Gemeente werkt aan beter leefklimaat in woonwijken Voor afhalen formulieren geen zwerftocht (loor gemeentehuis Spreekuren en portefeuille verdeling college van B en W Bestuurlijke Preventie jÈmÊCti Beperk luchtverontreiniging door juist gebruik van de open haard en allesbrander Lintje voor verdiensten vroegtijdig aanvragen Jumelages moeten worden gedragen door bevolking V oorrangsregeling Dalweg- Beukenlaan Vergoeding voor oudere werkenden die alleen wonen WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 OP 'T HOOGT PAGINA 32 "Veel voorkomende criminaliteit, zoals diefstal, vandalisme en beklad ding, is iedereen een doorn in het oog. Toch durven veel mensen, bijvoor beeld uit angst voor repressailles, niet zelf iets te ondernemen als ze ie mand op heterdaad betrappen. Zelfs laten ze vaak na de politie of de ge meente te waarschuwen. Tk heb al eens gebeld, maar er komt toch nie mand of veel te laat, en er wordt toch niets aan gedaan', denken ze dan". Aan het woord is mevrouw H. Kar- sten, beleidsmedewerker bestuurlij ke preventie bij de gemeentelijke af deling welzijn. Met steun van en in samenwerking met in eerste instan tie het gemeentebestuur, politie en justitie werkt zij met name aan het voorkomen en bestrijden van veel voorkomende criminaliteit. Niet al leen door het voorstellen van maat regelen hiertoe vanuit de samen werkende disciplines, maar ook èn vooral door de bevolking hiervoor te motiveren en te enthousiasme ren. Zo zou de meldings- en aangiftebe reidheid van de burgers weer groter moeten worden. Mevrouw Karsten: "Ik weet het, daar zijn een mentali teitsverandering en een groeiend normbesef voor nodig. Het vertrou wen tussen partijen over en weer zal moeten groeien. Momenteel is er nog teveel sprake van normvervaging, zelfs in die ma te dat de mensen bijna geen andere dan die vage normen meer kennen. Er moet zo spoedig mogelijk iets ge beuren om de grenzen weer scher per te stellen en om iedereen ervan te overtuigen dat er wel degelijk iets gebeurt". Voorbeelden daarvan zijn er al: het meldpunt sociale veiligheid; de slachtofferhulp; de activiteiten in het kader van de luilakviering en oud en nieuw, voor het verbeteren van dc leefsituatie op de Eng, als mede de inbraak- en buurtpreven tieprojecten. Daarnaast zijn er meer projecten in voorbereiding. Voorop staat steeds dat het leefklimaat van een buurt behouden moet blijven of waar nodig verbeterd moet worden. Een mogelijkheid daartoe is bij voorbeeld het inventariseren van en zoveel mogelijk gehoor geven aan wensen uit een buurt als resultaat van een enquete zoals onlangs on der twaalf- tot achttienjarigen in O verhees is gehouden. "Het is de bedoeling dat uitgaande van alle wensen en suggesties die daarin naar voren zijn gekomen, een voor stel wordt gedaan. Niet enkel door de stuurgroep bestuurlijke preven tie, maar in samenspel met de jeugd, de gemeente, de politie, de wijkver- eniging, scholen, middenstanders, instellingen en eventueel anderen die daarvoor in aanmerking ko- Een paar jaar geleden nog was veel voorkomende criminaliteit een zaak voor alleen justitie en politie. Inmiddels zijn de inzichten daar over gewijzigd. Veel voorkomende criminaliteit wordt nu gezien als een maatschappelijk probleem. Het zwaarste accent is daardoor bij de bestuurlijke instantie komen te lig gen. Logisch dus dat ook en vooral op dat terrein naar wegen wordt ge zocht om zoveel mogelijk vormen van criminaliteit te voorkomen. Het heeft namelijk totaal geen effect als dat te hooi en te gras gebeurt. Er moet een beleid aan ten grondslag liggen. Bestuurlijk gezien betekent dit dat daarvoor instrumenten wor den ingezet, naast het ontwikkelen van nieuwe vormen van preventie. Overigens is het ook van belang de daders van veel voorkomende cri minaliteit op te sporen en te bestraf fen. Met justitie wordt overleg ge voerd over alternatieve straffen voor de daders. Zij zullen ook voor de financiële schade moeten op draaien. Een ander aspect in het ge heel is de aandacht die besteed wordt aan de slachtoffers. Dat is een andere benadering dan tot voor kort, toen eigenlijk alleen de dader alle aandacht en hulp kreeg bij het oplossen van zijn probleem. Mede door al deze maatregelen moet en zal de samenleving weer het gevoel krijgen dat er wel degelijk iets ge beurt. Het zal de bereidheid vergro ten om mee te werken aan het zo veel mogelijk voorkomen en beteu gelen van veel voorkomende crimi naliteit". Naast aspecten als voorlichting en het ondersteunen van spontane ideeën of initiatieven uit de bevol king, is het ook van belang dat de stuurgroep bestuurlijke preventie betrokken is bij nieuwbouw- en her inrichtingsplannen. Daartoe advi seert ze over bijvoorbeeld de be- bouwingsvormen en de beplanting. "Dat is écht preventie: vóóraf den ken over groen, verlichting, struc tuur, openheid. Ook dat is in het ka der van de sociale veiligheid één van de voorwaarden om een goed leefklimaat te bevorderen". Mevrouw Karsten voelt zich in haar nieuwe baan "als een vis in het wa ter". Voordat zij in dienst van de ge meente Soest kwam, had zij een ei gen bedrijf, gespecialiseerd in mar keting- en organisatiekunde. Ze is agoge en heeft daarnaast onder meer in het onderwijs gewerkt. "In vorige werksituaties heb ik veel te maken gehad met samenwerken met justitie, politie en gemeentelijke overheid. Alle ervaring die ik in 22 jaar heb opgedaan, komt in dit werk van pas. Het is een boeiende, uitda gende baan". Aanvankelijk was mevrouw Kar sten twintig uur per week in dienst van de gemeente. In de beleidsnota bestuurlijke preventie werd gesteld dat er daadwerkelijk maatregelen getroffen zouden moeten worden om de veel voorkomende criminali teit te voorkomen en te beteugelen, óók door het uitbreiden van het aantal uren dat daaraan op bestuur lijk niveau besteed moet worden. "De politiek heeft zich achter het bestuurlijke preventiebeleid ge schaard, en ook de consequentie daarvan gedragen door inderdaad het aantal uren uit te breiden". Ze kwam niet in een gespreid bedje, maar begon ook niet vanuit het niets: "Het werk was ambtelijk voorbereid door de Werkgroep Vandalisme die al een paar jaar functioneerde toen ik vorig jaar kwam. Deze werkgroep heeft een hele goede basis gelegd, waarvoor ze complimenten verdient, om voor elkaar te krijgen wat we nu gaan uit bouwen". Van groot belang daar voor is dat de afstemming van het beleid van gemeente, politie, justitie en de maatschappij in al haar gele dingen, instanties, organisaties, jeugdwerk, sportclubs, winkeliers, om er een paar te noemen, een sa menspel wordt". Mevrouw Karsten zorgt mede voor de coo"rdinatie en geeft gestalte aan hetgeen aan be stuurlijke preventie moet worden uitgevoerd. Tot de veel voorkomende criminaliteit worden vernielingen gerekend, zoals hier het met verf bespuiten van een PUEM-gebouwtje. doelstelling inderdaad wordt be reikt, zal dat zonder twijfel leiden tot een vorm van buurtpreventie, die de veel voorkomende criminali teit zal voorkomen of beteugelen, met als positieve invloed voor de bewoners een prettiger leefklimaat! Daarnaast, en dat is misschien wel het belangrijkste onderdeel van haar taak, moet ze de bevolking mo tiveren tot medewerking aan pre ventie, en initiatieven nemen en on dersteunen om dat te bevorderen; die initiatieven ontwikkelen en de continuiteit van de maatregelen waarborgen. Het komt er, kortom, op neer de mensen meer te betrek ken bij de eigen leefomgeving en hun gevoel van verantwoordelijk heid daarvoor te vergroten. Als die Sommige dingen hebben een naam waarvan de juistheid op z'n minst twijfelachtig is. Een voorbeeld daarvan is de allesbrander. Dat ap paraat mag dan wel zo worden ge noemd, juist is de benaming abso luut niet. Immers, de allesbrander is geen kachel waar je echt alles in kunt stoppen in de veronderstel ling dat het wel verbrandt. Integen deel, net als gewone kachels is de allesbrander in feite alleen maar geschikt voor het stoken met hout en kolen. Zelfs in dat geval kan er voor de om geving stankoverlast ontstaan. Dat geldt ook voor het gebruik van een open haard, een manier van huiska merverwarming die vanwege het gezellige karakter de laatste jaren aan populariteit heeft gewonnen. Met de intredevan de open haard en de allesbrander is het aantal klach ten over stankoverlast toegenomen. Vooral cara-patiënten (mensen me tademhalingsproblemen) hebben er hinder van. Artikel 00 van de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) van Soest verbiedt het veroorzaken van stank voor de omwonenden. In buurten waar veel open haarden en allesbranders gestookt worden, kan de luchtverontreiniging behoorlijk oplopen. Deze is meestal het gevolg van de houtsoort die gebruikt wordt. Daarbij kan onderscheid worden gemaakt tussen twee soor ten hout: schoon hout (gekapt hout) en gebruikt hout (bijvoorbeeld ge verfd hout of spaanplaat). Het stoken van schoon hout gebeurt niet altijd zonder risico's. Wanneer het hout namelijk vers is of nat, le vert het minder warmte op en ont staat er vrij veel luchtverontreini ging. Een gevaarlijke bijkomstig heid is bovendien de grotere kans op "spattend" hout: wegspringende vonken. Daarop moet men dus al tijd bedacht zijn. Verstandiger is het, tevoren maatregelen te nemen door het plaatsen van een scherm dat voorkomt dat vonken in de ka mer terechtkomen en brandscha de) veroorzaken. Dit probleem doet zich vanzelfsprekend meer voor bij het gebruik van een open haard dan een allesbrander. Het stoken van gebruikt hout is zo wel voor de open haard als de alles brander zonder meer af te raden, omdat dit meestal geverfd, gelakt, gelijmd of geïmpregneerd is. Daar door kan tijdens de verbranding niet alleen ernstige stankoverlast ontstaan, maar kunnen zelfs scha delijke gassen vrijkomen. Het komt er dus in feite op neer, dat uitsluitend gebruikt hout dat geheel onbewerkt is, geschikt is voor zowel de open haard als de allesbrander. Alleen is dat geval kan men ervan verzekerd zijn de minste overlast voor de omgeving te veroorzaken. In geval van twijfel kan men maar beter geen risico nemen. Afgezien van gebruikt, onbewerkt hout, kan men zich het beste beperken tot het gebruik van een brandstof. Dit heeft tevens als voordeel dat kachel en schoorsteen zo min mogelijk wor den aangetast. Een bijkomend fi nancieel voordeel is dat door de tra gere vorming van roetaanslag in het rookkanaal (de meest voorkomen de oorzaak van schoorsteenbrand) de schoorsteen niet vaker dan ge bruikelijk behoeft te worden ge veegd. De naam "allesbrander" mag dan op zich goed klinken, in de praktijk gaat dit beslist niet op. Integendeel, het komt er in feite op neer dat het om niet meer of minder gaat dan een gewone kachel, die alleen ge schikt is voor het branden van hout cn kolen. Zaken als plastic en huis vuil horen beslist niet thuis in de al lesbrander of de open haard. Wie daarmee rekening houdt, werkt mee aan een schoner milieu en aan het terugdringen van de klachten over het gebruik van open haard en allesbrander! Hoewel Koninginnedag 1991 nog ver weg lijkt, is het toch al noodza kelijk dat instanties, instellingen, verenigingen, organisaties e.d. in Soest nu al een aanvraag doen voor het verlenen van een konink lijke onderscheiding aan één van hun medewerkers of leden. Overi gens kunnen ook voor andere da gen dan alleen koninginnedag (30 april) lintjes worden aangevraagd voor verdienstelijke personen. Wat gaat er allemaal vooraf aan het moment waarop (meestal) de bur gemeester het lintje opspeldt bij de gene aan wie de onderscheiding is toegekend? Voor de burgemeester is het geen verrassing dat hij de on derscheiding mag uitreiken: hij heeft immers zelf de voordracht ge daan aan de commissaris van de ko- Een voorbeeld van preventie, het voorkomen van (in dit geval fiets-)diefstal: fietskluizen bij een station. ningin. Deze adviseert op zijn beurt de betrokken minister erover. Op de departementen vallen uiteinde lijk de beslissingen. Vanzelfsprekend wordt de burge meester door anderen, meestal schriftelijk, attent gemaakt op de verdiensten van een inwoner van zijn gemeente. Voor hen die deze tip geven, is het aan te bevelen om in de naaste omgeving van degene die zij graag onderscheiden willen zien, eerst te proberen enige zekerheid te verkrijgen of de betrokkenen een koninklijke onderscheiding wel op prijs stelt. Er wordt immers ver schillend over gedacht en het is een pijnlijke zaak voor alle betrokkenen als het opspelden van de versierse len op het laatste moment niet kan doorgaan omdat de te decoreren persoon er helemaal geen prijs op stelt! Het verdient aanbeveling om een koninklijke onderscheiding min stens vier maanden voordat deze zal worden uitgereikt, aan te vragen. Dat is niet zo moeilijk, want meestal ligt aan de decoratie een jubileum of afscheid ten grondslag, en dat is al- lange tijd van tevoren bekend. Het komt nogal eens voor dat men en kele weken voor een jubileum of af- scheidn op het idee komt de burge meester te vragen zijn best te doen voor een koninklijke onderschei ding, maar dan is het te laat. Overi gens is het zo, dat lang niet elk ver zoek om een lintje voor inwilliging in aanmerking komt. Ofschoon er met betrekking tot de "lintjesregen" ieder jaar wel enige kritische geluiden zijn te horen over de toekenning van koninklijke on derscheidingen, vormt Nederland beslist geen uitzondering waar het om decoraties gaat. Ze bestaan in elk land. Zelfs de nieuwe staten in Afrika en Azie" hebben ze. Al da teert het verschijnsel in Nederland al minstens vanaf de Middeleeu wen, onderscheidingen hebben nog steeds een onmiskenbare functie. Een koninklijke onderscheiding komt immers terecht bij iemand die zich in het maatschappelijk leven of op andere wijze heeft onderschei den van anderen: in het werk, als verenigingsbestuurder, als ambts- dragen binnen een kerkgenoot schap etc. Vaak is de combinatie van een aan tal verdiensten, verenigd in één per soon, de basis voor een onderschei ding. Gedecoreerden zijn in de re gel mensen van middelbare leeftijd of ouder, want het duurt wel even voordat kwaliteiten opvallen en worden erkend! "Jumelages moeten geen hobby zijn van een gemeentebestuur, maar worden gedragen door de bevol king". Dat is de mening van burge meester J. de Widt over de banden die Soest heeft aangeknoopt met een aantal buitenlandse gemeenten. De oudste stedenband is die tussen Soest en de gelijknamige stad in het Duitse Westfalen. Later zijn daar Titusville in Florida en Kozle in Po len bijgekomen. Intussen zijn er vanuit de bevolking contacten ge legd met een nieuwe gemeente: het Turkse Kilickaya. Burgemeester De Widt: "Interna tionale contacten zijn altijd goed. Het gemeentebestuur zal initiatie ven hiertoe zeker ondersteunen, maar de inwoners moeten het voor touw nemen. Daarbij is het van be lang, dat de aandacht niet teveel wordt versnipperd". De ingebruikneming van het nieu we gemeentehuis aan het Raad huisplein betekent voor de inwo ners dat eindelijk een eind is geko men aan het zoeken naar de afde lingen waar men moet zijn. De ver spreiding over verschillende ge bouwen is verleden tijd, zodat de gemeente voortaan nog klantge richter kan werken. Om dat te be reiken, is onder meer besloten om een aantal eenvoudige handelin gen centraal te verrichten in de hal van het gemeentehuis. Uiteraard is de receptie annex het informatie centrum daarvoor de aangewezen plek. Hier kan men voortaan terecht voor het afhalen van een groot aantal for mulieren. Men hoeft hiervoor dus niet het hele gebouw door. Boven dien is het voordeel dat men voor het afhalen van die formulieren niet uitsluitend op de ochtenduren is aangewezen. Men kan elke werk dag tussen 8.30 en 16.30 uur bij de receptie terecht. Buiten die uren ook op de wekelijkse koopavond op vrijdag tussen 19 en 20 uur. Het gaat om een groot aantal for mulieren die voor de inwoners be schikbaar zijn: het aanvragen van een loterijvergunning of een de monstratievergunning; het afgeven van GEKRO-bonnen, winkelslui- tingskaarten en formulieren voor het houden van optochten/beto gingen, alsmede het afhalen van vergunningen en dergelijke nadat hiervoor de leges betaald zijn. De gemeente verstrekt aan de re ceptie ook formulieren voor kap- vergunningen, grafmonumenten, grafbeplantingen en de milieutegel. Verder aanvraagformulieren voor een inrit en een rioolaansluiting; voor inschrijving als woningzoe kende alsmede voor gemeente garanties, huursubsidie en geldelij ke steun huisvesting gehandicap ten. Andere aanvraagformulieren waar voor men bij de receptie terecht kan betreffen de woonruimtevergun ning en aanvraagformulieren voor ABW (Algemene Bijstandswet), IOAW (Inkomstenvoorzieningen Ouderen en gedeeltelijke Arbeids- ongeschikheidswet), WWV (Werk loosheidswet Voorziening), ROA (Regeling Opvang Asielzoekers) en WBO (Wet Bejaardenoorden). Ook zijn aanvraagformulieren ver krijgbaar voor zwemlessen en rui- terkaarten, en voor inentingen en borstonderzoek. Tenslotte dient de receptie ook als verkooppunt van bestemmings plannen, het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP); plattegronden; stropdassen met gemeentewapen en T-shirts met logo-opdruk. Als gevolg van de doortrekking van de Koningsweg hebben de Dalweg en de Beukenlaan een an dere functie gekregen. De Dalweg is voor het verkeer belangrijker ge worden dan de Beukenlaan. Daar door is de voorrangsregeling ge wijzigd. Het verkeer op de Dalweg heeft nu voorrang boven het ver keer op de Beukenlaan. Omdat voor de bebouwing rond de Dalweg een extra groot riool in de Beukenlaan nodig was, vooral voor de afvoer van het regenwater, moest het asfalt uit de kruising Beuken- laan-Dalweg worden weggebroken. Bij het opnieuw aanbrengen ervan is de inrichting van de kruising op de nieuwe functie van beide wegen af gestemd. Net als bij de kruising van de Dal weg met de Albert Cuyplaan zijn er nu op de Beukenlaan geen linksaf- stroken meer. In plaats daarvan zijn middengeleiders aangelegd. Hier door is het oversteken voor voet gangers veiliger geworden, ook op momenten dat de verkeerslichten niet in werking zijn. Omdat de Staf Voorlichting is ge bleken dat burgers bij een bezoek aan het gemeentehuis niet op de hoogte blijken te zijn van de spreekuren en de portefeuillever deling binnen het college van bur gemeester en wethouders, volgt hier een overzicht. Burgemeester J. de Widt: openbare orde en veiligheid; brandweer; ge west Eemland; algemene bestuurs zaken; personeels- en organisatie beleid; informatie- en automatise ringsbeleid; gemeentelijke huisves ting; bestuurlijke preventie; buiten landse zaken (jumelages, ontwikke lingssamenwerking, vredesplat- form enz.; coördinatie alcoholmati- gingsbeleid. Wethouder drs. J. L. Menne (CDA), tevens loco-burgemeester: financiën; economische aangele genheden, waaronder winkelbeleid, werkgelegenheidszorg/ werkloosheidsbestrijding; volwas seneneducatie; sport. Wethouder F. Kingma (PvdA): volkshuisvesting inclusief woon ruimteverdeling; maatschappelijke dienstverlening; cultuur (met uit zondering van beeldende kunst); (sociaal) culturele zaken, ouderen beleid, jongerenbeleid, minderhe denbeleid en emancipatiebeleid; sociale zaken met uitzondering van werkgelegenheidszorg/werkloos heidsbestrijding; volksgezondheid en coördinatie sociale vernieuwing. Wethouder mevrouw J. M. Swin- kels (D 66): milieu-aangelegenhe den (betreft zowel het zogenaamde "grijze" als "groene" milieu; recrea tie; verkeer en vervoer; openbare werken; onderwijs. Wethouder Jan Visser (Progressief Soest): bedrijven (centrale anten ne-inrichting CAI, Regionaal Nuts bedrijf Eemland RNE en Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland WMN); voorlichting en mediabe leid; ruimtelijke ordening (planolo gie); stads- en dorpsvernieuwing; monumentenzorg; beeldende kunst. SPREEKUREN: Burgemeester De Widt: Soest/ Soesterberg na telefonische af spraak via toestel 443. Wethouder Menne: Soest, woens dag van 14.00 tot 16.00 uur na tele fonische afspraak via toestel 446; Soesterberg elke vierde woensdag van de maand van 13.00 tot 13.30 Wethouder Kingma: Soest, dinsdag van 16.00 tot 17.00 uur na telefoni sche afspraak via toestel 531. Soes terberg, na telefonische afspraak. Wethouder Swinkels: Soest, woens dag van 15.00 tot 17.00 uur na tele fonische afspraak via toestel 601. Milieuzaken via toestel 457. Onder wijszaken via bureau onderwijs, toestel 517. Soesterberg, na telefo nische afspraak via toestel 601. Wethouder Visser: Soest/Soester berg: maandagmorgen na telefoni sche afspraak via toestel 463 (ruim telijke ordening en bouwzaken). De spreekuren in Soesterberg wor den gehouden in de dependance burgerzaken in het Dorpshuis aan het Dorpsplein. Aan de balie van Staf Voorlichting in de hal van het gemeentehuis is verkrijgbaar de door het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid uitgegeven folder "Als werk en huishouding te zwaar gaan val len, vergoeding voor oudere werkenden die alleen wonen". Wie alleen woont en een baan heeft, leidt over het algemeen een druk bestaan. Dagelijkse huishoudelijke klussen als boodschappen doen, eten koken en de (af)was doen, ne men na de werkdag nog een groot deel van de vrije tijd in beslag. Daarvoor bestaat de regeling TAW: Taakverlichting Alleen staande (oudere) Werkende. Deze biedt een vergoeding voor arbeids duurverkorting of voor huishoude lijke hulp. De bedoeling van deze maatregel is, blijvende arbeidson geschiktheid te voorkomen. De ver goeding is dus niet bestemd voor die situaties waarin men door ziekte of andere omstandigheden het werk tijdelijk minder goed aankan. Wie meer wil weten over TAW of over andere regelingen, kan voor nadere informatie terecht bij de be drijfsvereniging waarbij men is aan gesloten.

Soester Courant | 1990 | | pagina 32