Als een lange dag een mooie avond krijgt dan ben je echt blij met kontaktlenzen ©//en vcm o//€>n van FluoroPerm Jan Sluyter maakt kapsels waar je thuis 'niets meer aan hoeft te doen' Studenten opgelet! Soest 50 jaar geleden vraagt: uw aandacht: voor VASTGOED "Een huis kopen of vèikopen "Bel ons voor een vrijblijvend advies!'' Nieuwe dames/heren-kapsalon in Soest-Zuid Info over Jenaplan bij Regentuuter Soest in onmin met fiscus over BTW Schuimactie II Commissie: 'groot wegenonderhoud uitstellen tot na 1992' Prima pasfoto's voor je OV-studentenkaart wÖMBi Wegenwachtlijst voor 30 km-zone 4 oktober 1940 Naar den tweeden wereldoorlog Aggressieve hond Inkrimping van pluimvee Drievoudig procesverbaal WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 SOESTER COURANT PAGINA 5 Hindenvetaanvraag Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur alsmede in de bi- |bliotheek aan de Alb. Cuyplaan (en voor B. dependance publiekszaken "oesterberg) tijdens de openingsuren ter inzage een verzoek met bijlagen van: A. J.H. Riepe, h/o De Eemdal Druk kerij, Industrieweg 10a,voor het uit breiden/wijzigen van de drukkerij op het perceel Industrieweg 10a; B. Rehata V.O.F., Amersfoortsestraat 7a, Soesterberg, voor het uitbreiden van een autobedrijf met een wasstraat op het perceel Amersfoortsestraat 7a, Soesterberg; C. A.M.C. van Homoet, Soesterberg- sestraat 6a, voor het uitbreiden/wijzi gen van de reparatie-inrichting van mo torrijwielen op het perceel Soesterberg- sestraat 6a. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver- i lenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na dag tekening van deze kennisgeving schrif telijk worden ingediend bij het gemeen tebestuur. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op verzoek. Men gelieve daartoe desge wenst vóór 25 oktober 1990 een af spraak te maken. Voor C: een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op woensdag 24 oktober 1990 om 09.00 uur in kamer 2, Raadhuisplein 1 Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge- maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Beroep tegen de op het verzoek geno men beslissing kan later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die bin nen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaar heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. Hinderwetvergunning Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan (en voor F. in de dependance publieksza ken Dorpsplein Soesterberg) tijdens de openingsuren ter inzage de beschikking op het verzoek van: A. Brandsma Behang Verf BV, Soesterbergsestraat 52, voor het op richten van een detailhandel in verf, glas en behangproducten op het perceel Soesterbergsestraat 52; B. Mini-Transport-Nederland VOF, Industrieweg 16c, voor het oprichten van een kantoor t.b.v. koeriersdiensten cn stalling auto's op het perceel Dorre- steinweg 12a; C. Vorkheftruck Service H.G. Koenen BV, Koningsweg 6a, voor het oprich ten van een inrichting t.b.v. het vork heftruckservice-bedrijf op het perceel Koningsweg 6a; D. N.I.B.M., Koningsweg 12, voor het oprichten van een kantoor verkoopbe- drijf met werkplaats op het perceel Ko ningsweg 12; E. A. van 't Net Zn. BV, Konings weg 24a, voor het oprichten van een verhuisbedrijf met timmerwerkplaats op het perceel Koningsweg 24a; F. Hypsos BV, Batenburgweg 3-5, Soesterberg, voor het uitbreiden/wijzi- gen van een bedrijf voor tentoonstel- lingsbouw op het perceel Batenburg- weg 3-5, Soesterberg. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben in gediend; Bij aankoop of verkoop van een huis komt heel wat kijken. Voor diegenen die voor deze keuze staan is een degelijk advies en deskundige begeleiding van het grootste belang. A.A. van Breukelen B.V heeft door zijn jarenlange ervaring voor het juiste advies in huis en draagt zorg voor een vakkundige bemiddeling. A.A. van Breukelen B.V.: Vastgoedadviseurs A.A. van Breukelen B V 15 een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervanng in. hypotheken, vastgoed en assurantiën Om obiectlef te adviseren bemiddelen wij tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. odviseurs in AA von Bfeukelen 8 v aaviseuis \Koninginnelaan40. _\3762 DG Soest hypotheken vastgoed assurantiën BEL: 02155 - 17962/23789 Sinds maandag j.l. heeft Soest er een kapsalon bij. Aan de Soesterbergse straat 10 is Jan Sluyter van start ge gaan met een fonkelnieuwe salon, waar hij zowel dames als heren een kapsel "aanmeet". Klantgericht werken is de filosofie achter Jan Sluy ter Coiffure. Jan Sluyter heeft in de afgelopen jaren een schat aan ervaring opgedaan bij di verse gerenommeerde kapsalons. Hij beschikt over de juiste papieren en is nu voor zichzelf begonnen in het pand waar tot voor kort de "stomatiek" ge vestigd was. De verbouwing tot een mo derne salon, met alle eigentijdse voor zieningen die de klant vandaag mag verwachten, heeft een paar weken in beslag genomen.Zaterdag werd de opening al een beetje gevierd met fami lie en vrienden en maandag waren de eerste klanten welkom bij de vijf kapta fels in de nieuwe zaak. Jan Sluyter is een kapper met uitgespro ken ideeën over zijn werk. De geboren en getogen Soester heeft het klantge richt werken hoog in zijn vaandel ge schreven. "Mijn visie is datje het kapsel moet aanpassen aan de klant, en niet andersom." Een opvatting die hij met name tijdens trainingen in Duitsland heeft opgedaan, waar zijn collega's er zeer van doordrongen zijn. "Ik kan elk kapsel maken dat de klant wil, maar het moet wel zo zijn dat ze er dan thuis eigenlijk niets meer aan hoe ven te doen," aldus Jan Sluyter. "Je moet voorkomen dat ze zich afvragen: hoe was 't ook al weer? Iedere klant is een individu en wat hij of zij prettig vindt is het belangrijkste." d. enige ander belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage, bin nen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Bouwzaken De Burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het renoveren van een boerderij en bijgebouw, Grote Melmweg 31 (arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Wo ningwet); het aanbouwen van een 2e garage, Oude Tempellaan 33 (artikel 8 van de voorschriften bestemmingsplan Mer- cury); het vergroten van de woningen Turfstreek 25,27, en 29 (artikel 11 van de voorschriften bestemmingsplan 3e herziening bestemmingsplan Over- hees). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 4 oktober 1990, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. Bestemmingsplan 'Kerkebuurt' De burgemeester van Soest maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning bekend, dat met ingang van 4 ok tober 1990 gedurende een maand in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, bij de afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken en bij het gemeentelijk in formatiecentrum, alsmede in de plaat selijke bibliotheken, voor ieder ter inza ge ligt het door de raad der gemeente Soest op 20 september 1990 vastgestel de bestemmingsplan "Kerkebuurt", re gelende de bestemming van gronden in Soest en omvattende het gebied rond om de Oude Kerk, zoals dat wordt be grensd door de plangebieden Landelijk Gebied, Soest Zuid, Zuidelijke Eng, Goeden Ploeg en Soest-Midden. Tegen het ontwerp van dit plan zijn bij de gemeenteraad vier bezwaarschriften ingediend en bij de vaststelling zijn in het ontwerp enige wijzigingen aange bracht. Ingevolge het bepaalde in artikel 27 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de Gemeenteraad hebben gewend, gedurende de termijn dat het plan ter inzage ligt, bij Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht daartegen be zwaar indienen. Gelijke bevoegdheid, gedurende de termijn dat het plan ter inzage ligt, komt toe aan ieder die bezwaren heeft tegen de wijzigingen, welke bij de vaststelling van het bestemmingsplan in het ont werp zijn aangebracht. Informaties: INFO-CENTRUM, RAADHUISPLEIN 1. Telefoon (02155) 93777. Open maandag t/m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24-uurs-service). Foto: Goos van der Wilt. -3* Duizendpoot Voor alle coiffures kan men bij Jan Sluyter terecht, van hypermodern tot klassiek. "Ik ben wat dat betreft een duizendpoot. Een oude dame van 80 kan net zo goed bij me terecht als ie mand die een punk-kapsel wil." En van opdringerigheid houdt hij niet. "Ie mand met schoon haar hoeft van mij niet persé eerst aan de wasbak." Jan Sluyter werkt in de nieuwe zaak sa men met Sonja van den Brink, "de eer ste kracht", zoals hij haar noemt. Sa men doen ze het "knipwerk" en wat daar verder zo bij komt kijken, maar ook zijn vrouw Marian speelt een be langrijke rol, zij het wat meer op de ach tergrond. Zij verwelkomt de klanten en zorgt voor de "administratieve afhan deling". Daarnaast houdt ze zich bezig met de verkoop van haarverzorgings- produkten. Jan Sluyter heeft met over tuiging gekozen voor Kerastase van 1'Oréal als "vaste lijn", met shampoos en crêmespoelingen maar ook het "haarmasker" (reconditioner), waar mee het haar in optimale conditie ge bracht en gehouden kan worden. Heel apart is dat Marian in de nieuwe kapsalon ook bijouterieën - zoals ket tingen, armbanden, oorbellen - gaat verkopen. Er wordt een grote vitrine in gericht waarin ze worden getboh'd.- "Géén prullferf, maar de wat móoière dingetjes," zo omschrijft Marian haar assortiment. Uiteraard werkt Jan Sluyter in principe op afspraak. "Dat is wel aan te beve len," vertelt hij, "maar wie haast heeft kan het natuurlijk altijd proberen. Voor de heren is er meestal wel een gaatje tus sendoor te vinden." Introductiekorting Ter gelegenheid van de opening heeft hij bij 10.000 gezinnen een speciale bon laten bezorgen, die tot 1 november recht geeft op een introductiekorting van maar liefst dertig procent bij de eerste behandeling, van welke aard dan ook. Jan, Marian en Sonja hopen in de nieu we kapsalon een goede sfeer te creëren. "We vinden het best leuk als de mensen ook zomaar eens aanwippen, zonder dat ze gekapt moeten worden, om een kopje koffie of een glaasje fris te drin ken. En voor de kleintjes hebben we al tijd een beloning, als ze hun best hebben Bromfietster gewond bij aanrijding Op de Middelwijkstraat deed zich vrij dag een aanrijding voor tussen een 68- jarige fietster uit Soest en een 22-jarige bromfietster uit Baarn. Daarbij kwam de jongste van de dames ten val. Ze werd met schaafwonden overgebracht naar het ziekenhuis Maarschalksbos in haar woonplaats. Jenaplan-basisschool de Regentuuter organiseert op 4 oktober een informa tie-avond over het hoe en waarom van de Jenaplanmethode. Op deze avond zijn ouders van leerlingen en andere belangstellenden welkom. De info- avond begint om 21.00 uur en wordt gehouden in de basisschool aan de Weegbreestraat. Jenaplan onderwijs is een vorm van on derwijs waarin wordt gekeken naar de individuele prestaties van de kinderen. De leerlingen worden in zogenaamde stamgroepen geplaatst. In deze stam groepen van ongeveer zes kinderen zit ten leerlingen van verschillende ni veaus, met als doel dat zij elkaar helpen en stimuleren. Het gaat er bij Jenaplan nadrukkelijk niet om 'de beste van de klas' te worden, maar de eigen moge lijkheden zo goed mogelijk te benutten. Jenaplan werd 25 jaar geleden ontwik keld en inmiddels zijn er ruim tweehon derd Jenaplanscholen in Nederland, waarvan de Regentuuter er één is. Tij dens de informatie-avond zal het team van medewerkers de diverse aspecten van Jenaplan-onderwijs uiteen zetten. Het informatieve gedeelte van de avond volgt op de algemene ouderavond, waarin de verslagen van de ouderraad en de medezeggenschapsraad aan bod zullen komen. Ook zal de begroting be handeld worden. De algemene ouder avond begint om 19.00 uur. Het infor matie-uur over Jenaplan begint, na een korte pauze, om 20.00 uur en hier zijn alle belangstellenden van harte wel kom. Kapper Jan Sluyter, geflankeerd door zijn vrouw Marian (r.) en Sonja v.d. Brink. gedaan om stil te zitten." Jan Sluyter Coiffure, Soesterbergse straat 10, is geopend op maandag van 13.00 tot 17.30 uur; van dinsdag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur (op de vrijdagse koopavond tot 20.00 uur) en op zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur. Af spraken kunnen gemaakt worden via tel. 18613. De gemeente Soest voert momenteel een soort oorlogje met de belasting dienst. Inzet is o.a. de BTW op het nieuwe sportcomplex aan de Dal- weg, die Soest door handig gebruik te maken van de wetgeving in eigen zak denkt te houden. Hans van Wuijckuijse (Gemeentebelangen) stelde de kwestie vorige week in de raadscommissie Financiën aan de orde. Wethouder Jan Menne liet de com missie weten bij de begroting nog te rug te zullen komen op de proble men en ambtenaar Straatman, hoofd van de financiële afdeling, sprak sus sende woorden. Volgens hem zal het allemaal zo'n vaart niet lopen. "Sinds kort valt Soest onder een nieuwe belastinginspecteur voor grotere ondernemingen in Utrecht. Die heeft een wat andere opstelling dan zijn Amersfoortse collega en vecht alles wat hem niet zint aan bij de Hoge Raad." Volgens Straatman wordt er mo menteel druk onderhandeld tussen de fiscus en andere gemeentendie in soortgelijke procedures verwikkeld zijn. "Wij zijn er 100 procent van overtuigd dat de inspecteur deze zaak zal verliezen." Op het idee gebracht door de anonieme afwassers die tijdens de opening van het nieuwe gemeentehuis de gemeentelijke vijvers ruim van afwasmiddel voorza gen, trachtte een 22 jarige vrouw uit Soesterberg daar vorige week dinsdag een schuimend vervolg aan te geven. De vrouw werd door de politie achter het bureau met een halflege fles van merk X aangetroffen. De andere helft zat in de vijvers. De vrouw zei niets met de ope ningsactie te maken te hebben, maar hem wel nog eens dunnetjes over te wil len doen. 'Nu investeren is kapitaalvernietiging' De leden van de commissie milieu aangelegenheden en verkeer willen het komende jaar geen grote investe ringen doen in wegbeheer en wegen- onderhoud. "Nu de wegen grondig aanpakken, voordat bekend is hoe de wegenstructuur er na 1992 uit gaat zien, is kapitaalvernietiging," aldus de commissie. Tijdens de vaststelling van de begroting voor de commissie milieu-aangelegen- heden,onderwijs en verkeer voor 1990, bracht PVd A-raadslid Wil Stekelenburg haar voren dat het onzin zou zijn veel geld te reserveren voor onderhoud van en aanpassing van wegen, wanneer pas na de besprekingen over de Structuur visie - een plan van aanpak met betrek king tot de verdeling van de ruimte in Soest, waarvan de wegenstructuur on derdeel uitmaakt - en het verkeersbe- leidsplan, duidelijk is welke wegen de hoofdroute door Soest gaan vormen en als zodanig een grote renovatie nodig hebben. De PvdA wilde dat het budget voor we genonderhoud en wegbeheer met vijf tien procent verminderd zou worden. "Wanneer er uit de Structuurvisie en het verkeersbeleidsplan een totaalover zicht naar voren is gekomen, is pas goed te overzien aan welke wegen het geld het beste besteed kan worden. Er wordt druk gediscussieerd over de uitbreiding van het openbaar vervoer. Misschien moeten er straks wel busbanen komen en dan is daar geen geld meer voor," al dus Stekelenburg. Ook de overige com missieleden sloten zich bij dit standpunt aan. Portefeuillehouder Mieke Swinkels werd hierdoor met een probleem ge confronteerd. De besprekingen over deze plannen starten immers pas over twee weken. De begrotingen moeten voor die tijd zijn goedgekeurd. De defi nitieve vaststelling van het totaalplan zal niet eerder dan 1992 plaatsvinden. CDA-raadslid Lokker stelde voor al leen acute onveiligheid bij wegen op te heffen. Volgens hem was het nog alle maal veel te vaag. "Wanneer we nu stappen ondernemen, moeten die wel licht in 1992 weer teruggedraaid wor den," aldus de christen-democraat. Swinkels was van mening dat het geen enkele zin had anderhalfjaar lang 'pas sen op de plaats te maken' met betrek king tot het verkeersbeleid. "We moe ten het verkeersbeleid niet opschorten," aldus de wethouder. FluoroPerm is nieuw en zuurstofdoorlatend. Ogen blijven er koel en fris onder, ook wanneer uw kontaktlenzen eens overuren moeten maken. Stap morgen even binnen voor een vrijblijvend advies. U bent van harte welkom. ZUIDPROMENADE 02155 Studio MM FxP,essW FOTO «VIDEO 6 AUDIO WINKELCENTRUM HARTJE ZUID" - SOEST - TEL 12874 Dat zijn pasfoto's Straten die in aanmerking zouden kunnen komen voor een 30 kilometer- zone, moeten op de wachtlijst. Inmid dels zijn er meer aanvragen binnen dan de gemeente geld heeft om de snelheidsremmende maatregel te rea liseren. Wethouder Mieke Swinkels van verkeer maakte dit maandagochtend bekend tijdens de begrotingsbespreking van de commissie milieu-aangelegenheden, verkeer en onderwijs. In antwoord op de vraag van Gemeentebelangen raadslid Gerrit Leeflang of in de ge vaarlijke bocht van de Willaertstraat vanaf C-drie tot aan de kruising met de Obrechtstraat een dergelijke maatregel genomen kon worden, antwoordde de wethouder dat er reeds twaalf wegen op de wachtlijst staan. "Gezien de finan ciële middelen die daarvoor beschik baar zijn, komen we daar in geen jaren doorheen. De gevolgen hiervan kunnen zijn dat de klachten in de woonwijken toenemen, tenzij deze commissie meer geld vrijmaakt voor het instellen van meer 30 kilometer-zone's," aldus Swin kels. Voor een juist inzicht in de huidige interessante verwikkelingen in de interna tionale politiek, dient men zich allereerst te herinneren, dat het Fransche ko loniale gebied "open" ligt. D.w.z. Frankrijk heeft in den strijd tegen Duitschland en Italië moeten capitu- leeren en moet afwachten, wat er ter komende vredesconferentie over zijn ge bied en koloniën zal worden beslist. Eigenlijk treedt de Fransche regeering op het oogenblik nog slechts op als beheerster van een faillieten boedel, waarop Duitschland en Italië als schuldeischers groote vorderingen hebben. Natuurlijk zijn er ook andere geïnteresseerden en buitenstaanders, die thans pogen om het een en ander uit den faillieten boedel deelachtig te worden. Daar is in de eerste plaats Japan. Japan zegde aan Duitschland en Italië regel matig zijn moreelen steun toe en probeert thans als belooning voor dien steun z'n overwicht te vestigen in Fransch lndo-China, de belangrijke Aziatische kolonie van Frankrijk. Dat het dezer dagen gesloten pact tusschen Duitschland, Italië en Japan hier op ook van grooten invloed is, laat zich denken. In den vorigen wereldoorlog werd Japan de bondgenoot der geallieerden; het deed practisch niets anders dan de Duitsche koloniën inpikken, welke in Chi na waren gelegen. Nu steunt Japan de asmogendheden en het doet een greep naar de Fransche koloniën in Azië! Bezit, dat min of meer vrijgekomen is door de Duitsch-Italiaansche overwinning. De Fransche autoriteiten in Indo China zijn tot een overeenkomst gedwon gen, waarbij aan Japansche troepen doortocht werd toegestaan door het Fransche koloniale gebied om het China van Tsjang Kai Sjek in den rug te kunnen aanvallen en waarbij vlootbases werden afgestaan aan de Japansche marine. Natuurlijk zijn de Japanners niet van plan om Indo China ooit weer te verla ten. Met wat Japan nu ondernam, heeft het voorloopig de handen vol, want in To kio beseft men heel goed, dat de Ver. Staten getart zijn. In de Ver. Staten had men nl. het plan om van Engeland de verdediging van Singapore over te ne men, teneinde Amerikaansche en Europeesche belangen in het Zuidoosten van Azië veilig te stellen. Een Amerikaansche vloot ging daarvoor naar Sin gapore onderweg. Wat het daar in die buurt, door Tokio voor zijn nieuwe Aziatische ordening opgeëischt, thans worden moet? Men houdt rekening met de mogelijkheid van een gewapend conflict van de Ver. Staten tesamen met Australië, tegen Japan. Daarmee zal dan den tweeden wereldoorlog ontketend zijn. Het drie voudig pact immers voorziet ook in militaire aangelegenheden van een der drie onderteekenaars. Een aanval van Amerika zou dan ook den oorlog be- teekenen tusschen Amerika eenerzijds en Japan, Duitschland en Italië ander zijds. Japan heeft door de bezetting van het Noordelijk deel van Indo China reeds een gunstig strategische positie willen betrekken en Ned. Indië komt daarbij midden in het front dezer belangstelling te liggen! Vestigen wij nu onze blikken op Spanje. De Spaansche bladen kondigen het in ronde bewoordingen aan, dat Spanje partij in den oorlog gaat kiezen door zich te scharen aan de zijde der asmogendheden. Spanje wenscht het bezit van Gi braltar terug en werpt een begeerigen blik op het Fransche koloniale bezit in West-Afrika. Ook dat gebied ligt immers op het oogenblik "open". Het is een enorm groot bezit; de totale oppervlakte is grooter dan die van ons heele we relddeel Europa. Equatoriaal Fransch Afrika bevat aan oppervlakte meer dan de helft van het totale Franse bezit in Afrika en dat zouden de Spanjaar den gaarne toegevoegd willen zien aan hun eigen Afrikaansche bezittingen, nl. een deel van Marokko en de Rio de Ore, de Spaansche Goudkust. Dat de Engelschen hiervoor een stokje wilden steken is begrijpelijk. Vorige week is dan ook een Britsch eskader, waarop zich de Fransche (wegens verraad gevonniste) admiraal De Gaülle bevond, voor de haven van Dakar (de voor naamste haven van Fransch West-Afrika) verschenen, de overgave eischende van de Fransche kolonie aan de zg. Fransche regeering van de Gaulle. Deze overgave werd zooals bekend, geweigerd, waarop een strijd onstond tusschen het Britsche eskader en eenheden van de Fransche (aan de regeering van Vichy getrouwe) vloot. Zouden de Britten er in slagen om het bestuur van Fransch West-Afrika in handen te brengen van de aanhangers van De Gaulle, dan zou men zich in Spanje misschien nog wel een oogenblik bedenken willen, alvorens partij te kiezen, want de Fransche kolonie grenst aan het Spaansche koloniale bezit in Afrika! De meergenoemde Fransche kolonie grenst trouwens ook aan Algiers en Tunis en zelfs aan Lybië en aan den Soedan (Egypte). Vanuit Fransch West-Afrika zou dus grooten invloed zijn uit te oefenen op den gang van za ken in Tunis en Algiers en den strijd in Egypte. Uit dit alles zal men kunnen begrijpen, dat het zaken van groot gewicht zijn, welke zich op het moment ontwikkelen. Zij kunen het beeld van den oorlog geheel wijzigen en tengevolge hebben, dat Japan, de Ver. Staten, Spanje en - wie weet! - Rusland in den volkerenst.rijd worden betrokken. Voor Engeland wordt het daarmee geenszins gemakkelijker. De Britten kon den lot voor kort al hun aandacht concentreeren op de verdediging van het moederland. Dat is nu uit. Een Soestenaar, die op de Van Weedestraat aan het winkelen was, had zijn fiets achtergelaten onder bewaking van zijn hond, welke viervoetige bewaker aan een aldaar voor den winkel staand rijwielhek was vastgemaakt. Het 7-jarig zoontje van den heer A. werd door de hond gebeten toen hij het beest passeerde, doch het bleek, dat de verwondingen nogal meevielen. Op de linkerheup waren de tanden van den viervoetigen bewaker duidelijk zicht baar. Een hond heeft Zaterdagmorgen een handje geholpen bij de inkrimping van den pluimveestapel. Bij een niet aangekondigd bezoek aan een hoenderpark beet het lieve hondje niet minder dan 13 kippen dood. H. v.d. G. werd Zaterdagavond bekeurd wegens het venten van visch op de Nieuwstraat op een tijdstip dat dit verboden is. Een electrische zaklantaarn, die hij daarbij moest gebruiken, gaf zulk een overvloed van wit licht, dat ook hiervoor een bonnetje werd uitgereikt. Een derde procesverbaal volgde, omdat v.d. G. den verbaliseerenden agent trachtte om te koopen.

Soester Courant | 1990 | | pagina 5