentelijke bijdrage, even als het creeren van nieuwe opvang mogelijkheden". Ook op sociaal-cultureel terrein staat de gemeente veel werk te wachten. Er is sprake van een aantal gebreKKige accommodaties. "Het zou veel geld kosten om die op orde te brengen, en dat hebben we niet", aldus wethouder Kingma. "Daarom zullen we de vraag moeten beant woorden: welke accommodatie moeten we behouden, welk werk, voor welke groepen en in welke buurten. Er moet ook gesproken worden over de taakverdeling van de instellingen. Moet bijvoorbeeld de kinderboerderij alleen maar kin derboerderij blijven; wie gaat het minderhedenwerk doen? Die vra gen leiden tot moeilijke keuzes, maar ze zullen moeten worden ge maakt". Met betrekking tot het cultureel centrum C-3 heeft het college van burgemeester en wethouders de raad voorgesteld tot uitkoop van de Joannes Parochie alsmede tot uit breiding van het personeel van C-3. Hiermee is een bedrag van in totaal 80.000 gulden gemoeid. "Dat geld is echt nodig om het be leid te kunnen volhouden. Anders zouden we activiteiten die nu plaatsvinden, moeten afsnijden. Het huidige personeel maakt al zo veel overuren, dat je kunt zeggen dat de beroepskrachten van C-3 ook vrijwilligers zijn in C-3. Zoiets heeft natuurlijk grenzen. We willen er nu iets aan doen, al zijn we ons er van bewust dat hiermee niet alle problemen zijn opgelost". De wethouder stelt vast dat in het kader van de sociale vernieuwing specifiek gekeken zal moeten wor den naar groepen die in de verdruk king zijn geraakt. "In de afgelopen jaren hebben we vooral economi sche groei gekend. We willen nu dat daaruit de maatschappelijke groei weer op gang komt". Ten aanzien van volkshuisvesting bestaat er optimisme dankzij een aantal nieuwbouwprojecten (ruim veertig woningen voor ouderen op het terrein van het voormalige ge meentehuis, veertig op het terrein van de voormalige Carolusschool in Soesterberg en de nieuwe woonwijk Klein Engendaal). "We hopen met name woningen in de categorie be taalbare nieuwbouw te realiseren. De kunst is om ook in de vrije sector iets aan cL' betaalbaarheid te doen. Er is veel vraag naar goedkope wo ningen in de koopsfeer. Als die be schikbaar komen, is dat ook uit oog punt van doorstroming van groot belang. Want er worden meer men sen mee geholpen dan je in eerste instantie zou denken. Daarom is er ook de verhuiskostensubsidie voor 5 5-plussers". "AI mijn energie is erop gericht de afstand tussen burgerij en overheid zo klein mogelijk te maken. Het moet afgelopen zijn met argwaan, misverstanden, geruchten en onbe grip voor elkaar. De lokale demo^ cratie staat of valt met goede voor lichting en maximale openbaar heid. Mijn bedoeling is het om hieraan in deze raadsperiode alle aandacht te schenken". Wethouder Jan Visser (Progressief Soest) zegt in de zestien jaar dat hij raadslid is, maar al te vaak te heb ben ervaren hoe frustrerend het is als je niet te weten komt wat er in het raadhuis voor plannen gemaakt worden. "Iedere burger heeft er recht op te weten wat hier binnens kamers gebeurt en welke adviezen worden voorbereid. Een goede relatie tussen pers en het college van burgemeester en wet houders is uitermate waardevol, en die relatie koester ik. Daarnaast is het van belang dat er een open com municatie bestaat tussen burgerij en gemeentebestuur, waarbij Op 't Hoogt, de kabelkrant, radio Soest en Utrecht, de (regio)pers, de voor lichtingsbalie, de klachtentelefoon en "praten met B. en W." nuttige schakels vormen. De situatie is aan merkelijk verbeterd, hoor ik links en rechts. Het raadhuis kent letterlijk en figuurlijk geen drempels meer. De deur van mijn kamer staat altijd open". STRUCTUURVISIE In 1991 gaat de Structuurvisie de in spraak in. Van dit belangrijke dis cussiestuk hangt af hoe Soest de ko mende vijftien jaar wordt ingericht. "Zoals afgesproken in het lijsttrek- kersoverleg en in het Beleidspro gramma 1990-1994 is consolidatie het sleutelwoord: Soest blijft boest, weet u wel?" Visser stelt vast, dat inmiddels in Soest de meningen verdeeld zijn over het begrip consolidatie. Velen menen dat het niet wil zeggen dat er niets meer gebeurt op het gebied van woningbouw. Soest mag niet dalen onder de 40.000 inwoners. Dat betekent misschien woningen blijven bouwen op groene plekken in de gemeente waar niet iedereen gelukkig mee is. "Ik kijk met nieuwsgierigheid uit naar de discus sie over de Structuurvisie, een dis cussie die ik graag wil leiden". Samen met de disciplines land schap, milieu, recreatie, winkels en verkeer moeten we met elkaar zien te komen tot een scenario voor Soest, waar wonen en werken ple zierig is. Om dit plezier niet te be derven, voeren B. en W. een con stant en hard gevecht tegen illegale bouwsels (zie voorpagina-artikel), hinderlijk hoge schuttingen en de aantasting van het groene Soest. Visser rekent hierbij op de steun van alle burgers die het woon- en leefklimaat een goed hart toedra gen. STADS- en DORPS VERNIEUWING Een belangrijk instrument in zijn portefeuille ruimtelijke ordening is de wet op de stads- en dorpsver nieuwing, waarbij inSoest voor 't eerst in 1991 ook geld uitgetrokken wordt voor de sociale vernieuwing; voor het welzijn in de wijken. In zijn beleid past uitstekend de zorg voor de monumenten, zegt hij. Volgend jaar zal dit beleid met medewerking van de betrokken burgers in de Mo numentencommissie zijn definitie ve vorm krijgen. "Daarnaast heb ik al ideeen over de viering van Monu mentendag 1991 bij ons op Soest. Zo'n aangepast eigentijdse vorm geldt ook voor de Welstandscom missie en de commissie Kunstaan kopen, die beide een zeer belangrij ke rol kunnen vervullen voor het aanzien van onze gemeente". "Ik maak van deze gelegenheid ge bruik alle zangers, zangeressen, mu zikanten, vendelzwaaiers, radioma kers, technici, dansers, danseressen, dirigenten enz. die de Open Dag van de gemeente op 22 september in en bij het nieuwe gemeentehuis tot een feest hebben gemaakt, te be danken voor hun medewerking. Duizenden inwoners van Soest heb ben genoten van een vrolijk en kleurrijk programma, dat varieerde van de bijdrage van de muziek school om twee uur tot aan het Co- venantkoor om half zes. Een derge lijk festival, waarbij zoveel Soester muziekgezelschappen gezamenlijk optraden, is voor herhaling vat baar". In het beleidsprogramma 1990- 1994 staat dat kunst geen luxe mag zijn. Kunst is het zout in de pap van de samenleving, zegt Visser. Hij vindt dan ook dat Soest zich geluk kig kan prijzen met de toekomstige kunstroute over de Eng, de opening van de vernieuwde artotheek in de bibliotheek van C-drie, en in mei 1991 met de realisatie van de beel dentuin van Jan Hazelaar aan de Bosstraat. In dit verband vindt hij ook het ver melden waard de creatieve manier waarop Ton Paauw de publiek sruimten in het raadhuis heeft inge richt met beeldende kunst uit de ei gen kelders van de gemeente Soest. Centraal hierin zijn de schilderijen van Otto Prinsen rond de vide op de eerste verdieping. Wethouder Jan Visser Progressief Soest) "Soest is een aantrekkelijke ge meente en daarom houd ik van dit dorp", zo besluit Jan Visser.

Soester Courant | 1990 | | pagina 31